De verwoede Strijd in het Oosten AMERSFOnTITSGHE COTTRANT ZATERDAG 28 JUNI 1941 ij ii\ jN Uil 1-4 D De Demonstratie te Amsterdam (Vervolg) Rede van Ir. Mussert Nadat de Rijkscommissaris, wiens rede herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, het spreekgestoelte had verlaten, onder daverende toejuichin gen van de enthousiaste menigte, be trad de leider van de Nationaal-So- cialistische Beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, het spreekgestoelte. Mijnheer de Rijkscommissaris, Volksgenooten en kameraden. U, mijnheer de Rijkscommissaris heeft gesproken, tot ons Nederland sche nationaal-socialisten en over on ze hoofden heen, tot dat deej van hetj Nederlandsche volk, dat begrip heeft voor de grootsche, geweldige gebeur tenissen van dezen tijd. Het is mij een plicht en een voorrecht, u, mijnheer de Rijkscommissaris, daarop te ant woorden, niet slechts als leider van de N.S.B. in naam der Nederlandsche nationaal-socialisten, maar ook als zoon van mijn volk, in naam van het Nederlandsche volk, dat zich bevindt iti de tragische omstandigheid, dat het in de "ure des gevaars door zijn regeering werd verlaten en nu uit eigen beweging, ja, tegen degenen, die gevlucht zijn in, de kracht moet ont plooien, die noodig is om het voortbe staan van dit volk te waarborgen. Dit volk. dat zulk een groote geschiedenis achter zich heeft, dat zulke groote ei genschappen in zich draagt, is te goed. veel te goed om in den chaos onder te gaan. Onmiddellijk nadat het begin van den oorlog tegen de bolsjewisten bekend geworden was. heb ik Adolf Hitler, dien wij. Neder landsche nationaal-socialisten, erken nen als den van God gegeven Ger- maanschen leider, een telegram van den volgenden inhoud gezonden: ..In dit beslissende uur. waarin de strijd van he:, nat.-socialistische en fascis tische Europa tegen zijn bolsjewis- tischen doodsvijand begonnen is, is het mij een vooirecht aan u, Führer aller Germanen, de plechtige geiofte te kunnen afleggen, dat de natio- naal-socialistische beweging in Ne derland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederland sche volk te winnen voor de natio- naal-socialistische idee en daarmee voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kameraden meld ik u. dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zuilen zetten voer d? g?- meenschappelijke overwinning. God bescherme u en geve aan uwen strijd zijn onmisbaren zegen". Ik heb mijn kameraden niet kunnen raadple gen over dit plan. maar ik ben er volkomen zeker van. dat datgene, wat uit mijn hart opsteeg, ook hun gevoe- s^Jens weergaf. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik het vol gende telegrafische antwoord heb ontvangen: „Voor de belofte van trouw, mij in dit belangrijke uur namens de Nederlandsche natio naal-socialisten gezonden, betuig ik u mijn hartelijken dank. Ik verbind daaraan mijn groeten en mijn beste wenschen voor uw ver deren arbeid in dienst van onze gemeenschappelijke idee. (w.g.) Adolf Hitler". Wij weten alien waarom Jiet gaat. Indien het monsterachtige bondge nootschap tusschen kapitalistische joodsche en bolsjewistische machten of. persoonlijker gezegd, tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin er in mocht slagen de overwinning te be halen, dan zou ons land en ons volk op de volgende wijze te gronde gaan: 1. Wij zouden worden uitgehongerd ooor de blokkade, die Europa moet af sluiten van de wereldvoorraden aan levensmiddelen en grondstoffen er. wel in nauwe samenwerking met het Sovjet-Russische blok in het Oosten. 2. Dacma zou Nederland het slagveld worden tusschen de Angelsaksische en d? Duitsche mogendheid, zoodat geen steen op den anderen gelaten zou worden. 