De Avond-Vierdaagsche „draait" 'Mïf Weer een inbraak Bij Examens Bon is een van Uw meest waardevolle oonnen VAN HOUTEN S PUDDINGPOEDERS Aanrijding in de Utr.straat AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 19 JUNI 1941 S Klok. HOOGTIJDAGEN VOOR DE WANDELSPORT Een enthousiaste stemming, een vlot te organisatie en, wat wel het voor naamste is, uitnemend wandelweer, zie hier de voornaamste factoren, welke de 2de Avond Vierdaagsche bij voorbaat reeds tot een succes hebben gemaakt. Dit wandelsportfestijn zal alles wijst daar reeds op voor de Amers- foortsche wandelsportenthousiasten bet janrlijkschc hoogtij-feest worden. Hoe wel het pas voor den tweeden keer in onze stad gehouden wordt, blijkt het reeds ingeburgerd te zijn. Dat toonde wel de enorme belangstelling, welke gisterenavond door het publiek is ge toond. In de omgeving van het start lokaal was hel druk. maar ook op de Langestraal was de belangstelling zeer groot. De groei van het aantal wandel- sportverecnigingcn in onze gemeente, de geleidelijke toeneming van het aan tal leden der diverse vereenigingen, de grootere deelneming aan dezen 2den Avond-Vierdaagsche, dit alles wijst er op, dat. deze gezonde sport een belang rijke plaats in ons volk gaat veroveren. Een ander zeer belangrijk feit is, dat alle Nederlandsche wandclsportvereeni- gingen thans zijn ondergebracht in eenen grooten bond, den Neder- Jandsehen Wan delsport-Bond (N. W. B.), onder welks auspiciën thans in 17 plaat sen van Neder land deze 2de Avond-Vierdaag sche wordt ge houden. Er is voorheen door ve le wandelsport- vereen igingen ge streefd naar een heid in de wan- De lie delsport. Welnu, algemeen leider vnn die groote bond Avoiul Vicnlnag- is er thans en wanneer er nog Fol° archief pessimisten moch ten zijn, die beweren „dat het met die eenheid toch niets wordt'', de feiten zullen hen straks zeker in liet ongelijk stellen. Deze eenheid is ook op de Avond- Vierdaagsche reeds zoo mooi naar vo ren gekomen. In het. wandeitenue zijn de tippelaars allen gelijk, zij beoefenen de wandelsport, ter versterking van lichaam en geest, zij genieten van de natuur, zij trekken langs velden en we gen en zingen hun lied. Het is daarom zoo goed gezien het uiting geven aan politieke gezindheid, het loopen in uniformen, het. zingen van liederen, waaraan aanstoot genomen kan worden, te verbieden. Langs den weg moeten de deelnemers door hun zang uiting geven aan de vreugde over het wandelgenot en zich gedragen we ten door de gedachte, dat met hen in ons vaderland duizenden Nederlanders tegelijk optrekken, één van zin cn één van geest. Zij willen de eenheid be leven. We wezen er hierboven reeds op, dat deze eerste avond van den 2en Avond- Vierdaagsche een vlot verloop heeft ge had. In het; startlokaal was het even een gedrang bij do startbureaux, maar ieder kon op tijd zijn startkaart in ontvangst nemen, dank zij de routine van hen. die zich met de uitreiking daarvan hadden belast. Voor hun vertrek werden de wande laars toegesproken door den heer J. v. d. Horst, den penningmeester van den S.G.W.B., die het bondsbestuur verte genwoordigde. Hij heette de deelnemers hartelijk welkom en drong er vooral op aan. de voorwaarden, waaronder toe stemming voor deze Avond-Vier daagsche is ver leend. stipt na te komen, daar an ders de kans groot is dat dit wandelfestijn ver boden zal \v den. Hij ried den deelnemers aam te genieten van het fraaie w delweer en hun oogen te laten dwalen over d« groene landou wen, waaraan het parcours