akkerWA "Kiespij" OVERZICHT DER DISTRIBUTIE-ARTIKELEN Betuwsche Kersenpluk Ziekentondswezen in Amersfoort .Trekvogels" AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 8 JULI 1941 3 VETKAART Bons No. 22 en 23. 250 Gram boter per bon (15 cent re ductie). Geldig van 28 Juni t.m. 16 Juli. BOTERKAART Bons No. 22 en 23. 250 Gram boter per bon. Geldig van 28 Juni t.m. 16 Juli. VLEESCHKAART Bon No. 21. Per 2 bonnen 100 gr. of 1 rantsoen vleeschwaren. Geldig van 2 t.m. 9 Juli. BROODKAART Bon No. 25. 100 Gram of 1 rantsoen gebak. Geldig van 5 t.m. 13 Juli. GEBAK. Bon No. 25. 1 Rantsoen. Geldig van 5 t.m. 13 Juli BLOEMKAART Bon No. 9. 50 Gram brood, of i/2 rantsoen gebak, of 35 gr. tarwemeel" of tarwebloem, of roggemeel, of roggebloem, of zelf rijzend bakmeel. Geldig t.m. 13 Juli. AARDAPPELEN Bon „25 reserve". 2 Kg. Geldig van 5 t.m. 13 Juli. DISTRIBUTIEKAART ALGEMEEN KAAS. Bons No. 68 en 78. Per bon 100 gram. Geldig van 12 t.m. 29 Juni, eventueel 13 Juli. Bons No. 69 en 79. Per bon 100 gram. Geldig van 28 Juni t.m. 13, ev. 27 Juli. SUIKER. Bon No. 101. l Kg. Geldig van 5 Juli t.m. 3 Aug. Gemerkte bona KOFFIE en THEE Bon No. 46 250 Gram koffiesurrogaat of 40 gram tliee. Geldig van 21 Juni t.m. 20 Juli. RIJST. of rUstmeel, rijstebloem of rystgrles of gemengd meel. Bon No. 43. 250 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 13 Juli. HAVERMOUT. of havervlokken, haverbloem, aard appel meel vlokken, gort, gortmout of grutten. Bon No. 44. 250 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 10 Augustus. MAÏZENA. of grlesmeel of sago of aardappel meel ol een hoeveelheid puddingpoe der of puddlngsauspoeder, welke 100 gr. zetmeel bevat. Bon No. 55. 100 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 10 Augustus. GORT. gortmout of grutten. Bon No. 45. 250 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 10 Augustus. MACARONL vermicelli of spaghetti. Bon No. 54. 100 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 10 Augustus. EIEREN. Bon „25 eieren" 1 El. Geldig van 5 t.m. 13 Juli. MELK Bon No. 24. iyt Liter. Geldig van 5 t.m. 13 Juli. SCHEERZEEP. 3on No. K v. d. textielkaart. ?er bon 50 gr. of tube of pot. Geldig van 1 Mel tot en met 31 Augustus, niet meer geldig in hotels en restaurants. ZEEP. Huishoudzeep 120 gram Zachte zeep 150 Zeeppoeder 250 Eenheldszeep 150 Zachte zeeppasta S00 Vlokkenzeep 125 Zelfw. wascbmlddel 250 Vloeibare zeep 200 Bon No. 38. Geldig van 28 Juni t.m. 3 Aug. BRANDSTOFFEN HAARDEN en KACIIELS. Per bon 1 eenheid. Bon 01 t.m. 03 van kaart J en bon 01 t.m. 04 van kaart K. Geldig t.m. 31 Dec. Een eenheid turf op bon 05 t.m. 07 van kaart j en 05 t.m. 08 van kaart K. geldig t.m. 31 Dec. CENTR. VERWARMING Een eenheid per bon. Bon 01 t.m. 11 van kaart L. Geldig t.m. 31 Dec. KooKdoeleïnden. Bon 03 K.F. geldig van 1 tjn. 31 Juli. Een eenheid per bon. Generatoren. Bon „generator anthraclet zesde perio de". geldig van 1 t.m. 31 Juli. Per bon 1 H.L. (max. 75 kg.) anthraciet- nootjes of 50 kg. turfcokes. Bon „ge- neratorturf zesde periode" voor 50 st. baggerturf. PETROLEUM Alleen voor hen die daarvoor vsrgua- nlng hebben. Bon Periode 11. van bonkaart M en O. uitsluitend voor kookdoelelnden. 2 Liter, geldig van 16 Juni tun. 10 Augustus. HONDENBROOD Bon No. 23. Geldig van 1 t.m. 31 Juli. Groep 1. 