DIEREN DE VAN TARZAN MOORD .n 2 AMERSFOORTSCH E COURANT VHIJUAU 27 JUNI 1941 BINNENLAND HET DUITSCHE ARBEIDS FRONT BOEKHANDEL TE AMSTERDAM GEOPEND Aan de Kalverstraat 116118 te Amsterdam is een boekhandel van het Duitsche Arbeidsfront geopend. Dit is een eerste pogen van het Duit sche Arbeidsfront, de arbeiders in Nederland kennis te doen maken met. de sociale verhoudingen in Duitsch- land. Het Duitsche Arbeidsfront is een organisatie, die de werkende men- schen in Duitschland helpt en voor licht en hen in staat stelt aan het cultureele leven deel te nemen, door reizen, het bezoeken van schouw burgen en concerten en 't verschaf fen van goede Duitsche boeken. De Duitsche boekhandel aan de Kalverstraat te Amsterdam verkoopt daarvoor Duitsche vaktijdschriften, boeken op vakkundig gebied en so ciaal-politieke geschriften van het Duitsche Arbeidsfront, alsmede de uitgaven van het boekengilde Guten berg en het tijdschrift. „Vreugde en Arbeid". Bijzondere belangstelling wordt verwacht voor het boek „Fundamen ten der Overwinning", dat den tijd van de machtsovername door Hitier behandelt en voor de boeken van het boekengilde Gutenberg, de boeken- gemeenschap van het Duitsche Ar beidsfront, dat ten doel heeft, het goede Duitsche boek onder de leuze ..Freude am Feierabend" onder alle arbeidenden te brengen. Een ieder kan lid worden van het boekengilde Gutenberg, ongeacht zijn nationali teit. Bij het boekengilde Gutenberg zijn verschillende vooraanstaande Duit sche uitgevers aangesloten, zooals het Adam-Kraft-Verlag te Karlsbad de Weensche Uitgeverij te Weenen e.a. In den nieuw geopenden boek handel zijn dientengevolge boeken van de beste Duitsche schrijvers voorhanden In de „Nieuwe Internationale Re vue van den Arbeid"' kan men voorts alles vinden van de nieuwe ordening over wetgevenden arbeid en econo mische vraagstukken. Dit tijdschrift is uitgegeven in op dracht van dr. Robert Ley door het Centraal Bureau voor Internationale Sociale Vorming, in samenwerking met 't Arbeidswetenschappelljke In stituut van het- Duitsche Arbeids front te Berlijn. Het verschijnt in het Duitsch. Engelsch, Fransch. Ita- liaansch. Nederlandsch en Spaansch. Brand in Zuivelfabriek MACHINEGEBOUW VERWOEST Gistermiddag ontstond door tot nu toe onbekende oorsaak brand in het machinegebouw van de coöpera tieve zuivelfabriek „De Hem" te Oosthem (Fr.T De wind joeg het vuur in de richting van het. eigen lijke fabrieksgebouw en de direc teurswoning. Spoedig verschenen 2 groote automobielspuiten van de ge meente Wtimbfitseradeel; welke on middellijk water gaven. Bovendien werden twee slangen op de waterlei ding gekoppeld, zoodat de brand werd aangetast met zes stralen. De motorspuit uit IJlsi. welke onk op het terrein van den brand ver scheen, behoefde geen dienst te doen. Men heeft den brand weten te be perken tot het machinegebouw, dat. echter geheel is verwoest-. De fabriek is tegen brandschade verzekerd. Hoe wel het groote hoofdgebouw geen schade heeft opgelóopen, mist de fa briek kracht en licht er. zal daardoor gedurende geruimen tijd niet kun nen werken. HET HEMELVUUR Te Nijverdal «Gld.l sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer J. Vrueteneel. De vrouw van V. viel bewusteloos neer, terwijl een 8-jarig dochtertje brandwonden opliep. De boerderij is afgebrand. Voorts werd een begin van brand veroorzaakt op een boerderij te Haarle. Met hulp van de buren wist men het vuur te blus- schen. Tijdens een hevig onweer is een boerderij in de buurtschap Verwolde bij Laren <Gld.) door den bliksem ge troffen. Het woonhuis ging In vlam men op. door EDGAR RIGE BURROUGHS 8. Maar spoedig werd de troep stil van verwondering en ontzag. Zij za gen den machtigen, witten aap balan- ceeren op den rug van hun koning Met stalen spieren hield hij het dier om zijn zwaren nek vast. De koning der apen gilde van angst en spartelde hulpeloos op den grond, die met junglegras was begroeid. De trotsche I menschapen, die den strijd in span ning volgden, hoorden het breken van den nek van hun koning. Toen viel het groote hoofd voorover op de ha rige borst. Ze zagen, hoe de nieuwe ling 