zoo rijk De lieer D. .1. Kekke, die do aclininistratie- ve leiding in handen heeft. Foto archief Nadat de heer A. v. d. Klok, de algemeene leider alles nog eens had ge controleerd, droeg hij de leiding over aan den heer P. E. H. van Mourik, den tochtleider. die precies zeven uur het startsein gaf. Door een dichte haag van toeschou wers trokken de wandelaars over de Langestraat in de richting van de Kam perbinnenpoort. Het eerste parcours, dat plm. 24 K.M. lang was, ging „om Hoogland". De diverse wandelclubs in hun fris- sche kleedij maakten een uilstekenden indruk en weldra klonken de eerste liederen. Het was fraai wandelweer en in een flink tempo werd kilometer na kilometer afgedraaid. Aan het begin van den Hollewèg, bij Hooglanderveen stonden de controleurs met hun tangen gereed voor de con trole. Daarna ging het door Hooglander- Hoofdredacteur-directeur V. w. M. HALËYVIJ-N. Chef-redacteur G. A. W1LLJNGE. Stads- en sportredacteur D. J. KEKKé, allen te Amersfoort. Redacteur en Kunstverslaggever \V. G. VAN VI AAN EN, Huls ter Heide. veen, langs den Zeldertsclieweg, Den Ham te Hoogland, weer in de richting van de stad. In het landelijke dorp Hoogland hadden de tippelaars veel be kijks. Een compliment aan de deelnemers voor de wijze waarop zij de voorschrif ten hebben nageleefd en de commissie haar verantwoordelijke taak gemakke lijk hebben gemaakt. Bravo tippelaars! Omstreeks 10 uur meldde de eerste deelnemer zich weer aan den start en tot 10.45 kwamen de deelnemers hun startkaarten weer bij den administra tieven leider, den heer D. J. Rekke, in leveren. Na contróle bleek, dat twee deelnemers niet zijn gestart en één de startkaart niet heeft ingeleverd. Deze moeten dus als uitvallers worden be schouwd. evenals de groep van de N.A.D. (13 personen), die ook thans verstek liet gaan. Na terugkomst lieten enkele deel nemers zich door de E.H.B.O. (onmis baar op eiken wandeltocht) behandelen tn om 11 uur verlieten ook wij het start lokaal. De eergte tocht heeft een uitstekend verloop gehad. liet aantal. In totaal zijn 405 deelnemers gestart., o.a, de vereenigingen „Wilheimina", „Volharding", „S.O.S.", „Z.U.T.". „W. NS.", dameswandelsportvereen „Oké", „Mcursing", „Trekvogels", St. Huber- tus" en „Ons Belang". Parcours van hedenavond. Vanavond om 7 uur starten de deel nemers bij de Valk voor den tweeden tocht om het volgende parcours af te leggen: Start ..De Valk", Valkestraat, Lange straat, Kortcgrachl, Muurhuizen, Wees huisgang, Zuidsingel, Groote Haag, H.v. Viandenstraat, Rubensstraat, Dorre- steinscheweg, Hciligenbergerweg, rechts naar I-Iamersveld, bij de, tol rechtsaf tot aan „De Mof", Arnhenraeheweg tol de Hertekop, Doodenwcg, Laan 1014, Daem Fockemalaan, B.W.-laan, Stationsstraat, Snouckaertlaan, Utrechtscheweg, Utr.- straat, Varkensmarkt, Langestraat, Val kestraat, finish. UITREIKING VAN DISTRIBUTIE KAARTEN Morgenochtend zullen nieuwe distri butiekaarten worden uitgereikt aan de houders van stamkaarten nos. 5501 tot en met 7000. morgenmiddag aan hou ders van stamkaarten nos. 7001 tot en met 8500. Het distributiekantoor is geopend 's morgens van 0 u. tot 12.30 u. en des namiddags van 13 uup tot 17 uur. VAN EEN LOOPPLANK GEVALLEN. Een Amsterdammer, die in het bosch bad in Birkhoven bezig was met het zandkruien over een loopplank, viel daar af en bleef bewusteloos liggen. Een ontboden geneesheer achtte opname in een ziekenhuis noodzakelijk, waarheen de man is overgebracht. RECHTS HOUDEN. Op het rijwielpad tusschen Amers foort en