De Strijd tegen de Sovjets De Weg van de Mannen van den Duitschen Arbeidsdienst 't Vierde Journalistenkamp AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 12 JULI 1941 BUITENLAND r~ Vereen. Staten willen Portugeesche Eilanden bezetten VERZOEK AFGEWEZEN Naar in politieke kringen te Washington verluidt, heeft de Amerikaansche regeering Portu gal verlof gevraagd tot bezetting van de Kaap-Vevdische eilanden en de Azoren. De Portugeesche regeering zou dit verzoek met verontwaardiging afgewezen heb ben. Aanval op Britsch Convooi Een Duitsche duikboot heeft op 9 Juli aan de Westkust van Afri ka een Britsch convooi aange vallen. Twee schepen van dit :onvooi, die een Zuidelijken koers aanhielden, werden tot zinken gebracht, n.l. de Designer (5945 ton) en de Inverness (4897 ton), meldt D.N.B. 12 Spitfires neergeschoten Ook gisteren heeft het Britsche luchtwapen weer bij herhaalde pogingen om de bezette gebieden in West-Europa binnen te drin gen, naar het D.N.B. verneemt, 12 Spitfires, die in talrijke lucht gevechten door Duitsche jagers neergeschoten werden, verloren. Een Duitsche jager wordt vei? mist. DE BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP WOONHUIZEN GEMUNT Gisternacht hebben de Engelschen opnieuw Duitsche arbeiderskolonies en boerenbehuizingen gebombar deerd. Zoo hadden zij het in West- Duitschland gemunt op een dorp, dat in verren omtrek slechts wordt omgeven door veld en bosch. Daal de maan helder scheen, was het dui delijk, dat de Engelschen opzettelijk monumenten, kerken en woonhuizen aanvallen, meldt D.N.B. VLOOTCONCENTRATIE TE GIBRALTAR Te Gibraltar zijn gisteren een vlieg- migmoederschip, een kruiser en 8 torpedojagers uit, den Atlantischen Oceaeai gearriveerd. In de oorlogsha- ven bevinden zich thans 21 Britsche oorlogsschepen en een troepen- transportschip. DE SOVJET-PLANNEN DOCUMENTEN GEVONDEN In het redactiebureau van het com munistische dagblad Tiesa te Kaunas naar het D.N.B. verneemt, eenige dagen geleden weer een geheime bols jewistische centrale gevonden. Onder een warboel van papieren vond een Duitsche commissie die een onderzoek instelde, een aantal be langrijke rapporten van agenten en geheime documenten, onder meer een nauwkeurige opsomming van de of ficieren der Oost-Pruisische regimen ten en kaarten van kazernes en vlieg velden. Er was verder een document met mededeelingen over de wegen naar Dantzig en Koningsbergen met het draagvermogen van belangrijke bruggen. De verzameling werd vol tooid door ophitsende plakkaten en pamfletten in de Duitsche taal, waar in de bevolking van Oost-Pruisen werd opgeroepen de bevelen der Sov jet-commissarissen op te volgen. Finsch Weermacht- bericht GROOTE BEDRIJVIGHEID De Finsche regeeringspersdienst meldt: Aan de Zuid-Oostelijke grens is de laatste dagen de bedrijvigheid van verkenners en artillerie voortgezet. Den vijand werden voortdurend zwa re verliezen zoowel aan manschappen als aan materieel berokkend. In de richting Lahdenpohla is hpt reeds veroverde gebied verbreed. Voorbij de Oostelijke grens zijn de operaties stelselmatig voortgezet. Overeenkomstig het bevel van Sta lin hebben de Sovjets op den terug tocht gepoogd alle woonhuizen in brand te steken, doch vele dorpen zijn onverlet in onze handen geval len Onze luchtverkenning heeft waargenomen, dat de vijand ook in streken, waar geen eigenlijke oor logsoperaties worden uitgevoerd, branden gesticht en vernielingen verricht. De activiteit der zeestrijdkrachten is de laatste dagen gericht op belem mering van de zeeverbindingen van den vijand en beveiliging van het- verkeer in eigen wateren. Bij de Oostelijke grens en in de streek van Hangö duurt de