AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 5 JULI 1941 3 BUITENLAND De Opmarsch in Rusland (Vervolg van Frontpagina) Aanval op Spoorlijn BIJ MOERMANSK De gevechten in het Hooge Noorden ontwikkelen zich volgens de vastgestelde plannen, waarbij ook aan het Duitsche luchtwapen weer een belangrijke taak ten deel valt, meldt het D.N.B. Een forma tie Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernam vernielingsaanvallen op de spoorlijn van Moermansk en stelde deze lijn nogmaals op een belangrijk punt buiten gebruik. Een stationsgebouw werd vernield en een sneltrein succesvol bescho ten. Formaties Duitsche torpedovliegtui gen hebben in de Karelische kust streek twee vliegbooten van de Sov jets aangevallen en zwaar beschadigd Een vijandelijk schip van omstreeks 2.000 ton werd met schietwapens aan gevallen en in brand geschoten. Stuka's contra Tanks TANKSLAG BIJ DE BEREZINA Duitsche stuka's hebben zich met groot succes gemengd in de verbitter de gevechten, die ontstaan zijn bij den overtocht van Duitsche pantser- afdeelingen over de Berezina. De Sov jets poogden, toen de eerste Duitsche tanks vasten voet hadden gekregen op den Oostelijken oever, den verderen opmarsch te verhinderen, concen treerden eveneens pantservoertuigen en voerden bovendien alleszins sterke tankformaties per trein aan. Kort nadat de tankslag op den Oos telijken oever was begonnen, mengden de Duitsche stuka's zich in den strijd en deden een vernietigenden aanval op de vijandelijke formaties. De uit werking was buitengewoon groot en zoo werd de weg voor den verderen Duitschen opmarsch vrijgemaakt. Deze aanvallen waren ook gericht op de treinen met. pantserwagens Verscheidene werden zwaar bescha digd en een locomotief vloog in de lucht. Bovendien werden bij dezelfde onderneming op den toevoerweg' een groot aantal voertuigen en verschei dene stukken geschut vernietigd. Aanvallen op Smolensk WAPENFABRIEKEN BESTOOKT Bij de aanvallen van Duitsche geveclitsafdeelingen op voor den corlog belangrijke doelen in het Oosten werden in de afgeloopen dagen fabrieken van de Sovjet- bewapeningsindustrie te Smolensk succesvol met bommen bestookt. Smolensk is niet alleen een belang- jk spoorwegknooppunt, doch bezit ok een groot aantal voor de oorlog- oering der Sovjets belangrijke muni- iefabrieken, vliegtuigfabrieken en re- paratk-werkplaatsen voor spoorweg- materiaal. De vernietiging hiervan beteekent voor de bolsjewisten een niet te compenseeren verlies. Het Hongaarsche Front STRIJD IN VLAKTE VAN GALICIc In het Hongaarsche weermacht- bericht van 4 Juli wordt gezegd, dat de Hongaarsche troepen den terugtrekkenden vijand reeds in de Galicische vlakte achtervolgen. De Hongaarsche luchtmacht heeft wederom met succes militaire doelen in de Sovjet-Unie gebom bardeerd. IN DE KARPATHEN De Hongaarsche troepen hebben aldus D.KB. op 3 Juli het taaie verzet van de bolsjewisten in de nau we passen van de Karpathen gebro ken. Het Hongaarsche luchtwapen on dersteunde deze actie door hevige aanvallen op sterke bolsjewistische colonnes. DE SOVJETREGEERING IN DE OEKRAÏNE Het A.N.P. verneemt uit Rome, dat de Sovjet-regeering in de Oekraine haar zetel van Kiew naar Charkow verplaatst heeft. STALIN'S REDE DUITSCH COMMENTAAR Naar het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn verneemt, legt men in politieke kringen aldaar bij de beoor deeling van de radiorede van Stalin vooral den nadruk op den oproep van den bolsjewistischen dictator tot