Donderdag 11 November 1920 No. 9407 70e Jaargang Electrisclie Meubelmakerij Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 16 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en ontelgenings-advertentifin per regel 20 cent. RECLAMES t5 regels f 1.55I; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden tn rekening gebracht. Inzending van advertentiSn op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT iS EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. De wethouderszetcl. Naar wij vernemen beeft de lieer Yan Trim ge weigerd een wethoudersfunctie te aanvaarden. Het Stenografisch Verslag. »Mccr licht Gocthc. In de raadszitting van Dinsdagavond is ter sprake gekomen de kwestie van het Stenografisch Vei slag. en daarbij is een door den heer Rekké ingediend voorstel, om dit verslag weer In zijn oorspronkelijken vorm gedrukt algemeen verkrijgbaar te stellen, ver worpen met 9 tegen 8 stemmen, terwijl een voorstel om dan althans een analytisch verslag te laten drukken niet eens ondersteund werd. Bij de negen tegenstemmers behoorde natuurlijk ook de heer Leinweber (A. C. R. O.,) een man die anders gewoon is zijn mond dicht te houden óf alleen praat over vergunningen en drank-localiteiten, maar die iudertijd zijn mond te dien aanzien leelijk heeft voorbij gepraat en toen door ons op een eenigszlns krasse wijze is terecht gezet. Deze heer Leinweber heeft dus thans ook eens over Iets anders gesproken, over de democratische zaak nl. die wij naar voren hadden ge bracht, en hij heeft daarbij zijn persoonlijke g.-ieven tegen ons zóó duidelijk van de zaak gescheiden weten te houden, dat hij op w-arlijk verbluffende wijze de grootheid van zijn karakter in het zonnetje heeft gezet. Bij de zeer vreemde dingen, die de heer Leinweber gezegd heeft, is dit, dat het vertrouwen in deu heer De Jong grooter Is dan (dat) In de Amersf. Ct. Wij zullen de heer Leinw. hierover geen proces aandoen wegens aantasting van den goeden naam, maar wij zullen hem terwille zijn en het verslag var. zijn partij- genootelijk Amersf. Dagblad citeeren, en dan daarbij enkele opmerklugen maken om alsnog recht te zetten wat al te veel schuin ig gemarcheerd, Zie hier: 10. Advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van het Dagelijksch bestuur dor Vereeniging Handel en Nijverheid alhier, houdende verzoek om, indien het gedrukte Stenografisch ver slag niet mocht blijven bestaan, het daarheen te leiden, dat althans aan de Bestuursleden van de Plaatselijke Vakvereenigingen een exemplaar van het getypte stenografisch verslag wordt verstrekt. De heer Rekké zegt, dat thans voor de derde maal dit belangrijke punt op de raadsagenda staat. Gedr. verz. 55 die de berekening bespreekt is velen raadsleden duister. Alleen spreekt er duidelijk uit, dat het getypte verslag goedkooper is. De burgerij heeft groot belang bij een Stenografisch verslag. Het adres van Handel en Nijverheid» verheugt spr. zeer. Spr. leest het adres dezer vereeniging voor. Spr. vernam dat het verdwijnen van het stenografisch verslag be treurd zou worden. Uit een oogpunt van contrOle en ook om de belangstelling gaande te houden iu het parlementaire werk, stelt spr. dit namens zijn fractie voor De heer Leinweber kan zich in tegen stelling met den heer Rekkó vereenigen met het standpunt van B. en W. Het getypte verslag bevalt spr. heel goed. Alleen heeft hij een aanmerking dat eenmaal een ding er in heeft gestaan hetwelk voor hem zeer onaangenaam was. Spr. heeft dat al meer eens hier ter sprake gebracht en soen is ge zegd door den voorzitter, dat dat woord niet is ge zegd. De redacteur der Amerf. Crt heeft wel gezegd, dat de naam van het raadslid zou genoemd worden, maar dat is tot nog toe niet geschied. Verder zet spr. uiteen, dat het vertrouwen in den heer de Jong grooter Is dan in de Amersfoortsche Crt. De heer Rekké meent, dat de heer Leinweber te veel ziet naar den persoon en te weinig naar de zaak. Als vrijzinnig democraat is de heer Leinweber verplicht tegen het on-democratische voorstel van B. en W. te stommen. De voorzitter zegt, dat de proef met het verslag zeer goed is bevallen, veel is er in den laatstentijdbehandeld.dat van groot belang is voor de burgerij zooals: tap verbod, winkelsluiting,salarissen enz. Wil de Raad het voorstel verwerpen, dan zullen B. en W. nagaan, hoe het zal worden uitgegeven. Het gaat hier louter om de zaak. De heer Leinweber weerspreekt, dat persoon lijke motieven bij hem gelden. De heer Rekké wijst er op, dat het stenografisch verslag met de hand werd gezet. Vroeger heeft spr. bij Bosch in Utrecht gewerkt en daar werd het met de zetmachine gezet. Dat is veel economischer. Spr. verzoekt ook in die richting eens te onderzoeken. A. H. v. NIEUWKERK Aldegondestr. 