Bel dan op No. 42. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van i tot 20 Juli 1920. A. Broeker, Aldeg.str. 103a n. P. Pot- teratr. 11 Wed. E. Boks de GansLan- gestr. 59 naar Korte Gracht 17bla Mej. E. Tommei, A. de Kamp 173 n. Huygensl. 5 P. v. Damme, Dlevenweg 21 naar v. Bemmelatr, 3 W. Steijn, Arnh.str. 28 n. Gr. Haag 4 Mej. D. Jochems, Langestr. 35b naar H. v. Viand.str. 27 Mej. W. Reinhardt, P. Borstr. 13 naar Utr.atr. 29 Mej, J. Teert8tra, Utr.weg 12 naar Mlere- veldstr. 43 J. Berkhout, Vlasakkerw. 50b naar Utr.weg 26 Wed. Huurdeman Battram, Gr. Spui 17 naar Breostr. 52 Mej. H. Broekhuijsen, Pothstr. 1 naar Pr. Jullanapl. 6 H. Avenariue, L. NIc.str. 7 naar P. Potterstr. 3 Mej. E. Wiliemse, Langegracht 14 naar St. Jorisstr, 54 Mej. E. Witteveen, Leusderw. 107 n. Bergstraat 29 S. Smit, M. Withoosstr. 9 naar P. Potterstr. 9 J. v. d. Haar, Stationstr. 21 naar Pr. Julianal. 1 Mej. C. Nobels, v. Bemtruistr. 3 naar P. Pijperstr. 29 S. Oostenberg. Zogstr. 41 naar Arnh.weg 216 B. v. d. Geest, Bolderstr. 301 n. Hellestr. 13H. Flos, Veldstr. 14 n. v. Bemmelstr. 52 Mej. A. Flos, A. de Kamp 49 naar v. Bemmelstr. 52 J. v. d. Brink, Havik 14b naar Veldstr. 1 Mej. H. v. Wage- ningen, Dorrest.st. 39 naar Veldstr. 1 G. Weeterink. Kruiskamp 76 n. Methorststr. 16 Jhr, Bowier, Hof 34 n. Bernulfusstr, 32 D. Eppink, Langestr. 21 n. P. Pot terstr. 5 J. v. Diggele, B. Wuyt.l. 63 n. Bolleweg 1 H. v. Limbeek, Westerstr. 13 naar P. Pottersstr. 13 J. de Jong, Stationstr. 23 naar St. Andrlesstr. 26 Mej. M. Herder, H. v. Viand.str. 12 naar Kortegr. 6 A. Vennis, Verhoev.str. 25 naar P. Potterstr. 25 Mej. M. Smeeing, Kamp 39 naar Langestr, 5 A. Kuppens, Kamp 60 naar Scheltusstr. 18 R. Groene- veld, Langegracht 4 naar Utr.weg 65b J. v. Gent, Verhoev.str. 47 naar I.eusderw. 198 C. Albregt, v. Marnixlaan 38 n. P. Potterstr. 2 A. de Vries, Woest.weg 19 naar v. Bemmelstr. 5 Mej. H. Mulder, Langestr. 65b naar Weverssingel 1 G. Staartjes, Kortegracht 16 naar Beekenst.l. 9 G. Gouw, I-loogeweg 56 n. Aldeg.str. 44 A. v. d. Bor, Hoogeweg 58 n. Hooge- weg 60 L. Wesseling. Zuidsingel 51 n. Kamperb.p 1 Mej. C. Overeem, Soesterw. 300 n. v. Asch v. Wijckstr. 33 F. Kempe- ueers, Puntenb.l. 11 naar Z. Zingel 9 Mej. E. v. d. Vlasakker, Zandgat 7 n. KI. Nachtegaalst. 30 K. Enter, Heilb.weg 88 naar B. Wuyt.l. 33 J. Kaak, Bloemend, str. 59 naar Kamp 75 J. Hamel, Kamp 88 naar KI. St. Jansstr. ib H. Ipenburg, Bloemend.str. 59 n. Kamp 75— J. Kluver. Leusderw. 83 naar I.eusderw. 196 Mej. G. Schrasser, L. Nic.str. 14 n, Koninginnel. 17 Jhr. Teding v. Berkhout. P. Buysl. 2 naar Huygenslaan hoek Bilderd.l.J. v. Brummelen, Puntenb.l. 24 naar O. Soesterw. 6 Mej. M. v. Groenestijn, K. Wilh.str. 9 naar Conlnckstr. it Mej. G. Bakker, Walik.st. 10 naar Kruiskamp 89 B. Bakker. Heil.b.weg 58 naar Coninckstr. 91 J. Scheerder, Liend.weg 10 n. Walik.st. 42 C. Fontijn, Walik.st. 43 n. Liend.weg 10 E. v. Terwisga, Parallelweg 14 naar H. v. Viand.str. 13 T. Metske, G. v. Steil.w.str. 102 naar St. Jorisstr. 14 Mej. A. Metske, G. v. Stell.w.str. 102 naar St. Jorisstr. 14 P. Lammens, H. v. Viand, str. 28 naar St. Ansfridusstr. 9 A. Pot, Hoogeweg 60 naar Breedest. 3 Mej. H. Hendrikeen, Kamp 18 naar Arnh.weg 27 H. Vink, Utr.weg 101 n. Vlasakkerw. 20 O. Brouwer, Soesterw. 103 n. Ver- hoevenstr. 58 C. Absil, A. de Arb.p.w. 181 naar Aldeg.str. 46 H. Fortuin, B. Wuyt.l. 33 naar B. Wuyt.l. 7 J. Makaske, Coninckstr. 3 n. Molenstr. 