MOORD in AMERSFOOHTSOHE COURANT WOENSDAG 25 JUNI 1941 RECHTSZAKEN OP HET SLECHTE PAD DIEFSTALLEN IN BLOEMEND AAL EN AERDENHOUT Voor het gerechtshof te Amster dam stonden in hooger beroep te recht vier jonge mannen, die de omgeving van Haarlem onveilig had den gemaakt. Zij hadden diefstallen gepleegd in Bloemendaal en Aerden- hout. waar zij hadden ingebroken in villa's en een Friesche klok, oude vazen, tapijten, loopers en antiek hadden meegenomen. De rechtbank te Haarlem had een hunner tot een jaar, diens broer tot acht maanden, een vriend tot een jaar en een anderen vriend tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Zij ontkenden hun misdaden niet maar zij wilden zich toch graag wat minder straf zien opgelegd en daarom waren zij in hooger beroep gekomen. Het was overigens een min of meer tragische historie met deze jongemannen. Zij hadden een blanco strafregister en waren ook nooit met de politie in aanraking geweest. De vader van de twee broers had tegen slag gehad in zaken en had een eind aan zijn leven gemaakt. De moeder moest toen voor tien kinderen zor gen. waarvan zij er een in den oorlog verloor. De eene jongen ging vrijwil lig naar het front en keerde als werklooze in het burgerlijk leven te rug. Aanvankelijk vond hij werk in het buitenland, doch toen dit mis liep en hij toch zijn moeder wilde helpen, pleegde hij diefstal. Met zijn broer en twee vrienden ging hij er op uit en de jongens kwamen van kwaad tot erger, zij liepen tegen de lamp en werden veroordeeld Een der broers werd in voorarrest ge houden. terwijl de andere op vrije voeten bleef om voor de moeder te kunnen zorgen. Requisitoir De procureur-generaal eischte be vestiging van het. vonnis der recht bank en veroordeeling tot respectie velijk een jaar en acht- maanden ge vangenisstraf. echter met aftrek der preventieve hechtenis. De vriend, die met closetpapier ventte en daardoor werd aangezien voor den man die het terrein ver kende. had ook hooger beroep aan- geteekend: een rechercheur had hem,, nadat hem een straf van vijf maanden was opgelegd, verteld, dat alle strafzaken tezamen zouden wor den gevoegd. Hij had daarop alles bekend. Nu waren de zaken toch echter apart behandeld en de knaap zag zich daardoor driemaal veroor deeld. Hij begreep dat hij straf ver diende. maar hij vroeg een milde be- n an deling. Ook deze jongen was van fatsoen lijken huize en eerst na den oorlog was hij op den verkeerden weg ge raakt. De procureur-genbraal eischte te gen hem evenieens bevestiging van het vonnis: een jaar gevangenisstraf door te brengen in de jeugdgevange nis, en een jaar gevangenisstraf, ech ter met aftrek van het voorarrest. De vierde man hoorde eveneens bevestiging van het vonnis der rechtbank tegen zich eischen: ver oordeeling tot drie maanden gevan genisstraf. Opkooper svaat terecht Tenslotte stond een 69-jarige op kooper uit Haarlem terecht, die door de rechtbank was vrijgesproken van heling. Hij had een Friesche klok. een iooper en antieke vazen gekocht en had alles volgens de eischen in zijn register geboekt, zoodat men in zijn goede trouw mocht gelooven. De jongens hadden gezegd, dat zij zelf handelaren waren. Het verhoor van den dooven op kooper nam veel tijd in beslag, doch leverde geeni nieuwe gezichtspunten op De prijzen, welke hij had betaald en de prijzen, welke hij bij verkoop had berekend, leken normaal. In verband daarmede vroeg de procureur-generaal terugverwijzing van de zaak naar den rechter-com- missaris om te onderzoeken of de prijzen inderdaad acceptabel waren De procureur zeide niet te gelooven dat de opkooper zou hebben ge knoeid. Het hof verwees de zaak terug naar den rechter-commissaris. 