per jaar subsidie. Finantieele en Moreele hulp kunnen «ij dan ook zeer goed ge bruiken, en wij vertrouwen dat ook een verder beroep op het verleenen van dezen steun niet onbeantwoord zal blijven. Spreker besluit zijn openingswoord met den wensch dat de V.-U. moge leven, groeien en bloeien! Op verdienstelijke wijze wordt daarna door Mevr. van Haselen, begeleid op de piano door den heer Tiggers, bet Buslied van Beethoven en Herbst van J. Wagenaar ten gehoore gebracht. De heer Mr. van Randwijck, het woord nemende, zegt dat het hem moeielijk ge maakt wordt door het vele goede, dat hij vernomen heeft van de V.-U., om er nog veel meer van te zeggen. Het doet hem vooral groot genoegen dat de V.-U. voort gekomen is uit het vrije initiatief der burgerij. Ook het gemeentebestuur koesterde reeds lang plannen, het liet echter dit comité vóórgaan, omdat het meende dat op deze wijze het doel beter bereikt kan worden. Het gemeentebestuur komt dus in de 2e plaats. Waar het de niet gemakkelijke taak heeft, de buidel te torsen, waaruit ook subsidie voor deze instelling gevraagd wordt, is steun uit de burgerij dus zeer welkom. Spreker gelooft, dat wij gekomen zijn bij de afsluiting van een periode van domheid en nog erger: waanwijsheid. Wij hebben gezien dat er nog veel is te doen; diepte en breedheid van het menschelijk denken en voelen is noodig en moeten wij trachten te verkrijgen, geen uitbreiding van kennis. Wij moeten niet doen als de school meester, die zijn leerlingen wel verteld dat het Paleis op den Dam rust op 13650 palen, doen hen niet wijst op de schoonheid van het gebouw, uitkomende in zijn gevel versiering, inrichting enz. Hij hoopt dat over ettelijke jaren niet gezegd zal wordende V.-U. is gesticht in 1920 en telde toen 365 leden, maar dat men op andere wijze deze stichting zal bespreken. Geen uiterlijke kennis moet er dus komen maar verdieping van inzicht. Het doet hem genoegen dat hier dezelfde methode gevolgd wordt bij het geven der cussussen als bij de School voor Wijsbegeerte. Hierdoor wordt bereikt wat spreker zoo dikwijls heeft waargenomen bij de Sch. v. W. een Intieme verhouding tusschen leider tn cursisten, ontstaan door uitwisseling van gedachten, waardoor een dieper kijk op tal van dingen verkregen wordt; hij hoopt dat de leiders hetzelfde zullen ervaren. De gestelde taak is moeilijk, de maat schappij is niet in enkele to-tallen jaren te herwinnen. Wij hebben nu eenmaal een groote verscheidenheid van inzichten mee gekregen, die men in elkander moet leeren waardeeren. Evenals aan de Sch. v. W. in enkele jaren dit bereikt werd, kan dit ook hier. De saamboorigheid wordt bevorderd, wat zoo noodig Is voor den opbouw van een betere maatschappij. De V.-U. heeft dan ook mijn volle sympathie. Als burgervader Is het mij onverschillig welke overtuiging men is toegedaan, want wij zijn allen kinderen van het groote gezin, men moet zich één voelen. Meermalen ondervond ik, zegt spreker, dat bij het tot stand brengen eener zaak sommige cate gorieën zich terugtrokken en dat is janjmer; als men zich sterk voelt in zijn overtuiging, dan behoeft men nist op den achtergrond te blijven. Ook hier zijn alle partijen en rich tingen vertegenwoordigd spr. wenscht de V. U. daarmede geluk, hij ziet hierin een groote kracht. Moge dit een symbool zijn voor de toekomst, tot zege van Amersfoort! De heer Tiggers verzorgt vervolgens het muzikale gedeelte door het op zeer ver dienstelijke wijze vertolken van de 32 vari aties van Beethoven. Het bestuur vergeet ook den inwendigen mensch niet en schenkt thee. Het woord is dan aan den heer