iOLIE - PONNE AUTOMOBIEL EN MOTOR VLUGGE TYPISTE Dammen. Op Donderdag 50 September zal de heer A. Brandon wederom een Dam simultaan aeance geven in het Alg. Mil. Tehuis, De deelname ie vrij. Deelnemers worden ver zocht zich tijdig aan te melden Korte Grac ht 26. De toegang is vrij ook voor belangstellenden. Fiets-ongeluk. Gisternamiddag omstreeks 2 uur had de j 7-jarige juffrouw A. B„ uit Barr.eveld, per rijwiel het Monnikendam afrijder.de in de richting Heerenstraat, het ongeluk aan den kant van het plantsoen te slippen in los zand. waardoor zij haar stuur kwijt raakte, viel en bewusteloos bleef liggen. Ia dien toestand werd zij bij den inspecteur Loosekoot binnen gedragen. De eerste hulp werd verleend door ör. Schreuder, die eer. lichte hersenschudding constateerde en op name in het ziekenhuis gewenscht vond. Per politie-brancard werd zij daarheen ver voerd. Predikbeu rten. Zondag 26 Sept. spreekt voor bet Rel. Soc. Verbond Ds. J. B. Th. Hugenholtz, van Purmerend. De samenkomst vindt plaats te 6J/a uur, in het gebouw der Doopsgezinde Kerk. Zondagsrust. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Ter Maat. Hof 2, Tel. 165. Welke tevens die is waar gedurende de komende week 's avonds na uur en 's nachts de recepten worden klaargemaakt. Fruit- en Groenten veiling Noteering van 24 September: Meloenen 12-60 ct.appels 7c; komk. 410 cl.; roode kool 3 11 ct.; groene kool 35—9 ct.witte kool 4—6 ct,bloemkool 5 ia ct.; savoye kool 3—8 'alles perstuk.1 Spinazie 12 14 c'; postelein 10—12 ct; tomaten 2'—14 ct; siaboonen 16 25 ct. ■nijboonen 6 22 ct.pronkers 316 ct. spruiten 16 ct.; appels 26 ct.; peren 7—27 ct.(alles per pond;. Aardappelen 8 ct.; uien j5—6 ct. p. K.G Sla 110-180 ct.; andijvie 020—220 ct. de 100 st. Wortels 3 —10 ct.; bieten 3 6 ct, alles per bos. BINNENLAND. Bakkersactie. Per 1; September heeft het bestuur van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders (sters; in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker- bewerkiogbedrijt bij de werkgeversorgani saties in het bakkersbedrijf een Ontwerp- arbeidsregeling ingediend, cmtrer.t welker lchoud eerst overleg met de R.K. en Chr. organisaties bad piaais gevonden en over de materieele punter, volledige instemming was verkregen. De oude overeenkomst loopt per 31 October af. De meest belangrijke punten betreffen de weder2ijdscbe verplichting, dat tijdens den duur van de overeenkomst geen uit sluiting of werkstaking zal worden gepro clameerd om aanvullingen of veranderingen in de overeenkomst aan te brengen; dat de arbeidsduur zal bedragen; vcor de bakkerij-arbeiders 45 uren en j vcor de bezorgers in heelen dienst 48 uren, voor bezorgers in gedeeltelijken dienst 24 j of 36 uren per week; dat de rust- of schafttijden op gewone dagen een half uur en op Zaterdagen een I uur zullen bedragen, behalve, wanneer een middag-schafttijd wordt toegepast van maxi- i maai 2 uren; dat op Zon- en feestdagen geen arbeid zal worden verricht; dat voor overwerk (6 uren p.r week; de eerste 3 uren normaal uurloon en voor de volger.de 3 uren 50 extra zal worden betaald. De loonen zijn, naar de fuccties. die de arbeiders bekleeden. verdeeld in vier ge- j meente-ki'assenhet loon, voor gewone vol- wassen bakkersgezellen en broodbezorgers, zal bedragen in de eerste locnkLsse f 38.— in de tweede f 36.--. in de derde f 34.