o.a. aldus uit: Afghanistan ia van over- heerschende beteekenis voor de propaganda in Azie. Etnografisch is het uauw verbond"» met Indi# en iedere beweging hi" heeft altijd een enormen invloed gehad op de 70 miljoen Mohainedanon in IndiG». De hoofdscbakel in de keten van de wereldrevolutie is voor Lenln steeds Duitsch- land geweest. Op dit front heeft hij nu een pauze genomen, om in te overdenken. Het offensief wordt echter ingezet of vóórt- gezet bij de onrustige, politiek zoowel als nationaal en religieus heftig bewogen massa's in IndiG, Zij hebben natuurlijk niet veel gemeen met het bolsjewisme, maar een Hindoeprofessor heeft een keer in de Izwestia op het motief gewezen dat in liet laatste jaar zich steeds krachtiger doet gelden. »lk ben», zeide hij, «communist noch socialist, maar mijn heele politieke program luidt: weg met Engeland uit Azië. STADSNIEUWS. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag den 29 Sept. a.s., des namiddags ten drie ure in het voormalig Werkhuis aan de West singel alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kostelooze inenting. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, 23 September «920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Houten gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 25 September 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK Mutaties. De Kapitein Warnsink van het 5e regiment Infanterie wordt gedetacheerd te Waalsdorp tot bet volgen van een instructie cursus aan de Stormschool der I Divisie. «Jonge Vreugd» Zaterdagavond j.l. vierde «Jonge Vreugd» haar eerste feest in de zaal van den Heer Klaassen. De opkomst van ouders zoowel als kinderen was zeer bevredigend. Om 7 uur werd begonnen met de ver tooning van de Poppenkast; vervolgens kwamen eenige honderden plaatjes met de projectielantaarn. Dit alles viel zeer in den smaakde kleinen amuseerden zich kostelijk. Ter afwisseling gaf een bestuurslid eenige nummers op de pianino. Terwijl bij ver rassing de kleinen onthaald werden op een glas limonade. De wijdsche aankondiging «na afloop bal» ging In vervulling toen de Heer Klaassen klein en groot arrangeerde tot de polonaise, tot ieders vermaak. Ruim 10 uur werd door den voorz. het sein tot eindigen gegeven en gingen allen, nog vol feestjool, voldaan huiswaarts, nu reeds denkend aan 't volgend feest, dat op St. Nic. zal plaats vinden. De afwezingen hebben inderdaad een gezellig avondje gemist. Bloemendag «Kinderhulp». De inzameling door verkoop van bloempjes op 22 dezer gehouden door de Afdeeling Amersfoort der Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin, kort genaamd «Kinderhulp», heeft dank zij hare helpsters en helpers opgebracht de som van f156.935. De Protestmeeting. Tegen de reaktic, voor de Socialisatie. Met deze leuze als onderwerp hebben S. D. A. P. en A. B. B. Zondag j.l. in het plantsoen een meeting gehouden, die on danks den regen uitstekend geslaagd is; wij schatten het aantal bezoekersop ongeveer 2000. Medewerking zou worden verleend door de arbeidersmuziekvereeniging «H.J. Hege raat» en deor de zangvereeniging «De Stem des Volks». De eerste kon echter door verschillende omstandigheden niet aan wezig zijn. Nadat de Voorzitter van den A. B. B. de beer Polder de bijeenkomst met een kort woord heeft geopend, is allereerst het woord aan «De Stem des Volks», die op verdienste lijke wijze eenige zangnummers ten gehoore geeft. Dan is het woord aan het lid van