Kennisgeving. Lunchroom Princesse ,POIME Fstijgerweg Ver be tering, oand met dc eventueele verbetering ÖWocstijgcrwcg, voor zooveel betreft Beelte dat niet verbeterd wordt ten T van den thans in uitvoering zijnden R>uw, is het noodzakelijk gebleken in Eelte waarlangs gebouwd wordt een r riool te leggen dan het geval zou t indien dit riool alleen was bc- r afvoer van water van het thans e gedeelte. [gaat niet op de meerdere kosten ad :r 449 M. f3592 te brengen e van den woningbouw, waarom wij hebben U voor te stellen daarvoor idiet te verlecncn van f 3600 welk bedrag fcrden betaald uit den buitengewonen I920. Er voorziening in de vacature van Direc- Kder Gemeentebedrijven hebben wij de in overeenstemming met de Commissie Bijstand voor de Bedrijven, de navol- "s personen voor de benoeming aan te kV- G. E. Francken, Adjunct Directeur meentebedrijven te Delft. E. van Rhijn, Directeur der Tech- S Bedrijven te Hoorn, ^F. Doorn, Directeur der Gemeente jjbriek te Veonendaal. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. 2 Secretaris, VEENSTRA. Officieel. DE GEDEPUTEERDE STATEN L DE PROVINCIE UTRECHT, £elet op de bepalingen der Hinderwet; Srengen bij dezen ter kennis van belang- dat bij hun besluit van heden, Afdeellng no. 963/852. aan het Bestuur van het waterschap EEMNES vergunning ^verleend tot het plaatsen van twee door ktromotoren aangedreven schroefpompen vervanging van de aanwezige stoom- Biine met schepraderen in het bestaande Ji'""1 HjtECIlT, 18 October 1920. De Gedeputeerde Staten voornoemd, LOTEN VAN DOELEN GROTHE, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. Het Stenografisch Verslag. Dinsdag Is er Raadsvergadering en zullen B. en W., volgens belofte, met een «nadere mededeeling» moeten komen aangaande het Stenografisch Verslag, Wij hebben in ons vorig desbetreffend artikel zóóveel materiaal over deze kwestie gegeven, zoo veel nauwkeurig overwogen cijfers en goed- gedocumenteerde beschouwingen, dat wij meenen niet opnieuw over de zaak te hoeven uitwijden. Wij willen echter nog Iets zeggen over de kennelijk achterbaksche strijdwijze van het college, dat, door de behandeling van de kwestie steeds uit te stellen en door steeds ontwijkende en niets zeggende antwoorden te geven op desbe treffende vragen, poogt ten slotte aan de moeilijkheden te ontkomen die het zelf, door zijn overhaaste en ergo niet door dachte handelwijze, heeft geschapen. Voor wie een weinig begrip heeft van de kwestie is het duidelijk, dat B. en W. niet weteu hoe zij zich uit de voor hen eenigszins penibele situatie zullen redden. Hun be cijfering hebben wij stuk voor stuk weg geredeneerd; wij hebben laten zien dat de eenige conclusie die uit hun houding te trekken is deze is, dat zij een algemeen verspreid verslag niet willen, dat zij dus de democratie een trap willen geven. Zij reageeren daarop alleen door te zwijgen. Dtrechtschostr. 49. J. VAN HAMERSVELI) Jr. Dat echter de democratische elementen in den Raad daarmede genoegen zouden nemen, kunnen we ons niet indenken. Het geldt hier Immers een zuiver principieele zaak, nl. die van de verantwoordelijkheid van de afgevaardigden van het volk tegenover de kiezers. Het volk heeft er recht op, nauw keurig te worden ingelicht hoe er door den Raad beslist wordt over de gemeen schappelijke belangen, waarvoor hot Immers de noodlge gelden heeft op te brengen. Het volk heeft er recht op te weten hoe er in den Raad gesproken wordt over be langrijke zaken als Tapverbod, Winkel sluiting, salarissen enz,, hoe en