— en in de vierde f 32.per week, verhoogd met eenige guldens voor diverse functies. Jeugdige personen, naar een aantal van gemiddeld één op de drie in eike bakkerij toegestaan, zullen een loon genieten, wat tusschen den 17- en 23-jarigen leeftijd varieert van 40 pCt. tot vol loon. De vacantie zal bedragen een week- plus een weekloon extra als reispenning. De zieker.-uitkeering 13 weken vol loon en daarna nog 7 weken 3 vierde deel. Voorts zijn voorstellen gedaan met betrek king tot de toetreding tot de Arbeidsrege- VERZEGELDE BUSSEN TELEFOON 169 LASAKKERWEG 52D ling schorsing of royement, scheidsge recht. etc.. etc. Ten opzichte van den duur der overeen komst wordt voorgesteld een jaar met gelegenheid om tusschentijds de loonen in voor de arbeiders gunstigen zin te herzien. In de helft van de maacd October zuüen In een zeker aantal plaatsen van het lar.d groote vergaderingen worden belegd om de bakkerij-arbeiders in te lichten over de moge lijkheid van overeenstemming metdewerk- g^ers. Burtjerlyke Stand van Amersfoort, van 17 tot 23 Sept. 1920. GEBOREN: Frar.cina, d. v. Aibertus Maas en Petro- r.ella Jansen Cornells, z. v. Pieter Jong bloed en Berendina Jacoba Alijda Bakhuis Willem, z, v. Hendrikus Johannes Willemse en Anna Aiberta Hecdrika Jansen Cornells, z. v. Anthonie Jansen en Neeltje Kooy Pietje, d. v. Jan Eppenga en Geettje Syber.ga Gijsbert Mariinus, z. v. Iheodorus Corbee en Aaltje Koekkoek Anastazia Valentina, d. v. Giocinto Crovatto en Christina van Ntmwegen Her.drika Johanna, d. v. Everardus I.angras en Her. drika Johanna Boubuya Wilhelmina Johanna, d. v. Wiilem Hoefsloot en Johanna Cornelia van den Brink Wilhelmus Jo hannes, z, v. Otto Josephus Wilhelmus van Wandelen en Alijda van der Veen Catharina Everarda. d. v. Everardus Wil helm Nicolaaa Arlar en Alida Wilhelmina Wijtenburg Johanna Maria, d. v. Fran- ciscus Johannes van Diest en Maria Gijtec- beek Frederik. z. v. Frederik van Slooten en Embertha Albertina ten Hoove Jo hannes, z. v. Gerardus Hsndrikus Blieken- daal en Kornelia Maria Krielen Adriana, d. v. Hendrik Wolfswinkel en Willempje Burgwal. ONDERTROUWD Bastiaan den Braven en Clasina Veeman -- Willem Piante en Adriar.a de Bly Willem Marinus Fransen en Cornelia Maria Elisabeth Eykel - Jacobus Josephus Mar- tinus Corneiissen en Cornelia Wtjnands. GEHUWD: Willem te Beek en Catrina van de Wakker Cornelis Bakker en Johanna Wilhelmina Pauw. OVERLEDEN Hendrikus Hofland, 22 jr., ongeh. Anna Jacoba Drost, 42 jr., echtg. van Pieter Leendert Süs Cornelis van Barreveld. 40 jrongeh. Jacob Mol. 47 jr., ongeb. Mathilda Ida Roux, 59 jr., ongeh. MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 24 Sept. 1920. Appelen fi6.~ a f27.-- Peren f20.a f30.— Zandaardappelen f 5.50 a f6.7 5 Hoendereieren f17.— a fx8.Grasboter f 3 40 a f3.60 Kippen f2.- a f3.50. Piepkuikens f 0.75 a f 1.50 Kuikens f 4.— a f.6—. Jonge eenden f i.— a f 2.Oude eenden f o.— a f o.— Hazen f o..a fo.oo. Wilde konijnen f o. i. fo.—Tamme konijnen fi.oo a f3.00per stuk. Duiven f.1.30 a f 1.80 per paar. Vette varkens f.a f. - Magere varkens f70 a f120. Zeugen fooo a fooo Biggen f25 a f 55. Drachtige Zeugen f 300 a f 400. Guste zeugen f 180 a f300. Aangevoerd waren ongeveer 60 heet. Appelen, 40 hert. Peren. hect. Kleiaard- appelen; 50 hect. Zandaardappelen: 25.000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 200 Kilo Grasboter; Vette Varkens; 25 Magere Varkens Varkens v oor export- slagerijen 200 Biggen40 Zeugen Kalveren. Gemeentelijke Arbeidsbears GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 3 uur;" Zaterdag van 8.30 tot 12.30. 