Dinsdag 12 October 1920 No. 9394 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE AJ1ERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f i.—franco per post fi.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÊN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, offideele- en ontelgenings-advertentiën per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels f 1.55I; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 STADSNIEUWS. t F. J. C. baron van Hardenbroek van Ammerstol. Op den nog jeugdigen leeftijd van 44 jaar is na een korte doch hevige ziekte te Utrecht, waar hij verpleegd werd, overleden de heer F. J. C. baron van Hardenbroek van Ammerstol, lid van den Raad en wet houder van openbare werken dezer ge meente. De overledene werd hier ter stede ge boren op 2 November 1876. Hij volgde hier de lagere school van den heer J. C. van der Nagell, eerst in de Krommestraat, later in de Heerenstraat. Daarna ging hij naar een kostschool In Voorschoten, waar hij werd opgeleid voor de Mil. Academie te Breda, waarheen hij is gegaan en 2e luitenant is geworden. Hij werd vervolgens eerst hier ter stede geplaatst en later te Nijmegen. Ongeschikt verklaard voor den militairen dienst wegens een euvel aan den voet, werd hij vandaar gepensioneerd en vestigde hij zich weer in onze stad, waar hij al spoedig een geziene persoonlijkheid werd en in verschillende functies werd benoemd. O.a. werd hij, bij de inwerking tredingder Huurcommissiewet tot secretaris der Huurcommissie benoemd en later, na zijn verkiezing tot wethouder, ais plaatsvervangend voorzitter. Wanneer wij ons goed herinneren was hij ook eenigen tijd lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. Daarnaast was hij nog o.m. commissaris van de Nutsspaarbank en regent van het St. Pieters en Bloklands gasthuis. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1919 werd hij geplaatst op de gecombineerde lijst der vrij- en unie-liberalen en gekozen tot lid van onzen Raad. Hij werd toen aan stonds tot wethouder gekozen en de af- deeling die hem werd toebedeeld, openbare werken, heeft hem zeker niet veel genoegen gegeven, te meer niet daar hij als leek kwam te staan tegenover een taak die zelfs voor een vakman zwaar zou zijn geweest. Maar hij gaf zich aan z'jn werk met al zijn kracht en ambitie en ware hij niet zoo on tijdig heengegaan, dan zou hij mettertijd ongetwijfeld heel wat tot stand hebben helpen brengen. Zijn werklust en bekwaam heid waren borg daarvoor. In verband hier mede willen wij nog wijzen op het groote economische werk, met het schrijven waar van hij zich reeds geruimen tijd ernstig bezig hield. Wij weten niet of dit voltooid is geworden. Zoo ja, en mocht het worden gepubliceerd, dan zullen de grondigheid en de veelomvattendheid van dit werk nog doen zien hoeveel in den overledene verloren gaat. Is in de eerste plaats zijn heengaan een smartelijk verlies voor zijn gezin en familie, ook velen onzer zullen hem In diepe droef heid betreuren. Heel veel Amersfoorters hebben veel aan hem te danken. Steeds was hij bereid te helpen, niet alleen met raad. Ook op het gebied van den landbouw steunde hij vaak en goed. De ziekte, die hem ten grave sleepte - hersenvliesontsteking kwam niet onver wacht, reeds eenigen tijd had hij veel last van hoofdpijnen. Eigenlijk ziek ia hij echter slechts ongeveer veertien dagen geweest. Hij overleed in den nacht van Zaterdag op Zondagmorgen zal het stoffelijk overschot ter aarde worden besteld. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Mijdrecht een geval van rotkreupel bij schapen is voorgekomen. Amersfoort, 8 October 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Examens. De heer H. G. J. de Bruyn, van hier, slaagde te Leiden voor het doctoraal In de geneeskunde. Firma K. W. JAEGER AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WINKEL: FABRiEK: LANGESTB. U - KAMPSTB. %-9Gr TELEFOON 198. De heer B. Bosch, brievenbesteller aan het postkantoor alhier, slaagde te 's Graven- hage voor het examen van assistent der posterijen, In welken rang hij nu weldra alhier te werk zal worden gesteld. Raadsvacature. Voor de vacature bij den Raad, welke is ontstaan door het overlijden van baron van Hardenbroek, komt in aanmerking de heer M. D. J. Gerritsen, zoon van het oud raadslid D. Gerritsen. Tuinarchitectuur. Door de afd. Amersfoort en Omstreken van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde is een cursus in tuln-architectuur georganiseerd, welke gehouden zal worden in de school aan de Puntenburgerlaan, en aldaar officieel zal worden geopend op Woensdag 13 October as., des avonds te 7 uur. Abonnementsconcerten. Naar wij vernemen zal onder de auspiclOu in de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos, te Scheveuingen dit seizoen in onze stad, In de zaal >Araicltiac eene serie groote solistenconcerten worden gegeven, op nog nader aan te geven dagen. Zooals men waarschijnlijk weet, heeft de Directie der Maatschappij Zeebad Scheve- ningen» aan bovengenoemd concertbureau opgedragen de artistcn voor alle groote Kurhausconcerten te engageeren en zullen eenige van deze kunstenaren op genoemde abonnementsconcerten optreden, zoodat deze concerten op zeer hoog peil zullen staan. De artisten zijnHet Chailley Kwartet uit ParijSi de phenomenale Australischs violiste Alma Moodie, de gevierde Italiaansche Sopraan zangeres Maria Pos Carloforti, de beroemde Hongaarsche violoncelliste judith Boker en de bekende pianist Carl Friedberg, Kaarten voor de vijf concerten'zijn ver krijgbaarbij den Pianobandel, Louis Klein. Fruit- en Groenten veiling Noteering van 11 October Appels o—o c; roode kool 6 —8 ct.groene- kool 4—70Ct,; aavoye kool 7—10 ct.; witte- kool 57«. bloemkool 8j —00 ct.; kom kommers 94—14 ct.; citroenen o ct.;(alles per stuk.) Spinazie74—10ct; slaboontjes 14 24ct.; pronkers 0—0 ct.; dubb. boonen o ct.; appels 1116 ct.; peren 8—43 ct.; stoofperen74—13 ct.; druiven 4154 ct.; tomaten 715 c; postelein 13-00 ct.; snijboonen 00ct.; lof 00 ct.; spruiten 1416 ct.(alles per pond). Sla fo.90 f t.70; andijvie f 1.30—f 1.60 (per 100 stuk). Aardappelen 6J—o ct.juien 8-ooct. per K.G. Wortels6—11 ct.;bieten 4—6 ct. per bos. Kaasmarkt. Aangevoerd werden opnOct. 1920, 50 wagens, bevattende 10200 K.G. kaas. Prijzen f 78.tot f 86.30 per 50 K.G. Handel vlug. Paddenstoelententoonstelling. De paddenstoelententoonstelling, Zaterdag en Zondag is een succes geweest. Ofschoon er heel weinig zwammen in de bosschen te vinden waren, had men er in het Loge- gebouw 3 groots tafels vol mee bezet, waarop ze tusschen mos waren gerangschikt. Etiquetten met dt namen lagen er naast; van de eetbare op grijze, van de giftige op roode strookjes. Alles was even duidelijk. Er waren interessante soorten. Bovendien nog vele keurige afbeeldingen, aquarellen en teekenlngen, mooie bceken met platen etc. Het geheel gaf door gepaste versiering een aardigen indruk. Vermelden we nog, dat er izo soorten lagen en dat ruim 500 be zoekers daarvan genoten, dan zal het duidelijk