DE DIEREN VAN TARZAN MOORD ,n aMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 4 JULI 1941 BINNENLAND HetVoedingsvraagstuk Oordeelkundige Keuze en Bereidins; door EDGAR RIGE BURROUGHS reeds op gewezen, dat het aanhouden van een kleinen voorraad niet verbo den is. Er zijn er echter, vooral onder de beter-gesitueerden, die het begrip „voorraad" aldus uitleggen, dat zij van hun huis een opslagplaats van levensmiddelen hebben gemaakt en links en rechts tegen goed geld in slaan, zooveel als ze slechts kunnen bemachtigen. Zelfs geneeren deze lie den zich niet, te profiteeren van de financieele onmacht van hun mede mensehen. om hun vleesch- en an dere bonnen, die deze stakkers door v,v-n ujj een Komst. ar enkele vraagstukken inzake eding en voedselbereiding uitvoe- r besproken werden, zal niet aar- len, deze vraag bevestigend te be- itwoorden. De voedselpositie Aardappelen en broodgraan, zoo erd.ons daar verteld, zijn nog in .oldoende mate aanwezig, van vet is er te weinig, vleesch kan door andere voedingsmiddelen als eieren, melk. enz. worden vervangen. In het alge meen zijn de voedselvooruitzichten niet rooskleurig en het is daarom, van groot belang, dat. bij de keuze van ons voedsel up de eerste plaats reke ning wordt gehouden met wat in ons lar.d .wordt voortgebracht of inge voerd. Voorlichting noodzakelijk In den huidigen tijd is voorlichting over de keuze van ons voedsel dub- - Vf/^i flAJCON 9n van Tarzan aan de handen vo paar kannibalistische stiefoude te vertrouwen, zooals hij in zij efje had meegedeeld. Een mei ïeneter! Zijn kleine jongen ec eede raenscheneter! Het was 'eselijk om er aan te denken. D :evijlde tanden, de gespleten neu t kleine gezichtje vreeselijk beschi rd. Tarzan kreunde. Terwijl hij zie langzaam door de jungle bewoog, ver namen zijn ooren opeens een vreemd krakend geluid, dat hij niet thuis kon brengen. Verwonderd ging hij er heen. Het was een volwassen panter, die onder een neervallenden boom te recht gekomen was. Toen Tarzan na- I derde, trachtte het gevangen dier zich I te bevrijden. De aapman stond voor het hulpelooze schepsel en zette een pijl op zijn boog. Een plotselinge in val hield zijn hand tegen. Waarom het dier van het leven te berooven, als het zoo gemakkelijk was het zijn vrij heid terug te geven? Hij kwam dich ter naar het dier toe. Het leek on gedeerd. Over de lippen van Tarzan kwam het zachte, spinnende geluid, dat de groote katten zelf maken als ze tevreden en gelukkig zijn. De pan ter hield op met krabben en keek den aapman vragend aan. Tarzan zetto een breeden schouder onder den boomstam en terwijl hij dit deed* drukte zijn bloote been tegen de zijde achtige huid van den panier. De groo te boom rees langzaam omhoog, onder de geweldige spieren van Tarzan. (Wordt vervolgd.) NVALIDITEITSWET EN OLDER- DOMS WET Uit het overzicht van dc ingevolgd Invaliditeitswet en Ouderdomswet 19 toegestane renten blijkt, dat op. Juni 1941 49.1SD weduwenrenten en .798 weezenrenten krachtens de In- liditeitswet werden genoten, terwijl genoemden datum krachtens art, 3 dier wet 109.954 personen in het not waren van een als vrucht hun- r verzekering verkregen ouderdoms- nte van drie gulden per week. Voorts genoten 85.295 personen een validiteitsrente, als bedoeld in ar- nel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouder- >mswet 1919 waren op vorengenoem- :n datum 92.045 personen in het ge- ot van een ais vrucht hunner ver- •kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week, bel noodzakelijk, daar het samenstel len der maaltijden door de beperking en distribueering der levensmiddelen verzwaard is geworden. De keuze zal op verstandelijke overwegingen moe ten berusten, gegrond op ervaringen en op de moderne voedingsleer. Dc huisvrouw dient