De uitsluiting in de bouwbedrijven. Donderdagavond spreekt voor de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Bouwarbei- dersbond, in de Keizerskroon, de heer G. Kapteijn, van Amsterdam, penningm. van den Bond, over de uitsluiting in de bouw bedrijven en het standpunt van de patroons en de christelijke organisaties. Er is vrij debat. Industrie- en Huishoudschool. Van de opleidingsklasse voor huishoud kundige werden van het ie naar het se jaar bevorderd L. Bach, te Zeist (voorwaardelijk)B. M. A. J. Brandt, N. Bolken, AmersfoortC. C. 3orger, AmsterdamM. E. Comerell, Rhenen; J. de Groot Broekman, AmsterdamE. Heere, Baarn; S. Y. E. Hasselo, Hilversum; G. C. v. d. Hooff, A. M. Koning, L. F. E. Kruisinga, Amersfoort; A. C. Th. Nijhoff, VeenendaalZ. Postma, HilversumJ. G. Pluijter, G. G. Post, M. G, Roelants, J. G. Salomons, AmersfoortG. M. Toose, Rotter dam A. J. C. Vitringa, A. L. Willemsen, Harderwijk3 leerlingen werden niet be vorderd. Het diploma voor huishoudkundige werd uitgereikt aan: C. Brandes. 's-Graveland; S. Dumont, Amersfoort; J. Evekink, Eefde; W. Glasz, Utrecht; J. M. J. A. Hoogendijk, Alphen a/d Rijn; N. H. A. jde Groot v. Emden, Bussum; A. M. J. Lamsvelt, Bussum; M. E. v. Lennep, Apeldoorn C. Valetor, Apel doorn E. M. Waghto, Amersfoort; H. M. E. Witte, Bussum; Zr. M. Nicaudra en Zr. M. Valeria, Denekamp. Aan één leerling werd het diploma niet uitgereikt. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden- morgen 7 uur 65 graden Fahrenheit. Het diploma als geoefend zwemmer(ster) werd uitgereikt aan Mtj. C. Brandes en W. van Slooten. In de zweminrichting zijn achtergelaten: drie capes en twee mantels. Kaasmarkt. Aangevoerd werden op 5 Juli 1920, 41 wagens, bevattende 7200 K.G. Kaas. Prijzen f60.tot f67.— per 50 K.G. Handel vlug. Uit Het politie-rapport. Door de politie is aangehouden de Oostenrijker J. H. S., die noch in het bezit was van papieren, noch van middelen van bestaan. Hij wordt heden opgezonden naar het kamp voor buitenlanders te Harderwijk, op last van den inspecteur van de mare chaussee. Nachtverblijf verleend aan J. L. N., Amsterdam; T. W., Leerdam; A. de V.. Utrecht; A. D., Utrecht; H. F. F., Tiel. Bekeurd wegens het rijden met niet verlicht rijwiel, N. E. F., Utr. weg. Wegens het ongemuilkorfd laten loopen van zijn hond, in strijd met bevelen dien aangaande door B. en W. gegeven, is proces-verbaal opgemaakt tegen M., Ber- kenweg. Wegens het verkoopen van visch zonder keuringsbewijs R. de W., Teut. Overtocht verleend aan P. J., Har derwijk. Overgenomen van de Utrechtsche politie de minderjarige M. B., Grijpskerk. Zij is naar Harderwijk overgebracht. Wegens het dienst laten doen van een meisje beneden 16 jaar in een vergun- ningslocaliteit v. d. H., Langestraat. Buitenlandache Kroniek. He D Op 15'Juli zal te Moskou het tweede con gres der Derde Internationale een aanvang nemen. In den oproepingsbriet, geteekend door Zinoviejef als president en Radek als secre taris der Internationale, worden de werk zaamheden van het congres uitvoerig be schreven. Het program bevat speciaal de bestudeering der strijdmiddelen tegen de burgerlijke parlementen en het aanknoopen van betrekkingen met alle, zoowel wettige als onwettige, communistische organisaties. In de oproeping wordt geconstateerd, dat de huidige omstandigheden bet reeds nood zakelijk maken om den rechtstreekschen strijd te organiseeren ten einde de communistische wereldrevolutie to ontketenen. Tegelijkertijd zal te Moskou het congres der roode vakvereenigingen