AMERSFOORTSCHE COÏÏRAHT. Donderdag 12 Augustus 1920 No. 9369 70e Jaargang Kennisgeving. Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. vau Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTItN 1 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en ontelgenings-advertentiën per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f1.55; e'ke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiCn op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdag nummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19. TELEFOON 19 Ue bolsjewiki. m Den' zelfden nacht dat de bestorming van het Winterpaleis plaats vond en de oude •voorloopige» regeering had gecapituleerd, stonden Lenin, Trotsky en Sinovjef reeds in het Smolny-instituut en proclameerden het nieuwe regeeringsprogram aan deu ver zamelden arbeiders- en soldatenraad van Petrograd. En bij het overgAote deel van deze verzameling vonden zij instemming met hunne ideeën. Maar wanneer wij ons afvragen, welke van de beloften der bolsjewiki het was, die het best »erin ging» bij de groote massa van volk en leger en meer dan iets anders bijdroeg om het bolsjewisme in een sympa thiek licht te stellen, dan was het een ge dachte, die op zich zelf niets met bolsjewisme te maken had: het was de eisch en de be lofte den vrede te bewerkstelligen. Rucland was oorlogsmoede en de bolsjewiki beloofden vrede, en dat was een leus, die verstaan werd. Nu hadden de gematigde socialisten maar steeds het woord vrijheid» in den mond gehad, en een korten tijd was het hun ge lukt Rusland in een zaligen vrijheidsroes te brengen. Maar deze vrijheid voerde slechts tot ontbinding, anarchie, en ten slotte tot de misdadige pogingen van tyranncn als Kornllof. Daartegenover voerde de vrede der bolsjewiki tot een afschuwelijken bur geroorlog. En het resultaat was dus, dat hel volk In belde gevallen bedrogen uitkwam. Vrijheid noch vrede kwam in werkelijk heid tot stand. De vrijheid van de sociaal- revolutionairen was een droom. Waarin zij geloofden, iets dat in de werkelijkheid on houdbaar bleek, terwijl de bolsjewiki noch in den vrede gelóófden noch vrede wilden. D.w.z., op dat oogenblik wilden zij misschien wel vrede met Duitschland, maar daarnaast wilden zij vrede met niemand en niets anders. Al hun verlangens en bedoelingen waren gericht op strijd £/aw/-strijd, en waar zij met geweld hadden gezegevierd, was het ook met geweld dat zij dachten verder te gaan. Het overeenstemmende in de beide Rus sische omwentelingen, die van Maart en die van October 1917, Is, dat zij beide plaats vonden tijdens den oorlog en dat het leger er een gewichtige rol in speelde. Deze om standigheid zal, boven al de meer of minder belangrijke analogieën, die elk belezen mensch kan aanwijzen, steeds de Russische omwenteling van de Fransche in wezen doen verschillen. De Russische revolutie was oen catastrophe, noodzakelijk geworden door den oorlog, en er is niets, dat er op duidt, dat zij in vredestijd noodzakelijk zou zijn ge weest of zelfs maar mogelijk. De Fransche revolutie daarentegen was door de normale maatschappelijke ontwikkeling noodzakelijk geworden en door filosofen en economen geestelijk voorbereid; zij was daardoor de afsluiting van een groeiproces. De Russische was alleen voorval. De eerste Russische revolutie was geweest een politieke omwenteling, een systeem wijziging van ingrijpend karakter, gevolg van een leger-omwenteling, maar toch een wijziging, waarbij men trachtte den ouden wagen verder te rijden met nieuwe paarden. De October-revolutie