vooral aandacht te schenken aan de volwaardigheid van beschermende stoffen, zooals in den vorigen oorlog reeds in Dene marken geschiedde, waardoor dit land den wereldoorlog, uit voedingsoog punt, als een van de beste is doorge komen. Het gaat er dus om. de volkskracht- te behouden en de noodlottige gevol gen van een onjuiste voeding in een tijd van voedselschaarschte te voor komen. De boschbessenpluk is in vollen gang. Met alle soorten emmertjes, potjes en pannetjes trekt de Groesbeeksche jeugd het bosch in (Polygoon) Eén Jaar Front van Nering Ambacht BIJEENKOMST TE UTRECHT Naar aanleiding van het één-jarige bestaan van het Front van Nering en Ambacht had gisteren in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht een bijzon dere bijeenkomst van functionnaris- sen plaats, waar de nering- en ambachtsleider J. H. Scholte, het woord voerde, evenals dr. H. Leinert, Beauftragte der Reichsgruppe Han del. De heer Scholte wees er op, dat het front verleden jaar, op 18 Juli werd opgericht. Uit eigen middelen is men er in geslaagd een krachtige, doelbewuste organisatie ln het leven te roepen, met vele bureaux in tal van groote steden van ons land. Er is een groot aantal volksgenooten, dat uiteindelijk is ontwaakt. Wij hebben bewondering voor den groeten leider aller Germanen. Adolf Hitler, die den strijd tegen de com munistische horden uit het Oosten heeft aangebonden (applaus), Spr. herinnerde aan de moeilijkheden, die zich thans evenals in dén vorigen oorlog voordoen, welke moeilijk heden niet worden geschapen dooi de middenstanders, doch door de joodsche elementen. Wij trachten een gezonden toestand te scheppen, die er toe zal medewerken om het leven in Europa weer genietbaar te maken., Thans is het front van nering en ambacht reeds in opmarsch. Het is verheugend te constateeren. dat menschen uit andere kringen de nieuwe gedachte aanhangen, zonder dat zij zich er van bewust zijn. dat zij aan het veranderen zijn. Het mag echter niet ontkend worden, dat er onder de leiders der vroegere orga nisaties lieden waren, die voor hun taak berekend waren. Spr. wees er verder op, dat in het geheele land de prettigste samenwer king bestaat met de Duitsche autori teiten. De industrialisatie is oorzaak geweest, dat het ambacht werd te ruggedrongen. In onze dagen zullen wij het ambacht, weer moeten op voeren tot. het hooge peil. waardoor de volksche kunst weer tot gestalte zal worden gebracht, opdat Neder land weer de'bakermaT worde van de volksche kunst. Na de pauze hield dr. H. Lei- n e r t, Beauftragte der Reichsgrup pe Handel, een voordracht over de ontwikkeling van het. Front van Ne ring en Ambacht in Duitschland. Spr. merkte op. dat men in Duitschland vóór 1933 op dit gebied vele vereeni- gingen had gekend, doch dat het aantal organisaties in Nederland nog veel grooter was op 10 Mei 1940. Men kan zich in Duitschland zeer goed voorstellen, dat het moeilijk is om van het oude te scheiden. Men eischt echter thans van de vereenigingen. dat zij zich uitsluitend op economisch terrein bewegen. Alles wat daarbui ten valt, heeft met de organisaties niets meer te maken. Spr. gaf tenslotte een beeld van de Duitsche Wirtschaftsorganlsation. SPORT ATHLETIEK FINALE SCHOOLWEDSTRIJDEN De finale der athletiekwedstrijden en de nationale school-estafette der Centrale Commissie voor School- athletiek zullen gehouden worden Za terdag a.s. op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam, aanvang half drie. De overwinnende scholen uit de distric ten Noord-Holland. Amsterdam, Z.