KENNISGEVING. De Burgemeester van Amerafoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat bet door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoir ver klaard kohier No. j van de PERSONEELE BELASTING over het dienstjaar 1920 aan den Ontvanger van '3 Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 15 juli 1920. De Burgemeester van Amersfoort breugt ter kennis, dat in de gemeenten Doorn en Wouden berg gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 15 Tuli 1920. De Burgemeester voornoemd, N. VELS HEIJN (l.-b.) Bevordering Rijks H. B. S. Op het einde van den cursus 1919—1920 zijn aan de Rijks H. B. S. te Amersfoort bevorderd Naar de tweede klasse -. N. H. Benninga, A. J. M. W. van den Berg, J. F. Brinck, D. Broeder, A. J. T. van der Chijs, N. Comijs, J. J. Donatb, Atie Donker, A. W. van der Feer, H. H. Gerlings, E. Groen, H. van Haselen, H. Hessels, Joha. W. van der Heul, Suze C. H. v. d. Hoeve, H. J. W. Huisken, Truida A. Ittmann, A. C. de Jong, Eva de Jong, P. Ch. Jonquière, D. M. Kamerling, J. H. Kleber, Willie Koelewijn, Adriana Kuijters, A. A. v. Laer, P. J. J. Lamour, F. Levy, Gonnie Mouwen, J. H. W. van Nieuwland, H. J. Noppen, Annie Nijhoff, C. A. van de Poll, H. Recter, Anna C. Rombouts, W. Rutgers, P. van Schaik, H. J. Smit, Emmy Sporry, M. H. Tuinder, J. A. Visscher, 11. J. Vlezenbeek, H. A. E. de Vos van Nederveen Cappel, J. Weevers. B. H. Wolf en Boukje G. van Wijland, terwijl 14 van de 60 leerlingen der eerste klasse niet zijn bevorderd. Naar de derde klasse-. J. M. Anderson, H. C. Balder, R. van Beek, W. M. E. van den Belt, G. Cadée, Mientje P. J. van der Chijs, Hilda T. T. Dames, G. W. F. Donker, B. van Essen, R. D. van Essen, T. Everaars, M. F. Gom- perts, Annette H. C. S. Hasselbach, J. van Heuvelen, W. Houtzager, M. E. Jonker, J. Kamerbeek, J. Kets. Annie H. Kiel, Martina Knottenbelt, Else B. Koelewijn, A. W. Kok, P. Koning, J. N. Kruisinga, J. van Kuik, W. Letsy, W. Z. Mulder, C. van Ommeren. T. J. Rupp, A. Maria v. d. Scheer, Titt A. van Terwisga, F. H. Teune, H. K. T. van Teyn, A. van de Weg en R. Wels, voor waardelijk nog P, van der Meer, J. Rovers, en J. C. H. Swaving, terwijl 13 van de 51 leerlingen der tweede klasse niet zijn be vorderd. Naar de vierde klasse: Betsy J. C. Achterberg, Ida J. P. Baart- man, A. Bierman, W. Bolk, B, C. J. Brouwer, Lonnie M. Callenbach, Emmy W. Cramer, J. Cramer, G. Engelbcrts, J. Gerlings, Itje A. van Goi'nga, A. J. Heins, Ina S. C. van der Hoeve, Tine Kaayk, C. L. Keete, H. J. W. Keidel. J. W. Kempen, G. R. Kets, M. Kingma, B. A. Klein, Gera D. de Kloet, W. H. Mouwen, Chr. A. Mulder, H. Paujer, A. S. Posthumus, J. Rutgers, D. C. van Stempvoort, J. van Stempvoort, J. Tijm, J. H. van Voorthuyzen, Femina G. Vorstman, H. M. van der Wijck, terwijl 9 van de 41 leerlingen der derde klasse niet zijn bevorderd. Naar de vijfde klasse J. P. de Best, Rie J. Bolten, R. H. Brouwer, M. J. van der Colk, B. C. Comijs, G. W. van Dedem, J. P. van Doorn, W. van Enst, W. Everaars, J. W. P. van Geelkerken, D. Gomperts, Mimi Goossen, Riek F. Groene- velt E. L. de Groot, H. Haaxman, F. A. E. van der Heide, H. S. de Jong, J. W. H, van der Meene, G. H. P van de Meene, Nettie A. Pet, Willy L. Pet, J. J. P. Renes, Hendrika M. C. Smit, J. A. Uding, BepA. L.de Vos van Nederveen Cappel, A. I.. de Vos var. Nederveen Cappel, E. E. Winckel en J. A. Woudenberg, terwijl 7 van de 33 leerlingen der vierde klasse niet zijn be vorderd. Opening militair tehuis. Donderdagmiddag is het nieuwe neutrale Militair Tehuis officieel