Krachtige actie in Syrië Arbeidsdienst bijeen Leiderskorps Nederlandschen 4 AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 7 JULI 1941 BUITENLAND Britsche Rubber naar de Sovjet-Unie RESULTAAT DER SAMENWERKING Volgens te Londen ontvangen be richten is de levering van rubber uit Malaya aan de Sovjet-Unie het eerste practische resultaat van de samen werking tusschen Engeland en de Sovjet-Unie in den oorlog in Oost- Europa. Na de onderhandelingen met Mos kou is dienaangaande een overeen komst gesloten. Die overeenkomst voorziet ook in den uitvoer van tin van de Straits Settlements naar de Sovjet-Unie. Ket vervoer zou over Wladiwostok geschieden, aldus het D.N.B, De Strijd tegen het Communisme TERECHTSTELLINGEN TE BELGRADO Te Belgrado zijn, naar het D.N.B. meldt, 133 communistische functio narissen en joden terechtgesteld we gens voorbereiding van sabotage en daden van geweld. Centrale te Parijs ontdekt De Parijsche politie heeft een ver takte communistische propaganda- organisatie ontdekt. Zij heeft 31 com munisten gearresteerd. Bij huiszoe kingen in 42 communistische propa- gandabureaux is veel materiaal in be slag genomen. o.m. copieermachines schrijfmachines. 300.000 pamfletten en 200 000 agitatiegeschriften. Fransche ministerraad In den Franschen ministerraad stelde Darlar. als minister van Bin- nenlandsche Zaken den raad in ken nis van de maatregelen, die zijn ge nomen om een einde te maken aan de communistische intriges in de open bare lichamen. W eer Finsche plaatsen gebombardeerd WOONHUIZEN VERNIELD Zaterdag hebben vijandelijke vlie gers. naar uit Helsinki (Finland) wordt gemeld. Loviisa, Vehkalahti. Kymi en Kuusankoski gebombardeerd zonder schacïe te veroorzaken. Te Kot- ka werden 5 houten huizen vernield. Zondag is Loviisa opnieuw aangeval len. Een woonhuis werd vernield, drie huizen liepen schade op. Van de bur gers. die Donderdag te Kuusankoski werden gewond, zijn er 2 overleden. Matsoeoka bij den Keizer CRAIGIE BIJ OIIASJI De Japansche minister van Buiten- landsche Zaken. Matsoeoka, heeft naar Domei uit Tokio meldt. Zondag den keizer opnieuw verslag uitge bracht. De plaatsvervangende minis ter van Buitenlandsche Zaken. Ohasji. heeft een onderhoud van een half uur met den Britschen ambassadeur Craigie. gehad. Zaterdag heeft Craigje een bezoek aan Matsoeoka gebracht Strijd aan Kanaalkust 17 BRITTEN NEERGESCHOTEN De Britsche luchtmacht heeft Zon dag aan de Kanaalkust en bij Havre in totaal 17 vliegtuigen verloren, naar liet D.N.B. verneemt. Bij deze onsuc cesvolle aanvalspogingen van den vijand hebben de Duitschers geen verliezen geleden. Een van deze 17 toestellen was een jager, dien de Brit ten in een luchtgevecht bij Havre verloren, 's Middags werden vervol gens aan de Kanaalkust 15 jagers en een gevechtsvliegtuig door de defen sie van Duitsche jagers en luchtdoel- artillerie neergeschoten. Britsche Vliegtuigen boven West-Duitschland WEINIG SCHADE In den afgeloopen nacht heeft het Britsche luchtwapen met vrij zwakke strijdkrachten in West-Duitschland brisant- en brandbommen neergewor pen. Er ontstond slechts weinig om vangrijke schade in woonwijken. De bevolking leed geringe verliezen. Door nachtjagers werden 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche Schepen gezonken VLIEGTUIGEN AAN BOORD Een Duitsche duikboot heeft 4 Juli, naar