Bel dan op No. 42, tijdverlies voor het ledigen en vullen der wagens zoo goed als uitgesloten Is. De stortkokers der spoellnrichting staan, stankvrij afgesloten, in verbinding met den becrkekler, Deze kelder is geheel onder gronds afgesloten en staat met een stank buis in verbinding met de na te noemen verbrandingsove zoodanig, dat de schade lijke gassen verbrand worden en er dus geen onaangename geuren worden verspreid, Dc roergaten in het dak van den beer- kelder zijn eveneens afgesloten, terwijl ook ook nog twee mangaten in het dak zijn. In de spoelinrichting is een electriache gekoppelde pomp geplaatst voor het ledigen van den beerkelder. Voor compostbereiding zijn een tweetal mestputten aanwezig, ieder met oen inhoud van ongeveer 300 M*. Daartusschen is de voddenloods met aan weerszijden sorteerruimten, die van boven zijn afgedekt, zoodat het sortecrwork bij elke weersgesteldheid ongestoord kan voort gaan. Langs de smalle zijde van de loods is een zoodanig groote schuifdeur aangebracht, dat hiermede, tijdens het werk, de sorteerplaat- sen beschut kunnen worden voor den wind. Behalve de twee compostputtcn is nog een put aanwezig voor de bereiding van molmmest en die tevens dient vior mestput der paardenstal. De voddenloods is door vaste schotten ingedeeld in een 6-tal sorteerruimten voor diverse voorwerpen, als glas, oud blik, been deren, gonje enz. In de nabijheid van de sorteerruimte is de verbrandingsinrichting, bestaande uit twee ovens, elk met een inhoud van 2 '/a M3 en 1 exhauster met 3 P.K. motor. De inrichting Is zoodanig gemaakt, dat de verbrandingsgassen voor hun intrede in den schoorsteen, door een bijpas kunuen worden gevoerd, zoodat de warmte van do verbrandingsgassen voor een of ander doel gebruikt kan worden. De lift, om het vuil in de kipkarren omhoog te brengen, heeft een hefvermogen van 750 K.G. Vooral iii den wiuter, als het huisvuil in hoofdzaak uit sintels en asch bestaat en dus niet zoo geschikt is voor de compostbereiding, zal de inrichting van veel nut zijn. Om het laden en lossen van schepen, liggende in de rivier de Eem, te verge makkelijken, is een los- en laadsteigertje aangebracht en over het terrein een draag baar spoor gelegd. Het geheele terrein heeft zijn eigen rlo- leering, die geleid wordt naar een centrale vergaarbak, ingericht als septic-tank, waarin het afvloeiende water gezuiverd wordt. De terreinen, die niet direct noodzakelijk waren, zijn ingericht voor een tweetal weiden, nl. een kleine, in aansluiting met de ziekenstal voor zieke paarden en een groote voor gezonde paarden. Aan het einde van het geheele terrein is een stortplaats voor puin en zand uit de stad, en tevens voor vuil. dat niet verbrand wordt en ook niet geaohikt is voor de compostbereiding. Tot zoover een beknopt verslag van dezen Reinigingsdienst. Nu moge ik U Iets over den Ontsmet- tlngsdlenst vertellen. Het vraagstuk van de ontsmetting heeft in de laatste jaren bizonder de aandacht van verschillende gemeentebesturen ge trokken. Kn niet ten onrechte 1 De ontsmetting toch is, naast een goed georganiseerden reinigingsdienst, een der krachtige middelen tot bevordering van den gezondheidstoestand en een machtig wapen ter bestrijding van datgene, wat den mensch voortdurend moet verontrusten. Hieruit volgt reeds, dat alleen het goede voldoen kan en halve maatregelen vrijwel waardeloos zijn. Immers het betreft bier het bestrijden, zoo mogelijk geheel doen verdwijnen van ziektekiemen. Dit laatste zal slechts dan met kans op succes kunnen geschieden, wanneer de middelen daartoe voldoen aan de eischen, welke, door de wetenschap zijn of worden gesteld en waaraan door de techniek kan worden tegemoet gekomen. Deze beginselen werden door mij onder de aandacht van het Gemeentebestuur ge