Hoevelaken is een juffrouw komen te vallen, die per fiets niet vol doende de rechterzijde van het rijwiel pad bei-eed. Zij kwam te vallen, botste legen een wielrijder, en liep een schaafwond aan een der beenen op. ER STRAALDE LICHT UIT Tegen een bewoner van de Vermeer- straat is proces-verbaal opgemaakt omdat er 's avonds 11.20 uur licht uit de woning straalde. op klaarlichten dag THANS IN DE PRINSES MARIELAAN Terwijl de recherche nog bezig is met hel onderzoek naar den inbraak in de Pascalstraat, waarover nog geen bijzonderheden kunnen worden mede gedeeld. kwam gisterenavond de aan gifte binnen van een inbraak, even eens op klaarlichten dag gepleegd en wel in het perc. Prinses Marlelaan 14, waarvan do bewoners afwezig waren. Aan de achterzijde van het huis was een ruitje in de keukendeur ingedrukt, waardoor de deur gemakkelijk door middel van den sleutel geopend kon worden. Of or een of meer inbrekers aan het werk zijn geweest, kon niet worden vastgesteld, evenmin of er iets wordt vermist. Wel vond de recherche een geopend geldkistje, dat ledig was. terwijl het geheele huis dooi zocht wa- en eenige kasten waren opengebroken Ook naar deze inbraak stelt de re cherche een onderzoek in. Examens Geslaagd. Bij de door liet Centraal Bureau In stituut Pont te Utrecht gehouden exa mens slaagden voor boekhouden: de da mes Schaap en A. A. Stam, leerlingen van de Erkende „Pontschool", alhier. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gc bruikt. Koker 75 ct. bij Apothekers en Drogisten. Adv. SPORT WATERPOLO. A.Z. en P.C. I wint in Naarden VEST MET 3—2 GEKLOPT A.Z. P C. I is gisteren op bezoek j geweest bij De Vest I te Naarden cn is er in geslaagd de 2 punten, te ver overen. De 32 uitslag geelt de sterk- leverhouding niet heelemaal juist wee A.Z. P.C. toonde zich bijna voort durend de meerdere en een verschil van 2 of 3 goals zou juister geweesi zijn. De jeugdige Vestploeg, die door den internationalen ster Roptselaar g< traind wordt, heeft geen uitblinker maar ook geen zwakke punten. Ham- kracht ligt vooral in haar homogen teit cn in den systematischer! opbouw van haar aanvallen. Het individueek' spel is wat heel forsch en erg Op den man, welke door 'n strengeren scheids rechter dan de heer Rijke, die overi gens correct floot, wellicht zwaarder bestraft zouden zijn. Vooral T. Mos terd werd doorloopend veel zwaarder gehinderd, dan toelaatbaar was. In de A.Z. P.C.-ploeg was Tyboudt afwezig en vervangen door Wagenaar. die midachtcr speelde. Daardoor werd de opstelling gewijzigd. Aanvankelijk speelden T. Mosterd, A. Smeitink en J. Rühl voor, terwijl E. Gerritsen, J. Mosterd en E. Wagenaar de achter hoede vormden, met F. Weyschedé in het doel. Later wisselden Gerritsen en Smeiting van plaats, waardoor er veel meer stuwende kracht van de achter hoede uitging. Aanvangelijk ging het spel gelijk op. Beurtelings kwamen de doelen in ge vaar. Weyschedé stopte een ver schot en moest verder nog eenige malen handelend optreden, doch over het ge heel werd de Vestvoorhoede goec! in bedwang gehouden. Aan den anderen kant ontstonden meer gevaarlijke si tuaties. doch Mosterd werd te zwaar gehinderd om een goed schot te kun nen lossen, terwijl ook Rühl en Smei ting geen moment vrij gelaten werden. De Vest had het eerste succes, toen Rühl zijn tegenstander een oogenblik vrij liet en deze na snel opzwemmen mot een onhoudbaar schot doelpuntte. A.Z. P.C. antwoordde met een serie aanvallen, die de Vestgoal wel herhaaldelijk in gevaar brachten, doch geen