Hovens Greve, voorzitter van de O. L. en B., die zegt, dat het bestuur dezer instelling, het initiatief voor het stichten eener V. U. op grond van 2 motieven, een positief en een negatief motief. Het negatieve motief was, dat de O. L. en B. in de jaren dat zij trachtte de geestelijke belangen van de burgerij te verzorgen, niet die medewerking en dat medeleven vond, dat het gehoopt bad te vinden. Wel steeg steeds het aantal ge lezen boeken, doch de soort boeken welke gelezen werd. was niet die, welke het bestuur het liefst gelezen zag; er werd te weinig gebruik gemaakt van het degelijk werk, de ernstige lectuur. Overal elders namen wij betzelfde verschijnsel waar. Dit moet ver anderen, de massa moet kennis kunnen nemen van hetgeen voor hen geschreven wordt. Het middel daartoe is de V. U. De V. U. is helaas een modeartikel en beleeft een schijn van bloei. Hier is echter een novum bereikt door de wijze waarop de cursussen ingericht zijn. Wij moeten krijgen groepen van menschen, die een bepaald doel willen bereiken. Dit kan bereikt worden door de wijze van bandelen als au gevolgd wordt; na een uur inleiding een vruchtbare gedachtenwis- seling. Cursisten en leider hebben een groote taak te vervullen. Spr. wil door critiek de stemming niet bederven, hij heeft echter nog wel een en ander op z'n hart, In de zang van Mev» v. Haselen heeft hij gevonden wat wij hebben moeten, éénheid. Nooit, zegt spr., zal 't u gelukken verschillende levensstroomingen in één bedoeling te ver eenigen, al verkrijgt men wel momenten van saamhorigheid. In de énnr/isdit echter mogelijk Nadat Mevr. v. Haselen «Lied» van Wagenaar en een Zonnelied van Catb. van Rennes gezongen heeft, geeft de heer Tiggers de Reiter Polonaise van Chopin. De heer Mhdema bracht Mevr. v. Haselen een welverdiende hulde en bood haar een bloemstuk aan. In zijn sluitingawoord dankte hij allen voor de ondervonden sympathie en medewerking en sprak de hoop uit, dat velen zich neg op zullen geven als lid en donateur der Volks-Universlteit. Mr. P. L. Baudot.f Het Amersfoortsch Dagblad wijdt een uitvoerige artikel aan de nagedachtenis van den heer Mr. P. L Baudet. Waar wij nog slechts korten tijd in deze gemeente woonachtig zijn en niet de eer hadden den overledene persoonlijk te kennen, meenden wij niet beter te kunnen doen de redactie van het A. D. te verzoeken haar artikel te mogen overnemen. Dit werd ons goedwillig toegestaan, waarvoor wij gaarne onzen dank betuigen, RED. Te Lunteren overleed op 12 dezer In het hersteliings- en vacantieoord der Ver- eeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden »Ons Landhuisc, de volijverige stichter en bedrijfsleider daarvan, onze vroegere stadgenoot Mr. Pierre Louis Baudet. Hij werd op 21 Maart 1859 uit een ge slacht van Franschen oorsprong geboren, te Utrecht, waar zijn vader een bekend leeraar in de wiskunde was. Hoewel met een helder verstand begaafd, kon hij door clechthoorendheid de lessen aan de H.B.S. niet geheel volgen en werd voor hem de voorkeur gegeven aan eene opleiding voor den tuinbouw, tot "elk doel hij ook een school te Gent bezocht. Na gunstigen af loop was hij bekwaam genoeg om in zijn onderhoud te voorzien door arbeiden aan kweekerijen in Noord-Frankrijk en kon hij zich daarop als beheerder van een kweekerij aan de Biltstraat vestigen. Hoe wetenschappelijk hij dat bedrijf ook opvatte, hij vond daarin niet ten volle be vrediging voor zijn studiezin, doch toen de stadsuitbreiding zijne kweekerijgronden voor bouwterrein behoefde, bracht de verkoop hem er toe aan zijn lang gekoesterden wensch en scherpzinnigen aard