bracht. Gelukkig niet tevergeefs. Den 30«ten September 1918 word door Burgemeester cn Wethouders aan ondcr- geteekende opgedragen om iu overleg met den heer Directeur van Openbare Werken, den heer C. G. Beltman c.i., een plan met kostcobcrckenlng in te dienen, voor de op richting van een gebouw voor den ont- smettingsdienst. Ook de gemeenteraad, die reeds meermalen getoond had, met bet oog op den reinigingsdienst, de hygiënische be langen goed te behartigen, verleende zijn medewerking in het streven van hetDage- lijksch bestuur, door den i7den December 1918 in beginsel te besluiten tot de op richting van een gemeentelijken ontsmet- tingsdienst. Het College van Burgemeester en Wet houders werd tevens gemachtigd de plannen te onderwerpen aan de beoordeeling van Zijne Excellentie, den Minister van Arbeid, of aanspraak kon worden gemaakt op toe kenning van een rijkabijdrage, Met be kwamen spoed ie een en ander in behandeling genomen, want het Gemeentebestuur mocht de voldoening smaken, reeds bij schrijven van 18 Januari 1919 van genoemden Minister de toezegging te ontvangen, dat voor dc oprichting van zulk een dienst aanspraak kan worden gemaakt op het toekennen van een rijksbijdrage. Den tien Februari d.a.v. werd het tijdperk van voorbereiding af gesloten, doordat de Gemeenteraad definitief b sloot een gemeentelijken ontsmettingsdienst op te richten en hiervoor een crediet te verlecuen van f48.000. Met bekwamen spoed werd nu de uit voering ter hand genomen. Voor de ver- krijging van bet materiaal was de weg ge baand. zoodat nog slechts voor geschoold personeel moest worden gezorgd. Daartoe zijn een opzichter en twee werklieden naar den gemeentelijken gezondheidsdienst te Arasterdam gegaan, om daar te worden opgeleid tot ontsmetter. Gedurende drie weken zijn zij bij dien dienst werkzaam geweest. Inmindels werd de bouw van de inrichting aanbesteed en opgedragen aan den heer Kuntz te Amersfoort. Een korte beschrijving van de inrichting moge hieronder volgen. De inrichting is gevestigd in een gebouw van 14 M. lengte en 11 M. breedte, dat aan de straatzijde is afgesloten door een muur, waarin twee ingangen zijn aange bracht, n.i. een voor de reine en een voor de onreine zijde. De onreine afdeeling be staat uit een lokaal van 7 M. lengte en 6 M. breedte. In dit gedeelte staat een waechmachine, een tafel en een rek voor berging van goederen, wanneer niet alles ineens in den oven kan werden geborgen en een kast voor woningontsmettingsmid delen en toestellen. Tegen den binnenmuur ziet men de cirkelvormige deur van den ontsmettingsoven, met daarvoor drie rails in den vloer, waarvan twee dienen voorde geleiding van de neerklapbare voetjes van het wagentje, dat binnen in den oven leen dat daaruit genomen kan worden om het te pakken met de te ontsmetten goederen en een voor de deur. Voor de onreine zijde is voorts eeu wagetiabri, waar de goederen uit de wagen gehaald kunnen worden, welke tevens toe gang geeft tot bet ketelhuis met brand- stoffonbergplaats. Het rijtuig, waarmede de besmette goe deren aangevoerd worden, kan onmiddellijk na het ontladen ter plaatse worden ontsmet; daartoe is een waterleiding naast de deur aangebracht, waaraan een Blang verbonden kan worden. Aau die slang zit een straalpijp met lysolreservoir, zoodal de wagen ruim met water, vermengd met lysol, kan worden uitgespoeld. Dit spoelwater loopt in een zinkput en wordt daarna nog weder met een ontsmettingsmiddel vermengd. De muren zijn tot een hoogte van 14 M. bezet met witte tegels en daarboven wit afgepleisterd de hoeken zijn zooveel mogelijk rond afgewerkt. Zes ramen geven overvloed van licht. Ten behoeve van ventilatie kunnen deze allen van boven naar beneden openslaan. Vanuit het onreine lokaal kunnen de ont- smetters gaan naar de