AMERSFOORTSCHE COIIRAIT. Dinsdag 6 Juli 1920 No. 9353 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden 1.—franco per post f1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reduclie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en onteigenings-advertentiCn per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f 1.55elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiCn op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. Nieuwe Raneu. Amersfoort mag trotsch zijn op zijn in richtingen voor onderwijs. Er zijn er op elk gebied, en ze zijn goed. Wat elders nuttig en noodig voor het onderwijs is ge bleken, kan verzekerd zijn hier spoedige en royale toepassing te vinden. Uiteraard kan een kleine stad als d« onze niet vóór gaan, Proefnemingen, vooral op paedago- gisch gebied, zijn kostbaar, zélfs al betaalt de regeering het leeuwenaandeel. Belangstelling voor het nieuwe is er echter in onze gemeente steeds geweest, en zoo mogen wij veronderstellen dat ook het Amsterdamsch Lyceum, waar de heer Gunning, de bekwame zoon van onzen be kenden paedagoog en schoolopziener, de nieuwere inzichten in het middelbaar onder wijs reeds meerdere jaren in praktijk brengt, niet aan de aandacht onzer lezers is ontsnapt. Wij zullen pogen over deze moderne onderwijs-inrichting eenige zakelijke voor lichting te geven. Om te beginnen volge in dit no. een verslag van de in-dienst- stelling van het nieuwe Lyceum-gebouw, aan de Lairesse-straat te Amsterdam, welke dezer dagen plaats vond en waaraan de groote pers maar weinig aandacht schonk. Wij danken ons uitgebreid verslag aan de goede zorgen van een bizonderen mede werker, die de plechtigheid bijwoonde eu die wel zoo vriendelijk was ons desbe treffend verzoek in te willigen. Wanneer het ons gelukt eenige belang stelling te wekken voor de zeer sympa thieke leerwijze, welke aan het Lyceum proefondervinderlijk tot meerdere volmaakt heid wordt gebracht wij hadden het ge noegen het sympathieke ervan van nabij te leeren kennen en mettertijd iets van de Amsterdamsche methode naar Amers foort mocht overwaaien, dan zulier. wij ons pogen ruimschoots beloond achten. Wij weten natuurlijk wel, dat de voorwaarden voor het middelbaar onderwijs hier heel anders zijn dan die voor den heer Gun ning c. s., maar dc algemetne geest, en daar gaat het om, van het Lyceum-onderwijs verschilt aanmerkelijk van het laat ons zeggen gewóne. En die geest meer algeméén temaken, daaraan zouden wij willen mede werken. Want op de wijze van den heer Gunning zal het misschien gelukken in- tellectueele menschen te vormen die de juiste karakter-eigenschappen bezitten om mede te werken aan «en omvorming onzer brute en zelfzuchtige maatschappij tot een samenleving vol schoonheid en goedheid. KENNISGEVINGEN. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter algemeene kennis, dat op 8 Juli 1920 op het militair oefeningsterrein op de Leusderheidc een schietoefening met scherp met een batterij houwitsers gehouden zal worden. De vurende batterij zal zijn opgesteld ongeveer in de lijn reservoir waterleiding op den Stompert, Piramide van Austerlitz en plm. 800 M. Z.O. van den straatweg naar Amersfoort en zal in Zuid-Oostelijke rich ting schieten. De onveilige strook zal zijn afgebakend door roode vlaggen en een lijn van posten met witte vlaggen. Wanneer geschoten wordt, zal op de ijzeren uitkijkpost nabij het spoorwegkamp de nationale vlag geheschen zijn. Vermoedelijk zal het scbieten ongeveer it uur voormiddag aanvangen en om 12 uur 30 namiddag eindigen. Verder vestig ik de aandacht op het gevaar eventueel niet gesprongen projec tielen aan te rakeD of op te rapen. Amersfoort, den ten Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Firma K. W. JAEGEK AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WINKELFABRIEK LANGESTR. 74 KAMPSTR. 96-96r TELEFOON 198. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door GEBRs. RUITENBERG ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het uitbreiden van de timmer fabriek door het bijplaatsen van een electro motor van 15 P. K. in het perceel alhier gelegen aan de Groote Koppel No. 10, bij het Kadaster bekend onder Sectie A, No. 2275 dat een door de ALGEMEENE PAPIER MAATSCHAPPIJ ingediend verzoek met bijl.