De Strijd tegen de Sovjets 4 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG S JULI 1941 BlUTENLAND Bloedige Grensincidenten TUSSCHEN PEKU EN ECUADOR Aan de grens tusschen Peru en Ecua dor zijn bloedige incidenten voorge vallen. Volgens een Peruaansch be richt hebben troepen van Ecuador in de provincie Deloro Peruaansche grensposten aangevallen en getracht Peruaansch gebied binnen te drin gen. De poging zon afgeslagen zijn. Een Peruaan werd daarbij gedood en drie gewond. De verliezen van de troepen van Ecuador zouden 16 doo- den bedragen. De militaire autoriteiten hebben, naar ui: Lima wordt gemeld, versterk te verdedigingsmaatregelen gelast In tegenstelling hiermede meldt een officieel bericht van Ecuador, dat Peruaansche grenswachten in het ge bied van Ecuador zijn binnengedron gen, waardoor van weerszijden met de artillerie werd geschoten. Verder hebben vier Peruaansche vliegtuigen, naar uit Quito wordt gemeld, drie ste den in Ecuador aangevallen, waarbij een kerk. alsmede kazernes en parti culiere huizen beschadigd zouden zijn. JAPAN EN DE STILLE OCEAAN VLOOT OP ALLES VOORBEREID De Japansche woordvoerder der Marine, schout-bij-nacht Mayeda, zeide in een verklaring naar aanlei ding van den vijfden verjaardag van het conflict met. China, van meening te zijn. dat het voornaamste gevaar was het overslaan van den oorlog tot den Stillen Oceaan. Mayeda was van meening. dat alle voorbereidingen van de V. S. in den Stillen Oceaan slechts tegen Japan gericht waren, evenzoo de aaneensluiting van Austra lië. Nieuw-Zeeland en de Philippij- nen onder leiding van de V. S. Ook Tsjoengking heeft zich geschaard in dit Anti-Japansche front. De schout-bij-nacht verklaarde, dat de toestand in het noordelijk d?el van den Stillen Oceaan in het bijzonder in verband met den oorlog van Duitsch- land tegen de Sovjet-Unie de grootste waakzaamheid van Japan vereischt. nu de V. S. zich voor Moskou hebben verklaard. Mayeda achtte het niet uitgesloten, dat de V. S., evenals zij voor de hulp can Engeland steunpunten in den Atlantischen Oceaan hebben verlangd, thans voor de hulpverleening aan Moskou ook steunpunten in de nabij heid van Japan zullen trachten te verkrijgen, waardoor de veiligheid van Japan in gevaar zou worden ge bracht. Een anti-Japansche beweging in Wladiwostock zou in de Japansche zee een crisis veroorzaken. De schout-bij nacht eischte, dat de aandacht van Japan derhalve niet alleen op China, doch ook op een uitbreiding van den oorlog' tot den Stillen Oceaan gericht moet zijn. De Japansche vloot is ech ter. zoo besloot schout-bij-nacht Ma yeda. op alle mogelijkheden voorbe reid. Geen Italiaansche Kruiser getorpedeerd Het Italiaansche ministerie van Marine dementeert categorisch het bericht, dat de kruiser Gorizia tot zinken is gebracht. Het is juist, dat een Engelsche duikboot op 29 Juni enkele topedo's heeft afgeschoten op een divisie Italiaansche kruisers, waarvan de Gorizia deel uitmaakte, maar eveneens is waar. dat de Itali aansche divisie deze torpedo's ont week door een schitterende manoeu vre en met haar escorte van vier tor pedojagers onverlet op haar basis te rugkeerde. BOMMEN OP BEIROET DE STRIJD IX SYRIë In den nacht van 6 op 7 Juli heeft het Britsche luchtwapen drie vluch ten gemaakt boven Beiroet. Op ds wijk bij den vuurtoren en op de buurt St. Michael en aan de rivier werden bommen geworpen Vijf huizen werden