DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in AMERSFOORTSCHE COURANT .MAANDAG 7 JULI 1941 door EDGAR RIGE BURROUGHS BINNENL4ND De Nieuwe Urentabel Voor H.B.S. en Gymnasia UITEENZETTING PROF. VAN DAIM De secretaris-generaal van liet de partement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, prof van Dam. heeft in een radio-vraag gesprek eenige mededeelingen gedaan in verband met de dezer dagen afge kondigde nieuwe urentabellen voor H.B.S." en Gymnasium. Op een desbetreffende vraag ant woordde de secretaris-generaal, dat deze tabel geenszins alle hervormin gen omvat, die hij voor dezen tak van het onderwijs noodzakelijk acht. In hoofdzaak hebben de thans aan gebrachte wijzigingen betrekking op drie punten: het onderwijs in het Ne- derlandsch. de verhouding der drie moderne talen en de lichamelijke op voeding. Het spreekt vanzelf, dat een vermeerdering van het aantal uren bij het. eene vak een vermindering op een ander gebied noodzakelijk nïaakt. zoodat ook andere vakken in het gediiig zijn gekomen. De wijzigingen zijn daar echter met veel zorg verdeeld, zoodat de schade als men dat mag noemen, door -elen tezamen gedragen wordt. Voorts zeide spr.. dat het wel van zelf spreekt, dat de wijziging ten aan zien van het Nederlandsch de belang rijkst# is. De klachten over het resul taat van het onderwijs in het Neder landsch waren legio, maar tot nu toe is het. nooit gelukt maatregelen te ne men. die er toe zouden kunnen leiden dat deze klachten verminderen. Nu is naar het oordeel van den secretaris generaal de tijd daarvoor rijp. Iedereen is er van overtuigd, dat het onderwijs in het Ne derlandsch het beste middel is om onze taal zuiver te houden en aan het opgroeiende geslacht over t? draeen. Vandaar, dat het aantal uren voor Nederlandsch aanzienlijk is S&- stegen, bij het gymnasium met 5, bij de H.B.S. a. die al een groot aantal uren had. met 2. bij de H.B.S. b. ook met 5. Dientengevolge zal er b.v. aan het gymnasium in de 6 klassen in het geheel thans 19 inplaats van 14 uur les gegeven worden. Het ligt in de bedoeling door het in voeren van een uitvoerig, maar soepel leerplan, dat aan alle onderdeelen van het. Nederlandsch aandacht besteedt het- onderwijs in de moedertaal aan onze middelbare scholen nog doeltref fender te maken. Duitsch gaat voor Fransch Men kan niet zeggen, aldus spr., dat de verandering in de moderne talen geheel los staat van die van het Nederlandsch. Deze wijziging moet men van twee gezichtspunten be schouwen. In de eerste plaats moet me, a uit de tegenwoordige Enropee- scne constellatie de consequentie trek ken. Het Duitsch is voor ons land van ongewone beteekenis geworden en het laat zich aanzien, dat dat na den oorlog niet minder zal worden. Al lang verovert het zich een plaats op de wereld als taal van het economische verkeer, naast het Engelsch natuur lijk, dat zijn beteekenis blijft behou den. en daarom heeft het Duitsch thans in de volgorde der vreemde ta len met het Fransch. dat vroeger al tijd in de eerste plaats kwam, van plaats geruild. Dat is gebeurd door het aantal uren Duitsch voor het gymnasium met 4. voor de H.B.S. met 2 te vermeerderen. De secetaris-generaal is dus niet in gegaan op de sugzestie om 't Fransch facultatief te stellen. Wel zal in de toekomst de leeraar in het Fransch er rekening mee moeten houden, dat hij op de middelbare school met het onderwijs zal moeten beginnen. De legere school zal het Fransch ook in zijn tegenwoordigen. spr.. zou bijna zeggen, clandestienen vorm niet kun nen handhaven. Natuurlijk bestaat er onder de te genwoordige omstandigheden 'n zeer nauwe aanraking tusschen het Neder landsch en het Duitsch. Dat heeft voor de zuiverheid van het Neder landsch vrij ernstige eevolgen. Wil men onze taal zuiver houden, dan zal men niet alleen het onderwijs ir. het Nederlandsch. maar ook dat in bet Duiisrh moeten uitbreiden! Hoe beter Duitsch de Nederlander leert, hoe beter hh in staat is. de beide talen van elkaar te onderscheiden. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR ik Ze zegt van niet, maar ze houdt zich gewoonlijk goed. als het haar zelf betreft. John 'neeft haar verbon den, John heeft een eerste-hulp- diploma. in de keuken is het gebeurd toen ze de keukenmeid, die noga' eigenwijs is. wilde toonen, hoe je pou let maakt. Dat kan ik mijn vrouw maar niet afwennen, dat ze zich be moeit met de keuken. Anders jammer voor u want ze schiet goed. Ze is er vorig jaar mee begonnen. En dan kreeg u natuurlijk de twee oudsten mee en Philip. Uw jongste zoon jaagt niet? Nooit. Die kan geen geweer zien al doet hij erg durfal-achtig. Hij za. trouwens niet thuis zijn, hij is nooit thuis. Hebt u gisteren John een bood schap gegeven voor den tuinman, mijnheer Van Wieringen? Hoe komt u daar nu ineens ou? 16. Op zekeren dag, dat zij weer samen zaten te eten. nu van een pas gedooden beer. dien Sheeta had neer gelegd, brak Numa, de leeuw, grim mig en vreeselijk, door het lange gras heen en kwam naar hen toe. Met een bcozen, waaarschuwenden kreet sprong hij op hen af. om hun smul partij te verstoren. Sheeta verdween in de dichte heesters, terwijl Tarzan Meer lichamelijke oefening Op de vraag, of er nog verdere wij zigingen van belang in de urentabel zijn aangebracht, antwoordde de secretaris-generaal, dat de lichame lijke oefening op bescheiden wijze en wel met 3 uren bij het gymnasium is uitgebreid. Wat het leerarencorps betreft, zullen er talrijke nieuwe docen ten voor Nederlandsch en ver scheidene voor Duitsch noodig blijken. Om de maatregelen in derdaad te kunnen doorvoeren, is daarom bepaaicl, dat het nieuwe roos ter met 1 September voor de eerste en de tweede klasse zal gelden. Had men het voor den geheelen cursus in gevoerd, dan had men zeker op een ernstig tekort aan leeraren moeten rekenen. Nu zal dat zeker meevallen. Aan den anderen kant wordt de ver mindering van het aantal lesuren bij andere vakken, vooral bij het Fransch. voor de meeste vastaangestelde leera ren opgevangen door de geldende ga rantiebepalingen. De Landdag te Rolde DE S.S. EN HET HOERENDOM Omtrent het verloop van den land dag te Rolde meldt de persdienst van het Ned. Agrarische Front nog het volgende: De voorman van de Nederlandsche S.S.. de heer H. J. I"eldmayer, zet te uiteen, dat het leven op deze aarde een ononderbroken schermutseling is van licht tegen duisternis. De S.S. stelt zich aan de lichtzijde tegen wanorde en chaos. Van heden af zullen de Nederland sche boeren en de S.S. schouder aan schouder staan tot heil van het volk en de geheele Germaansche wereld beschouwing. Dit kan in Nederland. S.S. en boeren schaart u aaneen Yoor ras en bloed en bodem, voor de groote Germaansche idee. Hierna werd een driewerf „Sieg heil" op den Führer uitgebracht, waarna de aan het front strijdenden in de gedachte werden geroepen. Landesbauernführer F. F. Graf G r o t h e voerde hierna het woord. Spreker verklaarde nadrukkelijk, als gast der Nederlandsche boeren en als Duitsche boer te spreken op de plech tige bijeenkomst van Nederlanders, die hebben begrepen, waarom 't thans gaat. Ik kan u de verzekering geven, al dus Graf Grothe, dat alle Duitsche boeren bereid zijn. den Nederland- schen boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. TELEGRAMMEN De Nederlandsche boerenleider E. J. Roskam Hzn. heeft onder enorme bijvalsbetuigingen de twee volgende telegrammen uit Rolde verzonden. Eén daarvan was gericht aan den lei der van de N.S.B., Mussert. Het luidde als volgt: „Tienduizenden boeren en boerin nen te Rolde bijeen, betuigen u hun zijn weg koos in de takken van dim dichtstbijzijnden boom. Hier maakte ae aapman zijn grastouw los, dat mj altijd om zijn hals droeg. En terwijl Numa boven het lichaam van dt?n beer stond en juist aan rijn maalt:; wilde beginnen, sloeg de lus-van zan's touw om den nek van den leeuw, terwijl door den onverwacht, u ruk diens luchtpijp werd dichtgekr.c- onwankelbare trouw in uw taaien strijd voor een nationaal-socialistisch Nederland". ROSKAM Het tweede telegram was gericht aan den Rijkscommissaris en luidde: „Tienduizenden boeren en