DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in AMEUSF00RT6CHE COURANT DONDERDAG 19 JUNI 1941 BINNENLAND Distributiebepalingen ontdoken door EDGAR RIGE BURROUGHS Verkoop zonder bon ?n tegen veel te hooge prijzen 14 PERSONEN GEVERBALISEERD De vorige week reed L.. woonachtig te Vlaardingen. on zijn fiets met een pakje achterop. De politie hield hem aan voor controle en toen bleek, dat in dit nakie doozen stroop waren ge wikkeld. Hij kwam uit een winkel van mej. W. uit den grooten Vettenoord- schen polder te Vlaardingen. Voor alle zekerheid ging de politie bij ge noemde winkelierster vragen, wat L. daar had gedaan en toen bleek, dat L. stroop had verkocht voor 45 cent per pond. terwijl de normale prijs hiervan 13 cent bedraagt. De winke lierster en L. werden daarop mee naar het bureau van politie genomen voor nader onderzoek. Uit de verklaringen van beiden bleek, dat L. ook aan de winkelierster donzen witte peper en busjes noot- muskaa^ia-d verkocht, eveneens te gen abnormaal hocge prijzen. Voorts vond men bij een huiszoeking bij rrei. W. drie doozen met elk 36 stuks scheerzeep. twee doozen met elk 24 stuks toiletzeep en 145 doozen luxe toiletzeep, welke z'j zonder bonnen verkocht. Rij het verdere verhoer kwam aan het licht, dat L. ook in thee handelde, die hij in ondracht van een winkelier te Vlaardingen aan de winkelierster, eveneens tegen veel te hoogen prijs, verkocht had. Bi) verhoor van den Viaardin.eschen winkelier bleek, dat een partij van 15GG K.G. thee zich te Beverwijk bevond. De verkoopsprijs hiervan bedroeg 26 gulden per K.G. In samenwerking met de Bever- wüksche politie is aldaar een verder onderzoek ingesteld en de thee werd er in beslag genomen. Voorts is een kettinghandel in vet ontdekt. D:t vet bestond uit gemalen, gezouten darmen. z.g. veteinden. In het pakhuis van F te Rotterdam wer den 20 vaten darmen in beslag geno men. F. h^d de darmen zónder eenige distributiebescheiden gekocht en verkocht. Tenslotte bleek zekere D. uit Vlaar dingen in den loop van 1941 twintig halve varkens te l ebben gekocht van B te De Lier. Deze is op het ©ogen blik voort vluchtje:. Tegen 14 personen is. in verband me: deze distributieontduiking. pro- ces-verbaaü opgemaakt. 1. In Engeland waren Lord en Lady Greystoke al spoedig de lievelin gen van de society en vaak moest Tarzan, nu Lord Greystoke, vertellen van zijn avonturen in de oerwouden van Afrika. Op zekeren avond, toen er een groot gezelschap bij Tarzan ver zameld was, waaronder ook zijn Fran- sche vriend d'Arnot, kwam het ge sprek weer op het leven in de jungle. Een der heeren vroeg, wat er van Rokoff was geworden. Tarzan vertel de nu, dat deze misdadiger tot lang durige gevangenisstraf was veroor deeld en deze nu uitzat. d'Arnot vroeg Tarzan even later onder vier oogen te spreken en deelde zijn vriend mede dat Rokoff kans had gezien te ont vluchten. Daar keek Tarzan van op. (Wordt vervolgd). IN MESTKUIL GEVALLEN Het driejarig zoontje van den landbouwer C. te Maasniel Is achter de boerderij in een mestkuil gevallen en verdronken. Bescherming van Partij-Uniformen VERORDENING VOOR DEN HANDEL Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verleenen van een vergunning, als bedoeld in par. 5 van de Duïtsche wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den Staat en de party en tot bescherming van de partij-uniformen. Hierin wordt o.m. bepaald, ciat de vergunning om bij wijze van beroep door de partij als officieel toegelaten uniformen, deelen van uniformen weefsels, vlaggen of onderscheidings teekenen van de Nationaal-Socialis- tische Duitsche Arbeiderspartij, haar vertakkingen of de bij haar aange sloten organisaties in de uitoefening van een bedrijf te vervaardigen, in voorraad te houden, ten verkoop aan te bieden of op andere wijze in het verkeer te brengen, wordt verleend door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebed (com missaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) Het verzoek tot verleening van de vergunning moet binnen vier weken door diegenen, die op het tijdstip van het in werking treden van deze ver ordening een bedrijf uitoefenen, waarvoor een vergunning is vereischt bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) worden ingediend Het verzoek moet bevatten: t). Alle gegevens, welke op grond van de be- palingen van de Handelsregistcrwc' 1918 bij de opgaaf voor inschrijving in het handelsregister worden ver eischt, onafhankelijk van de vraag. of het al dan niet een zaak in den zin van de Handelsregisterwet 1918 betreft. 