de Bovjet-Russische burgerbevolking om graan, machinerieën enz. te vernieti gen. voordat het in handen van de Duitsche troepen valt. Het Duitsche leger in de Sovjet-Unie. zoo verklaar de men in dit verband in de Wilhelm- strasse (Buitenlandsche Zaken), zal van deze maatregelen niet te lijden hebben, vanzelfsprekend is het echter dat van Duitsche zijde geen enkel gram levensmiddelen aan de Sovjet- Russische burgerbevolking gegeven zal worden, waar aan den oproep van Stalin gevolg is gegeven. Wie ook ais gevolg van de rede van Stalin verhon gert, het zullen niet de Duitsche troe pen zijn, doch veeleer de bevolking van de Sovjet-Unie zelf- De Slagvelden bij Bialystok Hon derddu izenden Sovjet soldaten zijn hier gesneuveld BIJ MISLUKTE TEGENAANVALLEN Het D.N.B. verneemt van het front, dat de slagvelden rondom Bialystok bezaaid zijn met honderdduizenden gesneuvelde Sovjet-soldaten. De reus achtige verliezen, die de bolsjewisti sche legers hier de laatste dagen heb ben geleden, zijn voor het grootste deel veroorzaakt door de massale aanvallen der Sovjet-infanterie. Zon der op het aantal slachtoffers te zien, zonden de bolsjewistische aanvoerders hun afdeelingen infanterie, die waren samengesteld uit Kirgiezen, Oesbeken, Tartaren en Kaukasièrs. naar de Duitsche linies. In dichte golven werden zij tegen de Duitsche pantser wagens opgedreven. Overal mislukten deze aanvallen door het, Duitsche vuur. De ecne golf na de andere werd weggemaaid door machinegeweer- en geschutvuur. Op één plaats trachtte een regiment cavalerie ver geefs door te breken. Steeds opnieuw waren de bolsjewisten tot den aanval overgegaan, tot er van het geheele re giment geen man en geen paard meer over was. DE STRIJD TEGEN DE SOVJETS AVEERLEGGING ONJUISTE OPVATTING In een militair overzicht keert het Belgische blad Pays Réel zich tegen de opvatting, dat de Duitsche weer macht zich „in de Russische steppe zou verliezen", dus het lot van het leger van Napoleon achterna zou gaan, meldt het A.N.P. De schrijver wijst er op. dat Napoleon het traject tusschen de Oostenrijksche grens en Smolensk in 55 dagen aflegde, hoe wel hij bijna niet behoefde te vech ten, en dat er nog 28 dagen noodig waren, alvorens Napoleon na slechts een enkelen veldslag van een enkelen dag Moskou bereikte. Terwijl de troe pen van Napoleon gemiddeld 16 tot 20 kilometer per dag aflegden, wordt heden 100 tot 120 kilometer per dag afgelegd. Overigens zijn de afstanden in dp Soviet-Unie werkeliik niet zoo geweldig. Niet meer dan 850 kilometer scheiden Moskou van de Finsche grens en van de Duitsche grens Is het ook slechts 1100 kilometer naar de hoofd stad van de Sovjet-Unie. Men moet niet vergeten, dat de weermacht in Noorwegen, ondanks de geweldige terreinmoeilijkheden en felle koude. 1425 kilometer moest afleggen, en dat Servië en Griekenland tezamen ook een afstand van meer dan 1400 kilo meter vormen. In zijn buitenl?tidsche politieke hoofdartikel behandelt Pays Réel de moeilijke positie, waarin Roosevelt door het uitbreken vrn den oorlog tusschen Duitsc'nland en de Sovjet- Unie geraakt is. Twintig jaar lang heeft men in de Vereenigde Staten een geweldige propaganda voor Fin land gemaakt, dat door de Yankees als het eenig fatsoenlijke volk van het oude continent werd voorgesteld, omdat zij betaalden. Nog in den winter van 1939 was er nauwelijks een Amerikaan, die niet zijn bijdrage leverde, om de heldhaf tige troepen van maarschalk Man- nerheim te voorzien van ambulances