AHEESFOOMSCHE C0ÏÏB1E Zaterdag 25 September 1920 No. 9387 70e Jaargang Lunchroom Princesse AMERSFOORTSCH KEIVEEM 31. KEUNEKEi Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—, franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummert 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en ontelgenings-advertentiGn per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels f 1.55'; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiSn op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 Utrechtschestr. 49. J. VAN HAMERSVELD Jr. Buitenlandsche Kroniek. De arbeidersbeweging in Engeland. Hebben wij in ons vorig artikel een over zicht gegeven vac de arbeiders, thans zullen wij de vakvereenigingen nader gaan be schouwen. Wij hebben reeds in ons eerste artikel er op gewezen, dat terwijl de Arbeiders partij bijna steeds een theoretizeerende rol beeft gespeeld, die nu juist niet van groote beteeksnis was, de vakvereenigingen in Engeland tot nu de eigenlijke beweegkracht zijn geweest in de arbeidersbeweging. Het is deze organisatie, die het zoover heeft weten te brengen, dat de arbeiders thans begonnen zijn een eigen politiek te voeren, en die de verbeteringen heeft bevochten welke de economische en sociale positie de arbeiders heeft ondergaan. De vakvereenigingsbeweging Is nauwelijks honderd jaren oudtoen zij zich het eerst begon te doen voelen, werd zij verboden bij een «Act of Parliament» (wetsbesluit), doch al spoedig wist zij haar erkenning af te dwingen en nu is het een zeer sterk lichaam geworden, een macht in den staat, en nu wordt ook het gewichtigste strijdmiddel, de staking, als volkomen wettig erkend. De Engelsche vakvereenigingen tellen thans circa 3 miljoen leden. Wanneer men daarbij bedenkt, dat in dit getal ook be grepen zijn de post- en spoorbeambten en anderen die eigenlijk niet direct tot de klasse der arbeiders behooren, dan zal men inzien, dat lang niet alle arbeiders van Engeland door de vakvereenigingen worden vertegenwoor digd. Waarbij nog is te bemerken, dat slechts een zeer klein deel van de leden dezer vereenigingen aangesloten is bij de politieke «Arbeiderspartij.» Zoo hecht georganiseerd als in de Ver- eenigde Staten is de Engelsche vakbewe ging nooit geweest. In Amerika hebben de zoogenaamde »geschoolde arbeiders», de vaklieden, zich zulke goede voorwaarden weten te bedingen, dat men ze haast mag vergelijken met den «middenstand»in Enge land zijn de loonen tot den laatsten tijd toe zeer laag geweest en zelfs nu na den oorlog zijn er heel wat vaklieden hier die thans nog lager loon verdienen dan de Araerikaansche arbeiders in hetzelfde vak van een 20 jaar geleden. Niettemin hebben na den oorlog de Engelsche vakvereenigingen heel wat weten te^bereiken om de positie harer leden te verbeteren, en te zelfder tijd, dat de arbeidsdag verkort i3 geworden, zijn de loonen beduidend omhoog gegaan en wel zoodanig dat zij nu ongeveer drie maal zoo hoog zijn als voor den oorlog. Tegelijkertijd zijn echter de prijzen der levensbehoeften geweldig omhoog gegaan. In doorsnee verdient nu de Engelsche industrie-arbeider tusschen 3 en 4 pond per week, terwijl enkelen hoogere bedragen halen. De landarbeiders worden minder goed betaald; hun loon draait om de twee pond per week, terwijl hun eisch reeds lang is ge weest 50 shilling. Maar men moet hier in aanmerking nemen, dat in Engeland even als overal in de wereld, het leven op het land veel goedkooper is dan dat in de stad. Evenwel voelen thans de landarbeiders een achterstand, en naar zij vroeger vrijwel ongeorganiseerd bleven, sluiten zij zich thans in steeds grooter aantal bij de bestaande vakvereenigingen aan. Het zijn naast de loon-kwestie ook het woningvraagstuk en de S-urendag, die daartoe bijdragen Het algemeene doel dat de vakvereeni gingen zich gesteld hebben is »the higher Standard of Living» (de hoogere levens standaard). Waarin deze hoogere levens standaard bestaat, is voor de massa der Engelsche arbeiders echter nog niet zeer duidelijk. Zij 2ijn blijkbaar van meening, dat de «standaard» vanzelf komt met ver hoogde inkomsten, en het gewichtigste moment hierbij, de opvoeding