Bel dan op No. 42. Toen de campagne verder ging, bleek het al spoedig, dat de mijnarbeiders bij bet publiek zoo goed als geen en bij de andere vakvereenlgiDgen, practisch gesproken, maar heel weinig sympathie vonden, ofschoon op het groote congres (het .arbeidersparlement») onlangs een platonische resolutie werd aan genomen. waarin werd verklaard dat de elschen rechtmatig waren. Onder dezen druk Heten Smtllie en Hodges het eerste punt, de reductie op den prijs van de huisbrandkolen, vallen. Over blijft dus uitsluitend de loonkwestle. Wanneer bet aan SmilUc en Hodges gelukt, de 2 schilling mede te brengen van de onder handelingen, dan ia het wel vrij zeker dat de mijnarbeiders met deze materiele voor deden zoo In hun schik zullen zijn, dat zij de leiders over het mislukken van de principleCle elschen niet zeer hard zullen vallen. Ofschoon de felheid, waarmede de natlonallseerlngs-actie is Ingezet, een derge lijke mislukking te pijnlijker maakt Erger voor de leiders wordt het evenwel, wanneer er ln het geheel geen directe loonsver- hoogingen gepresenteerd kunnen worden. Hoe stast het nu met de 2 shillings? De loonen der mijnarbeiders zijn niet gelijk; ln sommige mijnen zijn zij hooger dan in andere, en zij richten zich ook naar het ongelijksoortige werk, dat moet worden Fedaan. De best betaalde arbeider kan ruim tzo per week verdienen, doch de door- snee-looneu zijn nauwelijks f 60 per week. In een publicatie van de mijnarbeiders- organisatie heet het, dat de loonen met 155 gestegen zijn (boven die van 1914) en dat prijsstijging precies hetzelfde procent aan wijst, maar dat de arbeiders bet bun recht achten een absolute verbooging van hun Joonstandaard te eischen. De regeering hoeft hierop geantwoord, dat zij bereid is dit hooger loon te geven, wanneer de arbeiders een verhoogde productie garan deeren of wanneer een onpartijdig scheids gerecht zich vóór de looneischen verklaart. Tot heden heeft Smilliö echter vastgehouden aan den elsch van een oogenblikkclijkc loona- verhooging zonder voorwaarden. En op dat punt een dood punt, naar de laatste berichten melden - staat de zaak op het moment. Ongetwijfeld is de situatie zeer ernstig. Maar een staking zal ook de de arbeiders beweging zoo hard treffen.dat men mag aannemen, dat de andere vak verenigingen alles zullen doen om te voor komen, dat de mijnwerkersstaking, aange kondigd tegen Maandag, werkelijkheid wordt. In verband met ons bovenstaand artikel knippen wij het volgende uit de groote bladen Het hoofdbestuur dor mijnwerkersfede- ratic had gisteravond ccn onderhoud in Downingstreet met Lloyd George, de minis ters Bonar Law en Home, den secretaris voor de mijnen en den steenkoolcontroleur. Maatregelen waren genomen voor een stenografisch verslag van bet onderhoud, overeenkomstig de tot dusver door de re geering gevolgde gedragslijn, om het publiek volledig aangaande de belde kanten van het geschil In te lichten, doch Smillie verzocht, het onderhoud als particulier te beschouwen, waarop de stenografen werden weggezonden. Later legde liodges, de algemeene secre taris der federatie, de volgende verklaring af De vertegenwoordigers der mijnwerkers hadden een onderhoud met Lloyd Georgo en meldden hom de mislukking der be sprekingen over een oplossing van hot hangende loongeschil. Lloyd Gsorge drukte hierover zijn leedwezen uit en drong aan op een nieuwe samenkomst met de mijn eigenaars, ten einde het over de datumlijn eens te worden. De vertegenwoordigers der