Grootsche Demonstratie tegen het Bolsjewisme DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Belangrijke Rede van den Rijkscommissaris Offensief tegen het Bolsjewisme ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0,16 Per 3 maanden ƒ2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losso nummers 0,06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 5137. AMEPSFOOOTSCHE (OilPANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10.26 Kleine advert („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer 10.05 4 keer l.d. Dagbladed. I dubbele 2 keer l.d Anderd ed prijs ZATERIMG 28 JUNI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALE WIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. DE DEMOCRATIE HEEFT AFGEDAAN: EEN VRIJ NEDERLAND OP NATIONAAL-SOCIALISTISCHEN GRONDSLAG WACHT EEN GROOTE TOEKOMST GEWELDIGE BELANGSTELLING VOOR OPENLUCHT BIJEENKOMST TE AMSTERDAM Dankwoord van Ir. Mussert In een massale bijeenkomst op het voormalige IJs- clubterrein te Amsterdam, welke een indrukwekkende demonstratie tegen liet bolsjewisme is geworden, heeft dc Rijkscommissaris voor het- bezette Nederlandscbe gebied, Rijksminister dr. Seyss - Inquart, het woord gericht tot het Nederlandsche volk. Hij zeide dat het uur van den beslis- senden strijd met den doodsvijand der Europeesche cul tuur thans heeft geslagen en deed een beroep op de Ne derlandsche nationaal-socialisten om zich mede beschikbaar te stellen voor de organisatie van het Europeesche gebied. Voorts verklaarde dr. Seyss-Iiujuart, dat het niet in het we zen van de door den Führer ontworpen reorganisatie van Europa ligt, den Nederlanders hun zelfstandigheid tc ont nemen, maar dat het gaat om de gelijkgerechtigdheid van de Nederlanders in het gereorganiseerde Nederlandsche gebied. Spr. beschouwde deze betooging als het uitgangspunt van de nationaal-socialistische reorganisatie in Nederland. Vervolgens voerde de leider der N.S.B. het woord, die zeide, dat Nederland te kiezen heeft tusschen Hitier en Stalin, en den Rijkscommissaris de verzekering gaf, dat het Duitsche volk op de kern van het Nederlandsche volk kan rekenen. Historische Gebeurtenis Deze gebeurtenis was een feit van historische beteekenis voor Neder land. De toespraak van dr. Seyss- Inquart, van hart tot hart. maakte diepen indruk op de tienduizenden, die bijeen waren gekomen op het groote terrein op de grens van oud en nieuw Amsterdam. Een zeer groote drukte heerschte reeds vroeg in de nabijheid van het Cent.raal-station.De W.A.-kapel stond op het Stationsplein opgesteld en speelde vrcolijke marschmuziek. Elke trein voerde resds kleine groepen Duitschers en N.S.B.'ers mee. Kcrt na 5 uur arriveerde dc eerste extra-trein en de opmarsch naar het IJsclubterrein nam een aanvang. Overal langs den weg was de be langstelling groot. Regelmatig kwamen nu de extra- treinen binnen en steeds indruk wekkender werd de opmarsch. Van liet Centraal-station naar het Mu seumplein was de weg vol bezoekers. Achter dc muziekcorpsen en achter de tamboers en pijpers marcheerden zij in een onafgebroken rij naar het terrein. Nederlandsche en Duitsche Ar beidsdienst, de spade aan den schou der en in onberispelijke houding trokken mede op tusschen de rijen der belangstellenden. Rond het IJsclubterrein was de drukte geweldig. Duizenden ston den hier langs den weg geschaard. Tegen acht uur arriveerde de lei der van de N.S.B.ir. Mussert. De menigte buiten de hekken had reeds in de verte den auto van ir. Mussert ontdekt en een luid hou zee-geroep ging op, dat aanzwol tot een ware ovatie. Met den nationaal-soeialisti- schen groet dankte ir. Mussert voor deze hulde. Ook bij dc komst van den Rijks commissaris werden de handen ten groet geheven en applaus klonk uit de rijen der wachtenden. Een bijna strakblauwe lucht koe- pelde zich boven dc duizenden. Vroo- lijke marschmuziek klonk over het terrein, dat een fcestelijken aanblik bood. Fleurige vlaggen en vanen ac centueerden de eenheid van gedach te die er heerschte. Langzaam vulde zich het terrein. De