en verbandmiddelen. Bovendien heeft Roosevelt zelf een campagne tegen de Sovjets en hun ideologie gevoerd. Thans is hij in zijn eigen val gevan gen. Het ls hem onmogelijk, een zoo bonte jas te keeren. hoewel hij daarin toch een zekere oefening heeft. Daar om heeft de oorlog in het Oosten de paradox ten gevolge, dat wat Roose velt ook wil, het Amerikaansche volk den waren zin van dit conflict begint te vermoeden. Het constateert, dat de meeste Europeesche landen zich thans tegen den genree nschappelij ken vijand van de menschheid verheffen en dat de zaak van het recht en 4e beschaving niet aan de zijde der bolsjewisten is. In dit opzicht kan het verbreken der diplomatieke betrek kingen tusschen Vichy en Moskou het ontwaken van het Amerikaansche ge weten, dat sinds al te langen tijd door gewetenlooze demagogen ls mis leid, slechts bespoedigen. „De Bondgenooten van het Kremlin" ARTIKEL VAN KARL ME GE RLE De diplomatieke medewerker van de Berliner Börsenzeitung rekent, ai- dus het D.N.B., in een hoofdartikel, dat als opschrift draagt „De bondge nooten van het Kremlin", af met de tegenstanders van Duitschland in Engeland en Amerika, die door zich met het bolsjewisme te vermaag schappen het gevoel voor maatsta ven hebben verloren en Europa, naar Karl Megerle schrijft, aan het bols jewisme als overwinningsprijs willen vermaken, want een onmachtig Europa zou hen voor hun wereld heerschappijzaken in het geheel niet onaangenaam zijn, daar zij door de zeeën gewaarborgd hopen te zijn voor een aansteking van het bolsje wisme. Karl Megerle schrijft, dat Iedere Europeaan die kan oordeelen, tot de conclusie moet komen, dat Duitsch land en zijn bondgenooten alleen een waarborg tegen den ondergang van Europa bieden. In tegenstelling hiermede tracht men echter aan den vijandelijken kant, zoo schrijft Me gerle verder, de wereld duidelijk te maken, zooals thans in het Engel- sche tijdschrift „The Public" is g- De Strijd in Syrië De Val van Palmyra BRITTEN RUKKEN OP NAAR HOMS Met betrekking tot de inneming van Palmyra door Britsche strijd krachten verklaart men in militaire kringen te Vichy, dat deze stad, die slechts door 300 man en 20 vliegers 13 dagen lang ls gehouden, op 3 Juli des ochtends om 1 uur gevallen ls. Na de verovering van een ten Westen van Palmyra liegenden berg was het de Britsche artillerie mogelijk de diep gelegen Fransche kazerne te Palmyra onder direct vuur te nemen. De verdediging van de stad besloot daarop tot de overgave. Naar te Vichy verder verluidt, ls de Britsche colonue. die Palmyra heeft genomen, inmiddels in de richting Homs opgerukt. Beiroet is gisternacht opnieuw door vliegtuigen gebombardeerd. Met betrekking tot den aanval van een nieuwe Britsche afdeeling van Irak uit op Noord-Oost-Syrië wordt er in Fransche militaire kringen op gewezen dat op deze plaats slechts een zeer gering aantal Fransche strijdkrachten ligt met onvoldoende uitrusting, zoodat de toestand daar weinig bemoedigend is. DEÏR-ES-TSJOR OMSINGELD Blijkens het Fransche legerbericht ondernamen in de omgeving van D.iezzin Australische troepen een aanval. De gevechten duren nog voort. De sterke gemotoriseerde Britsche afdeeling. waaraan het garnizoen van Deir-es-Tsjor sedert Woensdag hard nekkig tegenstand bood. schijnt er, dank zij haar enorme numerieke su perioriteit in geslaagd te zijn de stad te omsingelen. De hoofdstad van den Dzjebel Droes, Soeëida, wordt, evenals Bei roet, dagelijks gebombardeerd. Het bombardement