doelpunten opleverden. Met de stand 10 werd gedraaid. Na de rust bleef Smeitink achter. De Vest zette onmiddellijk een aanval op met vier speler, die onderbroken werd. Een corner leverde niets op en een-ver schot werd door Weyschedé gestopt. Mosterd werd eenige malen door Smeitink, die weer een uitstekende par tij speelde, aan bet werk gezet met goed geplaatste ballen. Een vrije worp werd door eerstgenoemde op Gerritsen ge plaatst, deze speelde onmiddellijk terug en Mosterd doelpuntte met een mooi schot. Weer kwam De Vest bij het opzwem men met 4 man naar voren, doch A.Z. en P.C. liet zich niet verrassen. Wel kon de linksbuiten een hard schot lossen, doch het was van le groote afstand cn werd door Weyschedé goed gehouden. A.Z. en P.C. nam het initiatief weer over en Mosterd slaagde er in van zijn tegenstander vrij le komen en een mooi tweede doelpunt te maken. Direct na liet uitzwemmen ontstond een scrimmage voor het A.Z. en P.C.- doel, toen bijna het geheele Vest-team naar voren was gekomen. De bal be landde echter bij Weyschedé, en voor- loopig was het gevaar afgewend. Smei tink bleef de voorhoede goed voeden en Rühl poogde zich geregeld door I zwemmen vrij le maken. De Vcs' hoede bleef zich echter geducht en Mosterd was meer boven dan water. Weer ontstond bij het A.Z. en P.C' - doel een gevaarlijke situatie, waarbij de Vest een corner forceerde terwijl twee spelers vrij lagen. J. Mosterd redde de situatie door den voorzet hoog opsprin gende te onderscheppen en via Wey schedé en Smeitink belandde do bal weer bij het vijandelijke doel. A. Z. en P. C. had nu het. beste van het spel en het was onfortuinlijk, dat Weyschedé iets te vroeg opzette voor een ver schol en zoodoende de bal over zijn handen liet glippen, waardoor de stand weer gelijk was. Er was nog goed één mi nuut le spelen en A.Z. en P.C. zette er onmiddellijk alles op de overwinning nog uit het vuur te spelen. Door de groote druk op de Vestachtevhoede plaatste deze een bal onnauwkeurig op den keeper, Rühl schoot naar voren, kon er eerder bijkomen en scoorde het winnende doelpunt. Bijna onmiddellijk daarna kwam het einde. VOETBAL. EDELWEISEXVADO De sportclub Exvado heeft Woens dagavond in een wedstrijd op Birkhof haar meerdere moeten erkennen in het elftal van de dansclub Edelweis. Met 63 bleven de voetballende dansers in de meerderheid. Exvado leidde reeds met 20 toen Edelweis legenscoorde cn daarna ge lijk maakte. De rust ging in inet 32 voor Edelweis. Daarna werd het 43 Waarmede Exvado aan het eind van zijn doelpunten-latijn gekomen was. De vereerders van het Zwitsersche bloempje scoorden nog tweemaal, zoo dat Edelweis met 63 won. Bij Edelweis was Offereins op dreef terwijl bij Exvoda De Bakker een vlotte rechtshalf-partij speelde. ROEIEN DE ROEIKAMPIOENSCHAPTEN TE UTRECHT Voor de roeikampioenschappen, als mede de lustrumwedstrijden van de U.S.R. „Triton", welke gehouden zul len worden op 21 en 22 Juni op het Amsterdam-Rijnkanaal nabij Jutphaas, zal op Zondag liet terrein te bereiken zijn met een stoomboot, die om 10 uur v.m. van den Leidscheweg af tegen over de Damlustkazerne in de onmid dellijke nabijheid van het station, zal vertrekken. De wedstrijden zullen Zon dag om 11 uur aanvangen, zoodat men met deze boot ruimschoots op tijd aan wezig kan zijn. Een tweede boot vertrekt om 12.30 uur vanaf de Munt, die om 1 uur op het wedstrijdterrein zal aankomen. Want voor écn bon No. 35 ont vangt U twee pakjes Van Houten s puddingpoeder. en één pakje Van Houtens puddingpoeder