Inboedel UITREIKING HALT! 23 JULI a.s. Handelsavondeursus Baarn. ramen gehouden. Musici schamen zich niet, onwelluidend misbaar met auto's en fiets- schellcn te maken, schilders hakken gemoe dereerd prachtboomen om voor hun licht, of bederven een gevel met een ongopro- portionneerd raam. Conclusie: Grootheden moetje niet van nabij willen genieten, R. Landsbond der Dletschc Trekvogels. (Vervolg.) Tot hier toe en niet verderHier wil de Dietsche Trekvogel zijn stem verheffen en zijn land- en volksger.ooten toeroepen Laat ons een nieuw leven beginnen, een natuurlijk, het oude en eeuwig nieuwe jonge leven Laat ons het krankzinnige drijven van de wereldstad bewust verzaken, waar wij niet leven maar worden geleefd, en niet meer tot bewustzijn kunnen kom :n en tot de diepe schoonheid des levens kunntn geraken. Laat die rust, bestendigheid en vastheid in onze gemoederen en harten wederkeeren, welke voor eene wedergeboorte en hernieuwing de voorbereiding is. Laat ons medeleven met de natuur, de goddelijke schepping, en ons levensjaar weer hiermede in verband brengen, teneinde naar lichaam en ziel weer gezond te kunnen worden. Laat ons terug- kecren tot die tijden onzer levens- en volks eenheid, tot de oerbronnen van onzen eigen aard en ons eigen wezen, waarvan men zich niet kan vervreemden, zonder de bron van het beste en edelste In zich te laten opdrogen. Wij kennen ons zelf niét meer Het gaat hier niet om eene zlellooze her leving van doode vormen, maar om de innerlijke bezieling, de bevruchtinghet wederaanknoopen van snaren, die in ons hart en in onze ziel sprongen en verstomden; het weer verbinden van den verbroken band onzer volksgemeenschap. Daarbij moge ons de aanraking met ons oereigen verleden waarvan wij nog zoo bitter weinig weten helpen. Dan mogen er in ons volk weer zangers en dichters, kunstenaars van klank, woord en beeld opstaan en ons alledaagsche leven vullen xnet schoonheid en het wijden met het eeuwige en goddelijke, en aan hen allen, die thans onbevredigd zijn en blijven, weergeven, wat geen vermeerdering van stoffelijk bezit, geen vermindering van levens lasten of plichten kan geven een blij gemoed Wie doet er met ons mee Wie helpt ons De Dietsche Trekvogel roept allen op, allen die van dietschen bloede en tonge zijn, onverschillig van welke staatkundige of geestelijke richting, van welke partij of welk geloof, van welken rang of stand z;: mogen zijn 1 Ons doei is klaar en duidelijk en staat recht voor ons. De Dietsche Trekvogel gaat een eigen weg, door niemand voor hem betreden, en werkt met eigen middelen. Zoo wil hij ook ons volk weer leeren zingen, d.w.z. het zich zelf, zijn gemoedsleven, weer leeren uiten, zoodat het weer tot zich zelf kan komen. Ook hierin gaat de Dietsche Trekvogel een nieuwen weg, daar hij beter de ontstaans- en bestaansvoorwaarden, beter bet verleden van den volkszang kent, dan vele andere verdienstelijke ijveraars in ons volk, die bezield met grootc liefde en toe wijding doch ontoereikende kennis van dit verleden, vroeger reeds pogingen in die richting ondernamen, welke noodzakelijk onvruchtbaar moesten blijven. Dit geldt hoofdzakelijk voor de volkslied uitgaven met klavier-begeleiding. Het klavier is hiervoor geheel en al ongeschikt, daar het een verzwakking van het muzikaal ge hoor veroorzaaktde toon wordt werk tuigelijk voortgebracht en niet zelfstandig gevonden als op de snaren-speeltuigen. Dan is het klavier een beleidlngsspeeltuig. dat men alleen in de binnenkamer kan gebruiken, en niet kan mee nemen