Laatste Nieuws GELDERSCHE VALLEI Operaties aan het Oostfront Vlootbases en voor de hun waarde marine AMERSFOORTSCHE COURANT - DINSDAG 8 JULI 1941 5 Hoogland Productieslag 1941 Buurt oommlfisies. 1. De buurtcommlssles worden geïnstal leerd door den voorzitter van de stroekcom- mlssie. De leden van de buurtcommissie wor den aangewezen door dc 4 samenwerkende organisaties, de Chr. Boeren- en Tuinders- bond, de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond. het Ned. Agr. Front en 't Ncd. Land bouw Comité, op deze wyze, dat ln Iedere buurt van genoemde organisaties een lid wordt aangewezen. Indien van een organisa tie ln een bepaalde buurt geen ltd kan wor den aangewezen, telt de buurtcomtnlssle slechts 3 leden. Indien van twee organisa ties ln een bepaalde buurt geen lid kan wor den aangewezen, wijzen de belde andere or ganisaties leder 2 leden aan. Indien slechts één organisatie een lid kan aanwijzen, worden 3 of 4 leden van die eene organisatie aangewezen. Do voorzitter van de buurtcommissie wordt door den voorzitter van de Gewestelijke Commissie benoemd op voordracht van de streekcommlssle. De voorzitter wordt niet uit de leden der commissie benoemd. 2. De buurtcommlsslcs hebben in 't alge meen te zorgen voor de piopaganda van den Produatleslng onder de boeren, waarbij de laatste boer ln de betreffende buurt moot worden bereikt. Zij voeren ln onderlinge sa menwerking uit, al hetgeen door Dr. F. E. Posthumn. den voorzlttev van 't betreffende Gewest of den voorzitter der betreffende streek wenscheiyk wordt geacht. Zij sporen verder alle gegevens op. welke voor de op voering der productie van hun buurt van belang zyn en trachten zooveel mogelijk door overleg in de buurt tot resultaten te komen. Voor gevallen, welke ln de buurt niet kunnen worden opgelost, wendt de buurtcomml.ssie zich tot de streekcommls- stc. welke op haar beurt een oplossing ln de streek nastreeft. Voor gevallen, welke ln de streek niet kunnen worden opgelost, wendt de streckcommiS8ie zich tot de Gewestelijke commissie. Voor gevallen, welke in het Ge west niet kunnen worden opgelost, wendt de Gcwecstelijke commissie zich tot de Com missie Dr. Posthuma. De buurt commissies houden evenals de streekcommlssies contact met dc vertegenwoordigers der productie commissarissen. 3. De buurtcommlssles verzamelen zoo spoe dig mogelijk voor de streekcommlssies de ge gevens. die noodig zyn om te weten op wel ke boerderijen de middelen voor 't ensllec- ren ontbreken en welko kosten naar hun schatting verbonden zullen zyn aan 't voor zien in die middelen. Indien geen cement, of betonijzer voor 't bouwen van silo's aanwe zig ls. moet toch tot enslleerlng opgewekt worden, als Is 't dan op de wyze van de Fln- sche of dc Frlesche kuil. 4. De buurtcommissles verzamelen voor de streekcommlssies vóór Juni gegevens betref fende de boeren, die bereid zyn hun land bouwmachines. eventueel tegen vergoeding, ook voor gebruik door anderen beschikbaar te stellen. 5. In verband met 't doelmatig verzamelen van de op de boerderij vallende nntuuriyke mest, verzamelen de bnurtcommlssies voor do streekcommlssies zoo spoedig mogeiyk, doch in ieder geval vóór 1 Juli, de gegev die noodig zyn om te weten op welke boer- dery verbetering ln de mestbewaarplaatsen kan plaats hebben en welke kosten daaraan naar schatting verbonden zijn. 6. Den buui tcommisslcs wordt opgedragen voor de streekcommlssies na te gaan welke gronden, onverschillig van welken eigenaar, onbebouwd dreigen te biyven en hiervan ten spoedigste aan mij kennis te geven. Ten aan. zien van 't drogen van gras maken zij ln ver band met de daarvoov benoodigde machines, plannen op. 7. In verband met den a.s. oogst gaan de buurtcommlssles voor dc streekcommlssies na welke hulpmiddelen ln hun gebied betering behoeven of zouden moeten worden aangeschaft. 