het gemeenschapsbelang alleen voor oogen gehouden wordt in het productie-proces. De neutrale organisatie is nog jong, maar toch zal zij dit doel bereiken; noodlg is echter dat ieder zich aansluit en meehelpt 1 Hiermede eindigt spr. onder applaus zijn rede. De voorzitter geeft daarna gelegen heid tot het stellen van vragen. Door Polder wordt hiertegen geprotesteerd, men Is aan gevallen, er meet dus gelegenheid gegeven worden om zich te verdedigen. Debat is dus gewenscht. De voorzitter geeft daarna gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan gebruik wordt gemaakt door Muilwijk, Polder en Quint. De heer Polder dringt aan op debat, wat na eenige discussie wordt toegestaan. De heer Muilwijk betoogt, dat niet alleeD de neutrale vakbeweging nog een pasgeboren kindje Is, doch dat zij tevens een onding is, vleesch noch visch. Maar al willen zij den klassenstrijd niet, uit de huidige staking blijkt voldoende dat zij thans de strijdwijze der moderne vakbe weging als juist erkennen. De heer Polder meent, dat de rede van den heer Berghuis op een cursusver gadering gehouden had kunnen worden. Hij citeert vervolgens het orgaan van den neutralen postbond, om te doen zien dat de neutralen nog niet weten welke houding zij tegenover het maatschappelijk gebeuren moe'en aannemen. Hij herinnert vervolgens aan 1918 en verwijt den neutralen hun «hondentrouwe aan de regeering. De heer Quint wijst op de brochure, uitgegeven doo' den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, waarin de staking van 1903 wordt besproken en afgekeurd. Toen ging bet tegen een wet; nu ook. Maar toen waren ze er tegen en nu doen ze het zélf. Het is dus nu zoo dat, terwijl de neu tralen van den eenen kant dezelfde be ginselen toepassen als de modernen, zij aan den anderen kant samenwerking willen met de tegenstanders van die principes. Spr. is tegen het geven aan de arbeiders van een aandeel in het bedrijf, omdat dit die bevoorrechte arbeiders vervreemd van hun minder gelukkige kameraden uit de bedrijven waarin ietsdergelijks niet mogelijk is, zooals b.v. de monopolies. Het standpunt uer modernen daartegenover issocialisatie. De heer Berghuis wordt bij zijn antwoord aanhoudend in de rede gevallen, waardoor hij nogal opgewonden raakt. De voorzitter dreigt de Interrumpeerende debaters uit de zaal te zullen doen verwijderen. Vervolgens beantwoordt de heer Berghuis de debaters, waarbij hij voornamelijk doet uitkomen.dat het groote onderscheid tusschen «neutraal* en «modern* is, dat de modernen feitelijk bij de S.D.A.P. thuis behooren, en dat de neutralen tegenstanders zijn van den klas senstrijd. Dat wii echter niet zeggen dat zij, de neutralen, zich maar alles zullen laten welgevallen, en zoo noodig zullen zij zelfs niet schromen om gebruik te maken van het economische wapen van de staking. Om ongeveer 10 uur werd de vergadering gesloten. Volksuniversiteit. Het volledige program voor de volks universiteit Is verschenen. Het bevat: 1. Ds. K. den Hollander, Pred. Herv. Gem. Amersfoort. 6 Lessen, Donderdag 21,28 Oct. 4, ti, 18 en 23 November 1920 's avonds 8 uur precies. Onderwerp«De Wijsbegeerte v. Schopen hauer.* I. Eenvoudige inleiding. Wat is wijsbegeerte, wat is haar nut, in welk op zicht verschilt ze van Godsdienst. II. Schopen hauer's leven en werken, III. Indische wijs begeerte, philosopbie van Plato en Kant (noodzakelijk voor een goed verstaan van Scb.) IV. Wilsleer van Schopenhauer. Over zicht der kuns'.en. V. Schopenh. levenswijs heid en pessimisme. VI. Schopenh, critisch beschouwd en de geloofswaarheden van het Chriatendom. 2. Dr. M. v. d. Hoeve, Schoolarts te A't.czsfoort. 3 Lessen, Vrijdag 22. 