17 W. Sanders, Z. Zingel 73 naar Kamperbinn.p. 4. l)e Poolsche catastrophe. Het Poolsche offensief was een ongeluk kige en lichtzinnige onderneming, liet is mogelijk, dat de bolsjewiki dachten over een aanval op Polen. Maar in dat geval zouden de Polen natuurlijk onmiddellijk af doende hulp ontvangen van de Geallieerde regeeringen, die dan daarbij op den steun hunner volken zeker hadden kunnen rekenen. Van Frankrijk was Polen absoluut zeker, en In Januari nog beloofde Lloyd George aan Patek, den Poolschen minister van buiteu- landscho zaken, dat 'Engeland zich verplicht voelde met alle macht Polen te helpens, Indleu het werd aangevallen. Maar hij voegde er aan toe, dat de verantwoorde lijkheid voor een poolsch offensief uitsluitend zou komen aan Polen zelf en dat het daarbij niet hoefde te rekenen op hulp van Engeland. Gegeven deze verhoudingen was Pil- ■udski's offensief zelfs al wil met het als Sreventlef beschouwen buitengewoon chtzlnnig. Ten eerste was Polen, uit een economisch oogpunt, niet In staat oorlog te voeren. Reeds vóór het offensief stond de Poolsche mark beduidend lager dan de Duitsche, en waren de Staatsuitgaven acht maal grooter dan de Inkomsten. De Poolsche tolpolltiek maakte verder allen invoer on mogelijk, daar zij eischte dat de invoer rechten ln goud betaald zouden worden of anders negen maal zooveel ln papier 1 Op deze wijze komt b.v. een zakdoek, die ln Berlijn 10 Mark (is 40 Poolsche Marken) kost, niet mieder dan 150 Mark te kosten in Warschau I De troostelooze financiëele situatie was en werd gedeeltelijk ook veroorzaakt door de enorme staatsb'.jdragen tot de bestrijding van de typhus. Het was inderdaad een door deze ziekte geheel ontwricht land, dat in Mei den oorlog begon. In een memorandum, gedateerd 11 Maart 1920, en dat i3 opge steld door overste H. L Gilchrist van het Amerikaansche Army Medical Corps heet het o.a. «Polen wordt bedreigd door een typhus- epidemie, die erger is dan iedere vroegere in de wereldgeschiedenis, en die, indien ze niet tot staan wordt gebracht, een gevaar zal worden voor geheel Europa.* En een paar weken geleden publiceerde de chef van de Typhus-commissie, de heer Vaughan Mor gan, in de 'Times* een paar opvallende artikelen. In 1916 waren er in Polen en Gallcifi 34.000. in 1917 44.000, in 1918 97.000 en in 1919 331.000 typhus-gevallen 1 Voor de maanden Januari en Februari van dit jaar waren de cijfers 46.500. Het sterftc- procent is 60 pCt., en de heer Morgan meent, dat er nauwelijks écn arts is per 150,000 inwoners. Hiernaast mag nog worden gewezen op de geheel ontoereikende uitrusting van het Poolsche leger. Alle ooggetuigen vertellen hetzelfde. Wij kunnen volstaan tnet te ver wijzen naar de desbetreffende brieven In het Handelsblad van den heer Nijpels. Het was dus een door de typhus ont volkt en daarbij financiëel lamgeslagen land, dat in het begin van Mei den oorlog be gon. En hierbij moet niet vergeten worden, dat die oorlog het gevolg was van een on- bcheerscht imperialisme. De opzet er van toch was het oude Polen van voor de deeling ln de 18e eeuw opnieuw te herstellen, de grenzen van 1772 weer te krijgen. Pilsudski wilde een groot-Polen scheppen, bewoond door 35 a 40 milliocn menschen, waarvan nog niet de helft Polen zouden zijn. Politiek was dit hopeloos, in zoover dit plan Polen moest omgeven met haatzuchtige en op revanche beluste vijanden. En er waren natuurlijk ook wel verstandige lui in Polen, die dit inzagen. Dit geldt b.v. van de nationaal-democraten, wier leider Roman Dmowski Is, die zijn land op de vredes-conferentie