de Tweede Kamer, den beer L. M. Hermans, die begint met te zeggen, dat er voor 34 jaar geleden een gebeurtenis in z'n leven plaats vond, die hij nooit zal vergeten: Spr. werd toen n.l. lid van den Sociaal-democra- tischen Bond. Wanneer men mij op dien dag gezegd had, dat ik beden als lid van de Tw«°de Kamer zou spreken niet over jo vraag of het socialisme bereikbaar is, maar over de middelen die ons het Socia lisme zullen brengen, dan had hij degene die hem dat zou verteld hebben naar Meere- berg laten brengen, En nu is het toch zoo. Het onderwerp heet: «tegen de reakiie, vóór de socialisatie». Hier is met «reactie» niet hetzelfde bedoeld als hetgeen wij 30 a 40 jaar geleden onder vonden. Thans kunnen wij vrij optreden. In vrijwel alle lokalen kunnen wij terecht. Er is geen enkele burgemeester zoo idioot, weer te denken, dat door het verbieden van vergaderingen de opkomst van de sociaal- demokratie is tegen te houden. Vroeger ging het echter niet zoo makkelijk als tlians. Vroeger werd er vóór en n;\ de vergadering gevochten. Je kreeg een pak slaag van het publiek, van de politie of van beiden. Als je sprak, werd er behoorlijk proces-verbaal opgemaakt van hetgeen je zeide en het is spr. eenmaal overkomen, dat hij kon be wijzen niet gezegd te hebben hetgeen hem ten laste werd gelegd en toen zei de officier van Justitie: «het is best mogelijk, dat hij bet niet gezegd heeft, maar hij is er toch toe in staat" (Gelach.) Eén keer liep het met mij mis, zegt spr. «ik moest een half jaar de doos in.» Hij verzekert, dat het geen pretje is om 180 dagen in de gevangenis te zitten. Maar och, dat was men in onze kringen toen zoo ge wend. Men vroeg in die dagen niet; hèb je gezeten, maar hoelang heb je gezeten (Gelach). Zoo ging het met de vooraanstaande mannen in onze beweging. En de anderen men roofde het brood van hun vrouwen en kinderen. En wat heeft dat nu gegeven? Wij hebben in de kamer 22 soc. dem. en er is geen enkele gemeenteraad van be- teekenis of wij zijn er in doorgedrongen. Als spr. vroeger een brief kreeg was deze geadresseerd: no. 1595, strafgevangenis, Alkmaar. En thans heet hij als lid van den raad «edelachtbare heer», als lid van de prov. staten«hoogedelachtbare heer» en als lid van de Tweede Kamer «Hoogedel gestrenge heer». Nou wacht ik nog maar, opden titel: «excellentie». 1 (Gelach). Al die mooie titels laten mij koud. De beste titel is voor mij »W. P.< is «waarde partijgenoot. Spr. gaat verder na, hoe de arbeiders beweging in macht is gegroeid. Hij schildert met treffende woorden hoe de soc. dem. in 1914 krachten* te kort kwam om den grooten oorlog te verhinderen, maar hoe thans de arbeiders van Engeland, door het weigeren van munitievervoer daadwerkelijk nieuwe oorlogen tegenwerken. Verder wijst hij op het feit, dat ook vele tegenstanders rekenen, dat deze maatschappij aan 't sterven is en hij herinnert er aan. dat in de Tweede Kamer een Commissie is benoemd om te onderzoeken of sociali satie mogelijk en gewenscht is. Nu zeggen sommige christelijke arbeidersleiders, Smeenk bv„ dat socialisatie inderdaad noodig is; vroeger zeiden deze zelfde heeren, dat Onze lieve Heer deze maatschappij zoo verordi neerd had, dat zij daarom goed was, dat er standen moesten zijn, enz. Zoo is alom de invloed van de sociaal-demokratie merk baar. (Applaus). Spr. breekt hier zijn rede af, om de zangvereeniging gelegenheid te geven nog een paar nummers te geven. Het druilerige buitje