Bel dan op No. 42. is hier geen sprakezulke zaken houden in 't geheel geen rekening met de markt- schommeling der prijzen. Een van Gemeentewege ingestelde voor lichtingsdienst voor deze «winkeliers» is zeer gewenscht en zou zeer zeker tot prijs verlaging kunnen medewerken. De commissie heeft zich de volgende vragen gesteld: ie. Wordt bij de bevoorrading van buiten, de beschikbare arbeidskracht op oordeel kundige wijze aangewend? ze. Is de bestaande ordelooze wijze van inkoop niet de oorzaak, dat er noodeloos kapitaal wordt geëxploiteerd? 3e. Indien de detailhandel anders werd georganiseerd zou dit geen besparing van arbeidskracht geven? Bezien wij het geheel n het licht der bovenvermelde 3 vragen, dan treedt als meest kenmerkende factor op den voorgrond de ordeloosheid der geheele levensmiddelen* voorziening. De aanvoer van buiten zoowel als van uit de centrale opslagplaatsen (de zeehavens en Groningen) geschiedt voor Amersfoort door 7 groothandelaren waarvan de plaats door twee gemakkelijk zou zijn waar te nemen. De eveneens ordelooze wijze van koopen door de winkeliers is mede oorzaak, dat noch van cer.e uniforme prijszetting, noch van eene gelijke winstmarge sprake kan zijn. Het distributiesysteem der winkeliers, zooals dit nu geschiedt vordert ook te veel arbeid en is daardoor duur. Het boven vermelde «hooren» en «bezorgen» der waren heeft tengevolge dat elke winkelier zich door de geheele stad moet bewegen. 4e. Geeft de tegenwoordige aanvoer en distributie voor den handel niet te veel risico tengevolge van wisselende markt prijzen ge. Is de risico oorzaak, dat sommige levensmiddelen hooger in prijs zijn, als strikt noodzakelijk is? De risico treedt zooals reeds boven is uiteengezet, in allerlei vormen op, niet het minst door onvoldoende waren- en handels kennis van sommige winkeliers en door het credietsysteem. Stellig is dit de oor zaak, dat en willekeurige èn te hooge prijzen berekend worden. 6e. Leidt het monopolistisch karakter van sommige groot-kapitalistische bedrijven niet tot een prijszetting, waaraan de detailhandel niet vermag te ontkomen? Waar er sprake is van een monopolistisch karakter der grootbedrijven, wordt er in sommige gevallen een veel te hooge winst marge voorgeschreven, zooals bij Margarine- en slaolie-fabrieken. Het groot-kapitalisme, dat zich op het klein-distributiebedrijf heeft geworpen, schijnt dit euvel slechts ge deeltelijk te kunuen ondervangen, De be trekkelijk geringe omzet van de filialen dezer groote bedrijven wijst niet heen naar een sterke concurrentie en is in elk geval niet in staal, den invloed der vaste prijs zetting uitgaande van de fabrikanten, tegen te gaan. ;e. Leidt het monopolistisch karakter der grootbedrijven niet tot opheffing der vrije mededinging? 8e. Als de vrije mededinging zoowel op de markt als in den detailhandel is opge heven, welke hefboom tot even wichtsher stelling tusschen behoeften en koopkracht is er dan aan te wenden? De concentratie der productie, bijv. bij de zeepfabrikanten, kofnebranders.rijstpeilers, margarinefabrikanten enz. leidt tot opheffing der vrije mededinging. Hier is zeker een der oorzaken te vinden van de duurte. Voor zoover deze toestand is ingetreden, dienen de bedoelde grootbedrijven onder controle van den Staat (of der Gemeente) te worden gestold, opdat er een evenwicht blijve tusschen behoefte en koopkracht der groote massa. Inzonderheid op dit gebied tal er nauwe samenwerking moeten zijn tusschen den Staat als controleur op de groote en de Gemeente als controleur op kleine bedrijven. 