Zaterdag 18 September 1920 No. 9384 70e Jaargang PRIMA WIJNEN N. V. Centrale Crediet en Landbouwbank SAFE DEPOSIT. pG. KEUNEKE Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÊN 1 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, oflicleele- en ontelgenings-advertentien per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels ft.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 1 KENNISGEVINGEN. MILITIE. Oproeping ter inlijving. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt ter kennis van den loteling PIETER JOHANNES G1EL1NG No. 63 van de lichting 1920 uit genoemde Gemeente, dat hij bij de militie mqet wor den ingelijfd op Vrijdag 1 October 1920, 's voormiddags 9 uur, te Amersfoort in de Infanterie kazerne. Genoemde loteling is verplicht op ge noemden dag en uur op de aangewezen plaats aanwezig te zijn, tenzij hij alsdan a. eene verbintenis tot vrijwillingen mili tairen dienst heeft aangegaan; b. uitstel van eerste-oefening heeft ver kregen c. vrijstelling van den dienst heeft ge vraagd wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschllevend ambt of wegens het opgeleia worden tot zoodanig ambt, Ingeval op de vraag nog niet is beslist; d. blijkt verblijf te houden in eene ge meente, waar eene der ziekten vermeld in de wet. houdende voorzieningen tegen be smettelijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard; t. blijkt verblijf te houden in een gezin, waar eene der onder d bedoelde ziekten heerscht of waar eene dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. In de gevallen, omschreven onder wordt de' loteling ingelijfd buiten zijne tegenwootdigheid. Doet zich een geval voor als bedoeld onder d of e, dan behoort de loteling daar van tijdig kennis te geven ter Secretarie der Gemeente, alswaar zoo noodig ook in lichtingen kunnen worden verkregen om trent het vervoer naar de plaats van inlijving. Met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden wordt gestraft hij, die ter inlijving bij de militie moet opkomen en niet ver schijnt op tijd en plaats, voor zijne inlijving bepaald, tenzij blijkt, dat voor zijne niet- verschijning eene geldige reden bestond. Met gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden wordt gestraft bij, die op zettelijk bedoeld feit pleegt. Amersfoort, den 16 September 1920. De Burgemeester voornoemd v. RANDWIJCK. politie, 1 de opzichters en de werklieden. Reinigingsdienst. Donderdagmiddag werd, onder groote be langstelling van autoriteiten en betrokkenen, de nieuwe inrichting van den Reinigings dienst officieel in gebruik genomen. Onder de aanwezigen merkten wij op den Burge meester, secretaris, wethouders Veis Heijn. Verhoef en van Hardenbroek, verschillende raadsleden, den heer Beltman, Directeur van openbare werken, den heer Beenhakker.den chef van den Reinigingsdienst, verder Dr. de Boer, directeur van den Keuringsdienst, de hear Seeuwen, waarnemend commissaris, den directeur van onderwas den heer Jaarsma, den voorzitter der Gezondheids-cominissie dr Schröder, den directeur der gasfabriek den heer Koppejan, en dan waren natuur lijk present de opzichters en werklieden aan den dienst verbonden. Allereerst kwam men bijeen in de Direc teurskamer, een sober gehouden vertrek, amper groot genoeg om zóóveel gasten 0°Hler*nam de burgemeester het woord. Hij vanaf f 1.35 per flesch J. VAN HAMEItSVELD JR. VRAAGT PRIJSCOURANT herinnerde er aan, dat wij een jaar geleden ens in dit stadsdeel waren en wel om de ontsmettingsoven in gebruik te gaan nemen. Toer. zag dit stadsdeel er nu juist niet aanlokkelijk uit. Maar veel is sedert dien veranderd, en wanneer wij nu ons langs den mooien nieuwen weg hierheen begeven hebben om onzen nieuwen reini gingsdienst in te wijden, dan begrijpen wij, dat er iets bizonders gebeurd is. Amersfoort heeft een grooten sprong gedaan hiermede. Spr. wil niet in herinnering roepen de oude toestanden op het gebied van de reiniging hier. Die zullen aan sommigen misschien nog lief zijn, en waar nu terwille van den nieuwen dienst weer een deel van oud- Amersfoort is opgeofferd, zullen zij daarom wellicht boos zijn. Maar dit was toch noodig. Jaren laug heeft het