te voldoen, alsnog te studeeren en met glans den graad van Mr. in de rechten te verwerven. Aan genaam was hem later de gedachte aan dien studietijd. De slecbthoorendheid bleek echter weder eene hindernis tegen zijn advocaat- en pro cureurschap. Hij ging aldus zijn volle kracht en ambitie wijden eerst aan de regeling van de zaken der Maatij. Zandbergen als admini strateur, daarna aan die van de Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slecht hoorenden achtereenvolgens als secretaris, voorzitter en penningmeester, terwijl hij bovendien geruimen tijd het Maandblad dezer vereeniging redigeerde. In overleg met verschillende leden dier vereeniging en door hen gesteund, en door dat de heer van den Ham oud-notaris is Lunteren voor dit doel een stuk land ten geschenke gaf, werden de noodige gelden bijeengebracht voor de oprichting ln 1913 van »Ons I.andhuisc bij de kruising van den Bisschopsweg met den grintweg van Barne- veld naar Lunteren. Naast zijne werkzaamheid voor de Ver eeniging van Slechthoorenden, vond hij nog kraebts voor de redactie van het tijdschrift dier vereeniging Nos jungii Rosea «Rosa- rium< en voor het secretariaat en penning meesterschap der Afdeeliog Amersfoort van de Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinde ren in het huisgezin, Kinderhulpc. Op de begraaiplaa.s te Lunteren getuigde eene breede schaar van aanwezigen van hunne vriendschap, belangstelling en waar deering: tal van kransen en bloemstukken dekten de lijkbaar. De heer P. W. L. Brij man lid van het Hoofdbestuur der Vtreenigiog van S. H. herdacht Baudets gansche werkzaamheid en geheele toewijding aan die vereeniging. De heer J. L. Lucas voorzitter der Land- buiscoinmisïie wees op zijne gave om in bet Landhuis een baud van vriendschap en gezelligheid aan te kweeken. De heer J. van Vollenhoven herdacht don overledene als lid van de Loge Jacob van Campen. De heer F. M. van Veen voorzitter van de Afdeeling der Vereeniging Kinderhulp verwacht van het door Baudet met optlmisti- schen geest volvoerde een voortdurende aangename, gelukkige herinnering en na werking. De heer A. ten Oever de Brauw dankte nog den overledene en zijne gade voor de goede opleiding aan hem en anderen ge geven. Allen meenen dat in Baudet een braaf, goed en ijverig lid der samenleving is heen gegaan Ten slotte dankte Dr. H. Baudet, neef van den overledene, hoogleeraar aan de T. H. namens de echtgenoote en familie voor de betoonde belangstelling. Personalia. Onze voormalige stadgenoot, ds. H. J. Toxopeüs, thans Ev. Luth. Pred. te Zaan dam, is beroepen naar de Ev. Luthersche Gemeente te Den Bosch en Heuaden, waar bij zich ook die van Breda heeft aange sloten, en heeft dit beroep aangenomen. Naar wij vernemen zal ds. Toxopeüs zich metterwoon In Breda vestigen. Volksuniversiteit. Naar wij vernemen zijn de cursussen die deze week beginnen allen goed bezocht. Alleen op cursus no. a van Dr. van der Hoeve die Vrijdagavond begint, met als onderwerp«Over verpleging en verzorging onzer zieken ln huis«, zijn nog enkele plaat sen open. Zijn er ln Amersfoort nog huismoeders en huisvaders die dit onderwerp interessant vinden, zoo ja zendt dan postwissel a f 1,— f 2,— of f 3,— naar verkiezing, als cursusgeld aan J. Mebius, Utrechtscheweg 255, met duidelijke vermelding van naam, adres en voor «cursus no. 2.