bedrij vigheid van patrouilles en artillerie voort. Ons luchtwapen heeft vijandelijke transporttreinen, autocolonnes en ook bivakkeerende troepen en troa- penkampen gebombardeerd. De vij andelijke activiteit in de lucht was zeer gering. Het bolsjewisme, dc vriend van de goddeloosheid, de vijand van elke beschaving, moet vernietigd worden. Europa is tegen hem op gestaan. Nederland mag niet ter zijde staan. Meldt u aan bij de centrale van de Waffen S.S., bu reau Nordwest, Den Haag, Stad- liouderslaan 132. Het is in den laten herfst van J geen aalmoes, doch inhoud voor ons 1932. De Novemberhemel is grauw en vol regen. De boomen zijn druipnat. Het regent eigenlijk den gansehen dag. „Opgelet, het klaart op voor een wolkbreuk!", roep iemand in ae colonne, wanneer het na een korte onderbreking wederom begint te re genen en gezichten en handen dooi de ijskoude als naalden stekende regendruppels rood worden geverfd. Er zün ongeveer 60 mannen in het bosch. Zij werken zoo goed zij kun nen ai. a een weg. In opdracht van een opperhoutvester geeft een van zijn ondergeschikten de deskundige leiding. De leider van de mannen werkt in hun rijen mee. Het zijn vrijwilligers van den Duitschen Ar beidsdienst, jonge kerels uit alle be roepen en sta iden, die iets willen. Zij willen niet ondergaan in den nood van de werkloosheid en in geen geval willen zij, dat de jeugd van een groot vok ondergaat. De groote nood en de verdeeldheid van het Duitsche volk worden door sommi gen duidelijk gezien en gevoeld als een haast lichamelijke pijn. Anderen voelen het meer of minder onbe wust. Nu staan deze 60 jonge kerels hier in het bosch en werken. Zij werken aan hun weg, ook als het re gent. Allen werken vlijtig door. De handarbeider kan het beter dan de student; de smidsknecht heeft min? der last van pijn in den rug dan de kantoorbediende; toch werken zij gemeenschappelijk. De stemming is uitmuntend, hoewel het steeds har der gaat regenen. De leider laat evenwel met een fluitsignaal het werk staken. De mannen komen 'oij- een onder het afdak, dat zij gemaakt hebben tegen den regen. Hier brandt een groot. Verwarmend vuur en staat heete koffie klaar. Allen zetten zich rond het vuur en nuttigen hun maalijd. Hierna klinkt het eene lied na het andere door de van regen druipende boomen. Tijdens een pauze tusschen twee liederen staat de leider op en spreekt tot zijn mannen. Hij spreekt gemak kelijk, eerst met een kwinkslag, dan wordt hij plotseling ernstig- en zegt: „Wij zijn hier zooals overal in ons land, een handvol kerels, die een gemeenschap vormen. Wij willen DE TOESTAND IN POLEN Het Zweedsche blad Aftonbladet publiceert een bericht van zijn cor respondent, die zich bij de Duitsche troepen in het Oosten bevindt, en het een bijzonder belangwekkende taak acht, na te gaan welke sporen de tweejarige heerschappij der Sov jets in de door de bolsjewisten be zette deelen van het voormalige Po len heeft achtergelaten. Een groot aantal bewoners is dooi de bolsjewisten naar het binnenland van de Sovjet-Unie overgebracht. In hun plaats heeft men „betrouwbare bolsjewisten" naar de bezette gebie den gestuurd. Deze bolsjewisten heb ben zich echter te rechter tijd voor den Duitschen aanval uit de voeten gemaakt. Alleen uit Bi'alystok, een stad van 150.000 inwoners, zijn 50.000 sovjet-aanhangers gevlucht. De correspondent legt er in zijn be richt den nadruk op, dat de Polen zonder uitzondering de Duitschers als hun bevrijders hebben begroet. Langs de wegen door de dorpen stonden de vrouwen en gaven den Duitschen soldaten melk en eieren. In Wolkyvic zag de Zweedsche cor respondent een eerepoort, die door de bevolking van dit