is Intusschen in een stortregen over gegaan, maar de menschen blijven staan luisteren naar de mooie liederen; vooral «ons propagandalied» blijkt een aantrekkelijk stuk. De voorzitter van de zangvereeniging, de heer D. J. Rekké vraagt intusschen de steun van het publick voor zijn vereeniging, die er op 't oogenblik zwak voorstaat. Daarna is weer het woord aan den heer Hermans, die thans iets vertelt van de socialisatie van den landbouw. Het is, volgens hem, niet waar hetgeen de heer Ridder van Rappart zeide op 't landbouwcongres, dat de boer door z'n gehechtheid aan z'n boerderij, die van vader op zoon overgaat, zich tegen de socialisatie zal verzetten. Heeft elke boer dan maar één zoon, vraagt spr.? Neen, en als hij sterft en hij heeft 3 of 4 zoons, dan wordt de boerderij «aan de paal geslagen» en verkocht. Misschien ook blijft één zoon in 't bezit van de boerderij, maar de drie anderen trekken dan toch de wijde wereld in. Maar zelfs al was dit alle maal niet waar dan nóg is hetgeen dc heer Van Rappart zeide volkomen onjuist. Want er zijn maar weinig boeren met eigen boerderijen. Ja, in de Betuwe zijn nog wel van die heele dikke boeren. Spr. bedoelt niet «dik wat hun lichaam aangaat» maar dik wat hun brandkast aangaat. Maar bij elke «dikke» boer, tellen we eenigehonderden boerenarbeiders, en spreek die eens over «gehechtheid aan de boerderij». Ze zullen zeggenof wc nou door de kat of de kater gebeten worden is ons hetzelfde, gebeten worden we toch! (Gelach). Dan zijn daar nog de pachtboeren, die het bloed cn de kracht van de landarbeiders moeten om zetten In rijksdaalders en goudentientjes en dat moeten afdragen aan hun heeren de grootgrondbezitters. Dat zijn van die heele rijke menschen, die niks uitvoeren en er een lange stamboom op nahouden. Nóch die pachtboeren, nóch die landarbeiders zullen zich tegen de socialisatie verzetten. Integendeel! Maar wèl de «dikke» boeren en de grootgrondbezitters! Spr. wijst er nog op, dat er den laatsten tijd gesproken wordt van arbeidsschuwheid, ja, dat de arbeiders voor luiaards worden gescholden. Hij ontzegt echter de bour geoisie alle re.ht om zoo te spreken. Eerst heeft zij de arbeiders 4 of 5 jaar lang het laten aanzien hoe de boel ten bate van het «vaderland» werd vernietigd, thans moet dat alles «ten bate van het vaderland» weer worden hersteld. Maar dat gaat nog zoo eenvoudig niet. Deze maatschappij is kapot. En wat heelt die afschuwelijke oorlog niet aan mensehen en aan goederen vernietigd! In Frankrijk vindt je op de plaats van eertijds welvarende dorpen een hoop puin met een bordje waar de naam van het dorp op staat Gij zijt het, arbeiders die niet in de ge- schiedboeken wordt vermeld en die toch de geschiedenis zullen maken! Er zijn er onder ons die de komst van het socialisme niet meer zullen beleven. Spr. stelt ten slotte een vraag aan de jongeren: «Wanneer gij de zon van het komende socialisme zult aan schouwen, zoek dan mijn graf in Arnhem op, klop op mijn doodkist en zegt: Hermans, het socialisme komt! dan zal ik opstaan om het te aanschouwen!» (Luid applaus). Met een opwekkend woord sluit de heer Polder de meet'ng. Fruit- en Groentenvei 11 ng Noteering van 27 September: Meloenen 13-14 ct.; appels 35-4 cjkomk. 