Zuidsingel 5 WILT GOEDKOOP VISCH EN FROIT ETEN BEZOEKT 6. AAKSIV doet aangifte van diefstal van bo.tenkool «it den tuin achter rijn woning, Wordt onderzocht. Een bewoner uit de Groote Haag doet aangifte van diefstal van z kippen. Wordt door den justltioneelen dlenat onder- zocht. Overgenomen van de Amsterdamsche politie de minderjarige D. K., Enschedé. Hij Is naar Apeldoorn overgebracht. Door de politie is op het station alhier aangehouden A. W. S., ontvlucht uit het krankzinnigengesticht te Ermelo-Veldwijk. Hij Is door personen van die stichting weer afgehaald. Een bewoner van de Arnhemschestraat doet aangifte van diefstal van gist uit zijn bakkerij. Naar aanleiding van dezen diefstal is door de recherche aangehouden L. V., wonende Groote Haag, een minderjarige die reeds driemaal met de politie in aanraking kwam en daarbij straf onderging. Uit het onderzoek is gebleken dat hij de dader is van dien diefstal. Er wordt procesverbaal tegen hem opgemaakt. Buitenlandsche Kroniek. De positie der bolsjewlki. Van alle kanten komen de laatste weken weer de berichten opduiken van binncn- landsche opstanden tegen de bolsjewiki, zelfs werd al geseind dat de bevolking van Moskou een aanval had gedaan op de regeeringsgebouwen, en zoo komt men er toe opnieuw te gaan speculeeren over de vraag welke de huidige positie van I.enln c.s. is. Men doet dat slechts aarzelend, want dit vraagstuk is in de laatste twee jaren reeds zoo dikwijls besproken en zóó dik wijls werd het spoedig einde van het bolsje wistisch «avontuur» voorspeld, terwijl t toch ten slotte Moskou zijn stelling blee be houden, dat men nu met een begrijpelijke scepsis de berichten over veranderingen In Rusland aanhoort. Het eenlge wat wel vast staat, is dat de positie der Raden-regeering zeer verzwakt is. Daar is in de eerste plaats de militaire situatie. Trotzky zelf, die anders pleegt nogal grootsprekerig te doen, schreef dezer dagen een artikel waarin een zeer bekommerde toon weerklinkt. >Het leger,» schrijft hij, «is verzwakt en het volk houdt zich passief tegenover den oorlog. De arbeiders en boereu moeten begrijpen, dat wanneer het roode leger opnieuw een ernstige nedsrlaag lijdt, het lot van de sovjet-republiek een catastrophe zou zijn». Op het Poolsche front is de nederlaag zoo overweldigend geweest, dat er voor- loopig geen mogelijkheid bestaat hier den strijd voort te zetten, waarom de Polen de vrede hebben kunnen dicteeren. Tegelijkertijd maakt Wraogell in het Zuiden belangrijke vorderingen. De kans dat hij Moskou zou kunnen naderen is voorlooplg zeker nog minimaal, maar dat Is naar het schijnt op het oogenblik ook zijn doel niet. Wat hij nastreeft en wat hem schijnt te zullen gelukken, is het verhinderen van den toevoer naar Moskou van koren uit Koeban, kolen uit het Donetz-bekken en olie uit Bakoe. En wanneer hem dat In derdaad gelukt, zal hij mogelijk daarmee Moskou doodelijk treffen. Want alle oog getuigen uit Rusland zeggen hetzelfde, na melijk dat de ontberingen dezen winter ondragelijk zullen zijn. Van beteekenis hierbij zijn b.v. een aan tal artikelen in de Manchester Guardian, van den correspondent van dat blad te Riga. Zooals men weet stond dit blad steeds zeer sympathiek tegenover de bolsjewistische beweging het publiceerde een serie artikelen er over, waarbij de bekende van professor Goode, die den sovjet bijna ver heerlijkten. Men mag dus verwachten dat de schildering niet overdreven is. De alge- meene indruk dan van den correspondent Is