Bel dan .op No. 42. Burgemeester en Wethouder van Amers- foort. Gelezen een verzoek gedagteekend 27 April 1910 van A. M. DEN HEIJER, om vetgunning tot het oprichten van een rijwlel-eraallleerinrlchting, te drijven door een electromotor van 10 P.K., in het perceel alhier gelegen aan den Leusderweg nabij Weltevreden, kadaatraal bekend Sectie C, Mo. 853 Overwegende dat den i9en Jual j.l. ten ■tadbuize, gelegenheid Is gegeven om be zwaren tegen de boven omschreven oprichting der inrichting in te brengen en alzoo Inge volge het bepaalde bij art. 8 der Hinderwet vóór den igen Juli e.k. over het verzoek zal moeten worden beslist; Overwegende evenwel, dat het onderzoek dat der beslissing dient vooraf te gaan, nog niet zoover is gevorderd, dat het vóór laatst genoemden datum zal zijn geëindigd; Gelet op het bepaalde bij het 2de lid van art. 8 der genoemde wet; BESLUITEN de beslissing op het vorenbedoeld verzoek te verdagen. Amersfoort, 17 Juli «920. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, N. VELS HEIJN (1. b.) De Secretaris. A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis 1 ia dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van JOHANNES PETRUS KNUIVERS, bakker, wonende alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden voorlocaliteit, van het per ceel Kampstraat No. 9 Alhier; ze dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort, 20 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, N. VELS HEIJN (l.-b.) De Secretaris A. R. VEENSTRA. Personalia. Na 28 jaar aan het hoofd van de meisjes school in het Plantsoen te hebben gestaan, heeft Mej. Van Lessen Woensdag haar taak voor de laatste maal vervuld. Zij heeft thans 42 jaar lang het onderwijs gediend en gaat een welverdiende rust genieten. Het was mej. Van Lessens wensch, dat haar heengaan in stilte zou geschieden, maar wie haar kent en weet hoe bemind zij is bij haar leerlingen van thans en vroeger, die begrijpt dat dit niet mogelijk was. De groote belangstelling uitte zich op verschil lende wijzen, er waren zeer veel bloemen, en uit naam van leerlingen en oud-leerlingen werd" de vertrekkende een zilveren thee servies aangeboden, waarbij namens per soneel en concierge nog een zilveren thee blad werd gevoegd. In bewogen woorden dankte de gehuldigde voor deze uitingen van vriendschap. Door de kleintjes werd een toepasselijk lied gezongen. En tot slot werden de kleuters op versnaperingen onthaald. Met 1 September is aan dr. P. K. Dros- saart Lulofs op zijn verzoek eervol ontslag verleend aU leeraar der Rijks Hoogere Burgerschool alhier. De heer M. W. Zandbergen, onderwijzer alhier, slaagde te Deventer voor het examen hoofdacte. Subsidies. Provinciale Staten van Utrecht verleenden aan de Amersf. Industrie- en Huishoudschool een subsidie van f675 in het tekort over 1917 en 1918 en van f3912.50 voor 1920. Aan de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort e.o.» werd toegekend een subsidie van f 11800 voor de ambachtsschool en een van f 1318.75 voor de avondvak-en vakteekenschool. Vlinderdag. Het plaatselijk Comité van Herwonnen Levenskracht» hield Zondag een «Vlinder dag». Reden tot klagen had het comité niet toen 's avonds de «gevangen dubbeltjes» van de «uitgevlogen vlindertjes» werden geteld, Niet minder dan een bedrag van f 940.40 was de bruto opbrengst, verdeeld over de par. St. Henricus met f 219,034 O.L, Vr. Hemelvaart f 312.06; St. Franc. Xav. f267.504; St. Ansfridus f121.90 en Hamers veld f19.90. Het vorig jaar was de bruto opbrengst f 885.78. 