mijnwerkers antwoordden, tot de gevolgtrekking te zijn gekomsn, dat een verdere ontmoeting met de mijneigenaars geen nut kati hebben, en dat zij morgen aan de gedelegcerdenconfe- rentie hun bevindingen moeten mededeelen. Tot zoover de verklaring van Hodges. De crisis raakt nu op het doode punt. De vooruitzichten worden stseds somberder. Tonzij de regeering snel ingrijpt, zal de staking niet meer te vermijden zijn. Vooral de mijnwerkers van Zuld-Wales eischen hardnekkig onmiddellijke Inwilliging van dc gevraagde loonsverhooglng. Te Cardiff hiel den 224 hunner gedelegeerden vandaag een buitengewone conferentie, waar scherpe crl- tiek werd uitgeoefend op de gevoerde onder handelingen om do loonsverhooging op de productie te baseeren. In de aangenomen motie wordt verlangd, terstond over de geCischte loonsverhooglng te beslissen en over een latere loonregeling in verband met de steonkoolproductle te laten beslissen in overleg met alle mijnwerkers. Zoo sterk kantte men zich op deze conferentie tegen het baseeren der loonsverhooging op de productie, dat werd voorgesteld om heden, indien deze aangelegenheid op de conferentie ter sprake wordt gebracht, de gedelegeerden van Wales niet verder aan de vergadering te doen deelnemen. Dit voorstel werd oven- wel verworpen met een meernerheid van veertig stemmen. En een nader telegram luidt: De onderhandelingen tusschen de verte genwoordigers der mijnwerkers en mijn eigenaars zijn gisterenavond zonder resultaat afgebroken. Na uitvoerige discussie deden de eigenaars een voorstel tot regeUng vau de loonen op de productie van steenkool gebaseerd, Dat voorstel werd overwogen, doch verworpen door de vertegenwoordigers der mijnwerkers, die daarop een tegenvoor stel deden, tot regeling van de huidige en toekomstige loonen in betrekking tot de productie. Met dit voorstel konden de mijn- eigensara sieh niet vereenigen. De bespre kingen geraakten weldra op het doode punt. Men hoopt nog steeds dat voorkomen zal kunnen worden, dat de staking a s. Maandag uitbreekt, daar de regeering de vertegen woordigers der mijn-eigenaars vanavond te 8 uur tot een conferentie in Downingstreet heeft uitgenoodigd, alwaar om 9 uur de vertegenwoordigers der mijnwerkers hun voorstellen aan Lloyd George zullen mede deelen. Minister Home had ln den namiddag een onderhoud met L'oyd George in verband met de andermaal dreigende crisis. Hebt een Taxi of Auto nooclig STADSNIEUWS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfooort. brengt ter kennis, dat in de gemeente Hoogland een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, den 28 September 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Montessori. In de Dinsdagavond alhier gehouden huis houdelijke vergadering van de Amersfoort- sche afdeeling der Ned. Montessorivereeni- ging, werd er de verwerkelijking van de plannen tot oprichting van een Montessori school onder de oogen gezien. Alvorens nader te kunnen komen tot het gestelde doel, is het voor de afdeeling noodzakelijk een globaal overzicht te hebben over het vermoedelijk aantal kinderen, dat aan het te geven Monteasori onderwijs zou deelnemeu. Immers zijn de kosten en bezwa ren zoo groot, dat zonder deze gegevens geen pogingen in het werk kunnen worden gesteld. Het bestuur der afd. Amersfoort verzoekt hierom aan hen, die kinderen van ditMon. tessori-onderwijs zouden willen doen profi teered een kaartje te zenden aaD de secre taresse der vereeniging mej. Dr. M. Duyvis, v. Oldebarneveldtlaan 