boerin nen te Rolde bijeen, verzekeren u, uw wekroep te hebben verstaan en te zullen volgen tot de algehsele .over winning in den strijd van boeren or ei e tegen bolsjewisme is bevochten". ROSKAM DE AA NV/EZ IG EN Op den Landdag te Rolde waren o.m. aanwezig leden van de staf van de N.S.B., districlsgemacntigden en an dere functionnarissen. Verder cie commissarissen van eenige provincies. Van Duitsche zijde waren aanwezig Landesbauernführer Graf Grothe, General-komissar bei Polizei- und Waffen S.S. Brieadeführer Rauter, ie commissaris-generaal voor bijzondere gevallen Schmidt, met tal van leden van hun staven. Verder verschillen Beauftragten van den Rijkscommissa ris. in tal van provincies. voorts werden opgemerkt mr. M. M Rost van Tonningen, secretaris generaal van het departement van Financiën, vertegenwoordigers van hot departement van Volksvoorlichting en Kunsten en de heer W. O. A. Kcsa r. hoofd van de afdeeling Sociale Zaken van de N.S.B. NED VEREENIGING VOOR GENEESKKUIDTÜINfe]* De Nederlandsche vereeniging voo geneeskruidtuinen heeft te Arnhen haar algemeene vergadering gehou den. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. A. C. Caspers te Noordwijk. Vervolgens hield apotheker F. H. L van Os een voordracht over aanver-j wante gewassen, waarna prof. ir. A| M Sprenger sprak over het ver-j duurzamen van tuinbouwproducten. DE ONBONDEN PARTIJEN Tot liquidateur van de ontbonden politieke partijen is bij besluit van den Rijkscommissaris aangewezen: de commissaris voor de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen, de heer H. W. Müller Lehning. ONDERWIJS NOTARIEEL EXAMEN Dph TTaag. Geslaagd voor deel I: Th P. J. M Tennissen, So.hai.ik- Voor deel II: J. H. Vermeulen. Nie- bert. ONDERWIJZERSEXAMEN Den TTaag. Geslaagd: .T. IT. A. van F,toren. Leiden, .T. A. A. M. 't Hoen, den Haag, T A. "NT Hof.=tede. Den Haag. TT. Knop?. Den Haag, A. Kuulker=. Den Haag, P. A. J. van Maastrigt, Den Haag. pen. Op dat oogenblik riep hij Shee ta. terwijl hij den spartelenden leeuw optrok, tot deze nog slechts met zijn achterpooten den grond raakte. Vlug maakte Tarzan het touw vast en sprong naar beneden vlak naast den woedenden leeuw. De panter kwam te voorschijn en viel Numa ter zijde aan, terwijl de aapman herhaaldelijk de andere zijde met zijn mes bewerk- BUITENLAND Rede van Eden IN OPENBARE VERGADERING De Britsche minister van 3uiten- landsche Zaken, Eden, heeft, .jaar Reuter meldt, op een groote openbare vergadering te Leeds gesproken. Na dat hij verklaard had, dat de Britsche regeering ..onder geen omstandighe den bereid is met Hitier te eeniger tijd over het een of ander te onder handelen", verzekerde hij, dat Enge land zoo lang zal strijden „tot Hitier en alles wat hij vertegenwoordigt to taal vernietigd is." Vervolgens kondigde Eden een ver scherping van den oorlog in de eest- volgende maanden aan en beloofde den bolsjewisten, dat Engeland zijn uiterste best zal doen om hen te 'nel- pen. „Wij zullen", zoo zeide Eden let terlijk, „op militair en economisch ge bied met onze geheele sterkte in vol ledige loyaliteit samenwerken. Bij de gemeenschappelijke inspanning zal er van onzen kant geen enkel voorbe houd gemaakt worden." Na een loflied op de activiteit van het Britsche lucht,wapen sprak Eden de hoop uit. dat Engeland met zijn eigen toenemende productie en me! de reusachtige hulpbronnen van hst Empire en Amerika in staat zal zijn het luchtwapen zoo uit te breiden, dat het het luchtwapen van Duitschland boven elk slagveld de baas zou zijn. Eden besloot met te wijzen op cp toekomstige orde. zooals hij die zich voorstelt. Wanneer, zoo verklaarde liij een les moet worden getrokken uit de afgeloopen 20 jaar, dan is het dsse dat de „machten van hef. kwaad slechts door sterke vastberaden man nen en gewapende naties in toom kunnen worden gehouden" en dat „voldoende gewapende strijdkrachten na het herstel van den vrede noodig zijn, teneinde de aanvallers te over weldigen." In Londen zal vorm gegeven worden aan de verwachtingen van de ner.sch- heid voor de