gemeentbestuur zich geërgerd over den bestaanden toestand. Vooral de heer Veis Heijti streefde ernaar verbetering aan te brengen. Hij heeft toen, drie jaar geleden, in den heer Beenhakker den man gevonden die hem daarbij helpen kon. En daarom wenscht spr. thans op •symbolische» wijze de Inrichting te openen. (Hij trekt een doek weg, waardoor een groot en goed gelijkend portret van den heer Veis Heijn zichtbaar wordt). Hulde aan hem, roept spr. uit, hulde aan den man van de nieuwe reiniging! En dan wenscht hij hem en zijn huisgenooten (die bij wijze van delicate verrassing, zonder weten vau den sympathieken wethouder, op het laatste oogenblik vóór de opening per auto kwameu aanrijden om van de belangrijke gebeurteals getuige te zijn) van ganscher harte geluk. De heer Veis H e ij n, zichtbaar ont roerd, zegt van de wijs te zijn gebracht door wat vertoond Is geworden. Hij is met gedachten hier gekomen, die gingen naar voorheen en naar thans. Van het oogen blik af, dat aan spr. werd opgedragen voor den openbaren dienst zorg te dragen, was dit een moeilijke taak. Amersfoort toch, dat op velerlei gebied met zijn tijd was mee gegaan, was op het gebied van de reini ging zeer achteruit. Maar hij heeft toen grooten steun gevonden in den directeur Beltman, wien dus een deel van de eer toe komt. Zoo is het met allen die verder hebben meegewerktook de werklieden hebben het hunne gedaan om de taak te vergemakke lijken. Nieuwe wegen zijn wij toen gaan be wandelen, toen de heer Beenhakker directeur werd. Met opzet hadden we ons tot zoolang be perkt tot het gaande houden van het bedrijf, om zoodoende den nieuwen directeur ge legenheid te geven het bedrijf geheel op nieuw in te richten. En nu is het spr. een genoegen te kunnen verklaren, dat het deze energieke persoon is, die den dienst heeft weten te hervormen. Daarbij is met zorg te werk gegaan en heeft spr. met de heeren Beltmann en Beenhakker verschilende Inrich tingen op dit gebied bezocht ter voor studie. Dat is hen, tusschcn twee haakjes, niet meegevallen, uitgezonderd dan wat betreft Den Haag en Amsterdam. Want in de andere plaatsen, vooral die van gelijke grootte, was eerder te leeren hoe het niet moet gedaan worden dan wèl. Spr. noemt daarbij als uitzondering Den Helder, dat evenwel ook pas geheel georganiseerd had. Wat nu het personeel betreft, spr. twijfelt niet of het zal onder de nieuwe en gunstige condities nog beter werken dan vroeger. Zoo is ook voor hen deze dag bizonder. Spr. eindigt met den wensch uit te spreken, dat de inrichting moge bijdragen tot den bloei van Amersfoort. Hij dankt daarbij den Raad die in vertrouwen de noodige gelden heeft gevoteerd, en dankt evenzeer voor de groote eer hem toegedacht. De heer Bee nh akker acht de hem toe gezwaaide lof te groot. Deze kwam schillende collega's toe. Spr. noemt In het bizonder den heer Koppejan voor zijn steun bij de verbrandingsinrichting. Dan pst dank aan den directeur van Bouw- en Wo- I ningtoezicht voor zijn werk inzake het tonnen stelsel. Dank ook aan den commissaris van Het samenwerken is altijd goed geweest (Applaus). De burgemeester spreekt nog een woord van dank aan de aannemende zijde (de heeren van Keulen en Bunnlnk, aannemers) Hij wenscht ten slotte het personeel van harte toe, dat zij een prettigen werkkring zullen hebben in de nieuwe inrichting. Daarmee is de openingsplechtigheid af- geloopen en gaan wij de terreinen en ge bouwen bezichtigen. Wij zullen daarvan geen gedetailleerd verslag geven. Er is een eigen schilderswerkplaats, waar alle materi aal door een eigen schilder wordt verzorgd, er is een smidse en een timmerwerkplaats. De stallen zijn ruim en geheel volgens de voorschriften der moderne hygiene Ingericht. De compostbakkon met electrische pomp- Inrichting, en de spoelinrichting voor de tonnen zijn onschatbare verbeteringen te noemen. De loropensorteerderij, die zich in de onmiddellijke nabijheid der bakken bevindt, geeft een groote vereenvoudiging in werk wijze. De verbrandingsoven, uiteraard hier eveneens vlak bij, is nog niet geheel ge monteerd. De capaciteit er van is ruim vol doende, doch kan gemakkelijk nog ver dubbeld worden. Het geheel geeft den indruk van te zijn groot, jrisch, royaal. Men voelt, dat hier moderne begrippen vèt doorgewerkt hebben. Amersfoort, Scherpenzeei, Soest, Tel. interc. 