AÏÏEESFOOMSCEE G0URAI1 Donderdag 30 September 1920 No. 9389 70e Jaargang Uitgave van do Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Finna A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1. franco per post f1.15. Afzonderlijke nummeri 5 cent. ADVERTENTIËN 1 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en ontelgenings-advertentiCn per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f 1.55'; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentifin op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT «9, TELEFOON A. H. v. NIEUWKERK Aldegondestr. 105, 1051, 107 Tel. 543 IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN KENNISGEVINGEN. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 22 var. het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie UTRECHT d.d. 8 November 853 (Provlncieaalblad N0..102) alsmede art. 1 der Verordening op de wegen en water leidingen Doen te weten, dat de bij voormeld artikel bedoelde najaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of be heer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag, den 19 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde regelementen aan da belang hebbenden In herinnering gebracht. Amersfoort, 30 September 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Hoogland gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen, Amersfoort, 28 September 1920. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeenten Lcusden en Maarn gevallen van mond- en klauwzeer zijn voor gekomen. Amersfoort, 29 September 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van 11 tot 25 Sept. 1920. Z. van Nimwegen, Soesterw. 75 naar Am sterdam G. van Veller, St. Andrlesstr. 6 naar Haarlem Wed. J. van Veller, St. Andriesstr. 6 naar den Haag Mej. C. Kleber, Langcstr. 131 naar Heemstede M. Papperse, Kruiskamp 46 naar Am sterdam G. Govaert, Verhoer.str. 62 n. Bussum J. van Reij, Sch.penn.str. 19 n. 's Hage Mej. J. van Berghem Parallelweg 22 naar Ambt Hardenberg A. v. Soeren, Hoogeweg 80 n. Nijkerk P. v. d. Brink, Utr.weg 228 naar Amsterdam Mej. J. Douwes, Utr.weg 239 naar Ams'erdam T. Hasslng, Arnb.weg 40 n. den Haag Kinderen v. d. Velde, Kinderzorg naar Driebergen - Mej. B. Hermsen, Hoogeweg 25 naar 'sHage G. Stoffels, Langestr. 31b naar Lolden P. Vekemans, St. Louis n. Waakwijk Mej. C. Reitsma, Zandbergen naar Blaricum - J. v. Henning, Pr. Julir.ual. 2 naar Bergen op Zoom A. van Vuuren, Soesterw. 242 naar Rotterdam Mej. M. v. Hoogevest, Fr. v Blankenh.str. 15 n. Hil versum P. Ordelman, Woest.weg 1250. Zutphen C. Prins, Scheltusstr. 33 naar Amsterdam Mej, C. Rikkert, Nijver- heldstr. 3 naar Amsterdam K. v. d. Born, Woest.weg 125 naar Duitschland Mej. C. Fleumer, Bergstr. 23 naar Amsterdam Mej. M. Briet, Utr.weg 86 naar N.-Indië A. Endel, Langestr. 117 naar 'sHage - L. Manassen, H. v. Viandenstr. 20 naar Arnhem D. v. Voorts Evekink, St. Anfridusstr. 2 naar den Haag G. Gossc, Monnlk.pad 36 naar Utrecht A. Gossé, Monnlk.pad 36 naar Utrecht J. Visser, Kamp 7., naar Rotterdam. Opgaven van verhuizingen binnen de gemeente van 11 tot 21 Sept. 1920. H. Adams, KI. Spui 16 naar Soesterw. 283 J. Bos, Langestr. 66 n. Hoogeweg 14/16 Mej. A. Allis, v. Bemmelstr. 28 n. v. Bemmelstr. 32 J. Holland, Woest, weg 162 naar Liend.weg 14 P. Lammens, St. Anfridusstr. 