AMEESFOOOTSjtHE (OUPANT Saloniki Ingenomen DAGBLAD VOOR AMERSFOORl! EN DE GELDERSCHE VALLEI Duitsche Doorbraak tot de Egeïsche Zee Churchill in het Lagerhuis ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal 2.25 Losso nummers 10.05 Administrate Teleloon 5289. Na 6 uur 5595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 0 25 Klelno advert. (..Doelpunten' Hoogstens 20 wanden 0.55 Elk woord meer 10.05 4 keer I.d. Dagbladed. 1 dubbele 3 keer l d. Anderd. ed. prU" DONDERDAG 10 APRIL 1941 UITGAVE N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.b. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9 55e JAARGANG 6 PAGINA'S Het ten Oosten van de Vardar opereerende Grieksche Leger heeft de Wapens neergelegd Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Na den doorbraak door de krachtig versterkte Metaxas-linie hebben Duitsche troepen Xantlii ingenomen en de kust van de Egeïsche Zee bereikt. De opmarsch gaat verder. Na de inneming van Uskub (Skoplje) en Veles heb- oen Duitsche troepen de Vardar in de richting van de Al- baneesche Westgrens gepasseerd en Tetovo en Prilep inge nomen. Sterke Duitsche gepantserde formaties zijn uit Z.- Slavië zuidwaarts opgedrongen en hebben Saloniki ingenomen. Na dezen doorbraak tot de Egeïsche Zee zijn de Grieksche troepen in Thracië tusschen de Vardar en de Turksche grens afgesneden. Snelle troepen en gepantserde afdeelingen der groep von Kleist hebben gisteren om 11 uur Nitsj ingenomen. Tijdens den opmarsch uit Stiermarken werd Marburg bezet, en werd op den Zuidelijken oever van de Drave een bruggehoofd gevormd. Na den doorbraak door de Rupel-pas, welke door de Grieken taai en fel verdedigd werd, en na de inneming van Saloniki, beeft het ten Oosten van de Vardar strijdende Grieksche leger, zijn liopeloozcn toestand inziende, gister ochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. De Duitsche Successen De doorbraak van de Metaxas-linie NIJLLEGER VERRASSEND GETROFFEN Het D.N.B. vernam nog de volgende bijzonderheden: Het weermacht-bericht van den 9den April.meldt successen van de Duitsche gevechtstroepen, die alle verwachtingen overtreffen. Onder het opperbevel van den genera al-veld maarschalk Liszt staande snelle troe pen en divisies infanterie hebben de Zuid-Slavische grensversterkingeu doorbroken. Ondanks hevig vijande lijk verset en ondanks het bergachtig terrein waren de stoottroepen op den. derden dag na het openen van het of fensief reeds 100 K.M. diep in het bek ken van Uskub (Skoplje) doorgedron gen. In dit bekken loopen alle spoor lijnen van Zuid-Servië tezamen, wel ke Uskub met Nisj en Be.grado in het Noorden, met de Servische industrie- en mijngèbieden in het Noord-Westen, met Saloniki naar het Zuiden en met Bulgarije naar het Oosten verbinden. Met den opmarsch in het bekken van Uskub is derhalve het vitale centrum van het geheele Zuid-Servische spoorwegnet in Duitsche handen vallen. De gevolgen van dit verlies voor de Servische oorlogvoering zijn op dit ogenblik nog niet te overzien. De Duitsche ge vechtsgroep heeft door haar krachti- gen aanval reeds de Vardar bereikt, die ook al overgetrokken is. Door de forceering van de Vardar-linie, die door haar rotskloven en moeilijk toe gankelijk terrein een buitengewoon zware natuurlijke hinderpaal vormt, werden de Zuid-Slavische legerforma- ties van de GriekschEngelsche le gers gescheiden. Als het stormachtige oprukken van- de Duitsche troepen door het bekken van Uskub en voorbij de Vardar de gcvechts- en krachtprestaties van den Duitschen soldaat in het helderste licht stralen, dan vormt de aan de Grieksche grens bewerkstelligde door braak door de Metaxas-linie de Grieksche Maginot-linie een wa penfeit, dat met het oog op de moei lijkheden van de gegeven gevechts opdracht, dc sterkte van de vijande lijke fortificaties en de onbegaanbaar heid van het terrein op één lijn gesteld kan worden met de grootsche daden