bijeenkomen met een program, behelzende niets meer of min der dan onderwerping van alle vakvereeni gingen der verschillende landen aan de be velen der communistische Internationale*. Een groot aantal extremisten van allerlei schakearlng, zoo meldt de correspondent te Stockholm van »L'Echo de Paris* aan zijn blad, zijn reeds op weg naar het socialis tische Babel. De Italiaansche arbeidersdelegatie schijnt een bijzondere rol te zullen spelen. Zij is in een prachtig paleis ondergebracht, wordt voortdurend onthaald en geniet een veel warmer ontvangst dan de Engelscho dele gatie. De bolsjewieken hebben veel op met de Engelscben Macley en Russel, die in Engeland twee jaar gevangen hebben gezeten. Zwitserland zendt Mammi, Bilan vertegen woordigt de Ver. Staten. Delinières, aldus de correspondent, beweert het heele Fransche proletariaat te vertegen woordigen, De heeren Frossard en Cacbin ziet men eveneens overal waar Zweden, Noren, Turken, Hindoes en Kaukasiêrs oreeren. Nimmer, zoo besluit het telegram, werd door de sovjet regeering op zoo groote schaal een poging gedaan om de wereld in vuur en vlam te zetten. Zij treedt daarbij op onder den naam van de Derde Internationale, waarvan bijna alle volkscommissarissen deel uitmaken. Bolsjewistische enthousiasten. De correspondent van de >Times< te Stockholm meldt, dat daar nu ook de leden van de Britsche arbeidersdelegatie zijn aan gekomen, die nog in Rusland waren achter gebleven. Onder hen zijn Williams en Pur- cell. De heeren zijn diep onder den indruk van hetgeen zij in Rusland hebben gezien en anders dan hun medeleden van de Brit sche arbeidersdelegatie verklaren zij, dat Rusland het gelukkigste land ter wereld is. Hetgeen alweer eens bewijst, dat men al zeer uiteenloopendo opvattingen van geluk kan hebben. Het is de moeite niet waard om op de relazen van deze lieden, die wel iswaar beweren uit eigen oogen te hebben gezien de onbekendheid met de taal en du Russische toestanden in het algemeen zal hen dat zeer hebben vergemakkelijkt nader in te gaan. Maar een teekenend staal tje van huu mcdedeelingen is bijv., dat ze vertellen hoe zij in gevangenkampen Pool- sche officieren zagen, die slechts één wensch hadden, n.l. om onder de Sovjet-regeering te dienen. Dat is al heel waarschijnlijk I Ook de heer Keeling is te Stockholm aangekomen. Hij weigerde echter zich uit te laten, en zal dat dus vermoedelijk eerst doen als hij in Engeland is. Kunst en Wetenschap. Grootheden. Jan Hamdorff wordt 60 jaar! Een gebeurtenis voor Laren, maar die ook daar buiten niet onopgemerkt zal blijven. Wie weet niet wie Jan Hamdorff is? Hij, de ontdekker van Laren, de pionier van het vreemdelingen-verkeer in het Gooi, de groote Padvinder (van het akkermaals hout), wiens borrels even bekend en bemind zijn als de Columbus-eieren in Amerika! Jan en het moderne Laren zijn één. En ware Jan katholiek, de bevolking zou hem thans bij zijn groot feest een «onverwelkbre* (br.) aureool om de slapen winden. Nu krijgt hij >maar* een album met een wille keurig aantal namen van een bescheiden deel. Zij het met gepaste nederigheid ver meld: het beste deel. Wie kwam ooit in Laren zonder eerst bij Jan in »De vergulde Postwagen* te belanden? Jan, de magiër, die onvruchtbare akkers, waarop talrijke generaties boeren zich zon der resultaat hadden krom gewerkt, met een paaltje en een bordje omschiep tot ideaal bouwterrein, waarop unieke land huizen zouden verrijzen. Toen Laren een kleine 2000 jaar onbe kend en ongerept om zijn Koesweert bad gelegen, kwamen