door wie. De raad zal dat heeft in te zien en moeten zorgen, als B. en W. weigeren op demo cratische wijze te handelen, dat dan ten minste do Raad dat doet. Vooral waar de zoogenaamde «bezuiniging», die om te lokken als troef door B, en W. is uitge speeld, door ons is aangetoond in het minst geen bezuiniging te zijn. Wij verwachten dus dat in de a.s. Raaós- STOOM-APPENDAGES PIJP-AFSLEITERS PAKKING en verdere Machinekamer-behoeften. TELEFOON 169 s-: VLASAKKERWEG 52u Volksuniversiteit. J. TAI. Opperrabbijn te Utrecht, over VOORNAAMSTE BEGRIPPEN OMTRENT JODENDOM EN JODENHEID, Eerste lezing, f Vervolg.) Zoo langzamerhand naderen wij nu de Middeneeuwen met hun spreekwoordelijk geworden duisternis. Toen de Islam Spanje veroverde, was het daar voor de Joden wat lichter geworden, wat begrijpelijk Is, daar de Islam een ver binding van Christelijke en Joodsche be- grippen is. De Israëlieten vonden In Spanje wser rust en konden er weer deelnemen aan de moderne cultuur. In Spanje komt een bloeiend joodsch leven, komt het zwaarte punt van bet joodsche volk. Zelfs nemen zij daar de eerste plaats in in den staat, d.w.z. waren zij de eerste dienaren van den staat. De khalievcn wisten wel, dat de joden de trouwste dienaren waren en maakten ze tot ministers, lijfartsen, schatmeesters. Van uit Spanje beginnen de joden zich langzamerhand over de andere landen van Europa te verspreiden, een verspreiding die volkomen wordt wanneer zij later met één slag uit Spanje verdreven worden. Dechris- telijke maatschappij n.l. kon niet-dulden dat er zooveel Joden iu een staat waren en toeo dan ook de Arabieren langzaam aan uit Spanje verdreven waren, als Ferdinand en Isabella den laatsten Moor uit Spanje hebben ver jaagd, dan is ook het lot der joden bezegeld. Feiteiijk was hel de Katholieke geestelijk heid, dis de hauden naar het joodsche volk uitstrekte en die b.v. de gods dienstdisju ten in de wereld bracht, waarbij dc joden werden gedwongen hun geloof en godsdienst voor con soort inquisitie te verdedigen en Iwaarbij de zaak steeds zoo gedraald werd dat zij altijd en in ieder geval den dood verdiend hadden, want hun belager# toonden nan dat óf de Joodsche schriften zooveel bevatten waardoor de waarheid van het christelijk geloof werd bewezen, dat de joden dus wel eigenlijk tot dit geloof moesten overgaan of stervenóf er werd aange toond, dat de joodsche geschriften zooveel bevatten dat beleedigend was voor den chrlstelijken godsdienst, dat het met den dood gestraft moest worden dat te gelooven Maar de joden waren handige debatersin de hitte van het gesprek vergaten zij echter dikwijls te veel dat, *1 kon de tegenstander ben niet met argumenken verslaan, zij dat met de folterwerktuigetn wèl konden. Heel wat joden hebben dan ook de brandstapels der auto da fé's moeten bestijgen. Dal waren geloofsdaden van geweldige pensoonlijk- heden, die het goddelijke en ideëelc boven alles stelden en de waarheid getrouw bleven. Natuurlijk waren er ook zwakken, die voor dergelijke middelen bezweken, maar in het algemeen moet gezegd worden dat de vervolging, waarvan de Dominicanen dikwijls de leiders waren, slechts heel weinig hebben uitgericht. Wij denken hier aan do bekende figuur van Torquemada. De joden dan moesten in 1492 Spanje verlaten; de zwakken onder hen bleven en namen ln schijn het christendom aan. Gaan wij na wat bv. het lot der joden In Duitschland werd, dan is dat het best te vergelijken bij de werking eener spons. De joden waren de spons voor de prelaten. Ze mochten geen