en ontwikke ling der ieugd, verliezen zij het meest uit het oog. Veel arbeiders denken nog, dat de «schoolgeleerdheid» niet de minste practische beteekenis heeft, en zij wenschen niet, dat hun kinderen beter onderwijszuilen genieten dan zij zelf hebben gehad. Dit hangt overigens samen met de nog vrij algemeen geldenden regel, dat de zoon zijn vaders voetspoor moet volgen, zoowel wat levenswijs als arbeid aangaat. Nu wordt er natuurlijk door de kringen, die staan tegenover de arbeidersbeweging, opgemerkt, dat de britsche arbeiders reeds een hoogere «levensstandaard* hebben dan de arbeiders in andere landen, en dat nog hooger loon moet ten gevolge hebben, dat Engeland het ouderspit delft in de concur rentie met het buitenland, waar de loonen overal lager zijn. Het gewichtigste strijdwapen der vak vereenigingen, de staking, is nu over de geheele wereld bekend on wordt overal toegepast. Een ander, minder radikaal wapen is het >Ca canny,dat vroeger in zeer uit gebreide beteekenis werd gebezigd. De term is Schotsch, en beteekent: ga langzaam. De arbeiders gebruikten deze uitdrukking om een soort obstructie aan te duiden. Onder het »Ca canny* doen de werklieden niet meer dan hoogst noodzakelijk is om den schijn te bewaren dat zij bezig zijn. Een van de gronden waarop zij dit systeem ver dedigen is, dat men op deze wijze werk loosheid voorkomt. Wanneer namelijk ieder arbeider zijn productie tot een minimum beperkt, zijn er des te meer arbeiders noodig om een werk uit te voeren. Een andere grond is ongetwijfeld de onwil om meer winst op te leveren aan den werkgever dan noodzakelijk is. Bij een kort geleden plaatsvindend con flict bij de spoorwegen is nog een ander strijdmiddel toegepast geworden. Het wordt genoemd >werk volgens voorschrift* en bestaat hierin, dat men zich streng houdt aan de gegeven reglementen, waardoor de arbeid beduidend minder resultaat oplevert. In de reglementen zijn namelijk vele on praktische bepalingen, die, wanneer men ze letterlijk nakomt, zeer veel onnut werk kosten. Als voorbeeld kunnen wij noemen dat op alle spoorwegstations verboden is over de rails te loopen en dat gebruik moet worden gemaakt van de luchtbruggen die tot het oversteken van de rails zijn gebouwd. Wanneer nu de spoor wegheden, vooral de rangeerders en soortgelijke arbeiders, dit voorschrift inderdaad opvolgen, kost dit uiteraard zeer veel tijd. Een andere Re- glements-bepaling luidde, dat een spoorweg man altijd zijn reglement moet doorlezen vóór hij een trein afstuurt en het re glement is een dik boek, dat heel wat tijd vergt om er doorheen te komenHet «Work to Rule* werd dan ook in dit geval alleen toegepast bij het goederenvervoer. BEVOLKING. Nieuwstraat 10 - AMERSFOORT Stoovestraat 8 IDIIIISIKIIIE: BOUTE KRACHT 1» Opslagplaats van Goederen Afgifte van Ceelen Mej. S. Verboom, Ter Aar n. Leusderw. 77 1 Mej. J. van Leuveren, Hoevelaken aasr Kruiskamp 49 Mej. W. Visser, Bussum naar Nleuwstr. 4a Mej. A. Kokshoorn, Warmond n. Aldeg.str. 14 Mej. H. v. d. Hoeff, Baarn naar Soesterw. 38 Mej. H. Beens, Zwolle naar Krommestr. 55 H. Schoots, Bosch naar Kamp 59 Mej. D. Heekman, Amsterdam naar J. v. Oldenb.laan 2 Mej. A. Volbeda, Nederhemert Arnh.str. 19 Mej. H. Slendebroek, Soest naar Utr.weg 291 T. v. d. Hoek, Baarn naar Soesterw. 75 Mej. J. Baerken, Leusden naar Langestr. 70 Wed. Jhr. Rheldeck Leijsius, Baarn naar Utr.weg 127 Mej. A. v. Nleuwenhuijzen, Bussum n. Huijgensl. 3 Mej. R. Hartog, Hengelo n. B. Wuyt.laan 60 Mei. J. v. d. Berg, Bussum naar Leusderw. J36 Wed. J. Brand, Amster dam n. Utr.weg 113 J. Verweij Utrecht naar Havik 14b C. v. d. Horst, Utrecht n. Havik 14b Mej. C. Hulst, Dordrecht n. H. v. Viand.slr. 36 J. Blankenaauw, Losser n. Langestr. 1 Mej. J. v. Haarlem. Tiel n. K. Sophlal 1 - Mej. W. Tak, Stompwijk naar Helnslusl. 7 J. v. Zijder- veldt, Rotterdam naar Langegracht 25 J. v. Oudshoorn, Gouda naar Verhoev.str. 46 Mej. A. Renes, Apeldoorn n. West singel 17 F. Bak, Krommenie n. Muurh. 140 M. Venninckx, 's Bosch n. Appel markt ib M. de Boer, Arnhem naar Langestr. 135b Mej. A. Walet, Hoogland naar Fr. v. Blankenb.str. zi Mej. E. Haye, Utrecht naar v. Persijnsta. 