van mazelen en andere besmettelijke ziekten vastgesteld bij raadsbesluit van 1 Augustus 1904 laatstelijk gewijzigd bij raadsbesluit van 11 November 1919. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun be richt van den 5 Juli 1920 in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 13 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, A. VELS-HEIJN, L.-B. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Firma K. W. JAEGER AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WINKEL: FABRIEK: LANGE8TR. 74 - KAMPSTR. 9ti-9(ir TELEFOON 198. KENNISGEVINGEN. MILITIE. Nader ondprzoek van verlofgangers. De Burgemeester der gemeente Amers foort Gelet op de missive van den Kolonel, militie-commissaris in de provincie Utrecht dd. to Juli 19S0 no. 91, daarbij meedeelende, dat tot het ondergaan van een nader onder zoek bebooren te worden opgeroepen de verlofgangers in onderstaanden staat ver meld: S* <3 c3 S J. S. Is" Bi 1 0 w ie Regiment Huzaren 20e Regiment Infanterie ie Huzaren 3e Infanterie 16e Brigade Grenadiers en Ji 16e Regiment Infanterie 16e z v, .00 0 r-» t» r» 3 --------- ii! asg c e Amersfoort Harderwijk Steenwijk Amersfoort Ede Amersfoort Driebergen Leusden Amersfoort I 3 - 1 t£j 5- g. ei 0 0 Pieter Jacob Johan Christi Antonius Hendrik Fredrik Reij Hendrik Herman Johannes jos z g 1 3 Z Sakkers Planta Balhuizen van Bogeri van de Ku van Dijk van Daatse Goovert Pas Gelet op art. 96 der mllitiewet, bepalende, dat de verlofganger verplicht is op den daartoe door den militie-commissaris te be palen tijd en plaats en op de in art. 93 dier wet voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen en te worden onderzocht en op art. 97 dier wet, bepalende dat de verlof ganger, die bij het nader onderzoek niet voor den militie-commissaris verschijnt, en hij, die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de tot zijn voorgeschreven uitrusting behoorende kleeding- en uitrustingstukken, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas, wiens kleeding- of uitrustingstukken bij bet onder zoek niet alle in den verelschten staat worden bevonden, of die kleeding- of uit rustingstukken,aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont, in werkelijken dienst wordt opgeroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. Brengt ter kennis van gemelde verlof gangers, dat een nader onderzoek over ben door den militie-commissaris zal worden ge houden op Vrijdag den 23en Juli 1920 des voormiddags ten 10 uur in de Infanteric- kazerne te Amersfoort (overdekte binnen plaats van kazerne 2) dat zij daarbij zullen moeten verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de tot hur.ne voorgeschreven uitrusting verder be hoorende kleeding- en uitrustingstukken, de wapenen, het ledergoed, de reglementen en dienstvoorschriften hen uitgereikt, van hun zakboekje en van hun verlofpas; dat zij bij het onderzoek, en zoolang zij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed zijn, onder de bevelen staan van den militie-commissaris; •n dat in het algemeen, bij dat onderzoek en wanneer zij in uniform zijn gekleed, op de manschappen der militie te land, volgens het voorschrift van art. 74 der wet het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te land van toepassing zijn. De verlofgangers, die wegens ziekte niet aan het onderzoek kunnen deelnemen, zullen op den werkdag aan den voor het onderzoek bepaalden dag voorafgaande, ter secretarie dezer gemeente (afdeeling militaire zaken) moeten overleggen een verklaring van oen geneeskundige, waaruit van hunne ziekte blijkt. Aan de verlofgangers wordt uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat geen bijzondere op roeping aan hunne woningen worden bezorgd en dat zij zich derhalve in geen geval knnnen beroepen op het niet ontvangen eener dergelijke oproeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitsluitend als rechts geldig bewijs dient, dat de oproeping be hoorlek is geschied, hen bij niet-verscbijning in verzuim stelt. Amersfoort, den 12 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, N. VELS HEIJN, Weth. L.