van 3 December 1918 No. 726, gewijzigd bij Raads besluit van 28 October 1919, No. 839; BESLUIT I. In te trekken de verordening tot regeling van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, vastgesteld bij Raadsbesluit van te Juli «920, No. 153. II. Vast te stellen de volgende VERORDENING tot regeling van den gemeentelijken genees kundigen dienst. Artikel 1. De gemeentelijke geneeskundige dienst omvat: a. het verstrekken van gemeentewege van genees-, heel- en verloskundige behandeling, met uitzondering van die behoorende tot de genees-, heel-en verloskun dige armenzorg b. het uitoefenen van contröle, naar voorschriften door Burgemeester en Wethouders te geven, op de uitvoering van de verordening betreffende de genees-, heel- en verloskundige armenzorg; c. bet hygiënisch en medisch schooltoezicht; d. het keuren van candidaat gemeente-ambtenaren en candidaat-gemeente-werklieden e. hst uitoefenen van controle op zieke ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente volgens de daar omtrent gegeven of te geven voorschriften door den Raad, door Burgemeester en Wethouders of den Burgemeester; f. het geven van adviezen in zaken betreffende de openbare gezondheid, zoo vaak deze door den Raad, Burgemeester en Wethouders of den Burgemeester worden gevraagd; g. het toezicht op de nakoming van de verordeningen betreffende de gezondheids-politic b. het verrichten van den doodschouw I. het verrichten van de koepokinentingen. Art. 2. De gemeentelijke geneeskundige dienst wordt uit geoefend door daartoe aangestelde geneesheeren. Eén hiervan draagt den titel van «Directeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst". Deze is tevens de schoolarts. De overige werkzaamheden worden ln onderling overleg verdeeld, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. Art. 3. De gemeente-geneesheeren worden benoemd en ont slagen door den Gemeenteraad. Art. 4. De gemeente-geneesheeren met uitzondering van den Directeur van den Gemeentelijken geneeskundigen dienst genieten een jaarlijksche bezoldiging van f 6ou.— elk. Art. 5. Om zich langer dan 24 uren bulten de gemeente te begeven behoeven zij toestemming van den Burge meester. Zij hebben recht op een jaarlijksch verlof van vier weken. Art. 6. Dczs verordening treedt in werking den De Raad der gemeente Amersfoort, Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. >4 Juli 1920. afd. I, no. 2920. Gelet op het advies der Gezondheids-Commissie van 3 December 1918, No. 726; BESLUIT de Verordening betreffende de genees-, heel- en ver loskundige armenzorg, vastgesteld bij Raadsbesluit van to Juli 1920, No. 153 te wijzigen en aan te vullen als volgt ie. Artikel 2. Tusschen de woorden «geschiedt* en »op« in te voegen »met in achtneming van de door Burgemeester en Wethouders te geven voorschriften*, lie. Tusschen de artikelen 4 en 5 in te voegen een nieuw artikel 4a luidende als volgt >De in de beide voorgaande artikelen bedoelde «genees- en heelkundigen, specialisten en verloskun- «digen verrichten hunne werkzaamheden met in acht- «neming van de voorschriften door Burgemeester en «Wethouders te geven*. Ille. Te bepalen dat deze wijzigingen in werking zullen treden 1 Juli 1920. De Raad der gemeente Amersfoort, Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wet houders d.d. 14 Juli 1920, afd. I. no. 2920. Gelet op het advies der Gezondheids-Commissie van 3 December 1918, No. 726; BESLUIT de regeling van de bezoldiging van geneesheeren. vroedvrouwen en specialiteiten bij het verleenen van