op wandel- en zwerftochten door bosch en veld. Ten slotte is het door zijn prijs on-sociaal en zal nooit als volkaspecltuig in aanmerking komen. Voor het eerst brengt de Dietsche Trek vogel aan ons volk ons oude volksspeeltuig, de dubbelkorige luit, weer, verheerlijkt in tallooze meesterwerken onzer groote schilders der zestiende en zeventiende eeuw, het speel tuig, waarmede ons schoone volkslied eens heeft geleefd en gebloeid en ten grave is gedaald. De luit kwam in vergetelheid, niet ten gevolge van een of andere technische achter lijkheid of onvolmaaktheid, maar in dien tijd van algchcele geestelijke vernedering van ons volk en van vervlakking van gevoel en smaak onder invloed der zuidelijke ontaarding, toen onze betere standen luchtige en dubbelzinnige fransche en italiaansche herders-ariaatjes zongen en deze zonder veel moeite en kunstvaardigheid op het klavier of de gitaar-(luit) wilden begeleiden. En hiervoor leende zich de echte luit en het luitspel, dat in ons volk tot een hooge kunst was ontwikkeld, niet, daar dit evenveel toe wijding vtreischt als de beoefenlug van een strijk speeltuig. Thans hernieuwd, verbeterd voor onze hedendaagsche behoeften, moge de dubbelkorige luit als echt volksspeeltuig, ir. bosch en hei, in de vrije natuurde dietsche tongen weer losmaken en de dietsche harten laten opgaan. Want ons volk moet zelf zingen eu spelen, zich zelf begeleiden als kunstenaar en wel buiten in Gods natuur, waar de mensch alleen vrij en hij zelf kan zijn. Boeken, Tijdschriften,enz. Tijdschrift der Maatschappij van N ij verheid. De Juli-adevering bevat het eerste deel van het officieele verslag der 143ste Jaar- lijksche algemeene vergadering. In het redactioneel gedeelte betoogt de redactie in een artikel, getiteld: »De Handel en de Maatschappij van Nijverheid», dat de wetswijziging, waardoor het mogelijk zal zijn om meer dan voorheen de belangen van den Handel door de Maatschappij te doen dienen geen principieele verandering brengt in het streven der Maatschappij, aangezien het bevorderen van den handel reeds in de wet als taak der Maatschappij genoemd Is en In de algemeene vergade ringen steeds ook een deel der onderwerpen op het gebied van den handel lagen. »Er is dus geen enkel beletsel, zegt de redactie, integendeel alle aanleiding om dit veld van werkzaamheden uit te breiden. Het practisch gevolg van het aannemen van de door den Handel toegestoken hand is, dat het Hoofdbestuur aan het bestuur der Vereeniging »ilou en Trouw» heeft geschreven, dat de algemeene vergadering hem gemachtigd heeft om de deur voor den Handel te openen, zoodra uit den Handel voldoende animo blijkt om zich bij dc Maatschappij aan te sluiten. Zijn die bewijzen voorhanden, dan kan het Hoofdbestuur de wetswijziging effectief maken, en verder alles doen om zoo spoedig mogelijk aan den Handel ouze organisatie ter beschikking te stellen». De heer G. de Clercq houdt een pleidooi voor het verhoogen van het nuttig effect der stookinrichtingen, iets wat zeer wel mogelijk is en een besparing van millioenen kan geven (bij een verbetering van het nuttig effect met 30 pCt. ca. 40 millioen gulden). Schr. acht dit meer urgent dan de toepassing van het denkbeeld van den heer ir. J. de Kuyser in een vorige afleve ring van dit tijdschrift, tot het beter be nutten van verloren warmte. De heer J. Hagers schrijft over normalisatie der boek houding en beschrijft daarbij het door hem uitgedachte beginsel van Kleurverschil der debet en credit kolommen en de daarmedo samenhangende