deze: Het land wordt In werkelijkheid bedreigt door een hongersnood, bijna even erg als die van 1891, maar die dezen keer het grootste deel van Europeesch Rus land zal treffen en wel een bevolking die door een driejarig lijden is uitgeput. Onder deze buitengewone omstandigheden gaat hst er nu om de zeer zeker geringe en onvol komen machinerie gaande te houden, die dienen moet om de inzameling en de ver- deeling van levensmiddelen te regelen». De oorzaken van den hongersnood zijn duidelijk genoeg. De boeren, die nooit com munisten zijn geweest en het ook nooit zullen worden, en die over het geheele land hun eigen anti-socialistische revolutie hebben weten door te zetten (waarvoor de bolsje wiki hebben moeten |buigen), zij hebben zich er aan gewend niet meer te produceeren dan wat voor eigen gebruik noodig is. Zij weigeren om iets naar de steden te zenden, waar men hen toch niet anders dan waarde- looze papieren in ruil geeft. Officieele mededeelingen uit Moskou too- nen nu aan dat de sovjet op grootere schaal dan vroeger bezig !b met de arbeiders uit de groote steden te mobillseeren om over het geheele land een koren-inzamellngs- veldtocht te ondernemen. Het mag inmid dels twijfelachtig genoemd worden of het resultaat hiervan gunstig kan zijn. De levensmiddelelen-commlasaris Broekhanoff heeft er juist nog duidelijk op gewezen, dat de moeilijkheden niet alleen gelden de mobiiiseering en het Inzamelen zelf, doch ook het transport van het Ingezamelde koren. Want, gelijk bekend, is het transport-wezen totaal ontwricht en letterlijk een chaos. Daarbij komt nog Iets. De boeren zijn, zooals gezegd, nooit communisten geworden. Maar zij hebben voorlooplg over het geheel do communisten hun gang laten gaan bij het stichten der sovjets en bij de socialistische experimenten in de steden (al is er heel wat oproer ge weest), omdat zjj zelf bezig waren hun eigen revolutie op een heel andere basis In te richten, namelijk op die van het privaat eigendomsrecht, en omdat zij vreesden dat de val van het sovjet-bewind hen zou be- rooven van den grond, welke zij van de groote landgoederen en de staatseigen dommen hebben ingepalmd. Nu spreekt het vanzelf dat de mobilisee ring en de dwanginzamellng hun houding tegenover Moskou zal beïnvloeden. Nu zal dit betrekkelijk ongevaarlijk blijven, zoolang het verzet ongeorganiseerd blijft, maarzoo dra de boeren zich gezamenlijk legen Moskou gaan verzetten, wordt de zaak anders, daar de boeren 80 i 90 pet. van de geheele be volking uitmaken. Het is dus te begrijpen dat de bolsjewlki alles doen wat zij kunnen om zich er op te prepsreeren den inwendigen crisis te doorstaan en)zlch binnenslands te handhaven, Daarvoor zijn de ongelooflijke concessies gedaan aan Polen. Alle krachten moeten geconcentreerd worden op het verdelgen van Wrangell'a leger. In het zuiden ia in de eerste plaats koren te halenmet Wrangell's val wordt ook de Oekraina weer aan Moskou schatplichtig. De voordeelen zouden dus groot zijn: een gevaarlijk vijand uit den weg; door een militair succes het prestige tegenover de bevolking hersteld; de beschikking over koren, waardoor de strooptocht minder hin derlijk voor de boeren kan zijn en het Roode Leger vrij voor alle eventualiteiten. Daarmee ware alles weer goed, want men moet niet vergeten dat tegenover een voor binnen- landsch gebruik beschikbaar rood leger de domme boeren, die voor het overgroote deel zelf niet kunnen lezen, en die het organl- secrcn nog moeten leeren, maar weinig