vertegenwoordigde en die door deskundigen wordt aangezien voor Polens beste diplomaat. Dmowski heeft er aanhoudend op gewezen, dat Polen door zijn ligging tusschen twee groote machten, Duitschland en Rusland, beiden niet tot vijand kan hebben. En waar volgens hem de natuurlijke tegenstelling die met Duitschland is, moet Polen vrienden zijn met Rusland, om zoo tegenover Duitschland gewaarborgd te zijn. Niettegenstaande deze overwegingen, die zij niet konden weerleggen en die zij daarom gewoonweg hebben genegeerd, hebben Pilsudski en zijnaanhangers den oorlog weten door te zetten. Zij speelden daarmee hoog spel en hebben dit nu verloren. Het resultaat is, dat de Poolsche aanval het Sovjet-bewind heeft geconsolideerd, en dat er ni'. een dreigend gevaar is, dat de roode golf over het weerlooze Poolsche land stroomen zal. Oók al »verruimt« Lenin goedgunstig de Poolsche grenzen. PilsoedskI, die zijn land wilde gezien hebben als een barrière tegen het bolsjewisme kon wel eens bereikt hebben dat het er nu zelf rijp voor is. De perspectief kan een ieder zien. Want Polen grenst aan Duitschland. Hebt II een Taxi of Auto noodig? STADSNIEUWS. BEKENDMAKING HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 6 Aug. 1920, aan A. M. den HEIJER en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een rijwiei-emallleerinrichting, te drijven door een electromotor van 10 P.K. In het perceel alhier gelegen I.eusderweg, nabij Weltevreden Kadastraal 'oekeud Ge meente Amersfoort, Sectie C, No. 853. Amersfoort, 10 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris K. KAAN J*n. (1-s). KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeenten Baarn, Woudenberg en Stoutenburg gevallen van mond- en klauw zeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 11 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK Examens. De heer A. H. Hordijk, van hier, slaagde te Amsterdam voor het examen Iloofdacte. 0.'p enbare Vergadering C. N. A. B. Op Dinsdag 17 Aug. a.s. des avonds 8 uur zal de Afd. Amersfoort v. d. Centr. Ned. Ambtenaarsbond een Openbare Ver gadering houden ia »de Keizerskroon.* Het hoofdbestuurslid Waterberg zal spreken overt Welke maatregelen moeten genomen worden ter verbetering in dc finanticelc positie van het Rijkspersoneel Debat gewenscht. Vrij entrée! Alle Rijks- en Gemeente-ambtenaren wor den dringend verzocht aanwezig te zijn. Kamer van koophandel. De Kamer van koophandel en fabrieken ontving van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie de mededeeling dat sedert 3 Augustus 1920 weder gevolg zal worden gegeven aan de schriftelijke verzoeken van hen, die vóór de aangifte ten invoer ge raadpleegd wenschen te worden omtrent het bedrag der waarde, waarvoor de voor hen bestemde uit het buitenland afkomstigo post pakketten ten invoer moeten worden aan gegeven. Orgelbespeling St. Jorlskerk. In de Groote of Sint Joriskerk te Amers foort, op Zaterdag 14 Aug. 1920. des namid- daga van 34 uur door den Heer G, van dep Burg. Programma. 1. Toccata en Fuga in d. 1 Bach (lCd. I'eters Hand IV No. -1) 2. Concerto No. 5H.Tudel (Hekend onder den naam „Vogelst.