zijn, dat de afdeeling Amersfoort e. o. van de Nederlandsche Natuurhistorische vereenl- ging weer een succes meer heeft te boeken. Dat dit hoofdzakelijk te danken is aan de wakkere mannen, die er lid van zijn, be hoeft zeker geen betoog. Vaandeluitreiking van de Oranje Vereeniglng. Zaterdagmiddag waren veel dames en heeren op het terras van >Amicitia< aan wezig om getuige te zijn van de vaandel uitreiking aan de Oranje Vereeniglng. Het muziekkorps van de huzareu onder directie van den heer Scholten droeg niet weinig bij om de plechtigheid te verhoogen. Een dames-comité had zich uit de burgerij ge vormd, binnen een paar dagen de benoodlgde gelden bijeengebracht en het vaandel kwam. Evsn 4 uur nam de Burgemeester het woord. Den 31 Aug. 1912, aldus spreker, toen ik twee dagen Burgemeester was, ging ik eens kijken hoe die feesten hier werden gevierd. Ook de volgende jaren heb ik dit waargenomen en de Oranje Ver. heeft zich steeds beijverd die feesten te doen vieren op een waardige wijze. Die taak is niet licht. Allen vieren feest. De O.V. is voor haar t rak berekend. Ik'spreek namens de burgerij, ais ik U dank, omdat het peil van de volks feesten door U is omhoog gegaan. Het Comité heeft begrepen, dat er moest zijn een symbool, een zinnebeeld, een Oranje- Zinnebeeld. Óns allen houdt ééu 'rand sar Dit wordt helaas I te dikwijls uit het verloren. In het oud Rome trok het onte" vraden volk naar den Heiligenberg, niet naar den Amarsfoortschen omdat het zich verongelijkt achtte, doch keerde weldra terug toen bleek, dat het geheele volk te zaman hoorde. Ook wij hebben elkaar noodig. Wij blijven ons scharen om dit symbool, waarvan anderen zich hebben afgewend. Bestuur van de O.Ver.l U hebt u vastge houden aan de oude traditie van ons land, aan U hebben we veel te danken, 't Is te hopen, dat ons land trouw blijft aan die traditie. Vervolgens wendde spreker zich tot den voorzitter met de woorden: Het is me vergund u dit vaandel over te reiken met een: Lang leve de Koningin. Driewerf Hoera! De Voorzitter, de heer Rijckers, zicht baar aangedaan, dankte den Burgemeester voor het gesprokene, het Dames-Comité voor de moeite, den Kolonel-Commandant voor de muziek en in één woord allen, die blijken van sympathie gegeven hadden. De Oranjever. telt nog veel te weinig leden, hulp en steun van de burgerij is noodig en aansluiting wenschelijk. Hierna werd bet vaandel vertoond. Het heeft 4 kleurenoranje, rood, wit en blauw. In het midden het wapen van Amersfoort ter weerszijden beschermd door een leeuw; boven de woorden: «Oranje-Vereeniging- onder: «Amersfoort*. Lezing Protestantenbond. (Vervolg). Maar tegenover de wereld te staan is niet de hoogste roeping: profeet te zijn ia niet het laatste. Er is ook de vervulling der roeping, en die kan men slechts tot stand brengen als arbeidermidden in de wereld. Wij kunnen hier wel niet onmiddel'ijk doen wat de profeet elscht, daarvoor is de wereld nog niet rijp. Wij moeten daarom met bescheidenheid en met deemoed de wereld nemen zooals zij is. maar: om haar te maken zóó als zij zijn moet. En dat kunnen wij, omdat wij als profeet geleerd hebben wat het doel Is. Wij moeten arbeiden zonder baast, In trouw en geloof, in de wereld. De profeet heeft ons de maatstaf gegeven en de dichter de roeping. Wij moeten arbeidende gestalte geven aan wat wij In god hebben ieeren kennen. Dat moet in ona gewone dage- iijksche werk. Dat is onze godsdienst. Niet alleen werken voor ona brood, neen, het dagelijksch werk op zich zelf is