8. Nu de bestruding van 't schadelijk ge dierte met schietwapenen groote nioeliyklie den ondervindt, dienen de buurtcommissies alle andere wijzen van schadeiyke dieren op te ruimen, ter plaatse te bevorderen. 9. De Buurtcommissies dienen na te gaan, hoe de plaatselijke boerenleenbanken staan tegenover de verstrekking van voorschotten voor de stichting van silo's en glerkelders of de aanschaffing van zaaizaad, pool goed of kunstmest door weinig kapitaalkrachtige boeren. 10. De buurtcommlssles dienen aandacht te besteden aan den staat, waarin akkers, wei- en hooilanden verkeeren. hierover aan de streekcommlssies te rapporteeren en plaatse verbetering. Indien noodig te propa- geeren. 11. De buurtcommlssles dienen na te gaan hoe ten opzichte van de kleinere bedryven 't gebruik van spuiten en dc hulpmiddelen voor de ontsmetting van zaaizaad en pootgoed geregeld is. Worden hiervoor vergoedingen gevraagd en zyn deze bilhjk? 12. De buurtcommlssles verzamelen gege vens. omtrent de hoeveelheid zaaizaad, die voor de verschillende stoppelgewassen ln hunne buurt noodig zijn ter verkryglng van een landelijk overzicht. Deze gegevens moe ten direct doorgegeven worden aan de streek commlssies. 13. De buurtcommissies brengen verslag uit over 't bestaan en de werking der bedryfs- vereenlging. over dc noodzaak er een op te richten en over 't stichten van proefboerde- ryen al of niet ln combinatie met andere buurten of met de gehecle streek. 14. De buurtcommissies dringen er bij de boeren op aan tydig te zorgen voor dc goe de arbeidsbezettlng. opdat eventueel arbeids tekorten worden voorkomen. De buurtcom missies verzamelen gegevens over dreigende arbeidstekorten. Zij gaan na. welke boeren plaats hebben voor mannelijke of vrouwely- ke vrijwillige arbeidskrachten uit de stad (b.v. studenten) en geven deze gegevens door aan de streekcommlssies ter verdere doorzen ding. KERKNIEUWS Nederlandsche Hervormde Kerk Cand. P. Moerenhout te Utrecht hoopt op 27 Juli a.s. te Giessen-Nieuwkerk zijn intrede te doen. Bevestiger is Ds. J. Goslinga te Utrecht. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 8 Juli. Geboren: Engbertus Antonius Bernardus, z.v. Ber- nardus Franciscus Helniich en Tonia Maria Dina Bakker. Jan Bertil, z.v. Jan Sijens en Elisabeth Johanna van Kolfschooten. Karei Abraham, z.v. Gerard Kapteijn en Petronella Johanna Klaversteijn. Wilhelmus, z.v. Johan nes Adrianus Pouw en Clasina Hijme- ring. Marinus, z.v. Christiaan Zegers en Anke Poorter Soest PAARD UIT I>B WEIDE GESTOLEN Toen een landbouwer dezer dagen des morgens zyn paard uit de welde in de Eem- nesserpolder wilde halen, kwam hy tot de zeer onaangename ontdekking, dat iemand anders hem voor was geweest. Ook hot hoofd stel, dat het dier was aangelaten was ver dwenen. Direct deed de eigenaar aangifte by de politie, en loofde tevens 100.uit voor degene, die aanwyzlngen kan geven, die lel den tot opsporing. Tot nu toe is nog geen spoor van den dader gevonden. RIJWIELDIEFSTAL A. J. van der G. had 's avonds behoefte aan een koelen dronk en stapte daartoe by de „Gouden Ploeg" af, zijn flets by het café neerzettende. Een zwyntjesjager pikte het karretje mee. v. d. G. kon loopende naar huis gaan en moest zich nog haasten om vóór 12 uur binnen te zyn. WARME MAALTIJDEN Met de Centrale Keuken te Amersfoort is een regeling getroffen, waardoor het vooi vereeiiiglngen op llefdadigheldsgebied moge lijk ls geworden, tegen de minimumprijs van 10 cent per portie, warme maaltyden van die keuken te verstrekken. Hierdoor zyn deze vereenigingeu in staat aan de gezinnen, wel ke zy steunen, een of meerdere koeren per week van een gratis warmen mnaltljd te voorzien. Bezorger gevraagd voor .het rondbrengen van de Amersfoortsche Courant