2. Een nauwkeurige specificatie van alle voorraden aan grondstoffen, half- producten en eindproducten, onaf hankelijk van de vraag, of deze dei^ verzoeker toebehooren of niet. De voortzetting van het bedrijf, waarvoor vergunning wordt vereisch; is verboden van het tijdstip van in werking treding van deze verordening af. tenzij de vergunning wordt ver leend. Deze verordening is terstond in wer king getreden. ZAAGSEL IN PLAATS VAN VET Een koopman uit Arnhem bood een bakker in Nijmegen een partij vet aan, bestaande uit vijftig pakjes, en vroeg daarvoor den prijs van onge veer vijftig gulden. De bakker ging op den koop in. Toen hij echter met het gekochte vet thuis kwam, bleek het vet te be staan uit nat zaagsel. Het signalement van den bedrieger werd aan de politie opgegeven en deze kon hem later in de stad arres teeren. Het bleek te zijn v. R. uit Arnhem, die zich reeds meer aan dergelijke practijken had schuldig gemaakt. WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN I TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN I NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND- j GENOOTEN Te Aalsmeer slapte een bruidspaar letterlijk en figuurlijk in het huwelijksbootje. Per boeier werd de tocht naar het gemeentehuis gemaakt. (Polygoon.) SOMNAMBULE ZOU VOOR WERK ZORGEN WERKLOOZE GEDUPEERD Eenigen tijd geleden kwam een vrouw, wier man reeds langdurig werkloos was, bij een somnambule in den Jordaan te Amsterdam op be- -■•?k, De somnambule geraakte in t.-ince en in dien toestand vertelde zij dat zij in de toekomst een mooie betrekking voor den werkloozen echtgenoot zag. Om alles aanneme lijker te maken, kwamen er nog aller- ir dptails bij: de werkkring was in Haarlem (echter met vrij reizm van Amsterdam en terug) en zou f 45 in de week opleveren. Dank zij de re- l.uies. welke de somnambule bij de jr'titie had. zou het haar mogelijk 7ün te bewerken, dat de man inder- cmad de betrekking zou krijgen Tot zoover was alles louter rozen geur en maneschijn, doch zooals neer voorkomt de medaille had nog een keerzijde. De relaties moesten be ïnvloed worden en dat kostte eeld: ec-n bedraq van vijfhonderd gulden moest op tafel komen. Helaas was de werklooze zoo onverstandig, op dit fantastische verhaal In te gaan en hii trachtte ot> allerlei wijze het geld bij elkaar te brengen Het lion echter - zoals begriiDeliii- is niet erg vlot er. na eenigen tijd kwam hii bij de somnambule met de mededeeling. dat hi' geen kans zag. de vereischte vr'honderd gulden bijeen te krijgen. Enfin, de somnambule zou het d?<n wr voor f 300 doen. Enkele weken later verscheen de werklooze man weer tij zijn wei- dienster. om nu met kloopend hart te vertellen, dat "nii zelfs de ..luttele" som van driehonderd gulden niet had kunnen vergaren en het slechts tot du helft daarvan had gebracht. Opnieuw toonde de somnambule haar groote goedhartigheid: zij zou dan zelf wel de ontbrekende f 150 voorschieten, dan moest de man la ter dat geld maar terugbetalen. Nu zcu dan toch eindelijk de veel begeerde betrekking komen, maar d't scheen co velerlei moeilijkheden te stuiten. Ter «lotte begon de werk- looze de juffrouw te wantrouwen en hij liep naar de politie. Daar bleek al snoedig. dat de mededeeling van de somnambule, dat zi,i relaties had met de justitie, volkomen oo waarheid berustte, zij het ook in ar.dere be- teekenis df.n zij er zelf aan had ge geven. De rest var. haar verhaal be rustte echter volkomen op fantasie. De werklooze man had. behalve de f 150, ook nog een bedrag van f 25 voor ..administratiekosten" moeten betalen. De somnambule zal haar gerechte straf wel niet ontgaan, maar of de bedrogen werklooze ooit zijn geld zal terugzien? DOODELIJKF AANRIJDING In de Plantage Middenlaan te Am sterdam is een voetganger door een bakfiets aangereden. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis vervoerd en daar later aan zijn verwondingen overleden. VAN GESCHENK DE HITLER-JUGEND inn de Nederlandsche jeugd JEUGDHERBERG TE BLOEMENDAAL Zooals o.m. door een radio-lnter- lew bekend is. gaf Obergebiets-führer Rodatz. Hauptamcschef in de Reichs- jugendtuhrung, een prachtig ge- s 'henk van de ILtler-Jugend aan de Nederlandsche jeugd, n.l. een nieuwe Jeugdherberg in de buurt van het Bloemendaalsche strand. Deze jeugd herberg zal over 250 bedden beschik ken. In de duinen komen nog uitge breide sportterreinen voor de Neder landsche jeugd. De Nederlandsche jeugd zal dit ge schenk ongetwijfeld met groote vreug de aanvaarden Het is een daad van vriendschap en die weet zij op prijs te stellen. De tijd van vervreemding ligt ach ter ons. Er zijn nog wpI jonge menschen, die met de wonderlijkste denkbeelden rcndloopen over dc Duitsche jeugd, maar dit alles gaat voorbij. Elk jong mensch verlangt naar nieuwe dingen en is steeds vatbaar voor krachtige, nieuwe bewegingen. De jeugd houdt er niet van af te wach ten. zij springt graag over oude scheidsmuren heen. Het geschenk van de Duitsche jeugd zal voor velen mede een prikkel zijn de uitgestoken vriendenhand te grijpen. Maar groo- ter invloed zal er uitgaan van den geregelden omgang als kameraden, wanneer straks ne jeugdherberg ge- iced is en men nog ruimer gelegen heid krijgt elkaar in gesprek, in ge meenschappelijk gezang, in sport en spel te leeren kennen. HET JOURNALISTENKAMP VOORDRACHTEN EN TOCHTJES Voor de deelnemers aan het jour nalisten-zomerkamp op de Cannen- burgh te Vaassen. heeft drs. W. Goedhuis, hoofdredacteur van de Arbeiderspers, gesproken over: pers en gemeenschap. Spreker betoogde, dat nieuwe ge meenschapsvormen groeiende zijn, doordat het volkse he en socialistische beginsel elkander langzamerhand gaan vinden, waardoor de volksche gemeenschap een sterke sociale in slag krijgt. Bij deze evolutie behoort de pers de voortrc-kster te zijn. De heer N. Oosterbaan, hoofd der afdeeling propaganda van het departement var» Volksvoorlichting en Kunsten, heeft gesproken over: Pers en Overheid. Uitvoerig betoogde hij, dat de Ne derlandsche volksgemeenschap niet verloren mag gasn, doch dat deze op het oogenblik het eerste en het grootste doel meet zijn. ook van de nieuwe verhouding tusschen overheid en pers. welke spreker aan de hand ven het journalistenbesluit nog eens nader uiteenzette-, Dr. Brauksieoe heeft den kampgenooten een inzicht gegeven ir zin en wezen der perswetenschap. Uit zijn betoog bleek, dat voor de RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 20 JUNI HILVERSUM I, 415,5 M. C.45 Graniofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Graniofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. (Voorbereid door de Christ. Radio Stich ting)-. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl 8.45 Gramofoonmuziek. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.40 Declamatie. 1.00 Jac. S toffe ris Sextet en gramofoonmuziek. 12.00 Ramblers. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Romancers. 1.30 Oi'gelconcert. 2.00 Graniofoonmu ziek. 3.00 Kamerorkest „Ars Nova et An- tiqua" en solisten. 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Omroeporkest. 5.15 B.N.Q.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Haar- lemsehe Orkestvereeniging, soliste en gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters, 7.25 Gramofoonmuzek. 7.30 Causerie: Do sport der Friezen; Het Kaatsen. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van (ion dag. 8.30 Groot Amusementsorkest en Ensem ble Bandi Palogh. 9.30 Berichten (I'in- gelscli). 9.45 Sportnieuws. 10.00lu.15 B.N.O.: Uitzending in de Lngelsc.be taal: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonnju/iek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 R.N.O.: Nieuws berichten. 8 15 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelconcert. 11,OU Twintig minuten in de Kleuterklas. 