- Holland (Noord en Zuid), Utrecht, Overijsel en Noord-Brabant zullen aan dezen eindstrijd deelnemen. WANDELEN 'N MARSCH MET RU LM 2 MILLIOEN DEELNEMERS Tusschen Finland en Zweden is eenige weken geleden een marsch- wedstrijd gehouden, waarbij jong en oud op zich nam een bepaald aantal K.M. te wandelen. Thans zijn de re sultaten daarvan bekend. In Finland liepen er van de 4 millioen inwoners niet minder dan 1.507.111 personen mee. Hieronder waren de vrouwen in dc meerderheid, nl. 647.589; mannen 640.132, jongens 113.816 en meisjes 105.572. In Zweden waren er in totaal 943.952 wandelaars. RUDI CRANZ GESNEUVELD Naar wij vernemen is op den eersten dag van den strijd in het Oosten de Duitsche skikampioen Rudi Cranz, die als vrijwilliger dienst had geno men in een regiment bergjagers, ge sneuveld. Rudi Cranz, lid van de be roemde Freiburger skifamilie, was gedurende de laatste nationale en in ternationale skiwedstrijden ongetwij feld een van de sterkste skiloopers. In het afgeloopen jasr slaagde hij er zelfs in tijdens de internationale sport week te Garmisch-Partenkirchen voor de eerste maal het Duitsche kam pioenschap te behalen. Ook in de af daling behoorde hij tot de beste loopers. PROF. VAN DAM OVER DE NIEUWE LESROOSTERS Hedenavond zal de secretaris-gene raal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming prof. van Dam voor de radio een toelichting geven op het besluit om nieuwe roosters in te voeren voor de -openbare Hoogere Burgerscholen en gymnasia. De uitzending heeft plaats over den zender Hilversum I van 20.1520.30 uur. Op den weg Wierden—Almelo is de 67-jarige heer A. Bijlsma door een autobus aangereden. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. RADIO-PROGRAMMA'S ZATERDAG 5 JULI HILVERSUM I, 413,5 M. 6.43 Gramofoonmuziek. (>.50 Ochtend- gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonniu- ziek. 10.00 Hoogtepunten uit de ern stige muziekprogramma's van deze week (opn.). 12.00 Viool met pianobe geleiding en grnmofoonmuzieik. 12.40 Almanak. '12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 1.30 Gramofoon muziek. 2.00 Voor het- gezin. 2.20 Ge varieerd concert. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 4,20 Zang met. pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberich ten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmu ziek. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Klaas van Bceck en zijn orkest. 7.15 Causerie „Als ik 't, voor !t zeggen lmd S.00 B.N.O.Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel van den dag. 8.30 Orgelconcert. 8.45 Zang met piano-on clavccimbelbegeloi- ding en gramofoonmuziek. 9.15 Orgel concert. 9.30 Berichten (Engclsch). 9.45 B.N.O.Nieuwsberichten 10 0010.15 B.N.O.Bngelseho uitzending. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: •Nieuws berichten. 8.13 Gramofoonmuziek. 9.00 Concertgebouworkest (gr.pl.). lu.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcoinité. 10.20 Gra mofoonmuziek. 10.45 Oa-barctprogram- ma. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 1.2,45 B.N.O.: Nieuws- on economische berichten, 1.00 Gramofoonmuziek. 1.40 Voor de rijpere jeugd. 2.00 Utroehtsch Stedelijk orkest. (2.45—3.00 Voor de ieugd van het platteland). 4.00 De Ram blers en het enseihblo Bandi Balogh. 5.00 Cursus „Twee zendelingen" (voor bereid door liet Vrijzinnig Protcstantsch Kerkcomité). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 5.30 Piano- duetten en gramofoonmuziek. 6.15 Klein Vrouwenkoor „Vox Jubilaris" mot pia nobegeleiding en gr.pl. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Groningsili praatje. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 7.30 Lezing „Werkers ontmoeten elkaar". 7.45 Nieuws van-de platenmarkt. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Yroolijke voor dracht. 8.30 Gevarieerd programma. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagslui ting (voorbereid door de Christ. Radio Stie.hting). 