De Productieslag 1941 De Fransche Successen in Syrië Voorkoming van Bosch- en Heidebrand 4 AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 19 JUNI 1941 BINNENLAND DE BOER MOET UIT DEN GROND HALEN. WAT ER IN ZIT In het belang van het gansche Volk LANDBOUW VOORMANNEN VOOR DE MICROFOON Gisteravond hebben in een speciale radio-uitzending de leden der com- missie-Posthuma, leiders der onder scheidene landbouworganisaties, als mede oud-minister dr. F. E. Posthuma zelf, zich gericht tot de Nederlandsche boeren, in verband met den productie slag 1941. De verzorger van deze uitzending wees er in zijn inleiding op. dat de productieslag moet zijn de levenstaak waaraan alle boeren, ongeacht de on derlinge verschillen, zich moeten ge ven. De voorzitter van den Chr. Boeven en Tuindersbond, prof. mr. P. A. Diepenhorst, sprak als eerste en stelde vast. dat de oproep tot den pro ductieslag de boeren niet in staat van beschuldiging stelt voor de wijze, waarop zij tot dusver hun taak heb ben vervuld. Ofschoon God's zegen en bijstand onontbeerlijk zijn, heeft de productieslag bestaansrecht. Er mag letterlijk niets onbeproefd worden ge laten om ons volk voor den honger te bewaren. Iedere boer beseffe daarom zijn verantwoordelijkheid. Vervolgens voerde de voorzitter van den R.K. Boeren- en Tuindersbond. de heer A. N.Fleskens. het woord. Indien ooit het gezegde van toepas sing is, dat de boer moet halen uit den grond wat er in zit. dan aldus spr. Is dit thans het geval. Wanneer wij hier met klem op aandringen, dan ls dit niet in de eerste plaats met de bedoeling den boer op zijn eigen voor deel te wijzen, doch bovenal, omdat het belang van land en volk ermee gemoeid is. omdat thans meer dan ooit het Nederlandsche volk zijn af hankelijkheid ondervindt van de pro ductiviteit van den bodem, waarop het leeft. In het belang van heel het volk spoorde spr. de boeren aan alles op alles te zetten en niets na te laten den productieslag te doen slagen. De heer Fleskens wees tot slot op de moeilijkheden, die overwonnen moe ten worden, doordat verschillende grondstoffen schaarsch zijn, doch dat dit met God's hulp door de boeren, die zich sterken in het gebed, zal lukken is sprekers vaste overtuiging. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Ned. Landbouw Comité, merkte op, dat ae commissie-Posthu- ma aan den arbeid is getogen, om de boeren den strijd tegen alles, wat hun bij de voortbrenging op den akker en in de weide tegenzit, te vergemakke lijken en om hen te helpen zoo mo gelijk nog meer voordeel te trekken van alle goede krachten, die bij den arbeid meewerken. Bovenal is het noodig, iederen boer te overtuigen dat hij het alleen niet weet en dat er goede raad voor hem is bij de land bouwvoorlichting. bij de consulenten en hun assistenten. Spr. is van mee ning, dat de grootere waardeering voor de boeren en tuinders en een sterker gevoel van saamhoorigheid voor ons volk mede de vruchten kun nen zijn van dezen zwaren tijd. De leider van het Nedorlandsch Agrarisch Front, de heer E. J. Ros kam Hzn., zeide. dat het voeden van GIETHOORN'S PUNTERS ZIJ MOGEN BLIJVEN VAREN De A.N.W.B. deelt mede, dat na overleg metden burgemeester van Giethoorn en do Duïtsche autoritei ten deze laatsten hebben goedgevon den. dat, de z-?