Laatste Nieuws Leusderpark „DE SLUIER VALT AF" AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 7 JULI 1941 5 SPORT VOETBAL. H.V.C. II—GOOI III. 1—1 De promotie-degradatie-competitie, waarin H.V.C. II speelt, heeft een span nend verloop. De spanning is nog meer toegenomen, nu H.V.C, II Zondag met zijn medc-candidaat Gooi III de punten deelde en met 1—1 gelijk speelde. UITSLAGEN Promoliccompetitie Tweede Klasse: Afdeeling I. E D.O.Z.F.C5—2 Afdeeling IV. MirandaLimburgia 25 FicusStandaard 43 Afdeeling V. G.R.C.—L.S.C4—1 ONDERLINGE WEDSTRIJDEN A.Z. en P.C. Ondanks 't zwaar belaste programma, dat er A.Z, en P.C. dit jaar moet afwer ken, is de technische commissie er toch nog in geslaagd onderlinge wedstrij den voor haar leden te organiseeren. Dit voor de grocn-witte zwemsters en zwemmers ongetwijfeld groote zwem- festijn hoopt de t. c. Woensdag 9 Juli in Pesie's bad te doen plaats vinden. Door de leden naar leeftijd en prestatie in verschillende groepen in te deelen, is de uitslag van verschillende nummers zeer dubieus geworden. Dit is te meer daar om gedaan om de spanning en het en thousiasme te verhoogen. Gezien de animo, waarmee door de jeugdige A.Z. en P.C.-ertjcs getraind wordt: en de goede organisatie, waar mee de training verloopt er wordt n.l. in groepen getraind, waarvan 8 le den ongeveer even sterk zijn, zoowel dames als heeren, onder de bekwame leiding van den heer Rühl met vele hel pers kunnen we aannemen, dat deze wedstrijden een groot succes zullen worden. Tevens kan dit een goede oefening fcijn voor de diverse leden, aan wien Zondag 13 Juli op de nationale wed strijden grootere eischen gesteld zullen worden. DE NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS IN ESSEN. Tot slot van de tweede tournee door West-Duitschland startten de Neder- landsche zwemsters Jopie Waalberg en Alie Stijl te Essen. Er werd evenals te Bochum in een overdekte inrichting ge zwommen met een baan van ongeveer 23.5 meter. De uitslagen luidden: 4 Banen bovstcrawl: 1 Alie Stijl 1 m. 4.4 sec; 2. Marga Driewer 1 min, 9.2 sec. 8 Banen schoolslag: 1. Anni Kapell 2 min. 48 sec.; 2. Jopie Waalberg 2 min. 49 sec. LAWNTENNIS. afdeelingskampioen STORT MET 7—1 VERSLAGEN Zondag heeft op het tennispark „Achter 't Stort" de beslissingswedstrijd voor het afdeelingskampioenschap tus- schen de Amersfoortsche lawntennis clubs 't Stort en Leusderpark I plaats gevonden. Hef laatstgenoemde team wist op verdiende wijze met 71 te winnen. De le Heerensingle was een fraaie wedstrijd tusschen II. v. Zeppelin Ober- müller en M. J. v. d. Veer. De Leusder- parkspeler wist in 3 sets te winnen, waarbij hij zich vooral in de laatste set overtuigend de meerdere toonde. In de 2e Heerensingle kon A. Wijtzes niets uitrichten tegen A. J. Kipp en verloor in 2 sets. Ook de beide damessingles werden door Leusderpark gewonnen. Mej. My- lius kon haar spel niet ten volle, ont plooien door een hinderlijke enkelbles sure. Mevr. C. C. Fliek-Brouwer sloeg mevr. Ramselaar. die al heel slecht op dreef was van de baan met 61, 60, De middagpartijen werden begonnen met een damesdubbel en de 2e mixed. In de eerste viel mej. Mylius vaak op door gedurfd netspel. Mevr. Ramselaar en A. Wijtzes verloven overtuigend van mevr. C. C. FlickBrouwer en M. J. v. d. Veer in de 2e mixed. Daarna werd een aanvang gemaakt net de heerendubbel. welke een zee fraaie wedstrijd was. De eerste set werd door "t. Stort gewonnen, maar in de 2e en 3e kwamen de gasten er meer in en wonnen verdiend. De ontmoeting werd besloten