10 kg; groep 2 10 kg.; groep 3 8 kg.; groep 4 5 kg.; groep 5 4 kg.; groep 6 3 kg. KATTENBROOD Bon No. 23. 1 y, Kg. Geldig van 1 t.m. 31 Juli. S.V.P. UITKNIPPEN EN BEWAREN tekort. Een groote overmaat aan een bepaal de stof geeft vaak aanleiding tot. een plot selinge. ernstige ziekte, een acute ziekte dus, soms zelfs vergiftiging, terwijl een tekort zich niet direct doet gevoelen, doch geleide lijk tijd heeft om in te grijpen. Onze groeiende en productieve geiten moe ten voldoende mineralen ontvangen, doch men moet er tevens zorg voor dragen, dat zich niet te veel mineralen ln het lichaam kunnen opstapelen. Met de mineralen, die in de natuurlijke voedermiddelen voorko men, geeft men niet licht een te veel. Dit kan wel eens voorkomen met kalium, wan neer veel bieten of jong gras gegeven wor den. Er ontstaat dan behoefte aan natrium, wat zich uit in likzucht. Het verstrekken van wat keukenzout (zoutllksteenenls dan noodzakelijk. Bij het samenstellen van een mineraalmengsel wordt bij voorkeur gebruik gemaakt van die verbindingen, welke eerst dan goed opneembaar worden, wanneer het' lichaam een tekort dreigt te krijgen. We willen dit met een paar voorbeelden toelich ten. Ontlijmd beendermeel ls onder norma le omstandigheden niet gemakkelijk op neembaar, doch zoodra het lichaam ve. 1 vraagt, wordt dit product volledig opneem baar. Dit beendermeel heeft zeer veel voor boven alle andere verbindingen van kalk cm fosfor, omdat het ook alle andere elemen ten bevat, die voor de beenvorming nood:.; zijn. Bij ijzer heeft men de keuze tusschcu het gemakkelijk opneembare (jzersulfaat ra de minder gemakkelijk opneembare vorm ijzevoxyde. Waar van het eerste een opsta peling in het lichaam wordt gevreesd en do ze verbinding ook een gevaar vormt voor het behoud van de vitaminen ln het voed sel. daar prefereert men voor mlneraalmeni - seis ijzeroxyde. Het is jammer, dat men niet voor alle mi neralen een dergelijke keuze heeft. Voor ke per is men aangewezen op een gemakkei i j opneembare vorm. Vandaar, dat men hie - van steeds kleine hoeveelheden gebruikt. Uit bovenstaande zien we wel. dat het samen stellen van een goed mineraalmengsel ni< ieders werk is. Daarvoor ls veel studie en veel ervaring noodlg. Een mengsel, dat in de praktijk uitstekend voldoet, bestaat uit: 100 kg. geslibd krlj 100 kg. ontlijmd beendermeel. li/2 kg. ijzev oxyde. 0.3 kg. kopersulfaat en 50 kg. jodlum- houdend keukenzout. Hiervan geve men vol wassen gelten hoogstens 50 A 100 gram per dag, dat is ongeveer 1 tot 2 opgehoopte vol le eetlepels. (Wordt vervolgd.) EEN GOEDE OOGST De kersen zijn rijp overal in de Betuwe zijn nijvere handen bezig de sappige vruchten te plukken en voor verzending gereed te maken. De oogst belooft dit jaar goed te worden. Een redacteur van de Vereenigde Persbureaux bracht een bezoek aan Geldermalsen, een middelpunt van de kersenteelt, bij welke gelegenheid Ir. J. D. Gerretsen, .Rijkstuinbouwconsulent voor een groot gedeelte der Betuwe, het een en ander vertelde over de voor deze streek zoo karakteristieke teelt. „Alles wijst er op, dat het een goed kersenjaar wordt en gelukkig blij ken de pessimistische verwachtingen in zake door vorst aangerichte schade on gegrond. Wel is de pluk dit jaar laat, maar nu komen dan toch