plaatsje' was opgericht voor de binnenrukkende Duitsche troepen. De Sovjets waren hals over kop gevlucht. Zij hebben al hun propagandamateriaal, wapen en wodka-voorraden achtergelaten. leven. Wij willen werken en verder niets. Wij werken hier aan onzen weg en hebben reeds enkele kilome ters gereed. Reeds hebben wij ge leerd den bodem te bewerken met hak en spade en in de steengroeve breken wij den steenslag, welke onze wegen hard maakt. Het werk aan onzen weg heeft uit ons een gemeen schap gemaakt. Wij zijn Arbeids dienst, 60 man Arbeidsdienst, wij hebben ons vrijwillig gemeld. Rondom ons is het volk verdeeld. Het zal evenwel niet lang meer duren en dan zijn wij geen handjevol meer. Bin nenkort zal een Arbeidsdienst be staan, welks beschermer de Ftihrer van het. Duitsche volk zal zijn. Door dezen Arbeidsdienst zal de geheele jeugd van ons volk gaan. Hier zal zij arbeiden en tot een gemeenschap worden. Wij werken hier aan onzen weg. Wegen hebben een groote beteekenis. Zij leiden over onzekeren grond, door moeras en over bruggen. Wij willen dezen weg' als symbool nemen. Hij zal leiden naar een.schoone toe komst. Wij gaan voorop en ons volk zal volgen". Zoo spreekt de leider van deze vrijwilligers van den Arbeidsdienst, terwijl de regen valt en het deel van den weg. dat reeds gereed is. glim mend en uitnoodigend door 't bosch slingert. Zoo was het in den laten herfst van 1932. Intusschen is de weg door het bosch reeds lang gereed. Aan den rand van den weg toont een ster met op schrift, dat hij door den Arbeids dienst is aangelegd. De 60 mannen zijn thans leiders, niet meer in den vrijwilligen, doch in den Rijksarbeidsdienst. Zij zijn steeds vooruitgegaan op hun wet Zij waren ook in Neurenberg, toen de leider van denRijksarbeidsdienst voor het eerst zij,n Arbeidsdienst voorstelde aan den Fiihrer, Adolf Hitler. Zij hebben het enthousiasme van het Duitsche volk meegemaakt. Zij hebben gevoeld, dat het, Duitsche volk zijn Arbeidsdienst heeft lief ge kregen. Zij hebben in hun jeugd, hun geestdrift hun weg niet voor niets gelegd. Na 2 Jaar Sovjet heerschappij Beteekenis van het Nationale Plan Britsche Vliegtuigen boven Duitsehland EENIGE DOODEN EN GEWONDEN In den afgeloopen nacht hebben vrij zwakke Britsche luchtstrijdkrach ten getracht het Noord-Duitsche kustgebied binnen te vliegen. Door het afweergeschut werd de formatie uit eengedreven. zoodat de toestellen ner gens hun bommen welgericht konden neerwerpen. De op eenige plaatsen ge worpen bommen richtten slechts ge ringe schade aan. Er zijn eenige slachtoffers gevallen aan c! noden en gewonden onder de burgerbevolking, aldus het D.N.B. MIJNONGELUK IN ENGELAND 15 Dooden Volgens een bericht uit Londen is in Rhigos. een mijn in het graafschap Glasgow een zware ontploffing 'Uit staan. Vijftien mijnwerkers werden daarbij gedood. Verscheidene seh ich- ten zijn ingestort. DE JAPANSCHE AMBASSADI TE MOSKOU Gisteren zijn 16 leden van de Ja- pansche ambassade te Moskou in Mandsjoeli aangekomen. Tien andere leden van het ambassadepersoneel en drie particulieren zijn uit M skou vertrokken om zich eveneens naar Mandsjoeli te begeven. BINNENLAND Vacantie Werknemers in Waschindustrie ONDERHOUD MET DR. IR. F. BAKKER SCHUT In de laatste 15 jaar is er in ons land een krachtig streven merkbaar geweest om de stedebouwkundige ontwikkeling in een ruimer en groot- schor kader te zien dan mogelijk is binnen de veelal enge en uit stede- bouwkundig oogpunt vrij willekeurige grenzen van het gemeentelijk ge bied. Dit streven is thans bekroond door het onlangs verschenen besluit betreffende de instelling van een rijksdienst voor het Nationale plan. De zorg voor het