- .punters" te Giet hoorn gebruikt kunnen woiden voor dezelfde doeleinden, waarvoor zij be nut werden vóór het in werking tre den van de verordening op de kust verdediging. Deze belanerijke beslis sing maakt het mogelijk, dat Giet hoorn zijn voornaamste attractie en daarmee zi.in karakter van toeristisch centrum kan behouden. Er wordt ech ter op gewezen, dat de toegestane ver zachting op de verordening alleen geldt voor de z.g. „punters". FRAUDULEUS SLACHTEN Op heeterdaad betrapt Ambtenaren van den Crisis-Con troledienst te Haarlem hefeben in Beverwijk drie inwoners dier ge meente op heeterdaad betrapt bij het fxauduleus slachten van een koe. De daders waren omstreeks negen uur 's avonds met het slachten van het dier, dat 350 kilogram woog, begon nen. Het beest werd geslacht in een tuintje temidden van een blok hui zen. Toen zij nagenoeg gereed waren, aldus de Telhing reeds een deel van het geslachte dier op zolder. Juist op dat oogenblik grepen de ambtenaren, geassisteerd door de plaatselijke po litie en de marechaussee, in. De om liggende straten werden afgezet, waarna de inval volgde Ontkennen was voor de daders onmogelijk, v/ant men was nog bezig met slachten. Tegen de drie daders is proces verbaal opgemaakt. Het vleesch is zeer waarschijnlijk nog voor de con sumptie geschikt. MEISJE VERDRONKEN Op den Gravendijkwal te Rotter dam is het 5-j3rig meirie P. de Groot tusschen den dam wand en den tun- nelwand van de tunnel aan den Bcukelsdijk geraakt. waar ongeveer drie meter water staat. Een wachtsman bracht het kind op het droge, doch na aankomst in het zie kenhuis bleek het te zijn overleden. eigen volk een rechtstreeksche eisch der scheppingsorde is. De nieuwe tijd die ook in ons vaderland om erken ning vraagt, gaat niet uit van de wet van vraag en aanbod op de wereld markt; deze druischt in tegen den alouden en toch steeds nieuwen boe- rengeest. Het beginpunt van elke gezonde economie moet liggen bij den vrijen eigengeërfden boer. die den va.der- landschen bodem bearbeidt voor zijn eigen yolk, in gebondenheid aan zijn geslacht, en die in hoogste instantie alleen verantwoording schuldig is aan zijn Schepper. Samenvatting Dr. Posthu m a vatte tenslotte den inhoud der toespraken samen en zeide. dat de productieslag moet ge zien worden als een gemeenschappe lijk streven van alle Nederlandsche boeren en tuinders, om gezamenlijk zooveel mogelijk uit den Nederland- schen bodem te halen, niet zoozeer voor eigen gezin, doch in de eerste plaats om de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zoo goed mo gelijk te verzekeren. Er zal, dat spreekt van zelf. ernstig naar worden gestreefd den boer niet alleen de pro ductiekosten te vergoeden, doch hem daarboven een loon te geven, dat overeen komt met den door hem ver richten arbeid. De boer. die bewust medewerkt in den Droductieslag. heeft zich tot den strijd opgemaakt om zijn volk te die nen. Dit is de hoogere. de werkelijke zin van den productieslag: de boeren die met inspanning van al hun krach ten er naar streven voor hun volk de grootst mogelijke bodemopbrengst te verkrijgen. Voor den productieslag is vóór aller eenheid noodig. in het belang van d«~ vrijheid van ons eigen, van ons Ne derlandsche volk. BUITENLAND De Duitsche Protestnota aan Amerika VRIJGELEIDE VOOR DE CONSULS Sumner Welles heeft op een pers conferentie bevestigd, dat de Duitsche zaakgelastigde hem de protestnota heeft overhandigd. Op verdere vragen zeide Welles, dat de nota niet dreigt met represailles en zich alleen beperkt tot de nota van Maandag betreffende de sluiting van Duitsche consulaten en andere bureaux. Sumner Welles verklaarde voorts, dat er onderhande lingen worden gevoerd om den Duit- schen ambtenaren een vrijgeleide te waarborgen tot Duitschland. Hij hoop te het resultaat binnen enkele dagen te kunnen mededeelen. Op een vraag of de nieuwe bepaling van den mi nister van Justitie ook betrekking heeft op bedragen, die de Duitsche consulaire ambtenaren thans bij hun gedwongen vertrek misschien van plan zijn mede te nemen, verklaarde Welles, dat de proclamatie van 14 Juni van den President, waarop de eergisteren uitgevaardigde bepaling van den minister van Justitie is ge baseerd, op alle Duitschers betrek king heeft. De Oppositie tegen