kans hebben. Want wel is de partij der bolsjewlki niet groot, maaar daarentegen behooren de leden alle tot het Intellectueele deel der be volking. Dit zijn wel In hoofdzaak de factoren, die de ontwikkeling van de Russische beweging beheerschen. Welke de krachtigste er van zijn, zal de geschiedenis leeren. en doel vindt, zonder ander hulpmiddel dan thee en koekjes, en het accaalonnccl en be scheiden optreden van «iemand uit het ge zelschap» die geen andere pretentie heeft dau het contact tusachen de aanwetlgen te Kunst en Wetenschap. 'oen de voorstelling dan ook afgeloopen was, bleven do meesten nog wat napraten, «hangen». We hopen nog wel eens op deze typisch artistieke avondjes en de Sluyters terug te komen, om niet eenzijdlglijk den Indruk van éón bepaald avondje te wekken en hopen dan ook iets van bolder kunatpres. tatics mee te deelen en misschien een oud visioen van «bij Joop» voor den geest te halen. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kop 11 van ingetonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Grootheden. Sinds kinderen in Music-halls, «Het Volk» in universiteiten, de jeugd bij de (geraffi neerde) tooverlantaarn hun heil zoekenter wijl de O-W'ers onder de kunstenaren en intellectueelen naar 't Haagsche congres geweest zijn, troost het bescheiden Gooiers intellect zich met depoppenkast 1 Goedzool Sluyterl troost en laaf de armen en verdrukten 1 Albert Sluyter, de zoon van de schilderes Anna Sluyter, die haar salon (atelier) alle Woensdagavonden voor de heele Goolsche bohème wereld openstelt, de jonge vlolist die reeds hier en daar van zich spreken doet, heeft ditmaal een verrassing voor da gasten van zijne moeder. De Intellectueelen worden onthaald op een poppenkast I Sluyter hee't text en poppen zelf gemaakt, vertoont hem zelf. Het atelier van Mevrouw Sluyter onder gaat lederen Woensdagavond een metamor phose en wordt omgeschapen in een salon, cabaret. Dit maal was de stemming moer cabaretterig ondanks het groote dames- publiek nietwaar een poppenkast met zijn gewone personages Jan Klaassen, Catrijn, Dienders, Beul, Dood, «Slampamper» enz. waaraan géén ontbrak noch galgenhumor en drastlque, dat Is «Cabaret». Ook de rapsodie «Zandvoort-negende» en een gril lige phantasie over Choplns treurmarach door den Heer «Plen Werthelm» uit 't publiek droegen ertoe bij. Van heinde en verre ook uit Amersfoort was men toegestroomd, en er gaan veel makke schapen in één hok maar nog meer goedgehumeerde menschen, 't was niet ééns «vol». De voor stelling, waarbij décors en nog veel meer aan onze blijkbaar lang niet onderschatte verbceling werden overgelaten (een ver kwikkende reactie op de overvol maaktheld van bioscope en verwanderung-scenon) met echte «poesjenellen» was door en door ge zond en grappig. Maar het Is niet om de poppenkast, de -oordracht, de muziek alléén, dat we naar dit eigenaardig milieu getrok ken worden, het Is dit milieu zelve, dat aantrekkelijk is, het primitieve raffinement, een herinnering aan den goeden ouden tijd bij Jopie Breemer in Amsterdam, een genot dat in de deelgenoten zelve zijn oorsprong De nood der Oostenrijk sche Onderwijzers. Een groot aantal onderwijzers-verceni- gingen van allerlei richting hebben oen Comité gevormd, om hunnen Oostenrijksche collega's, die In bittere armoede verkeeren, eenige hulp te verlcenen. Wij hebben een oproep onder onze eigen collega's verspreid en zijn aanvankelijk niet ontevreden over het Ingekomen bedrag. Zoo spoedig mogelijk