Dinsdag 21 September 1920 No. 9385 Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCH.E COURANT" voorhoen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ADVERTENTIËN i—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 ontelgenings-advertentiën per regel 20 cent. RECLAMES Inzending van advertentiën op den dag van REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT ABONNEMENT per 3 maanden 1.—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en —5 regels f 1.55'; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht, verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19. TELEFOON 19 Firma K. W. JAEGER AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WINKEL: FABRIEK: LANGESTR. 74 KAMPSTR. 96-%r TELEFOON 198. KENNISGEVINGEN. MILITIE. Oproeping ter Inlijving. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt ter kennis van den loteling PIETER JOHANNES G1EL1NG No. 63 van de lichting 1920 uit genoemde Gemeente, dat hij bij de militie moet wor den Ingelijfd op Vrijdag 1 October 1920, 's voormiddags 9 uur, te Amersfoort in de Infanterie kazerne. Genoemde loteling is verplicht op ge noemden dag en uur op de aangewezen plaats aanwezig te zijn, tenzij hij alsdan a. eene verbintenis tot vrijwllllngen mili tairen dienst heeft aangegaan; b. uitstel van eerate-oefenlng heeft ver kregen c. vrijstelling van den dienst heeft ge vraagd wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdlenstig-menschlievend ambt of wegens het opgeleid worden tot zoodanig ambt, Ingeval op de vraag nog niet is beslist; d. blijkt verblijf te houden in eene ge meente, waar eene der ziekten vermeld in de wet, houdende voorzieningen tegen be smettelijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard; e. blijkt verblijf te houden in een gezin, waar eene der onder d bedoelde ziekten heerscht of waar eene dier ziekten heeft geheerscht eu het gevaar voor besmetting nog niet Is geweken. In de gevallen, omschreven onder a—e, wordt de loteling ingelijfd buiten zijne tegenwoordigheid. Doet zich een geval voor als bedoeld onder d of e, dan behoort de loteling daar van tijdig kennis te geven ter Secretarie der Gemeente, alswaar zoo noodlg ook in lichtingen kunnen worden verkregen om trent het vervoer naar de plaats van inlijving. Met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden wordt gestraft hij, die ter Inlijving bij de militie moet opkomen en niet ver schijnt op tijd en plaats, voor zijne inlijving bepaald, tenzij blijkt, dat voor zijne niet- verschijning eene geldige reden bestond. Met gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden wordt gestraft hij, die op zettelijk bedoeld feit pleegt. Amersfoort, den 16 September 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Aa n glfte voor de bevolkingsregisters. Het Gemeentebestuur van Amersfoort herinnert de Ingezetenen aan hunne ver plichting om steeds tijdig op het bureau Bevolking (kamer No 3.) aangifte te doen voor de bevolkingsregisters. Bedeelde aangifte moet worden gedaan: te. Wanneer men de gemeente gaat ver laten; Alsdan moet een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisblljet) worden ge vraagd op het bureau Bevolking en mede genomen naar de gemeente, waar men zich gaat vestigen, teneinde aldaar uiterlijk binnen eéne maand te worden Ingeleverd. se. Wanneer men tick in de gemeente vestigt; Alsdan moet men overleggen een getuig schrift van woonplaatsverandering (verhuis blljet) afgegeven in de vorige woonplaats. 