9 naar W. v. Mech.str. 25 Mej. G. Rittershaus, Rembrandtstr. 42 naar Rembrandtstr. 30 Mej. A. v. d. Meulen, Beekenst.l. 36 naar Aldeg.str. 92 Wed. A. de Groot, Kruiskamp 68 naar Kruiskamp 35 E. Verhoef, Soesterw. 108 n. Langestr. 14 J, v-Donselaar, Soesterw. 76 naar I5, Borstr. 8 Mej. M. Wassink, Langestr. 5 naar Stat.str. 6 G. Valken burg, Kruiskamp 17 n. Verhoev.str. 82 Mej. J. v. d. Lagemaat, M. Wlthoosstr. 1 naar Aldeg.str. 60 Wed. A. Veldkamp, Utr.weg 243 naar Dorrest.st. 47 Mej. G. Kiburg, Utr.weg 243 naar Dorrest.st. 47 J. Koning, A. 't Oude Stadhuis 4 naar Jan Steenstr. 23 W. Bessem, Sch.penn. kade 40 naar Langestr. 94 R. Fischer, Scb.penn.kade 40 naar Langestr. 94 P. Jaquet, A. de Arnh.pw. 6 naar Bisscbweg 50 N. Bochove, J. v. Dieststr. 9 naar J. Steenstr. 21 W. Kramer, Bissch.weg 64 naar Puntenb.laan 26 Mej. H. v. d. Berg, Bissch.weg 77 naar Utr.weg 319 Mej. G. v. Toor, Utr.weg 12 naar Utr.weg 319 R. Rosjen, Sch penn.kade 3 naar P. Borstr. 33 Mej. J. Kaal. Rozemarijnstr. 12 naar Zuidsingel 25 Kinderen Prins, Bissch.weg 47 naar Zuidsingel 25 T. Beverloo, St. Anfrid.atr. 19 naar J. Steenstr. 27 Wed. J. Koenz, St. Anfrid.str. 19 n. J. Steenstr. 27 Mej. P. Nieuwenbuis, St. Anfrid.str. 19 naar J. Steenstr. 27 A. Roosendaal, K. Bergstr. 14 n.J. Steenstr. 41 J. Graaf v. Randwijck, Utr.weg 102 n. P. C. Hooftlaan 2 C. Scherpenhuyzen, Utr.weg 102 n. P. C. Hooftlaan 2Mej. R. Kuis. Utr.weg 102 naar P. C. Hooftlaan 2 Mej. M. Venderbosch, Utr.weg 102 naar P. C. Hooftlaan 2 H. Pothoven, St. Andrlesstr. 26 naar Kruiskamp 25 J, Josseaud, St. Janskerkbof 17a naar Zuid- singel 22 W. Baasden, Westerstr. 119 naar Schlmm.p.str. 25 J. Hermsen, P. Borstr. 8 r,aar G. v. Stell.werfstr. 68 Mej. C. Arler, O. Soesterw. 12 n. P. Pot- terstr. 68 D. Duiverman, Langestr. 121 n. J. Steenstr. 43 T. Sperling, Breestr. 10 naar P. Potterstr. 4 A. v. Waveren, K. Wilh.str. 36 naar Utr.weg 247 G. Spekman, Hoogeweg 67 naar Groenmarkt 4 A. Merk, P. Borstr. 8 n. Kruiskamp io'l Mej V. Hilversum, Scherbierstr. 16 naar Puntenb.laan 24 Mej. M. Feld, P. Borstr. 13 n. v. Bemmelstr. 48 E. v. d. Linden, v. Bemmelstr. 30 naar Methorststr. 8 Mej. S. van Wessum, Hof 39 n.Teut 2 R. v. d. Brae, KI. Nachtegaalst. 2 n. Kreupelstr. 12 A. Rencs, v. Bemmelstr. 81 naar Woest.weg 127 v. d. H. Ram- bonnet, St. Aufrid.str. 9 naar Utr.weg 117 R. Onvlee, Parallelweg 32 n. Utr.str. 26 Mej, A. van Kleeff, Westsingel 17 naar Sch.penn.kadc 17 Mej. M. Huurdeman, Langestr. 66 naar Kruiskamp 12 H. v. Barreveld, Driest 30 naar Molenstr. 1 Mej. G. Veenschoten, v. Bemmelstr. 13 n. P. C. Hooftl. 1 A. Brons, Beestenmarkt 53 naar Flierbeekstr. 33 Kinderen Brons, Flierbeekstr. 33 naar Noordstr. 10 S. Meijers, Pr. Julianalaan 7 n. J. v. Oldenb.laan 20 S. v. Kalveen, Nleuweweg 1 n. Arnh. weg 20 D. v. Appelen, G. Doustr. 3 n. Gaslaan 90 Mej. P. Veer, v. Maertl. 4 naar Huijgensl. 25 A. Boeckhorst, Fr. Halsstr. 43 n. Fr. Halstr. 19 J. Pureveen, Coninckstr. io7,naa» Conlnckstr. 105 P. Brons, Kinderzorg naar Scherbierstr. C. de Nigtere, Aldeg.str. 42 naar Verhoev.etr. 34 C. Aruout, Verhoev.str. 48 naar v. Bemmelstr. 81 M. de Vries, H. v. Viand, str. 27 naar H. v. Viand.str. 26 Mej, N. Vlug, St. Anfrid.str. 3 naar Langestr. 12a K. Dil, Zuidsingel 33 naar v. Ascn v. Wijckstr. 