met een mixed-dubbel. De „Stortenaren" sche nen met alle geweld nog een puntje voor de eer uit het vuur te willen slee pen, wat hun dan ook gelukte. Over het geheel bekeken kunnen we vel zeggen, dat Leusderpark I verre weg de meerdere van 't Stort was, ge zien de vele 2 sets-overwinningen. De heer Bos, voorzitter van Leusderpark, richtte na den strijd het woord tot de aanwezigen. Hij dankte het bestuur van 't Stort voor de genoten gastvrijheid en bracht een kleine bloemenhulde aan de leden van het zegevierende eerste team. Tenslotte sprak de heer Bos de hoop uit, dat de beide vereenigingen het vol gende jaar wederom tegen elkaar zullen kunnen uitkomen. En wij willen niet nalaten het team van Leusderpark van harte geluk te wenschen met het be haalde afdeelingskampioenschap. Hier volgen nog de gedetailleerde uit slagen van de wedstrijd 't StortLeus derpark I. le Heerensingle: H. v. Zeppelin ObermiillerM. J. v. d. Veer 36, 62, 0—6; 2e heerensingle: A. WijtzesA. J. Kipp 4—6, 3—6. le Damessingle: Mevr. B. Weyschedé mej. Mylius 26, 46; 2e dames- single: mevr. Ramselaarmevr. C. C, FliekBrouwer 16, 06. le Mixed-dubbel: Mevr. Weyschedé en K. v. ZeppelinMevr. Bögeholz en 1>. J. H. v. d. Veer 62, 64; 2e Mixed- dubbel: Mevr. Ramselaar en A. Wijtzes Mevr. C. C. Fliek en M. J. v. d. Veer 26, 5—7. Heerendubbel: A. Wijtzes en H. van ZeppelinA. J. Kipp en L. J. H. v. d. Veer 6—3. 3—6, 5—7. Damesdubbel: Mevr. B. Weyschedé en ïievr. A. de Jongmevr. Bögeholz en mej. Mylius 26, 57. ATHLETIEK. Athletiek bij warm weer GEORGANISEERD DOOR „EXCELSIOR" De atletiekwedstrijden van den Stichlsche Turnkring, welke Zondag door de A.G.V. „Excelsior" georgani seerd werden op het A.B.v.L.O.-terrein aan de Rubensstraat, werden door bui tengewoon fraai weder begunstigd. Voor athletiek was het o. i. wel iets le warm, doch een goede athleet is gehard tegen alle weersomstandigheden en de resultaten van Zondag waren vrij be hoorlijk te noemen. Het zou te ver voe ren de vele nummers afzonderlijk te vermelden. Dat het er soms danig heeft gespannen, bewijzen de onderstaande uitslagen: M. Meisjes, klasse A: 1. G. v .<1. Klein (Excelsior) 9,2 sec.: 2. G. Benens (Longa) 9.3 sec.; 3. L. Lagerwaard (Excelsior) 9.4 sec. Meisjes bal werpen: l. E. Vellman (Longa) 22.05 M.; 2. L. La gerwaard (Excelsior) 21.70 M.3. Tr. v. d. Linden (Longa) 17.95 M. lleeren hoogspringen 1. A. Stlemstxft (D.O.S.) 1.55 M. 2. M. C. Feller (S.V.) 1.50 M.; 3. B. v. Gorkom (Lon ga) 1.45 M. Verspringen Jongens 1. W. Vanccck (Att.) 5.23 M.; 2. v. Don gen (S.V.) 5.12 M.; 3. Berrens (Longa) 4.93 Meter Meisjes verspringen 1. R. Verhoel (S-V.) 4.25 M.; 2. J. Dljkslag (Longa) 4 M.; 3. J. Berrens (Longa) 3.89 M. Jongens hoogspringen 1. W. V. Dijk (All.) 1.45 M.: 2. M. Joohem- sen (Longa) 1.45 M.; 3. P. Berrens (Longa) 1.40 M. Heeren 800 M.: 1. J. v. Asch (S.T.C.) 2 min. 14 sec.: 2. A. v. d. Linden (Ach.) 2 min. 15 sec.: 3. M. C. Peller (S.V.) 2 min. 16 sec. «0 M. meisjes, klasse B.: 1. R. Verhoel (S.V.) 8.7 sec.: 2. A. Menger (S.V.) 8.8 sec.: 3. W. Burgers (Longa) 8.9 sec. lleeren Discuswerpen 1. J. Sten vers (Longa) 30 65 M.: 2. J. Wol- thers (All.) 30.30 M.; 3. C. H. Wallz (Att.) 28.57 M. Dames .100 M„ finale: 1. G. Louws (K. en Kr.) 14 2 sec.: 2. M. Dirks (Ach.) 14.3 sec.; 3. E. Jansen (Att.) 14.4 sec. Dames verspringen: 1. P. v. Houten (D.O.S.) 4.32 M.; 2. R. Nus (Ach.) 4.19 M.; 3. A. Hartman (Longa) 4.11 meter. Heeren 100 M., finale: l. B. v. Dijk (Ach.) 11.8 sec.: 2. J. Goedee (S.V.) 11.9 sec 3. D. Dekker (Longa) 12 