den leek en de Godheid. Hij Is een tusschenpersoon. Zijn voorspraak beteekent méér dan die van den leek. Wie voorspraak heeft van den priester werdt meer gunsten in het hiernamaals deelachtig. Niets van dit alies is eigen aan den predikant. Deze ia een voorganger, die ook wel door z'n ambt aange wezen is om bepaalde dingen te doen, aan wien zekere verplichtingen worden opgelegd, maar hij is niets meer dan een anderdan een leek. Hij wordt nooit beschouwd als middelaar. Hij kan een zekere invloed uitoefenen, zeker, maar er is overigens niets bijzonders bij op te merken. Hieruit ziet men, dat de priester vertegenwoordigt een maatschappelijk veel sterkere instelling. Die op vatting (b.v. inzake den priester) moet wel komen uit een tijd, dat de menschen tegen die instelling hoog opzagen. Maar er moet dan ook wel een groote ver andering hebben plaats gevonden, voor dat uit die Kath. Kerk de predikant te voorschijn kon komen. De opkomende nieuwe macht van de burgerij duldde niet die klasse boven zich en zij heeft een aanmerke lijk deel van de macht der geestelijken gebroken. Dat is dus een vooruitgang geweest, dat men verliet de meening, dat een priester middelaar tusschen God en menschen kan zijn, niet alleen bij bet leven, maar ook na den dood, de meening dat Onze-Lieve-Heer als 't ware bepraat, overgehaald, kon worden. Men kan het er dus wel mee eens zijn, dat het Protestantisme een hoogere vorm van godsdienstig geloof vertegenwoordigt. Maar één van de eerste dingen waarop te letten valt is dit, dat uit het verschil in persoonlijke gesteldheid van den priester en den predi kant duidelijk kan worden opgemaakt, dat er een be weging was, die vijandig stond tegenover de Kath, Kerk. Er waren nog wel geestelijken noodlg, maar niet zulke machtige figuren, als priesters, bisschoppen, kardinalen en al dat soort menschen, da Ar mee heeft de opkomende bourgeoisie in haar kerkhervorming De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis dat in de gemeente Wilnis een geval van schurft bij schapen is voorgekomen. Amersfoort den 10 December 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Kaasmarkt. Amersfoort 13 Dec. 1920. Aangevoerd 23 wagens bevattende 4600 K.G. Kaas. Prijzen f 62.tot f 68,per 50 K.G. Gestempeld ftot f per 50 K.G. Handel flauw. Maria Pos—Carloforti. Deze Italiaansche sopraanzangeres is voor ons land geen onbekende meer. In April van d;t jaar debu teerde zij met groot succes te Amsterdam en werd direct daarop door de Directie der Maatschappij »Zeebad Scheveningen* ge6ngageerd voor twee der Soote Kurhausconcerten onder leiding van Prof, Georg hnéevoigt. Op beide concerten handhaafde mevrouw Pos—Carloforti den goeden roep, welke reeds door haar eerste concert van haar uitgegaan was. Thans maakt zij in de maand December eene groote tournee door ons land onder de auspiciën van de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos en zal op d: ens derde abonnementsconcert hier ter stede op Donderdag 16 dezer in Amicitia optreden, begeleid door den pianist Marcel van Gooi. Op bet programma staan aria's van Handel, Bellini, Martini enz. Liederen van Brahms, Mahler, Göhler enz. Concert mej. Kleber. Over deze artiste, die op 21 dezer hier ter stede een concert komt geven, was het oordeel der pers steeds zeer gunstig. Men oordeele: >Coba Kleber is een pianiste met uitnemend ontwikkelde techniek, welke haar in staat stelt, de belangrijkste werken uit de rijke klavier-literatuur vaardig te vertolken. Haar toucher ia veelzijdig, waardoor zij Bach, Mozart, Chopin en Beethoven eigen accenten geven kan. Haar op vatting getuigt van fijn intellect en zuiver muzikaal instioct, weshalve zij Mozart 't jeugdig-blijde, 't kinder lijke, 't spontane, Beethoven 't heroïsche, Bach 't vrome, Schubert 't romantische en Chopin't opbruisende geven kon, dat hun respectievelijke composities karakteriseert. Natuurlijk deed ze dat met minder of meerder succes. En als ik een curve trekken moest, welker stijgende lijn de indrukken weergeeft, welke haar audities op mij in belangrijkheid gemaakt hebben, dan zou'tzijn: >Prelude< van Bach, >Fantasie< van Chopin,>Intermezzo< van Schumann, Impromptu* van Schubert, >Sonate F. gr.t.c van Beethoven, »Sonate F. gr.t.