29 Oct. es s Nov, 1920, 's avonds 8 uur precies. Onderwerp: I. Geneeskundig Schooltoe zicht. II Over verpleging en verzorging onzer zieken in huis. 3. D. Th. Jaarsma, Directeur van Onder wijs te Amersfoort. 12 Lessen. Maandag 29 Nov., 6. 13, 20 Dec. 1920; Vrijdag 7, 14. 21, 28 Jan.; 4, it. 18 en 25 Feb. 1921. Onderwerp: «De litteratuur na 1880*. L Inleiding. De begrippen kunst en taal. Algemeene eigenschappen der kunst, taal of litteratuur. II. Onze litteratuur omstreeks 1870—1880. Ontstaan der letterkundige be weging van 1880. III. Kenmerken van deze beweging. Over Perk. Kloos, Verwey, Van Eeden. IV. Over dezelfde en andere tach tigers, o.a. Couperus en Helène Swarth. De «Mei* van Gorter. V. Onze literatuur omstreeks 1890. Opbloei in Vlaanderen. VL Over den kunstenaar en zijn werk. «Tendenz* en «richting* In de litteratuur. VII- Over proza en poêz:e. VIII. Overzicht ontwikkeling Nederiandsche prozakunst. Over realisme, naturalisme en symboliek, De kleine Johannes. IX. Het Moderne Realisme. X. Nieuwe Nederiandsche roman kunst. XI. Over Karakterteekening in een roman. Over den modern-bistorischen roman. XII. Over de Vlaamsche litteratuur. Iets over de Zuid-Afrikaansche litteratuur. Slot beschouwing over het letterkundig leven in ons land; de verhouding van kunstenaar en maatschappij. 4. Prof. Dr. H. J. Jordan, Hoogleeraar in de Biologie te Utrecht. 4 Lessen, Woens dag 2, 9, 16 en 23 Maart 1921, 's avonds 8 uur precies. Onderwerp«Natuurwetenschap, Kerken Wijsbegeerte in den tijd van Darwin en Haeckel, alsmede in onze dagen*. I. De betcekenis van de leer van het leven (de biologie) voor de oudere wijsbegeerte (tijd vóór Darwin). Darwins 'eeltkeusleer (Selectie- leer) en hare philosophische beteeken is. II. Ernst Haeckel's Natuurlijke Scheppings geschiedenis* en de «Wereldraadselen*. Haec kel en de Kerk. III. De nieuwe opvatting Kritiek; a. op de leer van het eerste ont staan van levende wezens op de aarde; b. op de afstammingsleer; c. op de materialis tische verklaring van het geestelijk leven. IV. De beteekenis van de leer van het leven (biologie) voor de nieuwere wijsbegeerte. 5. Dr. R. Miedema, Predikant Rem. Ge meente te Amersfoort. 6 Lessen, Dinsdag 23 Jan., 1, 8, 13, 22 Febr. en 1 Maart 1921, 's avonds 8 uur precies. OnderwerpBoeddhisme en Christendom* (rnet lichtbeelden). I. Ontstaan van het Boedd hisme. Het leven van Boeddha. II. Geschie denis van het Boeddhisme. III. Ontstaan van het Christendom. Het leven vanjuzus. IV. Geschiedenis van het Christendom. V. Boeddhistische invloeden in het Christen dom eu Christelijke invloeden in het Boedd hisme. VI. De beteekenis van belde Gods diensten in onzen tijd. 6. N. van Nieuwenhuizen, Chirurg te Amersfoort. 6 Lessen, Dinsdag 19, 26 Oct., 2, 9, 16 en 23 Nov. 1920, 's avonds 8 uur precies. Onderwerp:Moderne algemeene Hygiene* (met lichtbeelden). I. Beroepshygleue. II. Sexueele hygiene. III. Tuberculosebestrij ding in het dagelijksch leven. 7. Dr. Ph. H. Peyrot, Rector Stedelijk Gymnasium te Amersfoort. 6 Lessen, Dins dag 30 Nov., 7, 14, 21 Dec. 1920. 6 en 13 Jan. 1921, 's avonds 8 uur precies. Onderwerp: «Socrates*. I. Wezen en doel der Grieksche wijsbegeerte. II. Socrates, zijn leven en levensdoel. III. Zijn methode van wetenschappelijk onderzoek. IV. Eenige stukken over hem uit Plato's werken. V, De waarde van zijn werk voor ons. 8. M. A. P. C. Poelhekke, Directeur H.B.S. te Nijmegen. 4 Lessen, Maandag 7, 14, 2t en 28 Maart 's avonds 7 uur precies. Onderwerp: »J. A. Alberdingk Thijro, 1820—1889*. Zijn beteekenis als dichter, novellist, criticus, historicus, aestbeticus, emancipator zijner geloofsgenooten en als voorlooper onzer moderne kunst. 9. Mr. P, H. Ritter Jr., Hoofdredacteur Utr. Dagblad. 