thans bekend wordt, aldus het D.N.B.. een Britsch schip tot zinken gebracht, dat talrijke Spitfires vooï Alexandrië aan boord had. Een andere onderzeeër bracht een Britsche schip van 7000 ton tot zinken, dat tot den rand geladen was met de nieuwste vliegtuigen voor Engeland. ADMIRAAL FORBES NAAR WASHINGTON Volgens het D.N.B. is de Britsche Admiraal Forbes te New York aan gekomen, op weig naar Washington. Hij weigerde een verklaring over de aanleiding tot zijn reis. De Opmarsch in Rusland (Vervolg van Frontpagina) De Heerschappij in de Lucht Meer dan 60 Sovjet-lucht eskaders zijn reeds uitge schakeld VELE VLIEGVELDEN VEROVERD Het D.N.B. heeft van militaire zijde de volgende toelichting ontvangen op het weermachtbericht van Za terdag: Tijdens het verloop van den krach- tigen opmarsch aan het front in het Oosten hebben Hongaarsche troepen in het voor de Karpathen gelegen gebied de steden Kolomea en Stanis- law bereikt en naderen zij thans den bovenloop van de Dnjestr. terwijl ten Noorden van deze rivier de rechter vleugel van het Duitsche front ver der naar het Zuid-Oosten oprukt. Daar in het centrum van liet geheele front de Duitsche divi sies oprukken naar den bovenloop van de Dnjenr, worden thans de beide belangrijkste rivieren in het Westelijk deel der radenrepubliek bij den strijd betrokken. De Dnjestr en de Dnjepr overtref fen. ieder voor zich. wat de lengte betreft, in aanzienlijke mate den grootsten Duitsehen rivier, den Rijn. De Dnjepr is "elfs 800 kilometer lan ger dan de Rijn. Daar de Duitsche troepen tijdens hun zegevierenden opmarsch in het Westen hebben be wezen. dat er voor hen geen hinder nissen bestaan, zullen zii ook deze rivieren weten te overwinnen. De Sovjet-vliegvelden Wanneer het weermachtbericht van 4 Juli in het bijzonder wijst op de geweldig" toeneming van het aantal Sovjet-vliegvelden aan onze Oostelij ke grens in den loop van het alge- loopen jaar, dan kan hierdoor in ze kere mate ook het verrassende aan- vangssucces van het Duitsche lucht- waoen in den strh'd tegen het Soviet- luchtwaoen worden verklaard. Deze vliegvelden langs de grens waren na- meliik'door de Sovjet-leiding bij de voorbereiding van den beoogden aan val ot> Midden-Europa in arnzienliike mate voorzien van alle mogelijke vliegende afdeelingen. Ook od de kleinste vliegvelden stonden 40 tot 50 er on de grootere 10O en meer vlieg tuigen. Daar tot dusver meer dan 5000 vliegtuigen zijn vernietigd, be- teekent dit. aangenomen d*t een Rov- iet-eskader uit. ongeveer 85 vliegtui gen bestaat, dat meer dan R0 bolsje wistische luchteskaders zijn uitge schakeld. Daarenboven is echter de grondorganisatie der Rovïets oo ver nietigende wijze getroffen, geheel af gezien van het feit. dat door den od- marsch van de Duitsche troepen te land het grootste gedeelte van deze vliegvelden reeds in Duitsche handen is geraakt. Hierdoor is ook eon con trole op het succes van den Duitsehen aanval van 22 Juni mogeliik gewor den. Bii deze controle is gebleken, dat het aantal vliegtuigen, dat oo den grond is vernield, in werkelijkheid 20 a 25 procent hooger is geweest. Uit. de vernietiging van een ~oo groot aan tal viiandeliike vliegtuigen en uit de veelal verouderde uitrusting bliikt. dat aan da oo zoo overtuigende wijze erkregen Duitsche heerschappij in de lucht in het Oosten in geen geval