van de Duitsche troepen in de gedenk waardige bergveldtochten van den we reldoorlog. In jarenlangen arbeid is hier met gebruikmaking van alle er varingen uit den bergoorlog een ver- tiedigingsstelsel ontstaan, dat met alle aanvallen scheen te spotten. Tot op 2000 meter hoogte reikt deze gordel bergvestingen, die met krachtig ver sterkte bunkers, steunpunten en in de rotsen uitgehakte gevechtsstellingen is bezaaid. Door onderaardsche gan gen verbonden holen en in de rotsen uitgehakte schachten, die tot 80 tre den diep onder den grond looper.. scheen de bezetting ook tegen het krachtigste artillerievuur en de zwaar ste bommen beveiligd. De inneming van Derna kenmerkt de afmetingen van de overwinning, die de DuitschItaliaansche troepen na hun verrassenden aanval in de omstreken van El BregaAgedabia hebben bevochten. Eerst tijdens de onafgebroken achtervolging zijn de vruchten van deze overwinning ge rijpt, die 'n aantal belangrijke steun punten vooral aan de kust van Cy- renaica in de macht, van de DuitschItaliaansche legerformaties heeft gebracht. Al moet ook op het AfrikaanSwluj. ..clrijdtooneel anders dan in Europa met groote afstan den rekening gehouden worden, dan toont toch de in de week tijdens de achtervolging afgelegde afstand van 700 K.M.. dat het Libysche front van het Engelsche Nijlleger uit zijn voegen is geraakt. Ook de Engelsche berich ten laten doorschemeren hoe verras send deze krachtiee aanval het Nijl leger heeft getroffen. De prestaties van de DuitschItaliaansche troepen in Noord-Afrika zijn boven allen lof verheven. Ook het Duitsche luchtwa- pen heeft dapoer meegeholpen. Tal van bommen, die in Engelsche kol on nes en troepenconcentraties ontplof ten. hebben de vijandelijke strijd krachten uiteengedreven. De uitwer king van deze bommen werd nog ver hoogd. door de stormachtige aanvallen van de Duitsche jagers, die zich in scheervlucht op de uiteenstuivende vijandelijke afdeelingen stortten en deze onder mitrailleur- en geschutvuur bedolven. SLOWAKIJE BREEKT MET ZUID-SLAVIë De Siowaaksche regeering heeft de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië verbroken. Een dien overeenkomstige nota werd over handigd aan den Zuid-Slavischen zaakgelastigde, Simitsj. De Siowaak sche zaakgelastigde in Belgrado is reeds naar Slowakije teruggekeerd. De Zuid-Slavische zaakgelastigde in Pressburg, zal binnenkort Slowakije verlaten. DE OPMARSCH IN ZUID-SLAVIE DUIZENDEN GEVANGENEN De Duitsche troepen zijn, na de Zuid-Slavische grensversterkingen te hebben doorbroken, ondanks het moei lijke bergachtige terrein verder in de dalen van het Zuid-Oost Servische ge bied opgerukt. Verscheidene duizen den gevangenen, waaronder eenige ge neraals. werden binnengebracht. De buit aan stukken geschut en ander oorlogsmateriaal is nog niet te over zien. DE AANVALLEN BELGRADC OP REUSACHTIGE BRANDEN Over het effect der aanvallen van het Duitsche luchtwapen op militaire doelen in Belgrado wordt door bewo ners van het RoemeenschZuid-Slavi sche grensgebied gemeld, dat bij het vallen van de duisternis de gloed van reusachtige branden op afstanden van 60 tot 70 K.M. zichtbaar was. Soms ste gen enorme steekvlammen als blik semstralen omhoog. Op afstanden van 2£ tot 3 uur gaans, was steeds weer het doffe gedreun van zware ontploffin gen te hoorop VERIJDELDE SERVISCHE AANVAL Op Hongaarsch gebied Servische troepen hebben, naar het Hongaarsche persbureau meldt. Dins dagavond geprobeerd een overval op Hongaarsch gebied te doen bij Bardo- comjor en Somogyud-Varhely ten Zui den van Groot-Kaniz. De overval werd door de Hongaren afgeslagen. DE AMERIKAANSCHE HULP THANS NIET MOGELIJK Bevoegde Amcrikaansche economi sche kringen verklaren, dat de Vereen. Staten ondanks het telegram van Pre sident. Roosevelt aan Koning Peter niet in staat zijn, Zuid-Slavië eenige materieele hulp op het huidige oogen- biik ter beschikking te stellen. Daar- vcor maakt de