BINNENLAND. Mary Plckford in ons land. Met de Harwichboot »St. Denis* arriveerde Diusdagmorgen de beroemde 22jarige film- actrice Mary Picford met haar echtgenoot, den heer Douglas Fairbanks. Verschillende fotograien kiekten haar bij bet verlaten der boot. Padvinder ij. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Pad vinders-Organisatie, gevestigd te Utrecht (deze verccniging is een zelfstandige orga nisatie en niet aangesloten bij de N. P. V.), hcoft besloten de propaganda voor afdeelingen en troepen in 1920-21 met kracht ter hand te nemen en voortaan de ethische zijde van het werk meer dan vroeger op den voor grond te stellen. Daartoe zullen de wlnteroefeniagen zeer beperkt worden en in de plaats daarvan ontwikkeling's avonden in dc volksbuurten worden gehouden- in navolging van de Haagsche afdeeling-, terwijl de troepen zich des zomers vooral op tuin- en landbouwarbeid zullen toeleggen. Belangrijke bijdragen zijn hiervoor toegezegd. De kleine kampen der troepen zijn reeds sedert 1918 afgeschaft en vervangen door een groot jaarl. kamp voor elke troep met medewerking der onder-commissies. H. 11. Secretariaat Mahoniestraat 5 Utrecht. Helpt het zwakke kin dl Tengevolge der overstrouming van het platteland door de Weensche en Ilongaar- sche kinderen, stuit de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar fluiten op ongekende moeilijkheden bij hel opsporen van gezinnen geschikt en be reid een zwak, doch overigens gezond land genootje voor een tijd van zes weken tu huisveaten, zelfs wanneer daarvoor een bil lijke vergoeding wordt toegestaan. Het aantal zwakke A'edrrlandsche stads- kinderen dat dagelijks op uitzending wacht is ontstellend groot. Daarom mag hier dank baar vermeld wordsn dat dank zjj de acti viteit van het plaatselijk Comité te Gorredijk, Wijntjeterp en omstreken 80 kindoren uit Amsterdam, Rotterdam eu den Haag daar 9 Juli in verschillende gezinnen zullen wor den opgenomen. Welke provincie volgt nu het voorbeeld van het gastvrije Friesland? Wat daar in enkele plaatsen mogelijk gebleken is moet voor een geheele provincie gemakkelijk te bereiken zijn. Kindervrienden op het platteland bewijst gastvrijheid aan het Nederlandsche kind en bedenkt »wic spoedig helpt, helpt dubbel"! De vesting-Doorn. Men schrijft aan de >Tel.<: Doorn is er tegenwoordig leelijk aan toe en dat zal voorloopig wel niet verbeteren. Het moge vreemd klinken, maar Doorn is een vesting geworden, een vesting in den waren zin des woords, ten minste Bommige beperkingen in het vrije verkeer doen er sterk aan denken. In de allereerste plaats de vliegmachines; veel kwamen er niet, doch de weinige, die er nog te zien of te hooren waren, behalve die van Soesterberg, zullen nu ook gemist moeter. worden eu dat geronk van den motor, hoog in de lucht, was juist zoo*n aangenaam gehoor. Doorn is een vesting en boven een vesting mogen geen vlieg tuigen komen. Een dezer dagen vermeldde 'n Ameri- kaanscb blad het hoogst vermakelijke be richt, dat een vreemdeling een schot op den ex-keizer zou gelost hebbeu en Hem zelfs geraakt zou hebben aan de linkerzijde van het voorhoofd.-Tot zijn ware proporties teruggebracht, moet het verhaal luiden: door twee veldwachters werd een voor Doorn verdacht individu aangehouden en naar de tram geleid om overgebracht te worden naar veiliger oorden. Kinderen, die julat uit school kwamen, zagen dit tooneeltje en hadden de schoten gehoord, die gelost waren opde schietbaan door leden van de burgerwacht, die aan het oefenen waren. 