genees-, heel- of verloskundige hulp aan armlastigen of minvermogenden, vastgesteld bij Raadsbesluit van 10 Juli 1920. No. 153 aan te vullen als volgt: onder b tusschen «specialisten* en «dezelfde* in te voegen de woorden «voor zooverre deze hun diensten niet verleenen ter «uitvoering van een overeenkomst gesloten tusschen «het gemeentebestuur en het bestuur van het St. «Elisabeth's Gast- of ziekenhuis*. De Raad der gemeente Amersfoort; Gezien het voorstel vau Burgemeester en Wet houders dd. 14 Juli 1920, afd. I, no. 2920. Gelezen het advies van de gezondheidscommissie dd. 10 Juli 1920, No. 153 BESLUIT: I. In te trekken de -. erordening regelende den werkkring, de benoeming en de bezoldiging van de schoolartsen, vastgesteld bij Raadsbesluit van Juni 1917, No. 288. II. Vast te stelleu de volgende verordening: VERORDENINO regelende den werkkringen de benoeming van d: schoolartsen. Artikel 1. Van gemeentewege wordt een hygiënisch en medisch toezicht gehouden op de openbare lagers scholen en op die bijzondere lagere scholen, welker besturen daartoe het verzoek richten tot Burgemeester en Wethouders. Art. 2. Het in art. 1 genoemde toezicht wordt uitgeoefend door een schoolarts. De schoolarts mag zonder toestemming van Burge meester en Wethouders geen consultatieve praktijk uitoefenen of bijbetrekkingen waarnemen. Art. 3. De schoolarts onderzoekt alle leerlingen der in art. 1 bedoelde scholen zoo spoedig mogelijk na hunne toelating tenzij de betrokken oudets of verzorgers daartegen bezwaar maken welk onderzoek wordt herhaald telkens als het hem ten aanzien van eenigen leerling wenschelijk voorkomt of door het Hoofd der school verzocht wordt. De ouders of verzorgers der leerlingen worden verzocht bij het onderzoek tegen woordig te zijn. Art. 4. De schoolarts neemt de leerlingen niet ln behande ling behalve voor eerste hulpverleenlng maar doet indien hij geneeskundige of andere behandeling noodig acht, daarvan mededeel ing aan de ouders of verzorgers van den betrokken leerling. Art. 5. Behalve voor het onderzoek der leerlingen bezoekt de schoolarts In den regel eens per maand alle aan zijn toezicht onderworpen scholen en brengt hij aan Burgemeester en Wethouders een driemaandelijksch rapport uit over den toestand en de inrichting van de gebouwen en de leermiddelen voorzoover deze van invloed kunnen zijn op de gezondheid der leerlingen. Voorts verstrekt hij aan Burgemeester en Wet houders en aan de Hoofden der scholen de door hem noodig geachte of door eerst genoemden gevraagde adviezen, en dient hij jaarlijksch vóór 1 Maart een verslag in van zijne werkzaamheden en de bereikte resultaten. Art. 6. De schoolarts is bevoegd deel te nemen aan de vergaderingen van de Commissie van Toezicht op het I.ager Onderwijs en is daartoe verplicht zoo vaak deze Commissie zijn aanwezigheid verlangt. Art. 7. Burgemeester cn Wethouders kunnen de nadere verplichtingen van den schoolarts in een instructie regelen, welke aan den Raad wordt medegedeeld. Verbruik t tgas Wij achten het wenschelijk, dat de voorwaarden, waarop In deze Gemeente muntgasmeters worden ver strekt, worden herzien. In de eerste plaats dient de garantie van een minimum- afname per jaar van muntgas, welke ln verband met de rantsoeneering bij Uw besluit van 4 December 1916 werd opgeheven, weder te worden gehandhaafd. Deze minimum-garantie was aanvankelijk gesteld op 300 M3 wij stellen u voor deze thans te bepalen op 350 M' (licht- en kookgas gezamenlijk) en voor woningen met electrisch licht op 200 M3 kookgas. Voor elke te weinig gebruikte M3 gas was volgens dc vorige regeling 1 cent verschuldigd bij een gasprijs van 7I cent. Bij den tegenwoordigen prijs van 18 cent behoort dus thans 2i cent per M? te worden betaald. Bij uw besluit van >9 Augustus 1919 werd de huurgrens, waar beneden muntgas uit de Gemeentelijke gasfabriek kan worden geleverd, bepaald op f4.50 per week. In verband met de stijging der huurprijzen stellen wij u voor, de hoogste huurgrens te stellen op t6.