plaatsen op de tribune der eere- gasten waren reeds goeddeels inge nomen. Wie er waren Onder de aanwezigen zagen wij Oberdienstleiter Schmidt; minister dr. J. Fischböck; S.S. Gruppenfüh- rcr Rauter; Staatsraad dr. Wimmer; gezant Otto Bene, als vertegenwoor diger' van het ministerie van Buiten- landsche Zaken te Berlijn; S.S. Bri- gadeführer Ministerialrat Fink; de gevolmachtigden van den Rijkscom missaris in de provincies; Bethmann Oberst Arbeitsführer, leider van den Duitschen Arbeidsdienst in Neder land; Krcisleiter Paustian; General- Leutnant Siburg; General-Major Schumann, chef van de Ordnungspo- lizel en velt hooge officieren van de d--'« sveermachtsunderdeelen; W. Jan- fee, Pressedezernent van den Rijks- c. j. missarls; Stefanelli, leider der Italiaansche fascios ln Nederland; mr. Backer, commissaris van de pro vincie Noord-Holland; burgemeester Voute, regeérlngscommlssaris voor Amsterdam. Van het departement van Volks voorlichting en Kunsten waren o.m. aanwezig de secretaris-generaal dr. T. Goedewaagen en diens persadvi seur, W. Hulstijn. Voorts merkten wij op de heer-en Van Geelkerken, mr. M. M. Rest van Tonningen, president van de Neder landsche Bank; den secretaris-gene raal in het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, prof. dr. J. van Dam; prof. dr. G. A. S. Snijder, leider van den Ned. Kuituurkring; prof. Wehof- fisch, Duitsch president van de Ne- derlandsch-Duitsche Kultuurvereeni- ging; H. C. van Maasdijk, Neder- landsch voorzitter van die vereen?- ging: gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt; de Standartenführer Har ster, bevelhebber van de Deutsche Sicherheitspolizei: dr. Londenburger, leider van de Hitlerjugend in Neder land; Schönherr, plv. leider v.h. Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P. in Neder land; consulaire vertegenwoordigers van Roemenië en Finland; vele hoo ge functionarissen van de N.S.B.; mr. dr. van Genechten, procureur- generaal bij het gerechtshof te Den Haag: Feldmeier, leider van de Ne derlandsche S S.; dr. E. H. van Rap- pard, landelijk leider van de N.S. N.A.P.; majoor Breunese, leider van den Ncderlandschen Arbeidsdienst; Woudenberg, leider van het N.V.V. en vele anderen. En nog steeds marcheeren in ge sloten gelederen honderden en hon derden bezoekers het terrein op wa^r reeds duizenden aanwezig zijn: eereformaties, bestaande uit S.A.-mannen en leden van het Duit sche Arbeidsfront, formaties van de Nederlandsche W.A.. de Nederland sche S.S., Jeugdstorm, Hitlerjugend en afdeelingen van den Bund Deut- scher Madel. De komst van den Rijkscommissaris Het uur van aankomst van Rijks minister dr. Seyss-Inquart nadert. Signalen weerklinken, het muziek corps zet „Durch gross Berlin mar- schieren wir" in. De Rijkscommissa ris gaat met zijn gevolg langs het middenpad, waarlangs eveneens een eerewacht stond opgesteld. Een laaiend enthousiasme begroette dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg. General-Kommissar Schmidt betrad hierop het eere-podium om de bijeenkomst te openen. Spreker wees er op, dat deze bijeenkomst de grootste is, die door de nationaal- socialisten in West-Europa is geor ganiseerd. „Wij zijn heden bijeengekomen", zoo zeide hij, „om het den westelijken democratieën duidelijk te maken, dat zij af- en terugtreden moeten", (luid applaus). „Schouder aan schou der staan wij naast elkaar in dit uur, waarop het bolsjewisme den doodssteek ontvangt. In den geest van onze soldaten, die aan het Oos telijk front den strijd tegen de bol sjewieken hebben aangebonden, wil len wij hier bijeenkomen". Na deze korte inleiding betrad de Rijkscommissaris, dr. Seyss-In quart. onder daverend en langdu-, rig applaus van de tienduizenden het spreekgestoelte. t)e Rijkscommissaris spreekt Ik heb u, Duitschers en Ne derlanders, vooral evenwel u, na tionaal-socialisten in dit land, bijeen geroepen;om uw stand punt te bepalen nopens de ge beurtenis van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front van 2000 K.M. de Duitsche legers en in hun gelederen de door de Westersche democratieën verraden Finnen en Roemenen aangetreden tegen de Sovjet-Unie en het bolsjewis me. Na 25 jaar heeft het uur van den btslissenden strijd met den doodsvijand van de Europeesche cultuur en geesteshouding gesla gen. Duitschland en het natio- naal-socialisme zijn de strijders, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u, Duit schers zoowei als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur verbindt ons allen als strijdmakkers. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitschland dezen oorlog, dien het door Engeland opge drongen is, niet voert voor eigen, zelf zuchtige belangen, maar voor Europa's voortbestaan en gelukkige toekomst tegen de thans aan den dag getreden internationale samenzwering van het groot-kapitaal, het jodendom en het bolsjewisme. Bij de gebeurtenissen van historische beteekenis, die zich thans voor ons afspeien en waaraan wij reeds actief deelnemen, worden wij aaneengesmeed tot een gemeenschap van lot en geesteshouding, die volgens nationaal-socialistische opvatting het lot van dit werelddeel uit de algemee- ne onrust en onzekerheid zal voeren r.aar nieuwe, echte kracht en naar het welzijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, na dat geweldige slagen geleverd en veld tochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkings aantal bijna de eerste plaats ter we- Teld inneemt en toch voor den buitenstaander lijkt het onbegrijpe lijk ziet het Duitsche volk met vol komen rust en onwrikbaar ver trouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk bespeuren wij, Duitschers. het bestuur der Voorzienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duitsche volk thans voelt, zal morgen de overtuiging van alle waar lijk goede Europeanen zijn. Telkens als het vasteland van Eu ropa zich wilde concentreeren om zich op de eigen kracht te bezinnen, heeft Engeland zich tegen dit streven ver zet. Zelfs toen het Duitsche volk na het jaar 1918 als gevolg van Versailles, waarvoor Engeland de hoofdschuld treft, dreigde ineen te storten, waar door het bolsjewisme geheel Europa zou hebben overstroomd, en Adolf Hitler het Duitsche volk ook in het bslang en voor het welzijn van Eu ropa weer oprichtte, verzette Enge land zich weer tegen deze versterking van Duitschiand, die voortvloeide uit de wederoprichting. Evenals in het jaar 1914, moest het Duitsche volk opnieuw omsingeld en eventueel door een blok kade er onder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een conflict onvermijdelijk. Joden, vrijmet selaars, internationale kapitalisten, Churchill en zijn handlangers, en vooral ook buitenlandsche vertegen woordigers van de Vereenigde Staten in Europa hadden reeds veel te lang gewacht op den nieuwen oorlog, die Duitschland definitief moest verorij- zelen en vernietigen. Het non-agressie-pact In deze ure des gevaars heeft de leider van het Duitsche volk, juist omdat hij de eenige vertegenwoordi ger van de Europeesche cultuur en beschaving is, die vooruit kijkt en zijn verantwoordelijkheid beseft, met de Sovjet-Unie een non-agressiepact gesloten. Slechts de politieks versterking van het Duitsche volk door het nationaal- sociallsme deed het mogelijk lijken, dat de betrekkingen met de Sovjet- Unie genormaliseerd zouden worden, zonder dat een bolsjewistische besmet ting optrad, waarin elk ander buur- volk vroeg of laat ten offer ware ge vallen. Slechts de politieke versterking van DR. SEYSS-INQUART (Foto P. K. Porsche) het Duitsche volk door het nation aal- socialismc en de onvoorwaardelijke trouw van het Duitsche volk aan zijn leider, maakten het mogelijk, dat met het oog op het belang van de politie ke en militaire gebeurtenissen de strijd tegen het bolsjewisme, waarte gen het nationaal-sociallsme zich als beweging had gesteld, onder welk tee- ken het Rijk veroverd en opnieuw gesticht werd. werd achtergesteld. Te belangrijker is het te achten, dat op het oogenblik. waarop de Führer het uur der beslissing komen zag. het Duitsche volk zonder nieuwe geeste lijks voorbereiding, zonder dralen