Jan en de Gooiscbetram en maakten er één groot picnic-djel, één ontzaglijke vacantie-kolonie van, waarbij die van Jules Verne maar jongenswerk is. Mauve, Kever en zij die later kwamen, zij repten zich om van ons Laren passende wandversiering te maken, doch al wat zij deden, wat zij kónden doen, was werken ter meerdere glorie van het lévende Laren en van Jan. Noemde Dr. J. Reesink, Laren niet Het brandpunt vau het intellect Was het volgens prof. Treub f niet De Zeedijk van het Gooi Waar elders werden ooit de boeren stede lingen, de stedelingen forensen, de boer derijen schilder-ateliers, de makelaaars en winkeliers schatrijk en last not least de schildersberoemd Niet waar alle Gooiscbe schilders zijn groot. E11 Jan is hun profeet. Hamdorff zestig jaar een mènschen- leeftijd. Maar al wordt Jan een dagje ouder, een ouwe man is hij daarom nog niet. IntegendeelHij blijft de stoere en stugge maar gulle baas, altijd iu actie, betrokken in alles wat bier gebeurt, en slagende in allee. Hij is éénig in zijn soort. Hij is do eenige beroemde makelaar, de eenige beroemde hotelier ook. Jan is de groote kunstbe schermer. Aau hem danken de Larensche schilders hun lage belasting. Bij hem kunnen ze altijd wel wat leenen, en hebben ze 't niet terug, nu, dan is een schetsje óók goed. Kennen ze hem goed, dan exposeert hij hun werk en vestigt er de aandacht op. Hij deed een ruime'concert-zaal bouwen, hij zorgt voor een reeks concerten elk sei zoen. Het was Jan die Zunki Yoska éérst en Savelli thans tiaar Laren lokte. En die de nobele danskunst bloeien deed onder de electrische lichtjes in den appelboom I Is het wonder dat wij allen, heel- en half gare artisten, makelaars, winkeliers, bezitters- van-slechlen-grond, dagjes-, nachtjes- en zomertjes-mensche'kampeerende soldaten, stoomtram, pers en andere autoriteiter, met vreugde in het hart deelnemen aan Jan's groote feest? Want als ooit iemand het verdiende, dan is hij het Het Amsterdamsch Lyceum ingewijd. (Van een bizonderen correspondent.) Wij hebben het dan tóch mogen beleven: het is afgekomen en tot in de kleinste finesses het verwezenlijkt ideaal van allen die er toe hebben bijgedragen! In spijt van oorlogs jaren en prijsstijging, van plm. 30 stakingen en wat niet al meer, is de droom van vele ouders en opvoeders werkelijkheid geworden. Reeds in 1915 nam mevr. van Embden de Ridder het initiatief, riep zij baar geest verwanten in haar huis bijeen en rustte niet, voor zicb eeu commissie gevormd had, die haar plan zou uitwerken. En daar staat tiu een school, die het product is van desamen werking en offervaardigheid van ouders en leeraren, uitgevoerd door een geniaal en van aller gemeenschappelijk ideaal door drongen bouwmeester, de heer Baanders, in den geest van den man ook die dit alles heeft bedisseld en zal blijven beheeren en tot steeds grooter bloei brengen, Dr. C. P. Gunning, gesteund als deze zich weet door en in eendracht met zijn keurbende leeraren en leeraressen, curatoren en ouders. Volge bier thans een verslag van de plechtigheid Na een ouverture door het aardige Lyceum orkestje, onder leiding van den heer Franssen, sprak de president-curator de aanwezigen toe. Hij schetste in het kort het ontstaan van dit belangrijk instituut, vanaf dat de heer Gunning in 1915 met 84 leerlingen in een huurhuis begon en in '17 reeds 156 had en er nu 227 zijn met 23 leeraren en leeraressen hoe mevrouw Gunning tot tweemaal toe haar huis offerde aan de belangen der school; hij wees op het hoofddoel der schoolzicb aau