in Soes- terberg. Afhalen iederen dag te 4.15 uur aan het Bureau. Reflec tanten, die in het bezit zijn van een goed rijwiel gelieven zich morgen aan ons bureau te ver voegen. Dir. AMERSF. CRT. Soesterberg GOEDE VANGST VAN' DE POLITIE Wegens het geven van gelegenheid tot het Plegen van ontucht werd door de politie al hier de 62-jarige B. te Soesterberg in arrest gesteld. B. Is Inmiddels naar Utrecht over gebracht en aldaar voor den Officier van Ju stitie geleid. Reeds eenigen tyd was het de politie bekend, dat het in de woning van B., die samenwoonde met een huishoudster, niet geheel en al ln orde was. Daar zy ech ter niet beschikte over bewijzen, kon zij niet ingrijpen. De afkondiging van het zgn. Sperr- gebiet gaf de politie echter gelegenheid, tot handelen over te gaan. Inmiddels was een der vrouwen, die door B. geëxploiteerd wer den. in een woning naast de zijne, een eigen ..zaak" begonnen, daar zy met B. ruzie ge kregen had. De ontruiming dezer woning ging ln één moeite door met die van het huis van B De politie heeft hiermede een laak beëindigd, wnarmedc zy geruimen tyd bezig geweest ls. en het ls aan haar snel en doortastend ingrypen te danken, dat derge- lyke buitenissigheden, waaraan ln Soester berg waarachtig geen behoefte bestaat, met wortel en tak worden uitgeroeid. NIET HANGEN OP STRAATHOEKEN! De politie bereiken verschillende klachten over het hangen van opgeschoten Jongelui tegen raamkozijnen, hekken, huishoeken ed. Dit is strafbaar bij politieverordening, en de politie verzoekt ons met nadruk erop te wij zen, dat ln den vervolge overtredingen van deze verordening streng zullen worden ge straft. OVERTREDING Een woonwagenbewoner werd bekeurd wegens overtreding van de Textielproducten- beschikking 19402. De man verkocht n.I. 3 paar zijden kousen zonder de daartoe ver- eischte punten te vorderen. BONNENREGEN Een wielryder fietste op zoodanige wy- ze, dat daardoor do vryheid en de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Hiermee voldeed hy aan hetgeen ln de ,.po- lltiebijbel" strafbaar gesteld is. De prys was eon bon. Er was een fletser, die vond, dat het licht genoeg was om zonder licht te fietsen. Er was een politle-agent. die daar anders over dacht, en belde lieden ontmoetten el kaar. De botsing leverde een bon op. Een Zeistenaar heeft een nacht in Soes terberg gelogeerd. In de politiecel verbleef hij tot vier uur. en daarna werd liy in ge zelschap van een officieel briefje den prillen morgen in gestuurd. Njjkerk ZWEMWEDSTRIJDEN TE N1JKERK Bij goed weer zal a.s. Woensdagavond ln het zwembad aan zee zwem- en polowed- stryden gehouden worden, uitgeschreven door de Zwemclub „Flevo" alhier. De zwemclub „Neptunus" zal den strijd aanbinden met „Flevo". We hopen, dat „Fle vo" even zegevierend uit den strijd mag ko men als te Barneveld. Waarschyniyk zal de avond met muziek worden opgeluisterd. MARKTBERICHTEN Markt Nykerlc 7 Juli. Aangevoerd 55.000 stuks eieren. fl.05 per kg., eendeneieren f7, 71 biggen f 16f24. kalfkoelen f 350f475, kalfvaar- zen f 250f375. 31 st. vet vee. geen notee ring. mestkalveren idem. 2 schapen f70 f125, 16 lammeren f30f35. alles per stuk. 65 Nuchtere kalveren. 2 vette kalveren er 188 koeien overgenomen door N.V.C. Handel ln biggen en melkvee redeiyk. Eiermyn Roermond 7 Juli. Aanvoer 3.000.000 eieren. Vast gestelde prijzen. Markt Bodegraven 8 Juli. Aangevoerd 175 partyen Goud- sche kaas, waaronder met ryksmerk. totaal 7875 stuks, wegende 70.875 kg. Prys met R.M. Ie soort f62—162.50, 2e soort f59—f61. Handel matig. Markt Ptirmerend Gem. kaasbeurs. Verhandeld 16 partyen, wegende 70.000 kg. Handel kalm. Hoogste prijs 20plus 138.50—143.50, 40plus f51—f56. 