* Een schooltje Er is een klein schooltje opgericht, ver leden week is het begonnen, ongemerkt, 'n beetje weggestopt In 't groen. Want dat schooltje wordt in de buitenlucht gehouden. Hebt u er wel eens aan gedacht, dat de kindertjes, die liggen aan te sterken in de ballen van de vereeniging tot bestrijding der T. B. C„ terwijl zij lichamelijk vooruit gaan geestelijk niet verder komen? Er zijn er, onder die patientjes, die op hun vijftiende jaar amper kun ien lezen. En het kan alweer als een overwinning geboekt worden, dat het bestuur van de sympathieke vereeniging heeft kans gezien, een schooltje te stichten weliswaar onofficieel, maar even nuttig I Maandags, Dinsdags en Vrijdags van 9^ 11 uur wordt daar les gegeven in do buitenlucht, les, die au en dan moet worden afgebroken, omdat de leerlingetjcs te koud worden en eens even moeten spelen, om straks weer verder te kunnen schrijven. Maar de buitenlucht is alles voor deze jongens en meisjes. Er wordt een goed, een zeer goed werk verricht. (A. D.) Geldleenlng Baarn. Bij besluit van den Gemeenteraad van 7 October 1920 zijn Burgemeester en Wet houders der Gemeente Baarn gemachtigd tot het aangaan eener geldleening groot fi. 100.000.— nominaal, waarvan de op brengst zal dienen tot bestrijding van ver schillende buitengewone uitgaven, waarvan de voornaamste zijnde aankoop van grond, de bouw van scholen en een politiebureau en subsidie voor den bouw van midden- standswoningen. De leening is verdeeld in m 00 obligatien, elk groot f tooo. De stukken wordeu uit gegeven aan toonder en zijn genummerd 1 tioo. De rente bedraagt 7 pCt. 's jaars en zal halfjaarlijks worden betaalbaar gesteld en wel op den ten Meien ten November, voor het eerst op 1 Mei 1921. Bij elke obligatie wordt een stel couponsgevoegd benevens een talon, ter kostelooze bekoming van een nieuw couponblad. De leening Is aflosbaar a pari in ten hoogste 50 jaar door middel van jaarlijksche uitlotingen in de maand September van elk jaar, aanvangende in 1921. De aflossing zal bedragen f22.000.per jaar. Algeheele aflossing of versterking der aflossing zal te allen tijde kunnen plaats vinden, doch niet vóór 1926. De ultloting geschiedt in het openbaar op het Raadhuis der Gemeente ten over staan van Burgemeester en Wethouders. De nummers der uitgelote obligatien worden ter openbare kennis gebracht in een of meer door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen bladen. De uitgelote obligatien zijn aflosbaar op den eerstvolgenden verschijndag vaa de rente en houden op rente te dragen vanaf den dag, waarop zij aflosbaar zijn gesteld. De coupons, welke niet binnen 5 jaar na den termijn van verschijning, en de obligatien, welke niet binnen 30 jaren na den termijn van aflossing zijn aangeboden, worden na dien tijd niet meer voldaan, maar vervallen ten voordeele der gemeente. Rente en aflossing zijn betaalbaar te Baarn ten kantore van den Gemeente-Ontvanger en te Amsterdam ten kantore van De Twentsche\Bank en van deHeeren Lippmann, Rosenthal Co. Rente en aflossing zullen worden bestreden uit de gewone inkomsten der gemeente. De schuldenlast de Gemeente bedroeg op: 1 Januari 1914 f 402.250.— en op 1 Januari 1920 «518.914.36 Alle crisisuitgaven zijn geheel betaald uit de gewone inkomsten. Het aantal Inwoners van Baarn bedraagt meer dan 10.000. met een belastbaar Inkomen van ruim f 16.000.000. Het belasting-percen tage is voor het dienstjaar 1920/1921 vast gesteld op 4V2 pCt. Voor verdere bijzonderheden zie de des betreffende advertentie in dit nummer. Fruit- en Groenten veiling Noteering van 18 October: Roode kool 5—14 ct.; groene kool if—5 ct.sav. kool 2—8 ct.witte kool 44—8 ct.; alles per stuk. Spinazie 11 15 druiven 39—47 ct. tomaten 19 ct.slaboontjes 26 ct.pronkers 6 ct.; appels 4—25 ct.peren 10—21 ct,; spruiten 17 19 ct.alles per pond. Aardappelen 8 ct.uien 4—4i ct. per K.G. Sla f040—f1.25; andijvie fo.75—fi.zo de 100 at. Wortels 4—13 ct.; bleten 5 ct. per bos. Paardenmarkt Amersfoort. 