's Maandags en Vrijdags van 6 ','2 lot Aanrragen tan 1 banketbakkers 1 2e bediende 2 6 bankwerkers (grof; 1 dienstbode 1 hoefsmid 10 wagensmid 30 1 harmoniumstemm. 1 2 keukenmeisjes 2 kindermeisjes 1 2; metselaars 1 mont. (ie klas) verkgeTers. naaister (huis) schilders Ihuis; halfwas- politoerder stukadoors timmerlieden verwarmings- monteur ie klaa mach. bankwerker tevens autogeen- lasacher ADVERTENTIEN. bekend met de moderne talen en admini stratie, die gedurende 10 jaren in Amsterdam op kantoor werkzaam is, zoekt in Amers foort of Omtrek een haar passenden werk kring. Beste getuigen staan ten dienste. Brieven onder letter B. H. bur. v, d. blad, -, slechte •t.—g Kr.>5--5, V" MAAG PIJNEN MIJNHAHDT5 MAAS-TABLETTEN VamMBMBmB De zaak-Overbye. (Vervolg.) Op xo September was men nog niet veel verder. De recherche was doorgegaan met het onderzoeken van vrouw Dagmar Dagmar en niet Daginar, zooals <je groote bladen abusievelijk vermelden is de voornaam van vrouwj Overbye's woning aan den Enghave-weg en bad daar o.a. een aantal fotografieën gevonden. De recherche houdt vrouw O. niet voor zielsziek. Bij het verhoor, waarbij zij bekende, het kindje te hebben vermoord, antwoordde zij zeer verstandig op alle vragen die haar gesteld werden en lette zij er goed op dat haar verklaringen getrouw werden opge nomen in het protocol. Op de vraag van een der rechercheurs, waarom zij het lijk van het kind verbrand had, antwoordde zij openhartig, dat het uit sluitend was om confrontatie met het lijk te ontgaan, wanneer de misdaad vroeg of laat mocht uitlekken, en dat dat gebeuren zou, daaromtrent twijfelde zij niet. Zij pleegde de moord zeer spoedig r.adat zij het kind van de moeder overgenomen had. De moordenares zal, zoodra de verhooren afgeloopen zijn, ter observatie opgenomen worden in de afdeeling voor zielszieken in het gemeentelijk ziekenhuis. Maar op 11 September schreeuwen de kranten met vette letters, dat vrouw Overbye verdacht wordt van een geheele serie af schuwelijke misdaden. Doch vervolgen wj geregeld ons verhaal. Bij het nieuwe verhoor was vrouw O. zeer rustig en gewillig om te spreken over de bizonderheden van haar misdaad. Zoo ver klaarde zij, dat zij het geworgde kind in een zak had gestopt, terwijl zij het vuur in de kachel opstookte, en zij beschreef uit voerig hoeveel moeite zij had gehad om het lijk in de kachel te duwen. Het was eerst, toen de rechter begon haar te ondervragen over wat zij van plan was met bet kind te doen terwijl zij het worgde, dat zij teekenen van onrust en nerveusiteit begon te geven. En nadat het gesprek begon te loopen over de vraag hoe zij de zuigeling behandeld had, kromp zij ineen en beefde over het geheele lijf zoo vaak zich een deur opende of wanneer er voet stappen buiten het gerechts-lokaal klonken. Het is deze kant van de zaak, die groote crimineele interesse heeft, en verschillende omstandigheden wijzen er op, dat de onder zoekingen der politie vreeselijke en zelfs raadselachtige resultaten zullen meebrengen. De vraag rijstheeft vrouw Overbye een lust-moord begaan Nu wordt zij beschreven ais een mensch, waarvan men bet ergste