handwerk uitoefenen of aan landbouw doen, ze mochten alleen be staan van woeker en kleerenhaudel. Ook mochten ze geneesheeren zijn, omdat men hen als zoodanig niet missen kon. Niets anders dan deze drie dingen mochten ze doen, en wee den jood die het waagde toch een handwerk of landbouwarbeld te ver richten hij had Immers de wet overtreden I Dan komt het groote drama van de kruistochten, twee eeuwen lang van ont zettende smarten voor het jodendom. Als do troepen uit het Westen naar het Oosten trokken, deden ze al vast een godgevallig werk: het uitmoorden der joden. Er is geen overzicht van bet aantal slachtoffers, maar vergadering nu eens met klem zal worden geslacht een duidelijke verklaring van B. en W. inzake het Stenografisch Verslagen een behoorlijke motiveering van het door hen ingenomen standpunt. En mochten B. en W. blijven bij hun eenmaal gegeven advies en weigeren met nieuwe voorstellen te komen, dan hopen wij dat de Raad zoo verstandig zal zijn om zélf het initiatief in deze te nemen en dat hij een positief be sluit nemen zal, waardoor bet Stenografisch Verslag spoedig in eere wordt hersteld. Wij hebben alle achting voor den Raad, doch zijn van eerlijke overtuiging dat hij zich iu deze door B. en W. leelijk heeft laten beduvelen. STADSNIEUWS. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 26 October aanstaande, des namiddags ten 7 ure. Amersfoort. 22 October 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Mutaties. De bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst wordt op 27 October 1920 toegekend aan den wachtmeester A. G. Brederoo van het ic Regiment Huzaren. Dienstregeling Spoorwegen. Wij herinneren onze lezers er aan, dat met ingang van 25 October a.s. de nieuwe (winter-) dienstregeling van de treinenloop in werking treedt. Zondagsrust. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Ter Maat, Hof 2, Tel. 165. Welke tevens die is waar gedurende de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaargemaakt. R e 1. S o c. Verbond. Zondag 24 October bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk. Spreker, Ds, A. H. v. d. Hoeve, Utrecht. Aanvang 6j uur. Le Quintet Chailley. Ziehier eenige van de schitterende kri tieken, welke over dit Quintet geschreven zijn Het samenspel van dit ensemble is in één woord voortreffelijk. De klank ervan tezamen is van een buitengewone schoon heid, en daarbij speelt dit kwintet met een warmte en distinctie, als alleen maar ge boren kamermuziekspelers eigen zijn. Het Chailley-kwintet speelt met een meesleepen- den gloed, Franck althans kan men zich moeilijk hartstochtelijker voorstellen, en 't stelt daarnaast een verfijning en een ver inniging, die den toehoorder een volkomen genot schenken. Het staat boven de tech niek, de zuiverheid van het strijkkwartet is volkomen ongerept, de toon even delicaat als expressief. Debussy werd gespeeld als een improvisatie maar zoo meesterlijk be- heerscht en zoo gaaf van techniek, dat de vertolking daardoor al op zichzelf een meesterstuk werd. Zóó hadden we Debussy nog van niemand gehoord. Dat het succes groot was spreekt vanzelf. Krijgen wij niet spoedig een tweeden avond? (Nieuwe Courant 22 Oct. Ochtendbl.) Zij vormen een ensemble, welks homo geniteit in elk opzicht superieur Is. Allen schikken zich naar allen op voorbeeldige wijze. Ik heb weinig kwintet-ensembles ge hoord, waarin b,v. het klavier zoo buiten gewoon in harmonie blijft met de strijkers, in alle nuances, in teederheid en forscheld, in mediteeren of spannende