— Ten slotte merken wij nog op, dat de waarborgsom ad f3.50, welke bij elke aanvrage tot plaatsing van een muntgasmeter met toebehooren door den aanvrager moet worden gestort, wegens de hougere prijzen der comforen en lampen te laag is. Wij stellen u voor, deze som voor licht- en kookgas- installaties te bepalen op f5.— en voor woningen met electrisch licht op f 3.50. Kan uwe vergadering zich met het bovenstaande vereenigen, dan noodigen wij baar uit, bijgaand concept besluit te willen vaststellen. De Raad der Gemeente Amersfoort, Gezien de voordracht van Burgemeester en Wet houders van 10 Juli 1920, Afd. I, No. 3026. BESLUIT: de „VERORDENING, regelende dc voorwaarden, waarop in de Gemeente Amersfoort muntgas meters worden ter beschikking gesteld", als volgt te wijzigen ie. In art. 1 wordt voor «f4.50* gelezen »f6. 2e. Art. 2, B. te lezen «twee lampen met branders enz. voor het branden «van licht-, en twee comforen of één dubbel comfoor «voor het branden van kookgas, volgens model, naar «gelang der omstandigheden, door de Directie der «Gasfabriek vast te stellen. .In woningen, waar electrisch licht is aangebracht, «vervallen de twee lampen met branders enz. voer het «branden van lichtgas.* 3e. In art. 8. ie lid, wordt voor «f3.50* voor komende In den tweeden regel gelezen «f 5.— en voor installaties in woningen met electrisch licht f 3.50* en voor «f3.50* aan het slot: «f 5.— (respectievelijk f 3-5°-«) 4e. Art. 12 te lezen: «Dc prijs van het muntgas wordt door den Gemeente- «raad vastgesteld.* «Elk verbruiker van muntgas moet als mlnimum- verbruik per jaar 350 M3 licht- en kookgas gezamen- «lijk verbranden of in woningen met electrisch licht *200 M3 kookgas en betaalt voor elke M3, die hij «onder dit minimum niet verbruikt 2} cent, welke van «de waarborgsom kan worden ingehouden.* De Melkprijzen. Het is nog maar kort geleden, dat onder het publiek opschudding werd veroorzaakt door het feit, da» de melk in één keer met niet minder dan 4 cent per liter zou worden verhoogd, en wel van 14 op 18 ct. gebracht. De fabriek «Amersfortia* was reeds, met de kleinere melkbezorgers ter stede, tot deze verhooging overgegaan, maar het is toen aan de houding van «De Geldersche Vallei* te danken geweest, dat de verhoo ging weer gedeeltelijk moest worden teniet gedaan en ten slotte de prijs algemeen op 16 cent werd bepaald. De boeren, aldus in hun wsnschen tegengestreefd, hebben het er niet bij laten zitten, en nu 1.1. Zaterdag hebben onze lezers kunnen zien dat Amersfortia en waarschijnlijk de kleinere verkoopers eveneens den melkprijs opnieuw op 18 ct. heeft gebracht. Het zonderlinge hierbij is, dat «De Geldersche Vallei* thans nog voor 16 ct. per Liter verkoopt. Hoe is dat mo gelijk vroegen wij ons af, en wij hebben ons tot den heer Sieperda, directeur der Geldersche Vallei, gewend om inlichtingen dienaangaande. Wij vernamen toen het vol gende De heer Sieperda heeft bezoek gehad van totaal 5 van zijn melkleveranciers, die weer op hun beurt bezocht waren geworden door bestuursleden van