als één man dezen strijd aanvaardde. Geen politiek verbond Het non-agressiepact was geen po- liti k verbond, naar steeds met na druk is verklaard. In den herfst van v/as het van Duitsche zijde 'ïjèzien de natuurlijke k-calilicalie van den toestand, dien Duitschland destijds kon wenschen. Of had Duitschland op het moment, dat En geland en zijn volgelingen Frankrijk en Polen den oorlog begonnen, van Zijn kant den oorlog aen de Sovjet- Unie mceten verklaren? Nooit echter heeft Duitschland besloten tot een strijdend verbond met de Sovjet-Unie of zich dit laten opdringen, zooals thans bij Engeland het geval is. Zoo ver heeft dezs geprononceerd christe lijke Winston Churchill het gebracht, dat hij als een schietgebed moet uit roepen: „Ruslands gevaar is ons en Amerika's gevaar" en dat dc Neder landers door hun gevluchte leiding, die thans geen verantwoordelijkheid meer draagt, worden aangespoord de bolsjewisten als hun bondgenooten te beschouwen, legt getuigenis af om trent de innerlijke ineenstorting en de verloren houding van deze groep emigranten. (Zie verder elders in dit blad.) J. C. Niet alleen te velde is se dert Zondag j.I. door liet sterkste en machtigste leger ter wereld een. krachtig offensief begonnen met dc bedoeling voor goed het bolsjewisme te vernietigen; ook hier te lancl'c heeft men zich vereenigd om van zijn anti-communistische gezindheid te getuigen. Nederland kan er trotsch cp zijn, dut het steeds een fel tegenstander is geweest van de Sovjet-Unie, waar mede nimmer eenig officieel contact gewcnscht werd; een uitzonderlijke posftie voor een klein land, dat hier bij echter tcondc ruggegraat te be zitten. In den loop der jaren heeft men kunnen lezen, welke tactiek werd ge volgd door dc Lenins en Slalins, die op de meest gruwelijke wijze het leven van milliocnen menschen ver nietigden. Spottend hebben we in het verleden over dat „land van belofte" geschreven, waar ho, onrecht hoogtij vierde, een intellectueel als ccn mis dadiger werd beschouwd. Niet alleen binnen de grenzen der Sovjet-Repu blieken werd dit barbaarsche sy steem doorgevoerd wie herinnert zich niet, hoe Frankrijk's positie is ondermijnd door het communisme, om maar niet te spreken van den zoo afschuwelijken broederstrijd in Spanje, waar anarchisten, nihilisten cn communisten samenspanden en het bloed in breede stroomen vloeide. Geen wonder derhalve, dat dc op roep van den Rijkscommissaris, tot de Rijksauitschers en Nederlanders gericht, om gezamenlijk te demon- streeren tegen het bolsjewisme, gre tig gehoor vond. Onder de meester lijke regie van Ministcrialra. Fink zijn wij gisteravond te Amsterdam getuigen geweest van een machtige demonstratie, waarbij N.S.D.A.F.. N. S B., N.S.N.A.P., Duitsche cn Neder landsche Arbeidsdienst een gemeen schappelijk' fron!^ vormtfeji^iege" een gevaar, dut ens allen zot# dreigen, indien het bolsjewisme zou zegevie ren in den krijg, welke sedert Zondag woedt. Gezien de geweldige successen op vele fronten door de Duitsche Weermacht tevoren behaald, bestaat echter gelukkig daarvoor niet de minste kans. De Führer van het Duitsche Rijk. Adolf Hitler, heeft de vernietiging van het bolsjewisme op zich geno men. Men heeft de boo£pchap tot zijn volk gelezen. Dr.aruit sprak zijn standvastigheid en wil, en de wereld" went nu wel, wat dit zeggen wil. In een magistrale, goed gedocu menteerde rede die wij in dit nummer volledig afdrukken lieeft de Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyss-Inquart de groote commu nistische bedreiging onderlijnd en daarbij een krachtig beroep gedaan cp het Nederlandsche volk, om met de Duitsche natie aaneengesloten samen te gaan ter bestrijding van dit gevaar. Behalve de hierboven genoemde partijen of bewegingen, hebben dui zenden Nederlanders deze histori sche bijeenkomst bijgewoond. En zon- drer twijfel zijn allen onder den in druk gekomen van de krachtige ar gumenten, waarmee niet alleen de aanwezige nationaal-socialisten wer Stormaanval over 'n grensrivier. De be schlcting van een verdedigde stad. (Hoffmann.) den