tienduizenden kg. hier op de veiling binnen. De Betu we heeft ongeveer'vier duizend Hecta ren kersen boomgaarden en een hectare volwassen boomen brengt ruim 2500 kg. kersen op. U begrijpt dus wel, dat de Betuwe millioenen kg. kersen voort brengt. Geldermalsen heeft een der be langrijkste veilingen, waar in 1940 ruim 420.000 kg. kersen werden omgevoerd." Aldus ir. Gerretsen. „De eigenaars van kersenboomgaar den laten soms de kersen zelf plukken, soms ook en dat doen meestal zij die geen landbouwer zijn verpachten zij de kersen als deze nog aan de boomen hangen. Dit jaar werd op de publieke verkooping tot twee gulden per tien kg. betaald. Vervolgens komen de plukkers, die over het algemeen en vooral nu er geen behoorlijke arbeidskrachten zijn, zeer hooge loonen ontvangen. De pluk- kosten van een kilo bedragen dan ook acht tot tien cent. terwijl het loon voor de „heerder", dat is de vrouw, die de vogels moeten verjagen, de prijs ook nog eenige centen per kilogram doet stijgen. Ten slotte gaan de kersen van de veiling, waar ze door jamfabrieken en commissarissen uit de groote steden gekocht worden. Vaak wordt hierbij de vastgestelde consumptieprijs van vijftig cent per kilo betaald. Er zijn dus wel veel kersen, maar erg goedkoop zijn ze niet, al zullen de prijzen bij meer aan voer wel dalen." De Betuwe in zomertooi. Om ook met de practijk van het ker sen plukken thuis te raken, bezochten wij een boomgaard. .De Betuwe in zomertooi weelderige weiden en ko renvelden, afgewisseld door boomgaar den stelden zich tusschen de in hoog ge boomte schuilgaande dorpen uit, terwijl de Linge zilverig glanzend tusschen groene oevers slingerde, de menschen ge noten voor hun huizen van den fraaien zomeravond, maar in de boomgaarden heerschte nog geen rustOveral hoorde men ratelen, bellen en schreeu wen, een lente-cacophonie, teneinde de spreeuwen, die ook van kersen houden, te verjagen. En ook de plukkers waren nog druk bezig om, voordat het weer zou omslaan, zoo veel mogelijk kersen binnen te halen. Zoo erg als andere jaren is de spreeuwcnplaag dit keer niet, vertelde een boer. Veel vogels hebben den stren gen winter niet overleefd, terwijl er bo vendien zeer veel rupsen zijn, die voor de vogels ander en ook nuttig voedsel vormen. In de boomgaard stonden de groote tafels waar de geplukte kersen gesor teerd worden. Telkens schudden de plukkers hun volle manden op de groo te hoopen kersen, die in alle schakee ringen van rood in de zon blonken, een gezicht, dat den stedeling doet water tanden en terecht. Want ze smaken dit jaar bijzonder goed. Luidkeels schreeu wend holden de heerders voorbij. Een warm werkje, maar in kersenland hoeft men niet lang naar een versnapering te zoeken. De geschiedenis van het door F. J. HERMAN, Administrateur van het Maatschappij Zieken fonds Amersfoort en Omstreken". Slotconclusie. Ik heb getracht in de voorgaande bladzijden U een beeld te schetsen van het ziekenfondswezen in Amersfoort in den loop der jaren. Ik ben er mij ter dege van bewust, dat dit niet overal even volledig is geschied daar veel ver loren is gegaan. In ieder geval was het een bescheiden poging om datgene vast te leggen, wat historisch juist is. Mocht in de naaste toekomst het zie kenfondswezen veranderingen onder gaan. dan is het te wenschen, dat