11.20 Zang niet piano begeleiding en graniofoonmuzirk. 12,00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 1245 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Voor de vrouw en gramofooiwnuziok. 3 45 Gevarieerd programma. (Gr.pl.). 4.30 Voor de jeugd. ->.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.X.O.. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgelconcert 6.00 Voordracht (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 Omroeporkest 0.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest. S.tift B.N.O.s Nieuwsberichten. 8.15 Residentieorkest. (Om pl.m. S.15 Voor den hoer). 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.55 .Avondwijding (voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomi té). 10.00 B.X.O.: Nieuwsberichten. Slui- ling. Nederlandsche perswetenschap nog een zeer groot terrein te onderzoeken valt. De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. j. van Megchelen, zette nog eens de beroepsplichten van de journalisten uiteen aan de hand van het Journalistenbesluit. Elke voordracht heeft tot een uit voerige en dikwijls diepgaande ge- - dachtenwisseling aanleiding gegeven. Ter afwisseling maken de deel- nemens fiets- en wandeltochten, zij doen aan sport en ook heeft een filmvoorstelling voor hen plaats ge had. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 3) Zco is het, mijnheer. En u bent *uijnb?er Arenas? Mijn vriend knikte genadig. Wilt u dan maar instap pen? Uw bagage kan voorin, naast mij. A A. betaalde den kruier, die onze koffers naast den auto had neergezet. Wij staptrn in. het portier sloeg dicht en de kr' van een chauffeur hep met ri? koffers, dis, nu hij ze droeg, een stuk bleir.er geworden schenen. om den wagen heen. Zijn plaats was van de onze gescheiden door een tussche.nschot vsn glas. Zijn rug was betrekkelijk dicht 'bij ons, maar we zouden met elkaar kunnen spreken, zonder door hem te worden beluis terd. Ook dat. en hij knikte in de richting van cïsn breeden rug voor ons. wijst zooal niet op een ern stige bedreiging, dan tc;h op een ernstige vrécs voor een bedreiging, zei mijn vriend Als het overige personeel ten minste niet al te zeer bij onzen chauffeur afsteekt, schijnt de pa troon zich omringd te hebben met een Zwitsersche lijfwacht, antwoordde ik begrijpend. Ik ben benieuwd, zei A.A. met een peir.zenden blik in de verte. Waarnaar hij 'benieuwd was. zei hij echter niet.. En ik vroeg er niet naar, omdat mijn aandacht geheel was bij de rijvaardigheid van onzen reus- achtigen chauffeur. Eenmaal op den buitenweg, reed de wagen met een snelheid van ruim negentig kilo meter, doch. tenzij ik naar buiten keek. bemerkte ik niets van de sui zende vaart. Maar zelfs al keek ik wel door het raampje, ik had toch ern gevoel van absolute veiligheid. Ik onderging eigenlijk meer de ge- v aarwording van te glijden, dan van t" rijden. Spoedig voerde de weg ons d' or een onafzienbare heide. Het eenige, wat hier ontbreekt, is water, merkte mijn vriend op. Maar toch doet deze stilte en deze ongereptheid van de natuur je met nog meer huivering denken aan de misdaad, die hier gepleegd zcu kun nen worden. En dan nog wei een mis daad die lang te veren voorbereid is. r,jc an"st van onzen gastheer wer kelijk gegrend is. j? reu e?r g-n:'gd /i:n hem van vrrvolgiru swrinrzSn te verdenken, dan I>'°r een moord mogelijk te achten, antwoordde ik bevestigend. Hoe welonze chauffeur schijnt voor rie omgeving geen oog te hebben en dus ongevoelig te zijn voor inwer king van natuurschoon. Alles went. Op den duur kan zulk een eenzame omgeving zelfs verstompend werken op den men- 5cheüjken geest, peinsde hij. Het is opmerkenswaardig, dat de boosheid den mensch zoo schijnt ingeboren te zijn, dat ze boven komt zoowel in de vèrdoovende drukte van een wereld stad als in de absolute stilte van een verlaten landschap. Overigens, we zijn er nog niet. Lang zou de tocht met deze snel heid evenwel niet meer kunnen du ren. Ofschoon de wagen niet harder reed dan zoo even. leek de vaart tot duizelingwekkende hoogte opge voerd, nu we dwars door een bosch reden en de boomen suizend in zulk