sec. lleeren 3000 M.: 1. v. Asch (S.T.C.) 10 min. 45 sec.; 2. P. Bax (Longa) 11 min. 17.8 sec.; 3. Fr. Bakker (Att.) 11 min. 20 sec. Jongens 80 M., klasse A: 1. H. v. Rooyen (S.V.) 10.2 sec.: 2. H. van Woudenberg (S.V.) 10.3 sec.; 3. J. Schmidt (S.V.) 10.4 sec. v Jongens 80 M.t klasse B 1. M. Jochemsen (Longa) 10.2 sec.: 2. L. Eegdema (K. en Kr.) 10.3 sec.; 3. B. v. Don gen (S.V.) 10.4 sec. .Heeren 400 M 1. Th. Hoeve (K. en Kr.) 58 sec.: 2. A. Mudde (K. en Kr.) 59.8 sec.; 3. O. Poet (Longa) 63 sec. Kogelstooten dames Mevr. T. IrserdaBergsma (Ach) 7.99 M.; 2. C. Esseveld (S.V.) 8.52 M.; 3. G. Bras kamp (Att.) 7.35 M. Hoogspringen dames 1. C. Esseveld (S.V.) 1.45 M.; 2. M. Dlrks (Ach.) 1.40 M. Meisjes hoogspringen 1. A. Menger (S.V.) 1.35 M.: 2. T. Labes (S.V.) 1.30 M.; 3. L. Lagerwaard (Ex.) 1.20 M. Heeren speerwerpen: 1. C. Hardonk (S.T.) 45.35 M.; 2. J. Wol Verspringen heeren: 1. Goedee (S.V.) 6.06 M.; 2. Hardonk (S.T.) 5.81 M.; 3. v. Dijk (Ach.) 5 38 M. Meisjes I x 80 >1.: 1. Longa 50.1 sec.; 2. Longa 55,2 sec. Jongens 4 x 80 M.: 1. S.V. I 41.5 see.; 2. Longa I 43 sec.: 3. S.V. II 46.9 sec. Heeren 4 x 100 M.: I. Achilles 48,9 sec.: 2. Longa 49,3 sec.; 3. K. en Kr. 49.8 sec. Dames 4 x 100 M.: 1. Achilles 60 sec.; 2. Longa 64.5 sec. Kogelstooten Jongens 1. L, Eegdema (K. en Kr.) 10.26 M.: 2. M. Jochemsen (Longa) 10.14 M.; 3. Uyterwaal (Longa) 9.41 M. Heeren kogelstooten: 1. J. Stcnvers (Longa) 10.23 M.: 2. J. W. WIELRENNEN De Pedaalridders W- CORNEUSSEN WINT DE 3e RIT DER ZOMERCOMPETITIE Over een afstand van 50 km. had gisteren voor leden van „De Pedaal ridders" de 3e rit der Zomercompeti tie plaats. In een hoog tempo worden de kilometers afgedraaid, waardoor Brons en v. d. Laan tegen het einde contact met de groep verliezen. We gens defect moet de Gans de strijd staken. Door de kopstukken wordt dan in een fraaie eindsprint om de eereplaats gestreden. Deze wordt met gering ver schil door Cornelissen voor v. d. Pan ne gewonnen met Pol op de 3e plaats. Op een kilometer volgen dan v. d. Laan en Brons die elkaar eveneens om de 4e en 5e plaats bekampen wat al niet minder fel is. Hier weet v. d. Laan te zegevieren. De uitslag luidt als volgt: 1. W. Cornelissen, 2. W. v. d. Panne, 3. J. Pol, 4. H. v. d Laan, 5. Brons. KORFBAL. G.U.K.B.—N.K.B. JEUGD De wedstrijd G.U.K.B.N.K.B. Jeugd v/elke Zaterdag op het Altius-terrein in Hilversum gespeeld werd, eindigde in een 94 overwinning voor het N.K.B. team. Nauwelijks 1 min. was er gespeeld, toen A. v. Breikelen (Exc.) zijn te genstander wist te passeeren en het jougdtwaalftal de leiding gaf (10) 5 Minuten later weet v. Eist (Soes- terkwartier) na een pittige aanval den stand gelijk te brengen 11. Daarna waren liet D. Louis (A'foort) en mej. L. Nordanus (B.) welke hun spel be loond zagen en den stand tot 31 op voerden, waarna van Rijn (Olympia) er 41 van maakte. Enkele min. voor de rust wist de E.K.V.-er v. Lunteren de achterstand te verkleinen 42. Doch v. Breukelen GELDERSCHE VALLEI Leusden OPENLUCIITCONC'KRT Donderdagavond 10 Juli a.s. zal de fanfare Astra" uit Maarn, directeur dc heer Palla, een ruilconcert geven ln de muziektent bij „De Mof" alhier. Aanvang 8 uur n.m. Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht: 1. Chef dc Corps, marsch, N. Bury; 2. La Visiona, ouverture, G. Gade- wne; 3. Doornroosjes Bruidsvaart. M. Rhode; 4. Gedeelte uit Opera Martha, Van Flotous; 5. Le Commander, marsch, Gret; Pauze 6. Rlpperda (de held van Haarlem), marsch, v. d. Glas; 7. La Barcarolle, wals naar mo tieven; 8. Potpourri van bekende operette- melodlcn, Oomcs; 9. Marsch, finale. Nijkerkerveen VERLOREN VOORWERPEN Zaterdagmiddag verloren omgeving „De Berg" (Utr.straatweg) aan papiergeld ƒ7.50 door A. v. d. Bos, F. 109, Nijkerkerveen. DE OPRICHTING VAN MUZIEK CORPSEN Houdt contact met het departement! Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten maakt bekend: In de negen grootste Nederlandsche orkesten hebben belangrijke verschui vingen plaats moeten vinden. Het ge volg hiervan is, dat de minder kapi taalkrachtige orkesten worden be dreigd, omdat de leden, zooals vanzelf spreekt geneigd zijn naar de beter ge situeerde over te gaan. Een goede be zetting van de groote orkesten is van belang en derhalve heeft het depar tement de leiding genomen bij alle werkzaamheden, die verband houden met proefspel en plaatsing, waardoor kan worden vermeden, dat de weinig kapitaalkrachtige orkesten uit elkaar vallen. Het spreekt vanzelf, dat een be roep gedaan wordt op het nog groote aantal werklooze Nederlandsche mu sici, maar hierbij dient ermede reke ning te worden gehouden, dat slechts weinigen onder hen de geschiktheid bezitten, om in een orkest op te tre den. Het is van het grootste belang voor het Nederlandsche muziekleven, dat dc thans beschikbare vrije krachten voorloopig gereserveerd blijven voof de negen orkesten. De vorming van bijv. politie-orkesten en andere be roepsmusici kan dus op het oogen- blik gevaar opleveren voor het kunst gehalte van deze negen, welk gevaar onder alle omstandigheden moet wor den vermeden. Zij, die bij de vorming van orkesten betrokken zijn, dienen zich dus van het eerste oogenblik af in verbinding te stellen met. het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten, afdeeling muziek, welke de belangen van het geheel dient. Hier door kan tevens worden vermeden, dat een algemeen verbod voor het op richten van orkesten wordt uitgevaar digd. De betrokkenen worden dus ook in hun eigen belang uitgenoodigd, nauw contact te houden met het departe ment. (Gedeeltelijk gecorrigeerd), Dr. Göbbels aan het woord MARKTBERICHTEN KAASMARKT AMERSFOORT 7 Juli. Aangevoerd 23 wagens bevatten de 4600 kilo. Prijs 42—61 50 per 50 kilo. Handel matig. VISSCHERIJ BERICHTEN" 7 Juli. Steur f2.80, tarbot f4.75—f4.20. tong f 4.70f 3.30. alles per kg., kleine schol, le soort f 120f 100, kleine schol 2e soort f 100f 60. pufschol. le soort, f 57f38, puf- schol, 2e soort, f28f 19, groote schar f40 f31. kleine schar f20f15, pufschar f10 f 4.50, groote makreel f 84, kleine makreel f40, horsmakreel f 16—f 12.50, wijting 153— f25. kleine roode poon f69f52, alles per 50 kg. DE SOVJET-UNIE: EEN HEL OP AARDE >,ln deze dagen en weken overschrijden honderdduizenden Jonge Duitscho soldaten onzo grenzen ln het Oosten en rukken op naar het veelgeroemde „Paradijs der arbei ders en boeren", zoo schrijft Rijksminister dr. Göbbels onder het opschrift: „De sluier valt- at" ln de Völktscher Beobachter. Een Londcnsch dagblad, dat eenige dagen geleden schreef, dat de jonge Dultschers door het directe contact met het Bolsjewisme wel licht besmet zouden worden zoo gaat dr. Göbbels verder, zal een teleurstelling bele ven. want de Dultsche soldaten zijn ten eer ste nis natlonaal-soclallsten gevrijwaard voor Iedere besmetting met de door Moskou ge predikte leer van den waanzin en ten twee- do ieeren zij het Bolsjewisme niet alleen ,ln theorie, maar ook ln de practijk kennen, een resultaat, dat zoowel voor Moskou als ook voor Londen verpletterend Is. Rijksminister dr. Göbbels