de overheid op Nederlandsche wijze dit onderwerp oplost, want hetgeen door particulier initiatief voor de genees kundige verzorging in den lande is ge daan. kan in elk opzicht, met welk land ook. wedijveren. Tenslotte betuig ik aan allen, die zoo vriendelijk zijn geweest mij de ge- wenschte inlichtingen te verschaffen, mijn oprechten dank. F. J. HERMAN. SPOR VOETBAL. CLUBNIEUWS „EXVADO". De kort geleden in onze stad op&e- richte sportvereeniging „Exvado" heeft reeds een eigen clubblad, waarvan wij het eerste nummer mochten ontvangen. De redactie berust bij den heer J. Schie- don Jr. Een clubblad is voor een veree- niging steeds van groote beteeken i_s en de leiding van „Exvado"' heeft dit ook begrepen. Het orgaan dat zeker lezenswaard is, bevat ook enkele illustraties. Er zijn erslagen in opgenomen over voetbal en wandelsport, het bevat een verslag van een algcmecnc vergadering en ver der mededeelingen voor de leden. Een clubblad dat het zeker „doen zal". ZWEMMEN. A.Z, en P.C. In de hedenavond te houden alge- meene vergadering van A.Z. en P.C. komt aan de orde de verkiezing van een voorzitter wegens bedanken van den heer A. Klasser. AGENDA Sterhuls, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehite, Westsingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhulzen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 u. 13.3021.00 uur. Ultleenlug van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Ultleening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 17.0103,3 ken Woensdag en Zaterdag van 13.3017.00 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Weijersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 1013 u„ 14.3020 uur. Ultleening dagel. 1112 en 1519,30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Grand-Théatre. Maandag, Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 4 t.m. 10 Jult „Vaarwel vrijgezel 1" City-Theater. Maandag. Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee Woensdag en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 4 t.m 10 Juli „Schandaal in een film atelier". Bembrandt-Thcater. Aanvangstijden als boven. Geen matlnee's. Van 4 t.m. 10 Juli „Het vriendinnetje van gaat jubileeren WANDELSPORTVEREENIGING DIE ER ZIJN MAG Er wordt beweerd dat Amersfoort een zeer belangrijk wandelcentrum vormt, ja, men gaat verder en voor spelt, dat onze stad een der belang rijkste .wandelcentra in ons land zal worden. De teekenen wijzen er op, dat zij, die dit voorspellen, gelijk zul len krijgen. Amersfoort telt reeds 10 wandel- sportvereenigingen, waaronder er zijn. die de honderd leden reeds gepasseerd zijn of dit aantal reeds dicht naderen. Dat is een gelukkig verschijnsel want de wandelsport is op weg een echte volkssport tc worden. Wanneer er gezegd wordt, dat het Nederlandsche volk een krachtig volk zal blijven, dan zal de wandelsport daartoe het hare kunnen bijdragen. De wandelsport, het is reeds vaker gezegd, voert den mensch terug naar de natuur, doet hem eerbied krijgen voor de groote schepping Gods, geeft hem allerlei genot en haalt hem buiten den sleur en den gewonen gang van het leven. Is het wonder dat de wandelsport in onze stad een sport van beteekenis is geworden en het aantal wandel- sportvercenïgingen toeneemt? De wandelsport in onze