was een sociale omkeer, een gewelddadige breuk met de motleven en idieftn die tot dan de grondslag van de maatschappelijke orde waren geweest. Een vraag, die men zich bij de meeste groote historische verschijnselen zou willen stellen, is: is steeds wat gebeurd ook nood wendig, onafwendbaar? Beheerschen de individuen de gebeurtenis- ,sen, of wórden zij er door beheerscht? Ook in dit geval vraagt men zich dit af. Was het bolsjewisme historisch noodzakclt/k in Rusland, of was het voornamelijk een resultaat van individueele kracht, persoon lijkheid en willen? Het probleem hoort tot de gevaarlijkste en meest subtiele, waarmede de historische wetenschap zich bezig houdt, en het is meestal zoo, dat zij die de gebeurte nissen meebeleven, geneigd zijn de laatste factor als iets aparts te zien en het gewicht er van overschatten, teruijl zij die later komen er op rustigen afstand dezelfde gebeurtenissen kunnen bezien, beter in staat zijn de logische, noodwendige ontwikkeling te verstaan. En zoo is het te begrijpen dat wij, toe schouwers, het bolsjewisme niet als nood zakelijk kunnen of willen zien. Wij kunnen begrijpen, dat in een land als Rusland, Jat bij onze westerscbe beschaving eeuwen ten achter was, diepgaande hervormigen op den duur niet konden uitblijven, maar wij kunnen niet inzien dat het op de bolsjewistische manier moest geschieden. En zoo kunnen wij niet nalaten, al zien wij het geheel als een be trekkelijk logisch geheel en derhalve als iets wat noodzakelijk zoo en niet anders kon gebeuren, de weerzinwekkendheid van den vorm van dat geheel toe te schrijven aan individu n en hun stelsel. Nadat de Kadetten verzuimd hadden een Tsaar te benoemen, ofschoon zij wisten dat hierin alleen redding lag voor de burger lijke samenleving, en nadat Kerenski ver zuimd had vrede te sluiten, ofschoon hij wist en de Entente zachtzinnig opmerkzaam er op gemaakt had, vóór het wanhopige en totaal mislukte zomeroffensief, dat vrede het eenigste redmiddel was voor de Rus sische maatschappij überhaupt, daarna was het niet twijfelachtig, dat de macht aan de handen van zulke regeerders, die baar ge bruikten om het tegenovergestelde te doen van wat zij zelf zagen en verklaarden als het eenig juiste en gebiedend noodwendige, moest ontsnappen. Nu lijkt het waarschijnlijk, dat de ont wikkeling, aan zich zelf overgelaten, meer naar rechts dan naar links had moeton gaan. Maar de decadentie van de burgerlijke ele-' menton, en het gebrek aan kracht bij de regecring om de teugcis te houden, ging te ver en eindigde met een chaotische ver warring en oen redeloos terrorisme, dat op ziju beurt weer moest uitloopen op een actie van tegenovergestclden, constructieven aard. En voor een dergelijke geheel nieuwe constructuur waren de bolsjewiki de mannen. Een sprong vooruit in de economische out- wikke'ing moest in ieder geval gedaan worden in Rusland, evenals de Fransche revolutie, in het groot gezien, een dusdanige sprong waB. De bolsjewiki wenschten echter zóó ver te springen, dat het een complete breuk werd met het oude, iets wat in de geschiedenis nog niet voorgekomen was. Het is van den beginne de fout geweest der diplomaten, dat zij dit niet goed be grepen hebben, dat zij meenden met een uit de geschiedenis overbekend verschijnsel te doen te hebben, en waarvan zij met groot optimisme verwachtten dat het zichzelf »dood- loopen» zou. Zij keken namelijk alleen Daar dat in het bolsjewisme, dat niet absoluut noodwendig is maar afhankelijk schijnt van individueelen wil en inzicht. Zij keken