PENSION „DE GELDERSCHE VALLEI" HALT! v. Wetg. opgedragen is alsnog een advies uit te brengen inzake de slultingsverordening, en wel een zoo volledig mogelijk gemoti veerd advies. De besturen doen daarom aan de ver gadering het voorstel op de volgende wijze te werkenaan de vakvereenigingen wordt opgedragen hun leden en zooveel mogelijk ook de ongeorganiseerde winkeliers een door de besturen van bovengenoemde vereeni- gingen samengesteld stembiljet ter invulling uit te reiken. De bedoeling is zoodoende een onbevooroordeeld en zoo zuiver mogelijk overzicht te bekomen van de meening der Amersfoortsche winkeliers aangaande de sluitingsverordening. Dit stembiljet zou binnen drie dagen weer aan het bestuur der betrokken vakvereenigingen ingeleverd moeten zijn, welke de betrokken stembil jetten, mèt een conclusie, weder terugzenden aan de besturen van H. en N. en De Hanze, waarna door deze besturen (van H. en N. en De H.) weer een volledig rapport zal worden samengesteld om in te dienen bij de commissie van Wetgeving. Uit de discussies blijkt algemeene ont stemming over de sluiting. De heer Bokking, sigarenhandelaar, deelt mede, dat hij den vorigen Zaterdag voor f 140 omzet-schade heeft gehad. De heer Kramer zegt, dat hij bij ver schillende banketbakkers hoeft kunnen con- stateeren, dat meerdere artikelen, welke aan bederf onderhevig waren, belangrijke schade hadden veroorzaakt. Hetzelfde is hem ge toond door een fruithandelaar ten opzichte van verschillende fruitsoorten. De heer De Vries deelt mede, dat Arnhem een soortgelijke verordening heeft, doch dat de gemeente daar er rekening mee heeft gehouden, dat de verordening niet in werking zal treden gedurende de zomermaanden, d.i. den tijd van het vreemde lingenverkeer. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Kramer, dat bij de aangenomen verordening ieder de gelegenheid heeft dispensatie aan te vragen, deelt de heer Over tn ars (IJsco) mede, dat door hem op advies van den heer Kramer aan B. W. ontheffing is gevraagd voor de ijsfabrikanten en dat deze is verleend. De heer Van Gelder (bakkers) begrijpt niet, waarom een proef wordt genomen. De voorzitter zegt, dat wel is ge sproken over een proefneming, opdat wan neer de winkeliers hun mcening zullen uilen, deze gebaseerd zal zijn op de ervaring. Bovendien moest de verordening ingevolge het raadsbesluit toch in werking treden. De heer Van Ommeren (bakkers) vraagt of niet vernietiging van de geheele verordening kan worden aangevraagd. De heer Van Raaltc waarschuwt vooral met deze zaak voorzichtig te zijn en even tueel tevreden te zijn met gedeeltelijke ontheffing. Toch wordt uit de vergadering thans een motie voorgedragen om directe schorsing van het raadsbesluit aan te vragen. De heer Kramer wijst er dan op, dat dit onuitvoerbaar is en vraagt tevens aan de vergadering of, wanneer deze motie in stemming wordt gebracht, de besturen wel mandaat hebben over een dergelijke motie te stemmen. Moeten de leden daarover niet gehoord worden? Verder deelt hij mede, dat in de vorige vergadering aan het Be stuur van Haudel en Nijverheid opdracht is gegeven om de zaak met de Comm. v. Wetg. te bespreker, en de noodlge stappen te doen om verandering in de verordening te krijgen. Het bestuur heeft dit gedaan en van de Comm. van Wetg. werd de opdracht medegekregen om een advies uit te brengen. Van die opdracht willen de besturen van H. en N. De Hanze zich kwijten. Wanneer dus de vergadering met de voorstellen van het bestuur niet accoord gaat, dan veran dert dit niets aan het advies. Hij geeft in overweging de wijze van uitvoering (i.e. het stembiljet) in stemming te brengen. Dit voorstel wordt geaccepteerd. Bij de stemming wordt het bestuursvoorstel met 28 st. voor en 1 blanco aangenomen. Hierna sluiting. Kunst en Wetenschap. Landsbond der Dietsche Trekvogels. Op Vrijdag 23 Juli 1920 zal in het Hotel Birkhoven het Speelliedengilde van den Landsbond der Dietsche Trekvogels een uit voering geven. Ten einde onze lezers in staat te stellen op de hoogte te komen met wat het doel van dezen vreemdnaraigen bond is, geven wij hierbij een uitvoerige en »officiGele« uiteenzetting ervan. De Dietsche Trekvogels-beweging is ont staan in een tijd van felste hartstochtelijkste tegenstelling en verscheuring in ons volk, met het doel de schijnbaar ondempbare klove van klassenhaat en klassenstrijd te overbruggen door middel van dat eene, wat men als gemeenschapsgoed van een volk kan aanzien de volkskunst. Als wij den blik terugwerpen in dien hoog- en bloeitijd der Groot-Nederlandsche volkskuituur, de zestiende eeuw, de gouden eeuw nog van onzen volkszang, worden wij gewaar, dat het de volkskunst als eigen lijke uiting der volksziel is, welke hare banden om hoog en laag, om rijk en arm, om jong en oud vereenigend strengelt. Er was meer schoonheid, meer geluk en tevreden heid in het leven van den enkeling, ook van den armste enjellendigste, zelfs in maat schappelijke