meer te tornen is. Innerlijk verval Wanneer door een extra-bericht is medegedeeld, dat uit de riien der bii Minck nog ingesloten deelen van het Sovjet-leger 20.000 man ziin overge- loopen nadat zii hun politieke com missarissen hadden doodgeschoten, dan dient dit als een eerste aanwij zing voor het innerlijk verval der dis cipline in het Soviet-leger en als het naar voren komen van den waren volkswil tegen dc opgedrongen heer- schaDDii der bolsjewisten beschouwd te worden. Duitsche Krijgs gevangenen vermoord BOLSJEWISTISCHE OORLOGS VOERING Uit door het D.N.B. ontvangen be richten blijkt, dat op verschillende plaatsen in het op de Sovjets ver overde gebied gebleken is, dat krijgs gevangen gemaakte Duitsche soldaten door de bolsjewisten vermoord zijn. De overgeloopen Sovjet-soldaat Ste- phan Maudat verklaarde, dat hij ge zien heeft, dat in Stary-Miekisz 4 ge vangen genomen Duitsche so daten door een sergeant werden doodge schoten; de krijgsgevangen bolsjewist Peter Kuzmiak heeft gezien, dat een politieke commissaris een gevangen Duitsche soldaat met een bajonet neerstak, omdat hij door een beenver wonding niet in staat was, op zijn bevel op te staan. Voorts werden in een andere plaats een Duitsch onderofficier en 3 solda ten in een val gelokt, gevangen ge nomen en op beestachtige wijze ver moord en verminkt Roosevelt voert besprekingen Volgens een bericht van Asso ciated Press heeft President Roo sevelt nog voor het einde van den nationalen feestdag zijn verblijf te Hydepark afgebroken er. is naar Wasnington teruggekeerd. Hij heeft besprekingen gevoerd met Sumner Welles, Stimson en de chefs der staven van leger en marine. SPORT Limburgia klopte Miranda GEEN BESLISSING IN.HET NOORDEN Limburgia heeft in A f d e e 1 i n g VI tegen dc verwachtingen in den uit wedstrijd tegen Miranda gewonnen. Picus klopte Standaard en behield daardoor de leiding, zij het doordat de Eindljovenaren een wedstrijd meer hebben gespeeld dan Limburgia. De volgorde is: Picus 6 5 0 1 14—9 10 Limburgia 5 4 0 1 166 8 Miranda 5 3 0 2 16—13 6 R.B.C. 6 2 0 4 6—9 4 Standaard 6 0 0 6 1025 0 De laatste ontmoeting in A f d e e- 1 i n g V is geëindigd in een 41 zege van G.R..C. op L.SC. Door dit resul taat is aan deze competitie een ver lengstuk noodig, daar alle drie gega digden met evenveel punten zijn ge ëindigd. Drie beslissingswedstrijden zijn aldus noodig geworden om uit te maken, wie le klasser zal zijn. De stand is: G.R.C. 4 2 0 2 10—8 4 L.S.C. 4 2 0 2 7—7 4 W.V.V. 4 2 0 2 7—9 4 ATIILETIEK Haarlem veroverde P.H.-beker BILJARTEN JAAR VERGADERING N. B. B. Onder leiding van jlir. dr. J. C. M o 1- I c r word te Amsterdam Ce jaarver gadering van don N B B. gehouden. Dour dc reorganisatie i- liet ledental lot .">000 gestegen, verdeeld over 2S2 af- doolingcii. Mol periodiek aftredend dagolijkscli bestuur, n.1. jhr. dr. .1, C. Mollcrus, voorzitter, J. van 't llool't. secretaris <>n P. 11 Cïrocnemeycr. penningmeester, word bij acclamatie herkozen, terwijl verder tot bestuursleden werden geko zen: Th. Brouwer (Utrecht), C. S. Blom, (1. Bosje (beiden Amsterdam), D. Dijk stra (Leeuwarden). II. ['eters (Rotter dam) allen aftredend, bonevens J. M. do Wekker, Bruning (beiden Den Haag), Bornkamp RotterdamI. Arts (Tilburg) en van Oostcrwijk (Hnensbroek). Als plaats voor de volgende jaarver gadering werd