's Avonds waren de ijverige verkoop stertjes in het gebouw der W.V. «enigen tijd gezellig bijeen. De ijverigste onderhen konden een prijsje uitzoeken. Deze waren de dames Middelkoop, Rouwhorst, Bouman en v. Munster. Voorz. v. Empelen bracht aan allen dank die hadden meegewerkt tot het welslagen, Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan de dames Psters, Peeman, Keizer en Junker, comitéleden voor hun werkzaamheden. Ook de tooneel- ver. en de heer en mej. Rouwhorst werd dank gebracht voor hun medewerking om de vergaderden te amuseereD. (Eembode). Hebt U een Taxi of Auto noodig? Orgelbespeling St. Joriskerk. In de Groote of Sint Joriskerk te Amers foort, op Zaterdag 24 Juli 1920, des namid dags van 3—4 uur door den Heer A.J.C. Mooij, Programma. 1. Praeludium en Fuga. d. ld. t. Buxtebude 3. Koraal met variatie's. J. S. Bach Wer nur den lieben Gott list walten. (Wie maar den gooden God laat zorgen) 3. AdagioF. Kühmstedt 4. Tempo diminuetto A. Guilmant 5- VisionR, Bibl 6. Allegro non Troppo .J. Rhelnberger Gedurende hel bespelen van het orgel is het ten strengste verboden te spreken of door de kerk te ioopen. Gebruik van tabak is in het kerkgebouw niet toegestaan. Van elk teeken van goed- of afkeuring hebben de toehoorders zich te onthouden. Ter tegemoetkoming in de kosten worden alle bezoekers beleefd verzocht zich In bet bezit te stellen van een programma voor 10 cent. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 69 graden Fahrenheit. Achtergelaten in de Zwemschooleen parapluie, een bril, twee sportriemen en drie dassen. Kaasmarkt. Aangevoerd werden op 19 Juli 1920, 40 wagens, bevattende 9500 K.G. Kaas. Prijzen f 65.tot f 73.— per 50 K.G. Handel vlug. Uit hot politie-rapport. Zekere J. v. d. G., landbouwer Hooge- weg, deed 15 dezer aangifte van diefstal van zijn rijwiel. Dientengevolge werden door de politie te Putten aangehouden twee zwervers, J. W. R. en H. B„ die in bezit waren van bedoeld rijwiel. H. B. wist uit bet arrestanten- lokaal te Putten te ontvluchten. J. W. R. en het rijwiel werden aan de recherche te Amersfoort overgegeven, die na ingesteld onderzoek R. hebben overgegeven aan den heer officier van justitie te Utrecht, door wien hij is aangehouden. Bekeurd wegens openbare dronken schap J. K. en G. W., zwervers. Deze 2 personen zijn tevens verbaliseerd wegens het Ioopen op verboden grond. Op 17 dezer is door de recherche naar Utrecht overgebracht H„ verdacht van dief stal van een portemonnale met geld, die tevens door den officier van justitie aldaar is aangehouden. Nachtverblijf verleend aan D. M., ge domicilieerd te Rotterdam. Bekeurd wegens drankwetovertreding (vrouwelijke personen in verloflokaal aan wezig) N. de W., verlofhouder, Zuidsingel. Wegens verontreiniging van den open baren weg de landbouwer J. V., Stoutenburg. Wegens het berijden van een rijwiel en bet bij richting veranderen niet aangeven van het daarvoor bekende teeken, M., Berkenweg. Den 18en dezer, 's middags omstreeks 12 uur, reed het zoontje van den heer K. een logeetje van den heer B„ beiden wonende Langestraat, met een rijwiel aan. De aange legenheid wordt door de recherche onderzocht. Overgenomen van de Amsterdamsche politie H. J. E. en J. J. M., beiden wonende te Enschedé. Zij zijn naar Apeldoorn over gebracht. Terzake ernstige vernieling aan een urinoir, staande aan den Zuidsingel, zijn