voortstuwing. Nergens iets te veel of te weinig, prachtig secundeeren, of steeds eveu wichtig in het geheel blijvend de leiding nemen, alles in den juisten tint en met het juiste accent; en een smaak om voor te knielen, rijk van toucher, fijngevoelig voor de kleine onder deden, breed en groot, vol stemming en met allerzuiverst gevoel voor overgangen, absoluut gaaf van techniek, alles uit een zeer schoon besef van kamermuziek ver houdingen en muzikaliteit aldus kwali ficeer ik de nobel-vrouwelijke klavierkunst van Mevr. Chailley. Ook de strijkers leven in een onderling zeer harmonieerende sfeer van muzikaal samenvoelen. Het bovenmate teedermelancholische slot van het Lento (Franck) heb ik nooit zoo ontroerend-schoon gehoord. De vertolking van Turina was sprankelend van geest, heel warm van on afgebroken muzikalen stroom, kleurig en schitterend technisch verzorgd. Mijn bewon dering voor het edele klavierspel ook in dit kwintet wilde ik nog eens uitdrukkelijk betuigen. Een groot succes voor het nieuwe ensemble bij een volle zaal. (A. de W. in het Vaderland, Vrijdag 22 Oct., Ochtendblad.) Fruit- en Groentenveiling Noteering van 22 October: Roode kool 39 ct.; groene kool 37 ct.sav. kool 47 ct.witte kool 3 18 ct.bloemkool 10—11 ct.; komkommers o ct.; alles per stuk. Spinazie 4—15 ct.druiven 00—51 ct. tomaten 00 ct.slaboontjes 40 ct.pronkers o ct.; appels 4—16 ct,peren 12—36 ct, spruiten 64 15 ct.postelein 0014 ct.J; stoofperen 1112 ct.: alles per pond. Aardappelen 84 ct.;uien 9—12 ct. per K.G. Sla fooo—fo.oo; andijvie fo.6of 1.75 de 100 st. Wortels 64—74 ct bleten 3—5 ct. per boa. Uit het politie-rapport. Nachtverblijf verleend aan S. J. D. B., 's Gravenhage, en A. J. H. B., Arnhem. Overgenomen van de Amsterdamsche politie een minderjarige, die doorgevoerd is naar do politie Apeldoorn. Gistermiddag omstreeks half 3 twee boeren ln arrest gesteld, waarvan onder verzet waarbij <ïe Inspecteur Labouchère in de hand gebeten werd. Nog werd in arrest gesteld een boerenvrouw, terzake vernieling van glasruiten. Door den portier van den gasfabriek is procesverbaal opgemaakt tegen A. K., wonende Eemstraat, terzake diefstal van gas en het wegnemen van geld uit de n: de oude joodsche klaagzangen vertellen er van. Eu die vervolgingen blijven aanhouden. Altijd ais er een ongeluk Is, Is het de schuld van de joden. Aardbeving, pest, alles. Alles Is aanleiding tot groote joden vervolging. In 1071 hoort men voor het eerst de bloedbeschuldiging. Die dwaasheid (bet ver moorden van kinderen om het bloed te ge bruiken voor ritueele doeleinden) heeft heel wat joden het leven gekost. Wanneer er een kind zoek was, werden er meestal vast een paar joden doodgeslagen. Een paar dagen later kwam dan vaak zoo een kind, dat b.v. verdwaald was geweest, spring levend terug. De joden waren de spons (men liet ze zelfs toe hoogere route te nemen dan de christelijke geldschieters die toch ook wel woekerwinsten maaktendie men eerst zich vol liet zuigen, en als dan de hertog of wie ook ze weer het land liet uitjagen, leeg kneep. Ze stonden onder bescherming van den keizer wat die bescherming waard was hebben zij ondervonden. Een der kerkelijke concilies heeft een zeer merkwaardig raiddel uitgevonden om de joden te brandmerkende >jodenlap«, een gele lap die duidelijk gedragen moest worden, waardoor leder kon zien dat de drager zooveel lager stond dan de hem omringende menschen. Waar nu in de Duitsche landeu de toestand zóó was, konden de joden uit Spanje daarheen dus niet gaan. Zij