vernield. Een persoon werd gedood en een gewond. VERBITTERDE STRIJD Het legerbericht van gisteren meldt: Geen wijziging in de algemeene situ atie. De Britsche aanval, die Zondag in het kustgebied werd gedaan, heeft tot een verbitterden strijd in de om geving van Damoer geleid. Gisteren duurde deze nog voort. Van de ande re fronten valt niets van belang te melden. Diverse Berichten g Binnenland Zondagochtend ontstond brand m een boerderij van den landbouwer A. van Brunschot op den Vogelen zang bij 's-Hertogenbosch. Het vuur vernielde hier de groote jandbouw- schuur, de aangrenzende stallen en het woonhuis. Buitenland Verscheidene veranderingen, resp. bevorderingen hebben in de op perste Japansche legerleiding plaats gehad. Te Gibraltar worden thans, naar Stefani uit Tanger meldt, twee zwaar beschadigde torpedojagers gerepa reerd. De Duitsche regeering heeft de onlangs bij decreet van den Poglafnik vastgestelde oostgrens van Kroatië met Servië erkend. (Vervolg van Frontpagina) Bolsjewistische Oorlogsvoering AANVALLEN OP ROODE KRUIS Na den doorbraak van de Duitsche troepen door een bolsjewistische ver dedigingsstelling bij Minsk werden, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. Duitsche Roode Kruissol- daten uitgestuurd om de gewonden te bergen. Nauwelijks waren zij met hun opdracht begonnen om uit de duizenden gesneuvelde bolsjewisten de gewonden te zoeken en buiten de vuurlinie te brengen, of zij werden door verstrooide groepen So .'jets van zeer dichtbij onder vuur genomen. Hoewel deze afdeeling door witte banden om den arm waarop het tee- ken van het Roode Kruis, kenbaar was gemaakt, schoten de bolsjewisten vanuit een veilige schuilplaats op de Duitsche Roode Kruiscolonne. Ver scheidene gewonde bolsjewisten wer den het slachtoffer van dezen over val. Enkele Duitsche Roode Kruis- soldaten werden gewond. Deze gebeurtenis wordt nog aan gevuld door het feit. dat kort daar op een vooruitgeschoven verband- plaats, eveneens voorzien van groote Roede Kruïsteekens, door een kleine afdeeling bolsjewistische soldaten werd overvallen en beschoten. Aan het snelle ingrijpen van een opruk kende Duitsche afdeeling infanterie is het te danken, dat het Roode Kruispersoneel en de gewonde Duit sche en Sovjet-soldaten niet om het leven kwamen. De omstandigheden, waaronder de ze bolsjewistische overvallen werden ondernomen, bewijzen, dat de Sovjets opzettelijk de door het Roode Kruis- teeken voor onschendbaar gehouden inrichtingen aanvallen. Gewonden vermoord Sovjet-soldaten hebben uit een hinderlaag 38 gewonde Duitsche sol daten op een verbandplaats achter het front vermoord, verneemt het D.N.B. De in gevechten gewonde Duitsche soldaten wachtten na het verbinden op hun vervoer, toen in een onbe waakt oogenblik achter het front zwervende Sovjet-soldaten zich op de gekwetsten stortten en hen oo beest achtige wijze vermoordden. De Duit sche soldaten, wier ledematen waren afgesneden, werden onherkenbaar verminkt. SOVJETS GEBRUIKEN DUM-DUM- KOGELS In talrijke gevallen heeft het on derzoek van gewonde Duitsche sol daten uitgewezen, dat de Sovjet-sol daten met dum-dum-munitie hebben geschoten. Bij de 'bestorming van verschillen de bunkers in de omgeving van Dubno werden in de munitiekamers talrijke kisten met dum-dum-kogels gevon den. Deze trof men eveneens aan in de geweren en uatroontasschen van gesneuvelde bolsjewiki. De geheele Europeescke jeugd meldt zich aan voor den strijd te gen het bolsjewisme. Waar blijft gij. jonge Nederlanders? Meldt u bij de centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stad houderslaan 132. AAftr VAN PEL' Duitsch Weermachtbericht 7 Juli. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In Bessa rabic zijn de Duitsche en Roemeensche troepen, na tegenaanvallen te hebben algeslagen, steeds in den aanval. In de Boekowina hebben Roemeensche troepen en Noord-Westelijk daarvan Hongaarse he strijdkrachten, den bo venloop van den Dnjestr bereikt. Czer- nowitz is genomen. De achtervolging van den vijand werd over een breed front aan de overzijde van dè Sereth voortgezet. Ten Noorden van de Pri- pet-moerassen rukken afdeelingen van het Duitsche leger al strijdende over een breed front op naar den Dnjepr en den bovenloop van de Duna. De operaties der Duitsche en Finsche troepen blijven zich volgens de plan nen ontwikkelen. Actie der luchtmacht Eskaders van de Duitsche lucht macht hebben ook gisteren een groot aantal vijandelijk? pantserwagens en vrachtauto's alsmede treinen, ver keerswegen en munitieopslagplaatsen, vernield. Geslaagde luchtaanvallen waren verder gericht op den terug- trekkenden vijand in de Oekraine en op versterkingswerken. Andere afdee lingen bombardeerden vijandelijke troepen rondom Smolensk en ten Oos ten van het Pcipus-meer. Gevechts vliegtuigen en stuka's steunden het landleger op het visscherseiland en bestookten steunpunten van den vij and met bommen van elk kaliber. Op den zesden Juli hebben de Sovjets in totaal 204 vliegtuigen verloren. Daar van werden er 160 bij luchtgevechten vernield, 41 vliegtuigen werden op den grond vernield en drie door mijnvegers neergeschoten. 10 Duitsche vliegtuigen werden vermist. In het Oosten der Oostzee ontmoetten Duitsche mijnen vegers 4 Sovjet-torpedojagers. In een gevecht, dat een uur duurde, werd een jager, door geschutvuur beschadigd, waarna de vijand zich terugtrok. De zelfde mijnenvegers sloegen 7 vijan delijke bomaanvallen af en schoten daarbij 3 Sovjetvliegtuigen neer. De strijd tegen Engeland In den strijd tegen Engeland heeft do luchtmacht in het kanaal van St. George 2 vrachtschepen met een geza- menlijken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes vliegvelden in Midden-Engeland en havenwerken aan de Zuid- en Zuid-Oostkust gebombardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers voltreffers geplaatst op artille rie- en luchtafweerstellingen bij To- broek. Vijandelijke luchtactie Bij aanvalspogingen heeft de vijand gisteren overdag aan de Kanaalkust 19 vliegtuigen door jagers en afweer geschut verloren en 1 door marine-ge schut. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in West- Duitschland brisant- en brandbom men laten vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Branden in woonwijken, o.m. te Dortmund, kon den snel gebluscht worden. Bij deze aanvallen en bij een nachtelijken aan val op de kust van het bezette Fran- sche gebied hebben nachtjagers en af weergeschut 8 gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Van 3 tot 6 Juli zijn 83 Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan 58 in luchtgevechten en door nachtjagers, 21 door afweergeschut en 4 door oorlogsschepen. In dezelfde pe riode gingen in den strijd tegen En geland 9 Duitsche vliegtuigen verloren. Bij de gevechten in het Oosten hebben zich