van Damascus BRITSCHE BOMMEN GEVONDEN Ofi meldt uit Beiroet: Op grond van mededeelingen uit volkomen betrouw bare bron kan verklaard worden, dat het bombardement van Damascus op 2 Juni j.L, dat de vijandelijke propa ganda aan de Fransche luchtmacht had toegeschreven, door Britsche vliegtuigen is uitgevoerd. Het onder zoek van 4 niet ontplofte bommen als mede van scherven van andere bom men heeft dit duidelijk bewezen. Zoodra de bevolking zekerheid ver kregen had, dat de Engelschen dezen aanval ondernomen hadden, ontston den er betoogingen, als gevolg waar van Arabische markten gesloten moes ten worden. RENOIS-MECHIN'S MISSIE DE VERHOUDING MET TURKIJE De Fransche staatssecretaris Benois -Mechin is uit Ankara te Vichy te ruggekeerd. Omtrent de resultaten zijner opdracht verluidt, dat hij niet met de Turksche regeering heeft on derhandeld ovér het brengen van troepen naar of van Syrië door Tur kije en evenmin over den doorvoer van Griekenland naar Syrië over Turksch gebied. De opdracht van Mechin, zoo wordt verklaard, heeft in de eerste plaats gestrekt tot nieuwe bevestiging van de vriendschapelijke verhouding tus schen Frankrijk en Turkije. Met dit doel heeft Benoist-Mechin een per soonlijke boodschap van het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, over gebracht aan.den president van de Turksche republiek. Ismet Inoenu. De staatsman heeft een antwoordbood- schap uit Ankara meegebracht. Als resultaat der onderhandelingen kan genoemd worden, dat alle poli tieke en handelsverdragen tusschen Turkije en Frankrijk opnieuw be krachtigd zijn. schied, dat na de ineenstorting van de macht van Hitier geen interreg num van de anarchie zal ontstaan, omdat de geweldige EngelschAme rikaansche land- en zeestrijdkrach ten in het. bevrijde Europa weer orde zouden scheppen en levensmiddelen zouden aanvoeren. Karl Megerle verklaart verder, dat niemand in Europa een dergelijke verzekering zal gelooven. Om tot een nieuwe Europeesche orde te geraken. moeten Engeland en Amerika eerst een geweldigen oorlog tegen de Sov jet-Unie voeren. Hiertoe zou echter ten eerste Engeland te uitgeput zijn. ten tweede zouden de Engelsch- Amerikaansclie strijdkrachten hier- nfcde reeds thans tot bedriegsters worden van haar bolsjewistischen bondgenoot en ten derde zou een der gelijke politiek teteekenen, dat Ame rika nadat het Jn een uitputtings oorlog tegen Europa met zware ver liezen aan menschcnlevens zich ook zou moeten belasten met de onover zienbare opgave van den weder opbouw van Europa. 't Amerikaansche volk zou echter niet bestand zijn tegen 'n dergelijke belasting. Dergelijke hulpbeloften aan Europa zijn. zoo besluit Karl Megerle zijn artikel, derhalve slechts een nieuw bedrog. Wij zullen met taaie hardnekkigheid de verslagen oorlogs propaganda van Londen en Washing ton op de hielen blijven en haar op alle gebieden aan de zijde van haar bolsjewistische medeplichtige ver dammen. BINNENLAND De nieuwe Aardappelbon De secretaris-generaal van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maan de g, 7 Juli tot en met Zondag, 13 Juli a.; de met 25 reserve gemerkte bon va de nieuw uitgereikte distributie kaarten recht geeft op het koopen van twee kilogram aardappelen. Het koopen op dezen bon is reeds Beden geoorloofd. Peroepstelers van aardappelen, hun gc nnsleden en hun inwonend per soneel mogen in geen geval van de zer. bon gebruik maken. Nadere me dedeelingen omtrent verplichte Inle vering van de voor