vereenvoudigingen. Verder nieuw uit de departementenverslagen van voordrachten en excursies. Ingezonden Stukken. Muiten verantwoordelijkheid der liedactie. Ko/iy van ingezonden stukken, al dan niet yeiduatstwordt niet teruggegeven. Onjuiste voorlichting. Het is begrijpelijk dat het publiek ont stemd is over de booge prijzen, welke het moet betalen voor kleeding en andere noodige artikelen. Die prijzen zijn dan ook wel erg hoog! Maar inplaats van dit te wijten aan hooge looncn en grootc bedrijfsonkosten, wordt de schuld gegeven aan de kleermakers en confectioneurs, van wie beweerd wordt dat zij woekerwinsten nemen. In de Haagsche Post van 10 Juli 1920 werd een verhaal opgehangen van iemand, die een costuum te keeren aanbood aan een groote kleermakerij en aan wien daar voor f75 werd berekend. De klant deed het niet, vond hot te duur. Hij ging naar een kleine kleermakersbaas en deze bood aan hetzelfde pak te keeren voor f 15, Conclusie: de groote kleermakers- baas is een woekeraar. Nu zou men dergelijke verhalen kunnen laten voor wat ze zijn, maar als men be denkt dat de Haagsche Post een 54000 lezers heeft, die op deze wijze verkeerd worden voorgelicht en daardoor onjuist over hunne medemenschen i.e. de kleer makerspatroon oordeeleu, dan lijkt het ons toch niet verkeerd om de waarde van dit verhaal eens in het juiste licht te stellen. We zullen ons hiertoe bedienen van de officieele loonregeling, welke tusschen werk gevers- en werknemersbonden in het kleeding- bedrijf coutractueel is vastgesteld. In die loonregeling wordt berekend voor het maken van een colbert 30 uren, waarbij komt (voor keerwerk) 5 uren meer voor het lostornen, steken uithalen, dichtstoppen van da knoopsgaten enz. Dat is dus 35 uur. Voor een vest staat 10 en voor een pantalon io3/., uur, beide verhoogd met s/.( uur voor' bovengenoemde werkzaamheden 22l/1uur. Dat maakt dus te samen 35 -f- 22'/* 57 'U uur- Het uurloon in den Haag is fo.81, dat geeft dus aan uit te betaleu loon 57 X fo.81 f46 37. Hierbij komen nog alleriei kosten als: garen, zijde, werkplaatsonkosien, verhitting van porsijzers, huur, invaliditeits- en ziekteverzekering, toezicht, vergoeding voor vrije dagen enz. enz. wat naar nauw keurige berekening 27 pCt. van bet loon bedraagt f 12.52. Voor bedrijfsonkosten moet de onder nemer, 15 pCt. op den omzet berekenen want hij heeft een coupeur, administratie- fersoneel, risico, reclame enz. dit bedraagt 11.25. Wij komen alzoo tot een netto kostprijs an146.37 «2.51 '■25 I Is totaal f 70.1 sen netto winst over voor m f4.86, dat Is nog geen r blijft dus den patroon v 6è pCt, Deze cijfers kunn.D door ieder ge controleerd worden. Zij spreken zcó voor zichzelf dat ieder weldenkend lezer wel zal kunnen beoor- deelen welke waarde gehecht moet worden aan verhalen als het genoemde in de Haag sche Post. Dat het toch eindelijk eens uit zij met dat ondoordacht spreken van woekerwinsten. Men bekladt daarmede zijn medemenschen en benadeelt daarmee niet alleen den onder- er, maar ook diens werknemers. Want als het publiek, geleid door zulke onjuiste voorlichtingen, niet of minder koopt, worden beide de dupe er van. Voorlichting is goed, maar dan naar waarheid. Namens de Centrale Commissie uit de l-'ederatle van Werkg.bonden i./h. Klecdingbedrijf, W. WESSELS. Bzn. Voorz. S. J. VAN LIER, Secr. ADVERTENT1EN. Verloofd: A. E. KRUIMEL J. BARON VAN BOETZELAER. De Directeur vau het Levensmichlelen- buveau te Amersfoort maakt bekend,dat de uitreiking der BRUIN BROODKAAR TEN voor 145e, 14Ge, 