bijzonder onderscheiden de lc lui tenant. Knaak, de Obcrfeldwebel Wer ner, de feldwebels Haut en Prohaska van een opleidingsregiment en luite nant Populo van een infanterie-regi- ment. Dc eerste luitenant Philipp heeft op 4 Juli zijn 31ste, 32ste en 33ste overwinning in de lucht behaald: voorts heeft zich een batterij van het regiment luchtafweergeschut „Gene raal Göring" onder bevel van kapitein Schulz en luitenant Wilmskoetter bij zonder onderscheiden. Matroos-korpo raal Ernst Kellner heeft met een stuk licht, afweergeschut zijn derde Brit sche vliegtuig neergehaald. De Oorlogsplannen der Sovjets NIEUWE VLIEGVELDEN Dc aanvalsplannen van de Sovjet- Unie die gericht waren tegen Europa, en die door den opmarsch van de Duitsche legers tezamen met de bondgenooten te elfder ure zijn ver ijdeld. worden thans door nieuwe cij fers nog duidelijker in het licht ge steld. Zoo zijn. naar in bevoegde kringen te Berlijn verluidt, de Bessarabischc vliegvelden der Sovjets van 15 tot 151, de in Litauen liggende vliegvelden van S tot. 88, de Letlandsche van 13 tot 70 en de Estlandsche van 10 tot 67 gestegen, sinds deze gebieden in het bezit der raden-unie zijn gekomen. Terwijl zich in het gedeelte van Po len. dat aan de Sovjets kwam, oor spronkelijk sechts 43 vliegvelden be vonden, voerden de bolsjewisten dit aantal tot aan het uitbreken van den oorlog op tot in totaal 348. DOCUMENTEN GEVONDEN Na de inneming van de Litausohe hoofdstad Kaunas hebben Duitsche soldaten in het gebouw van de voor malige Litausche staatsdrukkerij een opzienbarende ontdekking gedaan. In de kelders van een aldaar sedert den herfst van 1939 door de Sovjets inge richte bolsjewistische redactie vonden zij een grootsch opgezette geheime centrale der Sovjets. In een groote brandkast lagen nauwkeurige plannen voor den opmarsch van de in Litauen geconcentreerde Sovjet-regimenten. Door een aanval van Allenstein naar Heiligenbeil moesten zij Koningsber gen afsnijden. Behalve kaarten en schetsen alsmede Baedekers van dc Duitsche Oostelijke provincies werden hier ook de telefoonboeken van Pommeren en Oost-Pruisen bewaard. Verder hadden de bolsjewistische agenten reeds een groote „zwarte lijst*' opgesteld, waarop de namen en beschrijvingen voorkwamen van voor aanstaande nersoonlijkheden in de Oostelijke gebieden van Duïtschland. Deze zouden het eerst aan de Gepcoe uitgeleverd worden. Finsche leger in actie SOVJET-AANVAL AFGESLAGEN Het Finsche staatsinlichtingenbu- reau maakte bekend: In de streek van Hangö heeft onz eartillerie verschei dene voltreffers geplaatst op vijande lijke stellingen. Ook transportschepen in de haven zijn onder geconcentreerd vuur genomen. Een munitieopslag plaats van den vijand is in de lucht gevlogen. Onze duik'oooten hebben ctenige bolsjewistische transportsche pen, die op weg waren van Reval naar Kroonstad, in den grond geboord. Op één plaats aan het Oostelijk front is c.e vijand tot den aanval overgegaan. Hij werd echter teruggeslagen. In een korten strijd had de vijand 400 ge sneuvelden en vele pantserwagens ver loren. Onze eigen verliezen zijn onbe- teekenend. In vele sectoren znij onze troepen aanzienlijk ver over de gren zen getrokken. Van vijandelijke zijde is een aantal overloopers aangekomen. Ons luchtwapen heeft met succes vij andelijke stellingen in den rug van den vijand met bommen bestookt. BINNENLAND Britsche vliegtuigen boven Duitsch trebied