Duitsche opmarsch veel te snelle vorderingen. Alleen wanneer het het Zuid-Slavische leger gelukt, de Duitsche troepen minstens verschei dene maanden tegen te houden, zou het wellicht mogelijk zijn, stukken ge schut en machinegeweren van verou derd type, uit de voorraden van het Amcrikaansche leger met de thans in Amerikaansche havens liggende Zuid- Slavische vrachtschepen te verzenden. Maar ook deze wapens zouden als ge volg van de in de Ver. Staten nog be staande schaarschte aan oefenmate riaal voor het eigen leger moeilijk ge leverd kunnen worden. Eventueel zou den daar nog eenige zendingen ver bandmiddelen bijkomen. Turkije's houding Van welingelichte zijde te Berlijn verneemt het A.N.P.: M:t betrekking tot de houding van Turkije tegenover de gebeurtenissen op den Balkan werd gisteren in antwoord op een vraaE van buitenlandsche zijde in de Wilhelm- strasse verklaard', dat Turkije zich in zijn besluiten door de eigen belangen schijnt te laten leiden. In de Duitsch- Turksche betrekkingen is geen veran dering gekomen. F.NGELSCHF, REACTIE De inneming' van Saloniki door Duitsche troepen wordt te Londen door allerlei politieke en militaire deskundigen van commentaar voor zien, meldt het A.N.P. Een officieuze spreker gaf te kennen, dat men bij het begin van een- goed voorbereid of fensief van den tegenstander steeds op tegenslagen bedacht moet zijn. Dc strategisch belangrijkste punten van Griekenland liggen ver van Saloniki. De Duitschers hebben, zoo voegde men hieraan raadselachtig toe, aan de Turksche grens een open flank. Van optreden der Engelsche troepen wordt te Londen niet gesproken. Uitsluitend wordt gemeld, dat het Engelsche luchtwapen in het Zuiden van Zuid- Slavië in den strijd geworpen is. De militaire medewerker van de Times wees in een radiotoespraak op de on volledige uitrusting van het Griek sche en Zuid-Slavische leger, doch meende, dat beide legers beter op den strijd voorbereid waren dan Polen destijds. De uitrusting- van het En gelsche ex-peditieleger is uitstekend. De Engelsche troepen als zoodanig kunnen den afloop van de gevechten op den Balkan niet beslissen. DE ENGELSCHEN IN GRIEKENLAND De Engelschen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, nu ook de Grieken meedoogenloos in den steex gelaten. Nog 24 uur voor de capitula tie van het ten Oosten van de Vardar strijdende Grieksche leger heeft Reu ter via Radio-Ankara het bericht la- ton verspreiden, dat omtrent 40 a 80.000 Engelschen voor het uitbreken van de gevechten in de tweede verde digingslinie hadden gestaan. Tot de eerste verdedigingslinie hadden de Britten zich dus niet eens gewaagd, onderstreept men te Berlijn. (Zie verder Lastste Nieuws) Niet elk bruidspaar begeeft zich on zulk een origineele wijze in het huwelijksbootje als dit Amsterdamsclife. Terwijl het bruidspaar plaats heeft genomen in een Spider, rijden dc getuigen in een ouderwctschc mailcoach (Polygoon). BESCHOUWINGEN OVER DEN TOESTAND De Britsche minister-president Churchill, heeft gisteren, naar Reuter meldt, in het Engelsche Lagerhuis een rede gehouden over den politieken toe stand. Hij begon met te zeggen, dat hot verlies van Benghazi en de terug tocht, die nocdig is geworden door den Duitschen opmarsch in Cyrenaica, in hoofdzaak slechts te betreuren zijn jens het kostbare vliegterrein rond- ci i Benghazi, dat thans in handen van d n vijand is gevallen. Overigens zou t! Britsche regeering, met het oog op h X steeds dreigender wordende gevaar c den Balkan, zich erover verheugd lubben, indien de Engelsche opmarsch j Tobroek gestaakt zou zijn. De ne derlaag der Italianen in Oost-Atrika zal het echter mogelijk maken, dat men zeer veel terrein gemakkelijk en met geringe offers verkrijgt, ofschoon nu ook elders verplichtingen voor En geland beginnen te ontstaan. Het transport der Duitsche pantsertroepen en de beweging der luchtstrijdkrach ten van Italië en Sicilië naar Tripolis