landschap als ge heel en het bewustzijn van de soci aal-economische functie van de ves- ti'gingskern in dat landschap, aldus de inspecteur voor de Volkshuisves ting dr. ir. F. Bakker Schut, die nu benoemd is tot directeur van het Bureau van den Rijksdienst voor het Nationale Plan, met wien wij dezer dagen een onderhoud hadden over het Nationale Plan, waren nog zeer embryonaal en deze zouden later hoe langer hoe meer op den voor rond treden. Vroeger werd de uit leiding van elke stad en vari elk dorp als een afzonderlijk geval ge zien, waarin veelal de groote lijn ontbrak. De rijksdienst voor het Nationale Plan heeft ten doel de ruimtelijke or dening der nationale belangen, het toezicht op de ruimtelijke ordening van de streekbelangen en gemeente lijke belangen en het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal die nen. De woorden ruimtelijke orde ning moeten worden begrepen als het vastleggen en effectueeren van REGELING GETROFFEN In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van het college Rijksbemiddelaars, betreffende rege ling van vacantiedagen voor werkn mers in de waschindustrie. Deze rega ling geldt voor de stoomwasschci ijj (z.g. wit-wasscherywasch- en strijki inrichtingen en waschverzcndingen. De arbeiders, die op 1 Juli 1941 ge durende tenminste 3 maanden i»1 dienst, bij een dezer ondernemingen zijn, hebben recht op een halven da r vacantie voor elke maand dienst, met behoud van loon. Voor hen, die ten minste een jaar in dienst zijn, be draagt deze vacantie derhalve 6 da gen. Hiervan moeten tenminste drie dagen aaneengesloten worden geven tusschen 1 Juli en 1 September 1941 op door den werkgever te bepa len dagen. In bijzondere gevallen, waarin de technische outillage van het bedrij zulks noodzakelijk maakt, kan het college van Rijksbemiddclaars geheel of gedeeltelijke ontheffing verleenen van de bepalingen van deze -beschik king. EEN KRASSE WANDELAAR De 81-jarige J. A. H. W. R., ver pleegde in een oudeliedenhuis te Am sterdam was met de tram naar Haar lem gegaan om zijn dochter op te zoe ken, aldus de N. R. C. Van de tram naar het huis van zijn doöhter moest hij nog een eindje loopen. De oude man is echter aan het dwalen ge raakt.. is eindeloos doorgeloopen. on danks de hevige warmte en is tenslot te 's avonds na middernacht op den Zijlsingel te Leiden door de politie aangehouden'. Hij was toen ongeveer 13 uur aan het wandelen geweest. de bestemming en het gebruik van gronden en van hetgeen zich daarop en daarin bevindt. Ir. Bakker Schut wees er met na druk op, dat het niet zoo is, dat het bureau van den rijksdienst zelf aan het planmaken slaat. Het Nationale Plan moet het resultaat zijn van een innige en vruchtbare samenwerking van de vakkringen met den rijks dienst. De rijksdienst treedt dan op als afweger van de in het spel zijnde belangen, die mogelijk met elkaar in botsing zouden komen. Het is moeilijk te zeggen, welke werken in het Nationale Plan zullen worden opgenomen. Ir. Bakker Schut noemde als problemen op: cultuur technische werken, zooals verbete ring van de afwatering, inpoldering, landaanwinning, e.d., herbebossching, industrialisatie, geologisch onder zoek, zeehavenontwikkeling, bevol kingspolitiek, drinkwatervoorziening, behoud van na tuur ruimte, wegen plannen, spoor- en tramwegplannen, kanalenplannen, luchthavens, ge meente en waterschapsgrenzen enz. De rijksdienst zal natuurlijk gaarne gebruik maken van den schat van ge gevens, zooals die door de groote gemeenten, b.v. Amsterdam, waar al les in de puntjes is geregeld, zijn verzameld. In dit verband noemde ir. Bakker Schut ook Den Haag en Rot terdam. op initiatief van welke ste