stad dateert vanaf 1920 en het was de Chr. Gym- nastiekvereen. „Wilhelmina", die deze sport, zij het dan als onderdeel van de gymnastiek, het eerst in clubver band ging beoefenen. Geleidelijk werden er eerst na 1933 wandelsportvereenigingen opgericht en in 1936 op 13 Juli zag de alge- meene wandelsportvereeniging „Trek vogels", nadat een achtttal jongelui op zekeren avond had staan „boomen" over een vereeniging, het levenslicht. In verband met dit jubileum verscheen een lustrumnummer van het orgaan „Trekvogels", waarin de voorzitter, de heer A. v. d. K1 o k, in 't kort de voornaamste gebeurtenissen in de af- geloopen vijf jaren de revue laat pas- geer en. Vijf jaar voorzitter. Het jubileum van „Trekvogels" is tevens het jubileum van „Arie" v. d. Klok. Hij heeft in de afgeloopen vijf :ging weten te brengen op het peil, dat zij nu heeft bereikt. Kort geleden schetste de heer Munzert, voorzit ter van den N.W.B., don heer v d. Klok die ooit bestuurslid is van den S.G.W.B. als iemand, die jteeds recht op ;ijn doel afgaat. Zoo is het ook. (fan de Klok :eeft voor de wandelsport als weinig anderen in on ze stad en als het om zijn vereeni ging „Trekvogels" gaat, dan is niets hem te veel. Hij is een voorzitter, die niet alleen het woord voert op verga deringen, maar die ook met de daad de verecnigingsbelangen dient. Van de Klok is de ziel van „Trek vogels", 5 jaren lang, en daarom is het jubileum van deze vereeniging in de eerste plaats ook zijn jubileum. Vijf jaar Trekvogels. Een vereeniging op te richten is geen kunst, wèl om haar staande te houden en op te bouwen, zegt de heer T. van Leuveren in zijn bijdrage in het jubileumnummer. „Trekvogels" heeft zich niet alleen 5 jaren staande gehouden maar is ook tot een flinke vereeniging uitgegroeid. En dat zij een vereeniging is, die mee telt, blijkt wel uit het feit, dat voor den jubileumtocht, die Zaterdag en Zondag gehouden wordt, het aantal Amersfoort's Mannenkoor CONCERT IN DE ST. JORISKERK Naar wij vernemen, zal door het A.M.K. op Woensdag 30 Juli a.s. een concert van gewijde muziek worden gegeven in de St. Joriskerk. Voor dit concert is o.m. uitgenoodigd de be kende organist George Stam te Leeu warden, die ook cenige solo-nummers op het prachtige orgel in de St. Joris kerk ten gehoore zal brengen. Voor radio-liefhebbers kan nog medegedeeld worden, dat op Maandag 28 Juli a.s. een orgelconcert van Geor ge Stam uit de studio te Hilversum uitgezonden zal worden. Tevens zal voor het concert in de St. Joriskerk medewerken een klein orkest. Het Mannenkoor zal o.a. met orkest en orgel uitvoeren de Psalm 126 van Legrenzi. Wij komen op deze uitvoering nog nader terug. Hoofdredacteur-directeur F. W. M. HALEWIJN. Chef-redacteur G. A. WÏLUNGE. Stads- en sportredacteur D. J. BEUKé, allen te Amersfoor.. Redacteur en Kunstverslaggever W. G. VAN MAANEN, Huis ter Helde. deelnemers zeker de 1000 zal over schrijden. Het wordt een wandelfestijn dat klinkt als een klok. Ook hierin ligt dus weder het bewijs dat onze stad, met haar fraaie omgeving een dorado voor de wandelsport is. Trekvogels heeft daaraan in de afgeloopen vijf jaar medegewerkt en zal in de toekomst daaraan b 1 ij v e n medewerken. Er valt over vijf jaar wandelsport uit den aard der zaak weinig belang rijks te vermelden. Trekvogels