'n voet op den rug van zijn over wonnen tegenstander zette en terwijl hij zijn hoofd achterover gooide, den wilden, vreeselijken overwinnings- kreet der menschapen liet hooren. Deze vreeselijke klanken rolden door de jungle. De kleine apen in de top pen der boomen staakten hun gesna ter. De krijschende. met bonte veeren getooide vogels werden stil. Van heel ver kwam het antwoord van een lui paard en het zware gebrul van een leeuw. Toen wisten de apen, dat hun koning dood was. Tarzan keek de dieren vragend aan. Wat zou hun vol gende daad zijn? Een van de jongere apen, een buitengewoon gespierd dier kwam dichter en dichter naar den aapman toe. Tusschen zijn ontbloote tanden liet hij een dreigend gegrom hooren. Tarzan stond doodstil en wachtte. Hij zag, dat het beest van reusachtige afmetingen was, meei dan zeven voet lang op zijn korte, gebogen pooten. Met stijve, houterige bewegingen begon het om den waak- zamen aapman heen te loopen. (Wordt vervolgd). Slachtoffers van de warmte Mej. C. uit Oostwold, die naar Groningen was geweest en in Win schoten in de bus zou stappen, is plotseling tengevolge van de warmte onwel geworden. Zij overleed na en kele oogenblikken. Te Ekamp was de 80-jarige E. Z. op het land van zijn zoon aan het werk. Hij werd door de warmte be vangen en overleed kort daarop. LUIT.-GEN.-TIT. A. L. KLERK DE REUS t Te Nijmegen is op 84-jarïgen leef tijd overleden luitenant-generaal- tit A. L. Kïerk de Reus. De overledene is in 1856 te Rotter dam geboren, diende bij de infante rie. bij de vestingartillerie, bij het wapen der artillerie in Ned.-Indiè en werd in 1881 geplaatst aan de hoogere krijgsschool. Op 1 Mei 1910 werd hij bevorderd tot kolonel en benoemd tot commandant van het tweede regiment infanterie. Met in gang van 1 November 1913 werd hij benoemd tot gouverneur der resi dentie. waarna hij eind December 1915 den militairen dienst verliet met den titulairen rang van luit.- generaal. GEEN JOURNALISTEN Naar aanleiding van de veroordee ling door het Duitsche Landgerecht van twee personen, die zich ten tijde van het plegen van de ten laste ge legde feiten „journalist" konden noemen, deelt het Verbond van Ne- derlandsche Journalisten mede, dat deze personen, de 33-jarige W. R. te Castricum en de 46-jarige H. van de W. te 's Gravenhage. geen lid zijn van dit verbond en zich thans, na het in werking treden van het Jour- nalistenbesluit, dus geen journalist meer mogen noemen. OPGEHEVEN ORGANISATIES Van bevoegde zijde wordt er op ge wezen, dat politieke organisaties, die opgeheven zijn, niet opnieuw opge richt mogen worden. Pogingen daar toe zijn den laatsfcen tijd door vroe gere leden van dergelijke organisa ties gedaan, o.a. door vroegere leden van de N.S.D.A.P. van majoor Kruyt. Zij, die zich aan dezen regel niet houden, zullen de gevolgen daarvan ondervinden. MAXIMUM-PRIJS VROEGE AARDAPPELEN De Gemachtigde voor de prijzen heeft den prijs van de vroege aard appelen voorloopig vastgesteld op 11 cent per K.G. VERDRONKEN De 63-jarige organist van der W. te Druten is bij het nemen van een bad in de Waal verdronken. RECHTSZAKEN VONNISSEN DER ROTTER- DAMSCHE RECHTBANK Revolverheid De Rotterdamsehe rechtbank ver oordeelde den 41-jarigen L. van der H.. die op 24 Januari j.l. drie schoten uit een revolver had gelost op eenige personen, die zich bevonden in het kantoor van een kolenhandelaar en die geweigerd hadden aan verd. ko len te leveren, tot een gevangenis straf van 1 jaar en 4 maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. Pseudo-politiemannen De 24-jarige A. E. N. en de 44- jariee L. L„ die zich hadden uitgege ven voor politiemannen en die een bewoner van Capelle aan den IJsel tot afgifte van gouden munten had den bewogen, werden tot elk 1 jaar met aftrek veroordeeld. Oplichting De 39-jarige W. O., die een Schie dammer had opgelicht, voor f 500, waarvoor hij thee zou leveren, doch in werkelijkheid zaagsel zond, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek. Postzegeldief De 40-jarige W. H. te Delft, die ver schillende postzegelhandelaars voor kostbare zegels had bestolen, werd veroordeeld tot 9 maanden met aftrek. ARBEIDSWET OVERTREDEN Conform den eïsch van den procu reur-generaal, heeft het gerechtshof te Amsterdam den directeur van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij wegens herhaaldelijke overtreding van de Arbeidswet veroordeeld tot zés maal honderd gulden boete. subs, zes maal acht dagen hechtenis. KNOEIERIJEN BIJ P. T. T.