6. Tarzan, werd door de beide mannen alleen op het strand achter gelaten. Hij zag het schip in de verte verdwijnen en balde zijn vuist naar zijn vijand, die daar met zijn zoon wegvoer. Intusschen had een groote troep apen het heele gebeuren met belangstelling gade geslagen en Kolen zonder Bon HANDELAAR STAAT TERECHT Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 29- jarige kolenhandelaar J. J. O., wien was ten laste gelegd, dat hij in- Januari j.l. 5000 K.G. steenkolen had afgeleverd zonder bonnen of toe wijzingen in ontvangst te hebben ge nomen. Voorts had hij bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn pakhuis 40 H L. kolen waren gestolen, zonder dat deze diefstal had plaats gehad, terwijl hij tenslotte steenkolen had verkocht tegen f 42 per ton. hoewel de prijs op 9 Mei 1940 f 20 per ton bedroeg. Het eerste feit ontkende verdachte. Hij beweerde de bonnen vooruit te hebben ontvangen. Voorts ontkende hij. dat de door hem aangegeven diefstal niet zou hebben plaats ge had, terwijl hij het derde feit toe gaf. Nadat een aantal getuigen was ge hoord. eischte de officier van justitie het ten laste gelegde bewezen ach tende. een gevangenisstraf van zes maanden wegens het tweede feit Voor de beide andere feiten, zoo deelde de officier mede, zal verd. voor den economischen rechter te recht moeten staan. Om deze en dergelijke feiten, die delicten betreffen, welke zoowel voor den gewonen als voor den economi schen rechter moeten worden behan deld en daardoor zeer ingewikkeld zijn. in het vervolg te omzeilen, is aangevraagd den economischen rech ter ook de bevoegdheid te verleenen deze gewone delicten te berechten zoodat deze magistraat dan de ge- heele zaak kan behandelen. Op dit verzoek, zoo zeide spr., is nog geen antwoord binnengekomen. Zou de rechtbank zich evenwel bevoegd achten ook de beide andere ten laste gelegde feiten te berechten dan wenschte spr. den eisch tot acht maanden te verzwaren. DIEFSTALLEN MET TRAGISCHEN ACHTERGROND Vrouw gearresteerd In de Borgerstraat te Amsterdam is een daar wonende, 32-jarige vrouw aangehouden, verdacht van rijwiel diefstallen. De echtgenoot van de vrouw ver toeft in de gevangenis wegens dief stal. zoodat de vrouw ondersteuning geniet. Daar deze echter voor het ge zin het echtpaar heeft zeven kin deren van 312 j?<ar nauwelijks toereikend is. heeft de vrouw reeds geruimen tijd geleden bijna alle in haar bezit zijnde distributiekaarten verkocht, zoodat zij thans gedwon gen is te trachtei., op haar beurt bonnen van anderen te koopen. Wijl haar de middelen daartoe ontora- ken. is zij tot het stelen van fietsen gekomen. De vrouw nam zelf de rij wielen weg en liet het gestolene door haar kinderen naar de e?n of andere rbwielzaak brengen, waar ze dan la- Ipr zelf verscheen en de fiets ver kocht. maakte er melding van aan hun ko ning. Tarzan liep naar de jungle toe en las het briefje, dat hij nog steecb in de hand hield. Hieruit vernam hr dat Rokoff van plan was zijn kind bi.i een kannibalenpaar te laten opvoe den en dus van hem ook een kanni baal te maken, terwijl hij zijn vrouw. De vrouw, die voorheen nog nim mer met de politie in aanraking is geweest, is voorloopig in arrest ge steld. De kinderen zijn in het Stads- bestedelingenhuis ondergebracht. 150 JAPONNEN GESTOLEN De Amsterdamsche politie is deze. dagen een diefstal op het spoor ge komen. gepleegd in een atelier aai. de Keizersgracht. Een daar werk zame. 29-jarige magazijnbediende heeft de laatste maanden niet min der dan 150 japonnen gestolen, voor zoover althans op dit oogenblik reeds vaststaat: wellicht is de gestolen hoeveelheid nog aanzienlijk grooter. De moeder van den verdachte, een 49-jarige vrouw, bracht de japonnen naar een heelster, die ze stuksgewijze aan particulieren verkocht. Zoowel de magazijnbediende als d beide vrouwen zijn gearresteerd. K UN ST EN LETTEREN BEGRAFENIS HéLèNE SWARTH Gistermiddag is op de begraaf plaats „Heiderust"' te Worth-Rheder. onder groote belangstelling het stof felijk overschot van onze groote Ne- derlandsche dichteres Hélène Swartk ter ruste gelegd. Kransen en bloemstukken wareir er o.m. van de vereeniging van Let terkundigen, de directie van de We reldbibliotheek, de Nieuwe G'.ds, Jeanne en Jacqueline Reineke /an Stuwe. Sarah Heijblom en van vele vrienden. In de aula voerden eenige perso nen het woord. De eerste spreker was de heer J. Reddingius. Spr. zeide. dat een geestelijk leven heeft geleefd. Haar hart klopte voor alles wat lief de was. Zij heeft Nederland veil be loofd en dit op grootsche wijle in vervulling gebracht. Haar lieceren leven in de harte van velen