-Concert") 3. Rapsodie op Bretonsche Liederen Saint-Safins 4. ToccataTheod. Dubois (Op verzoek) 5. FinalCesar Franck Gedurende het bespelen van het orgel is het ten strengste verboden te spreken of door de kerk te loopen. Gebruik van tabak is in het kerkgebouw niet toegestaan. Van elk teeken van goed- of afkeuring hebben de toehoorders zich te onthouden. Ter tegemoetkoming in de kosten worden alle bezoekers beleefd verzocht zich in het bezit te stellen van een programma voor 10 cent. Fruit- en Groentenveiling Noteering van 12 Augustus Meloenen 25—90 ct.appels 0 00 ct. peren 611 ct.perziken 7 ct.rooie kool4i n ct.kropsla 0—00 ct.andijvie 000 ct.komkommers 111 ct.bloem kool 1 11 ct.groene kool 3J--12 ct. (alles per stuk). Postelein 6 ct.appels 4-19 ct.; peren qJ 15 ct.; pruimen 15—39 ct. pronkers 3—3I ct.snijboonen 5—11 ct. dubb. boonen 3% 8 ct.; slaboontjes 713 ct.; tomaten 347i (alles per halve K.G.). Aardappelen 6—SJ ct.per K.G. Bieten 3—5 ct.wortelen 54 ij ct.; selderij 2$ 3 ct.; uien 6'ƒ27 ct- rhabarber 1—4 ct. (alles per bos). Druiven f 1.per pond Bramen fo.ia per pond. Sla f 1.S0—a.30 en Andijvie f 0.60—3.50 de 100 st. Dammen. Ds 2de damslmultaan-seance, gegeven door den Heer Brandon, gisteravond 11 Aug. in het Alg. Mil. Tehuis Korte Gracht, mag schitterend geslaagd heeten. Niet minder dan tegen 26 borden moest den Heer Brandon den strijd aanbinden! Het bleek hem echter wel toeverirouvvd, gezien de uitslag. In de mooie achterzaal van het Tehuis, welke voor gelegenheden als deze zoo uitnemend geschikt Is, werd om precies zeven uur begonnen na een korte inleiding door den Voorzitter der Amersfoortsche Damclub, die even den Hceren spelers op merkzaam maakte zich te houden aan de regels van het damspel. Reeds in den aan vang was merkbaar, dat voor dezen 2den simultaanavond zich goede krachten hadden aangemeld. Er werden beslist mooie partijen gespeeld, welks lieten zien dat het voor den Heer Brandon eeti zoer moeilijke avond zou zijn. Toch sloeg deze er zich krachtig doorheen en zag aan het einde van den avond, het was inmiddels 11 uur geworden, zich winnaar van 20 partijen, terwijl hij er slechts 4 verloor en één remise speelde. Eén partij moest worden beëindigd en zal arbitraal worden beslist. Winnaars waren de Heeren Stolk, Pauw. Kroes en v. Randen, terwijl den Heer de Haas remise speelde Het Bestuur van het Alg. Mil. Tehuis zorgde onderwijl nog voor een verrassing en bood den Heeren winnaars ecu gids aan voor Amersfoort en Omstreken. De Heer Merckx besloot den avond met een beroep op de Heeren burgers, die aan wezig waren, om toe te treden tot lid der Amersfoortsche Damclub en dankte den Heer Brandon voor zijn mooien avond, hem daarbij geluk wenschende met het zoo schitterende resultaat. Men schrijft ons nog van Dammerszijde Naar aanleiding der twee damsèances alhier gehouden in het Alg. Mill. Tehuis (hiervoor belangeloos afgestaan) was het voorloopig Comité van oordeel, or., tot op richting eenev damclub over te gaan, aan gezien de groote belangstelling en animo, welke voor dit damspel ontstond. Zij hebben zich hier tot den Heer Brandon gewend met het verzoek, zich beschikbaar te willen stellen voor eene simultaan-séance voor burgers, welke heer gaarne aan dit verzoek voldeed, teneinde het edele damspel ook in Amersfoort tot meerdere ontwikkeling te brengeu en bovendien ook nog verzeksrde, aan de op te richten damclub, de tech nische leiding te willen geven. Wij doen daarom een dringend beroep op de H.H. dammers hiervan een nuttig gebruik te maken en zich alzoo spoedig aan te melden voor deelname, alsook voor de simultaan seance. Het ligt ln de bedoeling zoo spoedig mogelijk een goed tiental te vormen, zoodat reeds in December a.s. in den Ned. Dam- bond gespeeld zal kunnen worden, terwijl het Bestuur dezen winter om het kampioen schap van Amersfoort en Omstreken zal laten