aardappelen be- str nde bonnen zullen in een afzon derlijk persbericht bekend worden gemaakt. De Boerenlanddag te Rolde Turkije's binnen- buitenlandsche politiek en Legers gereed het land te beschermen NEUTRALITEIT WORDT GEHANDHAAFD De voorzitter van den Turkschen ministerraad. Refik Saydam. heeft in de groote nationale vergadering te Ankara verslag uitgebracht over de Turksche binnen- en buitenlandsche politiek. Saydam begon met te zeggen, dat de Turksche legers gereed zijn om het vaderland en zijn belangen te beschermen. De binnenlandsche ver dediging van het land is tot volste tevredenheid georganiseerd. De regee ring heeft alles in het werk gesteld om de onschendbaarheid van het land te verzekeren en het Turksche volk hoeft met geestdrift alle besluiten van de regeering aangenomen. Als groot st resultaat van de buitenlandsche politiek noemde Saydam de verbete ring der betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije. Dit pact is gevn oppervlakkig werk. het is een be langrijk document, dat de richting va i de Turksche buitenlandsche poli tik kenmerkt. Het pact met Duitsch land is tegen geen andere mogendheid gericht. De strijd in het Oosten Sprekende over den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjets zeide Say- dan: Turkije heeft van het begin af aa i niet •- rzeld zijn standpunt be- ke id te ;en. De regeering heeft de oorlogv j rende landen ervan in ke.inis gesteld, dat Turkije zijn strik te neutraliteit wil handhaven. Ten slotte verzekerde de minister-presi dent, dat de Turksche regeering er naar zal streven, haar neutraliteit en haar goede betrekkingen met de na buren en vrienden in stand te houden. Luchtgevecht boven het Kanaal 12 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Gistermiddag heeft een formatie van 20 Britsche gevechtsvliegtuigen, die krachtig beschermd werd, ge tracht het bezette Fransche gebied te naderen. De formatie werd echter nog voor het bereiken van de Ka- haalkust door Duitsche jagers aan gevallen. Er ontstond een uitgebreid en verbitterd luchtgevecht, in het verloop waarvan 9 Spitfires en 3 BUenheims werden neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. De Voorstellen van Marshall ROOSEVELT ZWIJGT President. Roosevelt heeft tegenover journalisten geweigerd zijn standpunt te bepalen ten aanzien van de voor stellen van den chef van den gene- ralen staf. Marshall, over het gebruik van Amerikaansche troepen in over- zeesche streken. Ook de minister van Oorlog. Stimson, wilde zich daarover op de persconferentie niet uitlaten. Naar de New York Herald Tribune uit Washington meldt, zijn de aanhangers der regeering door de eischen van Marshall niet verrast. Zij noemen deze eischen een schakel in de keten der maatregelen, die de regeering wil nemen om Roosevelt en het ministerie van oorlog vrijheid van handelen te geven in de door Marshal, aangesneden kwesties. Door de tegenstanders van Roose velt en andere congresleden wordt een min of meer felle critiek op Marshall's eischen geoefend. Taft b.v. verklaarde de juistheid der theorie, dat de bezet ting van IJsland, de Azoren en de Kaap-Verdische eilanden in vredestijd als een verdedigingsmaatregel door de Vereenigde Staten kan worden be schouwd. te bestrijden. Zoolang het congres geen oorlog verklaard heeft behoort de Amerikaansche weer macht op het Westelijk halfrond te blijven. Tsjoenking gebombardeerd TALRIJKE BRANDEN Naar_ Domei meldt, is Tsjoengking, de hoofdstad van Tsjang-Kai-Sjek, voor