toekomst. De werkzaam heden voor het vervullen van deze op gaven zijn reeds begonnen. JAPANNERS GEVEN FABRIEKEN TERUG De Japansche legerantoriteiten in Noord-China maken bekend, dat 40 fabrieken, die sedert het begin van de ChineeschJapansche vijandelijkhe den onder leiding van het Japansche leger hebben gestaan, ter gelegenheid van den vierden verjaardag van het conflict aan de regeering te Nanking zijn teruggegeven. Dit zijn 10 electri- sche centrales, 14 spinnerijen, 15 ka toenspinnerijen en een ijzerfabriek. LICH. OEFENING M.O. Amstcrdnin. Geslaagd de heeren L. P. Weekers, Buncle, P. v. Wijk, Leiden, J. J. A. Guttinger. Groningen. H. W. v. Leersum, Utrecht, K v. Eeirapema, Amsterdam, A. Dooijes, Amsterdam. Hij had zijn air van zelfbewustheid reeds weer teruggevonden. Belt u dan even als het kan, papa? vroeg hij. Ik zal daar wachten. Een hoofd knikje in de richting van het salon gaf te verstaan, waar hij de telefoni sche waarschuwing wachten zou. Mijn vriend sloot de deur pas weer, nadat de jongeman zich in het salon had teruggetrokken en keek daarna onzen gastheer aan met een vragenden blik. Hij zal hebben geluisterd cf ik belet had, verklaarde van Wieringen. Hij heeft natuurlijk weer gebrek aan contanten; zoo zegt hij dat altijd Hij trouwens niet alleen, de anderen even goed. Als ik toch op hun leef tijd in die omstandigheden was ge weest! Hij zuchtte, maar zijn zucht i gaf zeer bepaald voldoening over zijn verworven rijkdom te kennen. U wilde mij iets voorstellen met het oog op dat geld, vervolgde hij. En omdat niemand daar iets van weten mag. opende ik de deur. ant woordde A A. U kunt daaruit te vens de waarschuwing afleiden, dat u er met niemand over spreken moet. Veel schijnt er hier in huis niet be sproken te kunnen' worden, zonder dat het door onbekende kanalen uit lekt naar onzen briefschrijver. U denkt toch niet, dat Neen, ik verdenk nog niemand in het bijzonder, viel A.A. hem in de re de. Maar ik denk toch wel, dat op het oogenblik iets tusschen ons be sproken kan worden, zonder dat het te. Voordat de krachtige pooten van den koning der dieren het touw kon den vernielen, hing hij stil en dood in den boom. En door de jungle klonk de overwinningskreet. Tarzan en Shec-la. die samen door de jungle dwaalden, hoorden opeens van heel ver weg den angstigen kreet van een menschaap, die door een panter werd overvallen. Toen de laatste kreet Geknoei met Graanvoorraden BELANGRIJKE TEKORTEN Bij de voorraadcontröle op gra nen door den Oentralen-Crisls- Contröle-dienst blijkt geregeld een aanzienlijk aantal overtredin gen. Veie personen zullen straf rechtelijk of tuchtrechtelijk wor den vervolgd wegens tekorten aan haver, welke bij hen moesten wordqp geconstateerd. Voorts is te Vught een onderzoek ingesteld inzake een clandestienen handel in rogge, welke daar heeft plaats gevonden. Tegen prijzen van 12 f 26 per 100 KG. is ongeveer 6000 K G. rogge clandestien ver handeld. Niet minder dan 12 bak kers en 30 landbouwers zijn bij het onderzoek betrokken. DE ONDERGANG VAN DE REFAH 168 Opvarenden omgekomen OORZAAK NOG NIET BEKEND In verband met den ondergang van de Refah. heeft de Turksche minister van Nationale Verdediging in het Parlement een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat het schip op 23 Juni uit Mersina is vertrokken en op den avond van denzelfden dag Is ge zonken. Van de 200 aan boord zijnde personen, waaronder manschappen van de marine, officieren en cadet ten van het luchtwapen, konden er slechts 32 gered worden. Of het schip door het ioopen op een mijn of door een torpedo is gezonken, heeft men, volgens den minister, nog niet kun nen vaststellen. Het onderzoek wordt voortgezet. IJsland wenscht geen bezetting ONDERHOUD MET DEN PREMIER De „Times Herald" publiceert een interview van den Londenschen cor respondent der Chicago Tribune met den premier van IJsland, Jonasson waarin deze zich energiek kant tegen het denkbeeld van een Amerikaan- sche bezetting van IJsland. Ook de Engelsche bezetting valt niet in den smaak van de IJslanders. Zij