be keurd H. v. d. K„ Molenstraat, en F. S. en L. de M., beiden Groote Haag. Wegens het rijden met een niet ver licht rijwiel, J. P. B., Frieschestrast. Wegeas openbare dronkenschap F. v. d. H., Achter de Kamp. Maandagmorgen, tijdens de hagelbui, sloeg de bliksem in bij hotel Monopole. Een begin van brand ontstond in een der torentjes van het hotel, doch werd spoedig door de politie gebluscht, Door de recherche is aangehouden P. v. d. B., verblijf houdende In een volks logement, verdacht van diefstal van kleeding ten nadeele van D. V. Verdachte heeft be kend tegen hem werd proces-verbaal opge maakt. Hij werd op zo dezer naar Utrecht overgebracht. Tevens bleek, dat bij nog gesignaleerd stond voor een hechtenisstraf van to dagen. Overtocht tot Un.<-ut verleend aan M. S„ op doorreis naar Zwijndrecht. Bekeurd wegens het onbeheerd laten staan van paard en wagen op den open baren weg, A. V., Moolerstraat. De melkprijzen. Naar aanleiding van ons artikel van Dins dag over dit onderwerp wordt ons van de zijde van Amersfortia verzocht het volgende te willen opnemen: De eisch der boeren was en is nog i4Ct. per L., franco fabriek. Tegen dezen prijs heeft Amersfortia van den beginne ge protesteerd en zij heeft pertinent geweigerd dien te betalen. Het gevolg daarvan was, dat de boeren besloten Amersfortia droog te leggen, wat gedurende twaalf dagen inderdaad is geschied. A'fortia heeft toen melk betrokken van Bunschoten en Nijkerk, maar ook daar werd de prijs weldra hoog, zoodat het noodzakelijk werd voor Amers fortia met den Bond van Melk-veehouders weer tot overeenstemming te komen. Dit Is toen gebeurd op den grondslag van 14 cent, dien de boeren niet wilden prijsgeven. Het publiek neme er dus wel nota van, dat dit geschiedde nadat A'fortia bijna twee weken lang zich met hand en tand tegen den eisch der boeren had verzet. Wat deed inmiddels De Gcldersche Vallei Niet alleen, dat de heer Sieperda den eisch van 14 ct. inwilligde, maar hij betaalde zelfs vrijwillig 14 cent af boerderij, wat be- teekent dat de inkoopsprijs hem feitelijk op 15 ct. per L. kwam te staan. Wanneer men nu bedenkt, dat de verwerkingskosten minstens 1 4 cent zijn, volgt hieruit, dat het product den heer Siep. zelf 16J ct. kost. Hierbij komt nog bezorgloon etc. wat op plm. 24 ct, mag worden berekend, zoodat de totaal-kosten 19 ct. bedragen. Wanneer nu de heer S. toch voor 16 ct. verkoopt, dan beteekent dit, dat hij om te ct ncu reeren ver beneden den prijs levert, iets wat wel korten tijd, doch niet op de duur vol te houden is. En het publiek zal ten slotte natuurlijk de verliezen in dezen concurrentie strijd weer moeten goedmaken. De heer S. beoogt met zijn vrijwillig ver hoogden inkoopsprijs, de leveranciers van Amersfortia af te troggelen. Met enkele is hem dit reeds gelukt. Deze boeren beseffen dus niet, dat zij op deze wijze zich weer overleveren aan de willekeur van den heer S„ waarvan zij anders toch nog onplezierige herinneringen hebben. Dit toch kwam vol doende tot uiting op de vergadering van den Bond van Melkveehouders van onlangs in De Keizerskroon. Amersfortia denkt zich door deze untaire concurrentie niet van haar weg te laten drijven. Zij verkoopt op het oogenblik zonder winst, biertoe gedwongen door de handel wijze van den heer S., doch bedankt er voor dezen heer op zijn avontuurlijke wegen te volgen. Als teekenende blzonderheid zij nog ver meld, dat de heer Siep. de venters van Amersfortia