3 Kleine boeren 40plus f 53 per 50 kilo. Handel vlug. 1 Stapel Goudsche f 60.50 per 50 kilo. Runderen, totaal 500 6tuks. 314 Vette koeien voor de levering, 33 gelde koeien, handel matig, 111 melkkoeien, han del matig, 4 stieren voor de levering. 12 pin ken f130f285, 11 vette kalveren voor dt levering. 368 nuchtere kalveren voor de le vering. 368 nuchtere kalveren voor de fok kerij f 30f 45 p. st., handel matig. 25 vette varkens voor de levering. 20 magere varkens f 30f 42, handel matig, 237 biggen f 15 127, handel matig, 63 schapen f30f44, handel matig. 85 bokken f 25f 70. handel goed. 435 lammeren f20f28, handel ma tig, kipeieren fl.05 per kg., 1700 Noord-Hol- landsche Blauwen (kuikens) en oude kip pen en hanen (wit en rood) fl13. kony- nen f2f 10, eenden fl11.70, alles per stuk. (Gedeeltciyk gecorrigeerd). Duitsche aanvallen Engeland op In den afgeloopen nacht hebben, naar het D.N.B. verneemt, sterke afdeelin- gen der Duitsche luchtmacht haven werken en ravitailleeringsbedryven te Southampton opnieuw aangevallen. De scheepswerven werden ernstig getrof fen. Er braken verscheidene groote en vele kleine branden uit. Een gasfabriek werd door verscheidene treffers bescha digd. Kleinere afdeelingen deden aan vallen op de havenwerken van een aan tal andere steden aan de Zuid- en Zuidoostkust. Bij deze operaties werd een Britsch vliegtuig door een Duitsch gevechtstoestcl neergeschoten. Voorts hebben gevechtsvliegtuigen voor den mond van de Theems een Britsch convooi aangevallen en twee schepen van 3000 ton elk zwaar bescha digd. Van de Britsche vliegtuigen, die in den afgeloopen nacht boven Duitsch ge bied verschenen, zijn er zes door jagers en afweergeschut neergehaald. Vanoch tend vroeg trachtten eenige viermotori ge Britsche gevechtsvliegtuigen het Ka naal over te steken, beschermd door ja gers. Zij werden door Duitsche jagers aangevallen en in een kort luchtge vecht werden vier jagers en een der groote gevechtsvliegtuigen van de En- gelschen neergehaald. italiaansch legerbericht Actie in Noord- en Oost-Afrika 8 Juli. Lcgerbericht no. 398 luidt als volgt: Onze luchtformaties hebben de vijan delijke basis Nicosia op Cyprus gebom bardeerd, waarbij zij installaties van de luchthaven troffen. Drie vliegtuigen werden op den grond in brand gesto ken, talrijke andere werden beschadigd. In Noord-Afrika, ean het front van Tobroek, werden eenige offensieve po gingen van don kant van den tegen stander met infanterie en tanks snel af geslagen door ons vuur. Onze bommen werpers plaatsten treffers op de forti ficatie der sterkte en op de luchtbases ten Oosten van Mersa Matroeh, waar ontploffingen en groote branden ont stonden. In Oost-Afrika is de wederzijdsche artilleriebedrijvigheid voortgezet in den sector van Woltsjefit. De vijand heeft een luchtaanval on dernomen in de zóne van Gondar, waar bij eenige bommen werden geworpen op woningen. terugkeer consulaire ambtenaren Ten aanzien van den terugkeer uit Amerika naar hun vaderland van de Duitsche en Italiaansche consulaire ambtenaren heeft de onderstaatssecre taris Sumner Welles medegedeeld, dat zij waarschijnlijk met het kortelings in dienst genomen s.s. America op 15 Juli uit New York zullen vertrek ken. Diplomatieke vertegenwoordiging in Helsinki Het Finsche Telegraafagentschap heeft, volgens het D.N.B. uit Londen een telegram van den volgenden inhoud ont vangen: Officieel wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche geëmigreerde regeering in Londen haar in Finland vertoevende diplomatieke vertegenwoordigers heeft teruggeroepen. Als motiveering wordt hieraan toegevoegd, dat hun langer ver blijf in Finland geen nut zou hebben. Volgens een eigen bericht van het Finsche telegraafagentschap wordt om dezelfde redenen ook de activiteit van het gezantschap in Helsinki van de Bel gische geëmigreerde regeering te Lon den beëindigd. Verklaringen van generaal Auchingleck