DOODEN EN SCHADE In den afgeloopen nacht, aldus het D.N.B., zijn Britsche bommenwerpers West- en Noord-West Duitschland bin nengevlogen. Op verscheidene plaat sen werden brisant- en brandbommen neergeworpen, waardoor op verschil lende plaatsen schade aan gebouwen en verliezen onder de burgerbevolkin; veroorzaakt werden. HAVEN VAN ALEXANDRIA AANGEVALLEN Bommen op vliegtiiig-m oederschip DOK EN LOODSEN VERNIELD Een Engelsch vliegtuigmoederschip is getroffen en een drijvend dok ver nield, toen gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen gisteren een aanval ondernamen op de haven van Alexandrië. Ondanks krachtig lucht- afweervuur plaatsten de Duitsche ge vechtsvliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, treffers op het in de haven liggende vliegtuigmoederschip. Een bom van zwaar kaiiber scheurde den scheepswand van den oorlogsbodem open, een tweede bom kwam vlak bij den boeg neer. Het vliegtuigmoeder schip vertoonde terstond slagzij- Verdere treffers van middelbaar ka liber vernielden een drijvend dok. In loodsen, in het goederen station van Alexandrië en op verscheidene plaatsen in de stad werden uitgebrei de branden gezien. Alle Duitsche ma chines keerden ongedeerd naar haar bases terug DE STRIJDORGANISATIE DER S.S. Stalen front tegen het bolsjewistische gevaar In den strijd tegen de Sovjet-Unie, den strijd tegen dc aanranders van de Europcesche beschaving cn wes- tersche cultuur, den strijd tegen de vernietigers van het christendom, hebben talloozen zich reeds aaneen gesloten om een front te vormen, dat opgeworpen wordt als een stalen muur tusschen het nieuwe Europa cn de bolsjewistische horde. Uit alle dcc- len van het continent zijn zij geko men, deze jonge strijders en zij trek ken thans op achter de vanen der Waffen-S.S. Ook in ons land hebben velen zich gemeld, die thans met de wapenen strijden en metterdaad hun leven inzetten om Europa te redden van het bolsjewistische gevaar. Dc Waffen-S.S., aanvankelijk een klein corps, de SS. genaamd, van strijdbare mannen aan wie de be scherming van den persoon van den Führer werd opgedragen, groeide na de machtsovername uit tot een élite- corps. Haar taak werd het bewaken van dc nationaal-socialistische staats orde. Langzamerhand groeide -/Ij uit tot een keurcorps, dat thans de be lichaming van dc nationaal-socialis tische wereldbeschouwing- genoemd kan worden. Naast deze S.S. werd dc. Waffen-S.S. opgericht, die tot taak kreeg de groot Germaansche volke rengemeenschap tc bewaken cn te verdedigen. Slechts de besten, de flinksten en de meest ras-zuiveren, werden in dit élitecorps toegelaten. De hoogste eischcn, lichamelijk, zoo wel als geestelijk, worden den S.S.- man gesteld. De kenmerkende Germaansche deraden dragen deze organisatie cn haar devies luidt overeenkomstig het gebod van den Fiihrcr: „Mijn eer heet trouw". Naast dc trouw staat de ge hoorzaamheid. een vrijwillige' gehoor zaamheid, die bereid is ieder offer voor den Führer en de nationaal- socialistische wereldbeschouwing te brengen, die bereid is ieder bevel zon der aarzelen en onvoorwaardelijk op te volgen. Vrijhcidswil en ontembare strïjdgeest vervullen den S.S.