heeft blijk gegeven, ge leid door een krachtig bestuur, iels te kunnen presteeren. Deze vereeniging beschikt over werkers, het cluborgaan getuigt daarvan, en dit is wel de beste waarborg, dat het ook in'de toekomst crescendo zal blijven gaan. R. VRIJWILLIGERS VOOR DE S.S. In verband met het artikel over de Strijdorganisatie der S. S. op pagina 4 kan nog worden gemeld, dat de aanmel dingen voor de prov. Utrecht kunnen geschieden van 9 uur 's ochtends tot 11 uur 's avonds in Deutschcr Heim te Utrecht. Landbouw en Veeteelt „De arbeiderskoe" n. Bij het opfokken van een dier ziet men gaarne, dat het flink groeit. Tevens hopen we. dat het later een bijzonder productief dier zal zijn niet een groot weerstandsver mogen, dus een gezonde en krachtig dier. dat ook sterke nakomelingen levert. Voor dit alles ls naast een goede verpleging een bepaalde samenstelling van het voedsel noo dlg. Een tekort aan noodzakelijke voedings stoffen zal zich op den duur wreken. In den regel bemerken we dat niet direct, want elk dier heeft nog wel eenige reservestoffen. De ze worden dan verbruikt. Vervolgens tracht het lichaam zich aan te passen door zeer spaarzaam te zijn met de stoffen, die in tc geringe mate ln het voedsel voorkomen. Ont wikkeling, productie en weerstandsvermo gen (van moederdier en jongen) gaan sterk achteruit. Blijven de tekorten van deze noodzakelijke voedingsstoffen bestaan, dan wordt het dier eindelijk ziek en tenslotte volgt de dood. Het eene dier heeft grooter behoefte aan bepaalde voedingsstoffen dan het andere. Deze behoefte berust op erfelijke aanleg en houdt verband met bouw en productie. Die ren met een snelle ontwikkeling en een zwaar beenderenstelsel vragen vooral been- vormende stoffen in het voedsel, dus veel mineralen. Wanneer een dier op jeugdigen leeftijd reeds geschikt is voor het doel. waar- voor men dat dier houdt, dan noemt men het vroegrijp. Meerdere vroegrijpheid, snel- 1 Ier groei en hooger productie doen de vraag I naar eiwit, mineralen en vitaminen toene- men. Wordt daaraan niet voldaan, dan ls achteruitgang, ziekte en sterfte het gevolg. Wil men dus de geitenrassen aanmerkelijk verbeteren, wat ontwikkeling en productie betreft, dan moet men daarbij niet alleen letten op de erfelijkheid, doch dan moet men ook wel terdege rekening houden met een betere aanpassing van de voeding. Voor al op schrale gronden waar de samenstel- ling van het voedsel voor dergelijke dieren veel te wenschen overlaat, zal de voéding een oordeelkundige aanvulling behoeven om uit de dieren tc halen, wat er uit te halen is. Sommige geitenhouders meenen, dat het voldoende ls. wanneer men een dier heeft van een goede afkomst en met een groot overervend vermogen. Ze vergeten dan ech ter vaak, dat zoo'n dier veel hooger etschen stelt aan de voeding. Dit heeft alleen te leurstelling tengevolge. Houdt de voeding geen rekening met die eischen, dan past het dier zich aan aan de voeding. Degeneratie ls het gevolg en ver betering van het geitenras blijft een vrome wensch. Men moet niet alleen letten op de hoeveelheid eiwit, zetmeelvvaarde en mine ralen, maar vooral op de kwaliteit van die stoffen. Een dier moet in zijn voeder dage lijks een bepaalde hoeveelheid eiwit ontvan gen. Het maakt echter groot verschil in wel ken