AIIER5F00RME COURANT. Dinsdag 23 November 1920 No. 9412 70e Jaargang Uitgave van de Drukkory „DE AMERSFOOUTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden ffranco per poat f 1.13. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVEB.TENTIÊN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, offideete- en onteigenings-advertentien per regel zo cent. RECLAMES 1—5 regels f 1.55; elke regel meer 30 cent. -:- Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentlfin op den dag van verschijnen uiterlijk to uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. Alles op zijn kleinst. De »Perscom missie van den Bond van Ned. Ondsrw. Afd. Amersfoort» heeft in een openbaar schrijven, dat wij hieronder in zijn geheel afdrukken, het publiek kond gedaan van de wereldschokkende krachtpats die de uitgehongerde schoolmeesters met hun laatste restantjz biceps aan de regeering zullen toedienen. Men zou hierom kunnen lachen, wanneer men zich herinnert de opgeblazenheid, het grootdoon-met-de- houten hammetjes, dat deze menschen steeds heeft ge-ken-merkt. Deze menschen, die zich altijd knapper hebben geacht dan een ander, die letterlijk alles en iedereen altijd hebben beschóólmeesterd, die zich lieten voorstaan op do paar guldens die zij meer verdienen dan een werreknian en daardoor hoorden tot het meest bloedelooze deel der natie, deze menschen, die zoo goed als uiets er toe hebben bijgedragen om de nieuwe beschaving aan de menschhcid te brengen, maar die zich steeds vergenoegd hebben met het ellendige grondsop uit vroeger tijden, dat het heldere bewustzijn, dat thans groeiende is, blijft vertroebelen, deze menschen gaan op hun achterste pooten staan nu hun standje in het gedrang komt. Nóóit zijn zij er voor to vinden geweest (wij zonderen natuurlijk de betere elementen uit, maar nemen de zaak in zijn geheel) om een aan deel In de gemeenschappelijke lasten te dragen, en il hun >adressen, meetings en andere middelen» (andere III) beoogden alleen om hun specifieke belangen voor te staan En nu zij eindelijk gedwongen worden iets te doen, nu is het weer Holland-op-z'n-smalst. Men bcgrijpe ons goed, Wij bedoelen niet, dat de onderwijzers ten onrechte in verzet komen tegen een salarisrcgeling die alle perken van het billijke te builen gaat. Intagcndeel. Wij zouden het onze er toe willen bijdragon om een pacificatie tot stand te brengen, èn ter wille van den onderwijzer, èn ter wille van het kind. Maar wij keuren het af dat men pressie poogt uit te oefenen op de regeering door z'n medewerking lo onthouden aan het St. Nicolaasfeest. Daarmee dupeert men in de aller eerste plaats de armste kinderen. En maakt zich zelf moreel zwakker. Wij hopen, dat als antwoord op deze belachelijke grootdoenerij die toch o zoo kleinljcs is anderen, niet bij het onderwijs betrokken, met meer toewijding dan ooit te voren bleek, de organisatie van het kinder feest ter hand zullen nemen en dat dit beter moge slagen dan welk vroeger jaar ook I In aansluiting met het bovenstaande vermelden wij, dat volgens betrouwbare mcdedeelingcn do onder wijzers ook de schoolbioscoop, hun eigen papkindje, door ben zelf zónder medewerking van autoriteiten in het leven geroepen (ze hebben moeite genoeg gedaan, juist, om die autor. er voor te Interesseeren I) thansln den steek willen laten, m. a. w. dat de voorstellingen Donderdag te geven en waarvoor zich reeds 600 a 700 kinderen hadden opgegeven, hun medewerking niet zullen hebben. Wij vernemen dat inntiddols maat regelen worden genomen om de voorstellingen toch te kunnen doen doorgaan. Maar hoe klein I Hoe laf zelfs. En wat een tegen stelling met de Ka/h. onderwijzers, die ten minste den moed hebben om voor te stellen over te gaan tot een daad, nl. tot het nemen van collectief ontslug. En dan ditals maar peuteren I Firma K. W. JAEGER AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WINKELFABRIEK LANGESTB. 