Utrecht aangewezen. De contributie werd vastgesteld op f 1.10 per lid en per jaar. DE BEZETTING DER BALTISCHE HAVENS Stoottroepen der Duitsche marine hebben een belangrijk aandeel in de verovering van Baltische havens en de bezetting van het kustgebied. Wer ven en havenwerken in de veroverde steden aan de Oostzee worden on middellijk door marine-afdeelingen overgenomen, waarna het bedrijf wordt voortgezet. De marine houdt zich voorts bezig met de beveiliging der kust. VERKLARING VAN WILLKIE Willkie heeft naar aanleiding van den Onafhankelijkheidsdag der V.S een radiorede te New York gehouden waarin hij zeide, dat de Amerikaan- sche vioot binnenkort ongetwijfeld gebruikt zal worden om het vervoer van Amerikaansche landbouw- en in dustrieproducten naar Engeland te waarborgen, aldus het D.N.B. Na fel duel met A.A.C. TREKVOGELS DERDE Haarlem is er op dc Rottcrdamsclie sinlclbnan in geslaagd na feilen strijd den 1'.II.-beker lo veroveren en daar mede hot clubknmpioenschap van Ne derland. A.A.C. heeft duchtig partij gegeven en bleef slechts een half punt achter. Do bekerhoudster Trekvogels eindigde als derde met 6 punten verschil. Osendarp won do 100 M. in 10.6 sec. voor Spree en van Osta, die beiden 1U.S sec. noteerden. Bonman zegevierde op de S00 M. en Bakels op de 400 M. V. en L. wist de 1 x 100 M. en A.A.C. do 4 x 100 M. to winnen. De uitslagen 100 M.: 1. Osendarp (Trekv.) 10,6 sec.; 2. Spree (V. en L.) 1U.S sec.; 3. van Osta (Trekv.). 800 M.: 1. Bonman (A.A.C.) 2 min. 1.6 sec.; 2. Ciicsen (Trekv.); 3. van Gog (Haarlem). 400 M.: 1. Bakels (A.A.C.) 51.2 sec.; 2. Haagh (Trekv.); 3. Kijpcriuau (Y. 110 M. horden: 1. W. Kaan (Haar lem) 15,8 sec.: 2. Butselaar (Hellas); 3. van Leeuwen (A.A.C.). 1300 M.: 1. De Koode (Haarlem) 1 min. 6.3 sec.; 2. De Bruyn (Trekv.); 3. Koopman (Haarlem). 1 X 1(H) M-: 1. Vlug en I.enig (Geul, -'pree. van Es cu Abbcnbroek) 43,0 sec.; A.Y. '23; 3. Trekvogels; 4. Haarlem; 5. Holland; 0. l'ro Patria. 5000 Al.: 1. Bakker (A.A.C.) 16 min. 10.0 sec.; 2. llaglingius (Haarlem); 3. Do Itooy (Pro Patri i). I x 400 M.: 1. A.A.C. (Spaak. Peerc- bonm, Bouman en Rakels) 3 min. 30.4 sec.; 2. A.Y. '23; 3. Trekvogels; 4. Y. en L.; 5. Haarlem; 0. I'ro Patria. D i s c-iu swerpen: 1. Brasser (A.A.C.) 14.86 Ai.; 2. do Bruvn (V. en K.) 44.05 Al.; 3. Enklaar Ven L 58.914 M. Hoogspringen: 1. Curlier (A.Y. '23) 1.8U Al.; 2. Lamorec (Haarlem) 1.75 M 3. Spanjaard (P.S.Y.) 1.73 M. Po 1 s s t o k h o 0 g s p r i n g o n1 1.amoree (Haarlem) 3.70 M 2. Vcrkcs (Haarlem) 3.33 M 3. Noordenbos (Hol land) 3.30 M. K o g o 1 s t o o t O li1. de Bruyn (Y. en J,.) 13.63 Ai.; 2. Houtzager (V. en L.) 13.17 M.; 3. Appel (Trekv.) 12.23 AI. Speerwerpen: 1. Brasser A AC 53.-10 Ai.; 2. Bakker (Trekv.) 32.90 AL; L. Da ris (P.S.V.) 31.li» Al. Verspringen: 1. Houtman (A.Y. '230.l4(i AL; 2. Welierdieck (Hellas) 6.65 Af.: 3. Bouman (P.S.Y.) 6.6o£ Ai. Eindstand: J. Haarlem 544 pnt.; 2. A.A.C. 54 pnt.; 3. Trekvogels 48 pnt.; 4. V. en L. 47 pnt.; 5. A.Y. '23 28 pul 6. P.S.Y. 204 pnt.; 7. Hellas 174 pnt.; 5. Pro Patria 134 pnt.; 9. Holland 10 pnt. SCHOOLWEDSTRIJDEN Op de Nenyto-sintelbaan te Rotterdam werden Zondagmiddag de finales van de school wedstrijden gehouden. Het Aloormanschild kwam in het bezit van bet Cbr. Lyceum te Zeist met '34 pnt.: 2. R.H.B.S. te Zwolle. 29 put.: 3. 