Vin ter", Purol I toen vóór allee als verelschte: de eigenschap om In moeilijke situaties vlug en zeker een beslissing te nemen. Dit vond Münsterberg de centrale eigenschap. M. Is echter al gauw van dit systeem teruggekomen. Toen hij In Boston de Directie van de telephoon- centrale moest inlichten omtrent de eigenschappen noodlg voor de uitoefening van het beroep van tele- phoniste gaf hij een veelzijdig advies. Een telephonlste moet volgens dat advies hebben: een geheugen voor cijfers, een zekere mate van verstandelijke ontwikke ling, trefzekerheid In verband met een bepaalde af stand, enz. Münsterberg was dus niet zoo heel zeker van zijn systeem. Ook wat de hoogere beroepen aangaat werd de zelfde weg bewandeld. Men zeide: we moeten al die bijkomstige eigenschappen ln één centrale eigenschap persen. Zoo deed bv. Piorkovski. (Beltrage zur psycho- loglschea Methodologie der wirtschaftlichen Berufs- eignung). Bij de hoogere beroepen komt het aan op zelfstandig, productief denken. Volgens Plorkowsky Is dat com- bineeren. Hij onderzocht dus het combinatievermogen en doet dat met de z.g. driewoorden proef. Deze proef bestaat hierin, dat men het kind een drietal woorden voorlegt, waartusschen causaal verband moet worden gelegd. In sommige gevallen ligt het verband voor de hand: b.v, kerktoren, bliksem, brand. Maarerzijnook gevallen waai méér dan één combinatie kan worden ge geven. Alleen die kinderen, die soepel zijn van ver stand, zijn in staat meer dan één oorzakelijk verband te leggen. De tragen van geest kleven zóó aan de eerste oplossing vast, dat zij zich er niet meer van los kunnen maken. Piorkowsky nu stond op het standpunt: hoe meer verbindingen, des te intelligenter li het kind. Spr. Is het daarmee niet eens. Hij geeft dan een paar voor beelden van de driewoorden proef. Gegeven de woordendief brands lichten, stelen Oplossingen a. De dief sticht ergens brand om rustig bij de menschen, die naar den brand gaan kijken, te kunnen stelen. b. De dief sticht brand om ln de verwarring onge stoord te kunnen stelen. c. De dief sticht brand, opdat men hem bij het stelen niet zou hooren loopen. d. De dief sticht brand, opdat men er later niet achter zou kunnen komen of iets verbrand of ge stolen is. e. De dief sticht brand en doet net of hij mee helpt blusschen, maar Intusschen steelt hij. Spr. vindt, dat men een kind, dat al deze oplossingen heeft gevonden, nog maar niet direct voor een hooger beroep moet opschrijven. Hij schijnt beter geschikt te zijn voor gauwdief en dat is, tot heden, nog geen hooger beroep I Een ander voorbeeld. Gegeven de woordenspiegel, moordenaar, redding. Oplossingen a. Het slachtoffer ziet den moordenaar in den spiegel en daardoor wordt het gered. b. De moordenaar ziet zich zelf onduidelijk ln den spiegel denkt, dai het een ander is, vlucht en zoo wordt het slachtoffer gered. c. De moordenaar ziet zich zelf onduidelijk in den spiegel, wordt benauwd van zijn eigen vertrokken ge zicht en redt de menschen door zijn vlucht. d. De moodenaar stoot tegen een spiegel, deze valt om en door het gerinkel der scherven worden de menschen gered. e. Een moordenaar overvalt een meisje en steekt haar ergens met een dolk; maar zij draagt daar juist eeu spiegeltje, zoodat de punt van het mes afbreekt en het meisje gered wordt. Hieruit zou nu moeten blijken, dat een kind aan leg voor een hooger beroep heeft Er zit aan deze kwestie méér vast dan Münsterberg en Piorkovsky wel schijnen te denken Het Is ln de