den melkveehoudersbond. Deze hadden hen verzocht, De Geldersche Vallei te bewegen den melkprijs te stellen op 18 cent, zoodat de veehouders 14 cent zouden kunnen krijgen. Wanneer de heer Sieperda dit weigerde, zou de melkveehou dersbond alle melk van Siep.'s leveranciers overnemen voor 15 cent deL., om zoodoende de Geld. Vallei te boycotten. De melkvee houdersbond had reeds overleg gepleegd met A'fortla, welke fabriek geen bezwaren had tegen de verhooging. De Geldersche Vallei denkt tegenover deze bedreiging voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Waarschijnlijk zullen dc boeren het niet tot het uiterste laten komen. Mocht dit toch het geval zijn, dau zal de Geld. Vallei langs anderen weg zorgen zich melk tegen lageren prijs te verschaffen (de noodige maatregelen zijn reeds genomen) waardoor de prijs tenminste niet 18, doch hoogstens 17 cent zal worden. Deze ver hooging van 1 cent is noodig door den ver hoogden boterprijs. Tot zoovsr onze inUchtingengever. Wij hebben hier weer te toen met een staaltje van botte prijsopdrijving, zooals we bij het begin van den melkoorlog reeds sig naleerden. In hoeverre de boeren in hun recht zijn bij het eischen van een prijs van 14 cent, kan hier buiten beschouwing blijven. Het gaat hier er om, dat zij, dc boeren, aan de handelaren kier ter stede willen voor schrijven, tegen welken prijs de melk aan het publiek moet worden geleverd, en d&t gaat te ver. Te ver gaan ook de middelen die daarbij door de boeren worden toegepast. Dat het publiek bij dit alles niet onverschillig kan blijven spreekt o.i, van zelf. Hoe de houding van Amersfortia ten opzichte van dit belangrijke vraagstuk is geweest, hebben wij tot onzer spijt niet te weten kunnen komen. Wij hebben getracht deze fabriek telefonisch te bereiken, doch zonder resultaat. Wij hopen hierop nog terug te komen. Wat wij wél weten is, dat de Geld. Vallei thans ten tweede male zich voor het publiek verdienstelijk maakt door den prijs te drukken. Welke motieven daarbij in het spel zijn concurrentie dan wel iets anders kan ons onverschillig laten. Er is echter nog iets anders. Door de bizondere commissie, welke door deu ge meenteraad in het leven is geroepen om verslag uit te brengen inzake de levens middelen-voorziening van onze stad, is ook een rapport gepubliceerd ten aanzien van de m elkvoorzien ing. Dit rapport, dat door ons in zijn geheel is afgsdrukt en dat nogal eenige hilari teit heeft verwekt, geeft o.a. eenige aan wijzingen hoe wij uit de wanhopige wanorde, die hier op het gebied van de melkvoor- ziening heerscht, zouden kunnen geraken. Wanneer zat dit rapport aan de orde komen? Wanneer zal men er toe overgaan te doen wat in dat rapport zoo prachtig wordt voorgesteld en dat ten bate zal komen van onze geheele gemeenschap? Ons dunkt, dat vooral ten opzichte van de melk toch wel eenige spoed raag worden betracht 1 STADSNIEUWS. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis 1 ie dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van JACOBUS DROP, om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden voorlocaliteit, gelegen naast den winkel van het peiceel Utrechtschestraat No. 40a, alhier; 2e dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegeu het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort, 17 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester N. VELS HEIJN (l.-fa.) De Secretaris A. R. VEENSTRA. Firma K. W. JAEGER AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WINKEL: FABltlEK LANGESTR. 