DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in AM ERSFOORTSCHE COO RANT ZATERDAG 5 JULI 1941 3INNENTAND De Strijd tegen het Bolsjewisme Geestelijke Wapenen tegen anti-Godsdienstige Actie EEN ONDERHOUD NIET DR. F. J. KROP De geweldige strijd, dien het Euro pa van den nieuwen tijd onder op perste leiding van Adolf Hitler thans tegen de bolsjewistische macht in de" Sovjet-Unie voert, werd op reli gieus-ethisch terrein te onzent reeds jarenlang voorafgegaan door de krachtige actie van verschillende or- eanisatïes. waarvan de hervormd-pre- c'ike.nt er. F. J. Krop te Rotterdam, thans emeritus te 's-Gravenhage, de leidine had en waarvan hij die lei ding nog heeft. De voornaamste van deze geeste- lr.ka instellingen is zeker wel het ..Landelijk Werkcomité dr. O. Scha tert". zoo genoemd naar den uitne- mer.der! kenner er. bestrijder van het bolsjewisme, den in Januari 1936 O" erleden Baltischen predikant, die geruimen tijd de bezielende kracht in den geestelijken strijd tegen het bols jewisme is geweest en als banneling in Siberië hiervoor hevig heeft ge leden. On verzoek van het A-N P. heeft dr. Krop. die over een zeer uitgebreid arsenaal van geestelijke wapenen be schikt. welke in dien religieus-ethi- srhen strijd zijn Ingezet, in een on derhoud met een redacteur van dit persbureau bet eer en ander van zijn ervaringen daarover verteld. Het was hierbr de wensch van dr. Krop. dat zijn mededeelingeo aan geen enkel systeem van poütleken of economi scher. nard zouden worden vastgekop peld en dat hij zelf buiten alle poli tie'- zou worden gehouden. Wij bewegen ons aldus dr. Krop. or h°t terrein der Weltanschauung en w;j hebben bovendien de overtui- einc. dat alle problemen, waarvoor het bolsiewisme ons nlaatst. van de zen hoek of sector uit moeten wor den beschouwd. Over de beginselen, die hem en zijn medewerkers, leiden, heeft dr. Krop in Februari 1939 op de Internationale Anti-Communistische Reünie te Ge neve vele bijzonderheden medegedeeld Verder vindt men die vermeld o.a. In zijn ..Wereld-actie der Godïoozen". een door vele Illustraties verlucht vlugschrift, dat documenten bevat over de vraag war de kerken tegen deze wereld-actie doen, over de anti godsdienstige grondslagen van het marxisme en van net. communisme, den strijd van het. bolsjewisme tegen het geloof in de Sovjet-Unie, enz. en voorts in een menigte uitgaven van het door dr. Krop geleide roriité. Met de eigenlijke Sovjet-Unie had den wij in Nederland geen recht- streeksche betrekkingen, doch wel stonden wij zoo ging dr. Krop ver eer daarmede indirect in verbin ding. met name door middel van dr. Fd. Steinwand. opvolger van wijlen dr. Oskar Schabert, middels het an ti-communistische centrum van de heeren Th. Aabert en G. Lodygenskv te Genève. en andere centra van hulpactie en voorlichting. Over de wegen en kanalen dier betrekkingen ken men bijzonderheden vinden in de niteave ..Hoe lang nog", waarin de resultaten eener onouéte inzake den stoffelü-en en eeesteliik^n nood In de Soviet-Unie zijn vermeld. Hulpactie ten bate van de slacht offers van het bolsjewisme en. voor lichting over het systeem, waaruit de r.ood voorkomt, hooren bii elkaar. Eij den een staat de eerste, bij den ander de laatste op den voorgrond, maai beide zijn onafscheidelijk saam ver bonden. Bezoek aan Baltische Staten Over de Baltische landen (Estland, welland*, die ik enkele malen be zocht. kan ik kort zijn. Daar woonden mijn vrienden ar. O. Schabert iRiga) en dr. Ed. Steinwand (Dorpat). Deze laatste bevindt zich thans te Hanno ver. Over mijn eerste bezoek hield ik een radiorede en gaf ik een bro chure uit. „Mijn reis naar de Russi sche grens". In beide landen trof mij steeds de groote voldoening: van het bolsjewisme bevrijd te zijn. De afkeer der bevolking gold niet zoozeer de door EDGAR RIGE BURROUGHS 15. De panter, die