is vol doende voor ccn beerlijken pudding voor -I personen. Kwaliteit en samen stelling zijn zoo. dat iedere pudding - onverschillig welken smaak U kiest ccn aangename verrassing is voor iedereen. Van Houten'» pudding brengt een Zondngsstcm- ming aan tafel. amandeltjes, vruchten 17^ eti sinaasappel, frambozen. citroen, caramel 13 ets vanille, chocolade 12.! i ets Bon nummer 3 voor 2 pakjes jmaËBRZUZee AGENDA Sterhuls, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor allo meisjes toegankelijk. Museum Flehlte, Westsingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhulzen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 u. 13.3021.00 uur. üitleenlng van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Dltleening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 1—7.0103.3 ken Woensdag en Zaterdag van 13.3017.00 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Weljersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 1013 u., 14.3020 uur. üitleenlng dagel. 1112 en 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Grand-Théfttre. Maandag. Dinsdag. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 13 t.m, 19 Juni: „Huwelijkszwendel". City-Tlieater. Maandag. Dinsdag, Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 7.30 uur (doorloopend). Aanvang hoofdfilm 8 uur Daarna wederom voorprogramma. Za terdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee Woensdag en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 13 t.m. 19 Juni: „Kora Terry". Rembrandt-Theater. Aanvangstijden als het City-Theater. Geen matlnee's. Van 13 t.m. 19 Juni: „Artlstenpenslon". 1821 Juni. Avond-Vierdaagsche. 20 Juni. Openlucht-theater Birkhoven. Concert Amersfoorfs Mannenkoor en Or kestver. „Amersfoort". 20 uur. 21 Juni. ,,'s Prinsenhof". 19 uur. Gevarieerd danssoirée van „De Brulboei". 23 Juni. De Valk" 20 uur. Open bare verg. N.S.B. Spr. Buitenhuls. 26 Juni. „De Wapenroem" 20 uur. Alg. Verg, Stichting Ziekenhulsverpleglng. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 19 Juni 22.05 tot 20 Juni 5.17 Maan 20 Juni op 3.11; onder 17.37 - aan een Atnem^cwAteA 19 Juni Bulgarije is het land van de honderdjarigen. Er zijn daar men heeft het in de kranten kunnen lezen! ruim drie duizend lieden, die den aanvalligen leeftijd van meer dan een eeuw hebben bereikt. Of dit aan de yoghurt ligt, gelijk de melkfabrieken vroeger haar cïiënteele wisten mede te deelen of aan een mogelijk minder goed functionneerenden Burgerlijken Stand, waag ik niet te beslissen. Zeker is het, dat een 100-jarige in Bulgarije niets bij zonders is en dat niemand notitie van hem neemt. Ik heb mij zelfs laten ver- lellen, dat, toen op het bureau van een Bulgaarsch dagblad een honderdjarige die eenige reclame voor zich zelf wel noodig achtte, stralend kwam mededee- len, dat hij dien dag juist een eeuw oud was en zich gaarne geïnterviewd zag, de redacteur-verslaggever hem weg zond met de woorden: „Och man, kom over 25 jaar eens terug, misschien zit er dan eenige copy in. Maar doe in 's hemelsnaam iets geks in dien tijd, an ders wordt het nog niets!" In dit land van ouden van dagen is een man van zestig niet vee] meer dan een aankomend knaapje en ik stel me zoo voor. dat de familie van een vrouw van zeventig over haar als „onze baby" spreekt. Een ventje van tachtig zal na tuurlijk wel zoo wat mondig zijn en wij mogen aannemen, dat een meisje van omstreeks negentig ook in Bulgarije niet meer als een jonge spring-in-'t- veld zal worden beschouwd. Intusschen