-INKOOP- VEREENIGING In de zaak tegen den 52-jarigen postbesteller A. B. van der M. te Am sterdam, die door knoeierijen in ziin functie van sub-penningmeester der inkoopvereeniging van P. T. T.-per- soneel een tekort van ruim zeshon derd gulden had veroorzaakt, heeft het gerechtshof te Amsterdam uit spraak gedaan. Het Hof veroordeelde den man tot een maand gevangenisstraf, doch gaf bevel de straf op te schorten om den verdachte de gelegenheid te geven gratie te verzoeken. De procureur-generaal had beves tiging van het vonnis der rechtbank te Amsterdam en veroordeelmg tot 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Een deel der verduisteringen was reeds verjaard. WAARSCHUWING De commissaris van politie te Deven ter geeft een ieder, in overweging, al vorens relaties aan te knoopen met 0. Hoekstra, die het algemeen publiciteit en uitgeverskantoor, Achter de Hoven 4-5 te Deventer, exploiteert, bij hem, com missaris van politie, inlichtingen in te winnen. Diverse Berichten y Buitenland Een geweldige, langdurige aard beving is geregistreerd door het seis mologisch instituut te Belgrado, gis termiddag om 14. uur 21.9 seconden. Het epicentrum van de beving lag op 13.410 K.M. van Belgrado in het gebied van den Stillen Oceaan. - De Bulgaarsche regeering heeft zich bereid verklaard de belangen van Duitschland, Hongarije en Roe menië in de Sovjet-Unie te behar tigen. Boven de Bulgaarsche Donau- haven Rusbe verscheen een Sovjet vliegtuig, dat echter door de lucht doelartillerie verdreven werd, zonder dat het. bommen had neergeworpen. Door granaatsplinters werden 3 per sonen gewond. De Zweedsche regeering heeft besloten de Sovjet-belangen in Duitschland en Hongarije te behar tigen. De Fransche minister van Oor log, generaal Huntziger, is naar Pa rijs vertrokken. Het Spaansche blad Arriba wijst in een lang artikel op de ur gentie van deelneming van Spanje aan den strijd tegen de Sovjet-Unie. „welke den geestdrift heeft gewekt van alle mannen, die een geweer kunnen drage.i". RADIOPROGRAMMA'S ZATERDAG 28 JUNI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 GramoRvonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoomnuzk'k. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.1."» Gra moloonmuziek. (9.15 —9.25 Voor do huisvrouw). 10.00 Ern stige muziek (opn.). 12.00 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonipuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Klaas va n Beeck en zijn orkest. 1,30 Gramofoonmu'ziek. 2,00 Voor het gezin. 2.20 Na. gedanen ar beidmuziek, en vroolijkheid. 5.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 4.20 Hot Utrechtsch Strijkkwartet. 5.15 B.N'.O.Nieuws-, eco nomische en beursberichten. 5.30 Orgel spel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Romancers. 7.00 B.X.O.- Vragen van den dag. 715 De Melodisten en solist. 7.45 Voor den De Fransche onderstaats-secre taris Benoit Méchin is met een spe ciale opdracht van de Fransche re geering per vliegtuig in de Turksche hoofdstad aangekomen. Berichten uit Washington mel den, dat de communistische propa ganda in de Ver. Staten den laatsten tijd zeer is toegenomen. De vorige maand werden meer dan een mil- lioen paketten met communistische propaganda-geschriften door de New Yorksche post verzonden. hoer. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8,15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroepstrijk- orkest en gramofoonmuziek. 9.30 Berich ten (Engelsch). 9.45 „Ik was er zelf bij", causerie (opn 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch uewa reel". HILVERSUM' II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 R.N'.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz, l'rot. Kerkcomité), 10.20 Omroep- Hariuonio-orkest (opn.). 