't Is meer voorgekomen, tijdens den oorlog, dat menschen in een vesting wat zenuw achtig worden, door geheimzinnig en vreemd gedoe; dus waarom de goede Doorn aars het kwalijk genomen, dat zij in hun zenuw achtigheid hun fantasie laten werken en van schoten op een schietbaan gelost, schoten maakten op den ex-keizer? Doorn bezit een café en logement, waar minder bedeelden tegen matige prijzen een onderdak kunnen vinden. En op dit hotel wordt ook zoo streng gelet. Dezer dagen kwam een der daar gehuisveste armeu in een kruidenierswinkel een half onsje boter koopen om een gekregen stuk brood mee te besmeren. De man, die betere dagen gekend scheen te hebben, wees op z'n schamel stukje brood en zei tot deu kruide nier iets, dat te Doorn in 1920 beter onge zegd ware gebleven n.l.: Zou de ex-keizer het niet beter hebben dan lk?« Het was een vraag den kruidenier gedaan, die, wel wetende, dat ia het vertrek achter den winkel een veiwachter, die bij hem was in gekwartierd, zat te luisteren, het antwoord schuldig bleef. Haastig schoot de dienaar v. d. H. Hermandad een jas aan, vroeg terloops aau den kruidenier of het een Duitscher was, en ging het «verdachte individu* na en hield hem aan. Hij moest zijn paspoort laten zien, doch welke zwer ver, landlooper of andere arme bliksem ver nieuwt nu elk jaar zijn paspoort en draagt zijn papieren bij zich? Mij heeft dikwijls geen kleeren om zich voldoende tegen regen en sneeuw te beschutten, laat staan zijn papieren. Meerdere veldwachters en maréchaussees van honger en lager rang kwamen als paddenstoelen uit den grond en de ver dachte werd onder scherpe bewaking over gebracht tiaar een huisje waar hij vermoede lijk nog zit. Doorn is een vesting, en daarin mogen geen vreemdelingen komen, en dus wordt ieder verdacht mensch verwijderd. Begrijpe lijk is het dan ook, dat een hoogleeraar aan da Viije Universiteit te Amsterdam, die rustig met zijn cchtgenoote op een bank zat te praten, door een veldwachter werd aangesproken met de vraag of zij vreemdelingen waren en of hij hun papieren eens mocht zien. Zelts vroeg de ijverige politiedienaar of zij getrouwd waren. De heer liet den man eenige papieren zien, waaruil bleek, dat hij Prof. Faddcgon was en de dame zijn echtgenoote. Eenige dagen geleden kwamen in Doorn een paar Amerikaanscbe journalisten, die nadere inlichtingen wenschten in te winnen aangaande de ernstige ziekte,' waaraan de cx-keizerin lijdende heet te zijn. Nog vóór zij iets konden vragen, werden zij aange houden door twee veldwachters. De een ging met zijn fiets vóór de auto staan, ter wijl de andere zocht naarverborgen wapens. De heeren werden naar het bureau geleid, waar men het maar verstandiger oordeelde, hen zoo spoedig mogelijk te laten vertrekken. Zóó speelt men in de vesting Doorn Klein-Potsdam. Anthropologic van de Amster- damache schoolbevolking. Professor K. H. Boutnau schrijft over dit onderwerp een artikel in het Ned. Tijdschr. v. Geneesk. Hij begint, met erop tc wijzen, hoe in ons land de twee voor komende rassen, het teutoonsche en het alpine ras, sterk gemengd voorkomen. Nergens is een plotselinge overgang. Toch kan men drie zónes onderscheiden, waarvan de middenzone gevormd wordt door dc provincies Gelderland, Utrecht en Holland, waar de bevolking een gemiddelde menging vertoont tusschen de uitersten der noorde lijk* en zuidelijke provincies. Amsterdam ligt in deze zóne. Er is dus een vrij gelijk matige vermenging van beide typen te verwachten. De schrijver heeft van 28592 Amster- d.