-gen, om ver gunning tot het oprichten van een fabriek voor papierbewerking, te drijven door 33 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 37®/1# P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Nijverheidsstraat No. 3, bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 3519 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 17 Juli aan staande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden en oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 3 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort; Gezien het schrijven van den Heer Kolonel, Militie-commissaris der provincie Utrecht dd. 21 Juni 1920 no. 28; Gelet op de bepalingen der militie wet 1912 (Stsbl. no. 21 Gelast den verlofganger dezer gemeente der lichting 1917, Pas Johannes Josephus, behoorende tot het 16e regiment Infanterie, ie compagnie, ie Bataljon, om op Woens dag den 2 ten Juli 1920, des voormiddags 9 uur, in de Handelsbeurs (Vredenburg) te Utrecht geheel in uniform en voorzien van de klceding en uitrustingsstukken, hem bij vertrek met groot verlof medegeven, van zijn zakboekje en verlofpas, ter na-inspectie voor gemalden heer Kolonel, Militie-com missaris te verschijnen. Verder wordt de aandacht van gemelden verlofganger gevestigd opart. 97 der militie- wet 1912 (Stsbl. no. 21), waarbij is bepaald, dat de verlofgangers, die niet overeenkomstig art. 94 der gemelde wet voor den Miütie- commissaris verschijnen, in werkelijken dienst worden geroepen en daarin gedurende ten hoog ste twee maanden gehouden. Amersfoort, 2 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd v. RANDWIJCK BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 16 tot 30 Juni 1920. Mej. J. de Vries, van Hoevelaken nnar Hooge- weg 126 J. v. d. Berg, van Hoevelaken n. Muurhuizen lOhoven J. Vliek, van Putten naar Gr. Koppel 6 M. BodilTée, v. Deventer naar Verhoevenetraat 31 Mej. J. Kusters, van Tiel nsar Huygenslnun 20 J. Snoek, vau Hoorn naar AldegonduBlraai 107 J. Mans, van Nieuwveen naar Soesterweg 33' Mej. W. de Mooy, van Haarlem naar Utr.weg 198 Mej. G. Rijken, van Barnevold naar St. Anfridus- straat 1 L. Stnink, v. Hoogland n. llooge- weg -11 G. Boor, van Wassenaar naar Slat.- straat 19a Mej. J. v. d. Kooy, van Leusden naar Molenbuurt 2 S. Smid, van den Haag naar Hellestraat 24 J. Baars, van Kaz. Inf. naar Kamp 59 W. Schram, van Dordrecht naar Verhuevenstraat 23 Mej. A. de Brauw- Joncbeer, van Ginniken naar Wyersftraat 8 S. v. d. Veen, van Nuarden n. P. Potterstr. 34 H. auf dein Brinke, van Amsterdam naar Kortegracht 20 J. iiekenkamp, van Velsen naar Soesterweg 256a VV. Poortvliet van Leeuwarderadeel naar J. Tolliusstraat 17 Mej. B. Pan, van Uurlingen nuar J. Tolliusstr. 17 Mej. J. SmolderB, van Gouda naar Re- gentesselaun 37 J. v. d. Pol, van Hilversum naar Wiveresingel 17 Mej. H. Kraan, van den Bosch naar F. v. Hlnnkunheimstraat 26 Mej. A. Bast, van Nijkerk naar Lftgeweg 7 P. JSelhurt, Westdongeradcel naar Westeingel 28 - Mej. A. v. (I. Griend, van Utrecht naar Verhoevensiraat 55 Mej. C. Ouink, van Lienden naar Pr. Marielnan 20 Mej. D, van Haniersveld van Hoogland naar Zuidsingel 73 Mej. G. Wilbrink, vau Rotterdam naar Kr. Elleboogsteeg 16 \V. Blanke, van Haarlem naar P. Peperstraat 31 Mej. E. v. Diggele, van Koudekerks naar Lungestraut 36 Mej. J. Oord, van Westsiellingtvcrf naar Plantsoen 1 Mej. W. Leenen. van Arnben naar Arnh.- weg 38 I. Mt-rkelbucli, van Inf. Kaz. naar Kamp 75 A. Meyloil, van Kaz. Ber. Wup. naar Gusthuislaan 47 Mej. E. Snip, van den Helder naar P. liotblaan 54 A. de Junckheere, van den Helder nuar P. Botblaan A. Panlownaltan 41 G. v. d. Berg, van Hoogland n. Bloemetid.etr. 35 Kreyar- maat, van Sobalkwjjk naar St. Bonif.straat 80 Mej. C. Bosch, van Hilversum nsar Laan 1914 No. 5 Mej. P. v.Suudwijk, v. Arnhem naar Sohimmelp.straul -18 Mej. H. v. d. Veen, vau Ruiuerwold naar Brouworstraat 21 Mej. E. v. d. Kamp, van Arnhem naar Vlasakkers Barakken J. de Way, van Kaz. Inf. naar Vlusakkers Barukken A. Rinkel, van Enkhuizen naar 't Zaud 16 Mej. C. v. Nus, van Enkhuizen n. 't Zand 15 Mej, C. Erkes, van Barneveld n. Oude Soesterweg 12 Kinderen Spijker, van den Huag n. Zand bergen J. 