De nieuwe opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het nabije Oosten, generaal Auchinleck, heeft Maandag, naar de Britsche berichten dienst uit Cairo meldt, vertegenwoordi gers van de pers ontvangen. Op een des betreffende vraag verklaarde hij, dat hij het in den strijd werpen van Ameri- kaansch menschenmateriaal voor het winnen van den oorlog persoonlijk nood zakelijk acht, wanneer de oorlog goed en niet slechts half gewonnen moet wor den. Hy is steeds van meening geweest, dat de oorlog in Europa en wel op Duit- schen grond gewonnen moet worden. Daarom is hij van meening, dat het Amerikaansche menschenmateriaal in dezen oorlog net zoo noodzakelijk is als in den vorigen. Op een verdere vraag verklaarde Auchinleck. dat hij zich persoonlijk in het Nabije Oosten nogal veilig voelt. peru en ecuador De vijandelijkheden tusschen Peru en Ecuador hebben te Washington volgens het D.N.B. een gevoel van de grootste onbehaaglijkheid gewekt. De onder staatssecretaris Welles heeft in de pers conferentie verklaard, dat de regeering van Ecuador hem Maandag officieel in kennis heeft gesteld van haar opvatting over het incident. Van Peru heeft hij echter geenerlei mededeeling ontvan gen en hij kon derhalve voorloopig geen .standpunt bepalen. Reeds thans echter kon hij zeggen, dat een incident van de zen aard tusschen twee naburige Ameri kaansche landen buitengewoon te be treuren is, dubbel te betreuren met het oog op den internationalen toestand. Welles legde er den nadruk op, dat. de Amerikaansche republieken besloten hebben tot vele methodes voor vreed zame regeling van geschillen onderling en hij herinnerde er aan dat de regee ring der Ver. Staten tezamen met Ar gentinië en Brazilië kortelings juist in dit geval haar bemiddeling heeft aan geboden. off1cieele publicatie van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart INSCHRIJVING SCIlOl NHERSTELLERS EN MAATSCHOENMAKERS. De directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder vestigt er de aandacht op. dat schoenh rstellere en of maatschoenmakers, die zich nog niet ter inschrijving bij genoemd bureau hebben aan gemeld. binnenkort niet meer n de gelegenheid zullen zyn het door hen benoodigde zooileder tc koopen. In verband hiermede wordt er nogmaals op gewezen, dat reeds op 30 April J.l. bij officicele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ln de dag- en vakbladen is be kend gemaakt, dat alle schoen herstellers en/of maatschoenmakers, die hier te lande hun bedryi uitoefenen, zich vóór 8 Mel j.l. by het Rijksbureau Ier inschryvlng dienden aan te melden. Onder het begrip schoenhersteller vallen te dezen aanzien ook alle schoenwlnkellers, die van het publiek schoenen ter reparatie aannemen en deze reparaties ln eigen bedrijf verrichten of door derden in loon laten verrichten. Verzoeken om Inschryvlng dienen alsnog ten spoedigste te wor den Ingediend, daar voor de betrokkenen moeilijkheden anders zullen uitblijven. De benoodigde formulieren zijn bij de plaatselijke dlstributledlenstcn verkrygbaar. Ter voorkoming van misverstand wordt er ten slotte op gewe zen, dat de reeds Ingediende \erzoeken om inschrijving by het Rijksbureau ln behandeling zyn. Voor hen. die zich al hebben aan gemeld, bestaat dus geen reden tot ongerustheid. De bewyzen van inschrijving en de vastgestelde prijslijsten zullen binnenkort wor den toegezonden. Reeds ingediende verzoeken mogen derhalve onder geen beding worden herhaald, daar dit slechts verwarring ten ge volge zou hebben. BC I I D C n \y C P 7 If UT amsterdamsche tUKoUV t l\Z.ILn I effectenbeurs van heden Kleine opleving, vaste locale markt, oploopende koersen. Nederl. beleggingen, goed ge disponeerd. Prolongatie 2% pCt. NEDERLAND V.K. Heden 40. Ie ƒ1000.- 4.100 -100 A 40. 2e /1000.