moet men niet denken, dat alle Bulgaren het even prettig vinden, dat velen hunner landgenooten zoo oud worden. Ik sprak laatst een Bulgaar, die tot het gilde der erfgenamen be hoorde: hij wachtte reeds 70 jaar op een erfenis van zijn tante, die hem al haar bezittingen naliet, maar aan zijn oom het vruchtgebruik daarvan gaf ge durende diens leven. Neef is thans 90 jaar oud en wacht nog steeds op den dood van oom, die destijds 50, nu 120 is en er niet aan denkt heen te gaan. Zou er daar in Bulgarije geen plaats zijn voor een vereeniging ter beharti ging der belangen van teleurgestelde erfgenamen? G. A. W. KANTONGERECHT Onzuivere melk vervoerd In de Utreclitschestraat waren twee men- schen aangereden door een tru&k met aan hangwagen, geladen met een melktank. De bestuurder van den wagen. E. uit Nijkerlc, alsmede de tweede inzittende, zekere v. d. B. hadden van het ongeluk niets gemerkt. ZIJ waren op de aanrijding echter attent ge maakt door M. R. uil Amsterdam, die den Hel. O.M., begon met voor den inzittende houden en de Inzittenden woordelijk op de hoogte had gebracht. De reactie bij de schuldigen was eenigszins vreemd: zij ant woordden niets gevoeld te hebben, waarop zij vol gas gaven in de richting Den Hang. het doel van htm rets. Voor den kantonrechter, mr. R. P v. d. Mark moesten zij terechtstaan. Er waren vier getuigen opgeroepen, van wie er drie verschenen, t.w. de reeds genoemde M. R. uit Amsterdam. Uit het verhoor der ver dachten bleek, dat cle bestuurder van den wagen. E. uit Nijkerk, door het feit dat hij sldehts ruet een oog zag. niet competent was achter het stuur te zitten. Hij beweerde dat h(j met een oog even goed zag als met twee. hetgeen de ambtenaar van het OM. mr. v. d. Roemer, sterk in twijfel trok. Belde verdachten gaven toe geattendeerd te zijn op luui aanrijding, en zich daaraan weinig to hebben gestoovcl. Getuige B. uit onze stad. legde de toe dracht op rustige wijze uiteen. Hij reed ln clc Utrechtschcstraat naast zijn broer, die een bakfiets, geladen mot meubels, bestuur de. Plotseling werd hij vnn achteren dooi den wagen gegrepen, en tusschen deze en cle bakfiets gekneld. Het gevolg van een en ander was, dat hij gekwetst werd, zijn klce- ren cn rijwiel werden beschadigd, en ook de lading van de bakfiets schade opliep. De tweede getuige, de arbeider G. K., bleek niet zoo helder van geest te zijn. Hij vond het het ergst., dat zijn Jas zoo leelijk was gescheurd. Hoe moest hii een nieuwe krijgen? Uit den dialoog tusschen hem on den kantonrechter, waarbij de laatste cle hoofdpersoon was. kon met eenige moeite toch wel opgemaakt worden, dat ook hij was aangereden, en zelfs nog. zij het zeer vaag. gezien had dat de voor hem rijdende bakfiets omsloeg. De derde getuige. R. uit Amsterdam, herhaalde wat wij reeds ver meldden. van den wagen. v. d. B. vrijspraak te vragen, omdat deze niet de bestuurder was en uit dien hoofde aan het ongeval niets heeft kunnen doen. Het draaide hier dus om den chauffeur E. uit Nijkerk Spr. achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd, dat verd. niet voor zichtig genoeg heeft gereden. Ten aanzien van cle straf zeide spr., dat deze moeilijk te bepalen was. Is deze man in verband mot zijn lichamelijke gesteldheid ln staat te chauffeeren? Spr. wilde tenslotte nog geen intrekking van het rijbewijs verlangen, daar verd. niet roekeloos heeft gereden. De eisch luidde: 40 subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter wees ovoreenkomsiig den eisch vonnis, en