aangespoord om samen te wer ken, maar ook ccn beroep werd ge daan op alle land- cn volkscenooten van goeden wil. Met Inachtneming van den eigen volksaard en zelfstan digheid schaart Nederland zich van zelfsprekend- acMer den man, die momenteel den bsslissenden kamp voor Europa voert, hetgeen tevens beteeken? de bevrijding van het weer bedreigde Finland dat ons aller sympathie heeft cn van a! die staten en menschen, welke momen teel nog onder het communistisch» juk zwaar gebukt gaan. Ir. Mussert heeft zich den tolk ge maakt, niet alleen van zijn beweging maar ook van ons volk, om den Rijkscommissaris te danken oor diens woorden. Dc leider van de N. S.B. heef? hierbij o.m. betoogd, dat een deel van ons volk. dr»t zoo trouw aan zijn eigen tradities is cn zoo fatsoenlijk, nog onvoldoende wil in zien. dat het in het verleden is be drogen. Het meet ontwaken, nu het voor de keuze wordt gesteld: Voor Hitler of voor Stalin? Waar de Rijks commissaris tevoren reeds had ge zegd, dat de democratic, hoi bolsje wisme en het marx'sme hier te lande hebben afgedaan, zal het velen niet moeilijk vallen hun keuze te bepa len. Wat de eensgezindheid van ons volk betreft, staan we voor een moeilijk probleem. Verdeeld als het in ziin opvattingen steeds is geweest, zal het een hee'e toer zijn. liet vC! vereenigen ir. één beweging. Dit kwam zelfs gisteravond tot uiting, toen de N.S.B.'ers hun juichkreet „Hou Zee" aanhieven, de N.S.N.A.P.* ers prompt hun ..Sicrr Heil" lieten hooren. Dat was C:s eenige wanklank van deze overigens goed geslaagde manifestatie. Waar het groote Duitsche Rijk slechts cén par-'ij. cén leider kent en heeft, scbiint het klc're Nederland eok op dit gebied zijn trad't'e te blijven velgen, aldus verdeeldhe'd zaaiend, hetgeen ongetwijfeld een beletsel ir om van awkwen te ver lengen, dat zij zich scharen onder één vaan. zonder dat daar eensge zindheid bestaat. Het is niet onmogelijk, dat de kin derziekte nog moet worden overwon nen e>' dat men op den duur iv>k op dit gel ied* oraanisatftTiscli tot één geheel komt. Wij herhalen hethe) zal een heelo toer zijn. al heeft men* dan in de Duitsche organisatie liet goede voorbeeld. Japanners vertrekken uit Ned. Indië HANDELSCOMMISSIE OP TERUG REIS Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat de bijzondere Japansche afge zant voor de handelsbesprekingen met Nedcrlandsch-Indië, Josji- zawa, met de leden der Japan sche handelscommissie uit Bata via is vertrokken. Voorts werd begonnen met het vertrek der Ja panners uit Nedcrlandsch-Indië. HONGARIJE IN 1JEN OORLOG VERKLARING VAN BARDOSSY Nadat in de gisteren gehouden zit ting van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden, de minister-president Bardossy had medegedeeld, dat de staat van oorlog tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie was ingetreden, kondigde hij militaire vergeldings maatregelen aan als antwoord op den aanval van het Sovjet-luchtwapen op Kasjau. Deze mededeellng werd door de afgevaardigden met geestdriftigen bijval opgenomen. De leden der recht- sche oppositie eischten een verbod van de sociaal-democratische partij, aan gezien deze het Moskousche bolsje wisme in Hongarije bevorderde. BOMAANVAL Het Sovjet-luchtwapen heeft gister middag een nieuwen aanval gedaan op Hongaarsch souverein gebied. Drie gevechtsvliegtuigen wierpen op het plaatsje Talaborfalv. ten Oosten van Chust, verscheidene bommen neer die slechts geringe materieele schade aanrichtten. Er vielen geen slacht offers. DE STRIJD OM TOBROEK Italiaansch WeermachtLsrichl 27 Juni. In Noord-Afrika blijven de bom menwerpers der spil-mogcndheden de stellingen en ravitailleerings-in- stallaties van de vesting Tobrock be stoken. Jagers hebben gemotoriseerde strijdmiddelen en kampementen in de omgeving van Sidi-el-Barrani met machinegeweren beschoten. Een Hur ricane werd neergehaald. In Oost-Afrika zijn pogingen van den vijand, om over de rivier de Di- dessa in het gebied van Galla en Si- damo te trekken, veriideld.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1