20, of een lijst te wil len teekenen, welke in Valkboff's Boekhan del (Y. O. de Jong) is neergelegd, hetgeen natuurlijk niet van bindende kracht is. Daar de bezwaren, aan het totstandkomen ver bonden, niet gering zijn, wordt met den meesten aandrang verzocht op deze lijst (waaraan meerdere zullen worden toegevoegd) te teekenen. Het schoolgeld heeft men zich voorloopig naar het inkomen gedacht. Voorts werd op deze vergadering een afgevaardigde gekozen, die de afdeeling op de algemeene bijeenkomst te Bilthoven op 8 en 9 Oct. a.s. zal vertegenwoordigen, welke bijeenkomst veel daadwerkelijke re sultaten beloofd en min of meer van reor- ganiseerenden aard zal zijn. (A. D.) Lisa en Sven Scholandcr. Het zal voor velen een verrassende tijding zijn, dat de beminde Zweedsche luitzanger Sven Scholandcr binnenkort weder onder directie van Impressario Felix Augustln eene tournee door 0:1s land komt maken, en wel thans evenals in vroeger jaren tezamen met zijn dochter Lisa, wier fijne en geestige zang- en voordrachtskunst ook in Nederland zooveel bewondering verwekte. Tot heden zijn de volgende concerten vastgesteld3 October Den Haag (Kamer- muzickvereeniglng), 5 Amsterdam, 6 Bussum, 7 Eindhoven, 12 Groningen, 13 Assen, 14 Hengelo (Concertvereeniging), 16 Hilver sum, 19 Nijmegen. 2i Utrecht, 22 Haarlem, 25 Dellt, 26 Middelburg, 27 Dordrecht, 28 Leiden, 29 Schiedam, 1 November Leeuwarden, 2 Zwolle, 3 Zutphen. 4 En schedé, (Kunstgenootschap), 5 Baarn, 14 Deventer, 15 Amersfoort, 16 Apeldoorn. Dammen. De dam-simultaan-seance, welke door den heer Brandon hedenavond In het Alg. Mil. Tehuis zou worden gegeven, kan door on voorziene omstandigheden niet doorgaan. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer de seance thans zal plaats vinden. Fruit- en Groenten veiling Noteering van 29 September: Meloenen 00 00 ct.appels 0 0 c ;komk. 1315 ct.roode kool 2 J—7 ct.; groene kool 34—7 ct.wittekool 2—7 Jet.bloemkool 2—isct.jsavoyekool 65—8 pepers o; aard beien 00. (alles per stuk.) Spinazie 8J 14 ct; postelein 16—00 ct; tomaten 6— tl ct; slaboonen 17 28 ct. snijboonen 11—00 ct.pronkers 0—0 ct. spruiten 00 ct.; appels 4—25 ct,; peren 68—24 ct.doppers 00 c.dubb. boonen 22 c.; augurken 000 c,; stoofperen 785 c. druiven 45 47 Ct; (alles per pond). Aardappelen 7—8 ct.; uien 65—7 ct. p. K.G Sla 190 240 ct.; andijvie 70—250 ct. de 100 st. Wortels 7 11 ct.; bieten 3J— 6ct, prei o ct.; alles per bos. Uit het politie-rapport. Overgenomen van de Amsterdamsche politie Th. J. L., verdacht van diefstal te Kampen gepleegd. Hij is naar Zwolle over gebracht. —Bekeurd wegensopenbaredronkenschap, T. D„ Woestijgerweg; G. 3., eveneens aldaar wonende. Wegens rijden zonder licht W. H., Muurhuizen. Terzake overtreding arbeidswet J. v. G., P. Pijperstraat. Bekeurd zekere J. v. d. K., terzake hst als bestuurder van een hondenwagen daarop plaats nemen binnen de bebouwde kom der gemeente. Wegens overtreding winkelsluiting T. v. S., winkelhouder Zuidsingel, benevens J. H., J. v. D. en A. L., ondetoffcieren al hier in garnizoen, die In den winkel aan wezig waren. Wegens verontreiniging van den open baren weg (Westsingel), B. A. S., Hoogland. De zaak-Overbye. (Vervolg.) Op 13 September konden de dagbladen dan eindelijk mededeelen, dat vrouw Overbye bekend had drie andere kindermoorden te hebben gepleegd. De bizonderheden, zooals de politie die toen bekend maakte, waren als volgt: In het voorjaar van 1916 werd haar een zuigeling toevertrouwd, een