vooral ts veel ernaar hoe de bolsjewiki in den maalstroom der gebeurlijkheden samen, werkten met al de blinde krachten in dc Russische maatschappij om tot een verdere ontwrichting der oude instellingen te komen en de chaos >volkomen< te maken. Zij zagen niet in dat daarnaast met nog meer kracht een nieuwe maatschappij werd ge organiseerd, niet bouwend op doch geheel vrij staand van de oude, hoe door de ge weldige ontwikkeling van een geheel eigen- dommelijke energie de revolutie in een ander spoor werd geleid en hoe daardoor alle pogingen tot reactie en herstel vanzelf krachteloos werden. Indien de bolsjewiki niet in het bezit waren geweest van een geestelijken inhoud, en wanneer zij niet een energie hadden bezeten die gestaald was in een lang voorbereideh van persoonlijkheid en vaste organisatie in het vooruitzicht van de kans die eens komen moest, en die thans door den oorlog inderdaad kwam, dan zou den de bolsjewiki de gelegenheid niet zóó hebben weten te benutten, zich niet zoo ge schikt getoond hebben om te heerschen en zich te handhaven. Telkens blijkt hier weer de waarheid In het midden te liggen: niet alléén uit de economische voorwaarden, maar óók niet alleen uit de bolsjewisten als personen kan het gebeuren in Rusland verklaard worden. Onze moderne tijd, die bij de economie zweert, heeft den drang alles geheel materia listisch te verklaren. Maar hier laat het toets middel ons al gauw I11 den steek. We zijn nu zoo ver, dat het bolsjewisme niet was een noodzakelijk gevolg van sociale depressie en ontbinding. Wat dat betreft kan het niet worden vergeleken met het »gevoelstoestand»-bolsjewisme, dat spora disch over de geheele aarde voorkomt, bij oorlogvoerenden zoowel als bij neutralen, bij armen als rijken, als een gevolg van den verbijsterenden invloed .van den oorlog op het maatschappelijk instinct. Van die kant beschouwd is het bolsjewisme, als zoodanig, een leer en een sekte; onmiddellijk daaraan vast blijft echter de praktische zijde, die wij in een volgend artikel nog in het kort zullen beschouwen. A. H. v. NIEUWKEKK Alilegondestr. 105, 10.V, 107 Tel. 543 IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN ÜC DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE UTRECHT Gelet op artikel 162 der Provinciale Wet; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag over den toestand der provincie Utrecht in 1919 tegen betaling van f3.ter provin ciale griffie alhier algemeen verkrijgbaar is gesteld. UTRECHT, 9 Augustus 1920. De Gedeputeerde Staten van Utrecht, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. J. KRIJT, Loco Griffier. 2W DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE UTRECHT maken bekend, dat op Maandag, den tóden Augustus des namiddags te 1 '/.j uur, in het gebouw van het Provinciaal Bestuur, Achter St. Pieter 20 te Utrecht een openbare vergade ring van hun College zal worden gehouden, waarin behandeld zullen worden de door of ten behoeve van de ingeschrevenen voor de lich ting 1921, JANNES BOMER, voor de ge meente UTRECHT en EMILE FRANCOIS GOVAERT, voor de gemeente AMERS FOORT, ingediende bezwaarschriften tegen dc uitspraken van den Militieraad in dit ge west, waarbij hun verzoek om vrijstelling van den dienst bij de Militie wegens broeder- dienst is geweigerd. Geschiedende deze bekendmaking inge volge artikel 15, punt laatste zinsnede, der Instructie van hun College. Utrecht, 9 Augustus 1920. Dc Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. J. KRIJT, loco-Griffier. Opgave van gevestigde personen van 1 tot so Juli 1920. Mej. C. Bosch, Hilversum naar Laan 1914 No. 5 Mej. C. v. d. Velde, Ludwigs- hafen n. Zandbergen Kinderen Blewanus, Keilen (Duitschl.) naar Zandbergen J. Dijkstra, Rheden n. Treekerbergje Mej. R. Veer, Woudenberg n. Snouckaertl. 