eerste plaats al heel moeilijk om met een proef een elgeoschap te vinden, die zóó centraal ls, dat er alle eigenschappen in liggen besloten. T. a. v. den scheepskapitein maakte M. b.v. uit dat de centrale eigenschap was om In moeilijke situaties vlug en zeker een besluit te nemen. Spr. kent een scheepskapitein, die een twintigtal jaren z'n functie uitoefent en nog nooit ln een moeilijke situatie is geweest! Spr. meent, dat hij eigenschappen moet bezitten, die voorkomen, dat hij is een moeilijke situatie geraaktNeen, het onder zoek naar één centrale eigenschap is niet de weg om tot het doel te komen. We moeten ons best doen om met behulp van een veelzijdig onderzoek te slagen. In het geduldig zoeken, daar jigt de oplossing. Men heeft vragenlijsten opgesteld, waarbij wordt geïnformeerd naar de eigenschappen vereischt voor bepaalde lagere beroepen. Dergelijke vragen moeten scherp geformuleerd zijn, Ze moeten eigenlijk alleen maar met ja en neen berntwoord kunnen worden. Het bureau van de R.K. vakorganisaties heeft zich biermede bezig gehouden. Er is b.v. gevraagdIs het voor Uw beroep noodlg een heel zwak geluld te onderscheiden, is het noodlg een fijn tastgevoel te hebben, enz. Men moet met die vragenlijsten zeer voorzichtig zijn. Spr. zelf heeft getracht een enquête te houden i.z. de psychologische eigenschappen voor de midden- en hoogere beroepen, dat is dus bij menschen die zich wat meer voor de zaak Interesjeeren. Hij heeft reeds een aantal antwoorden binnen: joo van onderwijzers, I2i van medici, 168 van leeraren, priesters, officieren enz. Dat Invullen van die vragenlijsten was geen pretje, want er worden 16S vragen gesteld I Spr. hoopt binnen kort ln 't bezit te zijn van een volledige lijst voor het beroep van onderwijzer. Wat moeten we nu met die antwoorden doen Aller eerst Is van heel veel belang te weten, welke eigen schappen voor een beroep beslist noodig zijn. Deze moeten er '..us uitgezocht worden. Dan de minder be langrijke en zoo vervolgens tot we alle eigenschappen hebben gerangschikt. Er zijn natuurlijk verschillende zaken, die de mate van belangrijkheid van de eigen schappen bepalen. Dit moet voor elke eigenschap af zonderlijk zoo nauwkeurig mogelijk worden onderzocht. Een volgende keer zal spr. eenlge vragen behan delen betr. het onderzoek naar de aanleg en de ge schiktheid. BEVOLKING. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 21 tot 25 Nov. 1920. E. Kuit, Coninckstr. 75 n. Muurh. 1 - J. v. Otterdijk, Heil.b.weg 20 naar Heil.b.weg 18 G. Velthuysen, Rembrandstr. 14 naar Utr.weg 245 G. Marinus, Bloeraend.str. 21 n. Bloemend.str. 20 B. de Braven, Breestr. 64 n. Kamp 8b Mej. R. Veer, Bissch.weg 54 n- Arnh.weg 207X Wed. N. Stark, St. Ansfridusstr. 9 naar W. v. Mech.str. 26 - G. Schriever, Soesterw. 172 naar Rembrandstr. 26 Mej. J. Jansen, H. v. Viand.str, 26 naar Kamperbinn.poort 9 Mej. M. Hendriksen, Arnh.weg 27 naar Breestr. 7a—J.Mees, Aldeg.str, 58 n. Bloemend.str. 34 Wed. H. Bouman, Soesterweg 327I n. Leusderweg 102 G. v. Nieuwen- hulzen, Kl. Koppel 3 naar K. Bergstr. 2 Mej, E. Draaijer, Utr.str. 37 n. Soesterw. 56 C. Scheerder, Leusderweg 68 naar Soesterweg 27 C. de Groot, Soesterweg 327S naar Groenmarkt ji N. ds Gooijer, Soesterweg 315 naar Groenmarkt 11 J. v. Eijk, Soesterweg 3278 naar Leusderweg 102 N. Vossen, P. Pijporsstr. 13 naar Miereveldstr. 26 Mej. E. de Bruijn, Langestr. 88 n. Fr. Halsstr. 