353. Tei. intsre. 2. Tel. interc. 6. Ta le gr am* adres „CREDO". Utrecht, Tel. interc 460 I Over tüemeentefinanciëii en nog wat. Vervolg. We gaan nu verder met die «draagkracht». En dan moeten wij hierbij heel even het tweede artikel van de heer V. aanhalen, waarin hij weer In techniese zin spreekt over de organisatie van het kredietwezen de gemeenten. Er wordt daar gesproken een instelling, een bank, (waarin o.m. Ned. Bank en de regering vertegen woordigd zijn) die aan de gemeenten geld ter leen zal geven ten daarbij de eis stelt van volledige image van alle bescheiden terwijl de schrijver verwacht, dat het publiek daarin «en waarborg zal vinden »die het doet terugkeeren tot de verlaten fondsen.» Dat wil in gewoon nederlands zeggen wanneer de gemeente onder kuratele van bank komt te staan, dan zullen de geldbeleggers niet zo bang meer zijn, dat met hun lieve centjeseen politiek wordt gesteund, die zij niet willen. We volgen de schrijver nog even. Hij wil het zóde gemeente sluit een krediet overeenkomst met genoemde bank, waarbij de laatste zich verplicht krediet te verlenen behandeld en verantwoordellk is aan de kiezers, moet z'n budgetrecht bijna geheel afstaan aan het niet openbare-, uiet-recht- streeks-aan-de-kiezers-verantwoordelike kol lege van Burg. eu Weth. Waut prakties zou het zó gaan B. en W. ontwerpen de begroting, met medewerking van 'n paar politlek-uiet-verantwoordelike ambtsnaren, en onder hoge goedkeuring van die bank instelling ergens in Amsterdam (want de instelling wil de heer V. in A'dam hebben, vanwege de voeling met de geldmarkt) en zenden deze ln bij de Raad. De Raad moet die begroting aannemen vanwege de boven besproken-, door de bank en B. en W. tot onbekwame mannen en de konsekwentie zou zijn, dat wij ze heenzonden. Spr. heeft echter eenige wenschen, die bij alsnog naar voren wil brengen. Zoo bv. de kindertoeslag. Spr. hoopt, dat bij een volgende gelegenheid het vraagstuk van de kindertoeslag ernstig zal worden onderzocht. Dan heeft spr. nog een wensch t. a. v. den controleur van de l^lastiiigen, dien bij graag uit groep 17 naar een hoogere groep zag gebracht. Spr. is het eens met I zij zeggen dat de basis van de voorstallen der commissie: dc loonen in het vrije be drijf, onjuist is. Inderdaad, zegt spr., dat is astgestelde draagkracht (weigert de raad volkomen onjuist. De levensstandaard is dan komt er geen geld) en mag dan tevens tneeai betrouwbare basis, in het lopende jaar geen verandering aan- 1 Dan, zegt spr., wordt door B. A W. aan brengen, aangezien anders de financien gevoerd de kwestie van de financien. Is spr. hopeloos In de war raken.» Dan kunnen de goed Ingelicht dan zou de heer Ruitenberg 1 de e De gemeente moet zich daartegenover verplichten bij geen andere Instellingen geld op te nemen. En dan komt ten slotte (de omweg is lang) het antwoord op de vraag, die wij zo even stelden n.l.wie zal uit maken, dat de Raad boven z'n draagkracht gaat Hier is het Daardoor (door het zich verplichten bij geen andere instelling te lenen; door inzage van alle bescheiden te geven enz) krijgt de bank dc volledige kontrole en do gemeenten de zekerheid zo veel mogelik dat zij rustig kunnen door werken, mits haar zaken in orde zijn en zij de grenzen van haar draagkracht niet te buiten gaan,* Ziedaar. In hoogste instantie maakt dus de bank uit hoever de draagkracht van da gemeente reikt. Die arme, arme autonomie I De heer V. is verder zo vrijmoedig om in het artikel zelf vast te leggen, dat hij de boel zo'n beetje voor de gek houdt. Hij knipoogt ondeugend en zegt glimlachend Ten einde de gemeenten het idee Ie geven, dat ze de bank medebesturen, zou ik tegenover de verplichting van het nemen van een aandeel in het kapitaalhet recht ■witten geven op een paar commissaris- plaatsen.