10.0510.15 Gramofoonmu ziek. Het bolsjewisme, de vriend van de goddeloosheid, dc vijand van elke be schaving. moet vernietigd worden. Europa is tegen hem opgestaan. Neder land mag niet ter zijde staan. Meldt u aan bij dc centrale van de Waffen S.S., bureau Nojdwcst. Don Haag, Stadhou- derslaan 132. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 16. Hier was het, vervolgde ze. Ik had de kist op tafel en ik wou gaan spelen, toen de G.-snaar knapte. Ik heb altijd reserve-snaren in huis, omdat je hier zoo moeilijk iets krij gen kan. Als ik iets vlug noodig heb, moet ik het mijn vader aan een van de jongeheeren laten vragen. De an dere snaren zitten ook in de kist. Ik had nog een dubbele en die haalde ik er uit. 'Toen ging ik naar de keuken om de schaar te halen om die snaar door te knippen en toen hoorde ik iemand komen. Ik kan niet spelen, als er iemand bij is. Ik kan eigenlijk hee- lemaal niet spelen, maar ik wil het leeren, omdat het hier altijd zoo saai is. Ik ging naar buiten en ik zag, dat het mijnheer Somer was. de secreta ris. Hij stond voor het kamerraam te kijken om te zien. of ik soms binnen was. En toen hield hij me zoo lang aan de praat, dat ik eten moest gaan koken en de schaar dus maar weer ophing in de keuken. Miste u toen de snaar? vroeg mijn vriend. Neen, toen nog niet. Ik ben niet in de kamer geweest, voordat ik het eten klaar had en toen niet meer om te spelen, want daar was het te laat voor geworden. Ik wou de viool maar weer opbergen en teen zag ik, dat de snaar er niet meer was. Ik zocht in de kamer, ik zocht in de keuken, om dat ik dacht, dat ik ze misschien mee had genomen, toen ik de schaar wilde halen. Ik heb zelfs ook nog buiten ge zocht. maar ze was er niet meer. Ik gaf het maar op en vroeg, toen we naar bed gingen, aan mijn vader, of hij morgen een van de jongeheeren wilde vragen een G.-snaar voor me mee t-e brengen. Dat is alles wat ik er van weet. van mijn weggeraakte snaar. Misschien komt ze nog wel ergens terecht, zoek raken kan hier niets. En toen u rnct mijnheer Somer praatte, stond u toen al dien tijd bij het raam? Was het raam open? Open was het wel, erkende ze nadenkend. En we stonden er ook bij, want mijnheer Somer leunde op de vensterbank, dat doet hij altijd, als hij met je praat. Hebt u na dien tijd nog meer be zoek ontvangen? Ze aarzelde een seconde. Ja. zei ze toen, John is even. geweest. Maar die kwam niet verder dan de keuken, met een boodschap van mijnheer voor mijn vader, over den' rotstuin. Mijn heer zou zelf wel zeggen, wat daaraan gedaan moest worden. Vanmorgen had hij er aan moeten beginnen, maar met de consternatie over Hector is dat in het honderd geloopen. En stond toen het kamerraam ook open? Neen, nu u het vraagt, dat had ik, toen mijnheer Somer wegging, van buitenaf dicht geschoven, dat doe ik wel meer, dan doe ik er later bin nen de pin op. Dus John kwam binnen in de keuken. En hij ging dadelijk weer weg, toen hij die boodschap over den rót- tuin had overgebracht? Nu, dadelijk, dadelijk, ze jok'e er niet om. Als er hier eens iemand komt, dan praat je natuurlijk, zei ze. Zooveel aanspraak heb ik hier ook niet. Maar lang is hij toch niet ge bleven. Er was een aanwijzing, of liever, er was iets, dat een aanwijzing had kun nen worden. Dit naar den secretaris wijzende spoor was nu eens niet door den man zelf aangegeven. Hoewel natuurlijk bestond er een zekere mo gelijkheid, dat de snaar werkelijk door de dochter van den tuinman zou wor den teruggevonden. Ik kan de vraag, die u stellen wilde, ook aanstonds aan mijnheer Somer persoonlijk stellen en dat zal ik stellig doen ook, hernam A.A.. maar ook van u zou ik toch nog graag vernemen, of er voor het bezoek van den secretaris een bijzondere reden was. Had ook hij een boodschap voor uw vader? Dat had hij zeker. Maar