herinnert ver- Voli-ens aan het feit, dat de Sovjet-Unie zich van den eersten dag van haar bestaan af hermetisch heeft afgesloten voor de overige wereld, dat zij het b.v. niet kon wagen haar arbeiders en boeren op eigen schepen naar ver.,? landen te zenden. Het bolsjewisme kon alleen zijn sociale schijngebouw zoolang ln stand houden, omdat het den volken aan iedue vergelijkingsmogelijkheid ontbrak. Zij, die den voov-bolsjewlstischen tyd nog van hot ren zeggen kenden, zijn afgeslacht. An der- landen leerde men niet kennen en zoo wa.: het gemakkelijk den genarcotlseerden burgers der Sovjet-Unie een paradijs voor oog?a te tooveren, dat ln werkelijkheid de hei was. Het gaat hier om het grootste en geraffineerdste volkenbedrog, dat de geschie denis ooit heeft gezien. Thans, nu onze sol daten naar het Oosten oprukken, kunnen zij met eigen oogen zien. Moskou ls ontmas kerd. I-iet Bolsjewisme ontpopt zich als een afschuwelijk mengsel van frasen en armoe de. van geweldige socialistische rhethorlek en Uiterst jammerlijke sociale verwordenheld, een massabedrog ln den meest waren zin van het woord". Verwijzende naar de Weermachtsberlchten omtrent het overloopen van Bolsjewistische \soldaten ln het gebied van Minsk, weike ieerst hun politieke commissarissen hadden I'doodgeschoten, spreekt dr. Göbbels van een „symptomatische gebeurtenis", die voor den Joodsch-terrorlstlschen lelderslaag van het bolsjewisme het einde met verschrikking aan- hkoncilgt. Betreffende het bezoek van een commissie van itsen. Juristen en verslaggevers der pers en radio aan Lemberg, wijst dr. Göbbels er op. dat het ontzettende, dat daar ls gezien, niet kan worden beschreven. „Het ls de hel op aarde. De leer, waaraan dit onheil alleen ontspruit, moet uitgeroeid worden. De oor log. dien wij tegen het Bolsjewisme voeren, ls een oorlog der beschaafde menschheld te- Vv»n .1,et verval der openbare moraal, tegen cje geestelijke en psysieke bloedterreur, te len een misdadige politiek, welker oprich- ers op bergen van lijken zitten om uit te .ijken naar wie zij als volgende slachtoffers uilen uitkiezen. Wat het zou beteekenen, anneer deze verdierlijkte horden Dultsch- ind en het Westen van Europa zouden heb- en overstroomd, vermag de menschelijke vntasle zich niet voor to stellen". Dr. Göbbels constateert ten slotte „Het l evel tot den opmarsch van den Führer aan BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 7 Juli. Gebo ren: Hendrik, z. van Boudewijn van Leeuwen en Cornelia Margaretha-van Oven. Huibertina Geraldina, d. van Cornelis Everardus van Ee en Ger- ritje Haverkamp. Overleden: Willem Bosma, oud een jaar, overleden 4-7-41 te Hilver sum. Maria Johanna Mat- thieu, oud 69 jaar, echtgenoote van Jan Dijkstra, overleden 1-7-41 te Leeu warden. Gijsberta Helena Morsing, oud 5 weken. Hendrik Willem Lu- bertus Jan Kroon, oud 3 jaar. Eli sabeth Catharina Lots, oud 81 jaar, weduwe van Gerrit Stokmans. Ger- rit Jan Donkersteeg, oud 40 jaar, on gehuwd. HOOGLAND. Geboren: Maas, z. van Jan van Gulik en Maagje van den Broek. Hermanus Leonardus, z. van Lambertus van Loen en Marga retha Anna Keizer. Gehuwd: Johannes Hendrikus Smal en Hendrika van Valkengoed. Adrianus Cornelis van den Eshof en Hendrika Geertruida Renkers. Jo hannes Willebrordus van de Beek en Jacoba van Valkengoed. Andries Everardus van de Beek en Johanna van Valkengoed. Jan van Drie en Willempje van de Vis. Ondertrouwd: Cornelis van de Grift en Antonia Bernardina van Huet (Exc.) scoort direct hierna weer voor het Jeugd-team 52. Na rust zakte het G.U K.B.