kleedkamer, die weder onmiddellijk is verbonden met de badkamer. Na een bad genomen te hebben kunnen zij weder naar een aDdere kleed kamer gaan om zich te kleeden. Behalve voor het personeel, is er ook nog een kleed- en badkamer voor het publiek. Al deze kamers zijn ook rondom, tot een hoogte van 1 '/2 M. met witte tegels bezet. De reine afdeeling bestaat uit een lokaal van 7 M. lang en 6 M. breed en Is op de zelfde wijze voorzien van licht- en lucht toevoer, als de onreine a/deeling. Bij den uitgang is ook een wagenabri voor de verzending van reine goederen. In alle afdeelingen zijn de vloeren van graniet en is een zinkputje aangebracht, opdat elk deel voldoende gereinigd kan worden. Deze zinkputjee loozen alle in een mengput, welke gevuld is met creoltne. Van hieruit komt het water in een septic- tank, om vervolgens afgevoerd te worden naar het riool. Het voornaamste deel der ontsmettings- inrichting, zijnde de ontsmettingsoven met toebehooren. is een vacuum-formaldehyde- oven van de Machinefabriek »Relneveld« te Delft. Het is de tweede ontsmettingsoven, die door deze firma is geleverd. 6 October had de officieele opening van het gebouw plaats. Als Medisch Adviseur werd een van de doctoren aangewezen, die elk jaar dooreen collega vervangen wordt. Om de ontsmettingen zooveel mogelijk te bespoedigen wordt gebruik gemaakt van een >Simplex<-transportdriewieler, waarin alle benoodigdheden voor de ontsmetting van een perceel kunnen worden vervoerd. Om zich spoedig voor het aanplakken van kennisgevingen van besmettelijke ziekten enz. te kunnen verplaatsen, is er voor den aden outsmetter een rijwiel aanwezig. Op een publieke verkooping werd verleden jaar een rijtuig met tuig voor 1 paard aan gekocht, hetwelk in hoofdzaak is bestemd voor het vervoeren van lijders aan be smettelijke ziekten, naar de Gem. Zieken barak, waarvan het beheer vroeger in handen van Openbare Werken was, doch thans ook onder den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst behoort. Patiënten iu de barak worden door hun eigen doktoren behandeld en verpleegd door Zusters van het St.-Josephgesticht. De afzondcriog der lijders aan besmette lijke ziekten in de barak, wordt door de geneesheeren zeer bevorderd, terwijl van gemeentewege deze opname uit een finan- tieel oogpunt gemakkelijk wordt gemaakt. Voor de huisontsmettingen wordt formaline, ammoniak en lysol gebruikt, voor oven ontsmettingen alleen formaline en stoom. Bij besmettelijke ziektegevallen, bij de wet erkend, wordt kosteloos ontsmet; alle andere ontsmettlngeu geschieden tegen be taling van een vast tarief. Bij onvermogen wordt ook dit kosteloos gedaan. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de maatregelen door den Ontsmettings dienst genomen, bij de betrokkenen op prijs worden gesteld, mede hierom, dat de goederen, welke voor ontsmetting in aan merking komen, weder in relnen toestand worden terugbezorgd. Met veel waardeering kan voorts van de medewerking van H.H. geneeskundigen worden gesproken, die steeds eeQ spoedige ontsmetting bevorderen. Vanwege de Ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose worden ontsmettingen, wegens tuberculose gevallen noodzakelijk, zeer in de hand gewerkt. Bij gevallen van besmettelijke ziekten, bij de wet erkend, wordt onmiddellijk na kennis geving van den geneesheer, dat er in een woning eeu dergelijke ziekte heerscht, een kenmerk aangebracht en een vragenlijst ingevuld. Daarna wordt er kennisgeving gedaan aan: den Inspecteur v/d Volksgezondheid, te Utrecht, den Secretaris van de Gezondheids commissie, den Schoolarts, den Directeur v/d Keuringsdienst, den Medicus Adviseur, den Commissaris van Politie, hoofden van be trokken scholen en hooofden van gezinnen, wier dienstpersoneel In betrekking staat