voelde, dat de druk op zijn lichaam verminderde, krabbelde vlug onder den boomstam vandaan. En "toen Tarzan den boom daarna weer liet vallen, stonden mensch en dier daar tegenover elkaar en keken elkaar aan. Er kwam een grijns op de lippen van den aap man. Vrees was iets, dat liem onbe kend was. Het zou hem niet verbaasd hebben, als de kat hem dadelijk was aangevallen, maar dat deed het dier niet. Terwijl Tarzan weer in de hoo rnen klom, liep de panter onderlangs met hem mee. N-a 'n oogenblik aarzelen liep de aapman vlug de jungle in. Tot zijn verwondering volgde de panter hem als een hond zijn meester. Ten slotte begreep Tarzan, dat Sheeta hem volgde met ^vriendschappelijke bedoelingen. Later op den dag ging Tarzan naar den boom. waarin hij het hortenvleesch bewaarde. Terwijl hij bij zijn prooi kwam, riep hij Sheeta met hetzelfde spinnende geluid, dat de tijgers maken als ze op jacht gaan. Bijna oogenblikkelijk verscheen Shee ta. Op het gezicht van het karkas van Bara en bij den geur van bloed gaf de panter een schreeuw van honger. Voor Tarzan zijn deel had klaarge maakt. gooide hij Sheeta 'n paar stuk ken rauw vleesch toe en spoedig zaten de twee zij aan zij te eten. Vele Jagen achtereen liep dit vreemde paar door de jungle. Als één van beiden een prooi had gevangen, riep hij den ander en zij kregen op die manier voldoende voedsel. (Wordt vervoigd.> Sovjet-Unie. als wel het dwangsys teem, de terreur en het geweld van een Lenin. een Stalin e.d. Zij had er dan ook ontzettend onder geleden. Men leze daarover de biografie „Os kar Schabert een dienstknecht Gods" en Schabert's boek over „Martelaren van onzen tijd". De dappere Finnen Met Finland, dat ik nog vaker be zocht. waren mijn betrekkingen nau wer en geregelder. Het lot van dit arme land ging mij steeds buitenge woon ter harte. Zal ik gewagen van de vriendelijkheid, de gastvrijheid, de vroomheid, den vrijheidszin der be volking? Ik zou er niet over uitge praat raken. Veel heb ik er reeds over geschreven en hoop het nog vaak te doen. Van grooter belang is echter, dat heel de wereld wete, hoe het klei ne, dappere volk in het hooge Noor den zich van zijn roeping als bolwerk onzer beschaving tegen den wassen- den rooöen vloed bewust is. En dat bewustzijn spruit voort uit zijn geloof. Daarop wees ik geregeld in mijn pro testen en dringende adressen bii den Volkenbond, daarop legde ik ook den nadruk tijdens de "korte doch hevige worsteling eind 1939 en begin 1940 toen heel de wereld verbaasd stond over de militaire prestaties van Fin land. doch bovenal over het moreel van den kleinen David tegen den reus Goliath. Enkele geschriften Dr. Krop vestigde onze aandacht, op een serie uitgaven van ..Geloof en Vrijheid". Wij noemen enkele titels: „Over de geschiedenis en den teger.- woordigen toestand der Finnen in Ingermannlana". „De Lappo-bewe- ging 1932" (ontmoetingen met Sov- jet-vluchtelingen). „De beteekenis van Finland in den huidigen cultuur strijd". „De wassende roode vloed en de Finsche geloofsstrijd". ..Wat de Russische gevangenen zeggen" en „Finland als bolwerk tegen het bols jewisme". In al deze geschriften vindt men bewijzen voor de bewering, dat het bolsjewisme een wereldgevaar is, dat ons allen bedreigt en dat het in de eerste plaats gemunt heeft op het geen ons aldus dr. Krop als ge- loovigen dierbaar en heilig is boven al. Steeds hebben wij getracht de die pere ibeteekenis van den strijd tegen het bolsjewisme naar voren te bren gen als een strijd voor de heiligste goederen ons toevertrouwd, voor ge loof en vrijheid. Van harte hoopt dr. Krop. dat voor alle volken, die zuchten onder het bolsjewistische juk, de dag der defi nitieve bevrijding spoedig aanbreke en dat door een krachtiger geloof en rechtvaardiger sociale toestanden do bekoring, die voor sommigen nog van het bolsjewisme uitgaat, als wereld