17 - Mej. A. Smink, Zuidsingel 33 naar Groenmarkt 14. L. 8. Door deze deelen wij onze geachte Clientèle mede, dat wij YRIJ DIG 1 OCTOBER in ons magazijn KOUTE GRACHT 6 een MODE SHOW zullen houden. Speciaal zullen vertoond worden Mantels. Mantel-Costumes, Pelterijen, Bont werk en Hoeden. De hoeden zijn niet van winkels hier ter stede, doch van de firma zelf. U beleefd tot bezoek ultnoodlgeed, Hoogachtend, FIRMA HARTEL. Aanrang 10 uur. Introductie-kaarten k f li— verkrijgbaar Kortegracht 6 Buitenlandsche Kroniek. Kie n deelen. In zijn boodschap aan het parlement heeft Millerand bevestigd wat hij reeds vroeger had verklaard, dat hij als president van de repubii V rich niet zal onthouden van actief dei aen aan de leiding van de Fransche politiek. De boodschap heeft het karakter van een program, waarin de president de richting aanwijst die hij denkt te volgen in zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche politiek. A's minister van buitenlandsche zaken heeft Millerand, de kwestie zuiver nationaal beschouwd, ziju land buitengewone diensten bewezen. In de acht maanden, die voorbij zijn gegaan sedert hij zijn ministerie vormde, heeft hij onder zeer moeilijke omstandig heden Frankrijks internationale positie niet alleen weten te bevestigen, doch ook te verbeteren. De beteekenis van wat hij op dit gebied heeft gedaan, kan niet omstreden worden. Zoo is het te begrijpen dat het nationale blok zich in ziju geheel naar hèm wendde als candidaat voor het presidentschap. In zooverre kan het dan gezegd worden »in orde» (dat wil zeggen: volgens den regel) te zijn, dat Millerand de post van president overneemt met het vaste besluit tegelijkertijd dt touwtjes in handen te houden, vooral wat betreft de buitenlandsche politiek. En in den beginne zullen groote moeilijk heden zich Uierbty misschien niet voordoen. De groote en dicht aaneengesloten parle- ments-meerderheld, die zich om het minl- sterle-Millerand verzameld heelt zal voor- loopig tedere buitenlandsche politiek wel slikken, omdat zij weet dat deze, althans wat de algemeene richting er van betreft, door den president der republiek wordt geïnspireerd. Maar of dat lang zoo duren zal Moeilijk heden zijn er cp den duur te over. Wel was de eerste president der republiek, Thiers, tevens zijn eigen minister-president. Maar de toestand in de jaren van 1871—73 was geheel anders dan nu. Thiers stond als verantwoordelijk machthebber, verscheen in de nationale vergadering en nam daar deel aan de debatten, en had alleen het vertrouwen van de parlementaire meerder- haid om op te steunen. Zooals bekend is, ging hij dan ook heen toen bij een stem ming In de Nationale vergadering, op den 24 Mei 1873, de meerderheid tegen hem was. De wetgeving van 1875 wijst den president een zekerder, maar omgekeerd ook veel meer teruggetrokken en bescheiden stelling aan. Hij kan niet door eenig parlementair votum van wantrouwen verwijderd worden. In de zeven jaar, voor welke hij gekozen wordt, moet men hem in het onbetwist bezit laten van de opperste waardigheid der republiek. Maar daartegenover is hem ont zegd eenlge directen invloed op de volks vertegenwoordiging uit te oefenen. Slechts door «boodschappen» kan hij met het parlement in aanraking komen. De ministers dragen de verantwoordelijkheid voor de leiding der rsgeering en zijn, zoo lang zij het vertrouwen