3. Tenslotte zou Engeland zich na de overwinning op zijn eiland te rugtrekken en Europa overlaten aan den bolsjewistischen chaos, waarin ie dere vorm van godsdienst en Europee- sche cultuur te gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wapenen betsekent de definitieve afwending van de bolsjewistische bedreiging, de inschakeling van de groote Russische productiemogelijkheden in de Euro- peesche economie en de mogelijkheid tot opbouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samen werking mei elkander kunnen leven. ONS VOLK VOOR DE KEUZE Wij bezweren thans ons volk te kie ken: voor Hitler in zijn roeping voor het Duitsche volk. voor de Germaan- sche volken, dus ook voor ons volk, ja, voor geheel Europa, öf voor Staïin in zijn roeping voor den duivel. De keus is niet moeilijk voor den rechtschapene. Wij. oude nationaal- sccialisten. hebben die keus reeds ja ren geleden gedaan, doelbewust zonder dralen, uit liefde j&gens volk en vaderland. Voor ons sprak het steeds vanzelf, dat Duitschland en zijn Führer een Europeesche roeping heb ben. U. mijnheer de Rijkscommissa ris, zult verwonderd zijn, dat nog niet het geheeie Nederlandsche volk dit in ziet. De oorzaak hiervan "ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk is, dat er nog velen zijn, die nog steeds niet kunnen gelooven, dat zij sedert jaren stelselmatig be.o gen en bedrogen zijn door degenen, die zij steeds vertrouwden. Langzaam maar zeker dringt dit inzicht tot oen door. En met dit ontwaken komt de verontwaardiging, over zooveel slecht heid en de wil tot samenwerking ia.t ons. Tienduizenden marcheeren reeds ia onze gelederen. Ik geef u de vei ze kering: het Nedevlandsrhe volk doet m^e. Maar 20 jaar stelselmatige vergif tiging kunnen niet in een paar maan den krachteloos worden gemaakt. Wij zijn er trotsch op, dat vele duizenden onzer volksgenooten in de „Standarte Westland" van de S.S. en het nationaal-socialistische auto corps deelnemen aan den veldtocht tegen de bolsjewisten. Nederland is althans vertegenwoordigd. Dage lijks smart het ons, dat niet een goed georganiseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flinke lei ding naast het Duitsche. Roemeen- sche en Finsche leger kan staan. Ons, met onzen nationalen trots, ons, die niet gewoon zijn aalmoezen te krijgen, ons bekommert het dat Duitschland nu weer bijna alles al leen moet doen. Indien ons volk bij de verkiezingen van 1937 ons had geloofd, dan zouden wij van 10 tot 15 Mei 1940 niet tegenover elkaar hebben gestaan, dan zouden niet duizenden in een broederoorlog ge vallen zijn. doch dan had thans het Nederlandsche volk schouder aan schouder met den Duitscher gestaan. Het heeft niet zoo mogen zijn. Gods wegen zijn ondoorgrondelijk. Maar gelukkig is het toch zoover gekomen, dat er "in het Nederlandsche volk een kern gebouwd is, die volkomen begrip heeft, voor de worsteling tus schen de goede en de duivelsche machten, een kern, die onwrikbaar vast staat, in haar overtuiging, die blij van zin en in vol vertrouwen de noodzakelijke offers draagt, die God dankt dat hij voor de instandhou ding van Europa mannen als Hitier en Mussolini heeft gezonden. In naam van deze steeds meer groeiende, steeds krachtiger kern van het Nederlandsche volk zeg ik u, mijnheer de Rijkscom missaris: Het Duitsche volk kan op ons rekenen als op zijn trouw- sten broeder. Kouzee! Volksgenooten en kameraden, Laat ons niet uiteengaan, alvorens met onze gedachten geweest te zijn met onze strijdende kameraden, de honderdduizenden Duitschers en de honderden Nederlanders, die in het Oosten hun leven op het spel zetten. Ons. Nederlanders, betaamt het bij zonder aan de zware offers van mannen en'zonen te denken. Wij. Nederlanders en Duitschers zullen hier gemeenschappelijk een lied zingen, dat zij daar aan den overkant met hun bolsjewistische bondgenooten nooit zullen kunnen zingen, namelijk het oude Nedei-- landsche gebed: „Wilt heden nu tre den De muziekkapel van hetDuitsche Arbeidsfront zette dan 't Nederland sche dankgebed „Wilt heden nu tre den'' uit Valerius' Gedenckclanck. in, dal staande door vele aanwezigen werd medegezongen. Ook de rede van ir. Mussert is herhaaldelijk door blijken van in stemming onderbreken. Nadat, "de N.S.B.