10:50 Gramo foonmuziek. 11.00 Omroeporkest, gemengd operette-koor en solisten (opn.). 12.00 Be richten. 12.15 Ensemble Amende. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 1.40 Voor do jeugd. 2.00 Rotterdamsch Pliilharmonisch or kest en solisl. (pl.m. 2.45 „Stad en Land"). 4.00 Orkest Eloward en gramo foonmuziek. 5.00 Bijbelvertellinspen (voorbereid door hot Vrijz. Prot. Kerk comité). 5.15 B.N.O.Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Pianovoor- dracht en gramofoonmuziek. 6.15 „Pro Musicn," en gramofoonmuziek. 6.45 Re port n go. 7.00 B.N.O,Groningsc.h praat je. 7.15 Gramofoonmuziek. (7.307.45 Werkers ontmoeten elkaar). 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 tVrooli.ijhc voor dracht mot muzikale omlijsting. 8.30 Ca baretrevue. 9.45 Gramofoonmuziek. 9 55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.00 B.N.O.: Nieuws berichten. Sluiting. Nu het rooiverbod is opgeheven is de aanvoer van aardappelen zeer groot. Be aardappelen zijn dit jaar grooter van stuk, daar men la-er met het rooien is begonnen. De drukte op de veiling te Broek op Langendijk. (Polygoon) FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 10. Maar deze beide kamers zult u aanstonds op uw gemak kunnen be kijken, hernam onze gids. We kun nen nu beter naar boven gaan. Of wacht, eerst even een kijkje hier. Hij opende een deur onder de trap. Het was hier donker en pas nadat hij het electrische licht had aangeknipt zag ik. dat hier onze jassen waren opgehangen. Ik zag er nog meer Een deur. die. evenals de deur. waar we juist doorheen waren gekomen, roegang gaf tot. de hal! en. daar tegenover. in het. midden, nog een die thans door Somer voor ons ge opend werd. Hier is. zooals u ziet het trappenhuis voor het personeel, een achteruitgang voor het perso neel en twee W.C.'s. Naar beneden komt u in het souterrain, in de keu ken en de kelders; naar boven op de "srste en tweede verdieping. We kuri- ■en hier wel de trap nemen, al moe- 'en we dan achter elkaar loopen. We kwamen op de eerste verdie ping terecht in een ruimte, die een beetje kleiner was dan die van be neden. Hier was een raam. Het leek mij ongerlefel.'jk dat hier geen deur was. F,n de trap, die naar boven voerde, was wat ruimer en door een mooieren looper bedekt dan die, wel ke wij zooeven bestegen hadden. De deur. die de secretaris nu opende was een dubbele, die uitkwam op den omloop, bovenaan de breede statie trap, die we reeds kenden, omdat we er over naar de kamer van Philip Somer waren geleid. U ziet, eenvoudiger kan 't eigen lijk niet. Ik ben geen huizenbouwer maar ik meen met het ontwerpen van mijn huls toch goed geslaagd te zijn. Over dezen omloop kunt u alle kamers van deze verdieping be reiken en ook het groote balcon bo ven het terras aan de voorzijde van het huis. Laten we dezen kant uit gaan. Hier een badkamer voor de jongens en mijnheer Somer, dan, op een rij. de kamers van de jongens eerst die van Teun. den oudste, dan van Paul. den middelste, en tenslott*- die van Eddy, den jongste. Als u he4 wenscht. kunnen we even binnen gaan. Wilt Ti? Ik geloof niet. dat, he4 noodig is antwoordde mijn vriend. Deze beide kamera bevinden zich recht boven uw ei^en kamer? Vestigde hij er nu mijn aandacht op, dat een der beide zoons zooeven op een wat overhaast verdwijnen werd betrapt? Inderdaad, bevestigde mijnheer Van Wieringen, ons voorgaande langs het balcon. Hier ziet u mijn eigen slaapkamer met mijn privébadkamer die ook een verbindingsdeur met de kamer heeft. Deze deur naar buiten is altijd gesloten. Hé, dat is vreemd. Hij verbleekte. Zijn hand, die on willekeurig op den knop van de al tijd gesloten badkamerdeur drukte, voelde geen weerstand, de deur ?ing open. Ik weet toch zeker, toen ik vanmorgen een bad nam. was die nog gegrendeld, als altijd. Als altijd? herhaalde A.A. met bijzonderen nadruk. Altijd, beklemtoonde mijnheer Van Wieringen. u permitteert? vroeg A.A, en trad de badkamer binnen, nog voor dat onze gids iets antwoorden kon. Wij volgden hem. nu hij naar de tweede deur in de badkamer schreed. U sluit deze deur 's nachts af aan de andere zijde? Natuurlijk, dat