9e. Is als overgangsmaatregel naar eene reconstructie van bevoorradingen verdeeling, het systeem van open kaart spelen ook aan te bevelen Het zou aan te bevelen zijn, dat van Gemeentewege een onderzoek werd ingesteld naar de winsten der kleinbedrijven in de Gemeente. Meermalen is van de zijde van het publiek, hetwelk niet altijd tot oordeeleti in staat is, et) niet altijd een rechtvaardig oordeel uitspreekt, openlijk uf bedekt te kennen gegeven, dat met levensmiddelen gewoekerd is. Kr is volgens de meening der commissie geen enkele reden, waarom de kleinbedrijven zich niet aan een openlijke contr&le zouden onderwerpen. ro. Kan een Gemeentebestuur op grond van Art. 135 der Gemeentewet het recht krijgen, in zekere gevallen bij particuliere ondernemingen een accountantcontrole te doen instellen' Er zouden veel gezondere toestanden ontstaan, als de Gemeente ge bruik kon maken van Art. 135 derGemeente- wet en het in te stellen onderzoek naar ongeoorloofde winst er niet van af zou moeten hangen of de eigenaar van het bedrijf ge neigd is open kaart te spelen en bet onder zoek toe te laten. Ten slotte herhaalt de Commissie hier onder de conclusies, tot welke zij gekom n is, d.w.z. de maatregelen, die moeten worden genomen, om de duurte van levensmiddelen te bestrijden A. Vanwege de Gemeente wordt bij de regeering aangedrongen.dat grootebedrij ven, die tengevolge hunner kapitaalkracht de productie beheerschen, onder rijkscontrole worden gesteld, om te voorkomen, dal deze bedrijven abnormale winsten maken. B. Ten opzichte van het distributiebedrijf binnen de Gemeente wordt een prijzenraad ingesteld, bestaande uit leden van den Raad (of van het Gemeentebestuur), consumenten en distribuanten. De taak van deze prijzenraad zou moeten zijn ie. Voorstellen te doen de kleinhandelaren tot organisatie te brengen zoowel bij hun in- als verkoop. E voe-'l'cbtingsdiensi voor (kleinere) k - lenit-fs ie organisecruii. 3 -. Voorstellen aan den Gemeenteraad te doen, om verspilling van arbeidskracht en kapitaal legen te gaan. 4e. Deze prijzenraad (of eene andere door den Raad benoemde commissie) heeft de bevoegdheid, zich te overtuigen, of er buiten sporige bedrijfswinsten worden gemaakt. ge. Voorstellen te doen aan den Raad tol billijke prijszetting der eerste levensbe hoefte. Hebt U een Taxi of Auto noodig? R A ADSVERSLAG Vervolg en slot der Raadszitting van Maandag ai Juni 1920. 3. Vaststelling te primitief kohier inkomsten-belasting, dienst 1920. De heer I,einweber acht dit punt zeer gewichtig en vraagt grondige behan deling door den Raad. De voorzitter is het niet mat hem Daarna wordt punt 3 zonder h. st. aan genomen. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente begrooting, dienst i919. Goedgekeurd z. d. of h. st. Voorstel van do Commissie van Wetgeving inzake Winkelsluiting (Gedr. Verz. No. 38). De burgemeester deelt meda, dat de Commissie van Weigeving in haar voor stel wenscht geschrapt te zien in artikel 8: «ten aanzien van het venten met melk» (waardoor dus de bevoegdheid vanB.enW. zich gaat uitstrekken tot alle gevente arti kelen Red.) De heer Kroes wenscht een uitzonde ring voor banketbakkers en sigarenwinkels, die het juist van den Zondag moeten hebben. De heer Ruitenberg kan hiermede accoord gaan, wanneer dan ook maar de eigenaars zelf hun zaken drijven. Maar meestal zijn het de bedienden en het gaat er hier toch om, die vrij te maken. De heer Polder gaat niet mee met den heer Kroes. Wie taarijes wil eten moet ze maar op Zaterdag koopen. De heer Rekke betoogt eveneens dat het niet aangaat uitzonderingen te maken. Wat geldt voor de bakkers, geldt ook voor de fruitwinkels, die meestal tevens cbocalade en suikerwerken verkoopen. Waar is dan de grens? De heer Stadig constateert, dat de Commissie van Wetgeving de betrokken organisaties heeft gehoord en naar aanlei ding daarvan baar voorstellen heeft gedaan. En daarop moeten nu geen uitzonderingen worden gemaakt, anders zou een kleine minderheid de beele verordening krachteloos kunnen maken. Maar dan moet er ook geen uitzondering gemaakt worden ten voordeele van den straatverkoop. Daardoor zou voor spr. de geheele verordening onaanneembaar worden. De B 0 - ge meester betoogteveneens, d 1 de uroM. iiing haar kracht geheel ver- lii n zou, wanneer de uitzonderingen van de heeren Kroes en Ruitenberg werden ingelascht. De straatverkoop betreft de melk, een artikel dat zeer spoedig aan bederf onderhevig is. De heer Kroes heeft bedoeld die zaken, waarin de eigenaar zelf de zaak beheert. Waar de verordening, naar hij meent, is om het personeel vrij te maken van Zon dagsdienst, kan daartegen toch geen bezwaar zijn. Hem