-B. De broodprijzen. Van bevoegde ambtelijke zijde verzoekt men ons bet volgende te willen mededeelen Met ingang van 12 Juli is de wittebrood- k^art opgeheven. Tevens is met ingang van dien datum de bloeroprijs met 4 gld. per 100 K.G. door den minister verhoogd. Het gevolg van dit laatste is natuurlijk, dat de bakker ook den prijs van bet wittebrood moet verboogen. Het publiek echter gaat verkeerdelijk dit verhoogen van den prijs in verband brengen met het intrekken der kaarten en zegtzie je wel, de bakker heeft vrij spel en gaat nu maar raak ver hoogen. En niet alleen is dit onjuist, maar de toestand is Integendeel zoo, dat de bakkers den broodprijs slechts met 2 ct. per 800 gram hebben verhoogd, terwijl 2]/s cent gemotiveerd ware geweest. Tot zoover onze berichtgever. De verstrekte gegevens zullen ongetwijfeld juist zijn, maar wordt daardoor de zaak voor het publiek minder onaangenaam? Reeds was het brood schreeuwend duur in tal van gezinnen is bet niet meer mogelijk dit onontbeerlijk voedsel in vol doende kwantiteit te verschaffen thans komt deze verbooging er weer bij, en nóg zullen de prijzen waarschijnlijk aanmerkelijk stijgen. Want de bakkers betalen thans 40 gld. voor de 100 K.G, tarwebloem aan de regeering, terwijl eventueele uitbreiding van het debiet van den bakker moet worden gevonden uit bloem van f 50, waardoor de broodprijs moet worden belast op den duur, en ten slotte is de kostprijs voor de regee- ging zelve iets meer dan f 50 en ligt het in haar voornemen langzamerhand het na- deelig verschil tusschen in- en verkoop op te heffen. Hierdoor echter zou dus de prijs met minstens vijf en twintig procent omhoog gaan. Hierop zal iets moeten worden gevonden. Het zij, dat de regeering de goedkoope bruinbrood-verstrekking verder uitbreidt, betzij dat aan bepaalde categorieën een toe slag wordt verstrekt. Zoo doorgaan kan bet in ieder geval niet. Want dit is het spelletje: prijsopdrijving - loonsverhooging, loonsver hooging - prijsopdrijving opnieuw iudehand werken. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Amersfoort, zal op Vrijdag den 16 Juli 1920, des namiddags te 8 ure ten Raad- huize eene openbare vergadering houden. Examens. Onze stadgenooten de DamesG. van den Uithoorn, T. Hageluken, M. Rulgrok en G. Mostertman behaalden j.l. Zaterdag te Apel doorn het diploma A stenografie Pitman. Kaasmarkt. Aangevoerd werden op 12 Juli 192°! 23 wagens, bevattende 4750 K.G. Kaas. Prijzen f66.tot f73.— per 50 K.G. Handel vlug. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 69 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche Bad- en Zwem inrichting werd het diploma als geoefend zwemmer uitgereikt aanMej. Paula Postumus Hendrika van Apeldoorn, Jan Tijm en J%n Weevers. Gevestigd. Wij wijzen op de in dit no. voorkomende advertentie van den heer W. van Esveld, die zich hier ter stede als kok gevestigd heeft. Orgelbespeling St. Joriskerk. I11 de Groote of Sint Joriskerk te Amers foort, op Zaterdag 17 Juli «920, des namiddags van 3—4 uur, door den Heer A. J. C. Mooij. Programma. 