4 Lessen, Maandag 10, 17, 24 en 31 Januari 1921, 's avonds 8 uur precies. Onderwerp«De Nederiandsche Stad iti de 19e en 20a eeuw* (met lichtbeelden). I. Historische omtrekken. Karakter van de Ned. Stad. Geschiedenis en beteekenis van de Ned. Stad. De stad ln de Middeleeuwen en Renaissance in de 17e en 18e eeuw. Invloed van verschillende maatschappelijke factoren op de ontwikkeling van het stadsbeeld en het stadsplan in den loop der 19e en het begin der 20e eeuw. II. Moderne, aesthetische en sociale problemen in verband metstads- bouw. De stad en het verkeer. Moderne stadsuitbreiding. III. Geschiedenis, ontwikke ling en problemen van een bepaalde stad. Hiervoor te nemen de stad Amersfoort. IV. De Stad der toekomst. Schets van de ideaal-stad, volgens moderne architecturale begrippen, aan de hand van geschriften van moderne bouwkunstenaars. 10. Dr. F. Roels, Lector a/d Universiteit te Utrecht. 6 Lessen, Vrijdag 12, 19, 26 November, 3, 10 en 17 December 1920, 's avonds 8 uur precies, Onderwerp-. «Psychologie en beroeps keuze*. Inleiding. Algemeene individueele. toegepaste zielkunde. Psychische en psycho, physische eigenschappen. Psychologie en beroepskeus. Parso is. Taylorstelsel. Systemen van wetenschappelijk bedrijfsbeheer. Mün- sterberg. De rechte man op de rechte plaats. Indeeling in beroepsgroepen. De lagere, midden en hoogere vakken. Beroepscatalogen. De diagnose van den aanleg en de geschikt heid. Het Zielkundig beroepskantoor te Utrecht. Voorlichtingsdienst bij beroepskeus. School en beroepskeus. Ruim baan voor de begaafden. Afzonderlijke scholen voor be gaafden. Persoonslijsten. Schoolpsychologen. De physische techniek. De psychotechniek. Standaardorganisatie van bedrijven. Stan daardwerkmethoden. Standaard werktuigen. Zielkundige werking van verschillende toon stelsels. Arbeidssplitsing. Vermoeidheid. Ar beidsbeurzen. Reconstructie der leer van het wetenschappelijk beheer in psychologischen geest. >i. Just* Tal, Opperrabbijn te Utrecht. 6 Lessen, Maandag 18, 25 October, 1, 8, 15,2 2 November 1920. 's avonds 8 uur precies. Onderwerp«Voornaamste begrippen om trent Jodendom en Jodenleed*. I. Geschiedenis. II. Plicht en leer. III, Doel en idealen. IV. Verhouding tot andere volken en menschen. V. Bijbel en talmud. VI. Ethika. 12. J. v. d. Tempel, lid 2e Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage. 4 Lessen, Maandag 7, 14, 21 en 28 Februari 1921, 's avonds 8 uur precies. Onderwerp.- «De geschiedenis der arbei dersbeweging en haar invloed op het sociale leven in Nederland*. «3. P. J. Tiggers, Toonkunstenaar te Amersfoort. 6 Lessen, Donderdag 6,13,20, 27 Januari, 3 en 10 Februari 1920,'s avonds 8 uur precies. OnderwerpScheppen, Herscheppen en hooren van muziek*. I. De middelen en muzikale uitdrukking. II. Het componeercn, de vormen der muziek. III. Arbeid en rythme. Intieme-, Verheven-, Volks-, Groteskemuzlek. IV. Het reproduceeren v. b. kunstwerk. Het virtuosendom en de Individualisten. V en VI, Welke maatstaf moeten wij aan leggen om muziek naar waarde te beoor- deelen? Verelschten Notenkennis en kennis van de eenvoudigste muziektermen. Ge wenscht is eenige muzikale ontwikkeling (eenige kennis van het bespelen van een instrument of van zingen het bezocht hebben van concerten, karaermuziekavonden o.a.) 14. Dr. Th. Weevers, Leeraar Rijks H.B.S. te Amersfoort. 6 Lessen, Donderd g 17, 24 Febr., 3, 10, 17 en 24 Maart 1921 's avonds 8 uur precies. Onderwerp«De planten beschouwd in hun verschillende betrekking tot den menscb (met lichtbeelden.) Spreker stelt zich voor zoowel te behandelen de wijze waarop de stofwisseling van de planten ingrijpt in die van den mensch; hue dus zonder planten ons bestaan onmogelijk wordt, als ook na te gaan de beteekenis van de planten voor ons geestelijk leven. 