-twaalftal een weinig af, zoodat het overwicht naar dc Jeugd nog grooter werd. 10 Min. waren gespeeld toen Norde- man (Olympia) onder de paal voor het G.U.K.B.-team scoorde 53. Waarna E. v. Schaik, mej. L. Nor danus (beiden Bilth.), Bouma en D. Rijn (beide Olympia) den stand tot 93 in T voordeel van het Jeugd- twaalftal wisten op te voeren. Even voor het einde wist Nordeman (Olym pia) den achterstand te verkleinen en de stand op 94 te brengen. Hiermede kwam het einde van deze spannende en fraaie wedstrijd. de Dultsche Weermacht In den nacht op 22 Juni was een daad van wereldhistorische beteekenis. ZIJ zal waarschijnlijk geboek staafd worden als de beslissende ln dc ge schiedenis van dezen oorlog. De soldaten, die volgens dit bevel oprukken, zijn in waarheid de redders van de Europeesche cultuur en civilisatie van de bedreiging door een poli tieke onderwereld. Dultschland's zonen zijn weer eens aangetreden om met de bescher ming vnn het eigen land tegelijk ook dc bescherming van de beschaafde wereld op zich te nemen. Geschoold en gesterkt In de leer van het natlonaal-soclallsme trekken zij stormenderhand naar het Oosten, rukken den sluier weg van het grootste volkenbe drog, dat de wereld kent en geven daarmede hun eigen volk en de wereld de mogelijkheid te zien, wat cr is en te zien, wat gaat ko men. DE OORLOG IN SYRIë Volgens de laatste berichten uit Bei roet is de toestand in het zuiden van Syrië onveranderd, meldt het D.N.B. In de streek van Palmyra hebben de Brit- sche strijdkrachten wat terrein kunnen winnen. Britsche verkenningsafdeelin- gen zijn opgerukt in de richting van post nr. 4 der petroleumleiding. Een Engelsche gemotoriseerde colonne, die in het Suffraatdal oprukt, beweegt zich thans in de richting van Rakka. Een an dere colonne is in den sector Merdzj Ajoem tot voorbij Teil Halo gevorderd. In den z.g. Tsjoef zijn Britsche afdee- lingen op hevig Fransch geschutvuur gestooten. De Fransche stellingen bij Damoer zijn gisteren gedurende een half uur door Britsche oorlogsschepen beschoten. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN NEDERLANDSCH-INDIë In het, thans verschenen, jaarverslag van de Javasche bank wordt volgens het A.N.P., melding gemaakt van de in grijpende economische wijzigingen, welke zich in Nederlandsch-Indië in het laatste jaar hebben voltrokken. Deze wijzigingen, zoo zegt het verslag, heb ben den economischen toestand, als ge heel genomen, echter nog niet zeer sterk beïnvloed. Wel is de ontwikkeling in verschillende onderdeelen van het economische leven vaak zeer uiteen loopend geweest. Vooralsnog heeft de binnenlandsche conjunctuur echter geen uitgesproken ontwikkeling in een be paalde richting vertoond. Voor het Europeesche bedrijfsleven in het algemeen heeft de positie zich in den loop van 1940 geleidelijk eeniger- mate ten ongunste gewijzigd. Dit geldt speciaal voor het Europeesch groot landbouwbedrijf. Mijnbouw en fabrieks nijverheid hebben daarentegen vrij be vredigende resultaten opgeleverd. Hét welvaartspeil van de mheemsche wereld op Java heeft, als geheel geno men, geen ingrijpende wijzigingen on dergaan. Het jaarverslag maakt nog melding van de monetaire overeenkomst met Engeland, waardoor Nederlandsch-In dië verplicht werd een voortdurend groeiend bezit aan ponden aan te hou den. Veertigjarig bestaan van U.P.V.B. en R.K.V.B. De heer C. Brits, voorzitter van H.V.C., overhandigt den heer Welle, voorzitter van de afd. Utrecht van den N.V.B., een afbeelding van de Koppel poort. Foto Hofland. BEURSOVERZICHT AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS VAN HEDEN Maximumprijzen ook voor veilingen CONTR6LE WORDT VERSCHERPT Van verschillende zijden is de vraag gesteld, of de maximumverkoopprijzen, die op vrijwel elk gebied zijn vastge steld, ook gelden voor vrijwillige open bare verkoopingen, als veilingen en af slagen. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is dit inderdaad het geval. De maximumprijsregelingen laten geen uitzonderingen toe voor goederen, die op openbare verkoopingen worden ver handeld. De reden hiervan ligt in de dringende noodzakelijkheid om alle mogelijkheden van ontduiking der prijsvoorschriften af te snijden. Op het gebied van handel en land bouw bestaat een verbod van openbare verpachtingen. Voor de overige gebie den. waar maximumprijsregelingen gelden, zijn dergelijke maatregelen ech ter niet getroffen, zoodat daar de mo gelijkheid tot het houden van openbare verkoopingen blijft bestaan. Bij dergelijke verkoopingen wordt het aan den verkooper overgelaten, op welke wijze hij wil handelen, indien meer dan één kooper bereid is. den maximumprijs te betalen. In vele ge vallen zal het misschien het beste zijn, dat hij het verhandelde goed tusscheo de gegadigden verloot. Het ligt in de bedoeling, de con trole op veilingen en afslagen aan zienlijk te verscherpen. Reeds werd in enkele gevallen proces-verbaal opgemaakt. Ir. Roebroek ontslagei Bij beschikking van den secretaris generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij is met ingang van 15 Juli 1941 aan Ir. A. L. Ft. Roc- broek eervol ontslag verleend als di recteur-generaal van den landbouw en is tijdelijk belast met de waarneming van die functie ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van den land» bouw. Kalme handel, verdeelde markt, onregelmatige koers- beweglng, Nederlandsche be leggingen onsystematisch. Prolongatie 2i/4 pCt. NEDERLAND V.K. Heden 40. le ƒ1000.- 4.100%-100 40. 2e ƒ1000.- 499 —99 yfr 40. bi. riooo.- 4..ïoo ïoo'v 41. ƒ1000.- 4% .99 993/8 1911 3 y3 95 37 1000 3.89i/j—881/., 38 1000 3931 927/s Grtb. O. 2 ]/j 75^—74+3 NED.-INDIÖ 35 /1000 3J4 371 3..943/8 37A 3.. 93—93 BANKEN Amsterd. Bank.119 Kol. Bank1891/.,—1891/* N.l. Handelsb..125—126 N.H. My. Cert..1341/;, Robaver INDUSTRIE A. K. U139 X—141 Berkels P751/.,—80 Calvè Delft, 86—85 Centr Suiker 2032051/., Fokker VIlS5i/„—185 Lever Br121—121 Ned. Ford308 Philips 227—230 v.Gelder Pap. 166i/2—1541/V, V.K. Heden MIJNBOUW ONDEUN. O. Borneo Mij. A. 186—187 idem pref. A. ..195196 PETROLEUM Dordtsche Petr..215 Konkl. Petr241—2421/, RUBBER Amsterdam271267 Bandar Rubber 224 221 Dell Bamy216—216^ Kendeng L 180 Majangland 7011 Oostkust 600.. 1571/7.1571 Serbadjadl 134—135 SCHEEPVAART HolL Am I4)n... 112-ff—114 Java-Chlna-Jap.. 147146i\, K.N.S.M164—1631/j Kon. Paketv230229 Scheepv. Unie.170i/„—174 Rotterd. Lloyd.140—141 My. Nederland 142—142 COLT. ONDERN. H. V. A.418—422 Java-Cultuur N. I. Suiker233—233 V. Vorstenl118—121 TABAK Dell Bamy.2141 Dell-My288—2041/, Senembah.. 222220 Bankpapier: 1.86 V4 1-80 30.08—30 20 44.76—44,94 43.59—43.75 New York Brussel Stockholm Zürlcb Goud: Pijn voor de Industrie (ver koop) 2.125 afflnagegoud (Inkoop) 2.075. Zl l ver Fyn voor de industrie (ver koop) 32.75: afflnagezilver (inkoop) ƒ30. Koersen NederL Clenrlng- Instltuut. Koersen voor stortingen op 4 Juli. Belga's Zwitschersche francs Fransche francs Lires Deensche kronen Noorsche kronen Zweedsche kronen Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Dlaar (oude schulden) 3.4i Dinar (nieuwe schulden) 4.2S Turksche ponden 1.45 '/t Lewa 2.30 Pengo (oude schulden) 36 519 Pengö (nw. schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35.