« van Mozart. Met Herra. Leijdensdorff, den bekenden, bekwamen violist, speelde zij de Sonaten vrn Mozart en Beet hoven en hierin deed zij zich als een vaardig en bekwaam ensemble-speelster kennen, die zonder eigen individualiteit op te offeren, haar spel prachtig aan dat van haar partner accomodeerde.* Jan de Nobel. I.d. Oprechte Haarlemmer Courant van 31 Jan. 1920. »Coba Kleber opende met een Prelude en Fuga van Bach waarin zij zich vooral in de Fuga deed kennen als een pianiste met krachtig ontwikkelden aanslag en zuiver aanvoelen. Utrechtsche Courant sliet Centrum.* 16 April 1920. >Bij Chopin sleepte ze ons mee door haar spontaniteit en grandiose kracht.» Utrechtsche Courant 16 April 1920. Invaliditeitswet. Wij ontvingen eenige gegevens omtrent de werking der Invaliditeitswet. Waar wij overtuigd zijn, dat meerdere bekendheid met tastbare voordeelen, welke de Invaliditeitswet reeds thans begint af te werpen, de belangstelling zal doen groeien, waardoor dan tevens langzamerhand zich een juister begrip omtrent de werking dezer wet zal vormen, meeneD wij niet doeltreffender te werk te kunnen gaan, dan zoo nu en dan eenige cijfers te publiceeren die een duidelijk overzicht dier voordeelen geven. Het hier volgende vermeldt den stand op 1 Novem ber 1920. I. Geneeskundige behandeling of verpleging. Over het geheele land bedraagt het totaal gevallen, waarin geneeskundige behandeling of verpleging is toegestaan 92. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid te Amersfoort 3 gevallen. U. Weezenrenten. Over het geheele land bedraagt het aantal toege kende weezenrenten 509 tot een totaal bedrag van f 93764.06 per jaar Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid te Amersfoort 14 gevallen tot een totaal bedrag van f 2548 per jaar. III. Wcduwenrenten. Over het geheele land bedraagt het aantal toege kende weduwenrenten 133 tot een totaalbedrag van f24128.52 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid te Amersfoort 1 geval ten bedrage van f187.20 per jaar. IV. Ouderdomsrenten. Over het geheele land bedraagt het aantal toege kende Ouderdomsrenten 6001 tot een totaal bedrag van f907868 per jaar. Hiervan in het gebied van den R. v. A. Amersfoort 123 gevallen tot een totaal bedrag van f 18668 per jaar. Met ingang van sS November 1920 is de regeling der premiebetaling door middel van dagzegels in werking getreden: het komt ons gewenscht voor ook hiervan een korte uiteenzetting te geven. Deze regeling geldt alleen ten aanzien van arbeiders, wier dienstbetrekking voor minder dan vier dagen is aangegaan en korter dan vier dagen duurt, alsmede voor arbeiders, die in den regel in dezelfde kalender- week niet langer dan drie dagen itt dienst van den zelfden werkgever werkzaam zijn; in het algemeen dus voor losse arbeiders, werksters, schoonmaaksters, e.d. Het dagzegel bedraagt.' 7® cent voor'oonkl. I.enll. 10 Hl. 12® lV.enV. De dagzegels moeten op de rentekaart geplakt worden, is de rentekaart volgeplakt vóór het einde van den geldigheidsduur, dan moet de kaart bij den Raad van Arbeid worden ingeleverd en wordt een nieuwe kaart verstrekt. Voorbeelden I. Voor mannelijke (losse) arbeiders, die onder boven genoemde regeling vallen bedraagt het zegel per pag: leeftijd 14 t/m 17 jaar 10 cent. 18 jaar of ouder 12® II. Voor naaisters, werkvrouwen, e.d. beneden 21 jaar bedraagt het zegel per dag 10 cent. Zijn zij 2i jaar of ouder dan bedraagt dat zegel 12® cent. Kindermoord. Naar aanleiding van verschillende geruchten welke de recherche bereikten inzake een hier te stede ge- pleegden kindermoord, stelde deze een onderzoek in, waarbij de volgende feiten aan het licht kwamen: Vrouw T. D„ verlaten echtgenoote van H. v. 