doel. Het is een zending gods op aarde, die wij te vervullen hebben, een boodschap die wij hebben te verstaau. God gaat ons voor; Hij is de groote arbeider. Steeds ontplooit hij zich, onophoudelijk. Wij hebben met hem mee te werken; doen wij dat niet dan zullen wij geestelijk en zedelijk sterven. Wanneer wij niet werken plegen wij dief stal aan het goddelijk doel. Daarom ia het een ziekte die ontstaan ls in alle landen Europa: de arbeldsschuwheid. Een ziekte in onze maatschappij, die den onder gang van onze cultuur kan veroorzaken. Wij kunnen haar wel verontschuldigen, een rede er voor vinden, maar wij moeten blijven zeggen dat h«t zonde la arbelds- schuw te zijn, omdat er maat één middel is om het goddelijke In de wereld te be leven, en dat ia de arbeid die ons gegeven is. Altijd moeten wij ons dagelijksch werk verstaan als een zending gods en het ls godsdienst om het zoo te verstaan en zijn taak te volbrengen in den geest van god. Doch als wij dit verstaan voelen wij, dat wij hooger kunnen stijgen, dat wij allen en ons zelf moeten heiligen en opdragen aan god. Het arbeidsveld is ontmoedigend groot, maar men moet vertrouwen, en wanneer het geloof er ls, dan kent men het plan gods met de wereld en dan zal de aarzeling verdwijnen en zal men zoeken de roeping te vervullen. En dan ligt er iets groots fn dat wij zoo mogen en kunnen leven. Helden moeten wij zijn, zooals Carlyle zegt, en de groote zee van het leven op durven varen, alle gevaren trotseerend gelijk Columbus. In de verte ls alleen het onbekende, gesluierde, maar wij zullen het doel bereiken, onze roeping volbrengen. Uit het geloof moet de Daad geboren worden, door den arbeid de wereld naar het doel gebracht. Dat groote doel moet door alles heen gezocht worden. Wij moeten niet alleen profeten zijn, die slechts eri/i' seeren, maar wij moeten ook zijn de dichters gods, die het doel kennen, en daarnaast arbeiders gods, die, midden In de wereld-zoo-als-die-ls, haar willen maken tot de wereld-zoo-als-zij-zijn-moet. Dat ls de drieëenheid die wij zijn moeten. Dat moeten wij in ons laten leven en als we dat kunnen, en zoo de levende per soonlijkheid gewordeu die ieeft-met-god, dan zal de zwakte en de ziekte verdwenen zijn, dan zullen wij niet meer zijn fes%\- misten, maar idealisten, die de wereld en het leven aandurven, dan zullen wij ons eigen leven met vreugde en volheid leven. Na de pauze illustreerde ds. Mackenzie het gesprokene met enkele gedichten en prozastukken. Openbare Vergadering. (Vervolg) De neutralen erkennen geen klassenstrijd maar gaan daarom de staking als strijdmid del niet wegwerpen. Integendeel men weet het uit de huidige poststrijd, het waren de neutralen die voorgingen, wij wenschenook de belangen der hoogere ambtenaren te be hartigen; dit wordt vooral door de Modernen bestreden, die hoe langer hoe meer wenschen te nlvelleeren. Spreker demonstreert nog met enkele voorbeelden de twee-éénheid N.V.V.- S.D.A.P., waaruit blijkt dat de moderne organisatie zich ondergeschikt maakt aan het politieke doel der S.D.A.P., het verkrijgen der bestuursmacht. De neutralen willen bulten de politieke machtstrijd blijven, omdat alleen op die basis alle belanghebbenden georganiseerd kunnen worden. Noodig Is het, dat men stevige weerstands- kassen vormt, dan behoeft men den strijd niet te schuwen en kan men vechten voor wat meer dan medezeggenschap in het be drijf en een deel der winst. Ons doel is alleen dan bereikt, wanneer

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1