Smuts Naar uit Pretoria gemeld wordt, is in Germiston een groote betooging ge houden, waar de leider der boeren volkspartij, dr. Malan geestdriftig is toegejuicht. De nationalistische afge vaardigde Strijdom verklaarde, dat het Afrikaandervolk met Smuts zal afrekenen, ingeval hij de Zuid-Afri- kaanders voor Engeland evenzoo wil opofferen als dat gebeurd is met de Australiërs en Nieuw-Zeelanders op Kreta. Na twee jaar voorbereidend werk is thans in de Zuid-Afrikaansche Unie een „Afrikaander Eenheidscomi té" opgericht, dat de verschillende politieke richtingen bij de boeren omsluit, zoo meldt het D.N.B. Op twee punten achter de stellingen doorgedrongen Reuter bevestigt dat de Syri sche plaatsen Eszraa, Merj Ajoem en Koeneitra zijn heroverd door de Franschen, die met ge motoriseerde colonnes opereeren tegen de Engelsche verbindings lijnen. Het D.N.B. meldt voorts: Cyrill Laykin heeft in een radio toespraak toegegeven, dat de En- gelschen in Syrië „moeilijkheden" hebben, aangezien „de Franschen op twee punten achter de Brit- sche stellingen zijn gedrongen". Laykin ging voort met te zeggen, dat „geen openlijke Duitsche in terventie plaats gevonden heeft". A ichy acht den Toestand bevredigend OVERAL VOORSPOEDIG VERLOOP Eeii woordvoerder van het Fransche ministerie van Oorlog heeft Woens dagmiddag verklaard, dat de mili taire toestand op het Syrische oorlogs- tooneel zeer bevredigend is. Het Fran sche tegenoffensief, dat sedert drie dagen op verschillende punten van het front aan den gang is. is over het geheel gunstig verloopen. Door afzon derlijke aanvallen werden in het bij zonder de verbindingen achter het front van den tegenstander bedreigd. In het Zuiden van den Libanon, in het bijzonder in het gebied van Merj Ajoem, dat door de Franschen her overd is, worden nog steeds verbit terde gevechten geleverd. De bij Saida in den strijd geworpen Australische troepen hebben geen nieuwe aanvallen ondernomen, sedert de Britsche vloot zich verwijderd heeft van de Libanee- sche kust. GUNSTIGE ONTWIKKELING Naar uit Jeruzalem verluidt, heeft daar volgens het D.N.B. een mi litaire deskundige verklaard, dat de moeilijke terreinsomstandigheden aan het centrale front van Syrië den toestand „zeer somber" maken. Daar komt bij. dat deelen der Fransche strijdkrachten zijn doorgebroken en met hun vooruitgeschoven eenheden in de buurt van Iblis staan. Ook uit andere bron wordt bevestigd, dat de toestand in Syrië zich werkelijk ten gunste van de Franschen ontwikkeld heeft. Aan de kust ten Z. van Bey- roeth, is de toestand stabieler gewor den. De Australische troepen zijn hier nog niet weer in contact geweest met de Fransche strijdkrachten, die ten Noorden van Saida in de buurt van Nahrdamur nieuwe stellingen hebben ingenomen. TEGENAANVALLEN BIJ DAMASCUS Naar de Britsche berichten dienst in een bericht uit Jeruza lem toegeeft, hebben de troepen van Vichy een zeer feilen tegen aanval ten uitvoer gelegd ten Zuiden van Damascus. Volgens een in Vichy ontvangen be richt uit Beyroeth hebben de Fransche troepen in den loop van Dinsdag de punten, die den dag tevoren veroverd waren, geconsolideerd. De vijand on dernam zonder succes tegenaanvallen. Het Fransche luchtwapen heeft tal van batterijstellingen van den tegen stander gebombardeerd, evenals troe penconcentraties. TE LANGZ A AM TEMPO ONRUST TE LONDEN Het langzame vorderen van den Syrischen veldtocht wordt in Londen pijnlijk gevoeld, zoo meldt de Londen- sche correspondent van N y a Dag- ligt Allehanda. In Londen zoo schrijft de Zweedsche correspon dent. heerscht groote onrust over het feit, dat tot dusver geen belang rijke plaats in Syrië, Damascus noch Aleppo, genomen is, ofschoon men reeds voortdurend heeft hooren zeg gen, dat de beide steden bedreigd worden. Aan