is een geval bekend, waarbij een bakkerszaak zou ondergaan indien deze Zondags moest zijn gesloten. Hij wenscht dan ook de bevoegdheid van B. W. tot het verleen en van ontheffing uitgebreid te zien tot de winkels. De heer Stadig herhaalt, dat hij de verordening wil vrij houden van uitzonde ringen. De heer Overeen meent, dat met de betrokken organisaties wel overleg is ge pleegd, doch niet met de venters. Deze laatste groep moet juist op Zondag het meeste verdienen. Hij is dus voor het ge wijzigde art. 8. Ds heer R e k k is het daarmee niet eens. De heer Ruitenberg wil de winkels, waarin consumptie-artikelen verkocht wor den, op weekdagen ook des 's middags open laten. Evenwel met dien verstande, dat er geen bedienden in aanwezig mogen zijn. De heer Ooster veen is voor sluiting. De heer Hofland betoogt de nood zakelijkheid van een behoorlijken rusttijd. Waarom moet de patroon minder etschen stellen aan het leven dan andere groepen Hem heeft trouwens een der grootste bak kerspatroons gezegd, dat hij hoopte dat de Raad het voorstel zou aannemen. De heer Ruitenberg begrijpt niet, waarom de kappcrssalons moeten gesloten zijn tot 4 uur. De kappers zijn daartegen. Hij wil den rusttijd brengen van 1 uur tot balf drie. De burgemeester zet uiteen, dat het aantal uren dienst voor de kappers wiukels hetzelfde is als voor de andere zaken. Op verzoek der betrokkenen wordt daar echter 's avonds een uur later gesloten en dit verschil is in de regeling omtrent de middagsluiting opgelost. De heer Ruitenberg stelt dan voor van 13 te sluiten. De heer Rekke wenscht nog een be paling dat jongens beneden 18 jaar niet mogen venten. In dit verband wijst hij op de zielige jongentjes, die altijd bij bet station worden aangetroffen, waar zij Kwatta ver koopen. Wanneer er gevent moet worden, moeten de volwassenen dat maar doen. De burgemeester gelooft, dat zulks niet iu de bevoegdheid van den Raad ligt, en vreest dat daardoor de geheele verorde ning in gevaar komt. Hij wil echter de zaak onderzoeken en zien wat er, in ver band met de Arbeidswet, aan te doen is. Vervolgens wordt de geheele verordening goedgekeurd. De heer Stadig verzoekt hierbij aanteekening, dat hij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Rondvraag. De heer Noordewier spreekt over de aangekondigde uitsluiting in het bouw bedrijf. Met de gevolgen daarvan moet rekening worden gehouden. Het zal kunnen gebeuren, dat ook de woningbouw wordt stop gezet, wat zeer schadelijk zou zijn voor de arbeiders. Spr. zou willen, dat het gemeentebestuur in onderhandeling trad met de organisatiesom den woningbouw in eigen beheer te nemen. Wethouder J o r i s s e n vraagt, wat het gemeente-bestuur zou moeten dan, wanneer het hier niet een uitsluiting, doch een staking betrof. Door in te grijpen tan gunste van één kant zou de gemeente een zeer partijdig standpunt innemen. De heer Noorde wier betoogt dat dit geen verschil maakt, daar het hier gaat om den bedrijfsvorm. Die deugt hier niet iedereen geelt dat toe. De heer Kroes zou het oetreuren wan neer B. en W. zich in dit conflict partij zouden stellen. De heer üvereen ondersteunt het betoog van zijn collega Noordewier. Het gaat niet om een partij kiezen in een conflict, het gaat er om dat de woningbouw niet in gevaar mag komen en dat deze het meest gebaat is bij bet eigen beheer. Hierna sluiting. STADSNIEUWS. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: te dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van FERDINANOUS FRANCISCUS JOSEPHUS MARIE JANSSENS alhier, om verlof tot den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden voor- en achter localiteit, van het perceel Arnhem- schestraat No. 17, alhier; 2e dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verlcenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun college kan inbrengen. Amersfoort, 23 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretaris A. R. VEENSTRA, De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat in de gemeenten Rhenen,BLeersum en Werkhoven gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 22 Juni 1020. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gezien het schrijven van den Heer Kolonel, Militie-Commissaris in de provincie Utrecht d.d. 21 Juni 1920, no. 28; Gelet op de bepalingen der Militiewet (Staatsblad 1912 no. 21); brengt ter kennis van den verlofganger dezer gemeente der lichting 1917, JOHANNES JOSEPHUS PAS. behoorende tot 1—I16e Regiment Infan terie, dat hij op Maandag den z8en Juni 1920, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur gekleed in uniform en voorzien van zijn zakboekje en van de hem uitgereikte straforder zich moet melden aan het Bureau van dezen Garnizoens Commandant aan de Langegracht no. 39 te Amersfoort, tot het ondergaan van twee dagen arrest, wegens het mankeeren bij het onderzoek van een paar schoenen en het verwaarloozen van een ander paar schoenen. Verder wordt de aandacht van gemelden verlofganger gevestigd op art. 97 der mi litiewet (Staatsblad 1912, no. 21) waarbij is bepaald, dat de verlofgangers, die niet overeenkomstig art. 94 der gemelde wet voor den Militie-Commissaris verschijnen, in werkeüjken dienst worden geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. Amersfoort, 22 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Orgelbespeling St. Joriskerk. Te beginnen met 26 Juni zal, bij wijze van proef, voorloopig eiken Zaterdag-na middag van 3—4 uren in de Sint Joriskerk een orgelbespeling plaats hebben. Entree wordt niet gehevenalleen gelieve elke bezoeker, ter tegemoetkoming in de kosten, bij den ingang Hofzijde een programma te nemen voor 10 cent. Men lette er op, dat het ten streigste verboden is gedurende het bespelen van het orgel door de kerk te loopenvoorts dat het gebruik van tabak, in welken vorm ook, in het kerkgebouw niet is toegestaan. Het programma zal wekelijks tijdig wor den bekend gemaakt. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 67 graden Fahrenheit. Gevonden voorwerpen 1 bril, t riem, 1 ceintuur, 3 petten, t arm band, 1 halssnoer, 1 zilveren ring en .7 zak doeken. Bioscoop «De Arend». De afgeloopen week heeft hier de eerste episode gedraaid van eeD groote vervolg film, die nog vier weken lang de hoofd schotel van het program zal uitmaken. Het behelst de geschiedenis van de uitvinding van een draadloos bestuurbare torpedo door den Amerikaan Franklin Mason. Een Euro- peetche groote militaire mogendheid doet pogingen het geheim te koopen, doch Mason weigert. Geldzuchtige Misdadigers bedwel men den uitvinder met gassen, en maken hem model en plannen afhandig. Doch dc geniale Mason laat het er niet bij zitten; geholpen door zijn mooie en schrandere nicht en nog enkele anderen aanvaardt hij den wanhopigen strijd tegen de schurkenbende, en na ongelooflijke inspanning van weers zijde gelukt het. dank zij de coquetterie van zijn nicht, den leider der bende te over weldigen en gevangen te nemen. Deze wordt nu gebonden alleen in een kelder opgesloten met een tafel heerlijk voedsel, waarvan hij niets kan nuttigen Honger en dorst doen hem eindelijk toe geven een bevel te schrijven aan zijn secretaris om het geroofde terug te geven, doch deze, hoewel hij den order opvolgt, roept een detective te hulp, en op het oogenblik dat Alice, de nicht, de herkregen plannen etc. in haar kluis Bergen zal, ontrukt bij haar dit alles weder, Tot zoover het reeds ver- tooude gedeelte. Deze week zal ons een eind verder voeren naar de ontknoopir.g van het geweldig drama. Er is groote spanning in deze film, waarin naast misdaad ruimte Is gelaten aan roman tiek en moraal. De beelden zijn scherp, de regie verbluffend. Een bezoek overwaard. Poging tot oplichting. In den morgen van den 22 Juni 1920, omstreeks 9,30 uur, vervoegde zich een als heer gekleed persoon aan de Mariastichting, Utrechtscheweg 35 tc Zeist, voorgevende dat hij was aangesteld door den Burge meester van Zeist en als vertegenwoordiger van de vrijwillige Landstorm moest infor- meeren of er ook een droge kast beschik baar was waarin 12 geweren met toebe- hooren konden worden geborgen. Hijzeide dat de zuster hiervoor f9.60 betalen moest.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2