- 499 -,5.1-99 jl 40. bl. f1000.- 4..100 jz —1001/ 41. /1000.- 4% ...095/g—99S/8 1911 3% 95 37 1000 3.881/»881/2 38 1 1000 3.927/r935/g Grtb. O. 2% 7474ft NED.-INDIÖ 35 1000 3% 371 3. .943/s947/8 37A 3.. 93—933/8 BANKEN Amsterd. Bank..118% Kol. Bank1891/»—194 N.l. Handelsb... 126—130 N.H My. Cert...134 Robaver 125 INDUSTRIE A. K. U141—14414 Berkels P80—83% Calvè Delft 85—88i/2 Centr. Suiker 205 2_08 Fokker VI185—185 Lever Br121124% Ned. Ford314 Philips 230—230 v. Gelder Pap. 154i/„—154 V.K. Heden MIJNBOUW ONDERN. O. Borneo MIJ. A. 187 Idem pref. A. ..196 PETROLEUM Dordtsche Petr.. .215%-219 Konkl. Petr242 -247 RUBBER Amsterdam267270 Bandar Rubber 22122 U/» Dell Bamy.216%—219*% Kendeng L Majangland Oostkust 500.. 157%—158 Serbadjadl 135135% SCHEEPVAART Holl. Am. Lijn... 114—116 Java-China-Jap.. l46i/2-150i/2 K.N.S.M163%—165 Kon. Paketv229-^233 Scheepv. Dnle.174177 Rotterd. Llovd.. 1411441/„ My. Nederland.. 142—145 CULT. ONDERN. H. V. A422—432 Java-Cultuur.240 N.I. Suiker233 V. Vorstenl121—123 TABAK Dell Bamy215 Delt-My204%-2871/2 Senembah.. 220—219 ankpapier: New York 1.86%—1.90% 30.08—3020 44.7644.94 43.59—43.75 Brussel Stockholm Zürlch u d Fyn voor de Industrie (ver koop) ƒ2.125. afflnagegoud (Inkoop) 2.075. Zilver: Fyn voor de industrie (ver koop) ƒ32.75: afflnagezllver (Inkoop) 30 1432 43.66 3 768 9.87 86.37 42.82 44 85 Koersen voor stortingen op 8 Juli 1941 Belga's Zwltschersche francs Fransche francs Lires Deensche kronen Noor sche kronen Zweedsche kronen Tsjechische kronen (oude schulden) Dlaar (oude schulden) Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 30.519 Pengö (nw. schulden) Zloty (oude schulden) Zloty (nw. schulden) 87.6b Lei 1.28 het duitsche legerbericht. aanvallen op engeland Uit het Hoofdkwartier van den Füh- rer. 8 Juli. Het Opperbevel der weermacht maakt bekend: De operatics aan het Oostelijke front vorderen volgens de plannen. In den strijd tegen Groot-Brittanje heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten bij goed zicht op den grond militaire doelen in de haven van Southampton gebombardeerd. Met voltreffers van bommen van zwaar kali ber en door het neerwerpen van brand bommen werden vernielingen en tal rijke groote branden veroorzaakt in pak huizen, dokinstallaties en ravitaillee ringsbedrijven. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op de ha ven installaties van Portsmouth en Mar gate. Twee groote koopvaarders van een convooi ten Oosten van Margate kregen bomtreffers. Een vrij sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den nacht op 7 Juli het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië aangevallen. Er werden bomtreffers waargenomen op een drij vende kraan en op verscheidene voor den oorlog belangrijke installaties dei- haven en der stad. Er ontstonden groote branden. Bij pogingen om binnen te vliegen zyn gisteren aan de kust van het Ka naal in luchtgevechten elf, door marine- artillerie één Britsch vliegtuig neerge schoten. Twee eigen toestellen gingen verloren. De vijand wierp in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in Wcst- Duitschland brisant- en brandbommen neer. De burgerbevolking leed verlie zen aan dooden en gewonden. Vooral in Keulen en Münster ontstonden vrij zware vernielingen in woonwijken. Bij deze aanvallen cn bij nachtelijke aan vallen van den vijand in het gebied rondom Calais werden 16 Britsche vliegtuigen, waarvan 13 door naehtja- gers en afweergeschut en drie door een heden der marine neergeschoten. Kol. Rothenburg, commandant van een pantserregiment, majoor von Stein- keller, commandant van een bataillon motorrijders, eerste luitenant Schenkel van een verkenningsafdeeling, eerste luitenant Ponath en luitenant Kremers van een bataillon pionniers, luitenant Kröger van een afdeeling pantserjagers, luitenant