met gezin, waar besmettelijke ziekte voorkomt, met vermelding van die bijzonderheden, welke voor ieder van deze autoriteiten en belanghebbenden van beteekenis zijn te achten. Is de ziekte geweken, dan wordt het ken merk weder verwijderd en daarvan kennis- geven aan dezelfden waar kennisgeving van de ziekte is gedaan. Ook voor de omliggende gemeente worden op aanvrage, ontsmettingen gedaan. Geconstateerd mag worden, dat de Oot- emettingsdienst steeds aan alle van hem ge vraagde diensten kan voldoen, ofschooon schaarschte en duurte van de benoodigde materialen in het begin veel moeilijkheden opleverden. Na deze uiteenzetting van den werkkring en de inrichting en werkwijze van den Ontsmettingsdienst, meen ik ge komen te zijn aan het eind van mijn be schouwingen. Ik heb getracht in korte trekken U eeu beeld te teekenen van den reinigings- en ontsmettingsdienst dezer gemeeDte en hoop daarin eenigermate geslaagd te zijn. De nieuwe inrichting is daar ais een be wijs, dat het Gemeentebestuur dit deel van zijn taak, namelijk de behartiging van de hygiënische belangen der burgerij, op royale wijze uitvoert en wanneer de aanwezigen daardoor zijn aangevuurd, nog meer dan voorbeen hun volle aandacht aan deze be langrijke tak van overheidszorg te geven, acht ik mijn arbeid voor deze vergadering rijk beloond. Onder luid applaus eindigde spr. zijn rede, waarna de voorzitter hem dankte. Vervolgens werden door verschillende aanwezigen vragen gesteld naar aanleiding van het gesprokene, welke op bevredigende wijze werden beant woord. Daarbij vertelde de heer Beenhakker o.a. dat bet tekort op de Reiniging in onze stad dit jaar totaal f 125.000 zal bedragen, of f4.per inwoner. Des namiddags om 4 uur werd het congres ten Raadbuize officieel welkom geheeten. Aanwezig waren daarvoor de burgemeester, de secretaris, de wethouders Veis Heyn en Verhoef en verschillende raadsleden. De burgemeester sprak in harte lijke bewoordingen de aanwezigen toe en heette hen welkom in onze stad. Hij herinnerde aan de achterlijke toestanden die hier kort geleden op het gebied der reiniging nog waren, 't Kostte weinig moeite omstappen te doen om tot moderne toestanden te komen. De autoriteiten kwamen er gemakkelijk toe en nu de verbetering er ie wordt zij ook door de burgerij dankbaar aanvaard. De voor deden zijn dan ook groot. Het is ons zeer aangenaam, zegt spr., u In ons midden te zien en dat u zult in oogenschouw nemen wat wij hebben gedaan. Amersfoort dankt ook aan uw vereeolging veel, dat geleid heeft tot verbetering. Vroeger meende men b.v., dat voor de reiniging de eerste de beste geschikt was, maar door u is daarin verandering gekomen. Spr. dankt daarvoor en heet de vereenigfng van harte welkom. De voorzitter, de heer de Groot, dankte voor de intensieve belangstelling, die de bor.d bij hst Amersfoortsch gemeentebestuur heeft ondervonden. Hij twijfelde er niet aan, of de verwachtingen, die de leden hebben gekregen door de rede van den heer Beenhakker, zullen nog worden over troffen, wanneer wij het tot stand gebrachte morgen zullen gaan zien. Hier la een stuk werk verricht, dat bewondering afdwingt en dat tot eer strekt van het gemeente bestuur en van den kundigen directeur! Spr. dankte vervolgens voor de gulle ontvangst. Hierna werdeu verschillende ververschln- gen geserveerd en bleef men onder het genot daarvan nog eenige oogenblikken in drukke gesprekken bijeen. Het congres werd hedenmorgen nog voortgezet en eindigde dezen middag met de bezichtiging van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst, onder leiding van den heer Beenhakker. Hebt 0 een Taxi ef Auto noodig? Openbare Vergadering. Dinsdagavond hadden de federaties van Bouwvak- en Transportarbeiders in de Kei zerskroon een openbare vergadering belegd, waar