-man en nooit aarzelt hij, zich met zijn leven oor zijn ideaal en den Führer in te zetten. Over de plaats, die de S S. ten op zichte van den godsdienst inneemt, is door criticasters veel boosaardigs ne- zegd en geschreven. Deze vraag heeft eens Reichsführcr Himmler met de volgende duidelijke woorden beant woord: „Wij zouden dit vast aaneen gesmede korps niet kunnen zijn, wan neer wij niet de overtuiging en het geloof in een almachtigen God be zaten, die ons behoudt, die ons en ons vaderland, ons volk en deze aarde geschapen en ons onzen Führer le-'onden heeft". Dat de S.S.-mannen als politieke soldaten geheel en al in het na tionaal-socialistische denben en han delen opgevoed worden, spreekt van- :elf. De sport-opleiding en de scho ling zorgen voor de lichamelijke ont wikkeling van den S.S.-man. Wat de soort- betreft worden de hoogste eischen aan hem gesteld. Jaarlijks moeten zij proeven van bekwaamheid afleggen en het S.S.-sport-insigne is voor iederen S.S.-man verplicht. De eer van den S.S.-man is hem heilig. Hij heeft het recht en den plicht, zijn eer met de wapens te verdedigen. Daarom wordt hem, na dat hij zijn arbeidsdienstplicht cn mi litairen dienst vervuld heeft, op een- en-twintigjarigen leeftijd het wapen, de S.S.-dolk uitgereikt. Eerst dan, en wanneer hij den eed op den Führer heeft afgelegd, wordt hij als volwaar dig S.S.-man in de organisatie opge nomen. Zoo marcheert de S.S. volgens on veranderlijke wetten, als een natio naal-socialistische orde van mannen van het Noordsche ras, als een gezwo ren gemeenschap van hun sibben, vastbesloten op, naar de toekomst. Zoo marcheert thans deze uitgele zen schare van jonge Germanen naar het Oosten, waar zij den strijd aan binden tegen de Sovjet-Unie. gedra gen door onwankelbaar geloof in den nationaal-socialistischen staat en den Führer. Aanmeldingen kunnen <?eschiedien bij de centrale van de Waffen SS., bureau No ret-West, Stadhouderslaan 132, Den Haag. Schadevergoeding aan Kerken AFZONDERLIJKE REGELING De secretaris-generaal van het de partement van Financiën heeft in overleg met den Algemeen Gemach tigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid besloten de ge heel vernielde kerken niet voor de schade-enquête-commissie te doen be handelen, doch voor de vaststelling van de schadevergoeding een andere procedure te kiezen. Overwogen werd daarbij, dat de kerken, hoewel deze juridisch privaateigendom zijn, toch op zekere hoogte als publiek bezit die nen te worden beschouwd. Daarom werd het niet juist geacht bij de vast stelling van de bijdragen alleen reke ning te houden met het besluit op de materieele oorlogsschaden. Overeen gekomen werd, dat omtrent de schadevergoedingen voor geheel ver nielde xerken door den Algemeen Ge machtigde zal worden geadviseerd ONDERWIJS Minimum Aantal Lessen MIDDELBARE MEISJES- EN HANDELSSCHOLEN De Staatscourant bevat beschikkin gen van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, waarb-j worden vastgesteld de mini- mumlëssentabellen voor middelbare meisjesscholen en handelsscholen. ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Doet. ex. kunstgeschiede nis dc dames I'. E. Dictz, Den Haag; N. 3. C. lteyman, Rotterdam; doet. ex. icliten, G. A. A. Middelburg, Hengelo cn t\". II. Dekker, Leiderdorp; taalk. and. ex. indologie. D. Lagcmnn, Haar lem. A. II. van Zuylen cn N. G. B. inkn, Den Haag; prop. ex. theologie, mej. .1. Banning, Bentveld en do beer ,1. Dok, Umuidoii (beiden cum laude); :t. ex. wis- en natuurk. (pharmacie), M. M. A. Bindels, Wassenaar cn A. J. tl. G. Klein, Rotterdam. Candidaals examen wis- en natuur kunde, loiter K: mej. G. Brink, Oegst- ■ost. Doel ex, wis- en natuurkunde, hoofd- ik dierkunde: do lier 13. Kok, Noord- wijk. Doet. ex. wis- en natuurkunde, Loofd ak wiskunde: mej. A. A. Schim van er Loeft", Wassenaar. Dort. ex. wis- en natuurkunde, Loofd ak wiskundo tlicor. nat.): D. ter Haar, Diepenveen. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor n do klassieke taal on lottorkur.de, da lieer II. J. II. van Buclieni, Doctoraal examen Germaansche aal- en letterkunde (Duitsch): mej. A. J. L. Dijk, Arnhem. C.nul. ex. rechten: J. Torheggen, Gug- ;num en 11. II. Schoemakcr, Doventer. Groningen. Cand. ex. Gcrmaan- •lie taal- en letterkunde (Duitsch): cj. M. Piet te Groningen (cum laude). Amsterdam. Cand. cx. econ, we tenschappen: mej. C. v. d. Ploeg. Doet. ex. geschiedenis: de hoer E. Ko ning. and. ex. Spaanschc taal- cn letter kunde: de heer M. Groenteman. Cand. ex. Frnuscho taal- en letter kunde: mej. K. Oelmcyer cn mej. A. Doet. ex. rechten: mej. L. W. J. M. Defnur, mej. A. II. P. Bomheke, mej. E. C. Uezclman cn do lieer J S. Bijl. Rotterdam. Cand. ex. econ. weten- liappeu: mej. Tr. Mees en do hoeren J. A. I'.lisar, E. P. Saltzherr cn J. H. C. A. Robrocks. Doet. cx. econ. wetenschappen: de bee- ren II. Wiebenga en J. C. Leeuwen- burgh. NOTARIEEL EXAMEN Den Haag. Geslaagd voor deel II, J. II. Bïrkhoff, Wassenaar. ASSISTENT-APOTHEKER Amsterdam. Geslaagd dc dames A. J. Boom en II. L. Svensson, Hilversum. MACIIINISTEN-EXAMEN Den Ilaag. Geslaagd voor diploma C, le god., de hoeren A. Storm, Schie dam: J. C. Kooijman. Rotterdam; voor diploma C, J. F', do Boer, Den Haag; A. Hoenderdos, Castricuni. SPORT WATERPOLO Veertig Jaar Waterpolo HERDENKINGSPLECHTIGHEDEN Veertig jaar geleden begon in Haar lem de waterpolocompetitie van den Nederlandschen Zwembond. H. V. G. B. en R. Z. C. bonden den strijd aan en het resultaat was een 6o overwinning voor de Haarlem mers. Gisteren kwam een jongere ge neratie van beide clubs bijeen om het gedenkwaardige jubileum te vieren. Evenals toen was de zweminrichting aan de Houtvaart de plaats van den strijd, doch thans zegevierden de Rot terdammers, die in de huidige com petitie een klasse hooger uitkomen. Begonnen werd met een wedstrijd tusschen het Haarlemsch B-zevental en oud-internationaals, waarin de jeugd toonde over meer snelheid te 'beschikken en met 61 won. De wedstrijd H.V.G.B.R.Z.C. was in de eerste helft spannend, omdat de Haarlemmers goed op dreef waren. Ze konden echter niet voorkomen, dat de Rotterdammers een 20 voorsprong behaalden. Na de rust waren de gas ten sneller en behaalden tenslotte eer. 71 overwinning. De laatste wedstrijd tusschen het Haarlemsche zevental en het Neder- landsch zevental wonnen de Haarlem mers met 53. LAW ADAM f In Ned.-Indië is tijdens het spelen van een voetbalwedstrijd, tengevolge van een hartverlamming overleden Law Adam. Ir. Adam is slechts 32 jaar gewor den. Hij is een der schitterendste voet ballers geweest, die ons land bezat. Een groot aantal wedstrijden heeft hU voor het Nederlandsch elftal gespeeld. Tevoren kwam hij ook in het zwit- sersche elftal uit, toen hij in het Al penland voor ingenieur studeerde. Adam was in onzen aanval de mo tor, de man, die vaart in het spel bracht cn kans op kans voor zijn me despelers schiep. Veel heeft het pu bliek genoten van zijn weergaloos knap spel, o.a. van zijn befaamd* «rV" •vakbeweging.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4