den anderen kant spreekt men in Londen de vrees uit, dat de Britsche vloot voor de beide fronten in Syrië en Libyë wellicht niet voldoen de zal zijn. Bovendien vreest men een aanval van de Fransche vloot. VELDSLAG IN LIBANON FRANSCHEN HOUDEN STAND Volgens te Vichy ontvangen berich ten, aldus de United Press, worden hevige gevechten geleverd in het Zuiden van den Libanon, waar een .slag schijnt le woeden, waarover nog geen bijzonderheden bekend zijn. Aan beide zijden is zware artillerie in actie. Van een front kan geen sprake meer zijn, daar het den Franschen gelukt is zich achter en tusschen de vooruitgeschoven Britsche strijd krachten te dringen. De Franschen zijn, zoo zeggen deze berichten, even diep achter de Engelsche linies doorgedrongen als de Engelschen zich op Fransch terrein bevinden. In een bijzonder ongunstige positie zouden BRITTEN WORDEN OVERAL TERUGGESLAGEN- RADIOREDE VAN DARLAN Het D.N.B. meldt uit Vichy; Met verontwaardiging heeft het Fransche publiek kennis genomen van het En gelsche antwoord op de Fransche no ta betreffende Syrië. Steeds weer pu bliceert de pers artikelen, welke zich bezig houden met de beweringen, waarmede de Engelsche regeering haar optreden in Syric, dat in strijd is met het volkenrecht, tracht te recht vaardigen. De Action Fran- caisc constateert opnieuw, dat er nu eenmaal geen Duitschers in Syrië zijn. Zelfs de groote denkers van het Foreign Office, aldus het blad, hebben deze stelling laten vallen en moeten stilzwijgend toegeven, dat al deze be weringen verzonnen -waren. De Brit sche regeering heeft, echter den zin voor de souvereiniteit van anderen verloren. Volgens de Temps wordt het steeds duidelijker, dat Engeland Syrië beschouwt als een belangrijken fac tor voor de verdediging van Egypte en het Naburige Oosten. Fautzi Kaudzji's Hulp EEN BEKWAME MANOEUVRE De Italiaansche T e v e r e verneemt uit Damascus dat- de Arabische strij der Fautzi Kaudzji aan de grenzen van Syrië, Irak cn Transjordanic met de Fransche strijdkrachten samen werkt die zich tegen den Britschen overval verzetten, alsmede met de stammen uit Irak, die een guerilla voeren, waardoor de Britsche verbin dingswegen worden verstoord. De peg ging van een Britsche colonne uit Irak, om langs de Euphraat Noord-Sy- rië aan te vallen, is verijdeld door een bekwame manoeuvre van Fautzi Kaudzji, die er in slaagde een Brit sche ravitailleeringscolonne gevangen te nemen, na de begeleidende Austra liërs te hebben verdreven. GROOTE DORPSBRAND In het district Sokolow (voormalig Polen) heeft een door een feilen wind aangewakkerde groote brand bin nen den tijd van 2 uur in het plaatsje Korczew in totaal 235 gebouwen, waar onder 42 woonhuizen en 87 schuren, verwoest. Twee derde gedeelte van het dorp werd een prooi der vlam men. ONDERWIJS SPORT ATHLETIEK Osendarp werd Vierde te Berlijn VOETBAL ALBERT FABIUS t In den ouderdom van 58 jaar is de heer Albert Fabius overleden. Hij was indertijd een bekend voetballer in Vclocitas en H.V.V., die door zijn enthousiast en fraai spel in de mid- denlinie opviel. Ook na zijn uittreden uit. de wedstrijdsport bleef hij belang stellen in vele takken van sportbe oefening. RECHTSZAKEN Landesgericht Duitschvijandige Actie LEERAAR MAAKTE ONGEPASTE GRAPPEN De 43-jarige W. G., wiskunöe- leeraar aan een gymnasium te Rot terdam, werd beschuldigd van Duitschvijandige uitingen tegenover zijn leerlingen. Hij had grappen ver teld in de klas, die alle betrekking hadden op Italië, Duitschlanci. de N S B. enz. Ook kwam hij op een dezer dagen, die voorheen als nationale feestdag werd gevierd, In een zwart costuum op school. Het bleek, dat de rector hem al eens gewaarschuwd hati voor zijn loslippigheid, maar veil ge holpen had dat niet. G. had zich thans voor het Duitsche