een razend snelle opeenvolging lar.g> het geopende portierraampje ijlden, dat het spreken er nagenoeg onmo gelijk door werd. Dp heuvelachtige bodem maakte het ons, a!s wij der, lop van een helling bereikt hadden, mogelijk, gedurende enkele seconden door het achterraampje den kaars rechten weg te overzien, die zich tus schen de boomen in de oneindigheid vnvi;-or. Maar drji dae; '?n we ook v.orr en wedden ts '''"en getr j,r- Ven naar d= voorruit. v?"vdorr w? den weg vóór ons zich >n de diepte zagen verliezen. Mijn vriend zag dit echter beter dan ik. daar de breede iug van den chauffeur mij zoo goed ais alle uitzicht benam. Met gema tigde snelheid reden we door het dorp Loenen. waarna weldra op nieuw de heide voor ons open lag. De breede, nagenoeg rechte weg over den hier minder heuvelachtigen bo dem, gaf volop gelegenheid te laten zien, wat de motor presteeren kon, tctdat we een zijweg rechts in- zwenkten. Aan een zijde lag, achter laag kreupelhout, de heide; aan de andere zijde strekte zich een drie meter hooge muur uit, waarboven glasscherven en puntige stekels wa ren ingemetseld De chauffeur had den gang vertraagd. Alleen reeds deze muur kan je overtuigen van den vcordeeligen handel, die in den wereldoorlog te drijven was, merkte mijn vriend op. - Honderd meter van. zoo'n muur kost een kapitaaltje, de ommuring van een uitgestrekte bezitting als deze moet een vermogen gekost heb ben. Ik ben benieuwd. De wagen stond, halverwege met den neus naar links gewend, stil voor een bveed hek van zware Bze- ren stangen, waarboven met glim mend ■sepoets'.p koperen letters in Orth's"1"1 schrift t? kennen gegeven -:rd. d?.t het. deov den muur omslo ten lardcoeri Pc Ton heette. De chauffeur toeterde met den claxon; klaarblijkelijk kon het hek alleen van rie binnenzijde worden geopend. Be langstellend keek ik uit naar wie dat zou doen. Het zou mij niet bevreemd hebben, indien een dubbelganger van onzen reus-chauffeur achter de tra lies verscheen. Dit gebeurde nog niet dadelijk, zoodat ik ruimschoots den tijd had. door het achterraam den omtrek te overzien en tot het be sluit te komen, dat wie in zulk een afgelegenheid, beschermd door per soneel, waarvan athleten deel uit maakten, zijn bezitting afbakende met een zoo onneembaren muur, een krankzinnige moest zijn. Een oogen blik had ik de zonderlinge gedachte, dat de eigenaar, zijn schatten te danken hebbende aan den oorlog, zich als het ware pantserde tegen een nieuwen oorlog, die tegen hem gericht zou zijn. Toen zag ik. dat iemand bezig was met verschillende sleutels drie veiligheidssloten aan de binnenzijde van het hek open te ma ken De man. die dit op zijn zeven gemakken deed. was geen reus. Slank van gestalte, maakte hij een spor tleven indruk, ook al grijsde oo zijn r-ntbloote hoofd reeds zijn donker haar. Verbeeldde ik het mij, dat hij met de sluiting treuzelde om ons met een stekenden^ blik bedaard te kun nen opnemen? De afstand tusschen c-ns en hem was neg vrij groot, bo- "endien zaten wij in het schemer donker van den auto. Niettemin' had ik het gevoel, alsof hij ons taxeerde, alsof, terwijl de wagen langzaam binnenreed, zijn strakke blik ons niet los liet. Hij liet den wagen zoo vlak langs zich gaan. dat slechts het glas zijn gezicht van het mijne scheidde. Ziin blik was doordringend, maar verder was zijn gelaat vrijwel zonder uit drukking. Het was lang en smal. gladgeschoren om de kin. met een roodachtig bruine snor, waarvan de spits gedraaide punten tot onder de ooren uitstaken. Dat vooral zag ik van hem, dien scherpen blik en dien puntigen knevel. Onze chauffeur schakelde opnieuw in, de auto trok snel op en we reden de bochtige, lange oprijlaan door. Ik heb niet te veel gezegd bij mijn schatting van het kapitaal, dat met het bouwen van den muur gemoeid is geweest, prevelde A.A. naast me. Die oprijlaan zal niet veel korter zijn dan een kilometer. Maar ik heb wellicht teveel gezegd naar aanleiding van den naam van het landgoed, want die kan heel goed alleen op de ligging van het huis betrekking hev ben. (Wordt vervolgd I

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2