spelen. Wij rekenen dus op Uwe medewerking en verwijzen U verder naar de komende advertentie in dit blad. Handenarbeid. Dinsdagavoud werd den cursisten ge legenheid gegeven verschillende vragen betreffende den handenarbeid te stellen, terwijl de leiders deze zouden beantwoorden. De heer Been opende om ruim 7 uur de bijeenkomst, welke in het Militairen Tehuis werd gehouden. Het aantal vragen, dat in gekomen is, is nogal tamelijk groot, zoodat de beantwoording jammer genoeg maar erg vluchtig kan gaan. Van het vroe gere begrip huisvlijt kwam men tot handen arbeid als leervorm bij de verschillende leervakken der lagere school, zelfs bij een opleidingsschool voor H. B. S. en Gymm. is spreker gebleken, dat de uren voor handen arbeid gerust op de rooster gevonden kunnen worden. De vereischte nauwkeurigheid der kinderen zal het pleizier niet dooden, doch juist de waarde van het product verhoogen en de belangstelling gaande houden. Dc onbekendheid van vakonderwijzers met de kinderen uit een klasse dwingt zoo veel mogelijk tot het geven van het handen- arbeidonderwijs door den klasseonderwijzer. In hoogere klassen zou indien noodig vakonderwijs het klassconderwijs kun nen aanvullen. Ter observeering van het kind bekleedt de handenarbeid de voor naamste plaats. Arbeid brengt de kinderen In normale omstandigheden, waarin ze zich meer geven. Alleen het >spel« heoft nog grootere waarde om de kinderen te leeren kennen. De heer van Tongeren meent, dat de technische moeilijkheden elk oogenblik overwonnen kunnen worden en zelfs reeds dus in d« aanvangsklasse iets kan worden voortgebracht. Den heer van Waart heeft de praktijk geleerd, dat de animo bij de kinderen blijft en voor ontmoediging geen gevaar bestaat. De kleiarbeld «.a de lichtste papierarbeid niet de zware kartonarbeid en do houtarbeid kunnen wel degelijk als leervorm worden gebezigd. Voortge zette kartonarbeid als leervorm te bezigen zou niet gaan, doch moet alleen meerdere vaardigheid aanbrengen. Zoowel de handen arbeid als het leervak zal er veel bij winnen, wanneer in dc lagere leerjaren handenarbeid al3 leervorm wordt gebezigd. De heer v. d. Klein zegt, dat jaren lang groote overdrij ving van den handenarbeid als leervorm heeft geheerseht, doch tegenwoordig gaat men meer handenarbeid als leervak propageeren. 't Juist afmeten van het aantal uren per week te benutten zou veel tegenstanders overhalen tot de beoefening. De heer Been meent ook dat de handenarbeid als leer vorm zeer veel kwaad aan de werkelijke beoefening van den handenarbeid gedaan heeft, 't Was toen maar zoeken van leis 'gezochtst*, dat eigenlijk aan het onderwijs geheel vreemd was. Aan 't beoefenen van don handenarbeid mag niets in den weg gelegd worden, geen geldkwestie mag erg zwaar wegen. Waar in Amersfoort tot invoering is besloten, spijt het spreker, dat het gemeentebestuur na herhaalde uitnoodiging niet aanwezig is, omdat verschillende moeilijkheden reeds nu onder het oog gezien zouden kunnen worden, De hoor Ponstjn meent dat de handen arbeid zeker liefde voor den arbeid kan aan- kweeken en misschien kan dezen arbeid I11 sommige kringen meerdere waardeering aankweeken voor lichamelijkcn arbeid. Hij gelooft, dat in de toekomst de arbeid op een hooger plan zal staan, dan tot nu toe het geval was en hoopt, dat de schoolhanden- arboid daartoe zal mede werken. De heer Been sluit daarop dc besprekingen met daok aan de aanwezige Regeerings-conimissa- rissen.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2