15, Dr. G. Wisse, Gereformeerd Predikant te Driebergen, 5 Lessen. Zaterdag 8 Januari 1921, 'smidöags 2*/2 uur preclss, eerste les. De volgende lessen zullen door den leider later worden bekend gemaakt en op Zater dagmiddag gehouden worden, Onderwerp Ethiek (Gereformeerde.) Voor iedere cursus worden hoogens 40 personen (boven den leeftijd van 18 jaar) toegelaten. De duur der lessen is één uur. Hierna volgt gelegenheid tot gedachtenwisseling (geen debat.) Het bestuur meende door dezen laatsten maatregel te bereiken, dat het ge hoorde beter en dieper tot de cursisten zou doordringen, ben meer betrekken in bet door den leider behandelde. De cursussen zijn zoodanig, dat zij die Lager onderwijs hebben genoten deze kun nen volgen. Het lesgeld bedraagt f 1. f 2.— of f 3, naar vrije verkiezing voor de cursussen 2> 4» 5. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14 en 13 en f 2.f4.— of f6.— naar vrije verkie zing voor de cursussen No. 3 en 13. Het Bestuur kan reductie of vrijstelling verleenen aan hen die daarvoor in aa.imer- king komen. Inschrijving in het «Alg. Mil. Thuis* Kortegracht 26, tot en met Woensdag^ 13 October 's avonds van 7 tot 9 uur. Het lesgeld moet bij inschrijving worden voldaan. Uit het politie-rapport. Met den trein van 9.23 passeerde hier hedenmorgen Z. K. H. de prins, die zich naar den Haag begaf. Bekeurd wegens overtreding trek- hondenwet, J. S. G., van Bemmelstraat, Bekeurd terzake niet in het bezit zijn van een nummerbewijs, als bestuurder van een auto, A. S. v. D., Groningen. In verband met verschillende dief stallen, gepleegd aan de losplaats van het spoorwegstation alhier, zijn ais verdacht door de recherche aangehouden en voor- loopig in arrest gesteld J.C., Walikersteeg, J. Th. H,, Bolderstraat, en W. v, V. en J. v. V., Coninckstraat. Deze aanhouding betreft in hoofdzaak een baal schapenwol ter waarde van ongeveer f560, ontvreemd uit een gesloten goederenwagen, welke zich bevond op het spoorwegemplacement alhier. De wol is gedeeltelijk te A'foort en ge deeltelijk te Harderwijk verkocht. Te dier zake is nog een 4-tal personen gearresteerd, tegen wie proces-verbaal terzake heling wordt opgemaakt, nl.J. D. W., St.-Agatha- straat, A. v. V., St.-Janskerkhof, P. I., Leusderweg, en E. de L., te Harderwijk. De diefstal geschiedde t-n nadeeie van de firma van Esso, te Meppel; de wol was bestemd voor de fa. van Schuppen, te Veenendaal. Bekeurd wegens openbare dronken schap: H. de G., Hellestraat; Cür. J. S., Lievevrouwenstraat; V., St.-Agathastraat J. H., Achter 't Oude Weeshuis; H. J. A„ Walikersteeg. Ia den vroegen morgen van 9 October is er ingebroken in het Phoenix-paviljoen aan de B.-Wuyt'erslaan, alwaar ontvreemd zijn 5 kisten ledige flesschen, 50 stuks ge vulde flesschen, eenige glazen, tabak en sigaren. De recherche stelt een onderzoek in en reeds Is gebleken, dat de gevulde flesschen en de glazen zijn verkocht bij 2 bewoners van den Leusderweg. Bij een anderen ingezetene zijn de ledige flesschen te koop aangeboden en aldaar blijven staan, daar de verkooper hier toe vallig bij den eigenaar van de ledige fles schen terecht gekomen was. Deze waar schuwde de politie, doch inmiddels was de vogel gevlogen. Het onderzoek naar den verdachte wordt voortgezet. Bekeurd wegens overtreding van de verordening op de winkelsluiting, W. v. d B., Langestraat, en als bezoeker van dien winkel J. H. P„ alhier in garnizoen. Wegens rijden met niet verlicht rij wiel G. S., Soesterweg. Een bewoner van de Westerstraat deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel, dat hij Zondagavond onbeheerd liet staan voor de melksalon van Jansen, aan de Stationstraat. Wordt onderzocht. Buitenlandsche Kroniek. De economische toekomst van Rusland. Hoewel de communistische revolutie op bet platteland in Rusland mislukt is en de boeren-revolutie zoo goed