AMEPSFOOMSCHE COURANT Duitschland sluit een Vriendschap s ve r d rag met Turkije DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI De Britsche Nederlaag bij Solloem een gevoelige klap De Blokkeering der Saldi in strijd met het volkenrecht ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week ƒ0.16 Per 3 maanden 3.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losso nummers 0.06 Administratie Telefoon 6280. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprys I0.25 Kleine advert. („Doelpunten") 4 keer l.d. Dagbladed. I dubbele 3 keer l.d. Anderd. ed. prijs DONDERDAG 19 JUNI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCK.AERTLAAN 9. 55e JAARG. 6 PAGINA'S Het D.N.B. meldt: Woensdag om 21 uur is te Ankara door den Duitschen ambassadeur, von Papen, in opdracht van de Rijksregeering en door den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, namens de Turksclie regeering een vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije onderteekend. Het verdrag heeft den volgenden tekst: Het Duitsche rijk en de Turksche Republiek, bezield door den wensch de betrekkingen der beide landen te baseeren op wederzij dsch vertrouwen en oprechte vriendschap, zijn onder voorbehoud van de tegenwoordige verplichtingen van beide landen, overeengekomen een verdrag te slui ten. Hiertoe heeft de Duitsche Rijks kanselier tot zijn gevolmachtigde benoemd ambassadeur Franz von Papen en de President van de Turksche Republiek den minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe, die op grond van de hun verleende volmachten de volgende bepalingen zijn overeengekomen: Artikel 1. Duitschland en Turkije verplichten zich wederzijds de inte griteit en onschendbaarheid van hun siaatsgebicd te eerbiedigen en geener lei maatregelen te nemen, die direct of indirect tegen den verdragspartner zijn gericht. Artikel 2. Duitschland en Turkije verplichten zich in de toekomst om in alle vraagstukken, die hun weder- zijdsche belangen raken, met elkaar in vriendschappelijk contact te tre den, teneinde tl.j het behandelen van dergelijke vraagstukken tot overeen stemming te geraken. Artikel 3. Bovenstaand verdrag wordt geratificeerd en de ratificatie- oorkonden zullen weldra te Berlijn worden uitgewisseld. Het verdrag treedt op den dag der onderteekening in werking cn geldt van dat oogenblik af voor den duur van tien jaar. De verdragspartners zullen te zijner tijd overleg plegen over verlenging van het verdrag. Gedaan in tweevoud, in net Duitsch en in" het Turksch, te Ankara, den 18den Juni 1941. WEDERZIJDSCHE NOTAWISSELING VRIENDSCHAP IN DE VOORLICHTING Het D.N.B. meldt uit Berlijn; Tegelijk met de onderteekening van het Duitsch—Turksche vriendschaps verdrag zijn de volgende nota's ge wisseld door de Duitsche en Turksche regeeringen over de economische be trekkingen tusschen beid? landen: Met verwijzing naar de gelukkige sluiting van het DuitschTurksche verdrag van heden heb ik de eer ter konnis van TJwc Excellentie te bren gen. dat mijn regeering bereid is :.ooveel maar eenigszins mogelijk is do economische betrekkingen tus schen Duitschland en Turkije te be verderen met inachtneming van de ONTZETTEND VLIEGTUIGONGELUK 15 DOODEN Het geregelde vliegtuig Boeka restSofia is gisterochtend bij het opstijgen op het vliegveld van Boe karest van geringe hoogte neerge stort en verbrand. Alle inzitten den, 12 passagiers en 3 leden der bemanning, werden gedood. Onder de passagiers bevonden zich 9 Duitschers, 2 Bulgaren en 1 Roe meen. Het vliegtuig was een Douglas- machine van de Roemeensche lucht vaartmaatschappij Lares. Het vlieg veld was dcor den regenval van ver scheidene dagen drassiger dan ge woonlijk. Op het moment van de start regende het nog steeds. De machine r.am een langen aanloop tot in den hoek van het vliegveld. De piloot schijnt te hebben geconstateerd, dat hij bij een normalen aanloop buigen het vliegveld tegen hekken en schut tingen zou