gingen daarom naar Turkye en naar Nederland. Nederland heeft nooit een jodenvervolging gekend. Wel sporadisch, is vroeger eeuwen, maar later was het steeds een plek waar de joden adem konden halen. In Turkije vormden de joden een groote macht en zij brachten zooveel voordeel aan, dat de sultan beweerde, dat Ferdinand dom was geweest met ze te verjagen, waar door hij zelf zooveel armer was geworden eu waardoor hij hem, den sultan, zooveel rijker had gemaakt. In Oostenrijk wilde Maria Theresia de joden verbannen; zij is echter door de interventie van de Engelsche en Neder- landsche gezanten daarvan teruggehouden. Langzamerhand verplaatst zich het joden dom naar het Oosten. Onmenschelijke ver volgingen heelt liet te verduren in Polen, voornamelijk van dc kozakken. De slacht offers zijn hier te tellen bij miljoenen. Te memoreeren is nu nog de vervolging der Maranen of schijn-christenen door do Inquisitie. Deze Maranen bekleedden dik wijls de hoogste posities, Het is dus vervolging voor en na. Juist die vervolgingen echter hebben het jodon- dom In staod helpen houden. In 1596 had de eerste vestiging van joden in Nederland plaats. Het is het werk van Willem den Zwijger, dat hier de joden werden toegelaten, al heeft hij dat zelf niet 1 mogen aanschouwen. De geschiedenis der laatste jaren is vrijwel bekend. Hoe het in Rusland met do joden ia gegaan, weet men, hebben wij zelf mee- beleeld. Wij hebben er echter geen idee van wat de joden en jodinnen, vooral dc jodinnon, in het Oosten tc lijden hebben. Met hoe geraffineerde wreedheid zij gekweld worden omdat zij jodon zijn, enkel on alleen omdat zij joden zijn. In Frankrijk Is met de revolutie van 1789 de emancipatie der joden uitgesproken en gekomen. Napoleon beschouwde de joden als Franschen. In Duitschland is tengevolge daarvan ook de emancipatie gekomen, In de wetboeken althans. In werkelijkheid echter is er daar nog niets van te bekonnen. De toestand der joden in de geheeie wereld is op het oogenbllk nog bedroefd slecht. Veilig zijn zij alleen in Frankrijk, Engeland en Nederland, en dan op hetoogenblik ook in Palestina. Hoe het verder zal gaan moot afgewacht worden. De Joden kunnen daarbij niet anders doen dan hun jodendom naleven on zooveel mogelijk verkeerde inzichten wegnemen. I Ongecorrigeerd), Boe'ien, Tijdschriften, enz. Tijdschrift der Maatschappij van N ij v e r h e i d. De jongste jaarlijksche algemeene ver gadering heeft een twintig-tal wenschen en conclusiën aangenomen, welke in handen van het Hoofdbestuur zijn gesteld ter af doening. In de October-afleverlng vindt men onder het officieel gedeelte de mededeellng van het Hoofdbestuur over hetgeen met die wenschen is geschied. Eenige zijn door- gezonden aan de bij de zaak betrokken overheidspersonen en lichamen, andere zullen eenige malen ln het orgaan gepubliceerd worden, aangezien de verwezenlijking dier wenschen afhangt van de overtuiging eu deze alleen kan komen door de overweging, waartoe de publicatie ln het orgaan zal opwekken. Een tweetal wenschen betreffende het overleg met beambten en arbeiders en be treffende de verkorting van den arbeidstijd, zijn omgewerkt [In een aantal vragen, aan de departementen gezonden, met verzoek deze te doen bespreken ln de wintervergaderingen. Ook ten opzichte van het voorontwerp weeldebelasting is een dergelijk verzoek tot de departementen gericht. Verder lezen wij dat over de verwezen lijking van den wensch In zake het op richten van een Centraal Adviesbureau voor fabricksbeheer nog onderhandeld