legde E. bovendien op de civiele schade aan getuige B. te voldoen. Ondeugdelijke melk vervoerd K„ melkslljter te Soest had ondeugdelijke melk vervoerd. Een keurmeester van deu Keuringsdienst, zekere D had hem deswege geverbaliseerd. Vercl. was ter zitting niet verschenen, maar werd vertegenwoordigd door zijn gemachtigde van D. Deze stak di rect met veel vuur van wal. cn verklaarde met stentorstem clat verd. absoluut onschul dig was. De melk betrok lilj van cle fabriek., die ze op haar beurt weer ontving van schillende fabrieken in den lande. Spr. wisi. zeker, dat de melk, zoo gauw zij in de fn-j briek te Soest was aangekomen, onmiddc lijk in de bussen der venters werd gegotei Er was geen sprake van. dat K. met cle mclkj had geknoeid. Het OM. vroeg of gemachtigde do info ricurc kwaliteit der melk tegensprak. Di deed gemachtigde niet, maar nogmaal- mynheer de kantonrechter De kantonrechter begreep het nu wel. en wilde eerst den keuimeester D. als getuige hooren. Deze vond het wel toevallig, dat van cle talrijke monsters, die hij dien dag had genomen, er juist een onzutver was. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat- allen cle melk van dezelfde fabriek betrokken. Het O.M. wilde graag aannemen dat verd. niet met de melk heeft geknoeid. Manr ver voerd heeft hy ze ln ieder geval, en dat Is strafbaar. Spr. eischte een boete van 60 subs. 20 dagen hechtenis. De gemachtige van D. vroeg wederom het woord om te herhalen wat hij reeds be weerd had. Hij koesterde bovendien beden king tegen het feit. dat in het verbaal een verkeerde straatnaam en een foutieve per soonsnaam waren vermeld. De kantonrechter veroordeelde den verd. bij verstek tot een boete van i 40 of 10 da gen hechtenis. H. S.. bedrijfsleider te Veenendaal. had karnemelk ln voorraad met een te laag vet gehalte. Verd. werd verdedigd door mr van Ravenswaay. die zeide. dat vercl. bedryfslei- der wns en dus slechts de aansprakelijke persoon, niet de eigenaar van de melk. De ambtenaar van het OM. was ontvnnkelijk voor cllt argument, en besloot do zaak 4 we ken uit' te stellen, om na studie eventueel requisitoir te kunnen houden. Te Iaat op straat A. B.. spoeler bij het Welmnaeh tslici tn (het voormalige Anucitia) bevoncl zich ceni- gen tijd geleden te laat op straat. HIJ kon hieraan weinig doen, zei hij, daar zijn dienst pas omstreeks één uur des nachts was afge- loopen. De kantonrechter zei. dat er blyk- baar nogal wat gedronken werd. hetgeen de spoeler moest beamen. Het O.M. achtte den man niettemin schuldig, en vroeg een boete van 1 subs, twee dagen. Het oordeel luid de overeenkomstig den eisch. „Koeien motie vrete" H. staal, de Bunschoten als oen lastig man bekend. Hij begreep daar niets van. zei hij tegen den kantonrechter. Wat was er ge beurd? H. had vier koeien en geen land. dus ook geen gras. Do beesten moesten toch leus te eten hebben, weshalve H. ze van den berm langs den weg liet grazen. De berm behoorde echter toe aan Waterstaat, die zelf blijkbaar te veel van gras houdt, om zich dit te lalen ontstelen door een paar stomme koelen. H. wist, natuurlijk heelemaal niet. 1 dat. hei eras aan Waterstaat behoorde. Ja. ja. zei de kantonrechter, je bent een lastig mensch, en een oude klant van ons. Edelachtboare. ik bin niet laastig. moar de koele. Ze motte toch to vrete hebbe?" Hel. O.M. vond don nurti wel lastig, en eischte een geldboete van 5 of 2 dagen. De kantonrechter ging hiermee accoord. Verdachte niet. Vuile wielen G. T. maakte met zijn wagen een erger