ie passen aan het gezinsleven, en verband te brengen tusschen ouders,leeraren en kinderen, om zoo wel kennis en karakter te handhaven docb te ontkomen aan bet gevaar van den tijdgeest die alles aan het kind óffert. .Spr. wenschte het kind, zooals het is, niet lot middelpunt. Hét doel is: de menseh die uit de kinderen van nu groeien zalgeen egocentrische alles voor zich eist liendc schepselen, maar liefde volle, tot offeren hunner individualiteit bereide krachtige en kundigi menschen. Hij ziet in het Lyceum een ge meenschup, waar allen hun individualiteit moeten offeren, moeten bereid zijn onder te gaan, om er als krachtige persoonJjjkhedcn uit te voorschijn te treden en bij noemt als voorbeeld der zulken den Rector. Aau hem, den Rector, laat hij hierbij namens de op richters het gebouw over en biedt hem als symbool van het Lyceum een astrologiscben kijker aan, in het besef dat dit aan dr. G. aangenamer zal zijn dan een persoonlijk ge schenk. De Rector, het woord krijgende, bedankte ontroerd, gelukkig zich aan alle aanwezigen te mogen uiten. Na wat prof. Scholten sprak, zou spr. uu niet meer op het ver leden terugkomen. Liever wilde hij de hoop uitspreken, dat het Lyceum er toe moge bijdragen te bewijzen dat ons onderwijs iets beters verdient dan critiek en hoon. Hij voegde daarbij een woord van waar deering aan onzen cnergieken minister van onderwijs, die de verwezenlijking van dit grootscbe plan mogelijk maakte en die hier evenals de burgemeester wel niet aanwezig doch niettemin vertegenwoordigd was. Te prijzen is ook de echt Amsterdamscbe aanpak en durf, om alles zoo breed op te Het voorspel van het Lyceum is uu uit, het lied begint. Het gebouw is een stuk leven van den architect, de schering van een tapijt waarvan ons werk de inslag zij. In het gebouw zij: I. Licht Lichtdragers zijn is onze taak.*).Eerst doet dat onge temperd invallend licht wat koel en nuchter aan; het worde dan ook met wijsheid ge temperd voor de jonge kinderen die het nog niet verdragen kunnen, daar geestelijk licht actieve medewerking vraagt. II. Leven geestelijke arbeid, arbeidende geest. Opvoeding moet zijnleeren het licht zelf te verwerken. Hl. Liefde de manier waaróp licht verspreid, geleefd wordt. Verberg egoïsme, kwéék liefde! We staan te laag om te dienen, moeten dit leeren. Dan bepleit de heer G. de onmisbaarheid der aula, waarin men zich tot de gehcele school-gemeensehap wenden kan. Plechtig wordt nu te voorschijn gebracht een prachtig raam in glas-in-lood, ontworpen door den heer Roland Holst, door den rector en zijn vrouw aan het Lyceum geschonken. De voorstelling symboliseert het onder 1, If en III gesprokene. Vervolgens richt de beer G. het woord tot den heer A. Kettner. onder-directeur van het Lyceum, dien hij den motor noemde, waarzonder hij niets van dit alles tot stand zou hebben gebracht. y Ook dankt hij alle aanwezige collega s van andere scholen. in het bi/onder den heer Casiinir, rector van het Nederlandsch Lyceum in Den Haag, die het eerst uit beelding gaf aan Ligtharts grondslagen. Hij trootst in hem alle opvoeders, door er op te wijzen, dat het geen vergeefs werken is al bereikt men niet het einddoel, daar anderen het ideaal wel verder uitwerken. Spr. eindigt met tot zijn aanwezigen vader te zeggen: >Geen heerlijker taak voor een zoon, dan voort te bouwen op het werk van zijn vader. I.eent het licht, door uw vader ontstokenge hebt het om niet ont vangen, gééf het ook om niet.....