Zumpe van een regiment in fanterie hebben zich door dapperheid bijzonder onderscheiden. Kapitein Lau- ber en eerste luitenant Böhme van een afdeeling afweergeschut bewezen bij de gevechten bij de bruggehoofden der Berezina eveneens bijzondere moed. Rijkscommissaris voor de Unilever De gevolmachtigde voor het vierja renplan, Rijksmaarschalk Hermann Go ring, heeft ter behartiging van de be langen van het Duitsche Rijk en ter verzekering van het gebruik van de Groot-Duitsche voedings- en inclustriee- lc olie- en votnijverheid met het doel eener samenvatting der zakelijke lei ding bij de firma Lever Brothers cn Unilever en de filialen (Unilevct'-Con- ccrn) een Rijkscommissaris aangesteld. Tot Rijkscommissaris is Staatssecretaris Dr. Posse benoemd. De heden van kracht geworden ver ordening nr. 121/41 van den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft deze regeling voor de be zette Nederlandsche gebieden bindend verklaard met de bepaling, dat de be voegdheden van den Rijkscommissaris voor het Unileverconcern in de bezette Nederlandsche gebieden uitgeoefend worden door een door hem aangestel de» Rijkslasthebber. Tot nader order houden alle hoeren, die tot dusver belast waren met de za kelijke leiding en de vertegenwoordi ging van dc firma Lever Brothers en Unilever en de andere firma's van het Unileverconcern, ongewijzigd de wette lijke of statutaire rechten der zakelijke leiding en vertegenwoordiging. DE GRENZEN IN ZUID-OOST- EUROPA Naar de „Popoio di Roma" meldt, zul len de grenzen tusschen Kroatië en Montenegro nog deze week vastgesteld worden, waarbij rekening zal worden gehouden met ethnische en geografische omstandigheden. De grenzen tusschen Kroatië en de nieuwe Italiaansche pro vincie Laibach zijn reeds vastgesteld: zij komen overeen met die van vóór den wereldoorlog. VROEGERE GRIEKSCHE KONING IN ZUID-AFRIKA Naar de Associated Press uit Johan nesburg meldt, is de vroegere Grieksche koning met zijn gevolg in een niet- genoemde Zuid-Afrikaansche haven aangekomen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken 25 Jiuil. H. J Reijr.envan Hoff. koop man in manufacturen. St. Antbonls. gem. Oploo. RC. Mr. W. H. Ariëns. Cur Mr. L. E. H. Rutten, Hinthamerstraat 92. Den Bosch P. Vloet, rndiohandelaar, Oploo (NB.). R.C. Mr. W. H. Ariëns. Cur. Mr. J. Brans Woltering, Vughterweg 68, te Den Bosch. 4 Juni. K. P. Raas veld, monteur, wo nende te Rijswijk (Z.H Sparrelaan 32. R.C. Mr. G. H. B. van den Boom, Cur. MP. B. P. Smeele, Voorburg. (V.P.B.-correspondentie.) Welke waarde mag men toeken nen aan vlootbases en steunpun ten voor de vloot? Dit is een vraag, welke vooral in de huidige phase van den oorlog van het grootste belang is. Een deskundi ge op dit gebied zet hieronder de daaraan verbonden voor- en na- deelen uiteen. Toen de houten oorlogsschepen ver vangen werden door ijzeren en stalen oorlogsschepen met zware pantsering en stoomachines, bracht dit onmiddel lijk een algeheele verandering te weeg in de belangrijkheid van de vlootbases. Immers, de houten schepen konden in de meeste gevallen op zee eventueele schade mits deze niet te groot was herstellen, zoodat de vlootbases een ondergeschikte rol speelden; doch de metalen oorlogsbodems waren in hoo- ge mate afhankelijk van vaste aanleg plaatsen, waar zy hun averij konden herstellen, proviand en ammunitie konden innemen, enz. Vooral in de tro pen groeit de scheepshuid snel aan, hetgeen een zeer nadeeligen invloed heeft op de snelheid van het schip; deze moeten dus op tijd in het dok. om schoongemaakt te worden. De ketels en machinerieën of moto ren moeten geregeld worden nage zien, de schepen hebben voortdurend versche brandstof noodig, terwijl, in geval van oorlog, de behoefte aan am munitie zeer groot is. Dit alles maakt het voor