3e. Wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht aangifte te doen, wanneer In dat gezin eenlge verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienstboden. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste Veertien dagen of geldboete van ten hoogste Honderd Gulden, (Art. 9 van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 Staatsblad No. 141). Amersfoort, den 20 September 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEVOLKING. Opga/e van gevestigde personen van 16 Aug. tot 15 Sept. 1920. G. Grootkop, Kazerne n. Kamperb.poort 2 J. Knopf, Kazerne naar Bissch.weg 5 Mej. J. de Wolf, Utrecht n. St.-Jorisstr. 39 Mej. J. v. Ginkel, Utrecht naar St.- Jorisstr. 39 Mej. A. Maurits, Nijmegen naar P.-Ëothlaan 5» Mej. H. de Solla, Amsterdam n. Langestr. 143 Mej. F. Bos, Weststellingwerf naar Ev. Meysterw. 5 Mej. H. Housheer, Utrecht naar Ver- hoevenstr. 86 Mej. G. Steggerda, Hoorn naar Punt.b.laan 21 Mej. E. Weide, Groningen naar P.-Bothl. 46 W. Bolken, Kampen (Kazerne) n. B.-Wuyt.laan 16 Mej. E. van Dam, Sloten (N.H.) n. Langestr. 110 F. Houboer, Nijmegen n. Langestr. 66 J. Lammerts v. Buuren, den Haag naar Langestr. 102 M. v. d. Brink. Apeldoorn naar Soesterweg 63 Mej. C. Jepkes, den Haag naar L. Bergstr. 25 Mej. M. v. Zanten, Rotterdam n. Arnh.- weg 2847 Mej. A. Berkloo, den Haag naar v. Bemmelstr. 32 A. Leyendekkers, Noordscharwoude n. Kruisk. 1 Mej. A. Dijkhorst—Jansen, Barneveld n. J.-Steenstr. 26 Mevr. E. Snellen, den Bosch naar Helnsiusl. 9 H. Goudswaard, Leusden naar A.-Paul.l. 5 Mej. G. Schimmel, Leusden n. A.-Paul.l. 5 P. v. d. Broek, Hrmelo naar Gr. Spul 21 W. v. d. Sluis, Grootebroek naar Soesterw. 350 G. Groenhart, Naarden naar v. Bemmelstr. 105 G. Oonk, Munster naar Havik 10 Mej. G. ter Burg, Woudenberg naar J. v. Oldenb.laan 4 H. Schipper, Nijkerk n. Soesterw. 88 H. Wolthuis, Apeldoorn naar Soesterw. 7 Mej. G. Kluivingh, den Haag naar P.-Bothlaan 34 B. Klok, Nijkerk naar Hoogeweg 98 G. Claasen. Amsterdam n. Langestr. 31 L. Boeren- kamp, den Haag n. Utr.str. 20 Mej. J. v. d. Meer, Hof van Delft n. Hof 35 Mej. A. de Wit, Arasterdam n. Huygensl. 32 Mej. E. SchaffnerRappitong, Mor telden n. Sch.penn.str. 7 T. Bos, Heerden n. Breestr. 72 F. Kramer, Dockum naar Punt.b.laan 28 Mej. E. Serong, Elber- feld naar Miereveldstr. 85 M. Simons, Amsterdam n. St.-Jorisstr. 20b Mej. J. Herder, Hoogland naar Woest.weg 18 T. Buruma, Assen naar Arah.weg 136 Mej. A. dAbo, den Haag n. Utr.weg 127 Mej. G. v. Keulen, Amsterdam naar K. Bergstr. 13 Mej. W. Plomp, Utrecht naar Arnh.weg 67 K. Bok, Leek naar Emmal. 18 Mej. A. v. Geeuen, Schaik naar St.-Andrlesstr. 5b Mej. M. Gijsen, Hedikhuize- naar Zandbergen A. Soer, Hengelo (O.) naar Zandbergen J. Pons, Rotterdam n. Zandbergen P. Vollaerts, Haarlem n. Utr.weg 228 W. Kuiper, Zwolle n. Utr.weg 228 L. Fox, Hengelo naar Utr.weg 228 F. Colon, Arasterdam n. Utr.weg 228 G. Broekman, Soest n. Utr.weg 228 Kinderen Hennekes, Beek n. Utr.weg 228 R. Muller, Nijmegen n. Utr.weg 228 E. Kruithoh, Almelo naar Jan Steenstr. 39 G. Staartjes, A'dam n. Dorrest.st. 51 F. Geraards, Doesburg n. Z.-Singel 62 Dr. D. Adriani, Leusden n. K.-Wilh.str. 22 J. v. d. Bosch, Hilver sum n. Langestr. 59 J. Kaub, 'sHage naar P.-Buysl. 27 A. Ritsma, Arnhem naar J. Steenstr. 33 A. Besteman, Buren n. J. Steenstr. 25 A. Schaap, Hilversum naar Havik 25 Wed. C. Horst, Bussum naar Langegr. 