vliegen. Di.arom trok hij de machine op, te fel, waardoor het toe stel neerstortte. Freiherr VON PAPEN (Archief Amersfoortsche Crt.) mogelijkheden, besloten in <3c econo mische structuur beider landen en met als grondslag dc ervaringen, die de beide landen tot wederzijdsch nut met elkaar in den oorlog hebben opgedaan. De beide regoeringeh zullen weldra onderhandelingen openen om zoo spoedig mogelijk in een verdrag de grondslagen neer te leggen voor de uitvoering van deze overeenkomst. Voorts is na de onderteekening de volgende verklaring door pers en radio vail beide landen gepubliceerd: Met verwijzing naar de gelukkige sluiting van het verdrag geven de wederzijdsche gevolmachtigden uit drukking aan den wensch, dat de pers van beide ianden evenals de vederzij dsche radio in hun publica ties en uitzendingen steeds rekening sullen houden met den geest van vriendschap en wederzijdsch vertrou wen, die de Duitsch—Turksche be trekkingen kenmerkt. BRITSCHE TERUGTOCHT BIJ SOLLOEM Italiaansch Weennachtbericht 18 Juni In den nacht van 18 Juni hebben de Italiaansche vliegtuigen de vlieg velden van Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika is de strijd voor Solloem geëindigd met een volkomen succes, na drie dagen van hevige ge- véchten tusschen eenerzij ds de ge- Hongarije in het nieuwe Europa ONDERHANDELINGEN MET KROATIë Onze correspondent te Boedapest schrijft; De reis van de Hongaarsehe ministers van Buitenlandsche Zaken en van de pers wordt in de Hongaar sehe kranten als een beleefdheidsbe zoek geschetst, dat sedert lang is voorbereid. Een van de redenen voor deze reis is de vaststelling der Hon- gaarsch—Kroatische grens. Parallel hiermee zullen tegelijkertijd de beide landen economische onderhandelingen openen. Wat de toekomstige grens tus schen Hongarije en Kroatië aangaat, tusschen Duitschland en Hongarije bestaat naar plaatselijke opvatting volkomen overeenstemming. De terug keer van het Banaat wordt in Boeda pest, met goedvinden van Duitschland. als een feit beschouwd, doch er doen zich door Roemeensche ambities ten aanzien van een deel van het Banaat ccnigc moeilijkheden voor, welke door besprekingen in Rome wel opgelost zullen worden. Een van de voornaam ste redenen van deze gedachtenwisse- ling is de lang gekoesterde wensch van Kcngarije om een toegang naar de zee te krijgen. In dit opzicht wordt het door Italic ondersteund. Men dient de kwestie op te lossen of Hongarije een corridor tot aan Fiume zal krijgen öf in Fiume zelf een vrije haven van Ita lië ter beschikking krijgt. ■Binnenlandschc politiek Van dc zijde der regeeringspartij werden gedurig onderhandelingen met de „Imrëdi-partij" gevoerd over deel nemen aan dc regeering. Deze onder handelingen werden door graaf Tele- ky begonnen en na zijn overlijden, door den tegenweordigen minister-pre sident Bardossy voortgezet. Echter laat het zich nog niet aanzien, dat de besprekingen succes zullen hebben, juist omdat tusschen de partijen in dertijd verscheidene tegenstellingen bestonden. Men probeert~echter alles, opdat eenheid de taak van de regee- geering zal verlichten. Op 1 Juli zal een ingrijpende verandering worden doorgevoerd met betrekking tot de in het buitenland geaccrediteerde Hon gaarsehe gezanten. In de eerste plaats worden die gezanten teruggeroepen, die den vastgestelden leeftijdsgrens hebben bereikt. Zoo zal waarschijnlijk ook de gezant in Rome, ondanks cl':: groote verdiensten, vervangen worden. Daar dc huidige minister-president ook het ambt van minister van Bui tenlandsche Zaken bekleedt, en deze werkkring op den duur te druk is voor één persoon, zal waarschijnlijk bin nenkort een plaatsvervangend minis ter van Buitenlandsche Zaken worden benoemd, waarbij men aan den vroe- geren Hongaarschen gezant in Athe ne denkt. pantserde Engelsehe strijdkrachten, die gesteund werden door de beste formaties der luchtmacht uit het Midden-Oosten en anderzijds de Ita liaanschDuitsche strijdkrachten tc land en in de lucht. Nadat de vijan delijke aanval gebroken was, werd terstond met onweerstaanbare on stuimigheid door de Italianen en Duitschers een tegenaanval ontke tend. welke de vleugels en de achter hoede van de aanvallers bedreigt. De Engelschen leden zware verliezen, speciaal aan gepantserde strijdmid delen. 