UEMTSCHE COURANT. Donderdag 7 October 1920 No. 9392 ifc.^ÈSfcLJl 70e Jaargang Uitgave van de Orukkcrij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van CIceff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÊN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en ontelgenings-advertentiën per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f 1.55I; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 KENNISGEVINGEN. MILITIE. Voorkeur omtrent de inlijving. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de lotelingen dezer gemeente, lich ting 1921, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet bij den Keuringsraad of op andere bij de geldende voorschriften bepaalde wijze hebben kenbaar gemaakt, alsnog vóór 10 October a.s. van deze wen schen ter secretarie deze gemeente kunnen doen blijken. Amersfoort, 6 October «910. De Burgemeester voornoemd, A. VELS HEIJN, (l.-b.) Aangifte voor de zeemilitie en voor korpsen en onder- deelen van het leger. De burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat voor de lotelingen, die niet bij den keuringsraad, of voor zooveel betreft hen, die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands bij gelegenheid van het onderzoek voor den plaatselijken- of garni zoenscommandant In een der garnizoenen of voor den commandant dor afdeeling mariniers te Rotterdam, hunne wenschen met betrekking tot da inlijving hebben ken baar gemaakt, daartoe alsnog gelegenheid bestaat. Zij kunnen vóór 10 October a.s. bij den burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot, opgeven, of zij wenschen te wordt- bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratie troepen en voorts, zoo noodig, aan welk korps en aan welk garnizoen zij zich het liefst zouden zien toegewezen. Wenscht de loteling aan de zeemilitie te worden toege wezen, dat kan hij tevens opgeven of hij voorkeur heeft ten opzichte van een der voor de zeemilitie bestemde inlijvings-tijd- vakken (Maart of Augustus). Met de wenschen van den loteling kan inlusschen alleen rekening worden gehouden, indien hij voldoet aan de bijzondere elschen van geschiktheid eventueel ten opzichte van den dienst of het korps zijner keuze ge steld en de dienstbelangen geen bezwaar tegen de inwilliging van zijne wenschen opleveren. Voor zooveel de militie te land betreft wordt bovendien In de eerste plaats reke ning gehouden met de wenschen van hen, die in het bezit zijn van het bewijs van voor geoefendheid voor den milltledlenst. Bij de aangifte kunnen verklaringen wor den overgelegd ten bewijze waarvoor de loteling bijzondere geschiktheid bezit. Amersfoort, 6 October 1920. De Burgemeester, A. VELS HEIJN (l.-b.) STADSNIEUWS. Congres Reinigings-directeuren. Gistermiddag vond de opening plaats van de 12e jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniglng van Reinigings-directeuren, welke dit jaar in onze stad, in den foyer van de sociëteit >Amicit!a» gehouden wordt. Een 40-tal directeuren waren aanwezig. Daarnaast merkten wij op onze stadgenooten de wethouder N. Veis Heijn en de heer Des Tombe, secretaris der Gezondheids commissie. Te ongeveer óén uur opende de voor zitter, de heer Ir. A. de Groot, directeur van de Stadsreiniging te Amsterdam, de vergadering. Hij heette de aanwezigen weikon. in Amersfoort en dankte voor de aanwezigheid van den heer Vels-Heyn en andere t anwezige belangstellende nlet-Ieden. Sedert de vorige jaar-vergadering, zeide spr., was de toestand voor het reinigiugswezen veel gunstiger geworden. Wel ia alle materiaal zeer duur, doch bet