13 Mej. J. Veldhuis, Stad Delden n. Muur hulzen 125b W. Priem, Soest, luchtv. naar Hellestr. 68 R. Schutting, Zeist n. Arnh.weg 146 J. Cats, Inf.-kazerne naar Muurh. 8 B. Snel, Kazerne n. Kamperb.p. 9 Langenberg, Kaz. n. Sch.penn.str. 3. Mej. H. Boonzaayer,den Haag n. Z.Singel 12a, Mej. C. Bennink, Brummen naar Verhoev. str. 58 C, I-. Scheerder, Baarn naar Woest, weg 60 H Blom, Apeldoorn, naar Krommestr. 14b S. Bak, Broek op Langendijk naar Heil.b.weg 46 D. Jacobse, Ede naar Leusderw. 136 Mej. H. Gadella, Utrecht naar Vlasakkerw. 52b Mej. wed. R. v. d. Kraan, Schiebroek naar G. v. Stellingw.str. 14 H. Meysr, Kerkrade naar Utr.weg 68 Msj. M. de Winter, Zoeterwoude naar St. Agathastr. 32 Mej. J. Veldhuisen, Soest naar KI. Nachtegaalst. 9 J. Burgwal, Soest naar li. Wuyt.laan 198 Mej. Wed. v. d. Meiden, Rotterdam naar v. Persijnstr 17 Mej. T. van Veluw, Heemstede naar P. Potterstr. 16 Mej. J. Dwars, Harderwijk naar Coninckstr. 93 D. Cohen, Apeldoorn naar Drieringensteeg 6 Mej. M. de Bruyn, Zwolle naar Bergstr. 27 Mej. L. Veld- meyer, Bloeniendaal naar Utr.weg 29 Mej. M. Papoe, Tilburg naar St. Janskerk hof 21 W. v. d. Berg, Groningen naar H. v. Viand.str. 19 G. de Weert, Hattem naar Noordstr. 25 L. Visez-Hulsman, I.edeberg(Belg.)naar Regentesscl. 37 M. v. Dijk, Scherpenseel naar Arnh.weg 240 Mej. G. Hubers Indic naar Iluygenslaan j A. Hubers, Indic naar Huygensl. 3. H. v. Essen Nijkerk naar Liend.weg 56 S. v. Heulen, Iudiü naar J. v. Oldenb.l. 19 H. Wanslnk Deventer naar Appelweg 2 Mej. M. Prins Amsterdam naar Beekenst.l. 9 Mej. R. Ekker, Hengelo(O) Utr.weg 127 G. Ver hoeven Amsterdam naar P. Potterstraat 1 Mej. S. Roest, den Haag naar Arnh. weg 133 Mej. G. Hendriks, Zutphen naar Sch.penn.str. 3 II. Rouwenhorst Amster dam naar Dorresl.st. 15 J. Brouwer Nijkerk naar Breestr. C. v. Spengen Amsterdam naar Eemstr. 30 P. Polvliet, Ede naar Arnh. weg 38 C. Timmers, Baarn naar A. de Arnh.p.wal 54 J. v. Setten Amsterdam naar Westerstr. ti J. te West Bergh naar Kamp 32 A. Visser, Rotterdam naar Sch.penn.str. 42 Mej, G. Meurs, Wage- ningen naar Z. Singel 9 Mej. C. van Dolder, Utrecht naar Bissch.weg 51 J. Vonk, Utrecht naar Bissch.weg 51 T. Smit, Stoutenburg naar Kamp 39a Mej. M. v. Dijk. Oegstgeest naar K.Bergstr. 8. J. Linneman, den Haag naar Bissch.wegOq J. Burink, Apeldoorn naar Soesterw. 145 P. Mochel, Bussum naar Krommestr. 30b Mej. C. Kurvink, Tcrneuzen naar Utr. weg 114 W. Ribberink, Avereest naar Verhoev.str. 52 Mej. G. Ekringfeld Gendringen naar Muurhuizen 21 A. Voskes, Almelo naar v. Bcmmelstr. 93 J. Voeten, den Haag n. Aldeg.str. 55 Mej. T. Gadella, Utrecht naar Lang.str. 35 Mej. F. Klop- flelsch, Berlijn naar Rembrantstr. 30 Mej. H. Westram, Neukölln naar Rembrandtstr. 9 D. Schuld, Barneveld naar I.. Nic.dw.str. 25 J. Maandag. Bergh naar Kamp 32 Mej. E. Schut, Hoogland naar Langeg. 12 J. v. d. Neut, Amsterdam naar Havik 25 L. Hogeweg, Winterswijk naar L.Nic. dw.str. 27 J. v. Voorst, Heemstede naar P.Bothl. 20 B. Joosten, Rotterdam naar v. Bemmelstr. 5 F. Somsen, Aalten naar Aldeg.str. 93 M. Sterk, Almelo naar Soesterw. 48 Mej. E. Kresse, Berlijn naar Hoogl.weg 14 Mej. E. Schröder. Berlijn naar Hoogl.weg 14 Mej. M. v. I d. Zanden, Hoogland naar Langestr. 115.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1