kleine jongen, die buiten huwelijk was geboron. Bij den overdracht gaf de moeder, die wij juffrouw A. noemen, aan vrouw O. 1kronen (onge veer 6 gulden), zijnde de eerste maande- lijksche bijdrage van den vader. Dc bedoe ling was, dat vrouw O. ook de verdere bij dragen ontvangen zou, maar zij heeft op geen enkele aanspraak gemaakt. Direct nadat zij bet kind In ontvangst genomen had, nam zij het medevaar het kerkhof. In de kinderwagen lag een navel band. welke zij zoo vast om de hals van het kind snoerde, dat het stikte. Deze mis daad pleegde zij ongeveer ij aio minuten nadat zij van dc moeder afscheid genomen had. Het lijkje wierp zij in een sfval-kuil op het kerkhof, waar het later gevonden werd. Korten tijd hierna kreeg de moordenares van een andere vrouw een kind, ook een jongen, ter verpleging. Dit kind gaf zij later aan dc moeder van het vermoorde kind, daarbij voorgevende dat het haar eigen kind was. Deze merkte niets van de verwisseling en hield het kind bij zich tot het eenigen tijd later een natuurlijken dood stierf. De volgende misdaad was deze: In de tweede helft van 1916 woonde vrouw Overbye In de binnenstad van Kopen hagen. Zij las daar lederen dag getrouwde advertenties in de bladen, waarin tehuizen werden gevraagd voor kinderen, en kwam door op een dergelijke annonce te schrijven In verbinding met een ongehuwde vrouw, die wij juffrouw B. zullen noemen. Deze had a aan vrouw Overbye ter verzorging gal Tien minuten nadat vrouw O. dit kind ontvangen had, verdronk zy het in een tril met water. Het lijk verborg zij op den zolder der woning, achter een balk. De recherche deed een onderzoek op den zolder en vond de overblijfselen van het lijk: eenige stompjes been. Vrouw O. kreeg geen con tanten toen zij het kind ter verpleging over nam. Naar vrouw O. nu vertelt, werd zij boos op juffrouw B„ en gaf haar daarom tot straf het kind van een andere vrouw. Van een vrouw, die wij juffrouw C. zullen noemen, kreeg vrouw Overbye namelijk korten tijd later een klein meisje, dat, naar de plannen waren, door haar zou worden geadopteerd. Maar vrouw O. had kort daarvoor een gesprek gehad met juffrouw B. (de moeder van het kind dat zij verdronk) en zij waren kwade vrienden geworden. Zij kreeg nu het denkbeeld, om aan juffrouw B. het kind te geven van juffrouw C,, en voerde haar plan uit door aan juffrouw B. te verklaren, dat tij er genoeg van had haar kind te verzorgen en dat zij het haar terug wilde geven. Juffrouw B. nam het kind aan in het geloof dat het werkelijk haar eigen was, en bracht het meisje naar haar moeder, waar het zich thans nog in goeden welstand bevindt. De derde kindermoord. Sinds 1917 woonde vrouw O. op den Enghave-weg, nogal buiten de stad. Door te schrijven op een advertentie kwam zij in verbinding met een vrouw, die in een kraaminrichting een kind ter wereld had gebracht. Dit kind werd aan vrouw Overbye toevertrouwd; deze bracht het om het leven zoodra zij het bij zich in huis had. Zij blijft er echter bij, dat zij zich niet kan herinneren op welke wijze zij die moora pleegde en wat zij met het lijkje heeft uitgevoerd. Een verklaring, met welke de politie natuurlijk geen genoegen nemen kan, waarom deze zaak nader onderzocht zal moeten worden. Omtrent haar motieven verklaarde vrouw O., dat de drang om te moorden plotseling over haar kwam en dat zij er geen weer stand aan bieden kon. Het scheen toen (op 13 September) ook nog uitgesloten, dat zij de moorden zou hebben begaan uit winstbejag, omdat