4e II.BS.. Rotterdam, 26 pnt.: 4. Cbr, Lyceum, Haarlem, 23 pnt. Ook de wis- sclprijs nationale estafetle werd door liet Cbr. Lyceum te Zeist gewonnen, met R.H.B.S. te Zwolle als tweede. Pij de meisjes werd de Gerritsen en van Kempcnbeker door de Gem. II.BS. BRITSCHE AANVALLEN OP DEIR-ES-TSOR WEERSTAAN Beiroet hevig bestookt Het Fransche communiqué van 5 Juli over den strijd in Syrië luidt: De uit het Oosten komende Britsche troe pen. waartegen onze troepen waren op getrokken, konden Vrijdagmiddag en Zaterdagochtend slechts weinig vorde ren. De gemotoriseerde colonnes, die zich van Palmyra hadden meester ge maakt, konden ongeveer 30 K M. op rukken in de richting van Homs. De colonne, die Deir-es-Tsor had omsin geld, heeft eenige lichte afdeelingen naar het Noord-Westen gezonden. De sterke gemotoriseerde colonne, die 3 dagen geledén in het hooggelegen deel van Djezireh was binnengedrongen, kon slechts tot Kamelchlie opdringen. In den sector Merdzj-Ajoem bedrijvig heid der artillerie aan weerskanten. De aanval, die de Engelschen hebben on dernomen op Djezzine, is afgeslagen. Onze artillerie heeft den aanvaller groote verliezen toegebracht. Aan de kust heeft de Britsche vloot onze stel ling te Damoer Vrijdagmiddag zonder resultaat gebombardeerd. Van de an dere sectoren valt niets te melden. In den nacht op Zaterdag is een hevige luchtaanval op Beiroet ondernomen. Ook Tripolis is gebombardeerd. Onze luchtmacht heeft zonder ophouden de Engelsche gepantserde colonnes en de troepenconcentraties bij Palmyra ge bombardeerd. Twee Britsche vliegtui gen zijn neergeschoten. Nieuwe aanvallen Aan de verschillende fronten heerschte Zaterdag een levendige be drijvigheid van patrouilles. De Fran sche artillerie heeft een Britschen aanval tot staan gebracht en den En gelschen zware verliezen toegebracht, meldt het D.NB. uit Vichy. Britsche afdeelingen hebben een nieuwen aan val gedaan op de omsingelde stad Deir-es-Tsor. Bij een aanval op Fran sche bommenwerpers hebben de En gelschen drie jachtvliegtuigen verlo ren. Alle Fransche toestellen keerden op hun bases terug. Britsche vliegtui gen hebben in den nacht op Zondag weer tal van brisant- cn brandbom men op woonwijken te Beiroet gewor pen. Verscheidene gebouwen liepen schade op. Een benzinc-opslagplaats ging in vlammen op. Hevige Britsche aanvallen bij Damoer Het Fransche legerbericht van het Syrische front luidde gisteren als volgt: De Britsche strijdkrachten getroos ten zich Zondag aanzienlijke krachts inspanning, vooral in het kustgebied. Het grootste deel der gemotoriseerde pantsercolonnes, die uit Irak de Sy rische woeestijn en de Noordoostpunt van Syrië zijn binnengerukt, konden nog niet voorbij Palmyra, Deir es Tsor en Teil Allo komen, dank zij de voortdurende aanvallen van het Fransche luchtwapen en den te genstand der Fransche troepen. Slechts enkele weinige afdeelingen slaagden er in verder op te rukken. Aan de kust hebben de Britsche strijdkrachten bij het aanbreken van den dag de Fransche stellingen bij Damoer aangevallen. Aan dezen aan val ging hevig artillerievuur vooraf, dat den geheelen nacht duurde en waaraan ook de Engelsche vloot deelnam. Er worden zware gevechten geleverd. Van de andere sectoren is niets van belang te melden. Beiroet is in den afgeloopen nacht driemaal door het Britsche lucht wapen aangevallen. De aangerichte materieele schade is zeer gering. Het Fransche luchtwapen heeft zijn operaties in alle sectoren krach tig voortgezet en inzonderheid de Britsche colonnes in de omgeving van Deir es Tsor gebombardeerd. 