de vijftiende maal dit jaar ge bombardeerd. Op gebouwen der Ohi- neesche regeering en fabrieken wer den tonnen bommen geworpen, die (Vervolg van Frontpagina) De heer Roskam kondigde aan, dat binnenkort een oproep zal verschijnen tot de Nederlandsche jonge boeren en arbeiders om zich beschikbaar te stellen voor het aanvaarden van een taak bij den nieuwen opbouw van de Oekraine. Daarna keerde hij zich fel tegen he1 bolsjewisme. De Duitschte legers ver nietigen het helsche Sovjet-systeem. Dat is het systeem, waarmee vele Nederlanders verbonden zijn. In Nederland werkten de boeren om de Margarine-Unie aan dividend te helpen, en de leiders dezer Unie. wa ren dezelfde soort Joden als zij, die in Rusland het communisme hebben ge bracht. Kapitalisme en bolsjewisme zijn loten van denzelfden stam. Als dan ock niet een van mijn zonen met de S.S in Rusland meevocht, zou ik mij schamen hier voor u te staan, riep spr. uit. Boerenjongens van Ne derland. treedt nu aan in de S.S.! Daar is uw plaats! Nu de Rijkscommissaris gelijkbe rechtigdheid heeft toegezegd aan het Nederlandsche volk. naar verhouding het zich bekent tot het nationaal- socialisme, nu meen ik uit aller hart te spreken als ik zeg: „Rijkscommis saris, het Nederlandsche hoerendom heeft zich in volle overgave gewend tot den nieuwen tijd. Geef ons dan onze hoereneer en ons boerenrecht te rug. Verlos ons van de crisiseentrales die ons hebben verdrukt en vertrapt. Geef ons onzen volksvoedingsstand waarin de vrije boer hoeder is van zijn heilig boerenrecht. Wij vragen geen voordeelen boven onze Duitsche collega's. Indien de oorlog het noodig maakt, dat zij lijden, dan willen wij meelijden. Indien zij hun vee moeten offeren, dan zijn ook wij daartoe be reid. Indien zij hun zonen afstaan om den nieuw veroverden grond te be arbeiden, dan staan ook onze zonen tot den arbeid gereed. Geef ons dan ook ons oude, Germaansche boeren recht. De Rijkscommissaris moet en zal weten, dat ons boerenvolk hem heeft verstaan, zoo besloot de boerenleider Hij zal ervaren, dat de boeren bereid zijn al hun krachten in te spannen dag en nacht, voor den wederopbouw van ons vaderland, in volle harmonie met de groote Germaansche levens ruimten. Rede van den heer Ruiter De heer Ruiter, voorman van het N.A.F.. gaf een overzicht van negen jaren boerenstrijd. Bijna tien jaar geleden bracht de financieele nood de boeren, het eerst in Drenthe, later ook in andere deelen van het land. samen. Later voegde zich hier de gees telijke nood bij, als gevolg van de ontrechting van den agrariër in land en volk. Jan Smid heeft in den be ginne veel goeds tegen den econo- mischen boerennood gedaan, doch het kon niet uitblijven, dat de so ciaal-economisch opgezette beweging „Landbouw en Maatschappij" hoe langer hoe meer gewikkeld werd in politieke problemen, daar de ellende der agrarische bevolking en de ont aarding van geheel ons volk hierop berust. Smid noemde die, zonder ze helaas verder te ontleden, politiek van lagere orde. Het genie Adolf Hitler concretiseerde ze echter als de door joden en joodsche goudmacht ge stimuleerde ondergraving van on^ hoerendom, van onze volksgemeen schap en van ons ras. Daartegen vochten wij, jaren lang! En het was in dien eindeloozen strijd tegen deze verderfelijke mach ten. dat tenslotte ons enthousiasme dreigde te verstikken in een door petroleum-koningen, varkensbaron nen en mangarine-magnaten be- heerschte landspolitiek. In onderdee- len mochten we dan af