147e en 148e tijdvak plaats heeft op de navolgende dageu en uitsluitend in het perceel GROENMARKT No. 8. No. 12000 Maandag 26 Juli a.s. 2001-4000 Dinsdag 27 4001—6000 Woensdag 28 6001on hoogcr Donderdag 29 Telkens van 8V2—2'/a uur. ALLEEN degenou, die thans recht hebben op Bruiubroodkaarten, komen bjj deze en volgende uitreikingen in aanmerking. Houders van uitsluitend Wittebroodkaavten, sparen zich dus eene vergeefsche reis. AMERSFOORT, 21 Juli 1920. JOZEF KLEIN ZOON, Mum-huizen 2, Amersfoort In- en Verkoop van Heeren- en Dames- Kleeding, Geheele en Gedeeltelijke Inboedels, Boeken, Muziek enz. enz. W Let op het juiste adros. sal wegens vertrek naar N.-O. Indlö in de groote zalen der Sociëteit „AM1CITIA" te AMERSFOORT ten overstaan Deurwaarder J. KUIJTER8 VERKOCHT WORDEN de algeheele zeer CHIQUE, GOED ONDERHOUDEN welko boataat o.a. l'lt dc Saloneen prachtige electrische kroon met prisma's, het zeldzame queen Anne Ameublement met Club fauteuils, Vitrine, Damesbureautje, Perzisch Tapijt, Spiegel, Kng. Pren ten, Gordijnen, Luxe Meuboltjee, Pianino kruissnarig, merk Ibucb, Antieke Sjaals, Theestoof met Ketel, Japanaoh Lakscherm, lilt ile Kotknmer: het geheele Ameu blement in moderne stijl, Divan met Kleed, Theokast, Tapijt, Linoleums, Gordijnen, Dressoir, Bloemtafelijes. Uit ile Hoerenkamer: Clubfauteuils, Bureau ministre. Rooktafel, Boeken, kast, Bureaustoel, antiek wortel- noten Bureau. Uil de Slaupkamers: Louis XVI Amen- blumenl geheel compleet, Kinder- lodiknnl, Zitbad, Karpetten, Zeil en Kleedjes. Uit ile Unl en Gang: Tapijt, Loopers, Halbank, groote Gobelin, Baltafel, I'ortemanteau. Voorts: diverse Meubelen als Kasten, Stoelen, Schrijfmachinotnfel, Kar petten, Traproeden, Beerenrijwiel, Ledikanten met Bedden, Waieh- tafels, Bullet, Eetserviezen, Copieer- pera, Brandkast, Schilderstukken, Porselein in Delftsch eu Japansch, Serre- en Tuinmeubelen, Pendule- stellen en Klokken. Ten slottegouden en zilveren Sie raden eu eonlge flrsscheu Wij' Nog 2 uur voor den naurnng te bezichtigen. Verkoopdag morgen 23 JULI des morgens 10 uur precies. ZEGT HET VOORT. Deurwaarder J. KUIJTERS. Commission worden ter plaatse aangenomen. Telefoon N'o. 7. •v Speciaal adres voor Barnes- 011 Heerenkleediiig NAAR MAAT Steeds voorhanden de NIEUWSTE ENGELSCHE STOFFEN uiterste prijsnoteerins O. W. MAAS, Coupeur W. v. Mechelonstraat 22 Voor den in September te openen Handelsavondcursus te Baarn worden sollicitanten op geroepen voor het DIRECTORAAT, benevens voor de vakken Boekhouden, Handels- rekenen, Kennis en Recht, Engelsch (Handelscorrespondentie), Duitsch (Handelscorres pondentie), Nederl. Handelscorrespondentie, Lezen en Schoonschrijven, Handelsaardrijks- kunde, Nederlandsch, Machineschrijven en Stenografie. Sollicitatiën (met opgave van bevoegdheden) en aanvragen om inlichtingen rlchte men vóór 1 Augustus schriftelijk tot den voorzitter der commissie van beheer G. VAN NEK, Weteringstraat 3. „DE GELDERSCHE VALLEI" WAT"""'16 co„t per U.er. Gepasteuriseerde flesschenmelk, gesloten met capsule 16 flesch. Karnemelk',ter- Roonikarneuielk6 "esch- Koffieroomf»-a° 1,ter- Slagroomfa-4° Roomboter onder Rijkscontrole tegen Marktprijs. Riepen tegen Marktprijs. In 't bijzonder vestigen wij Uwe aandacht op onze gepasteuriseerde melkjn flesschcn welke absoluut GEEN KOOKSMAAK heeft en van de meest hygiënische sluiting voor melkflesschen Is voorzien. Di Directeur, P-S. Voor belangstellenden Is de fabriek te bezichtigen. T. SIEPERDA.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3