-leider het podium had verlaten, is hij door den Rijkscommissaris met een handdruk gecomplimenteerd. Hierna sprak Generai-Kommissar Schmidt een kort sluitingswoord: ..Wij hebben zooeven het lied onzer vaderen gezongen, het Nederlandsche dankgebed. Bidden wij God. dat hij onze troepen zegene. zoolang die in de lucht, op het water en op het land striiden. Wij kunnen deze bijeenkomst echter niet besluiten zonder een groet aan onzen Führer". Dan worden de vanen geheven, de schoppen van de mannen van den Arbeidsdienst worden aan den schou der gebracht en een driewerf „Sieg Heil" weerklinkt. De autoriteiten verlaten het ter rein. weldra gevolgd door de forma ties met hun vlaggen en vaandels en door de duizendkoppige menigte, die zich in alle richtingen verspreidt De afmarsch ving om half tien aan en om kwart over elf arriveerden de laatste groepen aan het Centraal station. Tot zeer laat in den avond duurde het vertrekken van de trei nen. om de tienduizenden weer naar hun haardsteden terug te brengen. Inlevering van Metaal Inleveringsplichtigen worden opgeroepen BEPALING DER VERGOEDING Ter uitvoering van de Verordening op de inlevering van metalen is een beschikking van de secretarissen- generaal cier betreffende departe menten in de Staatscourant opgeno men. Hierin wordt o.a. bepaald, dat in iedere gemeente verzamelplaatsen voor het in ontvangst nemen van de in te leveren voorwerpen zullen wor den ingericht en wel op elke 5000 in woners één. De burgemeester is bevoegd, in het geval de in te leveren voorwerpen een gezamenlijk gewicht van tien k-g. te boven gaan. op verzoek van den inleveringspliehtige, die voorwer pen van gemeentewege kostenloos te doen afhalen. Ieder hoofd van een gezin of van een ..samenwoning", zoomede ieder afzonderlijk levend persoon en ieder ander inleveringspliehtige in een Gemeente wordt, voor zooveel moge- hik, door den burgemeester schrifte lijk opgeroepen om te verschijnen of zich te doen vertegenwoordigen voor de vereischte inlevering van meta len voorwerpen. Verklaart de opgeroepene. dat hij geen aan d.? verplichting tot inlege ring onderworpen metalen voorwer pen bezit, dan wordt hij toegelaten BUITENLAND De Oorlog in Afrika Duitsclie Aanvallen op Haifa Ten aanzien van de hevige Duit sche luchtaanvallen, op den 25sten Juni ondernomen op Haifa, dat naast. Alexandrië het laatste toevluchtsoord der Britsche oorlogsschepen in het Oosten der Middellandsche Zee is, verneemt het D.N.B. nog van bevoeg de zijde, dat de Duitsche vliegtuigen havenwerken en docks gebombardeerd hebben. Ten Zuiden van de petro leumhaven en in het Noord-Oosten der stad werden spoorwegemplace menten vernield. In pakhuizen en tanks braken zware branden uit. ROND TOBROEK In Noord-Afrika zijn de operaties der Duitsche luchtmacht volgens de plannen voortgezet. Door hevige aan vallen op concentraties van troepen en materieel werden den vijand aan zienlijke verliezen toegebracht. Ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den avond van den 25sten een ge slaagd bombardement geopend op Britsche troepen-concentraties. Ten Westen van Tobroek zijn verscheidene afweer batterij en door bomtreffers tot zwijgen gebracht. Bij de vestiging werden stellingen en schuilplaatsen met. succes gebombardeerd en auto's met machinegeweervuur bestookt. Een Hurricane werd neergeschoten. Aan vallen op de havenwerken van To- bioek deden verscheidene branden ontstaan. Een Duitsche luchtafweer- batterij heeft van een hoogte bij Tobroek een Britsche torpedoboot en een transportschip, die de haven wil den binnenloopen. onder vuur geno men. zoodat de schepen moesten te- rugkeeren. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND GERINGE SCHADE Het. Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht geprobeerd met zwakke strijdkrachten Noord- west-Duitscbland binnen te vliegen. Door uitgeworpen bommen werd slechts geringe schade aan gebou wen veroorzaakt. De aanvallende Britten leden door nachtjagers en luchtdoelgeschut zware verliezen. Tot dusver werden in totaal 11 vliegtui gen als neergeschoten gerapporteerd. Duitselie Represailles AMERIKAANSCHE VERMOGENS WAARDEN Met het oog op de door de regeering van de Ver. Staten afgekondigde blok keering der in de Ver. Staten aan wezige Duitsche vermogenswaarden heeft- de Duitsche rijksminister voor Economische Zaken, behalve de .eeds getroffen maatregelen, bepaald, dat Amerikaansche onderdanen in Duitschland principieel nog slechts met goedkeuring van de plaatselijke bevoegde deviezeninstanties mogen beschikken over hun binnenlandsche vermogenswaarden. Gevechten bij Lemberg en Bialystock Duitsch W eermachtbericht tot de bevestiging van deze verkla ring door 't plaatsen van zijn hand- teakening onder het desbetreffend formulier. Inlevering van metalen voorwerpen of deelen daarvan, behoorende tot den bedrijfs- of magazijn voorraad van overheidsbedrijven. kleinhande laren. winkeliers, vertegenwoordigers, die voorraad houden, warenhuizen, groothandelaren en fabrikanten, ge schiedt tot een maximum van 1000 k.g. netto per inleveringspliehtige op de aangewezen verzamelplaats. Taxatie in bijzondere gevallen ge schiedt voor rekening van den be langhebbende. Tegen de beslissing van den des kundige is geen voorziening toege laten. Tenzij de inleveringspliehtige of wie hem vertegenwoordigt, heeft ver klaard afstand te doen van het recht op vergoeding van de metaal- waarde der ingeleverde voorwerpen, geschiedt de uitbetaling van de aan de rechthebbende toekomende bedra gen, zoo spoedig mogelijk na de al- gemeene inlevering, door den ge meente-ontvanger, overeenkomstig de volgende maatstaven: Koper tegen f 40 per 100 kg. Messing tegen f 25 per 100 kg. Nikkel tegen f 120 per 100 kg. Tin tegen f 140 per 100 kg. Lood tegen f 10 per 100 kg. Legeeringen en dergelijke metalen tegen f 20 per 100 kg. AANBIEDING BUITENBAND SCHE EFFECTEN Het nieuwe Verordeningenblad be vat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de aan bieding van buitenlandsche effec ten, waarin is bepaald, dat de secre taris-generaal van het departement van Financiën kan bepalen, dat in gezetenen verplicht zijn de hun in eigendom toebehoorende en door hen verkregén buitenlandsche effecten of bepaalde groepen dezer waarden rechtstreeks of door tusschenkomst van een deviezenbank aan de Ne derlandsche Bank aan te bieden en verlangen te verkoopen en over te dragen. De bepalingen van artikel 44. derde tot en met negende lid. van het de- viezenbesluit 1941 zijn van overeen komstige toepassing. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede, d.d. 27 Juni: Dc eerste, vijf dagen der operaties heb ben bewezen, dat de Sovjet-weermacht gereed was voor den aanval op Mid den-Europa. Ook in het naar het Westen uit springende grensgebied om Lem berg en Bialystock, dat reeds on middellijk blootgesteld was aan een Duitsche insluiting en daar door ongeschikt was voor een zui vere verdediging, troffen onze troepen een opeenhooping van of fensieve Sovjettroepen aan. Daar door kwam het reeds bij de eer ste grensgevechten tot een bot sing met het Sovjet-leger en de Sovjet-luchtmacht. Onze op alle fronten zegevierende troepen heb ben groote beslissingen afge dwongen: mededeelingen daarom trent kunnen zeer binnenkort ver wacht worden Marine en luchtwapen hebben den strijd tegen de Britsche koopvaardij met succes voortgezet. Een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Metzier heeft ten Westen van Afrika 5 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 ton tot zinken gebracht. Gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor de Britsche Oostkust 3 vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 18.000 ton vernietigd. An dere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan den mond van de Theems en op een vliegveld in het Zuiden van Engeland. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Een verdragende batterij der marine heeft de vijandelijke sche pen in het Kanaal beschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 23 Juni met suc ces Britsche troepenconcentraties bij Sidi el Barrani en stellingen van het afweergeschut bij Tobroek aangeval len. Ook gisteren zijn pogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen om de Kanaalkust aan te vallen met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij luchtgevechten en door luchtafweergeschut zijn 9 en door manuegeschut 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een duikbootjager der marine werd in het Kanaal door twee Britsche vliegtuigen aangevallen en schoot ze beide neer. In den afgeloo pen nacht heeft de vijand op verschil lend: plaatsen in het Westen en N- Westen van Duitschland een gering aan al brisant- en brandbommen ia- ten vallen. De burgerbevolking leed ge ringe veriezen. Op verschillende plaat sen zijn woningen vernield of bescha digd. Door nachtjagers en afweerge schut zijn 2 aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Ihlefeld, commandant van een groep nachtja gers, heeft op 26 Juni zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht behaald. Aanval op Pantser wagens 46 VERNIELD Een groot aantal-Sovjet-pantserwa- gens was op 25 Juni, naar aan het 'J.N.B. wordt medegedeeld, in bosschen ïaast een grooten opmarschweg in gereedheid gebracht voor een aanval op den flank van den Duitschen op- marsch. Formaties van een der be- bekendste jachteskaders van het Duitsche luchtwapen ontdekten ech- er de naderende Sovjet-pantserwa gens toen deze, ongeveer 70 stuks in totaal, nog slechts enkele honderden meters van den hoofdweg uit gunstige dekking wilden optrekken tegen de Duitschers. Voor de pantserwagens nder beschermende boomengroepen of in graanvelden dekking konden inden, wierpen de Duitsche jagers zich op hen en bestreden hen met bommen en met de boordwapens. In enkele minuten ontstond een ver schrikkelijke wirwar van laaiende en i'ookende pantserwagens. Toen de on aangetast gebleven Sovjetpantser wa gens zich in een klein dorp terugtrok ken. ronkte een tweede formatie Duitsche jagers naderbij en wierp haar bommen op deze concentratie van pantserwagens. De bommen sloe gen midden tusschen de wagens in. Dorp en pantserwagens verdwenen in rook en stof. Een na het gevecht in gesteld onderzoek leverde het bewijs, nat het beroemde jachteskader in totaal 46 Sovjet-pantserwagens had vernietigd. UITEENZETTING VAN MILITAIRE ZIJDE VERNIETIGENDE SLAGEN VOOR DE SOVJETS Ten aanzien van den militairen toe- hand in het Oosten zijn, naar van welingelichte militaire Duitsche zijde vordt medegedeeld, drie punten bij zonder opmerkelijk: 1. De op 22 Juni aangevangen sla gen aan de grens zijn systematisch tot ontwikkeling gekomen.Voor de verdere ontwikkeling van den toestand zijn beslissende successen te verwachten. 2. Het feit. dat om de beide steden Lemberg en Bialystock 2 groote veld slagen zijn ontbrand, geeft aanleiding tot zeer bepaalde conclusies. Wanneer de Sovjets namelijk, zooals zij bewe ren. geen aanvalsbe.doelingsn hadden gehad, maar alleen' troepen ter ver dediging aan hun Westelijke grenzen hadden geconcentreerd, zou het juis ter zijn geweest, aan de grens een aan- Sovjet-divisie in de Pan gehakt MAN TEGEN MAN GEVECHT Uit een sector van het front wordt gemeld dat een geheeie Sovjet-divi sie, versterkt door een pantserregi ment, welke het contact met andere bolsjewistische formaties had verlo ren, na hardnekkige gevechten van man tegen man totaal in de pan is gehakt. De verliezen van den vijand aan zware pantserwagens, stukken geschut en auto's waren hier bijzon der zwaar. eensluitend verdedigingsfront te vor men. Een