74 - KAMPSTlt. OG-OOr TELEFOON 198. s-: t-: P. Bothlaan 54 n. Herder Mej. E. Snip, P. Bothlaan 54 naar Herder Mej. E. Kruljswijk, Sch.ponn str. 40 naar Gorsscl C. Kortenhoff, Sch.penn.str. 78 naar Utrecht Mej. E. Pupenhuijzen, Soesterw. 37* naar Amsterdam W. den Baas, Sch.penn.str. 25 naar Soest H. Curvers, St. Louis naar Venlo Mej. G. v. Beest, Kr. ElleboogJt. 4 naar Driebergen Mej, P. v. Veen, v. Pcrseijnstr. 2 n. Amsterdam Mej. S. v. Wessutn, Zogstr. 36 naar Lelden Mej. A. Kenters, Wijersstr. 12 naar Homberg Mej. S. Jelmersma, Verhoev.str. 42 naar Wonscradcol Mej. J. Bos, Bissch.wcg tot naar Dordrecht Wed. v. Keekcn v. d. Weijde, Utr.weg 129 naar Lelden f. de Ruijter, Havik 43 naar Bussum Mej. J. Nieuwendijk, Heillgenbergerweg 17 11. Oudenbosch P. v. Schermbeek, Hergstr. 15 naar Wagonlngcn mej. H, Bolkostein, K. Bergstr. 22 naar Amsterdam BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van it October tot 5 November 1920. F. Schorgers, Zandbergen naar Waalwijk - J. Blok, Llendertscheweg 17 naar Putten Mej. M. l-'eld, v. Bemmelstr. 48 n. Arnhem Mej. A. v. d. Griend, Verhoevenstr, 38 naar Amsterdam A. Goerling, Sch.penn.str, 60 n. Westwoud F. Kramer, Krommestr. 55 n. Barneveld Mej, M. Langenbach, Sch.penn.str. 53 naar Hilversum W. v. Leeuwen, P. Bothlaan 21 naar Bergen (N.H.) J. v. d. Leek, Muurh. 65 naar Geertruidenberg Mej. J. de Vrij, Aldeg.str, 8 naar Arnhem E. Christlaens, Utr.weg 106 n. Zeist J. v. Biljouw, Hellestr. 20 naar OldebrookWed, J. Brand—Lorijn, Utr.weg 113 naar Osn Mej. R. Planije, Aldeg.str. 38 naar Zeist A. v. Haseleti, Gr. Koppel 5 naar Wageningen H. Wessels, Utr.weg 75 naar Amerika G. Wltzel, Stat.str. 28a naar Utrecht Mej. U. Bosma, Krankel.str. 26 naar Rotterdam - Wed. P. v. Leersum Pr. Marielaan 14 naar Amsterdam Mej. M. Eekbout, Pr. Marielaan 14 naar Amsterdam T. v. d. Lijn, Utr.weg 261 n. Indlé Mej. G. Palfrenier, Stationsplein 2 naar Am sterdam F. Hcrckenrath, Hof 35 naar Bussum Mej. J. v. d. Meer, Hof 35 naar Bussum - Mej. L. de Jong, Treekerbergje n. Apeldoorn A. de Joncheere, uaar Utrecht Mej. - J. 11. Aalderink, L. Nlc.str. Bergakker, Utr.weg 128 naar Hoogeveen Drooge, v. Persijnstraat 5 naar Deventer Mevr. v. Drooge v. Bohn, v. Pcrsijnstr. 5 naar Haarlem J. Overeem, Fr. Halsstr. 14 naar Eindhoven J. Pol, lloogl.weg 14 naar Zwartsluis Mej. N. Boogacrdt, Soe8terweg 177 naar Valburg Mej. D. v. Beek, I.angestr. 34b n. Hilversum G. v. Beek, Aldeg.str. 6 naar Amsterdam J. Kok, Hoogoweg «68 uaar Hoevelaken Mej. A. Mulder-Tulp, Bergstr. 6 naar Hoogeveen A. v. Trior, Westerstr. 76 naar Am sterdam Mej. L. Vcldmeijer, Utr.weg 28 o. Grave Bar. W. Randwijck, W. v. Mechclenstr. 34 Leusden Mej. D. Spronk, Pr. Marielaan 24 den Haag W. Volkers, Weverssingel 40 n. Schaesberg Mej. M. Looijon, J. v. Oldeub.laan 35 naar Rhenen E. Peper, Pr. Marielaan 24 n. Amerika D. Kuyer, Lageweg 59 n. Stoutenburg G. Peper, Utr.weg 198 naar Amsterdam A, Kerkmeijer, Arnh.weg 52 n. Apeldoorn - J. Vormolen, Nieuwslr. lar Amsterdam W. Wernsen, Hoogcweg 93 Hoevelaken Mej. N. van Dijk, Hoogeweg 93 naar Hoevelaken A. Socr, Zandbergen n. Benschop G. Zieglcr, Kamp 44 11. Amsterdam A. Parser, Utr.weg 155 naar Amsterdam Mej. E. Rolleman, Soesterweg 103 naar Rotterdam. tijdstip, ter secretarie der gemeente, van da ter zake Ingekomen schrifturen kennis nemen. Amersfoort, 18 November 1920. Da Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Dammen. Woensdagavond 24 November zal de heer A. Brandon in :i (schold* Dam-SlmulUan-Suance geveu in het Ig. Mil. Tohuls Kortegracht 26. Aanvang der Seance 6 uur jo. Ieder is wolkom, ook burgers. Men wordt echter verzocht zich tijdig te doen inschrijven, daar dit do laatste Seance is welke hier gegeven zal worden. Do inschrijving geschiedt kosteloos. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Amersfoort en zijne hulpkantoren. Over de maand October 1920. Op spaarbankboekjes,hier uitgegeven, erd, In d«n loop der maand Ingelegd f68.393.93 En terugbetaald73.260.91s Derhalve minder Ingelogd dan terug- botaaldf 6.666.96s Hieronder 11 formulieren ad fl In BpnurbankseRels van 6 cent en 40 formu- ltoren ud fl in epuerbunkzegelB van 1 cent (•Schoolsporen). Het aantal alhier nieuw uitgegevou spaarbankboekjes bedroog 75 Door tusschenkomst der alhier ge vestigde kantoren word ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag vanf 1.000.— En afgeschreven1.300. STADSNIEUWS KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag den 24 Nov. a.s„ des namiddags ten drie ure I11 het voormalig Werkhuis aan den Wcstslngcl alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aan melding bet vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewcnscht is. Amersfoort, den 17 November 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Bakkersnachtarbeld. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kamer No. 3 ter Inzage ligt een aanvraag van C. J. J. DE HEUS DEN VAN DER SI.UIJSE, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voor- middags in het perceel Kleine Haag aib. Op Zaterdag 18 December a.s., des voormiddags tien uur, zal in het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvraag In te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij, die be zwaren inbrengen, ln de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren Inbrongcn, kunnen gedurende acht dagen vóór hot bovengemelde Derhalve meer In- dan afgeschreven f 300.— Kaasmarkt. Aangevoerd werden op 22 November 1920, 34 wagens, bovattende 7300 K.G. kaas. Prijzen f78.— tot f84.50 per 50 K.G. Handel vlug. Bioscoop Langestraat. »De jacht naar millioenon», tweede serie. Op oen carnavalsavond werd een oude wlssel- wachtor op straat aangetroffen met een koffer, waarin een lijk was goborgon. Dc politie, onder aanvoering van zekeren Brezé, kon den moordenaar niet ont dekken. De oude wisselwachter Jean was echter on- sckuldlg. Eindelijk vlei de verdenking op den zoon van den detective Gllssé. De bewijzen tegen hem waren verpletterend, doch de oude detective, zijn vader, zou hem weten te redden cn zijn onschuld bewijzen. Intuzschcn werd oen oude vrouw, bijgenaamd »het oudje met do paraplule», bespionneerd maar waar ze woonde en hoe ze heette wist niemand. Het was een geheimzinnig typo dat In allerlei duistere zaken be trokken was. Onverwacht ontmoette Gllrzé zijn vroegere vrouw het oudje met de paraplule... en boldou doorleofden een moment uit hun jonge loven maar de werkelijk heid wisehte hun jeugdgedachten weldra uit en deed de vrouw verwijtend zeggenJIJ, jij hebt van mij ge maakt, wat Ik geworden ben». »En Ik heb mijn naam, dien jij door het slijk ge sleurd hobt, moeten veranderen. Ik noom mo tegen woordig llrozé», was Gllssó's antwoord. >En bij dan, de beschuldigde van den moord heet ook Brozé», vroeg het oudje angstig. Het was hun zoon Geen slag kon haar harder treffen. Zij hielp juist den man, die In de gevangenis moest zitten In plsats van haar zoon Niets wilde ze meer met de zaak te maken hebbon; maar toen ze dit den man, voor wlon zc werkte, vertelde, bracht deze haar vorradelijk om het laven. Op vaitonnvond, toen alle menschen zich te bulten glngon, stuurde de vader zijn zoon gereedschap en de waker, dia onder Brezó gediend had, llot hem ont snappen. De beproefde vader vond ln den knop van de paraplule die hot oudjo hem gegeven bad, voor ze hem verliet, een briefje waarin geschreven stond: Ik woon In Bagnoslop No. 27, de sleutel hangt In de parapluio. Na mijn dood zal ik toch gewroken worden. Hij zocht het Bagnoslop cn het hol, waar het oudjo gewoond bad, op en bij las daar In een dagboek van Angela Bernard, dat de dochter van Jean den Witst I- wachter zich In velllghold bevond op een molen te Meulon. Do molenaar cn zijn vrouw waren handlangers van den schurk, dio het oudje met de paraplule had laten stikken. Jeao, de wisselwachter, klopte op vattondag bij hom aan

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1