voorstellen heeft gedaan om tegen een belooning van f 500. met klan'en en al over te Ioopen naar de Geld. Vallei, om zoo, volgens eigen woorden, concurrentie overbodig te maken. Tot zoover Amersfortia, Wij hadden ons nu eenmaal redactioneel met de zaak be moeid, en moeten dus ook deze fabriek in de gelegenheid stellen zich over hare gedragslijn In onze kolommen uit te spreken. Iioe meer wij echter van dezen strijd tusschen de beide fabrieken (waarbij de strijd tusschen boeren en publiek geheel op den achtergrond raakt) vernemen, hoe geringer onze lust wordt om ons er mee te bemoeien, Partij kiezen Is hier niet mogelijk, dat zal een ieder moeten toegeven. Wij verzoeken daarom de directies van beide fabrieken, mochten zij het publiek nog verdere inlichtingen willen verstiekkeu, dit te doen door middel van onze rubriek: Ingezonden stukken, waarbij dan onze redactie buiten schot blijft en hare zelf standigheid geheel behoudt. BINNENLAND. Rust een weinig. Bij gelegenheid van het tienjarig-bestaan der Stichting «Rust een Weinig», Chr. Rust huis voor rustbehoevenden en herstellenden, voorheen te Putten, thans te Dieren, werden van alle oorden uit het land gelukwenschen en gaven ontvangen, zoowel van verscheidene oud natiën ten als van de talrijke vrienden van R. E. W. Ook Hare Majesteit de Koningin Moeder, gaf bij deze gelegenheid bij vernieuwing blijk van Harer Majesteits sympathie voor dit werk. Meer dan 900 011- en minver mogende zwakken van alle gezindten genoten er verpozing met goede voeding. Dat som mige patiënten er twee, ja, driemaal terug keerden, spreekt beter van de weldaden welke de zwakken er genieten, dan woorden dit doen kunnen. Dat er nu nog oudpatienten zijn, welke van den eersten tijd af, zich beijveren iu hunne omgeving iets voor de Stichting te doen, pleit voor het werk self, even als voor den dank dier oudpatienten. Van de groote correctheid waarmede de financien dezer Stichting worden beheerd, spreken duidelijk de jaarlijks weerkeerende rapporten zoowel van den accountant der Stichting als die van de Commissie van Toezicht op bet financieel beheer. Alle rapporten dienaangaande uitgebracht, luiden even gunstig als die over het 10e jaar, welke hieronder volgen: Utrecht, 26 Maart 1920. OndergPteekende verklaart naar aanleiding van heldoor hem In gestelde boeken-onderzoek inzake de aumini- stratio van het Christelijk Rusthuis «Rust een Weinig» te Dieren over het jaar 1919; ie dat hem daarbij is gebleken dat de boeken nauwkeurig zijn gehouden en de verschillende ontvangsten en uitgaven op richtige wijze werden verantwoord, zoodat die boeken hem een goed beeld gaven van de ui'komsten der exploitatie ie dat het onderzoek hem de overtuiging heeft gegeven dat alle ontvangsten naar behooren zijn verantwoord, terwijl voor de uitgaven de noodigc bewijsstukken aan wezig waren, zoodat hij bij vornieuwing versterkt werd in zijne meening dat het beheer in zeer goede handen is 3e dat alle gewenschte inlichtingen en bescheiden hem met de meeste bereidwillig heid werden versterkt. (w.g.) T. van der KLIP, Accountant. Dieren, 16 April 1920. Ondergeteekenden, leden der Commissie van Toezicht op het financieel beheer der Stichting «Rust een Weinig» te Dieren, verklaren bij onder- teekening dezes, dat zij op heden den 16 April 1920 de boeken en bescheiden der Stich ting over het jaar 1919 hebben onderzocht, Het verblijd hen ook nu weer met vrij moedigheid te kunnen getuigen, dat