* En: Ons werk begint, waar het uwe eindigt.t Dau nog een paar woorden tot mevrouw Gunning, die hem steeds trouw met raad en daad terzijde stond bij zijn moeilijke taak. De heer Bolkestein sprak als inspecteur van het Ned. Midd. Onderwijs én namens den Minister. Hij noemde bet Lyceum van groote beteekenis voor de regeering, een voorwerp van critiek en beschouwing bij eventueele wetsherziening, zijnde de eerste gemengde school met 6-j. H. B. S. en daar door hebbend de verantwoordelijkheid eener uitzonderings positie. De heer Vinckestein, inspecteur van het Gymn.-ond. in Ned., maakte de opmerking, dat de Minister, die zooveel voor de clas- sieke opvoeding voelt, wel veel vertrouwen in den Rector hebben moet, hem steunende ondanks dat hij het gymnasium eigenlijk in 4 jaar onderbrengt (spr. vergeet, dat die onderbouw* alléén het specJfiek classieke nog niet aanroert, versl.) en er op durft vertrouwen, dat den klassieken toch niet te kort gedaan zal worden. Spr. begroette den opbloei der verschillende Lycea, als een bewijs dat er menschen te vinden zijn, die oflers weten te brengen aan hun bizondere idealen van opvoeding, Ten slotte werd door een leeerling der school, mede namens de overige leerlingen, dank gebracht aan de stichters der school, en bloemen geschonken aan mevrouw Gunning en den heer Baanders. Hierna volgde een rondgang door het prachtige, strenge gebouw, met zijn bewon derenswaardig voimaakte installaties en sobere versiering. Bizonder volledig gemon teerd zijn de Laboratoria, teekenkiasse» en Slöjdzaal. Een aardige versiering, door de leerlingen onder den heer Langeveld uit gezaagd, is op het katheder in de Aula aangebracht. Hier heeft onze bekende •revolutionuaire* artist Erich Wichman ge toond, dat ook hij zijn individualiteit weet prijs te geven waar het om de volmaakt heid en eenheid van het geheel gaat, en heeft hij de jeugd eea voorbeeld gegeven, dat hem, den kunstenaar, wel véél gekost moet hebben, doch nog meer voldoening geven zal. De plechtigheid eindigde met een tea, welke in ds gangen werd geserveerd. 's Avonds had in de aula de eerste •ouder avond* plaats. Deze avouden hebben tot doel contact te brengen tusschen ouders en leeraren. Ditmaal werd het een fééstel kheid, opge luisterd door het I-yceum-orkest en het tooneel-kluhje der oudere leerlingen. Den rectot werd nog een lauwerkrans aange boden, waarbij prof. Muller,een der curatoren, een kort woord sprak, en lot slot werd door een der leerlingen een serie •lichtbeelden uit bet Lyceum leven* op het doek gebracht, die demonstreerde hoezeer üe leerlingen met den groei en bloei van het Lyceum meeleven. Aan het diner boden de leeraren den Rector een album aan met de photo's van de geheele school (leeraren en klassen de curatoren schonken een perzlsch tapijt voor de aula, en een *ouder« zond uit louter enthousiasme toezegging voor een tweede symbolisch raam! Eu daarmee was deze voor ons land zoo beteekenende gebeurtenis geüindigd. SPORT. Militaire sportweek. De Donderdagavond op het voorplein van de Inf.-Kazerne gespeelde voetbal- tvedstrijd tusschen 7 R. I. en i6R.I.,werd door het ;e inet 2-0 gewonnen. Vrijdag werden op de Leusderheide de verschillende wedstrijden voortgezet. Uitslagen: Korpswedstrijd militie '20 geweerveebten. ie prijs verg. zilv. medaille, aangeboden door den heer A. M. Tromp v. Holst- 4e Comp. wielrijders, 2e prijs verg. zilv. medaille, aangeboden door den heer W. .roenhuizen20 rcg. inf., 3e prijs zilv. med! j aangeboden door den schrijver te klas Clemens: 7e reg. Inf.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2