beschouwing, geheel tot het verlede i moge behooren. DIENSTNEMING BIJ ARBEIDSDIENST In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris generaal van Algemeene Zaken be treffende de dienstneming in den Nederlandschen Arbeidsdienst. Hierin wordt o.m. vastgesteld, dat zoolang niet het tegendeel is bepaald, voor dienstneming in den Neder landschen Arbeidsdienst, den Ar beidsdienst voor meisjes daaronder begrepen, uitsluitend degenen wor den opgeroepen, die zich daarvoor vrijwillig aanmelden. Vóór 1 Januari a.s. zullen in den Arbeidsdienst ten hoogste 15.000 per sonen van het mannelijk geslacht en ten hoogste 600 personen van het vrouwelijk geslacht opgenomen kun nen worden. Vrijwillige aanmelding is mogelijk voor hen. die den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en dien van 23 niet hebben overschreden. In den Arbeidsdienst voor Meisjes kunnen alleen ongehuwden worden opgenomen. Zij, die voor vrijwillige dienstne ming in aanmerking wenschen te ko men, geven daarvan kennis aan den commandant hetzij rechtstreeks, het zij door tusschenkomst van den bur gemeester van hun woonplaats. De inneming van een sterke Sovjet-kazemat. Nadat de artillerie het noo- dige voorbereidende werk heeft gedaan, is de pionier-stoottroep onder be scherming van kunstmatigen nevel in den dooden hoek van de kazemat doorgedrongen (Hoffmann) KAMER VAN KOOPHANDEL TE ROTTERDAM De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam heeft, na de Aeshi iratieA*SJn sommige interieuren 'ir. het nieuwe Beursgebouw aan den Coolsingel, gisteren haar nieuwe be drijfsruimte officieel in gebruik ge nomen. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Groningen. Gepromoveerd op proef schrift tot doctor in de geneeskunde mejuffrouw C. M. de Ranitz, geboren te Winsum (Gr.). Amsterdam. Gepromoveerd tot doc tor in de godgeleerdheid, op proefschrift de beer Cornells Steenblok, geb. te Nieuwdorp. Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift, de heer M. J. Prinsen, geboren te Hecrenveen en. tot doctor in de geneeskunde op proef schrift, de heer R. B. W. F. M. Diepen, geboren te Tilburg. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, de heer J. J. M. van der Ven, geboren te Arnhem. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, de heer R. W. II. Pitlo te Hilversum. Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift, de heer J. F. H. Bosch te Utrecht. M A C HINIS'TEN-EXAMENS Den Haag. Geslaagd vor diploma C, le gedeelte do heeren: G. de Koning, Alblasserdam. J. C. Vink. Dordrecht, D. van Steenbergen. Rotterdam, G. J. Bout, Rotterdam. RADIO-PROGRAMMA'S ZONDAG JULI HILVERSUM I, 415,5 M. S.00 Gramofoonmuziek. S.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmu ziek. 10.00 Concertgebouw-orke6t, Toon kunstkoor en solisten (o.pn.). 11.1.0 Gra mofoonmuziek. 11.30 Meisjeskoor „De Krekels". 12.00 Salonorkest. 12.-15 B.N.O Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Vragenbeantwoording. 1.15 Het Friesdbe pianotrio. 2.00 Klaas van Becek en zijn orkest, afgewisseld door zang met pianobegeleiding. 2.45 Radio- tooneel. 3.30 Enseuïble Bandi Balogh. •1.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 5.30 Voor de jeugd 6.00 „Die Front reicht ilirer Heimat jetzt die Hand". 8.00 B.N.O.Nieuwsberichten. 