wordt, dat de commissie, die een nauwere samen werking van de handelskringen met de Maatschappij van Nijverheid voorbereid, diligent is en de commissie, welke te onder zoeken heeft of in bet ontwerp van wet op de electrlclteitsvoorzlenl .g in voldoende mate rekening wordt gohouden met de belangen der nijverheid, hare werkzaam heden heeft begonnen. In het redactioneel gedeelte waarschuwen de heeren A. Heldring en H. de Groot tegen dc plannen v^n den Onderwijsraad om den cursus der H. B. S. te verlengen tot een zesjarige. Zij achten de verlenging van den leertijd ln strijd met een gezonden democratischen geest, die beoogt dat de begaafden uit onbemiddelde ouders meer en meer langs den weg van het eindexamen H. B. S. of als middelbaar technicus of als Ingenieur tot de leiders kunnen gaan be- hooren; bovendien in tegenstelling met wat de wereld behoeft, nl. technici, die jong In de praktijk komen en dadelijk kunnen medewerken om de vernietigde wereld voorraden aan te vullen. Het streven moet worden om den leergang van het begin der lagere school af terug te brengen, tot ten hoogste 15—16 jaren, liefst met inbe grip van militairen dienst en eenige praktijk gedurende of vóór de studie. De heer J. W. Seveuhuijsen vertelt wat de wereldtaal Esperanto ln de praktijk ver mocht. Hij wijst er op dat gebleken is welk een practisch middel voor de ge- dachten wisseling deze ieuwe taal is en hoopt dat de Nederlandsche handel het voorbeeld van Japan zal volgen en aan deze taal naast de moderne talen een plaats bij het handelsonderwijs zal Inruimen. Schr. herinnert er aan dat tijdens het jongste congres te '3 Gravenhage meer dan 20 ver schillende talen sprekende menschen elkaar in het Esperanto kondon begrijpen. Verder treft ons in deze aflevering nog een pleidooi voor het oprichten van een melk-instituut en voor hel bezuinigen op rijksuitgaven. In dit verband wordt met groote ingenomenheid gewag gemaakt van da «oiie 101 .organisatie en bezuiniging, uitgaande van den Bond van Ambtenaren bij departementen van Jcromeen bestuur. Do «Varia»: «Kort begrip van dou ocono- mlschen puzzle», waarmede ilc aflevering besluit, had van voorgaand artikel tm motto kunnen strekkou. «Dc kom van den weder opbouw der wereld gaat om eon woordje van twee letters. Men zegt*Hij (dat is de buurman) moet harder werken en mc«r sparen». En daar elkeen zijn buurmar's buurman is, blijft de terlossing uit. Wat gezegd cn gedaan moest worden is: moet harder werken cn meer sparen». I usschcn het hij en het z'ggen on H en hc' doen ligt de atap waarop dc wereld wacht. A bon entendeur (indlvld». ge meenteraad, staat) salutl MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 22 Oct. 192 Appelen f 15.-- A f 30. - Peren f 18.— A f30. - Zandaardappelen f 6.00 A f 6.75 Hoendereleren f 19.—A f21.00 Grasboter f350 A f3.75 Kippen f 1.75 A f3.00. Piepkuikens f0.80 A f 1.50, Kuikens f j.A f6.00 Jonge eenden fo.— A fo.—Oude eenden f i.joA 11.70. Hazen f 1.50. A f4.00. Wilde konijnen fo.— a fo.Tamme konijnen f x.50 Af 3.—per stuk. Duiven f 1.40 A f 1.75 per paar. Vette varkens f.Af. Magere varkens f70 A f 100. Zeugen f170 A f250 Biggen f25 a f 40. Drachtige Zeugen f 000 A f 000. Aangevoerd waren ongeveer 50 heet. Appelen, 25 heet. Peren. heet. Kleiaard- appelen; 100heet. Zandaardappelen12.000 stuks Hoendereierenst. Eendeneloren 200 Kilo Grasboter; Vette Varkens; 20 Magere Varkens - Varkens voor export slagerijen; 180 Biggen; 20 Zeugen; Kalveren.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2