— Zloty (nw. schulden) 37.68 Lel 1.28 30.1432 43 56 8.768 0.87 36.37 42.82 TWIST m EEN GRINDGROEVE Jongen zwaar gewond. In de gemeentelijke grlndgroeve van Bruns- sum (L.) kwam het tot een woordenwiss^ ling tusschen den 17-Jarigen van dor Z. 4 den 16-jarigen van G.. waarbij eerstgenoem de den ander met een schop op het hoofd heeft geslagen, toen deze hem aanspoorde harder te werken. Van G. kreeg een diepe vleenchwond, terwijl over een lengte van 6 c.m. de schedel was gespleten, waarbij de hersens bloot lagen. Het slachtoffer werd naai' het St. Joseph- Zlekenhuis ln Heerlen vervoerd. De dader 1# op transport gesteld naar Maastricht. BOSCH- EN HEIDEBRAND TE BERLICUM Zondagmiddag Is een bosch- en heidebrand uitgebroken op „Hooghel" in Blerlcum. Het vuur werd krachtig bestrdeen. Eén hectare bosch en heide ls vernield. BOERDERIJBRANDEN Zondagochtend ontstond brand ln een boerderij van den landbouwer A. van Brun- schot op den Vogelenzang by Den Bosch. Het, vuur vernielde de groote landbouw- schuur. De aangrenzende stallen en het woonhuis. De inboedel werd vrijwel gered doch de landbouwgereedschappen gingen verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond brand ln de boerderij van den landbouwer H. Raaymakers ln het buurt schap Eerschot (gemeente St. Oedenrode). De brand ontstond in dc aangrenzende auto- stalling van de boerdery. Het woonhuis bleef behouden, doch de landbouwgereedschappen en een vrachtauto werden een prooi der vlammen. 700 FIETSBANDEN GESTOLEN Gedurende het weekeind hebben dieven een bezoek gebracht aan een handelsonder neming op de Prinsengracht te Amsterdam, waar zij byna 700 rijwielbanden buit hebben gemaakt. KIND VERDRONKEN Zaterdagmiddag is het vyfjarig zoontje van de familie K. te Leiden bij de ouderlijke woning te water geraakt. Een man sprong het kind na en na drie minuten was het knaapje aan de wal gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. J. Heiligers begraven PLECHTIGHEID OP „RUSTHOF" Vanmiddag om 2 uur is op de algemeene begraafplaats „Rusthof" het stoffelijk over schot van den heer J. Heiligers, bekend bouwondernemer in onze stad, ter aarde be steld. Behalve vele collega's en leden van het personeel waren op de begraafplaats aanwezig het bestuur van de afd. Amers foort van den Ned. Aannemers- en Patroons bond in de Böuwbedi-yven en het bestuur van de afd. Amersfoort van den Bond van Hulseigenaren. Onder orgelspel van Psalm 87 3 werd de met talryke kransen bedekte kist de aula binnengedragen, waar Ds. A. F. v. d. Hen gel een korte rouwdienst leidde, welke hy met het bidden van het „Onze Vader" be sloot. De heer E i b e r g e n sprak namens den Aannemersbond. waarvan de overledene, zoo zelde spr.. uitmuntte als trouw vergadering- bezoeker. Namens bestuur en leden nam de heer Eibergen afscheid van den overledene. De heer G. Ruuwliorst sprekende na mens het personeel, dankte zijn baas voor de wijze waarop hy steeds voorlichting had ge geven by hun arbeid. Spr. beloofde dit werk in den geest van den overledene voort te zetten. Tenslotte sprak de heer Hoffmann na mens den bond van huiseigenaren. Hierna werd het stoffelijk overschot ouder orgelspel van Psalm 89:1( ('kZal eeuwig zingen van Gods Goedertlerenheén) graf waarts gedragen, waar een zoon dankte voor de belangstelling.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5