Bel dan op No. 42. S«prij, hoogst aant. pusten Handenarbeid. De heer J. Klootsema, Directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Doetlchem sprak Dinsdagavond In het Militairen Tehuis over: »De beteekenis van Arbeid in de Op voeding. Tegenwoordig waren de leiders van den Rijkscursus, de cursisten en vele genoodigden, w.o. verschillende raadsleden. De heer Been, leider van den cursus, opent de vergadering en heet alle aanwezigen hartelijk welkom. Het is ons een groot ge noegen hier heden avond den heer Klootsema te kunnen hooren. De heer Klootsema, die reeds jaren lang diepgaande studie beeft gemaakt van de kinderziel, begint met zijn rede en spreekt zijn spijl uit dat hij niet zoo des kundig Is op het gebied van de school- handenarbeid als de heer Been c.s. Als buitenstaander is het misschien wel eens goed de meening over handenarbeid te kunnen uitspreken. Hij wenscht daarom een dertig jaren terug te gaan, waarvan hij nog de diploma's in de vorm van kwitanties van cursussen In klei en karton heeft be waard. Toen ter tijd werd de paedagogiek van Herbart van begin tot einde bestudeerd en kwam er van arbeid weinig terecht. Het Intellectualisme ging evenwel lang zamerhand gelukkig te niet, de handen arbeid kwam naar voren. Als leervorm, als leervak, als centrum van het onderwijs van alle zijden werd het vraagstuk bekeken. Het was toen het zoeken naar den goeden weg, die nu reeds gevonden Is. Het is een tak van het schoolleven, die we niet gauw meer zullen kwijtraken. Over de richtingen in de handenarbeid zal ik hier niet spreken, doch ik zal haar beschouwen in het alge meen als verrichting in de maatschappij. Niet alleen verstand is een kinderleven, ook nog gevoel en geestelijke eigenschappen heeft het kind en bovenal een eeuwig on vergankelijk deel. Alleen de oefening van het verstand, laat andere vermogens ongeoefend, die ver- schrompelen, waardoor in het latere leven veel persoonlijk geluk wordt gedorven. Als l de vermogens tot arbeiden niet worden I vragen te I ontwikkeld mist het kind de gelegenheid arb®'d dient zelf den grond van zijn levensgeluk te leggen De arbeidskracht is één der dingen, die worden aangewend tot instandhouding der samenleving.* Deze tijd geeft een gewel dige ontplooiing in dien zin op te merken, In de litteratuur roept men om levens vermeerdering*. Gedenk te leven, zei Johan de Meester. Wilhelm Ostwald sprak reeds uit, dat we behoefte hebben aan energie. Verkwist deze niet, gebruikt ze menschen geluk te vermeerderen, leeraarde hij. Deze groote les wordt voor het schappelijke leven de richtsnoer. Niet alleen de goederen-oeconomle moet worden bestudeerd, doch ook demenschen- oeconomle zal nu moeten worden door drongen. De tijd zal komen, dat leder mensch zijn deel In de algemeene productie zal moeten geven en dat hij van de vervulling van dien taak rekenschap zal moeten geven. De school moet hiermede rekening houden, ze moet het spiegelbeeld zijn van alles, wat er om ons woelt en werkt. De voortdurende ontwikkeling der verstandelijke vermogens komt ten einde en wat is het dus nu niet gelukkig, dat wij In de scholen handenarbeid hebben. Ik beweer niet, dat de handenarbeid reeds aan het eind der ontwikkeliog gekomen is, maar het beginsel is er en de komende ontwikkeling kan zich richten naar de maat schappelijke ontwikkeling en de psychische vermogens van het kind. Evenveel resultaat, noch ambitie mogen we verwachten. Het R. O. G. >de Kruisberg* is een observatie gesticht, zooals eigenlijk elke lagere school zou moeten zijn. Daar wordt de banden- arbeid beoefend om