mag verwachten. Een journalist, die aan de politie de vraag stelde, of vrouw O. uit wellust gemoord had, kreeg ten antwoord, dat de politie van zelf haar opmerkzaamheid ook dezen kant uit heeft gewend en dat, wanneer het mocht blijken, dat ij meerdere kinderen heeft vermoord, deze mogelijkheid al heel moeilijk te bestrijden zou zijn. Wel heeft de politie nog geen aanwijzingen ont vangen, waaruit zou blijken dat vrouw O. meerdere kinderen heeft vermoord, maar, zeide de politie, van een vrouw als Dagmar Overbye magmen het allerergste verwachten. «Zijn bij de politie nog geen nieuwe be schuldigingen tegen vrouw O. ingekomen r« vroeg de journalist. «Er worden nieuwe beschuldigingen tegen haar gericht, doch bij de recherche is daarvan nog niets bekend*. Inmiddels was de politie doorgegaan met het nauwkeurig onderzoeken van vrouw O's woning. Alles werd onderstboven ge keerd er. op ro Sept. deed de politie een vondst, die van de allergrootste beteekenis scheen voor het voortgezette onderzoek in de verschrikkelijke zaak. In een naaiiafeltje, verborgen onder een laag knipsels en lappen, lagen talrijke fotografieën van zuigelingen, die allen hoegenaamd zonder eenig kleeding- stuk waren gekiekt. De politie gaf on middellijk deze fotografieën in handen van vak-fotografen en van artsen, om deze zaak verder te onderzoeken. Een van de beschuldigingen, die tbans aan h.i adres van vrouw Overbye werden geuit, v. aa dat zij den dood zou veroorzaakt hebben van een bo-jarige dame, vrouw Mogensens, in Februari van dit jaar. Vrouw Mogensen woonde in het huis, dat nu bewoond wordt door vrouw Overbye. Zij leed aan suikerziekte en nam vrouw Overbye aan om haar te verplegen. Nadat zij zich in het huis gevestigd had, kreeg niemand van de bekenden van vrouw Mogensen meer verlof om met de zieke dame te spreken en nadat vrouw M. over leden was bleek het, dat vrouw Overbye niet alleen een groot deel van den boedel en andere eigendommen h?d geërfd, doch ook het contante geld, zijnde 1500 Kr. De verdenking tegen vrouw Overbye is nu, dat zij den dood van vrouw Mogensen zou hebben verhaast. De recherche heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de juiste omstandigheden van vrouw Mogensen's dood. De arts, die het bewijs van overlijden uitreikte, zal worden opge roepen om een verklaring te geven, terwijl ook de verwanten van vrouw Mogensen verhoord zullen worden. Er is op het oogeoblik echter nog geen enkel gegeven of de verdenking van moord op de oude dame gegrond is, dan wel dat zij slechts een valscb vermoeden is. Wat nu betreft de verdenking, dat vrouw Overbye meerdere moorden zou hebben begaan, hierover deelde de recherche het volgende mede Het is goed bezien een buitengewoon onverkwikkelijke zaak, die zoo verward is, dat de politie moet verzoeken om een paar dagen ongestoord te kunnen werken voor zij zich over Iets kan uitlaten. Nadere mede- deelingen over de kwesties, welke thans behandeld worden, zouden op dit oogenblik niet alleen onjuist zijn, doch zouden boven dien de buitengewoon gewichtige en moei lijke onderzoekingen zeer kunnen bemoei lijken. Het is mogelijk dat er iets van waar is. dat vrouw Overbye schuld heeft gehad aan vrouw MogenseD's overlijden, doch dit is voorloopig slechts een mogelijkheid. Daarentegen is het evenwel waarschijnlijk, dat vrouw Overbye meerdere kindermoorden heefl