zij slechts onbeduidende sommen van de moeders gekregen had. Voor het kind uit dc kraaminrichting kreeg zij 100 gulden, en dat was het hoogste bedrag dat zij ont- ontvangen had (naar men toen meende). Wat haar minnaar aangaat bleek thans, dat zij hem meer dan 7 jaren heeft gekend, De recherche neemt daarom aan, dat hij wel onmogelijk geheel onwetend kan zijn van haar misdrijven, doch bij het verboor is niets naar voren gekomen dat tegen hem getuigt. Kleine bijzonderheden zijn nog. dat het kind, hetwelk zij in 1917 vermoordde, negen maanden oud was. De andere kinderen waren alle zuigelingen. Van het lijk dat zij op zolder verborg vond de recherche enkele beenstompjes waarin de taoden van ratten zichbaar waren. Op 14 September weet de pers te berichten dat vrouw Overbye ten minste zes zuige lingen heeft vermoord I en dat uit haar laatste bekentenissen de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat zij gemoord heeft om geld machtig te worden. Dat de politie thans zoo snel met het onderzoek vordert, is te danken aan den getroffen maatregel om alle aan vrouw Overbye geadresseerde brieven, welke aan haar adres bij de post inkomen, in be slag te nemen. En daar dit er niet weinig zijn en de meeste er van naar het blijkt geschreven zijn door ongelukkige moeders, die indertijd haar kinderen aan vrouw O. hebben toevertrouwd, krijgt de politie door het lezen er van waardevolle informaties, die er zeer toe bijdragen het onderzoek naar vrouw O.'s misdaden te vergemakkelijken. Ook komen er nog verschillende aanklachten in bij de politie, en vrouw O. blijft maar gewillig bekennen. Zoo kwam een mededeellng van een jonge vrouw, dat zij in 1917 haar kind, dat buiten echt geboren was, aan vrouw O. had gegeven, en dat zij van de pleegmoeder» nimmer eenig nader onderricht had kunnen krijgen omtrent het bevinden en de verblijfplaats van het kind. De klacht werd terstond aan vrouw O. voorgelegd. Na eenlg treuzelen gaf zij toe, dat zij in het voorjaar van 1917 een zuige ling van het mannelijk geslacht ter verpleging bij zich genomen had tegen een vergoeding van too gutden. Zij behield het kind een week bij zich en houdt vol, dat zij het ge durende dien tijd goed behandelde, maar op den achtsten dag wurgde zij het en ver brandde het lijk. Vrouw Oveibye deed deze bekentenis zonder een spier te vertrekken. Zij wist, dat de wetenschap der politie zoo ver ging, dat ontkennen toch niet baten zou, en daarom aarzelde zij niet open kaart te spelen. »Het kind vermoord? Ja zeker heb ik het van kant gemaakt, en het lijk ver brandde lk!« De vreeselijke bekentenis werd duidelijk en zonder aarzelen gedaan. Nog een kindermoord, »Nu is er nog een mededeeling,» merkte vervolgens haar ondervrager op. »Wel?« Het betreft een kleinen jongen, dien je in 1919 kreeg». •Dien jongen herinner ik mij goede, ant woordde de moordenares na een korten bedenktijd. »Het was dat kleine kereltje uit de provincie. Ik kreeg honderd gulden om hem over te nemen. Het was een aardig jongetjeik vermoordde hem toen zyn moeder de trap afging •Wat deed je met het lijk?» »Ik pakte het in een paar oude kranten en ging met lijn 2 zoo ver buiten de stad als ik kon komen. Van het eind-station ging ik tien minuten den weg op, ging rechts lot ik aan een gat kwam, dat geheel overgroeid was met struiken. Ik schoof het pak omlaag op den bodem en trok het groen er over heen 1 Hiermede heeft vrouw Overbye dus be-

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2