de kinderziel te leerzn kennen, bier ligt het observatiemiddel voor het karakter. Een nerveus kind werkt ge heel anders dan een flegmatisch kind, een cholerisch kind begint vlug, doch laat gauw liggen, een apathisch kind gaat traag aan den gang en is slordig. Toch ligt er ook een opvoedingsmiddel in. Een nerveus kind kan door arbeid worden gestaald. Geen enkel vak bestaat er in het onderwijs om de karakters vast te houden en te binden zoo goed als de handenarbeid. Of de handenarbeid reeds op deze hoogte staat, weet ik nog niet, doch de wal zal het schip wel keeren. De methodiek zal wel door het kind gemaakt worden. Handenarbeid als observatiemiddel moet en zal op de gewone school ook komen. Eens zal de school zulk een observatiehuis worden. De ontwikkeling der wereld gaat in deze richting. Ieder mensch kome op zijn eigen plaats en dat moet op de school worden uitgemaakt. De beroepskeuze zal worden uitgebreid. Thans plaatst men vier kante blokken In ronde gaten. Een groot verlies gaat hiermede gepaard, verlies aan persoonlijk en maatschappelijk geluk beide Het probleem der beroepskeuze is een der belangrijkste van den hedendaagschen tijd. Aan ds beroepskeuze, die in laboratoria wordt uitgemaakt, zal grooten omvang worden toegekend. Reeds komen de ouders aan den onder wijzer vragen, wat hij van hun kind weet en voor welk beroep het geschikt Is. De arbeid geeft vele aanwijzingen voor de richting, waarin zulk een individu moet gaan. De namen van de kaart van Spanje, het zoeken van G. G. D. en K. G. V. ver liezen hierbij gezien haar waarde. In den arbeid ligt een der beste bronnen om de beroepskeuze te kunnen bepalen. De oude leerschool onafhankelijk van mij of Kerschensteiner of van welke menschen ook zal moeten rekening gaan houden met de beroepskeuze. Hoe werkt de Kruis berg als observatiemiddel? Er worden regee- ringsklndercn gehuisvest. Neven de op voeding worden ze tijdelijk bekeken en komen daarna in vakgestlchten, R. O. G. of In hst gezin. De schoolkennis wordt nagegaan, het karakter, gezondheid, gods dienstige gevoelens en moreele gedragingen worden geobserveerd. De jongens worden af zonderlijk geplaatst. De schoolkenuis is zeer miniemmeer dan 25 pCt. blijft beneden de kennis van een derde klasse lagere school. Ze zijn veelvuldig loopjongen geweest, een ambacht hebben ze bijna nooit geleerd. We weien van elk kind zoo ongeveer, tot welk karaktersoort ze behooren. Ook de hand vaardigheid wordt getoest. Een bijzonder soort handenarbeid werd door ons gemaakt. We konden niet erg hoog gaan. We doen aan karton-, hout-, metaal- en voortgezet slüjd-onderwijs. Het is een gestichtsysteem geworden. Observatiemiddel is nummer een. Dagelijks worden van eiken jongen aan- teekeningen gemaakt en bovendien worden van den arbeid systematisch aanteekeningen gemaakt. Ieder onderwijzer werkt aan dit werk mee. Jongen voor jongen moeten zij zich rekenschap geven van oplettendheid, bevattings-vermogen, volhardings-vermogen, luidruchtigheid, uitvoerings-vermogen en van ziju zorg voor de gereedschappen. Tenslotte kunnen we zeggen: wat we met onze jongens moeten doen, of ze smid, boer of zeeman kunnen worden. Veel meer behoef ik er verder niet van te vertellen, de pauze hoop ik U graag verschillende beantwoorden. Niet de handen zijn voor de school, doch voor het leven, Hst oude woord der Romeinen j blijve dus nog in volle kracht. Na de pauze wenscht de heer Hofland iets te vragen: wordt dat onderwijs voor het leven gegeven Zoo ja, wordt het dan wel zoo praktisch mogelijk gegeven? Past het wel aan bij de economische