Landesge richt te verantwoorden. Eenige leer lingen werden als getuigen gehoord. Uit dit verhoor bleek, dat van de wis kundeles twee derden van den tijd omging met het tappen van moppen. De kinderen vroegen er om en de leeraar ging er dan grif op in. Oberstaatsanwalt Dr. O e g g zeide in zijn requisitoir, dat de bezettende macht allerlei „Witze" onschuldig acht en er zich zeker niet mede zal bezig houden. De grondslag van deze vervolging is dan ook, dat hier een leeraar bijdraagt tot het wekken van een anti-Duitsche stemming, door zijn leerlingen in die richting te be werken. Een leeraar, die dat doet, is op Duitschvijandige wijze werkzaam. Een strenge straf oordeelde dr. Oegg op haar plaats: hij eischte negen maanden gevangenisstraf met aftreic van drie maanden preventief. Het vonnis luidde: zeven maanden met. af trek. NIEUWE VERORDENING Verboden Ie rooken Het gisteren verschenen Verorde- ningsblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de Depar tementen van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw en Visscherij ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- of veenbrand. Het besluit luidt als volgt: Op grond van par. 1 der verordening no. 23'1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald: Art. 1. Het is verboden in bos- schen of op heide- of veengronden of binnen een afstand daarvan van min der dan 100 M.: 1) zich met open vuur of eenige open vlam te bevin den: 2) brandende of smeulende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of daarmede onvoorzichtig om te gaan; 3) in de open lucht of in licht brandbare gebouwen en getim merten een vuur aan te maken zon der schriftelijke vergunning van den gebruiker van het perceel bij zich te hebben of een vuur. waartoe vergun ning is verleend, onbewaakt te laten: 4) igedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 October te rooken zon der een schriftelijke vergunning van den gebruiker van het perceel bij zich te hebben. Art. 2. (1) De gebruiker van het perceel mag een vergunning, be doeld in artikel 1, onder 3 en 4, slechts verleenen, wanneer na zorg vuldige afweging van alle omstan digheden geen gevaar voor bosch-, heide- of veehbrand te duchten is. Hij kan de vergunning naar plaats en tijd beperken en voorwaarden aan haar verbinden. (2) voor hem. die kan aantoonen. dat- hij in blijvend dienstverband staat tot den gebruiker van- het per ceel, is een vergunning krachtens het bepaalde in artikel 1, onder 3 en 4. niet vereischt, wanneer hij op dit perceel uit hoofde van zijn beroep werkzaam is. Hetzelfde geldt voor dengene, die in opdracht of met ver gunning van overheidswege op zoo danige perceelen werkzaam is, zoo mede voor dengene, die tot het ge not van de jacht gerechtigd is. Art. 3. Voor de toepassing van dit besluit worden tot bosschen. heide en veengronden mede gerekend te be- hooren de openbare en niet openbare wegen, welke deze terreinen door kruisen, met dien verstande, dat het verbod, bedoeld in artikel 1, onder 4, niet geldt voor openbare wegen, welke als kunstweg zijn aangelegd en een wegdek hebben van ten minste 4 m. breedte. Art. 4. (1) 'Hij die: 1) handelt in strijd met het bij artikel 1 be paalde; 2) als verbruiker van een perceel bij het verleenen van een ver gunning, bedoeld in artikel 1, onder 3 en 4. niet de noodige zorgvuldigheid betracht, wordt zoover op grond van andere bepalingen geen zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd en vijftig gulden. 