den reeds een tijd geleden begonnen is met een streekplan voor 't West- land. Het bureau wordt onderverdeeld in drie afdeelingen en wordt gehuis vest te Den Haag. In de eerste plaats de planologische afdeeling met als leider een planoloog, ten tweede een afdeeling voor sociaal-economisch en economise h-geografisch onderzoek, wederom onder leiding van een des kundige, ten derde het secretariaat, dat den inwendigen dienst en juri dische kwesties zal behandelen. DE HEER FELTMEYER SPREEKT DE LAATSTE GROEP TOE OP DE CANNENBURGH Gisteravond heeft de vierde groep kampeerende journalisten in een ka meraadschapsavond afscheid, geno men van de Cannenburgh, het histo rische slot van Maarten van Rossum, waar vier weken lang journalisten hebben gelogeerd. Op dezen kameraadsohapsavond was aanwezig de heer H. Feit- me y e r, voorman der Nederlandsche S.S.. die den journalisten op het bor des van de Cannenburgh .heeft toe gesproken. Het is spreker bekend, dat velen in onsen lijd innerlijk worstelen met en trachten een oplossing te vinden voor de problemen van dezen tijd. Het is nu eenmaal niet eenvoudig om een overtuiging van vandaag te verande ren in een van morgen. Spr. heeft het te vaak meegemaakt dat het verschil van meening niet anders was dan een steriel politiek debat, waarbij men een ander schaakmat zette om zelf verder te komen. Waar het in dezen tijd om gaat is een wereldbeschou wing, die tot vleesch en bloed wordt. Ik zou U er op willen wijzen, aldus de heer Feltmeyer, dat er vandaag den dag ook in ons volk kerels zijn ge weest. die de consequenties daaruit hebben getrokken, die op het oogen- blik aan het Oostelijk front mee te velde zijn gegaan en aan dien strijd hebben deelgenomen. Omstreeks 2 Juli hebben Nederlandsche vrijwilligers bij Lemberg aan den strijd deelgenomen. Dit was niet het resultaat van on vruchtbare debatten, van geworstel met problemen, van menschen, die meenen, dat het vraagstuk van onzen tijd geen ander is dan dat van syste men, waarbij het een de plaats kan innemen van een voorgaand. Het na- tionaal-socialisme is geen opvatting in dien zin, dat men eenvoudig weg een boekwerk koopt en daaruit een systeem kan bestudeeren en van bui ten leeren. Het is evenmin een opvat ting in dien zin, dat men gelooft dat een omwenteling als de Fransche re volutie wordt opgevolgd door een andere revolutie en dat men over 50 jaar weer een andere zal beleven. Men moet begrip hebben voor de enorme grootheid van dezen tijd. die een wen- öetijd is. een noodzakelijke histori sche verandering van het aangezicht van deze wereld voor een langere pe riode dan honderd jaar. En eerst hij die dezen tijd zoo verstaat, kan zich met de problemen bezig houden. Elke andere vorm van het zich bezig hou den met deze vraagstukken, is een ge- liefhebber. steriel als al het andere op dit gebied. Ik respecteer een man uit één stuk, aldus spr., een man, die bereid is zich in te zetten voor zijn overtuiging, ook indien dit zijn onder gang beteekent. Toen vroeger de Nederlandsche gewesten tot grooter eenheid kwa men kon dit, omdat men bij alle ver schillen iets gemeenschappelijks vond, n.l. het opstaan tegen het gemeen schappelijk gevaar, toen Spanje onze gemeenschap bedreigde. .Zoo is het ook vandaag de dag. Geen eenheid als een fictie van een heid. zooals een internationaal pro letariaat, maar wel een eenheid op basis der lotsverbondenheid van menschen, die hun cultuur hebben hoog te houden en te verdedigen tegen krachten als het bolsjewisme en het internationale kapitalisme. Een dergelijke lotsverbondenheid kan slechts bestaan bij menschen van hetzelfde ras en van denzelfden aard. En wanneer het nu gaat