hopen wij een zending levensmiddelen voor Weenen en andere Oostenrijksche steden aan de ons bekende adressen to doen toe komen. Bovenal echter is er behoefte aan kloedlng, zoowel onder-, als bovenkleedlng. Schrijnend klonk het in eon der door ons ontvangen brieven«Aan hongerlijd-in zijn wij al eenigezina gewend geraakt, maar met angst .zien wij den naderenden winter tegemoet.» Nu hebben wij aan onze Nederlandsche collega's ook om klcercn gevraagd, maar de ontvangsten zijn luttel. De Nederlandsche onderwijzers zitten ook niet hoel dik in hun kleereu en kunnen van het weinige dat zij hebben, niet veel missen. Daarom waagt bovengenoemd Comité bet, een dringend verzoek te richten aan allen, die wat geven kunnen, om hun kleeren- en linnenkast oeus na te zien. Misschien hangt of ligt daar nog wel een en ander, dat men niet meer draagt en dat toch nog wel warm zit. Stel dat te onzer beschikking. Te Am sterdam zullen wij bet gaarne laten afhalen. Een enkele briefkaart aan onderstaand adres Is voldoende. Voor plaatsen buiten Amster dam is bet adres van toezending: Kantoor N. O. G., ie Weteringplantsoen z8 te Am sterdam. Het spreekt van zelf, dat ook geldzen dingen welkom zullen zijn, maar In de eerste plaats vragen wij toch om kleeren cn schoenen. Namens hot Comité voornoemd J. JOOSSE, Voorzitter. C. F. A. ZERNIKE, Secretaris. Jacob van Campenstraat 17, Amsterdam. M. H. VISSER, Penningmeester, ze Kostverlorenkade 1, Amsterdam. EEN MOOI GEMEUBILEERDE VILLA OF HBERENHU1SJE op netten stand te Amersfoort te hnur gevraagd. Brieven No. H 14630 bureau HAAGSCHE COURANT, den Haag. ADVERTENT1EN. VERKOOPING VAN HET BESTE ADRES VOOR ALLE Huishoudelijke Artikelen ie Z. r. d. BIJL, Koperslagerij met Reparatie-inrichting. KAMPSTRAAT 17. stotteren— Liplozen voor Dooven. PRINSEN BOLWERK 32, HAARLEM. Prospectus gratie. TE WOUDENBERG. (BrrrAALTIJD 1 MEI I9Z1). Deurwaarder VAN DAM te Wijk bij Duurstede zniop DONDRHDAU 4 NOV. 1920 des voormiddags 10 uur. in het Hotel >Oe Pyramido» aan den Rijksstraatweg onder Woudenberg PUBLIEK VERKOOPEN voor den NIEUWE RUSSISCHE HOUT HANDEL Achter *Dc Oude Kampnabij Hofland: 13 perceolcn liggende ongcanoelde dennon (moeten ontruimd zijn vóór 13 Dec. 1920). Op sllotg Kanje* aan den Bovenweg onder Zeist: 57 perceelen liggende ongc- snoeide dennen (do nummers 1 tot en met zo moctoo ontruimd zijn vóór 1 Dec. 19ZO en de nummera z t tot en met 37 voor 1 Jan. 1921). Op tSchralenburge voer he' huis van Van Burken: 14 perceelm op stam staande dennen (moeten ontruimd zijn v. 1 Oct. 1911). Aan den Traaimeg nabijeJOe O::de Kamp*: 84 perceelen takkenbosacben (zijnde elk perceel een mijt van 3 vimmen). Inlichtingen omtrent de ligging der per ceelen tc bekomen aan het Hotel «De Pyramlde». Ieder kooper moet, deegevorderd, borgen stellen. :xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxsxxxxxxxx: Weder als voorheen dageiyks versch voorhanden do van oude bekende prima kwaliteit St. NICOLAAS 28 CENT PER ONS BIJ A J.YAN ZALINGEN, Langestr. I 'j EI.KCTHLSCHKBANKKTBAKKKRIJ txxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: DAN DE VISCH EN FRUITZAAK Alle soorten gemokte visch tegen lage prijzen. Tevens grossier is gedistilleerd. JENEVER 40 procentfz.oo BRANDEWIJN 40 f2.10 CITROEN 40 f z.o# COGNAC 40 f2.50 alle soorten wijn en eamos, biaachop, portwijn en likeuren tegen zeer lage prijzen. Alles buiten den hond van distillateurs. Beleefd aan beveland, SHHmmmnci

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3