8 M. Thomassen, Cuyk naar Krulskamp 74 T. Langerak, IJssel- stein naar J. Steenstr. 28. RAA 1)8 VERSLAG (Vervolg.) Wethouder Verhoef legt daarna als weth. van financiën namens het college een verklaring af. De kosten, zegt de wetb., van de voorstellen van de R.P.S.R. com missie zullen bedragen f 134000.De op brengst van de inkomstenbelasting bij factor 1.4 zal volgens de laatste gegevens bedragen f 680.000.—of f70.000.minder dan ge raamd was. De vorige keer heeft de Raad besloten de factor op 1,6 te bepalen, waarvan voor- loopig maar 1,4 zou worden gevorderd. B. en W. stellen nu voor de post Inkomsten belasting met f73,000.— te verhoogen, en daartegenover de post voor onvoorziene uit gaven met f73.000.— te verminderen. Als afzonderlijke post zal dan op de begrooting moeten worden gebracht het bedrag van de kosten dezer salarisregeling, zijnde f134.000. Daardoor zal de factor gebracht moeten worden op 1.7, waarbij dan nog moet worden afgewacht de beslissing van Ged. Staten inzake de O.W. belasting. De heer v. T r a a is het nog niet duide lijk hoe het nu zit met die O.W.belasting. Wanneer de Ged Staten de desbetreffende begrootingswijziging niet goedkeuren, moet er dan f73000.— van de post «onvoorzien» af? De heer Hofland wil naar aanleiding van de verklaring van den Weth. v. financiën een en ander opmerken. Men krijgt den Indruk alsof nu plotseling door 't aannemen van de voorstellen van de Commissie al die veranderingen in da finan ciën noodzakelijk zijn. Dat komt, omdat men zich reeds bij het vaststellen van de begrooting eenige waanvoorstellingen heeft gemaakt. Men heeft zich diets gemaakt, dat het bedrag van 9 ton, dat op de begrooting als sluit post voorkomt noodzakelijk was. Er werd verzekerd: wij hebben dat bedrag noodig. Nog vóór de Ged. St. de begrooting hebben goedgekeurd werd er steeds maar afge knabbeld «n men maakte zich zelf wijs, dat men op die manier de begrooting sluitend kan maken. Er blijkt uit de verschillende stukken, dat men met 14 puntjes (factor 1.4) onge veer f700.000 kon halen, dat is dus f30.000 per puntje. Was men dus werkelijk over tuigd geweest dat de 9 ton noodig was, dan had men dadelijk 18 puntjes moeten vorderen. Want zegt spr. 18 X f50.000 9 ton. Het is gebleken, dat door den weth. 17 puntjes voldoende worden geacht. We hebben nu in den loop van het jaar vele gelden uit de post «onvoorzien» bestemd tot dekking van uitgaven, die anders uit de belastingen moesten .-orden gevonden. Spr. noemt eenige van die uitgaven op. Do zaak wordt dus door den weth. onjuist voor gesteld. Allemaal wisten we, dat dit jaar een salarisherziening moest komen. Kn laten we niet vergeten, zegt spr., dat we nog een fortuintje hebben gehad, want daardoor kan de factor op 1.7 worden ge steld. Wanneer Ged. St. niet de uitkeering O. W.-belasting goedkeuren dan zal dit verhoogd moeten worden. Spr. wijit er met nadruk op, dat de voorstellen van de com missie met die van B. en W. slechts een verschil maken van fin puntje! De voor stellen van B. en W. kosten f 96.000, die van de commissie f 154.000. Er ls dus geen reden voor de weth. v. financiën om een dergelijke onjuiste voorstelling van de zaak te geven. Wanneer de 8-urendag wordt ingevoerd zal weer een herziening van de begrooting moeten plaats hebben. Dan zullen we moeten komen met een navorderlngscohier. Spr. richt zich tot den voorzitter met de vraag waarom wel gesproken is over die O. W.