16 October 1920. Aan de St. Gallenmarkt waren aangevoerd 427 paarden, waaronder circa 70 veulens, en 30 hitten. Luxe paarden f900 f1200. Werkpaarden f700 f 850. 14-jarigen f500 f 650. Veulensf300 Hittenf200 f 400. Slachtpaarden f 200 f 300. Met tamelijken levendigen handel. Ernstige Waarschuwing. Op het terrein van de spoorwegmaat schappij zijn aangehouden de 11 jarige J. de G. en de 11 jarige W. v. T., respectievelijk wonende Hellestraat en Paternosterstraat, die aldaar bezig waren steenkool te zoeken. Zij zijn, na daarover onderhouden te zijn, heen gezonden. Wij willen aan dit berichtje enkele regels toevoegen. In de eerste plaats willen wij nadrukkelijk verklaren, dat wij in het zoeken van stukjes steenkool in het minst niet ee-. feit zijn dat afkeuringswaard zou moeten heeten. De sintels, waaruit de weinige brokjes nog bruikbare, d.w.z. brandbare kool worden ge zocht, zijn zoo goed als waardeloos en worden alleen gebruikt voor wegverharding. In andere plaatsen, waar deze sintels op open terrein worden uitgestort, laat de politie dit zoeken steeds toe, juist omdat de spoorweg maatschappij en geen enkel belang bij en dus geen enkel bezwaar tegen heeft. Waarom zou men ook in moeilijke tijden als deze aan de allerarmsten, zij die het meest te lijden zullen hebben van de winterkou, weigeren om opeen welgoedkoope maar toch zeer tijdroovende en ongemakkelijke manier aan wat slechte brandstof te komen? In onze stad echter ia de zaak anders. Hier moeten de kolen gezocht worden op een terrein, dat niet vrij doch atreng ver boden is te betreden. En dat met reden. Het geldt bier immers het rangeerterrein, waar de machines aanhoudend heen en weer rijden en bij het lade leegen de sintels vaak storten tusschen de rails. De kinderen be vinden zich bij het zoeken dus meest op het zeer gevaarlijke spoor zelve en loopen te meer gevaar daar zij, druk bezig zijnde en voorovergebogen liggende, aan wat om hen geen gebeurt geen aandacht kunnen schenken. Het mag dan ook verwondering wekken, dat tot nu geen ongelukken zijn voorgekomen. Een ernstige waarschuwing is hier dus op haar plaats. Wij weten dat het vaak de ouders zelf zijn, die hun kinderen uitsturen om dit levensgevaarlijk werk te doen. Beseffen zij wel, aan welke ontzettende mogelijkheden zij hen daarmede blootstellen Zij zijn thans op de hoogte van den toe stand en mogen nu overwegen dat, gebeuren er nu tóch nog ongelukken, zij deze aan zich zelf te wijten zullen hebben. Uit het politie-rapport. Nachtverblijf verleend aan P. J. J., Haarlem; W. H. S, eveneens vandaar; M. W., Leeuwarden; H. P. met vrouw en 4 kinderen, gewoond hebbende alhlerj; P. H. E., wonende Helmond; W. v. d. K. eveneens aldaar; H. de V., Amsterdam. Bekeurd wegens het rijden met niet verlicht rijwiel N. IJ., Hoogland. Bekeurd wegens openbare dronken schap A. M., HellestraatC. C., Mooierstraat F. v. D., Amersfoort. Overgenomen van de Aroaterdamscbe politie de minderjarige J, G., [wonende te Hengelo. Hij wordt naar Apeldoorn over gebracht. Door de politie Is aangehouden zekere E. C., ontvlucht uit het krankzinnigenge sticht te Utrecht. Hij is door personen uit die stichting weer afgehaald. Wegens het rijden met niet verlicht rijwiel H. K., 's-Gravenhage. Een bewoner van de Vondellaan doet aangifte van diefstal van waschgoed hangende op een droogrek dat achter zijn woning stond. Wordt onderzocht. Een bewoner van de Mlereveldstraat

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2