8.15 Spie- ge] van den dag. 8.30 Rotterdamsch Pliilhatmonisob orkest en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (En- gelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10,0010.15 B.N.O.: Engolsche uitzen ding: „An American sees Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmu ziek. 9.00 Rondom het orgel (voorbe reid door de Christ, Radio-Stichting). SPORT VOETBAL Spanning in het Zuiden DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN' Heel plichtmatig wordt morgen nog voor de promotie le klasse in A f d e e- 1 i n g I E.D.O.Z.F.C. gespeeld, waar mee geen enkel belang meer gemoeid, is en die dus beter op een koelen avond plaats zou kunnen vinden. In A f d e 1i n g IV zal Picus, dat de vorige week den kop heeft genomen, aan Standaard, dat nog geen punt ver wierf, oen gemakkelijke tegenpartij hebben. Miranda, dat de vorige week te genviel door mot 30 van R.B.C. te verliezen ontvangt nu Liinburgia. Dat wordt, een spannende ontmoeting, want beide vorkregen 6 punten uit 4 wedstrij den. Een gelijk spel ligt in de ver wachting. In afdeel ing V moet G.R.C.L.S.C. de beslissing brengen. Zooals men weet, is een gelijkspel voor L.S.G. al voldoen de om te promoveeren, maar zouden de Sneekers verliezen, dan eindigen alle drie clubs gelijk. Europa, Ontwaak! Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het Oosten dreigt. Aanmeldingskantoor voor vrijwilligers: Centrale van de Vaffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. NOTARIEEL EXAMEN Den Haag. Geslaagd voor deel 2: Mr. J. H. N. Wilken, Heilo. 9.30 Morgenwijding (voorbereid door do Christ. Radio Stichting). 10.00 Zondag morgen zonder zorgen. 1'2.00 Cyclus „Kent gij Uw Bijbel?" (gr.pl., voorbe reid door de Christ. Radio Stichting). 12.15 De Ncderlandscho motetveroenl* ging. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Het harmonie-orkest van hot Nederlandsch orkest ,,'s-Gra- venhage". 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Cyclus „Onze eigen taal". 2.15 „"Daphne", opera (voorafgegaan door *n inleidende besproking). 4.00 Boeken praatje (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcornité). 4.15 Studiodioust (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk cornité). 5.30 A N.P.: Sportuitslagen. 5.35 Omroeporkest en declamatie. 6.45 Sport van don dag 7.10 Gevarieerd program ma. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 „Salzburger Nockerln", operette. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Radiotooneel. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00— 10.15 Voor de ouders. MAANDAG 7 JULI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.1» Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het. Vrijz. Prot. Kerkcornité). 8,25 Gramofoonmuziek (9.15—9.20 Voor do huisvrouw). 11.00 Omroeporkest (11.25 11.45 Declamatie). 12.00 Orgelconcert, 12.40 Almanak. 12.45 B.N.<~>.; Nieuws- en economische herichten. 1.00 Zang niet pianobegeleiding en gramofoonmuziek. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Musiquette- 2.35 Schrammelkwartet en soliste. 3.00 Vrouwenuitzending en gramofoonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Voor do jeugd. 5.13 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest. 6.10 Orgelspel. 6 30 Ensemble Bandi Ba logh. 7.00 B.N.O.Economische vrag'-u van den dag. 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gramofoonmuziek. (7.30—7.15 Politiek weekpraatje). 8.00 B.N.O,: Nieuwsberich ten. S.I5 Spiegel van den dag. 8.45 Viool on piano. 9.30 Berichten I Kngelscli). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 1O.00—10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Thing* worth knowing about Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.-1-5 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.1.5 Ochtendgymnastiek, 8.00 B.N.O.: Nieuws- berichten. S.1.5 Gramofoonmuziek. 10.n0 Morgendienst (voorbereid door do Christ. Radio Stichting). 10.20 Piunovoordraelit. II.00 Declamatie. 11.20 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Het orkest „Malando" en solist. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Amusementsorkest on solist, afgewisseld met piano-intcr mezzi. 2.00 Arnheraschc orkestvcreeni- ging, solist en gramofoonmuziek. 4.0(1 Gramofoonmuziek. 4.30 ..Heinrich vSchütz", causerie (m. pr.pl.). 5.00 Voor jongens en meisjes (voorbereid door de- Christ. Radio-Stichting). 