7o ct.; roode kool 24—12 ct,; groene kool 213 ct.; witte kool 9—12 ct.bloemkool o00ct.savoyekool 9—0 pepers J'; aard beien 7). (alles per stuk.) Spinazie 10—15 c'l postelein 15—00 ct; tomaten t15 ct; slaboonen 17 26 ct.; snijboonen 10 28 ct.pronkers 5r'—6 ct. spruiten 12 ct.appels 319 ct,; peren 40— 28 ct,doppers 21c.; dubb. boonen 4 J c. augurken 3°—29 c,; stoofperen 75— 98 c. (alles per pond). Aardappelen 35—7 ct.; uien 45—6 ct. p. K.G Sla 150 340 ct.; andijvie 200 260 ct. de 100 st. Wortels Is—10 ct.; bieten 34—5 ct, prei 2 ct.; alles per bos. Kaasmarkt. Aangevoerd werden op Sept. 1920, 38 wagens, bevattende 7500 K.G. kaas. Prijzen f78.tot f86,per 50 K.G. Handel vlug. Uit het politie-rapport. Overgenomen van de U rechtsche politie een minderjarige van het gesticht De Gllndhorst, te Achterveld. Hij is door de zorgen van genoemde stichting afgehaald. Bekeurd terzake openbare dronken schap de huisvrouw van S., Hellesteeg, en mej. B., Molenstraat. Terzake rijden met een niet verlicht rijwiel A. B„ Soesterweg. Door de politie uit Soest zijn aan het bureau gebracht de minderjarigen J. v. L. en A. v. E., die hun schooluren hadden verzuimd. Zij zijn naar de R. K.-school gebracht aan de Schimm.p.straat. Nachtverblijf verleend aan D. M., Aocoude; J. de J., eveneens vandaar; C. M., Utrecht. Bekeurd wegens openbare dronken schap F. V., Blommcrshofje; A. v. d. W., Groote Haag; J. A. ten H., St.-Agathastraat F. S., Groote Haag; W. J. K„ Coninck- straat. Terzake het in de vroege morgenuren verkoopen van versch brood P,, wonende Hof. Nachtverblijf verleend aan J. C. S., Amsterdam; J. J. F. M„ "s-Gravenhage; J. D., Velp; B, N,, Meppel. Bekeurd wegens overtreding Arbeids wet J. v. d. M., van Perseynstraat. BEVOLKING. Opgaven van verhuizingen binnen de gemeente van 26 Aug. tot 10 Sept. 1920. Mej. G. W. Bohms, Utr.str. 29 n. H.v. Vianden- straat 4 Wed. H. H. Enkclaar, Gerard Doustr. 23 n. Miereveldstr.32 P. L. Koorens, Verhoev. str. 52 n. Langestr. 139 - W. v. d. Meer, Aldeg.str. 57 n.P.Potterstr.8 A.Lam- brechts, Arnb.str. 27 naar Arnb.str. 22 H. Wildeman, Bloemend.str. 14 naar Arnh. straat 22 H. Priem, Hoogstr. 30 naar Noordstr. 6 Mej. H. Westram, Rem- brandstr. 9 naar Mlerenveldstr. 37 Mej. M. v. d. Heyden-Broektnan, Aldegondestr. 22 naar Aldegondestr, 12 B. Eikenaar, L. Nic.dwarsstr. 9 naar L, Nic. dwarsstr. 11 J. v. Nimwegen, Miereveldstraat 83 naar P. Potterstr. 6 B. Doornekamp, Leusder- weg 185 naar Krulskamp 40 J. H, Wessel, Stationstr. 24a naar Puntenb.laan 32 I. van Keulen, Kreupelstr. 12 naar Z. Singel 62 H. v. d. Bree, Kreupel- straat 12 naar Z. Singel 62 Wed. H. Kortes, Kamp 94 naar Utr.weg 25 H. Bekker, Brcestr. 8 naar Blsscb.weg 151 J. van Gent, G. v. Stell.werfstr. 74 naa» Mierenveldstr. 83 - E. Vetkamp, Soester weg 290 naar G. v. Steil.werfstraat 56 H. J. Knoop, Appelweg 48 naar Miere- veldstr. 56 Mej. H. Hannessen, Appel weg 48 n. Ev. Meysterw. 25 -J. Snijders, Molensir. 1 n. Rozemarijnstr. 12 T. van Scha ik, Bernulfusstr. 30 naar Z Singel 5 - Mej. H. Versteeg, F. v. Blankenh.str. 2: naar Arnh.weg 284® C.J. Erdbrink, Zuid singel 62 naar Leusderw. 20 L. Ritters- haus. Gr. Haag 78b n. Rembrandtsr. 42 A. J. Huurdeman, Bloemend.str. 59 naar Bloemend.str. 20 Dr. H. M. Plas, Ber nulfusstr. 41 naar v. Persijnstr. 4 Wed. H. Aalbers. Viasakkerw. 60a naar Sch penn. str. 37 - Mej. M. H. v. Vulpen, I.lend. weg 16 naar Kerkstr. 3 A. M. J. de Backere, Verhoev.str. 29 naar Mlerenveld str. 54 J. v. Willegenburg. Langestr. 103 naar jan Steenstr. 37 J. Mans, Kroontjes molen 2 naar Leusderw. 77 D. van Appelen, Gaslaan 90 naar Gi Doustr. 3 Wed. J. J. Hasselbach, H. v. Viand.str. 1 naar v. Asch v. Wijckstr. 