en zullen blijven leven. Ds. Couvée van Rotterdam her innerde er aan, dat haar liederen meer van smart spraken dan van treuren, maar daarnaast waren er altijd ook woorden van troost in te vinden. Spreker las een van hare gedich ten voor. Als laatste spreker trad mr. M. W. G. van der Veur naar voren om Hélène Swarth te danken namens vrienden, die niet aanwezig konden zijn. Ook deze spreker las een pas send gedicht van de overledene voor. Ds. Couvée bad het „Onze Vader", waarna dr. Krans uit Arnhem na mens de familie dank bracht voor de laatste eer aan de overledene bewe zen. KUNSTENAARS GILDE Naar aanleiding van het bezoek, 'dat de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, aan 's Hertogenbosch bracht, vond dezer dagen op initiatief van een aantal jongere kunstenaars in den raacls- Lady Greystoke. aan de kannibalen zou overleveren. Hierdoor begreep Tarzan, dat ook zijn vrouw aan boord van de „Kinsaid" was. Nadat Rokoff zich van Tarzan had ontdaan, ging hij naar de hut. waarin Jane gevan gen werd gehouden en liet haar aan het dek komen. Hij wees haar op een kelder te 's Hertogenbosch een bij eenkomst plaats om te komen tot de vorming van een gewestelijke afdee- ling voor Brabant. Op uitnoodiging woonde een ver tegenwoordiger van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deze samenkomst bij. Na breedvoerige gedachtenwisse- ling besloot de vergadering" der jon gere kunstenaars definitief den kern te vormen van de op te richten ge westelijke afdeeling van het gilde van beeldende kunstenaars, architecten en kunstnijveren voor Brabant. m Diverse Berichten g Buitenland Het Engelsche Lagerhuis heeft na een kort debat een crediet van een milliard pond sterling voor oor logsdoeleinden goedgekeurd. De Engelsche ambassadeur te Madrid heeft een bezoek gebracht aan den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Su- ner, om te protesteeren tegen een betooging voor de Engelsche ambas sade. De Deensche regeering heeft haren gezant in Moskou en het. ge- zantschapspersoneel aldaar instruc tie gegeven naar Denemarken terug te keei-en. Naar radio-Ankara mededeelt, is daar gisterochtend om ongeveer 11 uur een aardbeving gevoeld, die 10 seconden heeft geduurd. De aardbe ving strekte zich over een buitenge woon groot gebied uit. De schapen zijn in deze dagen blij eenzame figuur, ver weg op het strand en deelde haar nu mede, wat hij me' haar van plan was. Angstig drukte Lady Greystoke zich tegen den wand van het schip aan. Intusschen liep Tarzan tandenknarsend van woede met het briefje verfrommeld in zijn hand, de jungle in, tot hij plotseling De Britsche ambassadeur lord Halifax heeft weer met president Roosevelt en met den Sovjet-ambas sadeur, Oumansky, een onderhoud gehad. Binnenland Te Groningen is in het water bij de sluis te Oosterhoogebrug het lijkje gevonden van de tweejarige H. Elzinga. Het kindje werd reeds eenige dagen vermist en is vermoe delijk spelenderwijs te water ge raakt. WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND- GENOOTEN RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 26 JUNI HILVERSUM, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Grnmofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.Nieuws berichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Piot. Kerkcomité). 8.25 Grnmofoonmuziek, (9.159.25 Voor de huisvrouw). 11.00 Voor do vrouw. 11,20 Gramofoonmuziek. 12.00 Celesta-ensem ble. 12.40 Almanak. 12.15 B N.<~> Niouws- en economische berichten. 1.00 Russisch orkest „81awa" en solisten. 1.10 Grnmo foonmuziek. 2.00 De Arnhemsche orkest- vereeniging en soliste. 3.00 Voor do hun, wollen wacht te worden de dieren te bevrijden. besefte, dat hij gevolgd werd. Met een ruk draaide hij zich om en bevond zich tegenover een grooten mensch aap. (Wordt vervolgd). vrouw. 3.20 Grnmofoonmuziek. 4.30 Cy clus „Muziekcentra in liet verleden" (met grnmofonnplaten). 5.15 B.NO.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Or kest. Elownrd. 6.15 „Afbraak en opbouw van Handel en Nijverheid: I. Het. recht van staken", causerie. 6.30 Ensemble Bandi Balogh, 7.00 B.X O.: Vragen van den dag. 7.15 De Ramblers. 