toestanden, die bij heden- daagschc ver ten achter staan. Jlet was nog geen alleduagsche, geen gemechaniseerde en gematerialiseerde sleur. Oeroude diep zinnige gewijde zeden en gebruiken, plechtig heden en feesten vulden het jaarkostbare volksoverleveringen vormden den vader- landschen stof, waaruit*de volkskunst over vloedig in zang, toondicht, beeldende kunsten kon putten. Scheppend en uitoefenend nam de enkeling in het volk aan deze geestes gemeenschap deel, het ontvangene behoudend en weer tot nieuw leven en nieuwe vormen voortplantend, vast wortelend in den levenden bodem van zijn eigen volksaard, van zijn stam- en rasbewustzijn. Deze kultureele gemeenschap van het gemoedsleven overbrugde elk verschil in rang en stand, in have en goed, in mate van beschaving en ontwikkeling. Dezelfde sch' one liederen klonken van de wieg tot het graf, van den rijke en den arme: in de hofzaal en de nederigste woning van den arbeider; het handwerk was nog een kunst werk en de handwerker een kunstenaar; het tooneel nog een plaats van veredeling en stichting, waar het volk zelf vertolkend de dramatische kunst beoefende. Nog was het verband met de natuur niet geheel verbroken en was de stedeling nog niet aan haar ontvreemd; men voelde de wedergeboorte van het leven in zich jaarlijks hernieuwen, in den meietijd, als de meiboom werd ingehaald en geplant, als de klokken werden geluid om de jeugd bijeen te roepen en de groene kronen werden opgehangen en het jonge volk tot reidans en -zang noodde, tot meer natuurlijke gezonde en edelere levensvreugde dan onze heden- daagsche ontaarde grootsteedsche vermake lijkheden als tango-8chuifdans-bar, cinema en ruwe eenzijdig-oppervlakkige sport. Een onvermijdelijke, doch in hare gevolgen noodlottige ontwikkeling van ons staat kundig en stoffelijk leven, veroorzaakte reeds vroegtijdig die breuk in onze volks eenheid, doordat slaafsche navolging var uithe.mschen zuidelijken modedwang en ontaarding een verschillenden aard van be schaving deed ontstaan en onze hoogere maatschappelijke standen van de lagere standen vervreemdde. Toen stierf ons volks lied, verstonde de volksmond en bloedde de rijke dietsche volkskunst dood. Sind# dien tijd verarmde onze volksziel geheel en al. De afgeloopen eeuw deed de werktuige lijke nijverheid en de fabrieksstad ontstaan •n schiep die onnatuurlijke rampzalige groot steedsche ontwikkeling, die tot een vol slagen mechaulseering en materialiseering van den stadsmensch en zijn leven leidde, waarvan wij de onheilspellende gevolgen voor lichaam, geest en ziel, voor den enke ling, de samenls ving als de maatschappijheden beleven. (Slot volgt). ADVERTENTIEN. gevraagd voor één persoon vanaf 26 JULI in boschrijke omgeving. B. WIJNANDS Reparatie-inrichting van allo voorkomende MEIUBBILE1X Vtrechtscheweg 78b. Amersfoort ingang: naast H. Wijnands, Bloemisterij. HET BESTE ADRES VOOR ALLE Huishoudelijke Artikelen is Z. r. d. BIJL, Koperslagerij met Reparatie-inrichting. KAMPSTRAAT 17. JOZEF KLEIN ZOON, Muurhuizen 2, Amersfoort In- en Verkoop van Heeren- en Dames- Kleeding, Geheele en Gedeeltelijke Inboedels, Boeken, Muziek enz. enz. ïW Let op het juiste adres. Opleiding tot 4en Stuurman bij d® Soninkiyke Faketvaart Maatschappij. Bij bovengenoemde Maatschappij bestaat gelegenheid om tot Jen Stuurman te worden opgeleid voor hare vloot in Ned. Indië. In nanmerking komen jongelieden, die de derde klasse eener Hoogere Burger school of een daarmede gelijkstnanden cursus eener particuliere school met goed gevolg hebben afgeloopen, of het Diploma A of B voor M.U.L.O. hozittcn, w»l Diploma A betreft, met aanleekening, dat zjj in de Wiskundige vakken voldoen ai de eischen vun Diploma B. I'rospectnssen worden op aanvraag toegezonden door de Directie der KONINK LIJKE PAKETVAART MAATSCHAPPIJ IN „HET SCHEEPVAARTHUIS" te Amsterdam. Handelsavondcursus Baarn. Voor den in September te openen Handelsavondcursus te Baarn worden sollicitanten op geroepen voor het DIRECTORAAT, benevens voor de vakken Boekhouden, Handels- rekenen, Kennis en Recht, Engelsch (Handelscorrespondentie), Duitsch (Handelscorres pondentie). Nederl. Handelscorrespondentie, Lezen tri Schoonschrijven, Handelsaardrijks- kunde, Nederlandsch, Machineschrijven en Stenografie. SollicitatiCn (met opgave van bevoegdheden) en aanvragen om inlichtingen richte men vóór 1 Augustus schriftelijk tot den voorzitter der commissie van beheer G. VAN NEK, Weteringstraat 3. Wq noteeren voor: Volle Melk 16 ct. p. L. Gepastenriseerde flesscheDiaelk. gesloten met capsule 16 11. Roomboter onder Rijkscontrole tegen Marktprijs. Eieren tegen Markt prijs. Iu 't bjjzonder vestigen wij Uwe aandacht op onze gepasteuriseerde melk in flesschen welke absoluut GEEN KOOKSMAAK heelt en van de meest hygiënische sluiting voor melkflesschen is voorzien. P.S. Voor belangstellenden is de fabriek te bezichtigen l>e Directeur, T. SIEPERDA BI

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3