lijke smeerboel op den weg. als gevolg van het feit dat zijn wielen bevuild waren. Hij kon het echter niet helpen, want als hij van zijn land naar clen weg moest, reed hij door een berg gemeentevuil heen. dat ter plaatse gestort was. De kantonrechter zei. dat verd. niet zoo beleefd was geweest tegen den veldwachter, toen deze hem verbaliseerde. Weet Je nou hoe dat komt? antwoordde verdachte. Hij ging vervolgens eens lekker breeduit achter het beklaagdenmuurtje staan en hield een uitvoerig relaas over .een fiets, en hoe daar oneonigheid mee kwam met. den veldwachter. De hoeren achter de groene tafel begrepen het volkomen. Het O M. eischte toch maar een boete van 2 of 2 dagen, waarmee de kantonrechter zich vereenigcle. Zoonlief ging niet naar school Een moeder verscheen ten tooneele, wier zoontje eenige dagen van school was weg gebleven. Hoe kwam dat? Ja. zijn vriendje had gezegd: de meester is ziek. en nu Is er geen school. Ik zelf was ziek. en geloofde natuurlijk wat mijn jongen zei. De gestrenge heeren waren zoo licht ge- loovig niet, hetgeen clc moederlijke veront waardiging opwekte. Het OM. eischte een boete van j" 2 subs. 2 dagen. Nou. ik vind het erg veel. zei de in haat eer getaste moeder. Ik vind het buitengewoon weinig, zei clc kantonrechter, en veroordeelde conform clen eisch. Tc licht brood Een bakker te Soest had brood gebakken, dat veel to licht was. Hij wist dit wel. maar zei dat het geen opzet was. doch slordig heid. Het, O.M. vond de overtreding zeer ern stig, en eischte een boete van 75 of 30 da gen hechtenis. De kantonrechter veroordeel de den verdachte tot een boete van 50 oi' 25 dacen. Landbouw en Veeteelt LET OP DEN COLORADOKEVER Nu op enkele plaatsen ln ons land weder om de Coloradokever is waargenomen, doet cle Plantenziektenkundige Dienst nogmaals een beroep op alle verbouwers van aardap pelen om hun gewas geregeld en nauwkeurig op cle aanwezigheid van dit insect te onder zoeken. Van elk geval, waarin de kever of larven gevonden worden of als men deze meent gevonden te hebben, moet onmiddellijk me- dedeeling gedaan worden aan de politie ter plaatse. De Plantenziektenkundige Dienst neemt dan onmiddellijk alle maatregelen, die nooclig zijn om het insect aldaar geheel uit te roeien. De Coloradokever is ongeveer 1 cm. lang, ovaal van vorm. met gele dekschilden, waar op tien overlangsche zwarte strepen. De larven van den Coloradokever zijn rood van kleur en hebben een gezwollen achter lijf. Zij vreten gaten in de bladeren van cle aardappelplant. Waai' men gaten ln de bla deren waarneemt, moet dus nauwkeurig naar de aanwezigheid van larven gezocht worden. Daar clc kever, vooral bij warm en zonnig weer. vliegt, kan men dezen ook op andere plaatsen dan ln aardappelvelden vinden. Als men op clen weg of in liet veld de ovale gele kever met de 10 overlangsche zwarte strepen vindt, moet men dezen onmiddellijk van gen, opdat lvy zich niet verder verplaatsen kan. Tot nu toé is de bestrijding van den Colo- radoker in ons land zeer gunstig verloopen. Om een volledig succesje behalen ls de me dewerking van alle aardappelverbotnvers noodig. Ook schoolkinderen kunnen zich met het zoeken naar kevers en larven bezig houden. Laten allen gedurende de volgende twee maanden hun volle aandacht hieraan wij den. JAARVERSLAGEN brochures, boekwerken, dissertaties en bestekken kunnen door onze machi nale zetterij snel en billijk geleverd worden. N.V. Drukkerij Onnes. Snouckaertl,9

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3