4 Juli werden 2 Britsche Blenheims en gis teren twee Curtiss-jagers neerge schoten. GROOTE BRAND TE NEW YORK In warenhuis Bij een grooten brand in een waren- huLs op Broadway in New York kwam een brandweerman cm en werden 29 personen gekwetst. Tijdens den brand had een zeer hevige ontploffing plaats. tc Dordrecht gewonnen; 2. Clir. Ly ceum Haarlem; 3. Meisjes U.L.O. Zwolle; 4. H.B.S. Amsterdam. Nationale eclafct- te: wisselprijs: Chr. I.vceuin, Haarlem; 2. Meisjes Ü.L.O., Zwolle. KORFBAL Deetos Kampioen SP ANN EN DE BESL1SSIXGSSTB IJ D Te Leiden had do beslissingswedstrijd om liet landskampioenschap plaats tus schen Deetos cn Westorkwarticr. Dec- los begon met wind en zon in den rug. Al spoedig wist Soils den Dordlcnaron do leiding to geven. De Amsterdammers kwamen daarna geducht opzetten, doch dc Dordtenaren hielden kranik stand Eenige doorbraken brachten gevaarlij ke momenten voor den Westerkwartier- korf. In do 27o min. gaf moj. v. d. Graaf don bal aan Scits, die niet een mooi schot den stand op 2—0 bracht. Na dc rust viel Westerkwartier fei aan, doch het schieten was slecht. Kort voor het einde wist Hoeltic tegen te scoren (2—1). doch verdero doelpunten bleven uit, zoodat Deetos den til el be haalde. WIELRENNEN VAN AMSTERDAM WINT Do ecrslo ronde van Mecrssen is zoo wel voor het talrijke publiek als voor do renners een groot succes geweest. Do uitslagen der profs cn onafhnn- kclijkcn luidden: 1. Van Amsterdam, Princehhagc, 3 uur, 47 min. 27 see.; 2. Braspenniux, l'rinccnhage; 3. Aiotke. Amsterdam: 4. Evers, Wortncrvecr; 3. C. do Groot, Am sterdam. RONDE VAN rURMEREND Do Ronde van Pu mierend over 100 K.M. werd door den Kindiiovenaar Jan sen gewonnen in 2 u. 59 m. 33 sec. voor Saes. John. Brnsponninx, Sprckkclink, Smits en Deminenic. DERKSEXKLINK WINNERS Op dc Eindhovcnscho wielerbaan won Derkson de sprint finale voor v. d. Voort. Samen niet Klink zegevierde hij ook in den koppel wedstrijd over 60 K.M. voor Pronk—Evers cn Verschuren Joossen. CLüBTORNOOl TE BREDA Op het X.A.C.-legolpad te Breda had een dubtornooi over 20 K.M. plaats. Van Gelder (Olympia) won in 29 m. 14.6 sec. do finale voor P. Smit (Olympia) en Hordijk ITeijenoord) INSTELLEN OP DEN STRIJD TEGEN HET BOL SJEWISME Bespreking problemen van den Opbouw teen een roode revolutie in ons land kon worden bedwongen. Daarmee was echter het gevaar voor West- Europa geenszins voor altijd gekeerd en er was dan ook opnieuw aanleiding om verruimd adem te halen, toen in 1933 het Duitschland van Adolf Hitler tegen een bolsjewiscering van ons we relddeel 'n machtigen dam opwierp. Thans nu zich het nationaal-socia- listische Duitschland in oorlog met het bolsjewistische Rusland bevindt moet zich ieder leider in den Arbeids dienst goed doordringen van het feit dat het communisme een gevaar voor Europa is gebleven. Thans meer dan ooit moet hij zich losmaken van lede ren kleingeestigeiu twist, ingesteld zijn op den strijd tegen het bolsjewisme. De jongens in de kampen van den N.A.D. stammen voor een aanzienlijk gedeelte geestelijk uit het verleden. Wanneer zij terugkeeren in de bur germaatschappij moeten