5.1-5 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Lezing „Li chamelijke en geestelijke gezondheid" (II). (voorbereid door hel. Vrijz. Prut. Kerkcornité). 6.15 Dc Ramblers. 6 15 Re portage, 7.00 B.N.O.: Friesch praal je. 7.15 Grarnofoonmuziok. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.80 Ons schemeruurtje. 9.20 Voor den boer. 9.45 B.N.O: Nieuwsberichten. 10.00 Re portage. 10.10—10.15 Gramofoonmuziek. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR We wandelden terug naar het kas teel, traden door de achterdeur bin nen en hingen onze hoeden, waar we die gevonden hadden, aan den kap stok onder de statietrap. Toen wilde A A. de deur openen, die t-oegang gaf tot de hall, doch voordat hij den knop gegrepen had, werd de deur al ge opend van de andere zijde. Tegelijker tijd hoorde ik achter me. in het trap penhuis. waarvan ik de deur, om be ter licht te hebben, even had laten openstaan, iemand naar boven komen Ik zag als het ware beide personen tegeiijk. Bij de hall mevrpuw, de rech terhand verbonden; in het trappen huis. gereed om naar boven te gaan. John. de huisknecht, met een jacht geweer. Ook mijn vriend zag hem. Mevrouw had ons geen beteren dienst kunnen bewijzen dan door de zeer verklaarbare vraag, die ze tot den huisknecht richtte: Wat heb jij daar John? Mijnheer Teun vroeg me, het voor hem schoon te maken, mevrouw, antwoordde de huisknecht. En het dan op zijn kamer te brengen. A.A., die met een beleefden groet terzijde getreden w"as om mevrouw Van Wieringen te laten passeeren ging thans, als stelde hij in het ge weer niet het minste belang, de hall in. Ik volgde hem. de deur achter me sluitend. HOOFDSTUK IX. A.A. doet een voorstel. We stonden samen in dc ruime hall en ik zou mijn vriend niet eens zoo goed behoeven te kennen om te we ten. dat hij een oogenblik beteuterd was. Eigenlijk hadden we dan ook de bemiddeling van John best kunnen gebruiken, want the kende de regels van het huls op een prikje en al wa ren wij vreemden, van wie men dus vermoedelijk wel wat door de vingers zou zien. aangenaam is het niet, om terwijl je het goede wil. tegen ge woonten te zondigen. Toch hakte mijn vriend den knoop vlug door. Hij haalde de schouders op. g2f mij een knipoogje, dat zooveel wilde zeggen als: wat kan ons gebeuren? en schreed regelrecht naar de kamer van mijnheer Van Wieringen. waar hij be scheiden doch doelbewust aanklopte Ja, binnen. A.A, duwde de deur open. Mijnheer Van Wieringen zat achter zijn schrijf bureau en had stellig zoo juist haas tig een lade dichtgeschoven, want zijn hand kwam onzeker van een der grepen, aarzelde nu doelloos over het tafelblad, pakte tenslotte een pres- sepapier en speelde daarmee. In te genstelling tot de hartelijke ont vangst van vanmorgen, leek het nu alsof we hem niet geheel gelegen kwa men. alsof hij ons liever nog niet had gezien. Ik hoop, dat ik u niet stoor, be gon mijn vriend. Maar de kwestie is. ik ben nogal eigengereid, door de achterdeur namelijk, binnengeko men en nu weet ik niet, hoe ik verder moet. Ik zou misschien het heele hui? doordwalen, voor ik aan het doel was Daarom klopte ik bij u aan. Trou wens. ik wilde u een voorstel doen. Deze nogal langgerekte begroeting had. zooal niet ten doel. dan toch als gevolg, dat onze gastheer den tijd vond om, als ik het zoo noemen mag. zich zelf terug te vinden. Hij stond op en overstelpte ons woordenrijk als hij was. met welkomstgroeten en verze keringen. dat wij er juist goed aan deden het eerst bij hem te komen, nu wij onze wandeling door zijn gebied waarop hij meende trotsch te mogen zijn, hadden beëindigd. Gaat zitten, gaat zitten. En wat zal het zijn? Nu smaakt een Brazi liaan heerlijk, ik tenminste h ud van een pittige sigaar zoo in het begin van den middag. En zegt u me eerst eens, hoe vindt u mijn gebied? Hij demonstreerde, dat hij niet bang