als afgesloten is met een burgerlijk-democratisch compromis, mag men toch aannemen dat de bolsjewiki hun socialistische proefnemingen nog ge- ruimen tijd zullen kunnen voortzetten, sterk als zij zijn door het bezitten van de politieke macht en door het in handen hebben van de voornaamste productie-middelen. Wél zijn daarbij reeds een gedeelte van de socialistische principes prijsgegeven, zooals wij reeds meermalen hebben doen zien, en hebben de bolsjewistische leiders zich metterdédd even groote revisionisten getoond als zij zuiv'.r in de Marxistische leer waren met het wóórd. Niet alleen dat zij door het doen van con cessies getracht hebben de binnenlandsche lntellectueelen, waarvan natuurlijk een deel tot de bourgeoisie behoort, in bun dienst te krijgen wat vrijwel is gelukt ook tot het buitenland hebben zij zich gericht met vragen om economische hulp, en als tegenprestatie beloofd de oude financlêele verplichtingen te zullen nakomen de annuleering ongedaan maken dus en nieuwe concessies te zullen doen aan het vreemde kapitaal voor het exploiteert n van den Russischen bodem en daarmee dus den Russischen arbeider, volgens socialistisch standpunt. Wel volgt hieruit niet, dat zij hun socialische IdeeCn hebben prijsgegeven, doch wel, dat zij de onmogelijkheid zijn gaan inzien van een verbaasten van het maatschappelijk proces. Onze voorstellingen omtrent het weder opbouwen van het economisch leven in Rusland zijn over het geheel nog al fan tastisch. Men heeft in Europa weinig of niet begrepen het karakter van de econo mische omwenteling in Rusland, die de groot-kapitalistisch georganiseerde samen leving heeft opgelost in een ontelbaar aantal kleine boerengemeenschappen met primi tieve zelfbevrediging hunner behoeften. De industrie en het verkeerswezen zijn totaal ontwricht, de steden zijn ontvolkt, in den landbouw is het kapitalistische grootbedrijf verdwenen; er zijn geen groote vermogens meer, er is geen belanghebbende klasse meer die poogt de productie te verhoogen. In de maatschappelijke economie van het nieuwe Rusland zal er geen plaats voor on dernemingsgeest zijn,zij zal wordenbeheerscht door de eenvormige middelmatigheid en kleurloosheid van het klein-boerendom en dergelijke. In elk geval zal het langen tijd duren, voor een nieuwe productieve con centratie of geconcentreerde productie zich zal gaan ontwikkelen. De bron van de betrekkelijke welvaart, die de Russische maatschappelijke huishoud kunde niettegenstaande al haar fouten bracht, lag in het gebruik van bet land, d.w.z, in het grootbedrijf. Het moet daarom de eerste vraag zijn, welke werking zal het verdoelen der groote landgoederen op de productie hebben? Voor den oorlog was Rusland een korenuitvoerend land, wat op zich zelf echter geen bewijs was, dat de russische landbouw in zijn geheel een overschot produceerde. Dit overschot toch was alleen te danken aan het feit, dat een groot deel van het land als grootbedrijf werd geëxploiteerd. De productie der kleine boeren voorzag te nauwernood In hun eigen behoeften. In groote deelen van het rijk leden de boeren aan chronische ondervoeding; en daarmede kwam in het geheele land de boeren bevolking met haar eigen landopbrengst 17 pCt. te kort aan den nood'akelijken voedingsnorm. Deze noodtoestand der boeren, die de eigenlijke drijfkracht der revolutie was, had verschillende gronden. De kleine boerderij had te weinig om vang om, bij de gebruikelijke weinig Inten sieve bearbeiding van den grond, in het onderhoud van de familie te voorzien. De boer moest daarom, om het leven te kunnen houden, elders nevenarbeid zoeken, hetzij op de groote landgoederen in den omtrek, hetzij als trekkend seizoenarbeider in verre

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2