zij geestelijk gewapend zijn tegen het boljewisme. Maken de leiders van den Arbeids dienst, dusdoende de jongens tot stoe re vastberaden Nederlanders dan doen zij meer dan degenen, die in dezen tijd langs den weg blijven staan en den Arbeidsdienst in zijn werk be moeilijken. Rede General-Kommissar Gcneral-Kommissar Schmidt, die zijn eigen zwaren arbeid slechts ten behoeve van deze leidersbijeenkomst had onderbroken, omdat hij wist hoe zwaar en moeilijk de taak is van de leiders in den N.A.D.ving zijn toe spraak aan met de opwekking zich bij het opbouwen van den Arbeidsdienst niet te richten op het bevredigen van de wenschen van enkelen in het volk die allerlei speciale zorgen of verlan gens koesteren doch alleen op den op bouw der volksgemeenschap in de eenvoudige en stoere gemeenschap der kampen. Dat kan de eenige school zijn voor leiders, zooals Adolf Hitler, die eenmaal gewoon arbeider en ge woon soldaat was. Wij leven in een revolutie, opgeroepen door de éénwor ding der Germaansche levensruimte waarbinnen de leiders van den Ar beidsdienst zich moeten opmaken om den weg van den Führer te gaan waarop geen stilstand mogelijk is. Geen vijanden meer De tragiek der gebeurtenissen heeft Nederland en Duitschland tegenover elkaar geplaatst, maar vijanden blij ven zij niet. Zeker niet thans, nu de Duitschers een zeker recht hebben als vrienden te worden begroet, omdat zij in den strijd tegen het bolsjewisme hun leven hebben ingezet voor het be houd van het Germanendom. Met bidden alleen kon het communisme niet worden vernietigd. Met het schreeuwen der democratieën al even min. Het is steeds weer de Duitsche soldaat, die de wapens moet opnemen voor de rechtvaardigheid. Tijdens dien strijd tegen het communisme mag de eigen bodem niet worden ver waarloosd. Door zich daaraan te wij den staat de Arbeidsdienst achter den soldaat. Daarom heeft iemand, die de uniform van den N.A.D. draagt niet te zeggen, dat hy voor zijn volk strijdt Door het dragen alleen van die uni form heeft hij dit reeds bewezen. De weg van Adolf Hitler, waarop de leiders van den Arbeidsdienst mee moeten gaan, voert tenslotte tot een statenbond van een sterk Germanië. waarin plaats zal zijn voor een vrij Nederland. Dc Arbeidsdienst achter den Soldaat Dc commandant van den Neder landschen Arbeidsdienst heeft zijn leiderskorps leden van het hooger- en middenkader uit de staven en de kampen van den Nederlandschen Ar beidsdienst, in totaal ruim 200 man gedurende 2 dagen te Arnhem bijeen geroepen. Vooreerst om gemeenschap pelijk een aantal problemen van inwenöigen organ isatorischen en geestelijken opbouw te bespreken, vervolgens om in onderlinge kame raadschap samen met het korps ad viseurs, door den Duitsehen Rijksar beidsdienst aan Nederland afgestaan, ongedwongen en buiten de sfeer van den dagelijkschen arbeid van gedach ten te wisselen om. waar noodig. mis verstanden over ,dc grondslagen van den Arbeidsdienst of moeilijkheden van het practische leven in den troep onder oogen te zien en op te helderen of uit den weg te ruimen. Trompetsignalen openden Maan dagochtend vroeg de bijeenkomst en aanstonds nadat de commandant van den N.A.D., majoor J. N. Breunese in een korte toespraak de bedoeling van dit. samenzijn had verduidelijkt en de Oberarbeitsfiihrer Bethmann in enkele woorden het karakter van