der kamerleden be houden, bekleed met de regecringsmacht. Deze grondwettellijke regeling heeft men tot heden steeds zóó begrepen, dat de presi dent de republiek wel representeert, doch niet regeert. Ken mondig minister-preeident zal trouwens ook verlangen zijn politiek voor eigen rekening te voeren. Hij Is Immers verantwoorkelijk er voor tegenover het parlement en niet tegenover den president. Millerand schijnt duidelijk geweten te hebben hoe groot de moeilijkheden zijn, daar bij tijdens de presidents-crisis verklaarde dat bij nuttiger kon zijn als minister-presi dent dan als president. In zijn boodschap geeft hij Inmiddels aan, dat de moeilijk heden weggenomen kunnen worden door een grondwetsherziening. Maar een grond wetsherziening, die tot doel heeft de uit breiding van de macht van den president zal ongetwijfeld den hardnekklgsten tegen stand ontmoeten niet alleen van de radicalen, maar ook van vele gematigde republikeinen. Zelfs een zoo conservatief aangelegd politi cus als Barthou heeft reeds aanleiding ge vonden om sterk tegen plannen In deze richting te waarschuwen. De dreigende staking. Toen Lloyd George in het voorjaar zijn bekende rede hield, waarin hij waarschuwde tegen de arbeiderspartij en als bewijs voor haar «tot het uitersts» gaand program een revolutionaire resolutie aanvoerde, schreef de radicale Manchesier Guardian «Lloyd George vertelde zijn toehoorders niet, dat de resolutie en het nog krassere program op elk afzonderlijk vakvereenigings- congrea is overgenomen, zoo lang men zich herinneren kan, en dat er nooit eenlge aan merking op is gemaakt.» De opmerking is treffend juist, en zij karakteriseert een verschijnsel niet slechts In de Engelsche, doch in de geheele Euro- peescha arbeidersbeweging, Het is inmiddels echter in het laatste jaar zóó geworden, dat de linker vleugel overal voor den dag komt met talrijke resoluties en besluiten van de congressen van tal van jaren en dat zij verlangen dat thans letterlijk naar die teksten zal worden gehandeld. En met groote behendigheid buit Lenln deze be- beweging uit, om ook ln Europa de arbeiders beweging tot scheuring te brengen zooals hem dat voor jaren her reeds In Rusland gelukte. Zooals men weet voerdediescheuring dasr ten slotte tot de dictatuur van het proletariaat. Bij de ernstige toestanden in de Engel sche kolenmijnen komt deze zelfde trek naar voren, ziet men opnieuw hoe de reso luties e.d. de bewegingsvrijheid hinderen. Men moet zich daarbij herinneren, dat het nieuwe conflict, dat begon met de rede van Smllile op 6 Juli, slechts een moment Is ln den Strijd van Smllile en Hodges om de natlonallseering der kolenmijnen af te dwlugen, waarbij immers zoo noodlg tot directe actie zou worden overgegaan, In het einde van Augustus, toen de strijdlust nog zeer groot was, reide Smi'.üu het ronduit: «Wij zijn vastbesloten, dat de mijnen de natie zullen toebehooren». Formeel werd de campagne natuurlijk met andere eischen ingezet natuurlijk, omdat het onmogelijk zou zijn den steun van de andere vakvereeulglngen te krijgen voor een naiionaliseeringsstaking. In een vorig artikel hebben wij doen zien welke deze eischen waren: een reductie op den prijs voor huiibra.idkolen en een verhooging van de loonen met 2 shilling per dag.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1