zij alles in de beste orde hebben bevonden en mits dien zoowel den Directeur als de Boek houdster wegens hun gehouden beheer vol komen dechargeeren. (w.g.) J. A. HULMAN, Amstel 77 Amsterdam. MAX J. SCHREUDER, Schietbaan!, 100b R'dam. P. H. VERSTEEG, Dieren. Dat dit werk, evenals alle andere Phllan- tropische inrichtingen, den druk der tijden voelt in ds zooveel grootere uitgaven, be grijpt ieder. Wie daartoe in staat is, zal goed doen R. E. W. in zijn pogen om zwakken te schragen, de hand te reiken. Temeer waar besloten werd het zoo doel matige gebouw waarin de arbeid geschiedt, tot eigendom der Stichting temaken, waar toe nog ongeveer zeventien duizend gulden noodig is. Het adres is Slichting Rust eeu Weinig» te Dieren, en het nommer der Postrekening 11691. Kunst en Wetenschap. Grootheden. Vele gewone menschen verlangen ernaar, kennis te maken met «Grootbeden», Niet met hun werk of hun krantenbeschrijving, neen, met hen-zelve. Velen zouden liever ecnige adressen en introducties hebben, dan wat ik u zoo van die sterren van het Gooi vertel Doch dat gaat zóó maar niet I De «grootheden» zouden geen tijd om groot te blijven overhouden, indien ze zich zoo gemakkelijk lieten benaderen. Bovendien ze kunnen dikwijls niet ontvangen, omdat ze b.v. maar één stoel hebbenDit nu zagen wijze mannen iu (en wijze vrouwen) en zoo ontstonden er «milieux». Eerstens bij Hamdorff aan de bittertafeldan inder tijd bij Trui Luitjes aan «den vegetarischen disch»verder op «De Linden» bij Mevrouw Hannaerten nu bij den Heer Sluijters, den violist. Op deze plaatsen en nog vele andere is het den «gewonen mensch» dik wijls gelukt met «grootheden» in direct contact te komen, ja vrindschap te sluiten te trouwen zelfshéél enkelen zijn er zelf «grootheden» geworden. En dan zeiden «die gewone menschen» meestal: «wat een een voudige lui! «Ik had 't me anders voorge steld I» Enkelen konden slechts beweren «wat een overwicht, wat een reserve Zeer velen«wat een rare stoethaspels De laatste soort echter wordt zeldzamer, die had je meer voor 18 20 jaar I Van die lui met sandalen, flodderdassen, flaphoeden, manchester pakken, hard blauw of goudgeel I baard en haren ad libitum Soepjurken en manskieeren I Daarna enkel nog fluweelen jasje en ten slotte de «nettemenschen». Denk u inkunst en letteren Ioopen tegen woordig in confectie en naar de mode rond. De schilderes, schrijfster, musicienne ver schilt uiterlijk maar weinig van uw «hulp in de huishouding!» alles nivelleert zich. Men ziet cleanshaven kunstenarenKunt ge u zoo iets vreeselijks voorstellen Nog enkelen handhaven de verniskwast aan hun kin nog zeldzame schilderesjes 't klassieke «blauwkous-type Maar wat wél velen handhaven is het «artistieke egoïsme», een rückslchtlosigkeit, die hen zot genoeg, welwillend vergeven wordt, ja door het heele Gooi wordt over genomen. «Bon ton» kent men niet of men doet alsóf 't jaweloppervlakkig naar buiten toe wil, maar 't fijne gevoel wordt veelal als mahlmitlel verwerkt en vele «Groot heden» leven daardoor héél wat onaestheti- scher dan de gewraakte «kruidenier», die al wat hij aan gevoel heeft, tenminste in zijn leven verwerkt. Ook ten opzichte van 't Goolsche landschap, waarvoor ze toch hier zijn. Alles wordt behoorlijk aan het comfort opgeofferd en als de gemeente niet had In gegrepen, hadden we hier een héél complex leelijke houten reuzen kisten met groote

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2