den Arbeidsdienst als een leerschool der gemeenschap had geschetst, had uiteengezet hoe hem en zijn mede werkers is opgedragen den Neder landschen leiders met raad en daad bij te staan in den opbouw van den Arbeidsdienst en er daarbij der. na druk op had gelegd, dat deze Arbeids dienst, hoezeer ook naar het Duitsche voorbeeld opgebouwd, een Nederland- sche Arbeidsdienst moet zijn en blij ven, vingen de besprekingen aan. Besprekingen Achtereenvolgens werd de aandacht gevestigd op de waarde van de dienst verhoudingen en van tucht en disci pline, de waarde voorts ook van die vele kleine werkzaamheden, die teza men den inwendigen dienst vormen voor de opvoedin? tot gemeenschap in den Arbeidsdienst: op de wijze waarop de arbeidstechniek aan cle prestaties van den Arbeidsdienst zoo wel als aan de opvoeding ten nutte wordt gemaakt; op den inhoud van de opvoeding in den Arbeidsdienst met name op de ideeële arbeidsopvat- ting, die den jongen man in de ''am- pen moet worden bijgebracht; op de zorg, die aan de vorming van den vrijen tijd en aan de verfraaiing van de barakken en de kampen moet wor den besteed; op de beteekenis en den juisten vorm van sport en van marsch- en ordeoefening; op de be oordeeling van de leiderskwaliteiten dergenen, die voor het kader worden opgeleid en op het apparaat, waarmee en de geest, waarin het administra tieve beheer van den Arbeidsdienst moet worden gevoerd. Het belangrijkste moment van deze leiderssamenkomst was de bijeen komst op den eersten middag, die door den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, dr. Schneider, werd bijgewoond en waarop General-Kom missar Schmidt en de commandant van den N.A.D. het woord voerden over de wijze, waarop de leider van den Arbeidsdienst zich moet instellen op de gebeurtenissen van de laatste week. Geestelijke wapenen Commandant Breunese herin nerde er aan, hoe in het najaar van 1918 onder alle goede Nederlanders een zucht van verlichting is opgegaan DE VER. STATEN EN DE OORLOG De president der Nieuw-Zionis- tische Organisatie in de Ver. Staten, Mendelsohn, die op het oogenblik in Zuid-Afrika vertoeft, heeft naar As sociated Press meldt, verklaard, dat, wanneer Engeland het sein geeft, minstens 50.000 Amerikaansche joden gereed zullen staan om de kern te vormen van een joodsch leger, dat aan de zijde der geallieerden zou strijden. Het Jeugdcongres der Ver. Staten heeft op zijn jaarvergadering beslo ten tot samenwerking met het Brit sche en het Sovjetvolk in den strijd tegen Hitier". De besprekingen werden afgewis seld met gemeenschappelijke maaltij den en met een wel-georganiseerden gemeenschapsavond, die door het staforkest van den Nederlandschen Arbeidsdienst, onder leiding van Willi Kohier muzikaal werd opgeluisterd. Dinsdag tusschen den middag, trad het staforkest voor het eerst in het openbaar op met een uitvoering in de muziektent op het Velperplein. Deze uitvoering had zeer de aandacht van het Arnhemsche publiek. i Diverse Berichten 1 Binnenland Te Schijndel (N.-Br.) zijn twee kalveren door een hond doodgebeten. Bij een inbraak in her kaaspak- huls van de N.V. gebr. de Vreugt-'s Exporthandel te stolwijkersluis is 200 kg. kaas ontvreemd. Aan den vischafslag te IJmuiden is een steur van 2-80 kg. aangevoerd, die f 800 opbracht

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4