1. Praeludium in e. kl. terts J. S. Bach 2. AndanteG. F. Hündel 3. Fuga in d. gr. terts G. F. Handel 4. Elegie op. 5 no. 2 O. Thomas 5. CantileneG. Pierné 6. AllegroO. Wermann Gedurende het bespelen van het orgel is het ten strengste verboden te spreken of door de kerk te loopen. Gebruik van tabak is in het kerkgebouw niet toegestaan. Van elk teeken van goed- of afkeuring hebben de toehoorders zich te onthouden. Ter tegemoetkoming in de kosten worden alle bezoekers beleefd verzocht zich in bet bezit te stellen van een programma voor Zang- en muziekuitvoering iNimnerdorc. J.l. Zondag gaf de arbeiderszangvereeni- ging iDe slem des Volkszin samenwerking met haar kinderkoor »De kleine Stem» en de arbeidersmuziekvereeniging »H. J. He geraat een welgeslaagd concert op het landgoed iNiromerdor» aan den Arnhem- schenweg. Medewerking verleende bet dub- belmannenkwartet »Onder Ons» uit Utrecht. Hoewel het weer er aanvankelijk niet zoo best uitzag en men vreesde dat de regen oorzaak zou zijn dat het concert geen door gang kon vinden, bleef het echter droog en toen de heer Kekké de bijeenkomst opende, waren ongeveer 3000 personen aanwezig. In zijn openingswoord wees de heer Rekké, voorzitter van iDe stem des Volks», er op dat de arbeiderskunstvereenigingen niet alléén waren opgericht om propaganda te maken voor de socialistische beginselen, maar ook om de kunst door middel van de arbeiders aan de arbeiders te brengen, bet geen deze middag bewijzen zou. Hij bracht een woord van dank aan allen, die de ver- esnigingen in de gelegenheid hadden gesteld deze uitvoering zoo voordeelig mogelijk te organiseeren. De consumptie-verkoop was in eigen beheer genomen, zoodat de baten aan de vereenigingen zelven ten goede kwamen. Het programma werd daarna vlot afge werkt. Alle vereenigingen hadden een dankbaar gehoor en na elk nummer weer klonk een luid applaus. Het kinderkoor gaf wederom blijk onder goede leiding te staan; de nummers klonken aardig en er werd beschaafd gezongen. „De stem des Volks» en de muziekvereeniging »H. J. Hegeraat» hebben de veie aanwezigen doen genieten van zang en muziek, die er wezen mocht. Zulk een middag in iNimmerdor», het heerlijke, lommerijke bosch aan den Arn- hemschenweg, waar goede zang en muziek ten gehoore wordt gebracht, zal zeker vol doening hebben geschonken en »De stem des Volks» deed een goed werk zulk een uitvoering te hebben doen geven. In zijn slotwoord wees de voorzitter erop dat alleen op deze wijze een groot getal van de Amersfoortsche arbeiders van de kunst kan genieten. Het gebrek aan vol doende zaalruimte is oorzaak, dat men niet in een zaal zulk een concert kan geven. In dit verband wees hij op de plannen van de vakbeweging, die een commissie heeft be noemd, welke dezer dagen rapport zal uit brengen hoe hel doel, een eigen gebouw te verkrijgen, te verwezslijken zal zijn. Daarna sloot bij de uituemend geslaagde uitvoering. Uit het politie-rapport. Door de politie is in het Birkhovensch bosch zwervend aangetroffen de minder jarige M. v. O., wonende te Amsterdam, waarheen zij is teruggebracht. Bekeurd terzake het plaatsen en laten staan van handkarren aan den openbaren weg G. de G., Coninckstraat. Bekeurd wegens overtreding van de motor- en rijwielwet M. F., Amsterdam, en A. C. v. G., Soesterweg. Nachtverblijf verleend aan P. V., Arnhem; H.P., zwervend; O. D., Leeuwarden Bekeurd wegens rijden met niet ver licht rijwiel D. G. H., Hooglandscheweg. Wegens openbare droukenschap H. W., St. Janskerkhof. - Overgenomen van de Amsterdamsche politie F. A. B., verdacht van verduistering te Zwolle gepleegd. Hij is door dé rijks politie daarheen gebracht. Bekeurd wegens het maken van muziek op den openbaren weg a.d. Stationsstraat, W, H., woonwagenbewoner, gedom. te Amsterdam. Het onweer. Gisteravond is tijdens het hevig onweer op 4 plaatsen de bliksem ingeslagen, n.l. In perceel no. 2 a/d St. Andrlesstraatop de achterplaats vsn perceel 58 a.d. Zuid singel. bewoond door den kleermaker Roster in het perceel Zuidsingel, bewoond door Lautenschutz. en in het perceel a.d. Heili- genbergerweg, bewoond door van Berkel. In en bij perceel no. 2 St.