105, 105», 107 Tel. 543 IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN De heer Leinweber wijst op de moeilijkheid om de verslagen toe te zenden aan de vakver eenigingen. De heer Hofland vindt de heele zaak niet duidelijk. Vroeger werd een stenografisch verslag uitgegeven als bijvoegsel bij de Oude Amersf. Crt. Nu meende spr., dat dit recht was verkocht, dat de Amersf. Crt. d.vrvoor betaalde. Zoo was het vroeger althans in Haarlem. Of was het hier soms juist andersom dat de gemeente er nog voor betaalde Ja zoo was het. Spr. zou willen dat eens gevraagd werd, wie er wat voor wil betalen. De voorzitter wijst er op, dat het voorstel alleen wordt aangenomen. Dan kunnen B. en W. in overleg treden met de uitgevors van de plaatselijke bladen. De beer Rekké dient een voorstel in om het stenografisch verslag weer in zijn oorspronkelijken vorm gedrukt algemeen verkrijgbaar te stellen. Het voorstel wordt verworpen met 8 stemmen voor en 9 tegen. De heer Rekké stelt thans voor h'. t verslag analytisch te laten drukken. Het voorstel wordt niet ondersteund. De heer Rekké vraagt ahhans een getypt exemplaar in de openbare leeszaal ter lezing te leggen. De voorzitter. Daartegen Is geen bezwaar. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 16 stemmen voor en één tegen. Is het eigenlijk wel noodig, hieraan nog iets toe te voegen We kunnen slechts den heer Rekké dankbaar zijn voor de wijze, waarop hij het behoud van het gedrukt 3tenogr. versl. heeft bepleit. Maar wat te zeggen van den heer Leinweber?! Hoe is het te rijmen, dat dieus vertrouwen in den heer De Jong gróó'er is dan In de Amerf. Crt., terwijl dezelfde heer de Jong voor ons het stenogr. versl. maakto en eventueel maken zou! En hoe belachelijk te meer deze opmerking, waar .hij, de heer Leinw., even te voren had verklaard, dat het getypte verslag hem heel goed beviel, waar dat hij er «alleen» een aanmerking op heeft moeten maken, omdat er een maal een ding in heeft gestaan hetwelk voor hem zeer Dat voor hem züd onaangenaam was, zouden wij er bij kunnen voegen, dat hij het bij speciaal verzoek heeft doen schrappen, door welke daad hij dan, dit 2al toch zelfs de heer Leinweber wel kunnen begrijpen, een motie van wantrouwen legen het vcrslag-de Jong heeft gesteld, Op het verdere gepraat van den heer L. hebben wij niet in te gaan. Na ons artikel over de vraag, of het woord «schooier» al dan niet tegen hem was gericht, was het woord aan hém en aan den Raad. Klein van den heer L. is nog te noemen, dat hij van de heele zaak niet anders kan zien dan een poging van de Amersf, Crt,, om het verslag terug te krijgen. Dat het voor ons een principiéele kwestie kon zijn is nooit tot hem doorgedrongen, al onze betoogen ten spijt. Dat wij het zouden billijken, dat onder zekere omstandigheden een concuirezrend blad ter plaatse het verslag zou uitgeven, dat wil er bij den heer L. niet in. Ieder mest nu tenslotte eenmaal alles met zijn eigen De heer Hofland, die zeer terecht opmerkte, dat hem de zaak niet duidelijk Is, had uit onze artikelen toch het noodige licht kunnen opdoen. Het zit zóó, vriend Hofland, dat wanneer wij het Stenogr. verslag volledig hadden afgediukt voor den door ons genoem den prijs, er nog héél wat geld by gemoeten had, en dat om te vergelijken de drukkosten van het Stenogr. Verslag in Hilversum (van gelijken omvang dus) op zestien duizend gulden werden geschal. Wij vroegen totaal vijf en vijftig honderd gulden. Dat is toch duidelijk, niet waar. Dat bewijst toch wel, dat wij in ons journalistiek bedrijf bier het stenografisch verslag nu juist niet beschouwden als een middel om een zoet winstje te maken. Dat het voorstel van den heer Rekké, inzake een analytisch verslag, niet eens werd ondersteund, Is zóó, dat het ons te giftig