wil zeggen, ze is eveneens altijd gesloten en voor ik naar bed ga. voel ik er alleen even Ja. niet omdat ik bang ben, maar uit gewoonte. Nü is ze gesloten aan dézen kant", constateerde mijn vriend Het Bikt. me verstandig, indien van avond even controleert, of alles hi01" a1* gewoonUik. Mogen we binnen gaan? Inplaats van te antwoorden, ont sloot mijnheer Van Wieringen de deur en ging ons voor, de slaapkamer in. Tegen den lengtemuur stonden kolossale lits-jumeaux, daarnaast, schuin, zoodat hij achter de gang deur kwam, wanneer deze geopend werd, een prachtige toiletspiegel; naast de gangdeur een enorme spie gelkast; voor de ramen gemakkelijke stoelen en hier en daar een tafeltje. Het ligt niet in mijn bedoeling, u bang te maken, zei A.A. lichtelijk ironisch, maar het zou kunnen zijn, dat iemand op deze manier zijn weg gebaand had, om u vannacht een verrassend bezoek te brengen. Sluit u, zooals u 'dat gewoon bent. Mocht dit door uw belager bemerkt wor den, voordat de dag voorbij is, dan zal hij in elk geval begrijpen, dat u op uw hoede bent. Hij keek, terwijl onze geleider zijn raad opvolgde, op zijn gemak de luxueus ingerichte kamer rond en was dadelijk gereed onzen saaien, evenwel noodzakelij ken tocht te vervolgen. We bevonden ons vlak bij de kamer van den secre taris. die we reeds hadden bezocht en die ook reeds beschreven is. De deur er van was naast die van de badkamer. Hier ging Philip Somer ons voor. - We zijn hier al geweest, zei A.A.. maar ik zou graag eens küken. hoe dat, .riaet met deze balkondeuren. H" doorliep de kamev. verdween op het balcon en bleef tamelijk lang weg. Ik volgde hem tot aan het balcon eru zag, dat dit langs de geheele achter zijde van het huis liep. Achter me hoorde ik den heer Van Wieringen aan zijn secretaris vragen, of hij er zeker van was, de briefjes in de kast te hebben geborgen. Die vraag was niet noodig geweest, want het eerste, dat A.A. bij zijn terugkomst zei, was: Ik zag, dat u ze er in legde, mijnheer Somer. Mag ik zelf even kijken? Ga uw gang, stemde de secreta ris toe geprikkeld omdat het er op leek, dat hij niet onvoorwaardelijk geloofd werd. Als u ze nu vinden zou. dan zouden ze teruggebracht moeten zijn. want zoo even waren ze er beslist niet. Nu ook niet, erkende de terecht- gewezene. Tenzij één er van. Of is het een nieuw? Het is niet geadres seerd, het is zelfs zonder enveloppe. Hij glimlachte. 1-Iet heeft eigenlijk iets gemoedelijks, die manier van correspondeeren. Al is de inhoud van de brieven dat nu niet bepaald. Hij las het briefje en overhandigde het daarna aan den heer Van Wieringen. Was dat. er dan óók niet?, vervolgde hij tot. den secretaris. Dan moet men tweemaal bij u zijn binnengeko men en aldus het risico onnoodig hebben vergroot. Het was er beslist niet. beweerde Philin Somer heftig. Dan zou ik het hebben gezien en dan had ik het natuurlijk niet laten liggen. Hij hoefde zich niet te verdedigen; nu zijn patroon het papiertje open-, gevouwen aan hem toereikte, stelde het lezen er van hem vrij van uit voerige antwoorden. Naast hem staande las ik mee: „Tienduizend. Binnen 24 uur". In blokletters, we derom met inkt geschreven. De andere kamer, waarvan de balcondeuren toegang tot dit balcon geven, is die van uw oudsten zoon, nietwaar?, vroeg A.A nadat hij ge zien had, dat wij beiden niet meer lazen. Jawel, maarstamelde de eigenaar van het huis, ten prooi aan een moeilijk meer te verbergen vrees. En die vrees was. als hij tenminste in de goede trouw van zijn secreta ris bleef gelooven. zeer verklaarbaar want de bedreiging bleek zich nu ge heel onopgemerkt door het gansche huis te kunnen bewegen. En die kamer komt uit op den omloop, nietwaar?, vroeg A.A. ver der. De deur er van is waarschijnlijk niet gesloten? Ik zou niet weten waarom, ten minste. ik wist dat nog niet, ant woordde de verslagene. Moeten dan ook binnenshuis alle sloten worden gebruikt? Bepaald overbodig lijkt me dat niet. Het zou meer aanbeveling ver dienen dan uw welgewapende muur en de veiligheidssloten ot> het inrii- hek, keuvelde mijn vriend. (wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2