7.45 Cyclus „Sport 011 lichamelijke opvoeding". 8.00 B.N.O.Nieuwsberichten. 8.15 Omroop- symphonie-orkest. 9(H) Nabeschouwing over den Pfilzner-cyclus. 9.10 Gramo foonmuziek. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Dansmuziek (gr.pl.). 10.0010.15 Engelsche uitzending: „National featu res Of the Netherlands". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.0) Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.Nieuws, berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door do Christ. Radio Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble Jack der Kinderen 011 gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Munodi-ensemble. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Omroeporkest en «le Romancers. 3.110 Orgelspel en zang. 3.30 Vreugde- stonden aan ziekersponden. 4.00 Gramo foonmuziek. 1.30 Voor de ieugd. 5.00 Christ, lectuur (voorbereid ilonr de Christ. Radio Slichting). 5.15 B.N.O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Persoverzicht voor binnen- 011 buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. (7.307.4-5 „lk was er zelf hij", cause rie). 8.IIO R.N<\. Nieuwst.,-ridWcn. 8.15 Spiegel van don ill-/ 8.311 Con,-<M"| voor do Duitsche Weermacht. 9.10 Voor den boer. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 B.N.O:. Nieuwsberichten. Sluiting. 1. Eenige schapenscheerders bezig (Polygoon). FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR Onze gastheer bewoog onrustig in zijn stoel; na zijn pertinente verze kering. dat. hij voor den briefschrij ver niet bang was. klonk A.A.'s vraag dan ook wel wat onbescheiden. want ze veronderstelde, dat Van Wieringen ook vóórdat die brieven begonnen te komen, reeds bevreesd was. Het voor recht van den ter hulp geroepen de tective is altijd, dat hij zelf vragen stellen kan. die op het randje af een beleediging zijn, terwijl de onder vraagde, om te voorkomen dat de ter hulp geroepene zonder meer weg gaat, correct dient te blijven. Voorzien? Nern. dat natuurlijk niet. Maar er is afgunst, o. er is zoo veel afgunst. Ze zien je fortuin, ze zien Ie succes, maar ze hebben naar je harde werken nooit gekeken. Ik heb heel wat zaken afgehandeld en lanrr niet al mijn zakenkennissen werden vrienlden van me, dat zal ik niet ontke»nen. Toch heb ik me, bij mijn weten, nooit vijanden gemaakt in die mate, dat ze mij naar het leven zouden kunnen staan. Dat ik dién muur bo.iwdc en een, hm, vrij uitgebreid persencel in dienst nam. dat deed ik. omdat ik altijd, wat ik doe. ook goed dce. En wat betreft de honden, ik heb er nu nog vier mijn terrein om het huis is ongeveer twintig hectaren. Om dat van vreem den. al was het ook maar van stroo- pers. vrij te houden, heb je aan één hond niet genoeg. Uw terrein is geheel omringd door den muur? Natuurlijk. Als je iets doet, moet je het goed doen. Behalve het inrij- hek zijn er drie toegangen, die afge sloten zijn door een deur, die van binnen gegrendeld wordt. En achter den muur? Bosch, bosch en nog eens bosch Tot halverwege den weg naar Beek bergen. Niemandsland, om zoo te zeggen. -Juist. En nu iets anders. Toen 11 dien dag uw kamer hield en dat briefje op uw bureau gevonden werd wie zijn er toen bij u in de kamer geweest? wie waren er in huis? Heb* u de kamer geen oogenb'ik verlaten0 Bij mij zijn geweest, heurtelings dan. omdat ik als ze weggingen, den een den ander liet roepen: mijn vro'-w. mijn drie zoons, mijn chauf feur, wien ik opdracht, gaf voor den volgenden dag en John natuurlijk. Anders niemand. Ik ben niet voort durend op rayn kamer gebleven, zóó dreigend zag ik den toestand niet in Ik was meer nieuwsgierig dan be zorgd In dien tijd zou het briefje ge bracht kunnera zijn. Wie waren er in huis? Als ik wegging naar de eetkamer of naar boven, dan sloot ik. wat ik anders nooit doe, mijn kamer af. Er zou dus ingebroken moeten zijn en dat had ik toch moeten zien. dunkt me? Overigens, van de menschen. die in huis waren, zou ik niet gaarne iemand verdenken. Mijnheer Somer voor zoover hij tenminste niet in de oprijlaan was. mijn zoons, mijn vrouw, het personeel. Behalve den man, die het hek voor ons opendeed? U schakelt