vorm men dat eiwit geeft. Het eiwit van granen en zelfs van koeksoorten is niet vol waardig en cischt aanvulling met het eiwit van hooi. groenvoer, kuilvoer enz. Daarom ook nemen we liever niet één kocksoort of eén meelsoort, doch verschillende soorten. De eiwitten vullen elkaar dan aan. zoodat het geheel volwaardiger wordt. Hetzelfde geldt voor de minerale bestanddeelen. Ook hier moet men niet alleen rekening hou den met de hoeveelheden, doch vooral met den aard dezer stoffen. We moeten wel bedenken, dat een over maat in het lichaam schadelijker is dan een (Slot.) Zielenaantal. Op 1 Januari 1931 telde het Mij. Zie kenfonds „Amersfoort" 11914 zielen. Op 1 Januari 1941: 22252. Op 1 Januari 1941 telden de buiten gemeenten: 7775 zielen. Op 1 Januari 1941 telde het Mij. Ziekenfonds „Amersfoort en Omstre ken" 30027 zielen. Een toeneming van 18113 zielen of 152 Blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg op 1 Januari 1941 het aantal aangesloten personen in het ziekenfondswezen over het Rijk: 4.273.433. Hiervan zijn bij de 89 Mij. Ziekenfondsen ondergebracht: 1.531.271 personen of 35.8 Zuiver geïnde contributie. Over 1929 bedroeg de zuiver geïnde contributie van het „Nieuw Amers- foortsch Ziekenfonds" ƒ95.216.16. Over 1940 bedroeg deze van het Mij. Ziekenfonds „Amersfoort" 212.278.96. Een toeneming van 117.062.80 of 123 Over 1940 bedroeg de zuiver geïnde contributie van de buitengemeenten ƒ50.969.93. Over 1941 bedroeg de zuiver geïnde contributie van het Mij. Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" /263.248.S9. Een toeneming t. o. z. van het „Nieuw Amevsfoortsch Ziekenfonds" over 1929 van 168.032.73 of 176 Deelnemers. Op 1 Januari 1929 waren aan hei „Nieuw Amersfoortsch Ziekenfonds" verbonden: 11 huisartsen, 8 specialisten, 6 apo thekers en 3 verloskundigen. Op 1 Ja nuari 1941 waren aan het Mij. Zieken fonds „Amersfoort en Omstreken" ver bonden: 43 huis- en apotheekhoudende huis artsen, 15 specialisten, 3 tandartsen, 13 apothekers en 10 verloskundigen. Bestuur. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de volgende heeren: J. J. Lubsen, arts, voorzitter; J. van de Bunt, secretaris; W. G. van Zadel hof f, apotheker, penningmeester: M. R. Braun, arts; Dr. Th. I. J. M. Deelen; Jos. Haan, apotheker; R. R. Ke.vser, apotheker; A. Laseur en J. W. Polder. Boden. Waren er op 1 Janari 1929 3 boden, thans zijn er voor het Mij. Ziekenfonds 7 boden werkzaam n.ml. 4 voor Amers foort en 3 voor de buitengemeenten. Het zijn de heeren: G. J. Houtzeel, H. v. Nieuwenhuizen. E. Veenvliet en J. van Werkhoven, M. Borg, H. Foppen en C M van Mam-ik De heer A. ter Beek werd door het bestuur in 1933 gepensionneerd. Administratie. Het is mij onmogelijk al de verande ringen op te geven, die in den loop der jaren plaats gevonden hebben. Enkele feiten wil ik memoreeren. Januari 1933 werd als boekhouder en w.nd. admini strateur aangesteld, de heer J. H. Th. Kroes. Het overige kantoorpersoneel bestaat thans uit de dames J. Nijenhuis en P. L. van Dam. Practisch gesproken is geen enkel for mulier meer hetzelfde. Een groote ver betering in de administratie was de aankoop van een electrisehe Adrema- installatie, waardoor de leden nu niet meer zooals vroeger, een contributie- kaart in hun bezit hebben, maar iedere week