de heeren E. Bouman en M. Roodveldt spraken. De heer Bouman verdedigde de aansluiting bij de federatie op meer alge- meene gronden, en wees op de vorderiDg der socialistische gedachte. Spr. verdedigde de directe actie als het eenige afdoende wapen, om zich een goed bestaan te ver werven. Zoolang echter modernen en reli gieuzen echter de thans geldende maatschap- pijvorm helpen bestendigen, kunnen de federaties van onafhankelijk georganiseerden niets bereiken. Daarom wekt spr. op tot aansluiting bij de federatie. De tweeds spreker, de heer Roodveldt, sprak in gelijken geest en gaf de schuld van het verliezen van de transport- en bouw vakstaking (-uitsluiting) aan de modernen en religieuze arbeiders, hetgeen spr. uitvoerig aantoont. De vergadering was goed bezocht, terwijl van de gelegenheid tot debat geen gebruik gemaakt werd. Na de vergadering werden afdeelingen gesticht van de federatie van bouwvakarbeiders eu transportarbeiders, zoo dat dus daarmede de onafhankelijks vakbe weging haar intrede in Amersfoort gedaan heeft. De voorzitter deelde nog mede, dat op 24 October het Kamerlid Kruyt voor de groep religieuzen komt spreken over Religie in Rusland. Vereaniging Ambachtsschool. Gisteravond hield de Ver. Ambachts school in het schoolgebouw de 49e jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer Ds. J. Visser. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. De begrooting voor de Ambachtsschool wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f80.950. (Subsidie Rijk f518.35Subsidie Gemeente f22.215). De posten voor onder houd, leermiddelen en gereedschappen, materialen en smeekolen, voorlichten water, electriache drijfkracht moesten vrij wat hooger geraamd worden dan het vorige jaar. De begrooting voor de Avondvak- en Vakteekenschool werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op f 15.600. (Subsidie Rijk f 10.570; Subsidie Gemeente f4.530). De rekening over 1919 is goedgekeurd. De heer Koppejan heeft wegens vertrek als bestuurslid bedankt. Tot ieeraar in de Engelsche taai werd benoemd de heer A. CoDijn, terwijl de voordracht voor Ieeraar in de wiskunde de namen bevat van de heeren J. P. G. Lammens en I. v. Spiegel, beiden alhier. De begrooting eluit in totaal met een bedrag van f80950, welk hoog bedrag mede veroorzaakt wordt door de hooge prijzen van materialen en smeedkolen. Het ontbreken van een post voor ge schenken aan leerlingen bij het verlaten der school vindt zijn oorzaak in nieuwe wettelijke voorechrifcen betreffende de sub sidie. Bovendien krijgen de leerlingen steeds eenige eigen werkstukken mede bij het verlaten der school. De nieuwe Nijverheidswet belet het toe kennen van subsidie door de provincie, doch de toelage van Rijk en gemeente zijn verhoogd. Tot leden van de Commissie tot nazien der rekening en verantwoording 1920 wer den benoemd de heeren T. van Daal, J. Comija en Mr. A. van Traa en tot plaats vervangers de heeren J. Priem, C. M. Cremer en C. Ruitenberg. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Visser, F. Wesseling, J. P. F. Römer, P. van Veen en G H. Kolff. Bij de rondvraag vraagt de heer Priem, afgevaardigde van den N. C. B. of het mogelijk is, dat de leerlingen leeren zaag- vijlen. De directeur der school, de heer Wesseling deelt mee, dat er wel een hand- leiding gegeven wordt in het scherpen van zagen en ander gereedschap. Doch het zaag- vijlen zelf komt hem te moeilijk voor, om dat de meeste leerlingen in het derde jaar daarvoor te jong zijn. In elk geval zal de aandacht aan de zaak besteed worden. Ook vraagt de heer Priem naar de moge lijkheid van onderricht in het stellen van profiels. De directeur deelt mede, dat zulks practiach op school onmogelijk is, wegens

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2