reeds begonnen, aldus Churchill, voordat wij ons van Benghazi hadden meester gemaakt. De vijand ondernam zijn bliksemaanval met veel greotere strijdkrachten, dan wij op dat vroege tijdstip verwacht hadden. Wij trokken daarom terug naar sterkere stellingen en een terrein, dat beter verdedigd kon worden. Ik kan hier niet probeeren het verdere verloop der gevechten in Cyre naica te voorspellen en het ligt intus- schen voor de hand. dat onze gene raals zich slechts mogen laf?n leiden door overwegingen van militairen aard en in geen geval mogen werden belemmerd door dingen, die rekening houden met de openbare meening. Nu de Duitsche pantsertroepen in Cyre naica in den strijd zijn gebracht, moe ten wij ons voorbereiden op harde en moeilijke gevechten, niet alleen vcor de verdediging van Cyrenaica, maar ook voor de bescherming van Egypte. Hst is een gelukkige omstandigheid, dat de toestand in Erithrea, Abessinië en Britseh- en Italiaansch Somaliland geleidelijk zeer aanzienlijke strijd krachten en vervoermiddelen vrij maakt, waarmede het Nijlleger ver sterkt kan worden. Ongeveer 14 dagen geleden heb iK in een verklaring gezegd, dat een reeks van successen aan den loopenden band niet verwacht kon worden, dat men rekening moet houden met overwin ningen, maar ook met tegenslagen en dat wij ook dan de dingen moeten ne men zocals zij zijn. e Churchill gaf vervolgens een verslag van de gevechten in Oost-Afrika, Het strijdtooncel in N.-O. Griekenland. - De rivier Vardar, die in Zuid-Slavië ontspringt, loopt langs Uskub (Skoplje) en stroomt even ten Westen van Saloniki in d>i Egeïsche Zee. (Cart. Bureau N.D.P.) waarbij hij mededeelde, dat de Engel schen alleen bij Keren 4000 man heb ben verloren. Hij ging daarna over tot tot „den verschrikkelijken strijd" op den Balkan, waarvoor hij Duitschland aansprakelijk trachtte te stellen. Hij gaf echter toe, dat Engeland den Grieken „zooveel mogelijk" huipinda lucht, door proviandeering enz., heeft verleend. Eind Februari, aldus ver volgde hij, hebben wij den minister van Buitenlandsche Zaken. Eden. en generaal Dill, .naar het Midden-Oosten gezonden om te zien, of er iets gedaan kon worden tot vorming van een groot, gemeenschappelijk verdedigingsfront op den Balkan- De heeren begaven zich naar Athene en Ankara en zouden cok Belgrado bezocht hebben, indien de regeering van den prins-regent Paul de toestemming daartoe niet ge weigerd had. Indien deze drie bedreig de staten zich vereenigd hadden, had den zij 60 tot 70 divisies tot hun be schikking gehad, waarmede zij vol gens een gemeenschappelijk plan en in gemeenschappelijk optreden den Duitschers een tegenstand hadden kunnen bieden, die de Duitschers wei dra van hun plannen zou hebben af gebracht, en hun opmarsch langen tijd zou hebben opgehouden met het oog op het bergachtige terrein en den toestand der verkeerswegen. (Zie verder elders ln dit blad) Zuid-Slavische en Grieksch-Engelsche Strijdkrachten gescheiden Duitsch eermachtbericht 9 April Snelle troepen en divisies infante rie onder bevel van ger.eraal-veld- maarschalk List zijn, vanuit Bulga rije. door de Zuid-Slavische grensver- dediging heengebroken, en ondanks moeilijk bergachtig terrein meer dan 10C kilometer diep in het bekken Uskub (Skoplje) "doorgedrongen en over de Vardar getrokken. Hierdoor is dc scheiding tusschen da Zuid-Slavi sche en GriekschEngelsche strijd krachten voltooid. Vereer Zuidelijk zijn andere afdeelingen over het meer van Doiran op Grieksch gebied door gedrongen. Tot dusver werden in Zuid-Sarvië meer dan 20.000 gevan genen, waaronder 6 generaals, ge maakt. De buit aan stukken geschut en oorlogsmateriaal van allerlei soort is groot. Aan de Grieksche grens hebben de onder het bevel van" generaal-veld- maarschalk List staande divisies bargjagers en infanterie, gesteund door duikbommenwerpars en lucht- dcelartillerie na verbitterde gevech ten de z.g.n. Metaxas-linie, een in jarenlangen arbeid in het gebergte gebouwde moderne verdedigingslinie, doorbroken. In het kader der aanvalscperaties in Cyrenaica door Italiaansche en Duitsche afdeelingen hebben troepen van het Duitsche Afrika-corps op 7 April Derna bereikt. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitaillec-ringsscheep- vaart en voor den oorlog belangrijke doelen in Groot-Brittannië werd met sterke krachten en groot succes ver der gevoerd. Hieraan hebben vooral de formaties der luchtvloot van ge- ncraal-veidmaarschalk Sperrle deel genomen. Vliegtuigen der gewapende verkenning brachten aan de Britsche Oostkust een koopvaardijschip van 4000 ton tot zinken en beschadigden 3 andere groote schepen door bom- De Strijd in Grieken land en Albanië Italiaansch Weermachtbericht 9 April Aan de Julisehe grens hebben onze vooruitgeschoven detachementen Kranjska Gora in hel dal van de Save bezet. In Albanië, aan het Zuid-Slavische front, bedrijvigheid van kleine deta chementen. Wij hebben talrijke groe pen krijgsgevangenen gemaakt met hun wapens. Aan het Grieksche front hebben wij een vijandelijken aanval van plaatselijken aard afgeslagen en eenige honderden krijgsgevangenen gemaakt. Onze bombardementsfor- m ties hebben lo Ssbcnii-o voor anker liggende vlooteenheden en water vliegtuigen aangevallen. Een schip van middelgrcote tonnage werd ge troffen. Verscheidene watervliegtui gen, gemechaniseerde strijdmiddelen er: barakken werden beschadigd. In stallaties van de luchtbases Divulje er. Vodics zijn gebombardeerd en kre- r;en ernstige schade. Andere toestel len van ons luchtwapen hebben ge mechaniseerde colonnes, vrachtauto's en ravitailleeringscolonnes aange vallen. In Cyrenaica zetten cte Italiaansch Duitsche strijdkrachten na in een schitterende manoeuvre den weer stand, die geboden werd door vijande lijke gemechaniseerde detachementen er. die vooral sterk was te Msus en Mschili te hebben gebroken na de herovering van Derna de achtervolging van den vijand voort en zijn bezig met de zuivering van het uitgestrekte gebied, dat op nieuw bezet is. Eenheden van het Duitsche vlieger corps hebben concentraties van troe pen en gemechaniseerde colonnes van den vijand gebombardeerd en met mitraiHeurvuur bestookr. In Oost-Afrika heeft de vijand op nieuw krachtig den aanval ingezet in den sector van Massaoua. In de an dere gebieden is de toestand in zijn geheel ongewijzigd. Een van onze mo- tertorpedobooten heeft een zware Engelschen kruiser op de Roode Zee getorpedeerd. treffers. Ten Oosten van Skegness piaatste een verkenningsvliegtuig in scheervlucht voltreffers van zwaar kaliber op een Britschen torpedoja ger. In den afgeloopen nacht hebben verscheidene honderden vliegtuigen in opeenvolgende golven talrijke ha ven- en ir.dustrleele installaties m Zuid- en Midden-Engeland aange vallen. De voornaamste aanval was gericht tegen fabrieken der vlieg- tuigbewapenlngsindustrie in het stadsgebied van Coventry Duizenden brand- en brisantbom men veroorzaakten groote vernielin gen aan de industrieels installaties. Ook in de haven- en dokinstallaties van- Portsmouth vielen talrijke bran den waar te nemen. In Noord-Afrika bestookten ge rechts- en torpedovliegtuigen succes vol vrij groote vijandelijke troepen concentraties met bommen en ae boorawapens. Een Britseh gevechtsvliegtuig werd in Cyrenaica neergeschoten. In den nacht van 8 on 9 April vloog de vijand enkele maler, naar de kusten van het bezette gebied. Een vrij sterke afdeeling var het Brit sche luchtwapen vloog opnieuw het Noord-Duïtsche kustgebied binnen en wierp op verschillende plaatsen brand- en brisantbommen. De voornaamste aanval van den vijand was gericht op Kiel. Hier werd, behalve eenige industrieele schade, vooral in woonwijken aanzienlijke schade veroorzaakt, waardoor een vrij groot aantal dooden en gewenden onder de burgerbevolking ls gevallen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1