hij wou het mij niet zeggen en er was ook geen haast bij, zei hij. Vader hoefde er niet apart voor naar het kasteel te komen. Uw vader zal het dan ook zon der dat druk genoeg hebben, compli menteerde mijn vriend. Portier en tuinman, in zoo'n grooten tuin, dat geeft een overvloed van werk, zou ik zoo zeggen. En dat is de waarheid, mijnheer. Ik zie hem soms den heelen dag niet. Dan is het plezier van zoo buiten te wonen er al gauw af, begreep A.A. Als een mensch nog niet eens een praatje kan maken zoo nu en dan! Is het veel moeite voor u, uw viool eens zoo op tafel te leggen, als u gisteren gedaan had? Ik zag, dat de tuinmansdochter dit een gek verzoek vond, doch hij had haar door zyn beklag over haar een zaamheid zoo ver voor zich ingeno men, dat ze geen bezwaar maakte noch vroeg, waarom hij dit wenschte. Ze haalde de vioolkist, die in een hoek tegen den muur stond, plaatste die op tafel, opende haar en nam de viool, waarop maar drie snaren zaten, er uit, om die er naast te leggen. Zoo was het, zei ze. En dan lag hier het leege zakje van de snaar en hier de snaar zelf. Dat leege zakje, hebt u dat wel teruggevonden? Dat lag er nog, dat heb ik van morgen weggegooid. O, juist. En het raam stond open. Zoo zoowat? Hij duwde het venster open, keek achterom, wat het meisje er van dacht. Ja. zoo was het geweest, heelemaal open. Hij kreeg plotseling haast. Hij gaf mij door een knipoogje te verstaan, dat ik binnen moest blij ven, terwijl hij zelf met een hand gebaar, dat beduidde, dat hij direct te rug zou. komen, de deur door, de gang in en naar buiten trad, waar ik hem dadelijk daarna voor het geopende raam zag verschijnen. Hij keek naar binnen, zooals vermoedelijk gisteren de secretaris het had gedaan, leunde dan op de vensterbank, zijdelings, zooals men staat, wanneer men met een ander bulten op zijn gemak spreekt. Alleen het hoofd draaide hij. om nauwkeurig nog eens de ligging van de voorwerpen op tafel in zich op te nemen. Dan kwam hij weer binnen sloot het raam en gaf de tuinmans dochter toestemming, alles weer op te bergen. Tenslotte trok hij onverwachts weer haar aandacht, door, reeds op weg naar de/deur, te vragen: En u weet zeker, dat alles precies zóó stond? Ze antwoordde met een wedervraag U denkt toch zeker niet, dat mijn heer Somer een vioolsnaar van me wegneemt? Ik ben benieuwd, wie die dan weer van hèm heeft weggenomen, antwoordde hij, natuurlijk omdat hij het niet noodig vond, den secretaris in het oog van de portiersdochlM verdacht te maken. Pas toen we zoover van het huis verwijderd waren, dat ik er zeker van zijn kon, niet meer verstaan te wor den, zei ik: Als het waar is. dat alles stond, zooals die kunstzinnige dame het aangaf, acht je het dan mo gelijk, dat Flipje, van buitenaf dat snaartje Ten eerste, Bram, antwoordde hij. staat het nog lang niet vast. dat zij de snaar niet inderdaad meenam naar de keuken, waar ze de schaar immers weer dadelijk na ze gebruikt te hebben had kunnen ophangen. Ten tweede, als Somer ze wegnam, dan nog bewijst dat niets tegen hem, want dan kan een ander, de moordenaar ze weer van hem ontvreemd hebben. Ten derde, héél waarschijnlijk is het niet, dat de dochter van den tuinman, als hij iets wegnam, dat niet zou heb ben gezien. En waarom zou ze het dan verzwijgen, terwijl ze zoo zonder te rughouding van zijn bezoek vertelde? Zo zie je. dat je niet te voorbarig mag zijn met je gevolgtrekkingen. Toch ben ik benieuwd, wat Somer mij als reden voor zijn bezoek zal opge ven en, eerlijk gezegd, al loop ik er ook het gevaar door, een kogel langs mijn hoed te krijgen, het gaat er sterk op lijken, of jouw opmerkingen op het geïsoleerde plateau niet ver bezijder de waarheid waren. (Wordt vervol1"

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2