74 KAMPSTR. 96- 96: TELEFOON 198. Personalia. De bronzen gesp voor achttien jaren trouwen dienst wordt op 28 Juli 1920 toege- kend aan den sergeant-majoor admiuistrateur D. A. Duiverman van het 16e Regiment Infanterie. Concert. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, Directeur de heer F. de Goeij, zal op Woensdag 21 Juli in het Plantsoen een concert geven, met het volgende programma 1. Marsch-L'Adieu der Gladiateurs, H. L. Blankenburg, 2. Ouverture-Adleu Bourgogne, A. Mourque. 3. Valse des Patineurs. E. Waldteufel. 4. Fantasio-Freischutz sur'l opera de Weber, M. J. H. Kessels. Pauze. 5. Marsch Espagnole Sevilla, L. Montagne. 6. Valse de Dolores, E. Waldteufel. 7. Fantasie Faust sur'l Opera Gounod, Jos. Kessels, 8. Finale Aauvang 8 uur. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 68 graden Fahrenheit. Het diploma als geoefend zwemster werd uitgereikt aan: Tlne Kaayk. Achtergelaten in de Zwemschool: bril, drie armbanden, een pet, een kompas, een reismand, een paar sokken en 2 sport riemen. Zwemmen. Bij de Zondag jl door de zwemvereeni- ging «Neptunus* te Arnhem gehouden wedstrijden wist A. Coomans de Ruiter van de A. Z. P. C. bij het nummer 90 M, vrije slag den 2den prijs te behalen in 1 min. 15.8 sec., terwijl hij den isten prijs won op 120 M. met 3 keerpunten in 1 min. 55-8 sec. A. Z. P. C. 3 speelde te Utrecht tegen U. Z. C. 4 een polowedstrijd (comp. U. P. Z. B.), welke door onze jeugdige stadge- nooten op zeer afdoende wijze met 13—0 werd gewonnen. Vacantie-kinderfeest. Dinsdag 20, Woensdag 21 en Donderdag 22 komen telkens 1000 kinderen uit Den Haag op Soesterberg hun vacantie-kinder feest vieren. Voorzitter is de heer Jac. Dam. De muziek van het ie Reg. Huzaren verieent belangloos haar medewerking, 's Morgens 9 uur worden de kinderen het station afgehaald. Den geheelen 1 mogen de kleintjes naar hartelust op de heide spelen, waar ook het middagmaal wordt gebruikt, en om 4 uur gaat de tocht met volle muziek weer naar hst station. Mooi weer en volop plezier zij het jonge volkje van harte toegewenscht De Winkelsluiting. Gisteravond vond in hotel «De Zwaan* een gecombineerde vergadering plaats van Handel en Nijverheid en de Hanze, benevens vertegenwoordigers van de volgende organi saties Amersf. Kruideniersver., de heer Menko namens enkele Israel, die op sabbath gesloten zijn, A'frtsche Bakkerspatroons- vereen, Sigarenwinkel.-ver.,Vereen., v. Boek handelaren Ver. v. Handel.- in Heerenmode- artik,, Ver. v. Fotogr., vertegenw. van een nieuw op te richten ver. van handel.- in Huisb. en Luxe-artikelen, Fruit- en Groenten- handelaren, ver. van handel in Heeren- confectie, R. K. ver. v. Ijzerhandel., ver. van Roomijs-fabrik., versen. van Broodbezorgers, A'frtsche schoenmakerspatroonsver., R. K, Kruideniersver., vsr. van mineraalwater- fabrlk. en bierhandelaren, R. K. manufac- turiersver., A'frtsche manufacturiersver.. Ban- ketbakksrsbond, Boter- kaas en eierbande- laren, vertegenwoordiger van de Drogisten, de ver. van Melkverkoopers, Muziekinstru menten-bandelaar, Horlogera .kers, Kappers, Neutrale ijzerhandelaren, vertegenw. van een nieuw op te richten vereen, van handel- in damss-mode-artikelen, de Slagersver- seniging. Het doel van deze vergadering was, rapport uit te brengen betreffende het onder houd van enkele leden van Handel en Nijverheid plus 6 leden van bezwaren heb bende vakvereenigingen met de Comm. v- Wetgeving. Uit dit rapport blijkt, dat door de Comm.,

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2