geopend, in aan wezigheid van verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten. Ds. R Miedema, welke bij de plechtig heid presideerde, heet de aanwezigen wel kom. in het bizonder den commandant der 4e divisie, generaal majoor Zijnen. Het ver heugde hem, de militairen welkom te kunnen heeten in een militair tehuis, maar in hun eigen militair tehuis. Spr. gaat dan in het kort na de pogingen hier ter stede aangewend om te komen tot een oeutraal tehuis, pogingen die gedeeltelijk slaagden doch ten slotte zijn afgestuit op financiëele bezwaren, schoon de belang- stelling groot genjeg was. Deze bezwaren zijn nu weggenomen, doordat de familie Gerritsen dit huis belangeloos heeft afge staan voor dit doel, alsook door de rijke subsidie welke is geschonken door de ver- •eniging voor Vrijz. Mil. Tehuizen. Daarvoor zegt spr. hartelijk dank; dank dient ook gebracht aan den architect, den heer Van der Haar, die het gebouw tot zulk een gezellig tehuis heeft weten te herscheppen. De vraag mag worden gesteld, of een inrichting als deze nog noodig is, met het oog op het vrede-verlangen dat overal in de wereld tot uiting komt. Spr. is echter omtrent dien vrede niet optimistisch gestemd en herinnert aan het geval van den Duitschen journalist die zoo pas te Spa door Belgische officieren werd gemolesteerd Zoolang de geest zóó is, is er een militaire macht noodig en dus ook een tehuis waar de militairen een rustig uurtje kunnen doorbrengen. Onze bedoeling is te zijn een algemeen tehuis. Voor de gezelligheid is gezorgd er zijn allerlei spelen, tijdschriften en dag bladen. Wij hopen hier het gevoel van kameraadschap te versterken en den goeden geest te versterken, niet door godsdienst maar door sfeer en atmospheer. Daardoor moet het peil der soldaten omhoog gaan en zullen zij rein blijven. Het is spr.'s wensch dat het tehuis aan dit doel moge voldoen en zoodoende bijdragen tot het welzijn van het Nederlandsche volk. Generaal Zijnen dankt namens de mili'airen van het garnizoen. Spr. had eerst gedacht; die militaire tehuizen, daar gaat je cantine. Maar hij houdt niet aan die gedachte vast. Militaire Tehuizen zijn concurrenten, maar concurrenten die zich beijveren om den soldaat rust te geven, plaatsen waar hij zonder vrees kan komen, waar zijn vader en zijn meisje hem gerust mogen zien. Het zou niet goed zijn voor de militairen waBneer zij altijd opgesloten bleven in de kazerne. De noodige frischheid voordedag taak zou daardoor gaan ontbreken. Wat het vraagstuk van den vrede betreft, de aarde zweeft nu eenmaal tusschen Vesus en Mars, Hoe zou er dan vrede kunnen zijn En zoolang de Nederlanders hun eigen huis willen houden zal er noodig zijn een zekere macht om het tegen vreemd geweld te beschermen. Spr. hoopt daarom dat aan dit militair tehuis een lang en voorspoedig bestaan zal beschoren zijn, en spreekt zijn beste wenschen uit ook namens het garnizoen van Amersfoort. De heer Vels-Heijn, wethouder dezer gemeente, dankt namens het dagelijksch bestuur voor de uitnoodiging om aanwezig te zijn. B. en W. zijn erkentelijk voor het vele dat door particulieren voor de militairen is gedaan. Nu zijn er wel reeds een R. K. en een Christelijk tehuis, maar spr. is er van verzekerd, dat ook dit een plaats zal innemen waardoor de verlangens van de oprichters volkomen zullen worden bevredigd. B. en W. hopen, dat het tehuis aan zijn doel zal blijven beantwoorden en dat de oprichters tot in lengte van dagen de goede uitwerking zullen beleven. De voorzit/er dankt generaal Zijnen voor zijn welwillende rede, en B. en W. voor hun belangstelling en goede wenschen. Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met het bezichtigen van het gebouw. Dit blijkt door de goede zorgen van den architect aanmerkelijk te zijn verbeterd. Was bet vroeger donker en somber, thans is het licht en luchtig, daarbij in vroolijke heldere kleuren gehouden. Er is een ruime, prettige koffiekamer, daarnaast een royale directie-Kamer, achter een klein zaaltje voor vergaderingen en boven nog 2 kleinere zaaltjes. De leestafel, de boekenkast en het buffet zijn perfect. Ongetwijfeld zul len »de jongens» van het nieuwe instituut een nuttig gebruik maken en zoo den op richters de beste voldoening geven over hun werk die zij wenschen kunnen. Bioscoop »De Arend» Eindelijk het slot van de groote film en daarmee de ontknoopingGeven wij een resumé Robert klimt langs het touw tegen den toren op waarin Alice gevangen zit. Carter snijdt het touw door, doch Robert ontkomt. Alice wordt nu door de schurken meege voerd naar de spelonken waar de torpedo zich thans bevindt, doch zij weet zich van haar boeien te bevrijden. Niettemin blijft ze in de grot en slaat het werk der boeven verborgen gade. Inmiddels is het werk zoo ver gevorderd, dat een proef kan worden genomen. Walker, de geheime agent, bevindt zich met een aantal rotgenooten op een motorjacht, om de goede werking der torpedo te controleeren, Het wachten is nu op een groot schip, dat weldra zal passeeren. Na lang wachten verschijnt het bewuste schip en zenden de schurken de torpedo af. In lijnrechte vaart snelt het verdervend monster naar het onschuldig slachtoffer terwille van het geld zullen de schurken dus tallooze menschen- levens opofferen, alleen maar om te bewijzen dat de torpedo goed werkt. Doch op het laatste oogenblik slaat Alice den man die de stuurtoestel in de grot be dient, met een zwaren steen neer. en geeft aan de torpedo een andere richting. Deze gaat nu recht naar het schip waarop Walker zich bevindt, een hevige ontploffing volgt en de schurk en rijn makkers vinden den dood in de golven. Den detective Barclay is het intusschen gelukt uit de spelonk te ontsnappen en thans keert hij met een aantal agenten terug om de in de grot gebleven schavuiten te ver rassen. Deze, die nog twisten over de oor zaak van het mislukken der poging, worden overvallen en medegevoerd. Toch is de strijd nog niet geheel ten einde. Robert en Carter zijn nog, op eenigen afstand van de spelonk, in hevigen strijd gewikkeld. Juist als Carter zijn mes in Roberts hart boren zal, verschijnt Alice weer op het tooneel en schiet hem neer. Typisch deed hier weer aan het minuten lang gejuich en getrappel van het publiek, dat genoot nu deze zwarte ziel zijn welver diend lot onderging. Wanneer Alice en Robert van Carters lijk weggaan en langs de zeekust zich voort spoeden, spoelt daar Walker» lijk aan. Het slot is toch nog weer vroolijkeen trouwpartij van twee paren. Want niet alleen Alice en Robert maar ook diens zusteren de detective Barclay besluiten al hun avon turen op een dergelijke aangename wijze. Nu, dat mag ook wel. Na zooveel dooden mag wel eens aan meer vitale dingen worden gedacht. Toch mogen wij niet ontkennen, dat de film veel moois heeft en zeer suggestief werkt. Een klucht van de ontmoedigingen eens onhandigen huwelijks-candidaats zorgen voor aangename ontspanning. Zondagslulting. Naar wij vernemen mag tot nader aan kondiging des Zondags met ijs worden gevent. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 68 graden Fahrenheit. Achtergelaten in de Zwemschooleen kompas, een paar sokken, een bril, twee borstrokken, een ceintuur, een dasspeld, twee armbanden, twee halskettingen en een zang boekje. In de Amersfoortsche zwemschool werdt het diploma als geoefend zwemmer uitge reikt aan: Jan Gerritsen en L. H. Ruiten berg. LIJST VAN Onbestelbare Brieeen en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de ie helft der maand Juni 1920. Brieven Binnenland. Bureau Centrum, Utrecht W. M. v/d Berg, Baarn Lubertus Beukes, Zwartsluis v. Geer—Noordendorp, W. Claasen, Mev. v/d Heuvel, Amersfoort Kap. t2—1 R. V. A. Utrecht Dir. Rott. Tram. Mij., Rotterdam Mej. Schoots, Tiel J. Strik, Apeldoorn. Brieven Buitenland. Sommering, Berlin. Briefkaarten Binnenland. Bamberg, Amsterdam J. Brauns, Am sterdam F. H. de Bruijn, Oosterhout Joh. Glatz, Amsterdam J. de Groot, UtrechtL, v. Gulik, Groningen Hendrik, Amsterdam G. J. Muller, Haag A. Smits, Uden A. v/d Valk, Haag. Briefkaarten Buitenland. v/d Brandeler, Prolognan G. Heuer, Berlin A. Kabe, Cleve Stieler, Berlin. Uit het politie-rapport. Een bewoner van de Langestraat deed aangifte terzake diefstal, door zijn schoon zuster gepleegd, tegen wie proces-verbaal opgemaakt zal worden. Hedenmorgen zijn door de recherche naar Utrecht overgebracht, om aldaar ter beschikking van den heer officier van justitie te worden gesteld C. J. H. en J. W. R., beiden zwerver. De eerstgenoemde wordt verdacht van diefstal van een porte- monnaie met geld, de tweede van rijwiel diefstal. Overtocht verleend tot Barneveld aan H. W. en zijn vrouw M. S, Nachtverblijf verleend aan M. de J. en G. v. V., beiden gedomicilieerd te Amsterdam. BEVOLKING Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 26 tot 30 Juni 1920. D. Hamers, 't Zand II naar Lansjegracht 12 Mej. P. Untiet, 'i Zand 9 naar Langegracht 12 II. Bluemink, Kruiskainp 128 naar Muurb. 47 N. Caro, Korlegracht 12a naar I'. l'ottersir. 15 W. van Lier, P. Pijperatr. 45 naar Kamp 32 J. Diersman, Woest.weg 100 naar Muurh. 155b J. van Zeist, Soesterw. 76 naar Soesterweg 226 Mej. Wed. W'. Hasselbach, Langegracht dia naar II. v. Viand.. ([r. 1 A. de Vries, Gasthuis!. 4< naar Soesterweg 213 II. Dijs, Stooveetr. 11 naar 1'. Potterstr. 13 J- Tiinmere, Alc.eg.sir. 48 nHBt Aldeg.sir. 25 W. Scnterder, Soesterw. 295 naar Soesterw. 217 A. Pijpers, L. rouwe- str. 30 naar v. Beimnelstr. 97 Mej. J. Btkkum, Kruiskamp 74 naar Gr. Koppel Q A. Willemsma, Verhoevensir. 60 naar er- hoeveristr. 46 Mej. Wed. A. Mastwijk-Dekker, Kamp 86 naar W'evcrasingel 40— W. Volkers, Kamp 86 naar Weverssingel -10 Mej. G. v. d. Kuilen, Leuaderw. 108 naar Lingestr. 13 J. begeren, Muurh. 147 naar Laveiuistr. 10 J. de Jongb, Kamp 32 naar Havik QW J. ëcbuiteraaker, Schiuim.p.etr. 26 naar Lange gracht 32 - G. Wacker, Schimro.p.sir. 10 naar Parallelweg 18 Mej. .1. Jansen, Gange- gracht 19 naar Gr. Koppel 4 0. Veer, liloemcnd.str. 24 naar Gr. St. Janestr. 1 J. Goorhuia, Ibcestr. 60 naar Bloe<aend.str,33 Mej. J. Schinkel d. Edel, Station naar Utr.weg 42 Mej. W. Huffman, Schehuestr. 10 naar St. Bonif.str. 49 H. v. d. Kuilen, Kemsir. 23 naar Kemstr. 42 J. Tenia, Leusderw. 178 naar Kroontjesmolen 14 W. Broer. Sl. Bonif.str. 31 na«r P. Potterstr. 27 Mej, H. Groenevelt, O. v. Steil.worfstr. 32 naar Kerkstr. 1 J. Haars, Kroontjesmolen 3 naar Brec-str. 34 J. Bakkenes, Kroniniestr. 2 naar P. Puttei»'.r. 7 A. Bongerman, Kromineetraat 2 naar I'. Potterstr. 7 W. v. d. Hoek, St. Janskerkhof 39 naar Soesterw. 202 Mej. C. Hubt<-ij 11, Soesterw. 109 naar Kruin ineotr. 54aMej.Ë. Uolstijn, Soesterw. 