een oorlogsschip noodzakelijk om vrij dikwijls gebruik te kunnen ma ken van een aanloophaven om in der gelijke gevallen te kunnen voorzien. De vlootbases nu vormen het alpha en omega van de oorlogvoering ter zee. Zij dragen bij tot versterken van de strijdvaardigheid der vloot, vooral wanneer deze ver van de thuishaven moet opereeren. Hun strategische waarde hangt, behalve van de alge- meene uitrusting, af van hun geografi sche ligging en hun onderlingen af stand. Deze strategische waarde is bo venal groot op plaatsen, waar het ver keer ter zee zich afspeelt in de nabij heid van de kust en vandaar uit kan worden beheerscht, zooals b.v. het ge val is bij Gibraltar. Vlootbasis moet tevens operatie basis zijn. Een dergelijke vlootbasis moet voor zien zijn van groote werven, dokken, werkplaatsen, magazijnen voor wapens, ammunitie, kleeding, proviand enz., pe- troleumtanks, kazernes, woonruimte voor officiereu en beambten, lazarets, herstellingsoorden. Kortom, men moet er alles kunnen vinden om het schip in staat te stellen, het opnieuw tegen den vijand op te nemen. Verder moet de vlootbasis natuurlijk beschikken over een gemakkelijk toegankelijke haven, die in sterken staat van verdediging is gebracht, zware strandbatierijen, mijn- versperringen, cn last but not least, moet er een vliegveld (of vlieghaven) zyn want de vlootbasis moet tevens ope- ratiebasis zijn. Het beweeglijke vlieg tuig, dat in korten lijd in staat is, een uitgestrekt gebied te verkennen, moet zoowel aanvallen afweren als zelf aan vallend optreden, door vaar- en vlieg tuigen, die in de nabijheid geconsta teerd worden, aan te vallen en te ver drijven. Naast het onmerkbaar nader bij sluipende duikboot gevaar vormt de luchtmacht de grootste bedreiging. De vlootbasis dient derhalve goed bevei ligd te zyn tegen luchtaanvallen, daar zij anders veel van haar belangrijkheid verliest. Het zeerecht kent aan de landen, die buitengewoon rijk zijn aan bases, be paalde privileges toe. Zoo mogen oor logsschepen in een neutrale haven slechts zooveel levensmiddelen inne men. als zij in vredestijd normaal aan boord plegen te hebben, en zooveel brandstof als voldoende is om de naast bij gelegen thuishaven te bereiken. Bo vendien is bepaald, dat zij eenzelfde neutrale haven niet meer dan eens ia de drie maanden mogen aanloopen. Innemen van wapenen en ammu nitie, alsmede het aanwerven van nieuwe leden van de equipage, is verboden. Het vaartuig mag slechts 24 uur in de haven vertoe ven; alleen wanneer omvangryke reparaties dit noodig maken, kan deze termijn worden verlengd tot het schip zoover is hersteld, dat het weder zeewaardig is. Een neu trale mogendheid kan prijs ver klaarde schepen in een van haar havens toelaten, tot het prijzen- gerechtshof een beslissing heeft genomen. Al deze en dergelijke bepalingen stellen paal cn perk aan het gebruik van de havens in een aan bases rijk land. Zij zijn echter tevens oorzaak dat een kapitein zich op de vingers moet bijten van machtelooze woede, als hij midden onder het innemen van proviand of brandstof moet ophouden, omdat de 24 uur om zijn. die hem vol gens de internationale wet zijn toege staan. Deze tijd is veel te krap toege meten. Nog erger is het. wanneer hij moet vaststellen, dat hij niet voldoen de ammunitie meer aan boord heeft, terwijl hij zijn vooraad nergens kan aanvullen, of wanneer de neutrale staat hem een langer oponthoud in de haven weigert om schade te herstel len. Hij verkeert in een wel zeer on gunstige positie tegenover zijn tegen stander, die op zijn marinebases alles kan vinden, wat hij noodig heeft. dissertaties en jaarverslagen kunnen door onze machinale zetterij snel en billijk gele verd worden. N.V. Drukkerij Onnes, Snouckaerti, 9

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5