ontwikke ling van het leven? Ik zag het op de Ambachtsschool en op de school voor v< gezet onderwijs. Het grootste deel van kinderen zal dat moeten ontvangen, doch hen kan niet worden gegeven, wat de maatschappij vraagt. In Twente b.v. arbeiders, die altijd dezelfde handgreep mc uitvoeren en deze arbeid geeft geen doening aan het individu. De mensch wordt daar een aanhangsel van de machine en hij gelooft niet, dat dit in de hand mag worden gewerkt. De heer Klootsema gelooft, dat het tegenwoordige bedrijf niet is ingericht op de grooist mogelijke energie. Het Taylor- stelscl geeft zelfs niet de voldoening, noch de meeste energie. De verwaarloozing van verschillende eigenschappen van den mensch gaat gepaard met vernietiging der persoon lijke voldoening. Het bedrijf krijgt niet alles, wat het zou kunnen krijgen en waar door het zou kunnen bloeien. Ik ben geen technicus, ruaar sta niet alleen in mijne overtuiging. In Amerika heeft men zich tegen het Taylorstelsel verzet eu In ons land heeft Dr. v. Ginneken zich er tegen verzet op een wijze als nog nooit Is ge beurd. Kan het niet anders? Moet onze aanpassing komen of moet niet het bedrijf zich wijzigen? Naar mijne meaning zal het bedrijf zich verzetten in de goede richting. Nu gaan verder de vragen buiten mijn rede. De heer Been memoreert verder dat de eigenlijke Handenarbeid staat buiten de opleiding voor beroepen. Tot nu toe hebben slechts weinigen zich met Handenarbeid bezig gehouden, doch groeien en bloeien zal ze. Volgende week hebben we een be spreking, waar verschlllei.de vraagpunten verder onder het oog zullen worden gezien. Het is jammer, dat het Gemeentebestuur niet tegenwoordig is, we zullen het even wel nog eens uitnoodigen. De heer Petrusma merkt op, dat in Twente bet pogen zichtbaar is om het kind de juiste plaats in de fabriek te geven. De heer ter Kuile, gekozen in het bestuur der Vereeniging wil zulks. Hij meent tevens dat het beter is het vak Handenarbeid nog facultatief in de wet te laten, dan reeds dwingend op te treden. De heer A. B, v. d. Kleis spijt het, dat de waarde van den handenarbeid niet erg naar voren is gekomen, waarop de heer Klootsema opmerkt dat zijn lezing slechts j zou gaan over de waarde in het opvoedings- I stelsel. De heer v. d. Klein verzoekt als nog toelichting van de waarde in den school leeftijd. De heer Klootsema meent wel te hebben gewezen op de tekortkoming in de tegenwoordige school en heeft dan een van de waarden reeds wel degelijk gememoreerd. De heer Been dankt den spreker en sluit de vergadering. Wij vernemen dat de wedstrijden der A. 7., 4 P. C. op Zaterdag a.s, (2 K. M. Wedstrijd en nummers voor banen voor dames cn heeren) zullen worden opgeluisterd door eene springdemonstratle te geven door den Heer Frlngs, kampioen schconspringen voor Nederland, te zamen met zijn hesten leerling. Voor den 2 K. M. wedstrijd werden o.a. ingeschreven de Heeren C. Zegger en F. Schutte en do dames J. van Wleringen en A. Stouthart, terwijl Mej. Beizenherz inschreef op de 50 M. De Heer C. Zegger en Mej. Beizenherz, zullen Nederland vertegenwoordigen op de a.s. Olympische spalen te Antwerpen. Programma's van de wedstrijden, ver meldende tevens de namen der deelnemers (sters) zullen weder gratis in dc stad worden verspreid. Hebt 1 oen Taxi of Auto noodig? Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand juli 1920. Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 151; aanbiedingen van werk zoekenden 452; aantal plaatsingen 33 (Over de maand Juli van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 238, 748 en 130). Afdeeling voor vrouwenAanvragen van werkgevers 13; aanbiedingen van werk zoekenden 21: aantal plaatsingen 4 (Over de maand Juli van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 25, 20 en 2.) Fruit- en Gr o e n t e n v ei 11 n g Amersfoort en Omstreken*. Noteering van 3 Augustus Meloenen 60—125 ct.; appels 6—toet. peren 20—25 ct.perziken 10—13 ct.; rooie kool 10—15 ct.komkommers 5—10 ct. alles per stuk. Andijvie f 1.60—f 2.per 100 stuks; sla f3.50—f4.- per 100 stuks. Appels9 25ct.; peren 28 50 ct.pruimen 28—55 ct.; aardappelen 3—4 ct.tomaten ct. ;pronkboonan 5—54 ct.dubb. boonen 7—8 ct.snijboonen 84—15 ct.stok- boonen ct.slaboontjcs 5 -14 ct.; poste lein 4—7 ct.alles per halve K.G. Bieten 56 ct.wortels 8 tz ct,selderij 3 3 4 ct. rhabarber 6—8 ct,alles per bos. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 64 graden Fahrenheit. Uit het politie-rapport. Bekeurd wegens openbare dronken schap J. L., zwerver. Wegens verontreiniging van den openbaren weg, ZKamp. Van de Utrechtsche politie overge nomen 2 minderjarigen, Destemd voor Almelo, genaamd J. H. v. d. E. cn G. v. d, S. Zij worden gebracht tot Apeldoorn. Nachtverblijf verleend aan A. v. d. S., zwerver, en aan J. W. J, Dordrecht. Woensdagnamiddag, omstreeks 5 uur, is een 12-jarige jongen van De Wit, Teut 58, terwijl hij een bal waarmede hij aan het spelen was wilde grijpen, in uc beek bij de Schlmmelp.kade gevallen. Hij werd door den stroom medegevoerd en onder de sluisdeur aan den Koppel, die gedeeltelijk open stond, doorgespoeld. Het mocht den beer Ittmann gelukken hem met behulp van een haak op te dreggen. Hoewel hij geruimen tijd te water had gelegen waren de levensgeesten nog niet geweken cn mocht het dank zij de doelmatig e en liefde rijke verpleging van de familie Palm, Sch.p.straat 6, gelukken den drenkeling bij te brengen en san zijn ouders terug te geven. Dr. Morren verleende de eerste genees kundige hulp. Nachtverblijf verleend aan den Ameri kaan W. B, die per Holland-Amerikalijn naar zijn land terug moest en alhier de aansluiting had gemist. BEVOLKING Opgave van vertrokken personen van 26 Juni tot 15 Juli 1920. Msj. T. Riaaelada, Beekensteinschel. naar Nieuwleuien C. Vermolen, Verhoev str. 19b naar Busaum W. Grand, J. Tolliuestr. 21 n. Amsterdam Mrj. A. de Vries, Beskenst.l. 37 naar Franeker -- H. Wijnande, G. Doustr. 15 naar Spest Mej. C. v. lieden, Soesterw. 79 n. Zeist Mej. L. v. d. Bogert,Parllelwe& 2 naar Hilversum J. Decliering, Westorstr. 46 naar Wageningen J. Sessing, Zandbergen nasr Apeldoorn Mej. M. Gijeen,Zandbergen naar Haarsteeg Mej. D. Radersraa, Lange- gracht 35 d. Schotland H. Knoop, Appel weg 18 naar Leens Mej. A. Wendeïgelat, Aldeg.etr. 64 naar Leens Mej. W. Bergman, KoniDginnel. 17 n. Maarn R. Boeras, Kruis- kui'p 25 naar Utrecht J. van Es, (inslaan 60 naar Indië A. Nadorp, L. Nic.str. 3 0. Delft Mej. J. Heinsbroek, L. Nic.str. n. Delft Me|. B. Zwaaf, Monnikenpad 16 naar Haarlem W. v. Keekcn, F. v. Blankenh.str. 22 naar Castrium H. Vloon, Parallelweg 18 naar Amsterdam H. v. d. Hoek, Westerslr. 11 naar Bussum D. van Kommer, v. Bem- melstr. 9 naar Hilversum Mei. W. Mooy, Utr.weg 198 n. Haarlem Mej. E. v. Kampen, Utr.str. 29 naar Scherpenieel R. Zwart, Coninckstr. 58 naar Roermond G. Kokhuis, Soeeierw. 256m naar Almelo J. Teeling, Utr.weg 247 n. Aroslerdam Mej. M. Jansen, Hoogeweg 119 naar Hoevelaken G. v. d. Brug, Bolleweg 2 naar Heerlen D. Haze- winkel. L. Nic.str. 1 naar Utrecht Mej. J. Bleijenberg, Z. Singel 1 naar Utrecht H. v. HardenvelH. Soesterw. 267 naar Veenendaal J. v. d. Scheer, Utr.weg 62 naar Assen J. Vermejj, Lnngestr. 