maakt er nog één woord over te zeggen. Een wijs man heeft eens gezegd, dat een ver zameling van verstandige menschen gelijk ls aan één stommeling, een groep van wezens, waarvan de een tonige geluiden den onbedwingbaren lust opwekken om zoo nu en dan eens van bê bê te doen. Persoon en persoonlijkheid, Amersfoort heeft deze week een zeer bizondere gebeurtenis beleefd, waarvan het zich wel niet goed bewust zal zijn. Toch zou dit ons geen aan leiding gegeven hebben hierover te schrijven het werkelijk bizondere gaat immers altijd vrijwel onop gemerkt voorbij wanneer niet kort geleden hier een óók bijzondere gebeurtenis, doch van véél minder betcekenis, zoo opvallend van de publieke nieuws gierigheid te lijden had gehad. In onze stad zijn kort na elkander twee «wonder kinderen» opgetreden de term gèldt eigenlijk slechts voor één Erna Rubinstein en Alma Moodie. Naar aanleiding van deze twee vreemd-soortige wezentjes is het, dat wij schreven: persoon en per soonlijkheid. Erna Rubinstein, hoe buiten-gewoon begaafd, bleek ten slotte nog niet meer dan een zeer jeugdig persoon, die met verbluffende technische vaardigheid haar instrument bespeelde en daardoor een zeer opmèrkelijk persoon-tje mocht heeten, maar wier persoonlijkAfjrf nog zoo onrijp was, dat zij mét al haar techniek in machteloos nlet-verstaan tegen de persoonlijkheid van baar componisten ópwurmde, zoodat zij ons wel ver baasde, doch niet ontroerde. En nu Alma Moodie. Een persoonlijkheid zóó sterk, dat van «en persoon niet meer gesproken worden mag. Een individualiteit zóó groot, dat het er niet toe doet, of ze haar muziekschrijvers wel verstaat, om dat zij er bóven staat of althans naast staat en om dat zij dit wéét. In het koele en zskere bewustzijn van haar eigen intense geestes-levsn staat zij daar, en door haar geheele spel heen openbaart zich het mystieke en onzegbare van het zuiver geestelijke, dat wel door woorden en muzikale klanken heen kenbaar wordt voor ons, mede-menschen, maar dat nooit woorden of muziek zal zijn. Het wezenlijke vau de kunst van de kunst die wij behoeven is het geestelijke. Het geestelijke echter is niet anders dan het centrale begrip, het universeele. Of dat nu onpersoonlijk wordt benaderd, zooals door de cubisten, dan wel individueel wordt belééfd, zooals door Alma Moodie, dat doet ten slotte niet ter zake. Wat zou men hier nog bazelen over techniek? Wanneer het hééle hooge zich uit, dan heeft het ge ringere te zwijgen. Alma Moodie heeft de techniek ge vonden die voor haar uiting past Of die techniek op schoolsche wijze juist is, is zóó onbelangrijk, dat men met een gevoel van wrevel de onhebbelijke leuter- praaijes leest van hen die wél op een stijve rechter pols letten, maar die het niet verstaan wanneer de ons allen gemeen e geest, door een verbizonderd wezen heen, met nadruk en In schoonheid tot ons spreekt. Voiksuuiversiteit. In verband met ongesteldheid van onzen verslag gever moet de Volksuniversiteit wachten tot het num mer van Zaterdag. STADSNIEUWS. Personalia. Dr. H. W. de Boer, directeur van den Keurlngdlenst alhier, is benoemd in gelijke functie aan het Instituut te Enschede. Naar wij vernemen zal dr. Gronsman de practijk alhier neerleggen en zich metterwoon in Berlijn vestigen. Lichtbeeldenavond. De Afdeeling Amersfoort van de spoorweg-ont- houders-vereeniging, afdeeling Amersfoort, geeft Zater dag a.s. in het Alg. Mil. Tehuis aan de Kortegrachi een Lichtbeeldenavond. De entree is vrij. Arb. Jeugdcommissie. Door de Arbeiders Jeugdcommissie hier ter stede ls een adres gericht aan de hoofden en personeelen van de inrichtingen van O. L. en Voortgezet Onderwijs alhier, waarin wordt gewezen op de twee voorstellingen, welke de commissie op Donderdag 25 November in de Bioscoop aan de Langestraat geeft voor modern georganiseerde arbeiders en hun kinderen. Het schrijven gaat verder: «Daar het jammer is de nuttige films van de B, en S. Film Co. te Den Haag 's middags ongebruikt te laten, zal onze commissie gaarne voor de schoolgaande kinderen van het 5e en 6e leerjaar en ouder een voorstelling A geven van 38/4 tot 5</4 uur n.m., indien tenminste de deelname groot genoeg zal zijn. Voor wij onze plannen die aan den heer Dir.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1