14 Britsche vliegtuigen werden neergehaald. Onze vliegtuigen zijn alle op hun punt van uitgang terug gekeerd. De resten van de vijandelijke strijdkrachten probeeren terug te keeren tot het punt van vertrek. Zij worden achtervolgd door de strijd krachten te land en bestookt door de Italiaansch—Duitsche luchtmacht. In Oost-Afrika niets nieuws te ver melden. 37 Britsche Vlieg tuigen vernietigd IN EEN ETMAAL Het D.N.B. meldt: Volgens de voor- loopige optelling zijn Dinsdag overdag en rs nachts 37 Britsche vliegtuigen 8an alle frontenten offer gevallen aan den Duitschen afweer. Dit aantal om- va' 20 Britsche jagers, die aan de kust van het Kanaal werden neergescho ten, 1 boven het eiland Guernsey ne rgeschoten Spitfire, 14 aan het front in Afrika vernietigde Britsche 'irinchines en 2 toestellen, welke 's nachts door luchtdoelgeschut wer den neergehaald, waarvan het eene een bommenwerper was van het type- WellingtonVickers, terwijl het type Y? n het andere onbekend is. NEGENTIG IN VIER DAGEN De R.A.F. heeft in de periode van 13 tot 17 Juni 90 vliegtuigen aan alle fronten verloren, waarvan 52 van 13 tot 16, de overige 37 den 17den en in den nacht van Dinsdag op Woensdag. In dezelfde periode verloor het Duit sche luchtwapen 25 vliegtuigen, waar van 22 van 13 tot 16 en 3 den 17den en in den nacht van Dinsdag op Woensdag, zoo meldt het D.N.B. EEN NIEUWE KOMEET De Italiaansche professor Giovanni Eernasconi heeft Maandagavond een nieuwe komeet in het sterrenbeeld Schorpioen waargenomen. De nieuwe komeet is van de tiende greotte, kan met het bloote ocg waar genomen worden en beweegt zich in Noordwestelijke richting. Duitsch Weermachtbericht 18 Juni De met het zwaezste gebruik van gepantserde strijdkrachten onderno men poging van den vijand, om door ons front aan de Egyptische grens heen te breken, en daardoor de om singeling van Tobroek te verijdelen, is onder buitengewoon hevige Brit sche verliezen, vooral aan pantser wagens, mislukt. De tegenaanval van het Duitsche Afrika-corps. versterkt door Italiaansche troepen, is geëin digd met een volledige overwinning der vereenigde troepen. De vijand is verslagen en trekt zich terug. De be velvoering en de troepen hebben ge durende deze gevechten, welke drie dagen duurden, zich in de woestijn bijzonder onderscheiden en geweldige dingen gepresteerd. Het Duitsche en Italiaansche luchtwapen droeg aanmerkelijk tot het succes bij. In den loop van den 17-den Juni werden 14 Britsche vliegtuigen neergeschoten en werd de vijand door onophoudelij ke aanvallen van gevechtsformaties en duikbommenwerpers op Verscheide ne plaatsen genoodzaakt te wijken. Duikibooten brachten in het Noor delijke en centrale deel van den At- lantischen Oceaan 5 vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 31.939 ton tot zinken. Duitsche jagers behaalden ook gisteren bij luchtge vechten aan de kust van het Kanaal een overtuigende overwinning op het Britsche luchtwapen. Bij een poging van den vijand om met gevechts- MET GELIJKE MUNT BETAALD Dc blokkeering van Amerikaanschs saldi in Italië vormt, naar in Ita liaansche kringen verklaard wordt, een eerste maatregel om dc vermo genswaarden op te nemen, waartegen vervolgens de tegenmaatregelen der Italiaansche regeering gericht zullen worden. Deze maatregelen zulien ge nomen worden naar de mate van de verdere houding van Amerika ter be scherming van de belangen van Ita lië cn van de door het Amerikaansche optreden benadeelde Italiaansche on derdanen. ZWITSERLAND ONGERUST OM 6 MILLIARD FRANCS Ten aanzien van de in strijd met het volkenrecht