-imscbe schoolkinderen gegevens over de kleur vau haar en oogen verzameld en deze bewerkt. Alle Israëlitische kinderen bleven geheel buiten beschouwing. Blauwoogig en bloudharig werd gerekend als teutoonscb, bruinoogig en licht- en donkerbruinbarig als alpiuc. De overblijvende groep vormt die der hybriden. De verhouding was: teu toonscb 30.8 pCtalpine 10.3 pCt., hy briden 5S.9 pCt. In de verschillende maatschappelijke standen waren deze verhoudingen dezelfde. Geen der beide rassen heeft dus een over- heerschcnde maatschappelijke positie inge nomen, de gelegenheid om op den maat schappelijke ladder te stijgen, is voor beide ongeveer dezelfde. In de verschillende stadswijken zijn de verhoudingsgetallen niet dezelfde. In de oudste deeleu der stad, de «binnenstad* met Jordaan en een groot gedeelte der weste lijke eilanden, komen 't minste teutonen voor en 't meeste hybriden. De minder oude deelen der stail: Haarlemmerbuurt, Wittenburg, Uilenburg, Indische buurt, hebbeu al meer teuloonen en minder hy briden. En ten slotte de nieuwere buurten, Helmerabuurt met buurt IJ IJ en Oosterpark- kwartier hebben het maximum van zuivere teutonentypen en 't minimum vau rassen- kruising. Nu geldt in het algemeen, dat in de stedeu de bevolking sterker gepigmenteerd is dan op het platteland rondom. Verder is een hokvastheid bij de Amsterdammers niet te miskennenzij blijven meestentijds in de wijk, waarin zij wonen. E11 de nieuw zich vestigenden zullen dan in 't algemeen in de buitenwijken zich neerzetten. Professor Bouman besluit uit zijn ge gevens, dat bij langer verblijf in de steden, de bewoners op den duur een sterker graad van pigmentatie gaan vertoonen. Duidelijk blijkt dat bv. bij vergelijking van een jong stadsdeelOosterpark-kwartier, met een oudde binnenstad. De gepigmen- teerde aipinen zijn in het eerste veel minder in aantal dan in het tweede, terwijl de zuivere teutonen juist in het eerste zooveel meer voorkomen. De verhouding van bru netten tot blondineii is 1 5 in 't Oosterpark- kwartier, 1 a in de binnenstad. De psychische geaardheid van het blondine ras drijft hen meer dan anderen uit hun oorspronkelijke woonplaatsen, terwijl de Aipinen meer aan hun geboortegrond ge hecht blijven en minder emigreeren. Bij een langer verblijf in de stad blijkt echter, dat een grootere pigmentatie gebonden is aan een grooteren weerstand legon dsn menschen-verslindenden invloed der groote stad, Wat den roodbarigen betreft, merkt Prof. Bouman op, dat zij onder de blauwoogigen 't meest voorkomen, onder de bruinoogigen 't minst. Dit meer waargenomen verschijnsel is echter uit de gegevens niet te verklaren. Teeken des tijds. Van Chineesche zijde wordt het S. Hbld. de volgende circulaire toegezonden Volgt de voorbeelden der llollandsche dames en heeren op. Wij noodigen mits deze het Chin, publiek beleefd doch dringend uit, om nauwkeurig op te volgen het doen en laten van de llollandsche dames en heeren tegenover ons getoond. Bijvoorbeeld Al wie ook onder de dames en heeren die ons schrijven en toespreken met »Sobat« (vriend) of alleen ons bij onze namen noeman, dient het zelfde behandeld tc worden. Roepen zij ons met »zeg« en bezigen zij het wóórd »loe« of >kwee« (jij), dan ant woorden wij ook niet >zeg< eu spreken hen toe met »loe« of «kwee*. Gebruiken zij het woord »goea«, dan doen wij ook hetzelfde. Worden wij door hen met «hé* op ge roepen zonder de noodige beleefdheids vormen, dan volgen wij ook die lijn op. Voornamelijk het woord «Tjima* (Chinees) moet beantwoord worden met «Blanda* (Hollander) en op deze wijze hebben wij de lessen ons door de Hollanders gegeven, op te volgen, omdat hier in Indië, de Hol landers in de allereerste plaats goede voor beelden hebbeu te geven aan ons, Chineezen en Inlanders.