9 G. v. d. Grient, Utrecht naar 't Zand 9 H. v. d. Vegt, Kampen naar Soesterw. 32H. v. d. Briel, 's Hage naar Wijersstr. 8 Mej. S. v. d. Briel, 'sHage naar Wijersstr. 8. Langostraat 105 AMERSFOORT SPECIAAL ADRES IN sdorwaron, Eondta- artikaloxi on eisbenoodigdh.ed«n Beleefd aanbevelend. STADSNIEUWS. Opgave van gevestigde personen van 16 Aug. tot 15 Sept. 1920. J. Korving, Rotterdam naar P. Borstr. 2 Mej. A.Stramrood, Utrecht n. Soesterw. 121 Mej. E. v. Gorp, Goirle n. Kerkstr. 6 R. v. Achterbergh, Kazerne naar Sch.penn.kade 17 Mej. M. Maasen, Kesteren n. L. Beekstr. 33 Mej. S. van Veen, Rotterdam n. v. Persijnstr. 2 B. Steggerda, Wijdenes naar Puntb.laan 22 A. Kl.sser, Amsterdam naar Utr.weg «13. Mej. G. Lablans, Amsterdam naar KI Koppel 8 Mej. A. Waijenberg, Arnhem naar Aldeg.str. 27 Wad. W. Cruger, Paramaribo naar Bergstr. 47 J. Terpstra, Amerika n. Aldeg.str. 74 Mej. A. Riedel, Vlissingen naar Soesterw. 3 J. Wery, Ede n. Hellestr. 36* H. Hofland, Nijkerk naar Woest.weg 176 Msj. W. v. Ginkel, Leusden n. KI. St. Jansstr. 7 Mej. H. Prins, Arasterdam naar Kortegracht 22b Opgaven van verhuizingen binnen de gemeente van 26 Aug. tot 10 Sept. 1920. C. Brandsen, Langestr. 8 n. Breestr. 52 T. Brandsen, Langestr. 8 naar Heil.berg- weg 104 J. Arensen, Muurhuizen 149 naar Langestr. 143 - M. C. Stalenhoef, Coninckstr. 91 naar Schellevlscbsteegje 5 H. Apeldoorn, Bissch.weg 151 naar Bissch. weg 8z R. W, P. v. d. Hulst. Kruiskamp 35 naar Kruiskamp 68 J. F. W. Leive, Kamp 75 naar Verhoev.str. 86 Mej. J. Jansen, Gr. Koppel 4 naar H. van Viand, straat 27 P. J. Jansen, Kruiskamp 70 n. Msthorststr. 17 H. Kasperts, Soester- weg 310 n. Bloemend,str. 14J. Epplnga, Miereveldstr. 42 naar P. Potterstr. 28 G. v. Bijntn, G. v. Steil.werfstr. 68 naar Aldeg.str. 14 W. v. d. Biezenbos, Sosster- weg 99 naar Soesterweg 38 Mej. E. Pol, Monnik.pad 34 naar Langestr. 87b F. Waanders, Kruiskamp 59 naar Kruis kamp 65 Mej. A. Grossmiddendorff, G. Doustr. 27 naar Leusderweg 48 L. Krabs- huis, Leusderweg 93 n, Leusderweg 109 Mej. H. G. Mets, Bissch.weg 73 naar Langegracht 38 Mr. Dr. H. T. A. Ver hoef, A. Paul. laan 41 naar Z. Singel 37 Mej. W. Tijsen, A. Paul. laan 41 naar Z. Singel 37 H. N. v. d. Eyke, Laoge- straat 139 naar Verhoev.str. 46 K. de Groot, Teut 67 naar Teut 63 Wed. S. Rosier, KI. Spul 16 naar Mierenveldstr. 46 Mej. Th. van den Berg, Mierenveldstr. 56 naar Jan Steenstr. 4 A. Kuvel, Miere veldstr. 56 naar Jansteenstr. 4 W. Willing, Krommestr. 14b naar Arnh.straat 26b G. van Thuyl, Mierenveldstr. 3? naar Jan Steenstr. 22 Wed. J. J. Vermeij, Bloemend, straat 20 naar Rembrandstr. 3. HINDERWET. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door C. M. LABLANS Ingediend verzoek met bijlagen, om var gunning tot het oprichten van een steenhou werij in het perceel alhier gelegen aan den Bisschopswcg No. 83 bij het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 3814 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 7 Oct. aan staande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de Inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld In art. 13, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaand* jurisprudentie alleen zij gerechtigd, ale over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezweren mondeling to* te lichten. Amersfoort, 23 September 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat In de gemeent* Hoogland gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 24 September 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK Meeting S. D. A. P. en A. B. B. Zondag houden de afdetllng Amersfoort van de S. D. A. P. en de Amersfoortsche Bestuurdersbond een meeting In het Plantsoen bij de Hendrik van Viandenstraat (bij on gunstig weer een vergadering in de beneden zaal van »de Kroon*), 's middags om 3 uur. De bedoeling is te demonstreeren tegen de reactie en voor de socialisatie. Als spreker treedt op L. M. Hermans, uit Arnhem, Lid der Tweede Kamer, ter wijl de zangvereeniging »De stem des Volks* en de muzlekvereeniging »H. J. Hegeraath* hunne medewerking verleenen.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1