't K., wonende Leusderweg n82, beviel op 6 dezer vaneen kind, hetwelk zij in een privaat, staande in een achter haar huis gelegen schuur, verstopte, zonder zicb te overtuigen of het kind levend of dood was. Het lichaampje bleef tot den volgenden morgen daar liggen, waarna zij het weer uit het privaat haalde, om het vervolgens in de schuur onder een kist te verbergen. De vrouw heeft reeds bekend. Tegen haar is proces verbaal opgemaakt. Echter is zij, met het oog op haar toestand, niet aangehouden, liet lijkje is ter sectie naar Utrecht overgebracht. Brand. Gistermiddag vond omstreeks 4 uur een gas ont ploffing plaats bij bakker Gelsing, wonende Hof hoek Lavendelstraat. Een begiu van brand ging hiermede gepaard, doch werd in den aanvang gebluscbt. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor; eenige ruiten werden verbrijzeld en een stuk van het plafond verzakte. Uit het politie-rapport. Bekeurd terzake het in draf rijden met paard en wagen door de Bloemendalsche Poort, P. de J., wonende te Spakenburg. Door de politie is aangehouden A. S., die nog 2 vonnissen had te ondergaan. Hij is door de rijks- veldwacht naar Harderwijk overgebracht. Nachtverblijf verleend aan C. van 1W., DelftK. de H., HaarlemJ. T., AmsterdamH. J., won. te Zutphen. Bekeurd terzake het rijden met een rijwiel zonder licht: R. K., Soest; C. v. D., Arnhstr.; R. R„ Oude Soesterweg. J. S., marktkoopman, doet aangifte van diefstal van een paar nieuwe voetbalschoenen uit zijn kraam op de Hof. De rijwielhandelaar J. v. K., Bloemend.str., doet aangifte van verduistering van een rijwiel, gepleegd door J. v. Z„ wonende te Meppel, tegen wien ook nog terzake meerdere oplichtingen, hier ter plaatse gepleegd, proces-verbaal zal worden opgemaakt. Bekeurd terzake het onbeheerd laten staan van een bespanning op het L. Vr.-Kerkhof, L. K., Spaken burg. Terzake overtreding van de Arbeidswet C. J. P., Ufi.weg; A. J. v. Z„ Langestraat; de N. V. »Vilt- fabriek*, Hoevel. pad. Terzake openbare dronkenschap E. v. d. H., Soesterweg; G. D., Hoevelaken. Door de recherche is aangehouden B. S., te Breukelen, verdacht van verduistering door hem al3 procuratie-houder gepleegd ten nadeele van de Vecht- scho Bank, te Abcoude. Hij is ter beschikking van den burgemeester van Abcoude gesteld. Terzake het rijden met een rijwiel op het trot toir, v. Z., Puntenburgerlaan. Volksuniversiteit. Dr. F. ROELS. Lector van de universiteit te Utrecht, over Psychologie en Beroepskeuze. Spr. geeft eenige citaten uit de werken van Hobbcs, Smith en Taylor. Hobbes is van meening, dat, au fond, alle menschen In aanlog gelijk zijn. Van de zelfde opinie is Adam Smith, de vader van de liberale economie. Deze twee heeren waren er van overtuigd, dat alle menschen ongeveer dezelfde gelijkheid bij zich drageD. Taylor meent, dat uit eiken arbeider te halen is wat er in zit door hem een maximum taak voor te schrijven. Het zou gemakkelijk zijn er op te wijzen, zegt spr., dat Taylor hetzelfde standpunt inneemt als Hobbes en Smith. Hij zal later nog op Taylor terugkomen. Men hoeft geen geleerd zielkundige te zijn, vervolgt spr., om al dadelijk op te merken, dat voor de uit oefening van bepaalde beroepen speciale eigenschappen en waardigheden noodlg zijn. Spr. zal er eenige op- sommen.|Allereerst dan, de opmerkzaamheid Er wordt niet voor elk beroep eenzelfde soort opmerkzaamheid vereischt. Niet elk persoon is geschikt om elk vak te kiezen. Spr. staat dus lijnrecht tegenover Hobbes en Smith. De verschillende soorten opmerkzaamheid zijn I. de geconcentreerde of toegespitste opmerkzaamheid. Dat is de opmerkzaamheid, die zich langen tijd op een voorwerp kan concentreeren zonder te verslappen. II. De verdeelde opmerkzaamheid, die langen tijd en gelijkmatig over verschillende voorwerpen kan worden verdeeld. III. Een periodieke opmerkzaamheid, die, al naar gelaug de periodiciteit het vereischt, nu eens moet worden gespannen, dan weer moet verslappen, om na