Is althans weer te krijgen. De budgets zijn echter daardoor overal gestegen en nu zal moeten worden gestreefd naar het besparen van handenarbeid, ook door het aanschaffen van werktuigen voor tractie. Paarden zijn zeer duur, vooral in de onderhoudskosten. Werk tuigen eischen wel een hoogen aanschaffings prijs, maar daarentegen zijn de onderhouds kosten, vooral in de tijden dat zij niet benut worden, veel geringer. Nog is op verschillende andere wijzen besparing te krijgen, o.a. door vuilver- brandings-instaliatles. Over Amersfoort sprekende zegt de hser de Groot, dat hier veel belangrijks is tot stand gebracht in den laatsten tijd, zoo doel treffend als men maar zelden zal aantreffen. Daarom is het van belang dat wij dit jaar hier bijeenkomen. Spr. opent dan onder applaus de vergade ring en geeft het woord aan den heer Been hakker, onzen bekwamen reinlgings-dlrecteur, die dan de volgende rede uitspreekt: Het is mij een eer en een genoegen, geachte vergadering, thans voor U temogen optreden, om te voldosn aan een-goede gewoonte, namelijk om U eenige mededee- lingen te doen over den gemeentelijken R.einlglngs- en Ontsmettingsdienst van de plaats, waar U dit jaar bijeengekomen zijt, om in jaarvergadering de belangen van Uw vak met elkander te bespreken. Ik zal U daarbij niet vermoeien met vele cijfers, doch mij alleen bepalen tot de ge schiedenis van den dienst, zooals ik die zelf in Amersfoort heb medegemaakt, sedert mijn Indiensttreding op 1 December 1917. Spoedig bleek een algeheele reorganisatie van den dienst dringend noodig, zooals ook sommigen Uwer bekend is. Dat ook het Gemeentebestuur van de noodzakelijkheid doordrongen was, moge blijken uit het feit, dat in 1916 reeds een crediet van f130.000 voor verbetsrlng was toegestaan. Dadelijk na mijn komst ter dezer plaatse, ben ik aangevangen met de meest dringende verbeteringen voor te stellen en dank zij de zeer gewaardeerde medewerking van het Gemeentebestuur, kon met forschen greep de hand aan den ploeg worden geslagen. Een kantoor was niet aanwezig en daar een posthuis in de stad noodzakelijk bleek, werd een perceel in de Muurhuizen, In het centrum der stad, voor dat doel aangekocht, door Openbare Werken verbouwden 18Mei 1918 in gebruik genomen. De ophaaldienst moest over beter materiaal kunnen beschikken, zoodat 4 vuilniswagens met zelfsluitende kleppen en een nieuwe ijzeren tonnenwagen werden besteld. Het is baast onnoodlg te zeggen, dat de aflevering langer op zich liet wachten, dan gewenscht werd. De eerste 2 wagens werden pas In Augustus 1918, dus 8 maanden later, afgeleverd. De tonnenwagen en de andere 2 vuilniswagens in Augustus 1919. De trage levering van het nieuwe rollend materiaal deed haar nadeeligen Invloed ook gelden op de doorvoering van de reorga nisatie van den loopenden dienst. Het bleek namelijk noodig, den loopenden dienst geheel om te werken, om daardoor een betere arbeidsverdeeling te verkrijgen. Een afgebakende werkwijze bestond niet. Ieder arbeider verrichtte telkens ander werk. Wie den eenen dag de straat veegde, reed den anderen dag tonnen, was den derden dag op de belt bezig; niemand had een taak, waar hij bepaald voor stond. Nood wendig moest dat met zich brengen, dat het gevoel van eigenwaarde, toch elk mensch aangeboren, niet ontwikkeld en aange wakkerd werd, zoodat een onmiskenbare sleur en onverschilligheid ontstond, welke nu juist niet bevorderlijk was voor een goeden gang van zaken. Het ophalen van huisvuil en de straatreini ging vroegen al dadelijk de aandacht. In Februari 1918 werd reeds daarin verande ring gebracht. Ten behoeve van den ophaaldienst werd de stad In 3 wijken verdeeld, die elk weer in 3 deelen werden gesplitst en door 3 werklieden worden bediend. Deze regeling blijkt uitstekend te voldoen. Voor de straatreiniging is de stad in 5 wijken verdeeld. In elke wijk werken 2 man A. H. v. NIEUWKERK Aldogoudestr. 