zijnde maatregelen, die President Roosevelt eenige dagen ge leden heeft genomen tegen de in de Ver. Staten aanwezige buitenlandsche saldi, hebben nu cok de Zwitsersche autoriteiten in een officieus commen taar een standpunt bepaald, zoo meldt het D.N.B. Daarin wordt ver klaard, dat door deze bevriezingsmaat regelen ondanks de voorgenomen ver zachtingen voor de niet in den oor log verwikkelde landen belangrijke Zwitsersche belangen worden betrok ken. Op het oogenblik worden van den kant van Zwitserland diplomatieke stappen in Washington gedaan met het doel zich te oriënteeren ten aan zien van de door de Amerikaansche regeering ook jegens Zwitserland voor genomen maatregelen en ze te doen harmoniëeren met den neutralen sta tus van Zwitserland en zijn practische behoetfen. In Zwitsersche financieele krin gen heeft de door Roosevelt bevolen bevriezing, welke in tegenspraak staat tot de overigens algemeen erkende regels van het volkenrecht, groote on rust gewekt. Inderdaad staan voor Zwitserland groote belangen op het spel, want volgens een raming van de Amerikaansche Federal Reserve Bank bedragen de Zwitsersche saldi in de Ver. Staten ongeveer 6 milliard francs. MEXICO HOUDT ZICH AFZIJDIG In Venetië trad Kroatië op 15 Juni foto toont v.l.n.r.: den Kroatischen Zaken Ciano cn den Rijksminister j.l. tot liet 3-Mogendhcden-Verdrag toe. Deze telegrafisch overgebrachte Slaatschef Pawelitsj; den Italiaanse hen Minister van Buitenlandsche van Buitenlandsche Zaken von Kibbeutrop tijdens de onderteekening. (Hoffmann.) VERKLARING VAN PADILLA De Mexicaanscke minister van Buitenlandsche Zaken, Padilla, heeft op een persconferentie ver klaard, dat Mexico niet voorne mens is, evenals de Ver. Staten, de Duitsche consulaten te sluiten en de saldi der spilmogendheden te blokkeeren, aangezien daartoe geen aanleiding bestaat. Op de vraag, wat de regeering dacht te doen, wanneer de Ver. Staten aan den oorlog zouden deelnemen, ant woordde Padilla: „Wij houden ons aan de bepalingen van onze continentale overeenkomst. Alle verplichtingen, die wij tegenover Amerikaansche landen hebben aangegaan, zullen wij eerlijk nakomen". LINDBERGH OVER DEN OORLOG De Fransche radio-omreep heeft melding gemaakt van een artikel, door Lindbergh geschreven in de New Vork Daily Herald. Lindbergh zegt onder meer, dat men thans in de Ver. Staten werkt met dezelfde argumenten, die in Frankrijk gebruikt werden, toen dat land in oor log met Duitschland werd gebracht. Bovendien zijn de Ver. Staten niet zco sterk als Frankrijk teen was. In materieel opzicht kan men zich onmo gelijk met de spilmogendheden meten. Duitschland cn Italië beschikken over het geheele Europcesche vasteland en verder mag men niet vergeten, dat de Ver. Staten slechts een vloot voor één oceaan hebben en dat men thans reeds een groot gebrek aan gevechts vliegtuigen heeft, vooral nu een groot deel daarvan naar Engeland is overge bracht. Lindbergh zegt voorts, dat de meerderheid der Amerikanen tegen inmenging in het Europeesche conflict is cn dat. zijn landgencoten worden bestuurd dcor een minderheid van in terven tionisten. die zeker niet de openbare mecning vertegenwoordigen. vliegtuigen onder krachtige bescher- ni'ng van jagers naar de bezette ge bieden te vliegen, werden 21 Britsche jagers neergeschoten, en wel 15 van het type Hurricane, 5 van het type Spitfire en 1 van het type Brewster. Het luchtwapen bombardeerde vliegvelden, luchtdoelstellingen en, havenwerken in het Oosten en Zuid- Oosten van het Britsche eiland. Ten Oosten van Sunderland geraakte een groot tankschip in brand dooi^fc uit werking van bommen. De vijand liet vannachc met zwak ke strijdkrachten in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen val len, waardoor verscheidene burgers werden gedood oi' gewond. Er ont stond uitsluitend materieele schade in woonwijken. Naefcljagers en lucht doel-artillerie schoten 2 der aanval lende toestellen omlaag. Daarmede verloor de vijan-a gisteren en van nacht tezamen 37 vliegtuigen. Drie der eigen toestellen gingen verloren. 