heeft zelfs geen economische verbetering gebracht, daar het geld voor de goe deren, die IJsland aan de Engelsche troepen heeft geleverd, te Londen is bevroren en Engeland niet in staat is de goederen te leveren, die IJsland noodig heeft. De Britsche gezant te Washing ton Lord Halifax, zal binnenkort naar Engeland komen om besprekingen te voeren met de Britsche regeering. wegstierf over de eenzame vlakt®, hield een troep beschilderde krijgers, die met hun groote oorlogskanos over den Oceaan roeiden even stil om in de richting van het jungle-eiland te kijken en in stomme verwondering te luisteren, waarna zij weer verder roeiden. (Wordt vervolgd.). RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 8 JULI HILVERSUM I, 416,5 M. 6.45 Gramofoonmuzitvk. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.:" Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Chri9t. Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. (9.159.25 Voor de huisvrouw). 11,00 De- clamatie. 11.20 Viool, piano on gramo foonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak, 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische be richten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 1.30 Sprankelende middagklanken. 3.00 Klaas van Beeck en zi.in orkest. 3.30 Cello en piano 4.00 Cy- cius „Ons geloof en ons werk" (voor bereid door het Vrijz. Prot. Korkcomi- té). 4.20 Gramofoonmuziek. 115 Voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Omroep orkest. 6.00 „Het ontzet van de aloude stad Huissen", causerie, fi.20 Variété. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en so listen. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O,: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Econo mie news from Hplland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.01) Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble hrlea He len en gramofoonmuziek. 12.00 Berich ten. 12.15 Omroeporkest. 12.15 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Do Gooilaiulers en gramofoonmuziek. 2.00 Haarlemsche orkestvereeniging en gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 100 „Lully en de Fransche opera", cau serie (met gr.pl.). 4.30 Gramofoonmu ziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Dc Romancers. 6.00 De Speellieden. (6.156.30 Boekbe spreking"). 6.45 De jeugdsportelub. 700 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Gra mofoonmuziek. 7.45 Voor de werkende vrouw. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotoo- neel. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor den boer. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.05 10.20 Politiek weokpraatje (opn.). Bij een verkenningsvlucht iï dienst van de Zweedsche neutral!- teitswacht Is een vaandrig om het leven gekomen. De viering van den Onafhanke lijkheidsdag in de Ver. Staten heeft 136 personen het leven gekost. De meesten waren het slachtoffer van verkeersongelukken. Zeker heb ik dat gedaan, en wel om dezen te laten weten, dat de rotstuin veranderd moet worden. Hij moet morgen maar wat werklui zien te krij gen. die hem overmorgen helpen, an ders duurt het veel te lang. En mijnheer Somer? Van Wieringen lachte: het zou €en schaterlach geworden zijn, als hij zich door de omstandigheden niet ge drukt gevoeld had. Mijnheer Somer met een spa? Dan kan ik er nog beter mee overweg. Ook A.A. lachte, doch geluidloos. Ik meende, hebt u uw secretaris mis schien ook een boodschap aan den tuinmanswoning laten brengen? Philip? Neen, waarom zou ik? Daar is John voor, of de cnauffeur. Kan ik onaangediend naar bo ven gaan. mijnheer? Ik wilde mijn heer Somer nu wel een en ander vra gen. Hij was reeds opgestaan, sloeg gedachteloos wat asch van zijn jasje. Ik volgde, op het aschkloppen na. zijn voorbeeld. Wij stonden opeens weer vreemder tegenover onzen gastheer die zich haastte om door de grootst mogelijke voorkomendheid te trach ten de sfeer van gemoedelijkheid te bewaren. Natuurlijk kunt u dat doen. ze ker, waarom niet. Ik wil hem ook wel beneden roepen met de