en toe een succes boeken, over het geheel ge nomen brak onze actie op deze. onze opvolgende regeeringen geheel be- heerschende internationale, kapita listische en onvolksche macht. Deze de boeren verdervende mach ten leidden slechts naar één doel: de verproletariseering van het volk tot een slavenmassa. die makkelijk zou kunnen worden geleid en uitgebuit In wezen leidden de wegen van David Wijnkoop en Colijn naar een inter nationale menschenbrij zonder ras. zonder beginsel, met als leiding het internationale jodendom. zooals thans ook zoowel het bolsjewisme van Lenin, als het brute kapitalisme van Churchill en Roosevelt zouden leiden tot hetzelfde doel: vermenging en verproletariseering van alle men- schen en rassen der aarde. Ondanks al onze inspanning liepen wij in het democratisch-kapitalistische Neder land dood. De hetze van de pers, het onvoldoende politieke besef en de te zwakke politieke leiding braken onze kracht. Wij staan nu in den nieuwen tijd en de vruchten van onzen agrarischen strijd rijpen. In het democratische verleden waren wij, boeren, de voet veeg van de natie. Thans verandert er iets. De bodemordening is ingezet. Deze zal leiden tot boerenland in boeren hand. Het N.A.F. werkt hiertoe innig samen met de leiding van den bond K ANTTEEKENING Een onbescheiden gast zoowel in de stad als in de buitenwij ken talrijke branden veroorzaakten. Op andere plaatsen werden door de Japansche luchtmacht troepencon centraties uiteengedreven en kazer nes en munitie-opslagplaatsen ver nietigd. Vele honderden jonken, die munitie en wapenen vervoerden, wer den op het Hoeng-meer onder vuur genomen. Gr. Dit zijn de overpeinzingen van een man op een huishoudschool. Ik geef toe: het is onbescheiden. Daar hooren geen mannen. Keuken pieten zijn onuitstaanbaar. Maar ik was uitgenoodigd. Ik mocht. En ik was blij, te mogen. Dertig jaar geleden was de huis vrouw voor meer dan drie-kwart op ce dienstbode aangewezen. En ze was veilig in de han den van de ouwe Mina. Er zijn te genwoordig geen ouwe Mina's meer. Tegenwoor dig is de prac- tische huisvrouw op zich zelf aange wezen en ze wordt er niet slechter van. Tenminste, als ik dat moderne huishouden afmeten mag aan de din gen die ik op deze school, deze thans tot in het volmaakte gemoderniseerde school, te zien heb gekregen. Het moet rondweg voor de vrouw een genot zijn zóó je huishouden t« kunnen doen. En als al de leerlingen van deze school eenmaal in het hu welijksbootje stappen, dan wensch ik üe echtgenootcn van die zóó volmaakt op het huishouden afgerichte bruid jes dubbel en dwars geluk. Neen. Laat ik nu geen pessimist zijn en me niet, verdiepen in de mo gelijkheid dat er onder die bruidje» aan ook zullen zijn, die het in hun eigen huishoudentje heuseh niet zoo druk-op-de-knop-makkelijk zullen hebben als in de klas, waar alles tot in de perfectie ingericht is op vlug. ordelijk en practisch werk. Neen. Laat ik nu niet vervelend worden en geen veronderstellingen wagen, dat zoo'n bruidje-via-de-huis- houdschool het eigen keukentje en het drooglijntje op de veranda wel een beetje heel erg beneden haar huishoudelijke waardigheid zal ach ten. Want tenslotte is het knusse eigen nestje nietwaar? het ideaal voor elk meiske en al leerde dan de leerares op haar huishoudschool, dat elke schaal en elk vegertje op juist die plaats en aan speciaal dat spij kertje hangen moet zij zal, en ik zegen haar practijk, die in alle liefde oneindig boven de theorie uitgaat zij