tegen de Sovjet-Unie, dan is dit- niet slechts te beschouwen als een toevallige epi sode, maar men bedenke, dat reeds in 1788 duizenden Nederlanders de Ockraine zijn binnengetrokken, die daar welvarende dorpen stichtten, waarvan de molens en de golvende korenvelden nog de getuigen zijn. Dit was het werk van de Nederland sche voortrekkers. Er ontstond een ruimte van de Noordzee tot den Oeral, waar de Germaansche menschen bij geboorterecht de leiding hadden, om dat leiding slechts kan uitgaan van menschen van dit ras. Men bedenke ook, welke mogelijkheden er zijn in deze ruimteconceptie, westelijk van den Oeral zijn er aan grondstoffen acht milliard ton aardolie niet ge ëxploiteerd, terwijl in de Vereenig- de Staten slechts drie milliard ton geweest zijn en deze zullen binnen 25 jaar zijn opgebruikt. De onontgon nen ijzer- en andere ertsen, grond stoffen, enz. in aanmerking nemen de, valt het mij op, dat velen niets beters weten te doen dan zich te ver liezen in onvruchtbare discussies. Het is heerlijk in dezen tijd te leven, nu een geschiedenis voor eeuwen wordt gevormd, zoo besloot de heer Felt meyer. Degene, die hieruit de conse quentie weet te trekken, die geloof in de toekomst heeft en met den tijd wil meemarcheeren, is voorbe stemd om zoo mogelijk zich te scha ren in de rijen van de S.S., waarin deze ideeën waarde en vorm hebben gevonden. Dan hebben zij begrepen welke hun houding in dezen tijd moet zijn. De algemeene organisatieleider van dê zomerkampen voor journalisten, de heer A. Meyer Schwencke, heeft ook deze groep der kampeeren de vulpenridders aan tafel in de groote zaal van het oude ridderslot toegesproken. Des avonds trad .het bekende Ve- luwsche boerenzangerpaar Van Riems dijk weer op. Vandaag zag de Cannenburgh nog eenmaal al zijn journalisten-gasten terug, ter gelegenheid van de reünie. j WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND- GENOOTEN Diverse Berichten Bij het baden in de Lek is gis termiddag het 10-jarig zoontje Nico van den heer N. Stigter te Langerak verdronken. Onder zeer groote belangstellim is gistermorgen in het Centraal Sta tion te Amsterdam de eerste spoor wegspeelkamer geopend. ONDERWIJS KANTTEEKENING Gr. Hij is er door! Hoe en waardoor? Dat is hem hcelemaal onverschil lig. Hij weet maar één ding: hij is er door. Hij heeft examen gedaan. Een paar weken achtereen. Nu hij er op terugziet, weet hij heusch niet meer, hoe hij het die weken gehad heeft. Hij heeft hokus- pokus examen gedaan. Hij keek een uur tevoren nog een hoofdstuk na. Waarom juist dat- hoofdstuk? Zoo maar. En hij werd juist over dat onderwerp ondervraagd. Hij mikte goed. Meer niet. Deze candidaat heeft altijd goed gewerkt. Maar heelemaal niet „geblokt". En ook altijd zijn slag geslagen. Als hij over een paar maanden datzelfde examen weer eens zou moeten doen... Lieve help, niet aan denken! Zoo'n examen doe je maar ééns. En als je je diploma hebt, vergeet j'e de rest. De groote zomer staat voor hem open. Hoepla! Hij duikt in zee en poedelt al zijn examen-zorg van zich af. Hij is de gelukkige, waar geen definitie van te geven is. Of mis schien toch wel. Een leeraar heeft mij er iets van duidelijk gemaakt toen hij zei, dat de tegenwoordige jeugd examen doet alsof zij een voet balwedstrijd speelt. Sportief'en zon der zooveel omhaal. Deze jeugd is opgegroeid in de sfeer van de wedstrijd- en de kam pioenseer. Werken voor een examen is: training. Zooals een wielrenner in training is om ln goede conditie te blijven. Ik weet niet, of ik met deze bena derende definitie er bèn. Als ik hel den candidaat zelf zou vragen, zou hij zijn schouders ophalen en zeg gen: „Weet ik veel". Misschien