blik op de kaart nu, leert, dat de beide genoemde steden. Lem berg in Galicië en Bialystock aan den boven-Narew bijna in het middelpunt van een haar het Westen zeer voor uitspringenden grenssector liggen; de concentratie van opeengehoopte strijdkrachten, juist in deze sectoren, bewijst, duidelijk de aanvalsvoorne- mens van de Sovjets jegens Duitsch land. 3. De strijd van het Duitsche lucht wapen tegen het Sovjet-lucht wapen, gaat dagelijks met dezelfde vernieti gende uitwerking voort. Wanneer daartegenover de Sovjets hun lucht aanvallen voornamelijk richten op Roemeensch gebied, geschiedt zulks klaarblijkelijk, omdat zij gelooven daar een zwak punt en geringen weerstand te vinden. In strijd hier mee moet worden geconstateerd, dat ook deze luchtaanvallen geen succes sen hebben opgeleverd en dat boven dien de afweer van de verbondenen aldaar zoo doeltreffend is, dat reeds in verscheidene gevallen alle aan vallende vliegtuigen volkomen kon den worden vernietigd. VLIEGTUIGEN BUITGEMAAKT Op 26 Juni zijn, naar door het D.N.B. gemeld wordt, Duitsche strijd krachten na het overwinnen van hef- tigen tegenstand doorgedrongen tot een groot vliegveld van de bolsje wisten. Daar kon een groot aantal vliegtuigen ongedeerd op den grond buit gemaakt worden. Het aantal krijgsgevangenen stijgt, terwijl velen overloopen naar de Duitschers. VERIJDELDE AANVALSPOGINGEN De Duitsche meerderheid in de lucht aan het geheeie Oostelijke front weer hield de Sovjet-luchtmacht ook eer gisteren van pogingen om Duitsch gebied binnen te vliegen. Enkele bol sjewistische vliegtuigen vlogen, meest al alleen, uitsluitend naar Oost- Pruisen en het Oosten van het gou vernement-generaal, op buitengewoon groote hoogte. Onmiddellijk opstij gende Duitsche jagers dwongen de aanvallers overal, spoedig rechtsom keert te maken. Nergens werden bom men geworpen. IN FINLAND De Duitsche suprematie in de lucht aan het Oostelijke front begint thans ook in Finland gevolgen te hebben, zoo meldt het D.N.B. Terwijl eergiste ren nog verscheidene honderden Sov jetvliegtuigen het Finsche achterland aanvielen, zijn in den volgenden nacht geen aanvallen onderomen. HERNIEUWDE LUCHTAANVALLEN In den loop van gisteren hebben Sovjet-vliegtuigen geen noemens waardige vluchten boven Finsch ge bied gemaakt. De berichtencentrale der regeering deelde gisteravond me de, dat tot 17 uur slechts uit Ekenaes (ten Noord-Oosten van Hangö) be richt was ontvangen van een lucht aanval. Deze aanval vond plaats om ongeveer 10 uur, toen twee Sovjet vliegtuigen acht luchtmijnen op de stad neerwierpen. Een persoon werd gedood. Enkele scnuren en woningen raakten in brand. ENGELAND EN FINLAND De Finsche gezant in Londen, Gri- penbergt heeft volgens Amerikaan sche berichten uit de Britsche hoofd stad een bezoek gebracht aan den Engelschen minister van Buitenland sche Zaken, Eden. Diplomatieke waar nemers in Londen nemen aan, dat Engeland en Finland op het punt staan hun betrekkingen te verbreken, zoo meldt het D.N.B. CRIPPS REEDS IN MOSKOU Naar de Britsche berichtendienst meldt, zouden de Britsche ambassa deur voor de Sovjet-Unie. Sir Staf ford Cripps en de Britsche militaire missie voor de Sovjet-Unie te Mos kou zijn aangekomen. De drie weer- machtonderdeelen zijn in deze mis sie door hooge officieren vertegen woordigd- Britsch Protest te Stockholm De Engelsche gezant in Stockholm heeft een protest ingediend tegen het transport van Duitsche troepen uit Noorwegen naar Finland -ver Zweedsch gebied. Hij heeft verklavrd dat zijn regeering het geval als ,zeer ernstig" beschouwt. SPORT De laatste Loodjes L.S.C. kan 1e klasser worden IN HET ZUIDEN DUURT DE STRIJD VOORT De voetbalcompetitie loopt einde lijk op haar laatste beenen. Slechts In 2 afdeelingen der promotie 2e klasse moet nog een beslissing vallen. De wedstrijden in het Westen EDO.Z.F.C. en EmmaOvermaas hebben geen enkele reden meer en het zou niemand spijten als men ze maar cadeau gaf. In het Zuiden zit er nog muziek genoeg in. Miranda, die hier zoo fraai met 6 punten uit 3 wedstrijden aan den kop gaat, zal het tegen R.B.C. niet moeilijk krijgen en er 2 punten bij verzamelen. Picus, die 1 wedstrijd meer speelde dan Miranda, maar ook 6 punten heeft, blijft haar op den voet volgen, na een zege op standaard In het Noorden wordt morgen de laatste wedstrijd G.R.C.