169 naar Krocumcstr.54a Mej. Ii. Vos, v. Marnixl. 35' nuar 1'. Buysl. 1 - .1. Wouterse, Kerkstr. 10 naar Kamp 82 D. Thomson, B. Wuyt.l. 23 naur L. Nic.str. 7 Mej. 11. Bensel, Walik.st. 39 naar KL Nachteg.st. 20 A. llaarsuia, Soesterw. 57 naar Soesterw. 55 H. Freuiouw, Woonwagen naar Soesterw. 216 Mej. M. v. Duutselaar, Uegenteasel 33 naar Pr. Martel. 26 I'. Schutter, v. BemmeUtr. 66 naar v. Marnixl. 35 G. v. Dijkhuizen, Muurh. 53c. naar Langegracht 34 Mej. H. Nieuborg, Driest 2 naar Langegracht 34 J. v. Eendenburg, Sch.penn.str. 17 naar Arah. weg 133 T. v. d. Baadt, Soesterw. 214 naar Miereveldstr. 81 Mej. A. van Deelen, St. v. d. Haganl. 8 naar Gasthuislaan 47 P. Kraai kamp, v. Bemmelstr. 78 naar Weltevreden 0 H. van Veluw, Soesterw. 207 naar 1'. Potterst. lö J. van Veluw, Soesterw. 207 naar P. Potterst. 16 0. Foelkel, B, Wuyt.l. 35 Daar Stal.str. 17a L. Jaeger, Soesterw. 169' naar Bloemerid.atr. 33 A. Pot, Aldeg,- etr. 25 naar P. Potterstr. 21 T. Meuieman, Kruiskamp 47 naar Kruiskamp 76 Mej.M. Beek, Snouckaertl. 10 naur Laugcstr. 1049 B. Hilversum, St. Agathnstr. 26 naar Hell-.slr. 14s Mej. II. Bos, I.angistr. 94 naur Utr.weg 03 G. van Doornik, Hellestr. 5 naar Krankel.- str. 5 F. Morel, K. Wilhelniiuastr. 20 naar K. Wilhelm.nustr. 27 Mej. C. Welletd, Teut 24 naar Station C. Uoorhuis, Teut 14 nuur Mooic-rstr. 11 Mej. M. Kiemersmu, B. Wuvt.iann 152 n. D. Foekemalaan 85 A. Alferiiïk, Breestr. 70 naar 1'. l'ottersir. 17 J. van Burgsteden, Hoogstr. 12 naur Noordstr. 12. Buitenlandsche Kroniek. Polen, de bolsjewiki en de Entente. De imperialistische leiders vatt de Poolscbe politiek hebben kans gezien hun ongelukkig land in een vertwijfelde positie te brengen. Ofschoon de Entente van te voren openlijk had verklaard, dat de Poolsche regecring op niet den minsten steun rekenen kon, wanneer zij een aanvalsoorlog begon (In stilte is Polen niettemin van wapenen, am munitie en technisch materiaal ruimschoots voorzien), toch begon Pilsudski zijn groot offensief tegen Sovjet-Rusland met het duidelijke oogmerk aan Polen de grenzen van vóór 1772 terug te geven, d.w.z. om dus een groot-Polen te scheppen, waarin de «itfAPoolsche elementen een beduidende meerderheid zouden vormen. Dit geschiedde, terwijl Polen noch militair, noch economisch de kracht had om oorlog te voeren. En nu oogst de Poolsche natie de gevolgen van deze onverantwoordelijke politiek en van het halsbrekende militaire waagstuk. Men spreekt nu niet meer over de grenzen van voor 1772! De nederlaag is zon volkomen, dat men, wanneer de Entente niet onmid dellijk te hulp komt, verwachten mag geheel Polen binnen enkele weken overstroomd te zien door de Bolsjewiki. Onze lezers hebben natuurlijk in de dagbladen de bijzonderheden omtrent den opmarsch van het roode leger, den val van het Poolsche ministerie, het gesmeek der Polen te Spa om hulp etc. gelezen, alsook dat Engeland zoo goed is geweest om den Russen een directen wapen stilstand voor te stellen, met het dreigement dat anders de groote broers Polen te hulp zouden komen. Nu is htt wel eigenaardig, dat de Geal lieerden, die geen mond opendeden toen Polen, mede-lid van den Volkenbond, zijn «rt/waA-oorlog begon, die krachtens hun eigen beginselen Polen toch hadden moeten dwingen om zijn geschillen aan de arbitrage van dien bond te onderwerpen, die althaus hadden moeten trachten langs vredelieven- den weg tot een oplossing te komen, nu ineens de principes van den volkenbond met hand en tand willen verdedigen. Toen Polen

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2