telefoon. Of John even waarschuwen, dat hij u naar boven leidt.. Ik wil zelf ook we! als u dat liever hebt, met u meegaan. Hij scheen eensklaps tot bezinnin te komen. Maar wat zal ik doen met het geld? In mijn zak steken? Wat dunkt u. zou ik het in den boom laten leggen? U hebt mij daarop nog geen antwoord gegeven. Hij deed ze nuwachtig; de opmerking van A.A., dat het bankpapier wel eens uit zijn kamer kon worden gestolen, drong pas nu als een voorspelling van een onheil tot hem door. Wat dat betreft, zou ik u nog een voorstel willen doen, antwoordde A.A. MaarHij sloop naar de hall- deur en rukte die open. als om, vóór dat hij met zijn voorstel voor den dag kwam, zekerheid te krijgen dat nie mand het afluisterde. Mijnheer Van Wieringen en ik, wij hadden hem met verwonderden blik gevolgd. Ik voor mij had eensklaps het gevoel, als of er werkelijk iemand achter die deur zou staan, ofschoon ik tegelijkertijd me zelf heel nuchter voorhield, da' dit door het optreden van mijn vriend veroorzaakte verbeelding moest zyn. Er was echter wèl iemand, die, plotse ling ontdekt, ietwat bedremmeld bleef staan. A_A. deed een stapje terzijde, om mijnheer Van Wieringen gelegen heid te geven, het woord tot den be trapte te richten. Deze deed dit in derdaad. vrij wat vriendelijker dan ik in zijn plaats zou. hebben gedaan. Eh, wat wou je? Je ziet, dat ik nu geen tijd heb. zei hij. Als je me iets vragen wilt, zal je even geduld moe ten hebben. Het was Paul. de middelste zoon. buiten de kamer komt. Wat ik u voor stellen wilde, is dit; geeft u mij dat geld in bewaring. Als het dan wegge nomen wordt, zie ik in elk geval wie het doet.En verder, zeg aan niemand, dat u het hebt laten halen. Ik ben benieuwd, wie het reeds weet. Van zelfsprekend hebben verschillende huisgenooten uw secretaris zien weg gaan en terugkomen, de chauffeur bijvoorbeeld kan zeker weten, dat hij naar de bank is geweest. Bovendien weet mijnheer Somer zelf het. Daar om is mijn voorstel dan ook niet be perkt -tot wat ik reeds zei. Maakt u een enveloppe klaar, zoo dat iemand die van de heele situatie op de hoogte is, kan denken, daarin het ge vraagde geld te zullen vinden. Laat die enveloppe door uw secretaris, zon- dat dat hij weet, wat ze bevat, op de aangegeven plaats deponeeren, dade lijk nadat ik hem zal hebben gespro ken. Denkt u er vooral om, dat hij overtuigd moet zijn, de tienduizend gulden te brengen. Brengt u dan ver der den middag door in absoluut be trouwbaar gezelschap, voor zoover tenminste ik of mijn vriend niet bij u zijn. Bent u in het bezit van een revolver? Niet uit bangheid, maar uit voor zorg heb ik er een, antwoordde mijn heer Van Wieringen. Laad die dan en steek ze bij u en al moet u er natuurlijk niet te licht vaardig mee omgaan, aarzel niet ze zoo noodig te gebruiken Wij waren blijven staan, alsof we maar heel in het kort een woordje wisselden, voordat we naar beven, naar de kamer van den secretaris gingen. Onze gastheer ging naar zijn bureau en opende de middelste lade zeer ver, zoodat ik verwachtte, dat ze uit de gleuven zou schieten. ik hoop. zei hij daarbij, dat u alles te somber inziet. Als het zoo erg is, zou ik dan toch niet liever Hij woelde met de rechterhand in de lade en keek verbaasd, dan ont steld. Hij is er niet meer, stamelde hij. Uw revolver niet? vroeg mijr vriend. Neen, mijn revolver is weg. Ik ook hóóp. dat ik te somber ben vervolgde A-A. Maar doet u voor- loopig wat ik u voorstelde en geeft u het geld aan mij. Dat zal u in ieder geval tegen één gevaar vrijwaren. Van Wieringen aarzelde zichtbaar en ik kon me dat levendig begrijpen. Als ik overtuigd was, door het offeren van een klein deel van mijn bezit mijn leven te kunnen redden, zou ik even eens aarzelen, wanneer iemand mij voorstelde, het niet te doen. vooral indien ik er in gedachten reeds af stand van had gedaan. Toch begreep ik, evenials mijn vriend, dat het offer van het gevraagde geld niet baten zou. Wie eens toegeeft aan afpersing komt er nooit meer van vrij. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2