denkt hij er bij: waar maken die menschen zich druk over. Ik ben er door. Dat is alles. En dat genoeg. Thuis staat er geen eerepoort voor hem opgericht. Hij zou het een beetje een malle vertooning vinden. Maar hy klimt wel in een lantaarnpaal. Waarom? Dat weet hij ook niet. Hij klimt, omdat die paal er toe vallig staat en omdat hij klimmen wil. Het is geen baldadigheid. Hoogstens onbeheerschte spontaneï teit. Uitgelatenheid, die als een ontspanning den geest weer in het normale spoor leidt. Die vijf jaren school-studie zyn achter den rug. Maar ze zyn omge vlogen. Het is per slot van rekening allemaal zoo vreeselijk „vanzelf" ge gaan. Als je er voor staat, is het om niet door te komen, maar een jonge geest kan machtig veel verwerken, als die geest in een gezond lichaam huist. Hij heeft die vyf jaren ook aan sport gedaan. Ook gezwommen ook getennist. Hij heeft zijn lichaam even dapper en doelmatig getraind als zijn geest. En nu gooit hij zijn pet de lucht in. Artikelen over hem schrijven? Hij vindt het om te brullen. Laten we met hem mee brullen Hij is er door. Hy en: zy. Want de meisjes staan er net zoo voor. Laten we mee blij zyn om de blij heid zelf. Het zonnige, dat hier ge lukkig maakt, maakt ook ons, oude ren, gelukkig. Het telefoontje „ge slaagd" beroert ook ons 't hart nog. Namens u allen, lezeressen en le zers, wensch ik onze candidaten met hun „geslaagd" harteiyk geluk. ACADEMISCHE EXAMENS Uitrecht. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, de beer J. J; Fraenkel, geb. te Utrecht, Bevorderd lot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer D. Vermaas, geb. te Utrecht. Groningen. Gepromoveerd tot doc tor in do wis- en natuurkunde, do hoe ren II. Roclfzoma, geb. te Groningen, en J. Wasschcr, geb. te UI rum. Nijmegen. Gepromoveerd tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte, rnej. M. A. Gerrits te Nijmegen. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer W. Meyer, geb. te Aiosterdam; J II. Schu ring. geb. te Deventer; F. Loonstra. geb. te Groningen (cum laude), en tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, de heer F. Prince, geb. te Nijmegen. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de heer H, J. Koch Jr., to Goes. Bevorderd tot doctor in do wis- en natuurkunde, do heeren G. P. Bne- rends, ie Leiden, en J. T. v. Meijkneobt O.E.S.A., te Eindhoven. Leiden. Geslaagd voor cand. es- rechten: 11. P. Talsma. Bloemendaal: H. A. van Veen, Den Hang: R. Ilotkc, Den Haag; mej J. C. J. Hogerzeil, Ooster beek; mej. M. do Jonge. Leiden. Doet. ex. geneeskunde: mej. S. W. Roeper Bosch, Schoveningen en Tj. A. Wouters, Velp; W. F. Stenfert Kroese, Rotterdam, C. van Waning, Leiden. Prop,ex. theologie: J. Sevenster, Lei den. lArtscx. Ie god.: de hoeren J. W. Sterk. Den Haag: A. U. Gentis, Leerdam: K. Vencma. Loosduinen; J. C. dc Wit, Ocgstgeesl; N. A. Vrijman, Don Haag; K. ÏJdcns, Oegstgeest; R. Turf boer, Wassenaar: J. B. M. Vismans, Rotter dam; R. H. Gevers, Voorburg. Bevorderd tot arts: H. v. d. Berg, Glanerburg; F. v. d. Graaff, Den Haag en J. Bok, Leiden. Doet. ex. klassieke taal-, en letter kunde: R. J. Iweina, Groningen en H Ilofstra, Den Ilaag Prop. ex. theologie: F. Keja. Amster dam. Cand. ex. wis- en natuurkunde, letter 1: Tan Twan Ing. Leiden: Tan Tok Heng, Leiden en J. J. M, Smits. Leiden. Idem, Ietter a: J. Posthumus, Den Hang. Doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofd vak plantkunde: 0. Weuruian, Schove ningen en mej. A. P. Vermeulen, Oegst geest. Nijmegen. Geslaagd: voor dip!. theoL ma&tsch. nfd mej. C M. V. Kuijpers. Den Haag (cum laude).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3