onderling gelijke tusschenpoozen opnieuw-gespannen te worden, dan weer te verslappen, enzoovoort. IV. De aperiodiekc opmerkzaamheid, die ook wel telkens moet worden gespannen en moet verslappen, maar dan na onderling ongelijke tusschenpoozen. V. Opmerkzaamheid- met groot- en idem met klein aanpassingsvermogen. Dat Is die opmerkzaamheid, die gemakkelijk van het eene op het andere voorwerp kan worden overgebracht, zonder aan oplettendheid te verliezen. Spr. wil nu de genoemde soorten even nader be schouwen. De onder 1 genoemde opmerkzaamheid is noodig voor arbeiders aan machines die gelijkmatig loopen. In de textielfabrieken heeft de arbeider niets anders te doen dan er op te letten, dat de draden niet breken. Zijn opmerkzaamheid moet steeds toegespitst biijven en wel op de zorg, dat de draden niet breken. De onder 2 bedoelde opmerkzaamheid is noodlg bij werkzaamheden waarbij de arbeider op meerdere ouderdeelen van machines tegelijk te letten heeft. Er moet stoom uitgelaten worden, een kraan dicht of open gedraaid worden, water bijgegoten worden, enz. Bezit de arbeider dus niet het vermogen om zijn opmerk zaamheid over die verschillende dingen te verdeelen, dan is hij voor dat werk niet geschikt. Er zijn wel leerlingen geweest, die op 't punt stonden de fabriek uitgestuurd te worden, omdat zij voor 'n dergelijke taak niet berekend waren, terwijl het bleek dat ze wel voldeden bij werkzaamheden waarbij een toegespitste opmerkzaamheid noodig is. De onder 3 bedoelde opmerkzaamheid is noodig voor arbeiders, die werken aan machines waarbij een verwisseling van spanning en verslapping na gelijke tusschenpoozen moet plaats hebben. Spr. noemt een voorbeeld uit de textielindustrie. Een spoel mag niet geheel afloopen en moet op een bepaald oogenblik uitgelicht worden. Grijpt de arbeider te vroeg in, dan blijft er te veel ruw mate riaal op de klos zitten, tot nadeel van het product. Grijpt hij te laat in, dan breekt de draad. Telkens, na bepaalde tusschenpoozen, moet hij dus z'n opmerk zaamheid snel kunnen toespitsen. De onder IV bedoelde opmerkzaamheid is noodlg bv. in de chemische industrie, waar de arbeider, ter vermijding van ontploffingen e. d. telkens, na onge lijke tusschenpoozen, z'n opmerkzaamheid moet toe spitsen. De onder V genoemde opmerkzaamheid is noodig bv. voor een beambte aan 't postkantoor of voor een telephoniste. Deze moeten de richting van hun op merkzaamheid snel kunnen veranderen. Dan Is een postzegel van 1 cent, dan een van 5 ct. noodig, dan weer een briefkaart, een postwleselformulier, enz. Men mag hierbij niet met z'n aandacht aan een vorig geval blijven kleven. Menschen met een groote traag heid in de toespitsing van de opmerkzaamheid zijn totaal ongeschikt voor de uitoefening van dergelijke beroepen. Er zijn nog andere soorten van opmerkzaamheid bv. actieve opmerkzaamheid, onafhankelijk van uiter lijke prikkels. Passieve opmerkzaamheid, slechts werk zaam onder den invloed van uiterlijke prikkels. En zoovoort. Spr. heeft er slechts mee willen aantoonen, dat voor de verrichting van bepaalde soorten arbeid, bepaalde eigenschappen moeten worden gevraagd. We zien dus, dat niet iedereen geschikt is voor alles en dat het wel degelijk zin heeft om na te gaan welke eigenschappen worden vereischt en welke middelen er zijn om uit te maken voor welke arbelds- verrichtingen de menschen al dan niet geschikt zijn. Er zijn menschen, die zeggen, je hoeft niet al die eigenschappen na te gaan. Je spoort de voornaamste op en als je die ééne gevonden hebt, dan is een nader onderzoek van die bijkomstige eigenschappen niet noodig. Zóó redeneerde bv. Münsterberg, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt op dit gebied. Er werd hem gevraagd te onderzoeken welke de eigen schappen zijn, noodig voor de uitoefening van de functie van scheepskapitein. Hij moest onderzoeken wat de meest essentieele eigenschap is en hij vond

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2