* Nèt zo als je 'n klein meisje een pop geeft met 'n paar kleertjes er bij »ten einde haar hït idee te geven», dat ze 'n kladje verzorgt. Wij hadden aanvankelik plan om het 2e artikel vau de heor V. nader te bespreken, maar wij geloven niet, dat het, In dit ver band altans, nodig is. Samengevat komt de zaak hier op neer de Raad, het lichaam dat de zaken openbaar raadsleden naar huis gaan en behoeven zouden we zeggen, niet terug te keren voor de volgende begroting aan de orde is. De gemeente, d.w.z. het kollege van B. en W., kan dan »rustig doorwerken» met de zoet- stemmende zekerheid, dat het niet dcor 'n eigenwijze raad zal worden gestoord. De sociale maatregelen, woningbouw, salarissen van 't gemeentepersoneel, enz., gestopt In de gesloten kamer van een knus beraad slagend kollegeEn dat alles, omdat de wetgever met z'n algera. kiesr. en evenr. vertegenw. >de raad in een politieke klub heeft omgezet.» Is het wonder dat men van sociaal- demokratlese zijde zegtZó tracht men aan de werking van het algemeen kiesrecht te. ontkomen. De poging van de schrijver om een op lossing te vinden voor het financleele vraag stuk moge als zodanig waardering kunnen vinden zoals dit geschiedt is het terug gang maar de vóór Thorbeckiaansche tijd. Een oplossing dus die voor demokraten zowel van rechts als van links ten eenen- male onaannemelik is. In een volgend artikel hopen we de zaak vau een andere kant te bekijken. RAADSOVERZICHT. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving wethouder Jorisscn. Enkele ingekomen stukken gaan zonder discussie onder den hamer door. Aan de orde is punt 2 Voortzetting van de behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders luzake regeling der jaarwedden en loonen van ambtenaren en werklieden. (Gedr. Verz. No. 49) Alvorens overgegaan wordt tot de be handeling van de verschillende groepen vraagt de heer Nieuwendijk het woord om nog een algemeene beschouwing te houden, aangezien hij op de vorige ver gadering niet aanwezig kon zijn.] Spr. betreurt het feit, dat B. en W. eigenlijk met de commissie in conflict komen. Zooals het nu gegaan is, Is het niet een goede gang van zaken. Wij meenden dat het werk van de R. P. S. R.-commissie (te zamen met «Georganiseerd Overleg») èu B. en W. èn den Raad zouden ontlasten. Wanneer spr. thans de commissie zou aan- y vallen, zou dat een slag in 't gezicht zqn I geze ;d hebben, dat er geen enkel verband bestaat tusschen de salarissen en de ge-" meentefinanciön. Wanneer de gemeente vrij zou zijn in 't heffen van belastingen, dan zou inderdaad elk verband kunnen ontbreken. Maar waar de gemeenten daarin niet vrij zijn, daar is absoluut verband. Spr. vindt het heel moeilijk om in deze zaak te beslissen. Wanneer zij do voor stellen van de commissie aannemen zit daar belastingverhooging aan vast. Een belasting verhooging die zwaar zal drukken op de inkomens van 3, 4 en 5000 gulden, van menschen van wie door den Raad nog on langs door de verordening op de winkel sluiting nog een deel van hun verdienste is ontnomen. Daar staat tegenover dat de ambtenaren en werklieden uitsluitend zijn aangewezen op de overheid, Spr. is ten slotte zeer moeilijk tot de overtuiging gekomen, dat hij zijn stem moet geven aan de voorstellen van de commiMif^ maar wanneer door de commissie de volgends keer wéér wordt verklaard dat er geen ver- batid is met de gem. financiën, dan zal hij moeten tegen stemmen. De heer v. T r a a vraagt aan de voorz. ie 't komt, dat op de lijst de lantaarn opsteker niet voorkomt. Weth. Veis H e y n antwoordt, dat er nog maar 4 lantaarnopstekers zijn, die bij de z.g. «losse» werklieden zijn ingedeeld eu afzonderlijk worden bezoldigd. Het is een afstervend bedrijf. Als er binnen afzlen- baren tijd zelfaanstekers komen dan is het beroep lantaarnopsteker er niet meer. De heer v. T r a a vraagt of het juist is, dat die lantaarnopstekers de laatste 4 jaar geen loonsverhooging hebben gehad. Zoolang ze er zijn moeten ze toch behoorlijk betaald worden. Wetb. Veis Heyn kan daarop niet dadelijk antwoorden. Hij zal de zaak onder zoeken. De heer Ruitenberg antwoordt aan Langestraat 106 AMERSFOORT H a I SPECIAAL ADRES IN De derwaren, Honden- artikelen en g <4 Reiabenoodigdheden JJ ÏS Beleefd aanbevelend. 1 de commissie, het zou de leden stempel m I

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1