* Buitenlandsche Kroniek. Kemp, de piano-demon. De «Daily Telegraph* heeft medelijden uiet de stad Croydon. Naar men moet weten, heeft daar een zekere «professor* Kemp 62 uur achtereen piano gespeeld. De inwoners van Croydon moeten echter niet denken, dat hun leed thans gele ien is. Dit 62 uur-nummer is slechts een proefrit over de toetsen; de pianist schijnt de misauthropische bedoeling tc hebben, hon derd bange uren achtereen te spelen. Sommige menscheu met bijzonder ener gieke muzikale buren denken wellicht, dat deze gruweldaad niet nieuw is. Toch is dit het geval; waarschijnlijk zijn zij het slacht offer geweest van een soort allossiogs-systeem. Want een zekere categorie Amerikanen, bekend onder den naam van «Consolidated Music Company of Chicago* hebben tien duizend pd. st. uitgeloofd voor hem of haar, die hel eerst deze vierdaagsche pianokracht- tocr volbrengt. Met is moeilijk na te gaan, wat men bedoeld heelt met het uitloven van dezen prijs, en het is wel hard, dat dit wreede plan, te Chicago in elkaar gezet, zulk een ramp over Croydon zou brengen. Kemp noemt zich de «piano-demon*hij had een slechter titel knnnen bedenken. Zijn ergste uren zijn van twee tot vier, zegt bij. Daarover zullen zijn buren het wel met hem eens zijn. liij heeft vourspeld.dat de laatste drie uur lint zwaarst zullen zijn, en hij is voornemens, deze te wijden aan de ouvertures «Wilhelm Teil* en «Dichterund Bauer*. De «marche funèbre* lijkt de «Daily Telegraph* geschikter. Bidegaray herkozen. De federale raad van spoorwegarbeiders, samengesteld uit gedelegeerden van de syn dicaten van alle spoorwegnetten, hebben na een heftige discussie, welke den geheelen dag heeft geduurd, Bidegaray, voormalig secretaris der federatie, tot waarnemend secretaris dezer organisatie herkozen. Men zal zich herinneren dat Bidegaray op het laatste congres van de federatie van spoorweg lieden, in April, door de uiterste linkerzijde werd verslagen, en dat het bureau werd samengesteld uit de «citoyens" Levesque, Monmousseau en Midol. Kort daarop werd door het nieuwe bestuur de algemeene staking der spoorweglieden afge kondigd, waarbij de C. G. T. krachtigen steun verleende. De actie eindigde met de in hechtenis neming van Levesque en Monmousseau. De talrijke arrestaties van militante leden der federatie noopte het nieuwe bureau om deu federalen raad in buitengewone zitting bij een te roepen om over den aldus geschapen toestand te beraadslagen en een voorloopig bureau samen te stellen. In deze bijeen komst is Bidegaray met 34 tegen 19 stem men tot secretaris herkozan, hetgsen een ernstig echec voor de extremisten beduidt. Hugo Stinnes door de «Matin* geïnterviewd. Jules Sauwerwein, die de «Matin* in Berlijn vertegenwoordigt, heeft Hugo Stin nes geïnterviewd. Hij noemt hem een legen darische persoonlijkheid, en herinnert aau de teekeniug |in een spotblad, waarop een fortuinzoeker aan een anderen vraagt wat hij doet voor de kost. «Ik richt onafhanke lijk socialistische bladen op om ze aan Stinnes te verkoopen*, luidt het antwoord. Sauerwein vond evenwel in Stinnes een man van volkomen eenvoud, die volgens hem meer het uiterlijk heeft van een secre taris eener arbeidersorganisatie dan van den «Duitschen Rockefeller*. Op de vraag of hij over den economischen toestand van Europa persoonlijke denkbeelden heeft, ant woordde Stinnes dat hij deze stelling heeft, doch dat het moeilijk is ze te uiten. Aan een overwinnend volk staat het om ideeën te hebben en ze toe te passen. Een over wonnen volk is gehandicapt. Wanneer het een oplossing der moeilijkheden voorstelt, roept aanstonds ledereen dat het aan de ge volgen van de nsderlaag wil ontkomen. Frankrijk is een land, waar op het oogen- blik de programs van Europeeschen weder opbouw dienden te floreeren In het verdere verloop van het gesprek legde Stinnes den nadruk op de noodzake