zal met een beetje minder, thuis, minstens zoo gelukkig zijn. Al was het alleen reeds omdat Vondel over de oprechte trouw zoo'n mooi vers geschreven had. Ter zake: Zoo'n moderne huishoud school mag ik niet vergelijken met een modern huishouden, zegt me een leerares. Waarom niet? Omdat dit een schóól is waar het principe en de vakkennis hoogtij viert. En niet: de liefde. A, la-la. Ik begin het te be grijpen. Op een huishoudschool léér je: werken; leer je practisch zijn, leer je: het vak. En eenmaal thuis: pas je het toe Zoo goed en zoo kwaad als het met het salaris van den echtgenoot gaat. Bovendien: wie zegt u dat al deze meisjes trouwen? Ik twijfel er niet aan. Ze zijn te aardig om ongetrouwd te blijven. Maar. het zou toch kun nen. Ze hebben dan een taak: direc trice aan een groote inrichting, ver pleging; enfin, maatschappelijk werk. waarbij een eerste beroep op het vrouwelijk karakter en talent gedaan wordt: de huishouding. Ook déar is de huishoudschool een opleidings school voor. Juist. En: van de beste. Ik wandel met m'n vriendelijke ge leidsters door dit ruime mooie fris- sche practische gebouw. En kom op particulier terrein: kamertjes van het internaat. Ideale meisjeskamer tjes. Ben ik te onbescheiden geweest? Ik heb naar de romannetjes gekeken die er op het kastje stonden: Dono van. En: verzen van Boutens. Is dat geen wereld op zich zelf? Ik heb ook een heel mooie groote foto gezien op een nachtkastje. Is dat niet aller liefst? Dit kleine wereldje daar, binnen de vier nieuwe muren van een moderne school bevat een kostbaar nijver volkje. De hoop der toekomst. Waarlijk, een bezoek aan dit huis der huiselijke vreugden is voor een man een weldaad geweest. van landpachters en hypotheekboe- ren. Dit samengaan van elkaar voor heen zoo vaak bestrijdende bonden moge een aansporing zijn voor de landbouworganisaties on* zich nu ein delijk eens te bezinnen ip haar hou ding van afwachten op oen voor haar blijkbaar onzekeren oorlogsuitslag. Een nieuw economisch gebouw wordt in Nederland opgetrokken. Het N.A.F. zet daarvoor zijn beste krach ten .in, ook al zijn onder de gegeven oorlogsomstandigheden de bezwaren legio. Meer en meer begint men in te zien. dat een volk slechts vrij zal zijn als het zich met zijn eerste levensbe hoeften onafhankelijk maakt, van derden. Men zal boer en bodem lee- ren waardeeren als eenlgen grondslag om in tijden van oorlog en blokkade de volksvoeding veilig te stellen. Meer en meer gaan we over op pro- ducte tot. het uiterste, ook al leiden kunstmest- en veevoertekorten tot verder gaande Inkrimping der vee houderij op zichzelf. Spr. noemde de thans gevoerde prij zenpolitiek bevredigend, hoewel alles vlotter zou verloopen, als de uitvoer ders der maatregelen hun werk met liefde zouden doen en niet slechts a!s hun opgelegden plicht. Wij geven de heilige verzekering aldus spr. dat het in een natio ns al-socialistisch Nederland uit zal zijn met de knoeierijen, die nu nog de mogelijkheden beperken, omdat de geest in de agrarische gelederen zóó zal zijn, dat men bereid is zich in te zetten voor zijn volk, zoodat ook onze Oosterburen trotsch op ons kunnen zijn. Tot slot zeide de heer Ruiter, dat de keuzehoerendom of bolsjewisme voor den Nederlandschen landman niet moeilijk is. De Nederlandsche boer kiest de orde tegen den chaos. Hij zal hecht vereend, zijn volk maken tot een waardig bondgenoot in de rij der Germaansche vo'ken

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3