2) Wanneer een feit. bedoeld in het vorig lid. een brand tengevolge heeft of wanneer een zelfde persoon zich aan een zoodanig feit bij her- halinsr schuldïe maakt, kan gevange nisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of een dezer straffen worden opgelegd, voor zoo ver op grond van andere bepalingen geen zwaardere straf is verbeurd. A r t. 5. Feiten, als bedoeld in ar tikel 4, lid 1. worden beschouwd als overtredingen, feiten, als bedoeld in artikel 4, lid 2, worden als misdrijven beschouwd. Art. 6. Met het opsporen van de in dit besluit strafbaar gestelde feiten zijn, onverminderd de bepaling van artikel 141 van het wetboek van strafvordering, belast: 1) de ambte naren van rijks- en gemeentepolitie; 2) de personen, daartoe aangewezen door den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Art. 7. (1) Dit besluit treedt heden in werking. (2) Het wordt aangehaald als „besluit bosch-, heide en veenbranden". KORTE BERICHTEN Binnenland Aan de Belgische grens bij Budel zijn de laatste dagen door ambtenaren en marechaussee ruim 10.000 K.G. rogge en groote partijen levensmiddelen in beslag genomen. Uit de Waal bij Nijmegen is het lijk opgevischt van den 69-jarigen K. u. van M.. die eenige maanden gele den te water is geraakt. Op het rangeerterrein te Dor drecht is de 50-jarige M. v. d. B. door een goederenwagen overreden en ge- gedood. Aan de Belgische grens bij Budel zijn de laatste dagen door ambtenaren en marechaussee ruim 10.000 kg. rogge en groote partijen levensmiddelen in beslag genomen. Buitenland Het Duitsche tankschip Pauline Friedrich is officieel door de regee- riiig der Ver. Staten overgenomen en de reparatie van de beschadigde machines is bevolen. De Turksche maritieme autori teiten "nebben medegedeeld, dat in het Turksche kustgebied aan de Zwartë Zee, de zeeëngten en de Aegeïsche Zee veiligheidsinslallaties zijn aange bracht en versterkt. Op 30 plaatsen zullen vuurtorens, misthoorns en lichtboeien worden aangebracht. Uit Bombay worden opnieuw on lusten gemeld. Er vielen dooden en gewonden. De rector van de universiteit te Lissabon, José Caeira da Mata is be noemd tot Portugeesch gezant te Vi chy. De Fransche regeenng heeft den handelsattaché van de Fransche am bassade te Washington, Alphand, we gens Gaullistische activiteit van zijn functie ontheven. In zeer langzaam tempo is de hulpkruiser Alcantara te Rio de Ja neiro binnengeloopen. Het schip mist een schoorsteen en den achtersten mast. De Associated Press meldt: dat manoeuvres van leger en vloot be gonnen zijn met de taak. de haven van New York tegen een „vijand van buiten" te beschermen. De manoeu vres zijn geheim en de scheepvaart is gewaarschuwd. ACADEMISCHE EXAMENS Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid A. A. Aaldcrs, ge boren to Kampen. Utrecht. Doet. ex. geneeskunde. 2e sod.R. Xicolai, G. A. Seventcr, II. Mul der. C. F. Engelhard, P. G. A. II. van Keep. P. E. J. Ouburg, A. J. Blaas, J. den Boon. Cnnd. rechten; C. H. Dclanov Meyer, E. Ni col ai. Doet. rechtswetenschappen: D. van Sctlen. Gepromoveerd op proefschrift, geti teld: Het toezicht op de lagere gemeen schappen in Nedcrlanilsoh-Tndic, tot. doc tor in de rechtsgeleerdheid, de lieer A. ■A. Aaldprs, geboren te Kampen. Amsterdam. Bcv. lot arts: mej. M. T. Korthals Altes, Amersfoort, mej. A. C. M. van TIovs, Amsterdam en de heeren D. TT. Kranendonk. Delft. J. A. Rodbard, Apeldoorn en F. W. M. Suys, Batavia. Arlsex. Ie god-: mej. C. M. J. Vol'/.e- hoer. Hoorn. mei. M Polak. Botterdam, mei. E. van Driest. Batavia cn do lieer R. Boomkcns, Botterdam. Bev. tot doctor in do wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: Onder zoekingen over de vitamine, bl. stofwis seling van vogels: do lieer T. S. van Leer, geboren to Amsterdam. Cnnil. ex. wis- en natuurkunde; de hoe ren J. B. Cramer cn F. v. d Macscn (cum lande). Cand. ex. rechten: mevr. A. van MourikDrewes en do heeren .T. TT. v. <1. Burg, J. van Best en dr. T. L. de Brui» TOT DE GAULLISTEN De plaatsvervangende Fransche premier, admiraal Darlan, heeft een radiorede gehouden