lijkheid van productie bij overwinnaars ea ovet wonncnen. De conferentie te Spa, waarin men deze quaestie behandelen wil, komt vol gens hem veel te vroeg en wordt een fiasco voor alle deelnemers. Eerst na een verdere ontwikkeling der economische en sociale pro blemen, zou een oplossing mogelijk zijn. Een internationale solidariteit op financieel en economisch gebied, met als belangrijksten grondslag een Fransch-Duitsche solidariteit, acht hij nookzakelijk. De geheele organisatie zou onder Fransche leiding kunnen staan. Maar daartoe is de uiterste versterking van alle productiemiddelen der Entente nood zakelijk. betgeen ten gevolge van een atmo- spheer van wantrouwen nog niet mogelijk is. Nieuw systeem van draadlooze telegrafie. Het «Imperial Wireles Telegraphy* heeft een nieuw systeem van draadlooze telegrafie, om de deelen van het britsche rijk met elkaar te verbinden, aanbevolen, n.l. het «Thermionic Valve-systeem*. Dit systeem, dat nog in haar beginstadium verkeert, heeft, naar bovengenoemde commissie verklaart, reeds een groote omwenteling in de draad looze telegrafie gedurende de laatste vijf jaren teweeggebracht. De commissie beveelt eenstemmig aan de deelen van het rijk meer aaneen te smeden door het oprichten van draadlooze stations op ongeveer 2000 mijlen afstand van elkaar. De commissie meent, dat tusschen het Leafield-station in Engeland en Cairo binnenkort door de pos terijen door middel van Puolsen Arcs een dienst kan worden aangevangen als eerste verbinding met de Britsche bezittingen in Zuid Afrika, hetgeen kan worden gevolgd door het oprichten van een Valve Station nabij Nairobi in Oost-Afrika en de veran dering van het vroegere Duitsche station in Windhuk in een Valve-station om de ver binding met Zuid Afrika compleet te maken. Voor de verbinding met Indië, het verre Oosten en Australië verklaart de commissie, dat Valve-stations moeten worden opgericht in Engeland, nabij Cairo, in Poona, een ander Indisch station, in Singapore, Hong kong en in Australië te Port 1 /arwin of Portb. Een gelijksoortige verbinding moet worden ingericht door middel van Valvc-stations met Canada. Het onderwerp zal aan het oordeel van de Rijksconferentie en de Ca- nadeesche Regeering worden onderworpen. Het plan, zooals dit door de commissie wordt voorgesteld, moet verder worden uit gewerkt doar een commissie van vier des kundigen onder bescherming van de Poste rijen en in overleg met de Koloniën en de Indische autoriteiten. Een ni-euwe wijze van malaria bestrijding. De muskieten-plaag was in liet afgeloopen jaar zoo ernstig in Parijs, dat het Pasteur instituut zijn speciale aandacht heeft gewijd aan de verdelging der larven. Men was aanvankelijk van plan, om petroleum over het water uit te storten, doch dit had het nadeel, dat daardoor tevens alle visch zou worden gedood, terwijl het water onbruik baar zou worden als drinkwater. Thans heeft een medewerker van genoemd instituut, de heer Roubaud, een nieuw procédé uitgevonden, waardoor de visch en de drinkbaarheid van het water niet worden aangetast. Roubaud wil nl. formaline in poedervorm op het water strooien. Het wil ons be nieuwen of deze nieuwe methode afdoende resultaten zal opleveren, mede in verband met de in ons land toegepaste bestrijdings middelen, waarover we reeds eerder schreven. De oorlogs-ammunitie. Een der firmanten van Pickett Son, die van de Britsche regeering voor twee millioeh pond sterling gekocht heeft alle oorlogsammur.itie, die Engeland nog in Frankrijk had, nadat die firma al de over gebleven munitie van Frankrijk en België had gekocht, heeft aan de «Daily News*

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2