105, 105', 107 Tel. 543 IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN met een handkar. Bovendien is er nog een ploeg van 4 vegers met paard en kar, In hoofdzaak voor de drukke verkeerswegen en om de andere 10 man in hun werk te ondersteunen. Ook deze verdeellng is veel beter dan de oude en langzamerhand is er een merk bare verbetering in den onrelnen toestand gekomen. Voor dezen dienst werden 6 handreinigingswagens aangeschaft, die veel lichter zijn en beter blijken te voldoen, dan de oude. Een nieuwe Cardanveegmachine werd In 1918 aangekocht. Na gehouden markten worden deze direct schoongemaakt, 's Zaterdagsavonds geschiedt dit door de werklieden bij toerbeurten, ter wijl er bij droog weer eerst nog gesproeid wordt. Het sproeimateriaal bestaat uit 3 sproeiwagens en een auto-sproeiwagen, die in alle opzichten uitstekend voldoet en tevens ingericht is als motor-brandspuit. Het verwisselen der prlvaattonnen ge schiedt, met uitzondering in 2 buitenwijken, tusschen 7 en 12 uur v.m. Voor dit doel zijn 3 nieuwe tonnenwagens aangeschaft. Het ledigen van beer- en zinkputten ge beurt op aanvrage. De beer wordt in putten gestort en 3 maal in de week wordt ze, evenals de mest, aan boeren uit den omtrek verkocht. Voor het ledigen van beer- en zinkputten is een auto-beerwagen aangekocht en de vorige maand ontvangen. Urinoirs worden geregeld door een man schoongehouden. Deze arbeid beeft steeds met de meeste zorg plaats, aangezien deze inrichtingen nog zeer dikwijls voor doel einden worden gebruikt, waartoe zij niet bestemd zijn. Er wordt altijd ruim van creollne gebruik gemaakt. Sneeuwruimen en zandstrooien, dat vroe ger door Openbare Werken geschiedde, wordt ook thans door den Reinigingsdienst ver richt. Hiervoor is in 1918 een nieuwe ijzeren sneeuwploeg aangeschaft met verstelbare schoepen en 2 houten sneeuwploegen over genomen van den dienst Openbare Werken. Modderige straten worden, alvorens ge veegd, eerst afgespoeld met de sproeiwagens; deze maatregel blijkt zeer goed te zijn. Dat bij ingrijpende veranderingen in de dienstregeling ook aandacht geschonken moest worden aan de samenstelling van het personeel, behoeft niet nader te worden betoogd. Een goede uitvoering van het werk moest worden verzekerd. Daarom werd overgegaan tot de aanstelling van een ten Opzichter, speciaal belast met het toezicht In de stad en werd de reeds in dienst- zijnde stalbaas benoemd tot 2«n Opzichter, tevena magazijnmeester, belast met toezicht op de mestplaats en de paarden. Voor de administratie en bet innen der gelden werd den dienst nog een klerk toegevoegd. Met genoegen heb ik mogen constateeren, dat de verschillende aangebrachte verande ringen, door het werkliedenpersoneel als verbeteringen werden gevoeld en dat door hen flink is medegewerkt om de te verwachten resultaten te bereiken. Voor den geheelen dienst zijn nu 49 werklieden, allen in vasten dienst, Hun werkzaamheden zijn als volgt ver deeld 3 voerlieden voor het ophalen van huisvuil, 3 voerlieden voor het ophalen van beer- tonnen, j voerlieden voor den dienst van Open bare Werken, 2 voerlieden voor het ledigen van beer- en zinkputten, 2 voerlieden voor het ophalen van straat- vuil en de veegmachines, 2 voerlieden voor diverse werkzaam heden, partic. diensten, sproeien, enz. 17 voerlieden totaal. 