34 P. Schaffner, Sch.penn.str. 7 naar Arnh.weg 2 Mej. M. Overeem, Soesterweg 352 n. Arnh.str. 21 - D. Veer, Emmalaan 18 naar Arnh.weg 247 W. v. Lier, Kamp 32 naar Soesterweg 337 - Mej. W. de Groot, Heil.b.weg 86 naar Arnh.weg 61 Mej. H. v. Essen, Langestr. 94 naar Berkenweg j J. Baarda, Kl. St. Jansstr. 3 naar Appelweg 54 Mej. W. v. Ginkel, Kl. St. Jansstr. 3 n. Apelweg 34 G. Kamperraan, Kamp 4 naar Heilb.weg 9 - Mej. J. v. Amerongen, G. v. Stellingw.str. 80 naar Heilb.weg 9 A. Kraan, Muurh. 84 naar Breestr. 70 Mej. J. Kraaykarap, Utr.weg 151 naar Breestr. 70 S. Hamburger, B. Wuyt.laau 60 naar Pr. Marielaan 24 Mej. R. Hartog, B. Wuijt.laan 60 naar P. Marielaan 24 P. Beek, Hoogeweg 119 naar Hoogeweg 132 Mej. G. Luppens, Kamp 19 n. Snoukaertlaan 11 J. Bürbach, Aldeg etr. 43 naar J. Toll.str. 21 Mej. B. Loenen, Paternosterstr. 5 naar Langestr. 5 M. Wijntjes, O. Soesterweg 43 naar Soesterweg 275 F. Buchler, Zandbergen naar Miereveldstr. 74 G. Bruynes, Soesterweg zoo naar Soesterweg 236° Mej. W. v. d. Poel, L. Beekstr. 36 n. Arnh.str. 28 J. Kethel, Arnh.str. 28 naar Steenstr. 13 A. Veenendaai, St. Jorisstr. 28 naar St. Jorisstr. 33 A. de Vliet, Kamp 8b naar Tulpstr. 15 W. v. d. Vlasakker, Appelweg 77 naar Hoogeweg 170 A. v. Vulpen, Hoogeweg 170 naar Hoogeweg 168 Mej. A. te Kulve, Varkensmarkt nb naar Utr.weg 151 N. de Goede, St. Jorisstr. 21 n. St. Jorisstr. 27 H. Everts, v. Assenraadstr. 3 naar Heil.b.weg ao J. Kuijt, Coninckstr. 75 naar Verhoevcnstr. 50 J. Lange, Huijgenslaan 12 naar Beekenst.laan 20 A. Stodel, Huijgenslaan 12 naar Beekenst.laan 20 Mej. H. v. Beek, Huijgenslaan 12 n. Beekenst.laan 20 J. von Morgen, P. Bothlaan 38 naar P. Bothlaan 44 J. Bos, Pr. Jullanal. 4 naar Kamp 34 Mej. A. Roodhuijzen, Beekenst.laan 20 naar Beekenst.laan 2 Mej. E. Laugel, Beekenst.laan 20 naar Beekenst.laan 2 Mej. E. Hazelcger, Beekenst.laan 20 naar Beekenst.laan 2 Kunst en Wetenschap. Kunstzaal Brok. Het Nieuwe Tentoonstellings- en Concertgebouw sKunstzaal Broks in de van Lenneplaan te Hilversum ls Zaterdag 11 dezer met een expositie van Beeldende Kunsten geopend. Onder de 25 exposanten vinden wij o.a. de namen der schilders en tcekenaars A. Colnot Jan Dona, Leo Gestel, Chris Lebeau, De Rethel Kuyt, Lod. Schelfhout, Jan Siuijters, Jan Toorop, Veldheer, Math, Wiegman, A, van Zeegender bceldhouwer(sters) Jacobs v. d. Hof, Tjipke Visser, verder van Jessurum de Mesqulta, (Graph, werk), W. A. en C. Kuiken (Cloisaonne). Willem Bochtmanjtgebr. en gesch. glaa), Corns, de Bruin en C. J, Lanooy (kunstpotten), Louis Bocbtman, Ragnhild d'Allly en Ag. Wegerif-Gravesteln (batik), C. Polvllet v. Hoogstraten (handtapijtknoopwerk), Chris tine van Zeegen (kunstnaaldwerk), Lion Cachet (sier kunst), en Zwollo Jr. (edel metaalkunst). Voorts zullen In het nieuwe gebouw serie's van Intieme Concerten en Kunstavonden door eerste rangs- artisten en ensemble's worden gegeven, alsook lezingen over Kunst en Litteratuur. Voor deze afdeeling werd de leiding opgedragen aan den bekenden dichter en organisator ErnstKrauss den leider der >Egmondsche Kunstkringconcerten*. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. A.s. Zaterdag, 18 Dec., de Zaterdag vóór het Kerstfeest, zal hier ter stede een verkoopdag van kerattakjes gehouden worden ten bate van het nood lijdende kind in 't buitenland. Daarvoor is al veel gevraagd in den laatsten tijd, maar ik hoop, dat Amersfoort gul gestemd zal wezen In het vooruitzicht van een Kerstfeest in warme behagelijkheid, terwijl duizenden kinderen en jonge Moedors In de naburige landen 't hoognoodigate moeten ontberen. Er worden nog varkoopsters en verkoopers gezocht voor dezen dag. Degenen, die een halven of heelen dag willen en kunnen opofferen, worden verzocht zich aan te melden 17 Dec. tusaehen 4 en 5 «/a uur bij Mej. v. Dissel. Prinses Marielaan 16. De ingezamelde gelden zullen worden afgedragen aan 't Centraal Comité voor voedselvoorziening van 't kind in het buitenland in den Haar. H. v? D Amersfoort, 13 Dec. '20. Heeren Apothekers van Amersfoort. Ons is medegedeeld, dat de Maatschappij voor Pharmacle sympathiseert met het stroven van hst Comité ter Verzorging van Oostenrijksche Kinderen en hare leden opgewekt heeft, geneesmiddelen gratis of tegen kostenden prijs te leveren. Gaarne verwachten wij mededeellng, welke apo- thekers In Amersfoort ons Sub-Comité terwllle willen Namens het Sub-Comité: A. H. SCHMIDT-MOLL, Voor*. B. STRUIK—VONHOF, Secr. Miereveldstr. 65. Afoort, 14 Dec. '20. Broodprijzen. Wat kan toch de reden zij», dat brood Ingevoerd uit Utrecht, belast alzoo metbezorgen naar het station, benevens bevrachting als ijlgoed van Utrecht naar Amersfoort, 3 cent per 800 gram goedkooper ls dan brood hier ter stede gefabriceerd? EEN HUISMOEDER, Meisjes ua-school. Vak-avondscholen voor jongens bestaan bijna overal. Het is gewenscht, nu de gelijkstelling van man en vrouw voldongen feit is, dergel. scholen ook voor melsjeB open te stellen. Wel bezoeken onze meisjes H. B. S., Gymn., Universiteiten enz,, maar aan kennis van vele practisehc vakken ontbreekt 't bij de meeste vrouwen geheel. En dat er juist voor de vrouw be hoefte aan Is, bewijst voldoende de liefhebberij, welke allerwege bestaat voor de cursussen voor >eenv.r»par. 1. d. huish.* (vanwege den Boud van Ned. Hulsvr.) Eenvoudig timmerwerk, kennis van beitsen, lijmen, soldecrcn, electriciteltsleer, is naast opvoedkunde, ge zondheidsleer, kindervoeding, 't behandelen der wasch zéér op zijn plaats. V Onderwijs moet zich naar het praclische leven richten. Op industrie- en huishoud scholen worden wel enkele dier vakken onderwezen, vele ook weer niet. En ln 't algemeen bemerkt de vrouw, die bovengenoemde scholen niet kan bezoeken, hoezeer zij juist in 't dagelijksch leven In kennis en kunde te kort schiet. En dan is er dikwijls geen gelegenheid of tijd aparte cursussen te gaan bezoeken. In Belgie bestaan 7 scholen voor onderricht in de verzorging van kleinveo kippen, geiten, konijnen, schapen, varkens en van den tuin. In Holland slechts 2. Rekenen, boekhouden en 't verplegen van zleken- aan huls zijn even zoovele désidérata. Ieder, rijk en arm, moet trachten zooveel mogelijk praclische kennis te vergaren Om a artikelen te noemen 1 K.G.méér stikstof in den grond geeft 20 K.G. méér graan of too K.G. méér aardappelen. Waar geen electriclteltIs, kan de wind den machinalen arbeid voor den mensch verrichten. (Wetensch. BI. Nov. afl. 1920, resp. pag. 250 en 244). Mocht dergel. kennis ruimschoots ook onder onze meisjes verbreid worden. Land en volk zouden er wil bij varen t A. R. ADVERTENTIEN.' Ondertrouwd HILDA RUIJS F. C. UNGER Lilt. class, doch. Lelden, Amersfoort, Ecnige kennisgeving. DE HEER EN MEVROUW L. KLEIN- FRANK, GEVEN KENNIS VAN DE GEBOORTE VAN IIUN ZOON HUGO. amersfoort, 12 december. Huurprijs f 1000—f tsoo per jaar. Minstens voor twee jaar. Genegen eventueel sleutel- geld te betalen. Brieven onder letter K. C. aan het bureau van dit blad. handen lippen, cjeoiMiM Blaar syjeaSaSS

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3