—L.S.C. peeld. Daar het protest -'an G.R.C. is afgewezen, kan de beslis sing in het Noorden morgen tegemoet worden gezien. Immers ook L.S.C. heeft aan een gelijkspel genoeg om in de eerste klasse te komen. Moch ten de Sneekers dezen laatsten wed strijd nog verliezen, dari wordt het heel raar, want dan staan alle 3 clubs met 4 punten er gelijk voor en kan de promotie-competitie opnieuw beginnen. Autocolonne bestookt VLIEGVELDEN GEBOMBARDEERD Formaties van het Duitsche lucht wapen hebben op 26 Juni, naar het D.N.B. verneemt, aan de Roemeensch Sovjet-Russische grens vliegvelden van het Sovjet-luchtwapen gebom bardeerd. Eén enkele formatie ver nielde daarbij 21 vliegtuigen op den grond en joeg een colonne auto's uiteen. ZWEEDSCHE EN SPAANSCHE VRIJWILLIGERS Naar Svenska Dagblad et meldt, hebben zich bij het. Finsche gezantschap in Stockholm vele Zweedsche vrijwilligers voor den strijd van Finland tegen de bolsjewisten ge meld. Het eerste Spaansche vrijwilligers legioen voor don strijd tegen het bolsjewisme zal. naar het D.N.B. imeldt, bestaan uit een divisie infan terie ter sterkte van ongeveer 15000 man. Verliezen der Britsche Scheepvaart RAPPORT VAN D UIKBOOT- COMMAND AN TEN Twee Duitsche öuikbooten. die na lange reizen op haar basis zijn terug gekeerd, melden de resultaten harer operaties. Een der duikbooten heeft op haar tocht in het geheel 89.300 ton, de andere 90.200 ton koopvaar- dijscheepsruimte tot zinken gebracht VIJF KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT Naar het D.N.B. verneemt, heeft een Duitsche duikboot in het centra le deel van den Atlantischen Oceaan, ten Westen van de Afrikaansche kust, 5 Britsche of in Brits,chen dienst va rende koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 31.500 ton tot zinken gébracht. FRANSCH SCHIP OPGEBRACHT New Yorksche scheepvaartkringen maken bekend, dat het Fransche vrachtschip Indo-Chinos in het Zui den van den Atlantischen Oceaan door een Britschen kruiser is opge bracht en gedwongen de haven van Freetown in West-Afrika binnen te loopen. De bemanning van het 6500 ton metende schip heeft volgens de Associated Press, tevergeefs getracht het schip tot zinken te brengen. AANVAL OP CONVOOI Een groep Duitsche duikbooten heeft in den vorigen nacht, naar het D.N.B. verneemt, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een zwaar beveiligd Britsch convooi aangeval len. Opgevangen S.O.S.-signalen van getorpedeerde tankschepen en op grooten afstand zichtbare branden bewezen het succes van den aanval VELE SCHEPEN GETORPEDEERD Te New York aangekomen leden van de bemanning van het Engelsche tankschip Ensis (6207 ton) bevesti gen. dat- het tankschip op 600 mijl ten Noorden van de Azoren tot zin ken is gebracht. Het schip was met olie uit de Vereenigde Staten aan boord op weg naar Liverpool. Verder wordt nog bekend, dat het Britsche passagiersschip Adda (7816 ton*, ten Zuid-Westen van Ierland tot zinken is gebracht. Het schip bevond zich op weg van Afrika naar Engeland. Tevens is bekend geworden, dat het Britsche schipTregarthen (5201 ton), dat geladen was met graan uit de Ver. Staten, op 800 mijl ten Oosten van New Foundland getorpedeerd is. De wereld-radiovereeniging hï^ft op 25 en 26 Juni te Lausanne een al gemeens vergadering gehouden. Als opvolger van den Nederlander ir. Da beis, die is afgetreden, werd de direc teur-generaal van den Zwitserschen omroep tot president der vereeniging gekozen

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4