14 werklieden, waaronder 1 voorman, voor het schoonhouden van straten, 5 werklieden, voor het verwisselen van beertonnen, 8 werklieden, waaronder 1 voorman, be last met het schoonmaken en dss- infecteeren van prlvaattonnen, het sor- teeren en verwerken der mestspeclën 1 stalknecht, 2 chauffeurs. 2 ontametters, waarvan 1 schilder. Aan voornaamste materiaal Is aanwezig: Voor den ophaaldienst van aach- en huis vuil 3 vuilniswagens. Voor densproeldlenst1 auto-sproeiwagen, 3 sproeiwagens, 1 haspelwagen en slangen. Voor den veeg- en sneeuwdienst2 veeg machines, 1 ijzeren en 2 houten sneeuw ploegen, 3 straatvullwagens, 6 ijzeren hand- veegvuilwagens. Voor den dienst van Openbare Werken 2 platte wagens, 3 boerenwagens en 3 stort- karren. Voor faecallen- en tonnendlenst1 auto- beerwagen, 1 motorluchtpomp, 3 beertenders, 1 slangenwagen. Voor het ledigen van straatkolken3 ijzeren modderwagens. Verder zijn er nog 2 handwagens en 2 tweewielige karren met opzetborden voor diverse werkzaamheden. Daar het oude beltterrein al zeer spoedig onvoldoende bleek te zijn en dit terrein noodig was voor de nieuwe haven, werd, nadat door den Heer Wethouder, den Dir. van Openbare Werken en ondergeteekende, In enkele plaatsen in ons land de reiniging bezocht was, een plan ingediend voor een geheel nieuw beltterrein met de noodlge gebouwen. Met algemeens stemmen werd door den Gemeenteraad besloten tot uitvoering van genoemd plan over te gaan en werd een bedrag van f 300.000 daartoe beschikbaar gesteld. Met den bouw is in Augustus 1919 begonnen en 16 September j.l. is alles officieel door Burgemeester en Wethouders geopend. Wanneer men dit terrein thans beziet en kennis neemt van de Inrichting, geloof Ik wel te mogen zeggen, dat de gemeente Amersfoort door deze nieuwe inrichting In het bezit is gekomen van een modern in- gerichten reinigings- en ontsmettingsdienst, die In alle deelen aan de hoogste elschen voldoet. Bij de inrichting daarvan is gelet op de belangen van het bedrijf, zoowel als op die van het personeel. In korte trekken moge Ik U de Inrichting schetsen. Het terrein ligt iets verder buiten de stad dan het oude en is geheel omsloten door een ringmuur. Aan weerszijden van de Inrijpoort Is het hoofdgebouw, bestaande uit een woning voor den 2den opzichter, een schaftlokaal voor het personeel, het magazijn en een kantoor. Verderop zijn opeenvolgend een wagen werkplaats, een smederij, schilderswerkplaats, auto-bergplaats met werkkelder, afdakken en loodsen voor stalling van materiaal en een stalbaaswoiiing. Dwars op bet terrein ia do paardenstal met twee ziekenbozen, geheel afgesloten van de gewone stal, en een kamertje voor de stalwacht. In de nabijheid van de stal Is een 3-roe- dlge hooiberg, voor de berging van 60.000 kilogram hooi, een hooizolder en haverberg plaats. Deze laatste heeft een valpijp naar beneden en wel zoodanig, dat de haver slechts met gelijke porties afgenomen kan worden. Op het eigenlijke beltterrein zijn de beerkelóers met daarnaast een ^verdekte spoelinrlchting voor de beertonnen, tevens dienstdoende voor tonnenbergplaats. Deze spoelinrlchting Is zóó ingericht, dat de volle beerwagens hierin rijdende tonnen worden bij de spoelinrlchting geledigd, ln een water bad gewasschen, daarna in een creollnebad ontsmet en vervolgens weder klaargezet voor de ledige tonnenwagens. Deze inrich ting wordt aan weerszijden bediend, zoodat

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1