-uitkeerlng maar niet over de vraag of Ged. St. dit navorderlngscohier zouden goedkeuren. Wat hebben weer aan of we hier een besluit nemen als Ged. St. het niet goedkeuren. Spr. komt tot de conclusie, dat als Ged. St. niet goedkeuren, en het raadsbesluit daar door niet kan worden uitgevoerd, It. en W. daaraan weder schuldig zijn. De Voorzitter herinnert er allereerst aan, dat de fractie waarvan de heer Hofland woordvoerder is destijds een voorstel deed om de bcgrootlng van 9 ton terug te brengen op 74 ton: deze fractie heeft dat voorstel later Ingetrokken, toch zeker omdat zij ook 9 ton noodig achtte. De zaak is eenvoudig deze, dat bij de voorstellen vau de commissie de factor moet worden 1.7 en dat dan een navorderlngscohier noodig is; bij het voorstel van B. en W. is de factor 1.6 cn is geen tweede cohler noodig. Zoo is de zaak en anders ls zij door B. en W. niet voorgesteld. De Vocrz. betwijfelt of Ged. St. dit tweede cohier zullen goed keuren hij meent wel zeker van niet. Spr. leest nog voor wat de minister zeide In de Eerste Kamer: Wanneer de uitgaven zóódanige hoogte bereiken, dat zij niet meer door de In komstenbelasting worden gedekt, dan staan de bepalingen van de gemeentewet het op maken van een tweede cohler niet in den weg. Zulks mag echter alleen bij hooge uitzondering geschieden. De heer Stadig vindt de manier van doen van den heer Hofland heel eigenaardig. Hij werpt n.l. de schuld alvast en met groote kracht op B. en W. De heer Hof land, zegt spr., schuift hier de verantwoorde lijkheid van zich zelf af, zonder eenig motief. Als de heer Hofland geweten heeft dat alles zoo zou gaan, had hij daar al eerder op moeten wijzen. De heer Hofland wil den heer Stadig daar even op antwoorden. Spr. wil niet de verantwoordelijkheid van zich af schuiven. Maar hij werpt de verantwoordelijkheid van zich af, omdat hij er telkermale op heeft gewezen, dat er moeilijkheden zoudeu ont staan en er dan een suppletoir cohier zou moeten komen. De fractie van spr. hoeft In dit opzicht zeker niet verantwoordelijk te worden gesteld, want zij heeft gestemd tegen sub 2 van gedrukt stuk no. 87. Gij allen hadt moeten begrijpen, zegt spr., dat die sluitpost van 9 ton beslist noodig was. Maar de heer v. Traa gaf toen het gevaarlijk advies van«opzien komen spelen» De Voorzitter: antwoordt den heer Hofland, doch is op onze plaats totaal onver slaanbaar. De heer v. Traa protesteert nadrukke lijk tegen de wijze van doen van den heer Hofland. Nergens heeft spr. advies gegeven van «op zien komen spelen.» Spr. beeft gezegd dat B. en W. deze takliek volgden en dat hij er zich, zij het aarzelend, bij zou neerleggen. De heer Hofland vindt hetgeen de heer v. Traa zegt een volkomen bevestiging van hetgeen spr. zoo «ven heeft opgemerkt. De heer v. Traa, zegt spr., geeft toe dat de samenstelling van de begrooting het karakter droeg van «opzien komenspelen. «Als de heer v. Traa, zegt spr., zich niet tegen die tactiek verzet, als hij zijn goedkeuring daaraan hecht, dan is dat een bewijs dat hij 't er mee eens is. De weth. v. financiën (de heer Verhoef) merkt op, dat noch door den heer Hofland, noch door iemand anders er bij de voor stellen van de begrooting op is gewezen, dat de salarissen er moesten worden opgezet. De heer Hofland antwoordt daarop, dat als was vastgehouden aan de 9 ton,

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1