99 naar Zeist J.v. d. Bunt, Ëmmatuan 18 naar Borne C. v. d. Weg St. Bonif.ntraat 6 naar Indië W. Hol lander, P. Boretr. 68 naar Termuntcn II. Engelsman, H. v. Viandenetr. 24 n. Rotterdam R. Veer, Arnb.weg 143 naar Rotterdam 0. Schuin, Arnb.weg 143 naar Heerlen A. v. Dongen, Westerstr. 83 tinar Inf. kazerne Mej. H. Burger, Be g en Dalstr. 10 n. Hilver sum P. Burger, Berg en Dalstr. 10 naar Hilversum C. Snijders, Coninckstr. 29 naar Delft Mej. J. Klaasen, Lnngcstr. 44 naar Utrecht C. Sandt v. Nnoten, Langeslr. 86b naar Heemstede I,. do Leeuw, Zandbergen naar Bruinen Mej. A. Spijker, Zanbergen n. Brumen Wed. A. Zonderveen, Utr.weg 65b n. Apeldoorn Mej. G. Kooi, Havik 3.5 n. Does burg N. Uding, A.deH. Geest 11 n. Hoogeveeu Mej. D. Horsmeijer, Aldog.atr. 1 n. Hooge- veen G. Matthee, Wjjeretr. 14 n. Zeven bergen S. Visser, Arnb.weg 210 n. de Bilt Mej. M. de Kochemont, H. v. Viand.»tr. 26 naar Leiden Mej. W. Tnueré, G. v. Stel- lingw.str. 92 naar Ede Mevr. Boellaard, F. v. Blankenh.str. 2 nuar Warnsveld O. Hendriks, Kanip 34 naar Amsterdam J. Schoof, Woest.weg 80 naar Leitien Mej. M. Oannbrugge, Arnh.weg 149 nuar Scherponzeel R. Mulder, Bissch.weg 26 naar Soest J. Arler, Gr. 8t. Jnnsstr, 15 naar Borculo G. Beden, Soesterw. 263 naar Leeuwarden II. Sthoeraan, P. Buyslaan 27 naar Nijmegen Mej. J. Hoogendijk, Beekenst.laan 37 naar Alphen a.d. Rijn Mej. J. de Groot, Beekenst. laan 37 naar Amsterdam Mei. W. v. d. Hoeve, Beekenst.laan 37 naar Zieriazee. UIT DEN OMTREK. Daarn. De Haarnschc winkelweek met den daaraan verbonden Etalage-wedstrijd mag voorzeker n succes genoemd worden. Wat al keur van artikelen worden deze week tentoon gespreid! En dat de kunst van etaleeren in Baarn irstaan wordt, men overtuige zich maar eens. Wij spraken verschillende zakenmenschen uit groote steden, die ons verzekerden, dat Baarn ook lu dit opzicht met zijn tijd mee leeft. En dat het practisch en smaakvol etaleeren ook koopers trekt, getuigt wel de levendige handel in de verschillende winkels. Wij laten thans den uitslag volgen van den etalage wedstrijd. Groepsgewijze vinden wij hieronder de deelnemers met achter hunne namen ver meld de toegekende prijzen. Handelaren Huishoudelijke artikelen. C. G. Lengers, Boschstraat, ie prijs. Geb' Gielen, Nw. Baarnstraat, 2e prijs. Banketbakkers. Jac. Kicft, Brinkstraat, Baarnsch Nieuwsbl.pr. Fa. J. v. Stcenwijk, Laanstraat, ae prijs. S. P. Raadersma, Laanstraat, eervolle vermelding. W. Hllbrands, Laanstr. eervolle vermelding. Broodbakkers. Fa. J. v. Steenwijk, Laanstraat, ie prijs. H. Kuiper, Laanstraat, ie prijs. Slagers. Th. F. N. Blom, Laanstraat, ie prijs Kruideniers, Comestibles enz. L. Warmolts, Nieuwstraat, ic prijs. Fa. Albert Heijn, Laanstraat, 2* prijs. A. L. Veenendaal, Laanstraat, eervolle vermelding. Fruit- en Groentenhandelaren. L. Warmolts, Nieuwstraat, ie prijs. F. Kotfrie, Nieuw Baarnstr., 2e prijs. K. Brölman, Leestraat, eervolle vermelding. Mamt/acturiers. A. J. Hertogb, Laanstraat, ie prijs, Th. Schraag, ..aanstraat je prija. Heeren mode. magazijn en Jos. Okhuijsen, Laanstraat, ie prijs. J. v. Kccken, Laanstraat, 2e prijs. K. v. d. Wal, Nw. Baarnstr. eervolle vermelding. Behangers, Stoffeerderscm. P. D. v. Merkestijn, Boschstraat, ie prijs. E. Geuchies, Brinkstraat, 2e prijs. Juweliers. J. Th. Helbec, Nieuwstraat, ie prijs. D. Daniels, Laanstraat 20 prijs. N. Fockens, Laanstr,, eervolle vermelding. Sekocnwinkeiiers. J. Deijs, Stationsweg, ie prijs. H. v. Sitter, Brinkstraat, ie prijs.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2