15 Mej. A. W. Grecuw, Beekenst.l. 37 n. Utr.weg 149 Mevr, Wed. Beem, |Bergstr. 24 naar Jan Steenstr. 14 Wed. P. Reese-Elzinga, v. Asch v. Wijckstr. 3 tl.Jan Steenstr. t6 - B. Kramer, Langestr. 65b n. Langestr. 121 A. Moolenaar, Langestr. 65b naar I-ange- straat 121 Mej.D. Jochems, H. v. Vianden- straat 27 naar Langestr. 121. Opgave van vertrokken personen van 11 tot 25 Sept. 1920. H. Bosboom, Mooierstr. 22 n. Nijkerk Mej. W. Eversen, Bolderstr. 304 n. Am sterdam G. v. d. Bunt, Utr.weg 25 n. Stoutenburg Mej. E.Jagers, Utr.weg 248 naar Grave Mej.v. Buitenen, M. Wit- hoosstr. 26 naar Schiedam Mej. M. Visser, Nieuwstr. 4a n. Bussum IJ. Boersma, Helle- str. 2i naar Oud-Beierland A. Dijkstra, F. Halsstr. 19 naar Medemblik R. Cruyff, Punt.b.laan 7 naar Nijmegen Mej. K. van Rijn, Utr.weg 116 naar Delft Mej. H. Oidenhof, F. v. Blankenh.str. 21 naar Haarlem P, v. d. Veen, St. Anfridusstr. 5 naar Utrecht Mej M. Plekkenpoel, Havik 25 naar Soest Mej. A. Klaaslng, Leusderw, 64 naar Hilversum J. Visser, Coninckstr. 105 naar Zwijndrecht H. Freericks, Fr. Blankenh.str. xo 11. Vilvoorde (Belg.) Mej. C. Veeman, J. v. Oldenb.laan 17 naar Vijver 272 Mej. W, v. d. Hoeff, Zuidsingel 38 naar Arnhem Mej. M. Terpstra, Bcekenst.laan 1 naar Lochem Mej. W. v. Braam, Bernulfusstr. 39 naar Hoogezand Mej. T. van Vcluw, P, Pot terstr, 16 naar Velsen J, Pannekoek. Sch.penn.str. 66 naar Rijswijk (zee)Mej. J. Leefferink, B. Wuijt.laan 55 naar Goirle J. Mulder, Bergstr. 6 n. Hoogeveen K. Mulder, Bergstr. 6 naar Ede (Geld.) Mej. P. Meijer, Dievenweg 7 n, Leeuwarden T. de Noordt, v. Bemmelstr. 9 naar Rid derkerk Mej. R. Matthews, Snouckaertl. 6 n. Londen W. v. Meeteren, Molenstr. 14 naar Nijmegen G. Gouw, Gr. Haag 25 n. Nijmegen W, Salomons, Arnh.str, 7 naar Zeist Mej. M. van Vulpen. Hooge- weg 4 naar de Bilt F". Ochs, Huijgensl. 5 naar Diever Mej. A. v. d. Vat, Leus derw. 123 naar Oerle Mej. J. v. d. Water, Leusderw. 2 2 naar Doesburg Mej. A Heining, Hellestr. 72 naar 's Hage Mej. A. Nefkens, K. Bergstr. 28 naar Bussum - Ingezonden Stukken. fluiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukkenal dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u opname van onder staande Het ingezonden stuk over «Jonge Vreugd» heeft ons met bewondering voor «den Kinder vriend» vervuld, Ofschoon anomlems stukken altijd een beetje vreemd aandoen, en wij het geen moedige daad vinden in het openbaar te schrijven en zijn naam niet te noemen, willen wij toch even, voor deze keer, cr op antwoorden. ie. Moet «de Kindervriend» het doel der vereeniging nog eens goeu nagaan en trachten den leeftijd van de kinderen der leden te ontdekken. 2e, Jan Klaassen kan bulten vertoond worden maar is niettemin een attractie voor kinderen in een zaal. 3e. Het aantal kinderen bedraagt niet 15 of 20 maar 60 en wat dat «ergens anders» vertoonen op een Zondagmiddag betreft zal «de Kindervriend» ons zeer verplichten dat adres van «ergens anders» even op te willen geven. 4e. De atmosfeer in de zaal van den Heer Klaassen is in letterlijken zin zeer goed en is dit een lief, aardig lokaal, niet te groot en niet te klein en niet duur. Volgens ons inzicht zal er geen mensch van bederven als men er komt en er een dansje maakt tot besluit van een onschuldig avondje, het welk uiterlijk om elf uur eindigt en dan nog onder toezicht der ouders. 5c. Over de «dubbeltjes van de leden»

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 4