-Andriesstraat was een gedeelte van den schoorsteen weg geslagen en latwerk, hout, telefoondraad en potten stukgeslagen, hetwelk op de achterplaats van perceel 5S, Zuidsingel, was terechtgekomen. Vervolgens is de bliksem door dc werkplaats van Rosier gegaan. Het aldaar aanwezige personeel kwam met den schrik vrij, een der werklieden werd evenwel tijdelijk bewusteloos. Daar de schoorsteen van perc. 2 St.- Andr.str, gevaar opleverde voor vallen, heeft de eigenares, mevr. Van Veen, toe zegging gedaan deze spoedig te zullen doen herstellen. Verder zijn er geen ongelukken te ver melden en brand werd niet veroorzaakt. BINNENLAND. 'n Dorado. Men schrijft uit Winterswijk De handel aan de grens luwt hier nog geenszins. De voorraad raapolie was zoodanig ge slonken, dat men in de winkels alleen voor particulier gebruik wat kon krijgen, maar indien vermoed werd, dat het voor de grens bestemd was, werd ineen» verkocht. Daarom was het Donderdagavond een ware uitkomst, dat er een wagon raapolie van 40 vaten inhoudende circa 230 L. aan kwam. Nog was de wagen niet op het vrije spoor gebracht of belanghebbende liepen bij den vrachtrijder de deur plat, om het eerst in aanmerking te komen voor bezorging. Er werd zelfs geld geboden om het eerst aan de beurt te komen met bestellen. Vrijdagmorgen is met de lossing begonnen en konden de klanten van over de streep weer naar bebooren bediend worden. Ook hier ondervindt de spoorwegmaat schappij moeilijkheden met den grooten plotselingcn aanvoer. Zoo zijn de goederen loodsen te klein gebleken en dient de visitatiezaal voor tijdelijke bergplaats. Ruimten, anders voor mandenmakers materialen, zijn gemetamorphoseerd in pak huizen voor sigaren, sigaretten en tabak. Dat er ook van dit laatste artikel een aan zienlijk hoeveelheid aan den man gebracht wordt, moge hieruit blijken, dat er eveneens gisteren een wagon vol tabak is aangekomeu. Slagers, kruideniers enz. laten hun winkel in den steek en gaan bandelen in oliën en en vetten, de zaak aan hun vrouwen over latende. Dezer dagen was er zelfs 'n nieuw artikel bij gekomen. Een groentenkoopman stond aan de grens oru het kooplustige publiek van ifrlscbes holk'indsches Gemüse» te voorzien. Als er nu nog maar een slager te vinden is, die z'11 beestje aan den grens wil uit- ponden, dan is het winkelbedrijf daar vrijwel compleet. Buitenlandsche Kroniek. De table d'höte van Spa. In Sheridan's >The school tor scandal» wordt Spa genoemd op een wijze, die ons nu, 150 jaar nadat het tooneelstuk werd geschreven, nog interesseert. Heeren en dames, wier booze tong Sheridan hekelt, trekken van leer over het uiterlijk van een joage vrouw, met wie zij tweemaal In de week dineeren. iZij heeft het vreemdste gezicht, dat men zich kan denken.» ilnderdaad, een Iersch voorhoofd» iKaledonische krullen.» >Een Nederlandsche neus.» lOostenrijksche lippen.» »Een Spaansche teint.» iCbineesche tanden.» >Haar gezicht lijkt op een table d'hóte in Spa, waar de gasten alle van verschil lende nationaliteit zijn.» »0f op een congres aan het eind van een algemeenen oorlog, waarvan elk lid een ander belang heeft.» Aldus staat, volgent de >Voss. Ztg.», in het tweede tooneel van het tweede bedrijf. Ex-keizerin Eugenie. De ex-keizerin Eugenie, die sedert eenigen tijd ernstig ziek was, is te Madrid overleden.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2