was; hij kon dit bezwaarlijk met woor den getuigen, nu er nog niet over ge sproken werd, daarom deed hij het maar min of meer door zijn houding Wij namen plaats, doch onder lich* protest van AA., die er op wees, dat hem, hoe gaarne hij ook gezellig pra ten zou. de tijd ontbrak om iets anders te doen dan het onderzoek voortzet ten. U bent er dus al mee begonnen? U hebt dus al eenig resultaat? Een gevoel van hoop. niet gerechtvaardigd door wat we tot nu toe bereikt had den, sprak uit zijn stem. Als ik dat had, dian zou ik mis schien minder zuinig op den tijd zijn antwoordde mijn vriend. Van de vier en twintig uur zijn er nu al drie om. U gelooft dus ook, en nu eens klaps was Van Wieringen een en al ernst, dat dedeman doen zal, wat hij zegt? Ik heb er over na gedacht. Wat zou u er van zeggen, als we voorloopig maar toegaven? Ik heb om volkomen eerlijk tegenover u te zijn. dadelijk na de koffie mijn secre taris naar. Arnhem gestuurd met den auto. Zoo juist is hij teruggekomen Ik heb het geld hier in de lade van mijn bureau. Hij wees er naar. - Wat dunkt u, als we het in dien boom neerlegden? A.A. grijnslachte, met een hoofd knikje in de richting van het bureau Tien mille, geen kleinigheid, mijn heer Van Wieringen. Als onze dreig brieven-schrijvende vriend wist, dat het hier lag, wel, ik geloof, dat u het dan niet eens naar dien mooien boom behoefde te brengen. U denkt toch niet, stamelde Van Wieringen met. een zenuwachtïgen blik naar de deur. De vensters waren gesloten. Door dat achter den bureau stoel zag ik juist op dit oogenblik een lenige gestalte met een donker hoofd, waarop het haar reeds eenigszlns grijsde. Ik herinnerde me den man al richtte hij zijn stekenden blik niet op mij, zooais hij het vanmorgen, toen hij het inrijhek voor ons had ge opend, wel had gedaan. Of de onbekende het weet? aar zelde ik. Dat staat niet vast. Maar dat een ander het weten kan, dat is minder onzeker. En ik wees met mijn sigaar naar het venster, waarachter de gestalte zich bewoog. A.A. keek er naar, evenals trouwens onze gastheer, die dadelijk toelichtte: Ik heb Hendrik opgedragen, den rotstuin te verplaatsen en er dade lijk mee te beginnen. Ik wil zelfs de gedachte niet meer kunnen» hebben, dat iemand met: zijn hoofd boven de vensterbank uitkomt. Maar wel de gedachte, dat die man daar weet. hier in uw kamer een vermogen te kunnen vinden? vroeg A.A. ironisch. Dat weet hij niet. Ik zat met mijn rug er voor en als hij het gezien zou hebben, maar dat heeft hij be slist niet. dan nog kan hij niet weter. hoeveel het is. Ik heb er wel eens ovjjr gedacht, of ik niet eigenlijk een kluis j had moeten laten maken hier in de kamer. Maar als ze per se \yillen, dan komen ze overal in en hoe gemakke lijker ze het dan vinden, hoe minder gevaarlijk ze dan zijn. Bovendien, zoo veel heb ik nooit in huis. Wat zegt u er van. mijnheer Arends? Zou ik het er neerleggen? Eerlijk gezegd, ik ver moedde al dat u het mij zou aanra den, toen u bij uw binnenkomst dade lijk zei, dat u mij een voorstel wil doen. Wat ik per saldo bijna niet durf omdat het niet. te pas komt. Maar ik kan de verleiding niet weerstaan. Ik heb op de wandeling zooveel konij nen gezien. Zou het mogelijk zijn. vanmiddag een uurtje te jagen? Jaja, ik weet het wel, het is buiten den tijd. maar er zullen toch wel liefhebbers voor te vinden zijn? Liefhebbers wel, al begrijp ik niet. hoe u dat dan klaar wilt spelen zonder den voorsprong van den brief schrijver te vergrooten. Mijn vrouw bijvoorbeeld, die zou u, jacht open of niet, dadelijk mee krijgen, hoewel, neen, vanmiddag niet, want ze heeft haar hand gekwetst, ze zou niet kun nen schieten. Het is de rechter. Ik passeerde haar zoo juist in de hall. antwoordde A.A. Ik zag hei- verband. Niet ernstig, hoop ik? (Wordt vervol" R

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2