200 TANKS VERLOREN De gepantserde Britsche strijdkrach ten, die voor Solloem zijn verslagen, bestonden uit twee Britsche divisies welke dienst deden bij de defensie van Engeland en zeer kort geleden naar Noord-Afrika waren overgebracht. Een van deze divisies was de bskende elfde divisie huzaren. Hoewel men nog niet juist den omvang kent van de zeer zware verliezen, die de Engelschen bij Solloem hebben geleden, raamt men het aantal Britsche tanks ,dat ver nield of in handen van de Duitschers is gevallen bij de Duitsch-Italiaansche omsingelingsmanoeuvre, op ruim 200. zoo meldt Stefani. Uit buitgemaakte kaarten van den Engelschen genera- len staf blijkt, dat het oppercomman do van het Britsche Nijlleger met zijn offensief bij Solloem groote bedoelin gen had. Pijlen op de kaarten, die de richting van den aanval aangaven, wijzen in de richting van Tobroek en Derna. AANVULLING WEERALACKTBERICHT Ter aanvulling op het Duitsche weermachtbericht van gisteren ver neemt het D.N.B. het volgende: Op den voorgrond der gevechten staat de slag bij Solloem, die sinds 15 Juni is ontbrand en gisteren zijn hoogtepunt had bereikt. Het weermachtbericht maakt melding van de volledige over winning der Duitsch-Italiaansche wa penen. Het Engelsehe offeftsief in Noord-Afrika is met zware Britsche verliezen ineengestort. Ofschoon ds Britten daar met superieure pantser- strijdkrachten aanvielen, lukte hun noch de ongetwijfeld met deze opera tie bedeelde doorbraak door het front der spilmogendheden, noch het voor het verwerven van verdere, gunstige stellingen van vertrek noodzakelijke bmnendringen. Integendeel moeten belangrijke deelen van de Britsche pantsergreep als verslagen beschouwd worden en komen, die voor 'n verder ge bruik niet meer in aanmerking. Het Duitsche Afrikacorps heeft al zijn stellingen ten volle weer in de hand. De in den strijd geworpen Duitsche en Italiaansche formaties zijn supe rieur gebleken aan de sterke Britsche offensieve troepen in de verdediging en den tegenaanval. De vijand werd op vele, verschillende plaatsen versla gen met medewerking van in golven optredende gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Deze gevechten bij Solloem moeten worden beschouwd als de derde slag om Solloem. Alle drie deze slagen zijn geleverd aan gene zijde van de grens van Italiaansch Cy- renaica, op Egyptisch gebied. De eer ste slag om Solloem begon op 15 Sep tember. Het was een Italiaansche aan- valsslag. die leidde tot de snelle in eenstorting van het daar opgerichte Britsche front. Ongeveer een verrel jaar later begon een groot Britsch verlichtings-offensief. in hot verloop waarvan op 9 December 1940 de twee de slag om Solloem ontbrandde. On danks verbitterde afweergevechen konden de Italianer de veroverde stellingen niet houden. Het door de Britten veroverde gebied ging weer verloren in den loop van het op 2 April j.l. begonnen offensief van het Duitsche Afrikacorps onder generaal Rommel, waarbij op 15 April cok Sol loem weer in handen kwam van de spilmogendheden. Het schijnt, dat de sedert 15 Juni ontbrandde derde slag om Solloem voor afzienbaren tijd de verwachtingen der Britten betreffende een definitieve verlichting van hun positie aan het Suezkanaal te niet heeft gedaan. De eerstvolgende tijd zal leeren in hoeverre deze gevoelige nederlaag nog verdere onaangename gevolgen voor de Britsche positie in het Oosten van de Middellandsche Zee met zich mee zal brengen. OP OUDE STELLINGEN TERUGGETROKKEN Een door den Londenschen berich tendienst bekend gemaakt communi qué van het Britsche hoofdkwartier in Cairo meldt, dat in Libye de Brit sche strijdkrachten in felle aanvallen geweken zijn vcor den vijandelijken druk en zich teruggetrokken hebber, op hun oude stellingen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1