tot de in Syrië strijdende Gaullisten, waarin hij hun de dwaling voor oogen stelde, die zij na den wapenstilstand hebben begaan en waarvoor verantwoordelijk zijn de genen, die zich destijds vergist hebben in de situatie en in hun plichten. Men verklaarde hun, dat. de strijd te gen Duitschland en Italië moest wor den voortgezet. Darlan stelde aan de aanhangers van De Gaulle de vraag, of zij ooit andere tegenstanders dan hun Fransche broeders tegenover zich hebben gehad, of zij in Dakar in Ga bon en thans in Syrië ooit ook maar een enkelen Duitscher of Italiaan tot. tegenstander hebben gehad. Men had bij hun aanwerving na den wapen stilstand besloten hen niet tegen Franschen te laten strijden. Verklaard moet worden, dat men hen uitsluitend tegen Franschen in den strijd heeft gebracht. Tot slot spoorde de admiraal de Gaullisten aan zich weer te scha ren onder de vaan. die voor Frankrijk alleen meetelt. In naam van den maarschalk kon hij hun verklaren, dat deze bereid is hun hun dwaling te vergeven. Voor de Gaullistische lei ders bestaan natuurlijk geen veront schuldigingen. Zij zullen meedoogen- loos worden gestraft. zich de colonnes van de De Gaulle- troepen (bevinden bij Kissoe, waar de Franschen .erin geslaagd zouden zijn het spoorwegverkeer bij Ezra, onge veer 48 K.M. achter het front der Gaullisten te verbreken. Van Fransche zijde wordt tenslotte nog bekend gemaakt, dat opnieuw vliegtuigen uit Fransch-Noord-Afrika in Syrië zijn aangekomen. Naar S.P.T. meldt, heeft de com mandant van de Fransche strijd krachten in Syrië medegedeeld, dat de vliegtuigen van Vichy voortaan, behalve door de blauw-wit-roode ko karde ook kenbaar zullen,zijn aan gele en roode langs den romp ge schilderde banen. Het Engelsche Antwoord op de Fransche Nota VERONTWAARDIGING IN DE PERS Op de 300 Meter SCHEURING SNELLER DAN HARBIG Voor ruim 8000 toeschouwers werd gisteravond het eerste internationale avondsportfeest gehouden ln het Mommsen stadion te Berlijn, waaraan de beste athleten uit Denemarken, Nederland, Finland, Zweden en Duitschland deelnamen. In het mid delpunt van de belangstelling stond ongetwijfeld de 300 M. loop, welke door Scheuring werd gewonnen in 34,3 sec. Hoewel specialist op den korten afstand toonde deze sprinter zich toch nog sneller dan Harbig. Onze land genoot Osendarp moest zich achter den Zuid-Duitscher Muller met een vierde plaats tevreden stellen. De Zweed Hcigg won de 3.000 M. na een taktischen, speciaal goed ingedeelden loop in 8 min. 19.2 sec. vóór Syring en den Zweed Kaelarne, alsmede Virta- pohja (Finland). De Fin Mikkola ver richtte bij het speerwerpen een bij zondere prestatie door 70.30 M. te wer pen en daarbij alleen over de 70 meter te werpen. De Deen Spanheimer slaagde er in op de 1000 M. achter den winnaar Seidenschnur met 2 min. 28.2 sec. een nieuw Deensch record te ves tigen. Seidenschnur deed over dezen afstand 2 min. 27.8 sec. De resultaten luiden: 100 M.: 1. Fehrman (Berlijn), 10x9 sec.: 2. Soenecke (Berlijn) 10.9 sec.; 9. Arndt (Berlijn), 11.1 sec. 300 M.: 1. Scheuring (Stutgart), 34,9 scc.; 2. Harbig; 3. Müller en 4 Osen darp. 1000 M.: 1. Seidenschnur (Kiel), 2 min. 27.8 sec.: 2. Spanheimer; 3.Mehl- hose (Berlijn); 4. Brandscheit (Ber lijn). 3000 M.: 1. Hagg (Zweden), 8 min. 19.2 sec.; 2. Syring (Wittenberg); 3. Kaelarne (Zweden)4. Vitapohja (Finland). NIEUW WERELDRECORD Het gelukte de ploeg van de Zuid- Californische universiteit tijdens de atletiekwedstrijden te Los Angelos een nieuw wereldrecord te vestigen op de 4 X 440 yards in 3 min. 9.4 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van de Amerikaansche Stan ford universiteit, die dit record verle den jaar vestigde in den tijd van 3 min. 9.5 sec.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4