'lerpstu, van Hoogland n. Zand bergen Mej. A. Zijlstra, van Franeker naar Scesterweg 33 Mej. M. de Ruyler, van Rot terdam nua: Suouckaertluun 24 H. Kooiman, van Amsterdam uuur U. v. Viandenstraat 5 Mej. 0. Sieyerr, van Amsterdam naar v. Betn- meletraat 39 G. v. Alteria, van Bussum n. Gr. Koppel 5 J. Uuppener, van den liosch naar Beekeust.laan 30 lngermuti, vun Am sterdam naar B. VVuylierslnan 35 W. Akker, van Nijkerk n. P. Potterstraat 26 Mej. J. Smit, vun Hsomstede naur A. l'aulownuiaan 36 0. v. Botienburg, vun Utrecht nnnr Miereveld- straat 57 G. OITeigsSeu, van Amsterdam n. P. Potterstraat 10 Mej. O. Slagmolen, van Amsterdam naar Bergstraat 10 S. Hofistra, vau Duilscbland nuar Groenmarkt 1 Mej. van Praag, vun Amsterdam nuar Kamp 14 J. Verkade, van Amsterdam n. Schouten- steeg 11 Mej. J. Schueler, van Nijkerk n. Utr.weg 93 Mej. C. Romeyn-Wentzel, van Sloten naar Fr. v. Blankenh.straat 12 H. Dentekom, vun Hilversum n. P. Pijperslr. 10. STADSNIEUWS. De Burgemeester van Amersfoort breugt ter kennis, dat in de gemeenten Baarn, Doom en Veenendaal gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Toelatingsexamen. Het toelatingsexamen voor bet Gymna sium en voor de Rijks H. B. S. alhier zal worden gehouden op Donderdag 8 en Vrijdag 9 Juli a.s. Een opera te Amersfoorjt? Wij kunnen onze lezers berichten dat ver moedelijk in Februari 1921 de opera «Mar tha* van von Flotow door muzikale krachten uit Amersfoort ten tooneele zal gebracht worden. Er heeft zich «en comité gevormd (secre taresse mej. Knottenbelt, Utrechtache weg 9) dat zich ten doel stelt deze raelodieuse opera op te voeren. Wie kent niet het po pulaire liedje»lieve schipper haal mij over* (i.2|3..|i..|7.6|5..|3..| 1 2 3 enz.) De orkest-partitie bevat vele bekende en geestige melodieën, zoodat wij mogen aan nemen, dat de stadgenooten een aanga- name avond zal wachten, wanneer het plan doorgezet kan worden. De regie is in handen van den heer L. S. Snoekdirigent is dc heer P. J. Tiggers, terwijl voor de hoofdrollen reeds toezeg gingen zijn gedaan door de dames van Rijs- sen van Boecopvan HaselenCouwenberg en de heeren Snoek en ten Braake. De repetities der koren zijn reeds begon nen. Wij wenschen het comité wél succes op hun sympathiek pogen om onze stad ook in muzikaal opzicht it de rij der vooruit strevende steden te plaatsen. (A'foortsch Dagbl.) Concert. De Amersfooi tsche Muziekvereeniging, Directeur de heer G. F. de Goeij, geeft hedenavond 8 uur in het Plantsoen een concert, met het volgende programma 1. Unter dem Sterren banner, (Marsch) Sousa. 2. Ouverture'L Elue du Village, de Pauw. 3. Walzer Si tu SavaisPenauille. 4. Fantasie Danaë Marschal. Na de Pauze: 5. Graude Ouverture Poète et Paysan Suppé. 6. Friquet Friquette (Polka pour 2 pistons) Macek. 7. Grande Fantasie La Flute Etichantée, Mozart. 8. Finale Zang- en Muziekuitvoering. A.s. Zondag heeft er in het bosch van «Nimmerdor* aan den Arnhemschenweg (daartoe welwillend door den heer Kolff afgestaan) des Damiddags ten drie ure «en zang- en muziekuitvoering plaats, welke wordt gegeven door dc arbeiderszangver- eeniging »De Stem des Volkse, het kinder zangkoor >De Kleine Stem» en de arbeiders- muziekverecniging »H.J. Hegeraatterwijl medewerking wordt verleend door bet bekende dubbe'mannenkwartet «Onder Ons* (Dir. H. v. Rheenen) uit Utrecht. De entree voor deze uitvoeriug is 15 cent per persoon. Wanneer het mooi weer is, zullen ongetwijfeld vele stadgenooten a.s. Zondag eenige uren in bet heerlijke bosch gaan doorbrengen en kunnen genieten van dc schoone kunst welke ten gehoore wordt gebracht. Slaagt deze uitvoering dan over weegt het bestuur van »De Stem des Volks* meerdere uitvoeringen te houden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand Juni 1920. Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 173; aanbiedingen van werk zoekenden 576: aantal plaatsingen 63. (Over de maand Juni van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 280, 814 en 169). Afdeeling voor vrouwen Aanvragen van werkgevers 77; aanbiedingen van werk zoekenden 16; aantal plaatsingen 4. (Over de maand Juni van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 28, 21 en 4).

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1