een kwitantie van den bode ont vangen. Door periodiek incassolijsten af te drukken kan de achterstand nauw keurig berekend worden. Het registerboek is ook afgeschaft en worden de leden thans op stamkaarten geregistreerd. Daar het kantoor op de Heiligen - bergerweg niet meer voldeed, werd naar een pand uitgezien, hetwelk op de Zuidsingel 48 gevonden werd. De be nedenverdieping werd als polikliniek ingericht en dc bovenverdieping was voor de administratie bestemd. Dit ge schiedde 15 April 1932. Spoedig was deze ruimte niet meer voldoende en werd besloten om te gaan bouwen en zoo werd op 7 September 1935 het eigen fondsgebouw in de Hellestraat 49 feestelijk ingewijd. 17 Maart 1941 werd de administratie van de Stichting „Ziekenhuisverple- ging" (Adm. de heer J. H. Th. Kroes), waarvoor wij de incasso verrichten, in een eigen localiteit van het fondsgebouw ondergebracht Amersfoort, Juni 1941. LITERATUUROPGAVE. Resolutie-boeken van Amersfoort1717 1721 1722 1723 1725 1726 en 1787. Gemeente-verslagen van Amersfoort: 1862 1866 1867 1868 en 1869. De Geschiedenis van het Ziekenfondswezen in Nederland door J. A. Berger. Uitgave Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Geneeskundige Verzorging van den Minver mogenden Zieke in Nederland door Dr. H. C. Sauër. Uitgave H. J. Paris. Amsterdam. 1935. Het Sint Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis te Amersfoort door A. F. van Beurden. Uitgave De Eembode. Amersfoort, 1924. turn. een AnveAifio-oJitei 8 Juli „De kreet om bezuiniging klinkt alom", sprak de dichter „Wees zuinig met uw gas, uw electriciteït, met uw boter, uw olie, uw bleeding en waar mee al niet! En nu ben ik zuinig gewor den met de werkwoorden, waarover ik de beschikking heb cn ik ben thans zoo ver gevorderd, dat ik heele geschiede nissen schrijf op rijm, zonder ook maar één werkwoord te gebruiken. Moet je maar eens hooren! Het eerste is een ver taling: Een kleine knaap., een scheur in l't ijs.. Een schreeuw., een plomp., het [ParadijsJ En nu heb ik er nog een: Een donderbuieen weg vol slijk Een motorfiets., een val., een lijk! En dan nog een paar van mijzelf: Een winkelruit., een slenteraar.. Een hamertik.. een greep..! Driejaar! en; 'n Kindje lucifers., een brand.. Een sladsberichtje in de krant. en; Een boerenkermis., feestgedruisch. Drank.twist.een mes.het [ziekenhuis! en ten slotte; Een vat met bier.een vat met rum. Een drinkgelag., delirium! Aldus de dichter, die plots door een bezuinigingswoede was aangegrepen. G. A. W. en tandpijn overvallen U meest al onverwachts. Zorg daarom steeds "AKKERTJES" in huis ie hebben. Ze helpen U direct. i 8 Juli. „oe Wapenroem' o.i5 u. 'sa/. Buitengewone alg. ledenvergadering A.Z. en P.C. 8 Juli. U.L.O. Meisjesschool. Plantsoen No. 4. 1921 uur tentoonstelling hand werken. handenarbeid en teekenlngen. 10 Juli. Stadhuis Alkmaar. Over dracht raam van Amersfoortsche geëvncuecr- den. 13 Ju». Pcslc's Bad 2 ii, n.m. Nat. Zwemwedstrijden A.Z. en P.C. 19 Juli. 3 uur n.m. Geb. „De Valk" Afscheid J. Peper als directeur Handels school. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 8 Juli 22.01 tot 9 Juli 5.28 Maan 9 Juli op 22.03; onder 6.25 d.a.v. A. v. d. Klok, voor zitter van „Trek vogels". Archief foto.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3