gepleegd. Er zijn tegen haar meerdere beschuldi gingen ingekomen en de recherche Is druk bezig met deze aanmeldingen te onderzoeken en de groote menigte menschen te hooren die op vele verschillende wijzen met vrouw Overbye's geval iets te maken hebben. De recherche kan echter nog niets naders over deze aanmeldingen mededeelen. Het spreekt vanzelf, dat de journalisten er geen genoegen mee namen op dergelijke wijze door de recherche te worden afge scheept. Langs andere wegen zorgden zij dus de noodige gegevens te krijgen en op 11 September wisten zij dan ook reeds te berichten, dal er tegen vrouw Overbye zes nieuwe beschuldigingen waren ingebracht, die alle hier op neer kwamen, dat vrouw O, zuigelingen had vermoord die bij haar ter verpleging waren gegeven, kortom dat zij een vrouwelijke massa-moordeoaarster is, wier gelijke in de crimineele geschiedenis van de geheele wereld niet te vinden is. Op 11 September werd vrouw Overbye nog geconfronteerd met juffrouw A., de moeder van het vermoorde en verbrand# meisje. Dez# gaf eerst een uitvoerig ver slag van de gesprekken, welke zij met vrouw Overbye had gevoerd toen zij haar kindje aan die slechte vrouw overliet. Toen haar verklaringen in bet protocol waren opge nomen, werd Dagmar Overbye in het lokaal gebracht en naderbij gevoerd. Bij het zien van de moordenaarster van haar kind kreeg juffr. A. een zoo heftigen aanval van zenuw kramp. dat het verhoor een tijdlang moest worden geschorst, doch toen juffrouw A. weer tot rust was gekomen gelukte het al spoedig overeenstemming te brengen tusschen haar verklaringen en die van vrouw Over- bije, Deze laatste was als gewoonlijk koel en rustig. De smart van de ongelukkige moeder maakte klaarblijkelijk niet dién m'nsten indruk op het vrouwelijk monster. Wat betreft haar minnaar, de gearresteerde stoker Svendsen, deze is nog niet in ver hoor geweest. En telkens komen weer nieuwe klachten binnen aangaande kinderen, zuigelingen, die aan vrouw Overbye ter verpleging waren afgestaan en die zij zou hebben omgebracht. Zij weet er nog niets van. dat dergelijke beschuldigingen tegen haar zijn ingebracht. Dit deel van de verschrikkelijke zaak is bij de verhooring nog niet te pas gebracht. Ook al, omdat politie noch justitie cp het oogenblik in staat zijn nadere inlichtingen te geven over de nieuwe beschuldigingen en zelf niet weten in hoeverre deze juist zijn. Vrouw Overbye heeft zelf een kind. waarvan men eerst geloofde, dat zij het uit den weg geruimd had, doch dat zich blijkt in Aarhus te bevinden, een plaats waar zij vroeger heeft gewoond. Het is bewezen, dat zij vroeger onder haar verzorging heeft gehad vier, in elk geval drie zuigelingen. Waar deze kinderen nu zijn, weet men niet, Uiteraard vermoedt men, dat zij zijn vermoord, maar het kan nog zijn, dat v .w Overbye in staat ia te bewijzen dat de kinderen in leven zijn. Maandag (dat was dut op 13 September) komt vrouw O. opnieuw in verhoor, en tegen dien tijd zal de recherche met hare onder zoekingen wel zoover gekomen zijn, dat de nieuwe beschuldigen tegen Dagmar Overbye aan de orde kunnen komen. Men ziet het, er is nog onzekerheid, doch ai meer stapelt zich het materiaal op tegen de misdadigater en weldra zal het blijken dat de vermoedens maar al te gegrond zijn. In ons volgende nummer daarvan meer.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2