dien uit. omdat u de tuinmanswoning gezien hebt, bij het hek? Hendrik doet ook allerlei din gen binnen, schoenen poetsen en zwaar werk. Hij is dus stellig ook wel even/ binnen gekomen dien dag. Ik heb u al gezegd. dat John en Wil lem, mijn chauffeur, op mijn kamer geweest zijn. Dan waren er nog de meiden, alle drie. En de keukenmeid. Verder niemand0 Niet, dat het niet p°noeg is, zuchtte mijn vriend Niemand? Laat eens zien, ik Imb d-i?r nog niet bij stilgestaan. Ta ik h°b door het venster de vriendinne tjes van Paul en Teun gezien en den vriend van Eddy. En dan den slager, den bakker, den maar die zijn natuurlijk niet in huis geweest. Het bleef even stil en ik keek van den een naar den ander. Ik had de ietwat vreemde gewaarwording dat ik, als ik van alle drie de gedachten kende, al een goed eind op weg zou zijn om den dader op te sporen. Niet zoozeer, omdat een hunner den schrijver kende, dan we! omdat ik dan zou weten, wien ik in elk geval kon uitschakelen. Ik zou ze graag allen nader lee- ren kennen, antwoordde A.A. Maar eerst moet ik nog weten, wie van het gebeurde op de hoogte zijn. Als één het weet. lekt het gauw door. Daarom hebben wij het niemand verteld, zelfs mijn vrouw weet niet. dat ik bedreigd word. Doch het dood maken van Hector heeft meer schrik veroorzaakt dan de bekendmaking van de brieven zou kunnen/ doen Niemand behalve mijnheer Somer en ik weet, waarom die hond gewurgd is. maar iedereen ziet er een ver schrikkelijke bedreiging in. Jujst ook. omdat er niets méér gebeurde, vulde miin vriend aan. Er werd niets gestolen0 Neen, nooit. Dit antwoord kwam zoo direct pn 7^0 beslist, dat er geen twijfel mogelijk was. Hop i*og is uw personeel al b;: u in dienst? Ik heb acht menschen. zei hij zoo vlug, dat hij er door verried, hoe hij zich in stilte vaak op het aantal verhoovaardigde. Mijnheer Somer is al een kleine twee jaar bij me, de anderen zijn er korter, maar toch minstens een half jaar, dat is. zoo lang als we hier wonen, ik hoop niet dat u iemand van het personeel zult verdenken, mijnheer Arends. De laatste woorden konden duiden op een gehechtheid van den bedreig de aan zijn personeel, zooals men die bij rijk geworden burgers wel vaker aantreft. Duidelijker echter sprak er de schrik uit, dat de vijand dan met hem onder hetzelfde dak leven zou, dat. hij hem, zonder hem te herkennen, dagelijks zou zien en spreken. Hoe zou ik nu reeds iemand kunnen verdenken, antwoordde A.A. ontwijkend. U hebt mij, indien er al thans in uw verleden geen aanwij zingen te vinden zijn. ingelicht zoo ver u kon. mijnheer Van Wieringen Als u het goed vindt, zullen we nu eens met het onderzoek beginnen Mijnheer Somer. voordat wij uw ka mer verlieten, legde u de brieven weer op hun plaats in uw kast. Als u zoo vriendelijk wilt zijn, ze even te halen, dan kunnen we die als punt van uitgang gebruiken. Philip Somer had. zoolang het ge- sorek met Van Wieringen duurde, nog geen woord gesproken. Zijn aan wezigheid was eigenlijk overbodig geweest. Hij stond dadelijk op verliet na een kort toestemmend woord het vertrek. Mijn vriend glim lachte, terwijl hij den rook van zijn sigaar nakeek; ik vermoedde, dat hij neiging voelde zich over den baard te strijken. U zat, toen uw secretaris het briefje op uw bureau vond, met uw rug er naar toe?, vroeg hij. Ik zat hier, omdat ik dan naar buiten kan kijken, bevestigde onze gastheer. Juist. En u had het is eigen lijk een overbodige vraag het pa piertje nog niet zien liggen. Kunt u zich herinneren, of u lang zoo geze ten hebt vóórdat het gevonden werd? Eerlijk gezegd, lang stilzitten doe ik nooit. Met stilzitten heb ik mijn geld niet verdiend. Ik liep van tijd tot tijd eens in de kamer heen en weer. maar ik heb daarbij niet speciaal op mijn bureau gelet. Dan zou ik het trouwens gezien moeten hebben. Hij fronste het voorhoofd, er scheen hem eensklaps iets duide lijk te worden. U denkt toch niet. dat Ik denk nog niets, dat wil zeg gen. ik verdenk nog niemand in het bijzonder. A.A. zweeg een seconde en herhaalde dan op denzelfden toon als in de wachtkamer: ,,Ik ben be nieuwd". (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2